Labyrint pohybu

Labyrint pohybu obálka knihy
Mé hodnocení:

Knižní rozhovor s renomovaným fyzioterapeutem prof. Kolářem. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“... Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně, jak se nám, laikům, často zdá. Proč nás bolí rameno, když máme nádor plic? Proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí? Proč si tsunami fotíme, místo abychom před ní utíkali?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373710/labyrint-pohybu-6qQ-373710.jpg 4.6463
Literatura naučná, Zdraví
Vydáno, Vyšehrad

Labyrint pohybu, 2018

Kniha Labyrint pohybu

marie3541

Knížku jsem si chtěla přečíst už minulý rok. Teď na ní došla řada. Pana Koláře jsem měla možnost potkat jednou osobně na jednom konziliu. Je to opravdu velice vzdělaný a také zaneprázdněný člověk. Takže jsem byla velice zvědavá. Mám takový možná trošičku rozporuplný pocit ze čtení. Je pravda , že jsem na knížku neměla tolik času, tak jak bych si přála a jak by si to knížka zasluhovala. Takže si myslím, že v budoucnu ještě jednou knížku otevřu. Pokud to čte úplný laik, který vůbec nenahlédl do života rehabilitací a tak, tak si myslím, že asi úplně nebude nadšený. Nicméně se člověk dozví určitě informace, které jsou zajímavé a velice přínosné. Ale čekala jsem asi trošičku víc. Třeba to je jen můj názor.....

DreamerX9

Doporučuji hlavně pro fyzioterapeuty ale za mě přínosný rozhovor a velice zajímavá témata

Artim

Panu Kolářovi jsem moc vděčný. Byl to právě on, kdo si troufl ze své pozice odborníka s mnohaletými zkušenostmi sdělit nám po vyšetření našeho syna s DMO, že "Váš syn se postaví".
Když jsme se pak s manželkou dozvěděli, že s ním vyšel rozhovor v podobě této knihy, neváhali jsme.
Ačkoli kniha může působit tak, jak popisuje Peleus níže, tyto indikace jsem během čtení nijak nevnímal, naopak na mě obdivně působil rozsah zkušeností a vědomostí, které pan Kolář bezpochyby má.
Zpětně se sice může jevit, že si v některých pasážích nahání ego, vyjadřuje se až příliš erudovaně a jmenuje celou řadu významných osobností, ale řekněme si to na rovinu, my v jeho kůži, s jeho vědomostmi a zkušenostmi bychom to rozhodně neudělali?

bararich8

Moc zajímavé čtení od skutečné kapacity, která umí zasvěceně hovořit nejen o svém oboru, ale zvládá i přesahy. Je fakt, že by bylo přínosné být v některých věcech konkrétnější, je to podle mě spíš biografie, než naučná literatura, ale na druhou stranu téměř žádná doporučení v medicíně neplatí univerzálně a pan profesor se tak nějakému zobecnění zjevně a vlastně i pochopitelně vyhýbá. Musím ale říct, že ač jde o rozhovor, je to čtení velmi poutavé, protože Pavel Kolář rozhodně má co říct. Knížka mi byla vlastně vnucena, tak jsem si řekla, že se do ní jen tak kouknu, aby se neřeklo. No a já přelouskala pár stránek a řekla si, že si to vlastně musím přečíst celé. A tak to má být.

david6273

Inspirativní. Člověk musí nad některými větami přeci jenom trochu přemýšlet, aby pochopil, ale nakonec zjistí, že to dává smysl. Kolář umí vysvětlit problémy na konkrétních případech a nutí nás k zamyšlení nad sebou samými. Hlavní myšlenka knihy se mi jeví to, že je nutné léčit příčinu, nikoliv důsledek.

Schuminka

Úvod ve stylu "dřív byla tráva zelenější, děti běhaly venku, nebyly ty internety a mobily, matka stála u plotny a podřizovala se dětem, chlap doma nemá nic dělat, chlapeček by si neměl hrát s panenkami, sodoma gomora na západě už se dostala i k nám", následuje leštění ega, jak tvrdě trénoval jako gymnasta a ještě tvrději studoval, aby pak mohl od píky rozvíjet svůj obor. Navíc kladení otázek typu "Ó, pane profesore, jak jste to dokázal?" Místy odborná svahilština, hodně detailů, který sportovec měl kde bebíčko, praktických typů pomálu.

Peleus

Autorka: Ó, pane profesore, vy jste tak moudrý! Povězte nám o tom víc!
Profesor: Ano, ano. Už jako dítě jsem býval nadprůměrně chytrý.
Autorka: Ó, pane profesore, v minulosti to určitě bylo těžké, ne?
Profesor: Ano, ano. Vše jsme dělali na koleni a de facto zakládali celý jeden obor. Nebýt nás (rozumějte mě a pár kamarádů), fyzioterapie v ČR je pouze heslo v encyklopedii.
Autorka: Ó, pane profesore, a to jistě máte mnoho úspěšných případů, ale i na city působících smutných příběhů?
Profesor: Ano, ano, na co sáhnu, ve zlato se obrátí. Pokud ne, za to nemohu já, ale cizí chyby nebo lidská psychika.
Autorka: Ó, pane profesore, no to je jasné! A co takhle příběhy s celebritami, najdou se?
Profesor: Ano, ano, mnoho. Tadyten hráč, tamten hráč, oba první prezidenti. Jéje!
Autorka: Ó, pane profesore, no vy jste prostě dokonalý vzor pro následovníky! Á propo co vývoj "Vašeho" oboru, jak si stojí?
Profesor: Ano, ano, no to víte, není to tak kvalitní a srdcem dělané jako za nás! Teď je to o penězích a nepříliš šťastně nastaveném financování zdravotnictví. Tedy, já sice jsem jeho součástí, ale já to dělám dobře, to ostatním jde jen o peníze. Jen prosím, neptejte se na konkrétní věci, jak něco zlepšovat, to já jen tak, obecně.
Autorka: Ó, pane profesore, ani by mě nenapadlo něco tak podlého! Když vy jste nade vší pochybnost dokonalý!

Neupírám p. Pavlu Kolářovi zásluhy, ani nezpochybňuji odbornou erudici. Nicméně od knihy jsem čekal víc fyzioterapie a méně glorifikující medailonek jedné z osobností tohoto oboru. Toť vše.

PavlaTr

Moudrá kniha .Pohyb je základní lidská vlastnost ,ale bohužel už se nám nějak vytrácí z našich životů........ !