Růže bílá, černý les

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/big_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4968
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest, 2018

Kniha Růže bílá, černý les

Janadvorackova
30. listopadu

(+ SPOILER) Mám ráda pohledy na válku i z "druhé strany," přestože Franka k ní patřila pouze původem, ne smýšlením.
A odkazy na skutečné události té doby z dobrodružného románu vždycky vytvoří něco většího.
Nebo je to jen můj dojem, protože si podvědomě přejeme definovat dobro a zlo a jsme rádi, když členění nestojí nic v cestě.

Ale řekněme si to na rovinu: jdete lesem spáchat sebevraždu a narazíte na zraněného muže. Jen si to představte. Je noc, zima, máte depku, je válka a ve sněhu chlápek se zraněním, vy jste sami, pistoli v kapse.
Jako... která je ta snazší cesta :)?
Ta holka byla prostě dobrá.

raty
17. listopadu

Hlavní hrdinka, zdravotní sestra Franka, nabízí pohled na 2. světovou válku očima německé rodiny nesouhlasící s režimem. Kniha začíná jejím záměrem ukončit tragický život sebevraždou. Od svého plánu upustí po nalezení zraněného muže, kterému se rozhodne pomoci. Příběh zajímavě popisuje situaci v Německu na konci války. Pro mě se však jednalo spíše o romantický příběh v kulisách nelehké doby, než o válečný román.

Knihomolová
13. listopadu

Po knihách se stříbrnými (resp. zlatými) nálepkami označujícími ty nejlepší z celerů obvykle moc nesahám. Pro jednou jsem však udělala výjimku. Můj dojem? Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Jsem přehlcená příběhy z druhé světové války, takže už mě nic moc nepřekvapí ani nedojme. Asi jsem už trochu apatická ke všem těm vyprávěním o zlých nacistech, zradách sousedů, brutalitách a hrdinství obyčejných lidí, které zaplavují pořád a stále knižní trh. Věřím, že mnoho čtenářů tato kniha chytí za srdce. Na mě to bylo příliš sterilní, ploché a jednoduché.

Levianka
10. listopadu

Příběh, který Vás chytne za srdce, ale úplný achhh :) chybělo. Knihu doporučuji, líbílo se mi to moc.

ujira
09. listopadu

(+ SPOILER) Červená knihovna s válečnou tématikou, kterak německá krásná mladá odbojářka zachrání amerického výsadkáře a spolu porazí smrt i Hitlera a po válce,, bude svatba,,. Knihu bych asi odložila, jako audioknihu jsem doposlouchala i když dramatizace působila mírně pateticky.

tami1

Silný příběh prezentuje jiný pohled na Němce a celou válečnou mašinérii. Ne všichni ji slepě podporovali.
Naše hrdinka Franka je zdravotní sestra, kterou právě propustili z vězení. Kvůli ztrátám, které utrpěla, je rozhodnutá zemřít. Osud jí ale nachystal jinou výzvu.

Kniha mě zasáhla svou strohostí, syrovostí a skvělou gradací napětí, jen ten konec to trochu zkazil. Moc se mi líbila krásná spisovná čeština, máme tak bohatý jazyk.

dragonina

Krásný příběh velmi čtivě podaný. I když ke knihám, které zachycují historii přistupuji opatrně (moc mě nebaví), většinou je čtu až na něčí doporučení, Růže bílá, černý les mě nadchla od první stránky. Čtení mě bavilo tak moc, že autorovi odpoštím i závěr - jinak to dopadnout nemohlo. Doporučuji k přečtení.

iveta3867

Hezky se četlo, ale měla jsem asi trochu větší očekávání :)