jancapen jancapen komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Tak konečně jsem se dostala i já k téhle legendě young adult žánru. Doposud jsem neviděla filmy a jen o knize slyšela, ale rozhodně naplnila moje očekávání. Obsahovala všechno, co má dobrá kniha mít - akci, napětí, i romantiku a děj příjemně rychle ubíhal. Byla to taková reality show kdo přežije, akorát tady se jednalo opravdu o doslovnou podobu. Těším se na další díly a na to, jak se bude dál příběh Katniss vyvíjet.

02.10.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Asi tady půjdu dost proti proudu, ale mě se tento díl líbil zatím z celé série nejvíc. Je pravda, že některé věci mě taky iritovaly, viz Ilanina hláška "do prasečí řitě", která se především na začátku objevovala snad na každé stránce, jakoby doposud slušná Ilan neznala jinou nadávku. Jinak je pravda, že Ilan byla občas trochu na pěst, ale to není nic nového oproti předchozím dílům. Co se mi tady asi nejvíce líbilo bylo více dějových zvratů a více akce, přišlo mi, že už není v knize tolik okecávání. Taky mě zaujaly nové postavy (viz třeba Armin, nebo Buni) a možnost seznámení se s vícero charaktery mužů z pětadvacítky (konečně se vše již netočilo jen kolem kapitána a Vargase). Děj se mnohdy vyvíjel celkem překvapivým způsobem a i konec ve mě vyvolává hodně otázek. Teď už tedy nezbývá, než čekat na další díl a snad to nebude moc v dlouhém časovém horizontu.

09.03.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Tohle bylo moje čtvrté setkání se strašidelnými domy a musím říct, že u tohoto dílu jsem se nebála skoro vůbec. Knihu bych ani neřadila do hororu, spíš do psycho thrilleru. Opět to bylo ale velmi čtivé dílko a oproti jiným dílům zde byl poměrně uvěřitelný konec.

16.07.2021 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Završení příběhu Luisy Clarkové. Šlo opět o velmi milé čtení. Líbilo se mi "poselství" knihy a to neřídit se jen tím, co ode mě chce a očekává moje okolí, ale myslet i trochu na sebe a jít za tím, co od života chci já. V tomto zde byl vidět u Luisy velký posun, obzvlášť v porovnání s prvním dílem. Líbily se mi i úvodní pasáže kapitol, které tvořily dopisy a emaily Luisiným blízkým.

21.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihu bych podle sebe rozdělila do dvou částí - 1. rozsáhlá, kde Tom pojednává o natáčení Harryho Pottera a o dalších filmech. Ta se mi samozřejmě jako fanouškovi Harryho Pottera líbila a i se člověk dozvěděl nějaké zajímavosti ze zákulisí filmu.
Nakonec se mi ale mnohem víc líbila 2. krátká část, kde Tom popisuje odvrácenou stránku života hollywoodské hvězdy. Myslím, že si podobným příběhem prošlo více hvězd, ale jen pár má tu odvahu to takhle upřímně sepsat. Za to klobouk dolů.

08.01.2023 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

V poslední době čtu hodně propírané a diskutované knihy a tou je zajisté i Naslouchač. Jelikož jsem četla dost názorů na tuto knihu před přečtením, měla jsem možná tentokrát až moc velká očekávání. Kniha rozhodně není špatná, je zde dobře popsaná zápletka a poměrně sympatická hlavní hrdinka, ale zároveň to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Oceňuji slovníček na konci knihy a naopak mi trochu chyběla mapka, která by trochu pomohla v orientaci v popisovaném světě. V ději jsem stále čekala, jestli se nevyvine romantická linka, ale hrdince je 13 let a asi i proto, to nakonec nedopadne, možná v dalších pokračováních..

15.01.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Líbilo se mi, jak se Animant dostala ze světa knih do světa skutečných lidí (i když knihy ji doprovázejí celým příběhem) a poznala i to, o čem dosud jen četla, tedy lásku. Romantická linka je v tomto díle opravdu silná, bylo pěkné jak se Animant postupně sbližovala s panem Reedem. Jejich setkání byla prolnutá vtipnými dialogy, ale i náznaky a později i letmými doteky. Co mě trochu iritovalo bylo to, že si Ani v přítomnosti pana Reeda neustále kousala do spodního rtu, ke konci knihy jsem si říkala, že už to muselo jít do krve :-D. Jinak pěkná atmosféra historického románu, s nádechem steampunku, některé scény na mě ale působily dost moderně - např. to, jak si Animant vyrazila s bratry pana Reeda jen tak do hospody a zpila se pod obraz. Taky mi trochu vadilo, že děj celou dobu nabíral docela pomalý spád a konec byl na rozdíl od toho celkem useknutý. Asi si budu muset přečíst i Pár stránek navíc, abych si spravila chuť. Jinak mi kniha vyloženě sedla do noty a navnadila mě na to, si znova přečíst romantické klasiky od sester Bronteových a Jane Austenové.

19.08.2021 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

(SPOILER) Uf, tohle teda bylo něco. Pro mě zatím nejstrašidelnější díl série domů od Darcy Coates. Nebo spíš nejstrašidelnější až do posledních pár stran. Ze začátku jsem si říkala, že mi dílo připomíná deset malých černoušků jak postupně všichni protagonisté příběhu mizeli, navíc v tomto díle nebyla žádná kočka, vynahradila to ale romantická linka příběhu. Konec byl typicky Darciovský a v tu chvíli, kdy začínali všichni ožívat, jsem z toho už nemohla. I tak mě ale příběh opět hodně bavil a těším se na další díly.

07.06.2021 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Přiznám se, že jsem neviděla film a když jsem si tuhle knížku vybrala ke čtení, tak jsem ani pořádně nevěděla, do čeho jdu. Ze začátku mi kniha hodně připomínala film Nedotknutelní - je to v podstatě podobná tématika, jen v Nedotknutelných šlo především o přátelství, zatímco tady to byla hlavně lovestory. Zhruba od poloviny knihy už jsem tušila, jak to dopadne a přišlo mi, že se děj až vleče. I proto mě samotnou překvapilo, jak mě očekávaný konec zasáhl. Jedná se rozhodně o jednu z nejemotivnějších knih, které jsem četla a jsem sama zvědavá na pokračování..

11.05.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Parádní sci-fi, plné překvapivých zvratů a míst k zamyšlení. Oblíbila jsem si oba hlavní protagonisty a jsem hodně zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet dál..

16.01.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Přiznám se, že jsem fanoušek spíš klasické fantasy a tahle kniha je spíš z ranku sci-fi/dystopie, ale musím říct, že mě druhý díl naslouchače nakonec chytnul. Přes pomalejší začátek děj zhruba od poloviny knížky nabral spád, autorka má podle všeho zápletku dobře vymyšlenou a sama jsem zvědavá, co na nás chystá ve třetím díle. Jen mě stále trochu mate množství cizích, vymyšlených, slov. Na konci knihy je sice slovníček, ale nejsou tam už zase výrazy z prvního dílu, to bych viděla jako malé mínus.

02.03.2022 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Ze závěrečného dílu hladových her mám trochu smíšené pocity. Za mě se tam dlouhou dobu skoro nic nedělo a pak se toho dělo zase až moc :-D. Navíc byl pro mě tenhle díl trochu až moc drastický, odehrálo se tu podle mě největší krveprolití z celé série a občas jsem si říkala, zda to není až zbytečné. Rozuzlení trojúhelníku Katniss, Hurikán, Peeta mi přišlo taky dost zrychlené, na to, že vlastně celou dobu Katniss tápala, tak se k výsledku nakonec dobrala celkem rychle. Některé pasáže a pointy mi tam ale naopak přišly skoro geniální, originální a nečekané. Dávám čtyři hvězdy - top pro mě zůstává první díl, pak asi tento a nakonec ten druhý...

07.11.2021 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Rozhodně jedna z nejčtivějších knih, která se mi v poslední době dostala do rukou. Nabídla mi přesně to, co jsem očekávala - nenáročnou romantickou zápletku, příběh popelky, která se "omylem" dostala do seznamovací reality show, příběh o intrikách a milostném trojúhelníku. Souhlasím s názorem, že v skrytu duše, by se každá žena chtěla, třeba jen na jeden den, proměnit v popelku a bojovat o srdce svého prince :-).

10.07.2021 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Prohnilé město plynule navazuje na Šest vran a opět akce stíhá akci a intrika intriku. Někdy jsem si až říkala, jak to mohl Kaz, potažmo sama autorka, takhle vymyslet :-D. Flashbacky do minulosti opět potěšily a poodkryly další informace o hlavních postavách. Když jsem knihu dočítala, tak mi bylo líto, že už je konec, ale ještě mám aspoň před sebou sérii o Nikolaji Lantsovovi.

08.02.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tahle kniha patří rozhodně k nejlepším, které jsem za poslední dobu četla. Jsem ráda, že jsem si před Šesti vranami přečetla Grišu, která mě uvedla do tohoto světa. Jinak se ale Griša Šesti vranám opravdu nemůže rovnat. Vrány mě bavily od začátku až do konce, Bardugo skvěle vybrala hlavní postavy. Každá z nich má svůj příběh a tajemství, které v průběhu děje odkrýváme, i pomocí výjevů z minulosti. Děj je vystaven také naprosto skvěle, nedá se předem odhadnout, jak se bude vyvíjet dál a je zde spoustu kliček a "chytáků". Jediné, co se dá knize vyčíst je, zde již několikrát zmiňovaný, nízký věk hlavních postav, který není moc uvěřitelný. Asi to autorka udělala kvůli přiblížení k cílové skupině čtenářů. Tenhle aspekt ale příběhu nic neubere a myslím, že zaujme i starší čtenáře (já jsem toho důkazem :-D).

02.01.2022 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Trnitá řeč je vlastně taková temnější variace na klasické pohádky, která je ale vždy ozvláštněna něčím originálním. Každá "pohádka" si nesla své poselství a ponaučení, jak to tak i u pohádek bývá, jen se tu tak často nekonaly happy endy. Za mě to bylo moc zajímavé čtení, které ale zanechalo v člověku tak trochu smutnou, melancholickou náladu.

02.08.2021 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

V tomto díle pronikneme více do politiky a problémů země a poodhalí se tu více charaktery krále a královny. Nicméně stěžejní je zde opět "vztah" Americy a Maxona. Co mě trochu unavovalo byla nekonečná nerozhodnost především Americy a různá jejich nedorozumění, které nejspíš sloužily k natažení děje, protože je více než jasné, kam trilogie směřuje. Přesto si ráda přečtu i závěrečný díl První, do navazujících knih (dcera atd.) se pravděpodobně už nepustím.

14.07.2021 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Z této knihy jsem si odnesla dva hlavní postřehy - opravdu se netěším na projevy svého dítěte, až doroste do puberty a člověk pozná hodnotu věcí a vztahů nejvíc ve chvíli, kdy je ztrácí... Celkově je kniha napsána lehce, čte se dobře, ale musím říct, že mě bohužel "nepohltila", tudíž mi chvíli trvalo, než jsem ji dočetla. Oproti prvnímu dílu v sobě nemá tolik emocí a dojemnosti, nebyla to špatná kniha, ale také ve mě nezanechala silnější zážitek. Zvažuji, zda se pustit do posledního dílu, ale možná ano, abych se dozvěděla, jak to s Luisou dopadne :-).

25.05.2021 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Snow vždycky vítězí a zvítězil tedy i u mě. Suzanne Collins je pro mě paní spisovatelka - děj mě opět vtáhnul a obsahoval řadu zvratů, které jsem nečekala. Líbilo se mi, jak kniha navazovala na Hladové hry - např. vysvětlením Snowova vztahu k růžím a obavy z reprodrozdů, kteří i tady jakoby symbolizovali svobodu. Oběšencova píseň a Tigris, které se také objevují jak tady, tak v trilogii Hunger games, jsou pak třešničkami na dortu. Zaujal mě vývoj postavy Coriolana a děj ve mě také zasel úvahy o morálce a pojetí dobra a zla. Prostě nemohu jinak, než dát pět hvězd.

20.12.2021 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl Hunger games měl pro mě pomalejší rozjezd, moc mě nebavilo politikaření a hrátky s prezidentem Snowem. Vše se ale otočilo, když se začaly chystat a následně konat čtvrtohry. Opět mě to hodně vtáhlo do děje a nakonec i celkem překvapilo. Konec byl opravdu hodně otevřený, takže teď už nejde sérii nedočíst.

16.10.2021 4 z 5