Růže bílá, černý les

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/big_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4.11108
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

White Rose, Black Forest, 2018


více info...
Nahrávám...

Komentáře (341)

Kniha Růže bílá, černý les

adrianna
12. března

+ akční začátek a konec
+ sympatická a silná hlavní hrdinka
+ dobře technicky provedeno (krásná obálka, kvalitní papír)
- několik rozvleklých pasáží
- kapitola s historickými fakty sem nezapadá, je vytržena z kontextu příběhu

Od prvního odstavce jsem si pomyslela, že tohle bude bomba! První dvě kapitoly byly skvělé, plné akce, ale pak už to bohužel šlo dolů. Následně jsme se dostali do nějaké hibernační fáze a namísto příběhu se nám autor rozhodl osvěžit učebnicová fakta z války, a to docela zdlouhavě a především téměř odtrženě od čehokoli, o čem ta kniha měla být.

Z podtitulku Láska proti říši jsem měla dojem, že v knize půjde především o romantickou linku. Nicméně tady šlo spíše o lásku k rodině, k dřívějšímu bezstarostnému životu apod., a až v druhé řadě o lásku mezi hrdiny. Nejdřív mě to trochu zklamalo, navíc mi jejich romantický vztah nepřišel příliš přirozený, v jednu chvíli mezi nimi nic nebylo a pak najednou láska až za hrob. Zpětně mi však došlo, že to postupné budování jejich vztahu možná bylo záměrně přeskočeno, aby si čtenář sám mezi řádky domyslel, jak se to stalo.

Závěr se mi líbil, bylo toho tak akorát, aby to nepůsobilo roztahaně, a přesto to dávalo smysl.

Hodnocení: 75 %

Terata
10. března

Skvělý příběh z druhé světové války.
Zpracování příběhu pro mě ale už moc atraktivní nebylo.

Nejsem ten typ čtenáře, který má rád sáhodlouhé popisy, a tady jich bylo hromady. Musela jsem nějaké části přeskakovat (a i tak jsem pochopila, co se právě v příběhu děje), takže za mě zbytečné.

Autor mě nepřesvědčil, abych příběhu uvěřila. Nedokázala jsem si udělat vztah ani k jednomu z hrdinů, i když hlavní hrdinka měla opravdu v životě smůlu a ztráty, které ji potkaly, byly hrozné.

Celou dobu, co jsem příběh četla jsem si říkala, že by to byl opravdu skvělý film.
Válka, nebojácná hlavní hrdinka, zakázaná láska, dva proti světu. Dokonalý námět na film. Možná autor měl napsat scénář k filmu, než knihu.


jeany23
25. února

Velmi čtivá a od začátku napínavá kniha, dala jsem přečíst celé rodině a všem se líbila.

zaba.zuzla
10. února

Knize bohužel dávám jen jednu hvězdu, a to za to, že jsem ji dočetla. Úplné nesmysly většinou ani nedočtu. Buď špatný překlad, nebo špatný způsob vyjadřování autora mi neskutečně vadil. Některé věty nedávaly smysl, některé snad ani nenavazovaly na předchozí text a působily skoro jako vytržené z nějakého jiného kontextu, jindy byly zase useknuté, krátké fráze, které doslova dychtily po prodloužení v nějaké smysluplné souvětí. Příběh jako takový se pro mne příliš táhnul na mnoha stranách a nemohu říct, že by nějak odsýpal. Neměla jsem vůbec problém s tím, knihu odložit a za týden či dva se k ní opět vrátit. Rozhodně to není jedna z těch knih, kterou zkrátka nechcete odložit. Závěr knihy naopak nabral neskutečný spád. Obrovsky předvídatelný, urychlený a uspěchaný závěr nabral takový fičák, že jsem si ani nevšimla, a bylo po knize. Nějaká ta romantika na mě působila nuceně, jakoby byla do příběhu uměle vložená, aby to teda nebyl jen dokument o pilotovi a jeho přepravě přes hranice. Ani jsem vlastně nezaznamenala, kdy že se to do sebe zakoukali? Samozřejmě oceňuji autora, který se vydal nastudovat reálie, nicméně na tématiku válečnou byly napsány lepší knihy.

tereza2627
06. února

Čtivá knížka, děj má spád, nenudila mě. Hlavní hrdinové si mě hned získali, jednu hvězdu ubírám jen za ten "rychlý" konec.

R47
20. ledna

Kniha si určitě najde své čtenáře (jak ostatně dokazuje i zdejší příval pozitivních recenzí). Pro mě je to ale typický produkt kurzů tvůrčího psaní: nastudujte si dobře historii, vražte tam postupně odkrývané tajemství a pak nečekanou (pokud možno zakázanou) lásku (anebo alespoň padnutí si do oka). Dávám alespoň hvězdu navíc za to nastudování realií, ale jinak to je prostě "užité psaní", po kterém se zítra zavře voda.

Knižnípauza
19. ledna

Tahle kniha mě velmi mile překvapila.
Celkově příběh pořád pěkně jede, během čtení nepřišla žádná krize a hlavni postavy si mě získali.
určitě stojí za přečtení :)

KnihoSny
18. ledna

Příběh Franky byl skvělej v mnoha ohledech mi jí bylo strašně líto ale zase díky parašutistovy to začne byt ještě skvělejší obdivovala jsem jeji bojácnost ale presto šla knihu moc doporučuji hrdinka byla strašně skvěla odvážná a hodna:)

1 ...