Smrtka

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/big_smrtka-aCp-334111.png 4.42695

Smrtka / Žatva smrti 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli

Scythe, 2016

Kniha Smrtka

mareksevc
předevčírem

vysoké hodnotenie naznačovalo kvalitnú knihu a možem to už potvrdiť aj ja

katerina6763

Opravdu skvělá kniha, přečetla jsem ji za dva dny a hned jsem se pustila do dalšího dílu. V oblasti sci-fi patří v mém seznamu mezi nejvýše hodnocené knihy.

Kacka999

Tak tato kniha byla fakt skvělá! Rozhodně stojí za přečtení :)

Laféeverte

V rámci žánru a cílové skupiny je to trefa do černého. (SPOILER) Cílovka nejsem, takže mi ta love story moc věrohodná nepřišla (od začátku bylo sice jasné, že tam musela vzniknout, a to tak za mě vystihuje důvod její existence i její podobu) a vlastně mi vůbec nevadilo, že neměla moc prostoru. Kromě tohoto to totiž už moc hluchých míst nemá. Naprosto skvělé byly jednotlivé smrtky (pro mě osobně byly vedlejší postavy mnohem zajímavějíší než hlavní hrdinové - to ale nehodnotím jako negativum, protože oni jsou ti, jejichž oči nejsou zatíženy několikerým obrácením listu, a díky jejich naivitě a nezkušenosti je pro ně to, co leží pod povrchem, stejně nové jako pro čtenáře) a taky způsob, jakým autor čtenáři servíruje úvahy o distopickém světě, který vytořil. Z žánru biopunk jsem ještě nic nečetla, takže moje vniřní já je celé blažené z nových obzorů, které tato kniha otevírá. Je to poměrně krátké, čtivé, má to myšlenku a styl.

Tebby

Tak jsem ji dnes dočetla. Pustila jsem se do ní na základě doporučení kanálu Radši knihu. V knihovně jsem si říkala, že není potřeba, abych brala rovnou celou sérii. No, takže teď je neděle večer a já nemám co číst. A jediná možnost je vyslat zítra přítele do knihovny, aby mi přinesl pokračování. Ale co budu číst cestou do práce a z práce tedy netuším. Co se týče samotného děje, tak byly chvilky, kdy se příběh trochu táhnul, pak byly ale také pasáže, kde to letělo a já se nemohla odtrhnout. Nápad je to opravdu jedinečný. Po celou dobu jsem ale měla pocit, že kniha něco postrádá, ale nejsem schopná říct co. Rozhodně ale ve čtení budu pokračovat. Jsem zvědavá, jestli přijdu na to chybějící "něco". 4*

_Brunetka_

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Smrtka od Neala Shustermana, knížka, která obletěla celý bookstagram a vyšplhala se na žebříčky nejlepších knih řady z vás. Já se k ní dostala až teď a na druhý pokus ji dočetla, první se nezdařil, protože prostě nebyla chuť. A musím vám říct, abyste nebyli tak hloupí jako já a pokud jste ještě tohle nečetli, jděte do toho. Stojí to za to. Žasnu ze světa, který pro nás autor vytvořil a sedám si na zadek z úvah, do kterých mě to dokázalo uvést. Autor má taky bravurně vymyšlený každý detail, všechno náramně sedí do nejmenšího detailu. Jeho styl psaní je skvělý, člověk se nenudí a celé čtení je jedna velká horská dráha. Někdy nedýcháte. Postavy se mi neskutečně líbily. Rowana jsem si neskutečně oblíbila, Citra ke mně taky nějakým způsobem pronikla a některé smrtky si prostě dobyjí místo ve vašem srdci. Jejich charaktery mi vážně přišly dost dobře vykresleny. Máme tu spoustu hezkých myšlenek, dojemných chvil, šokujících momentů… Tetelím se blahem a žasnu,žasnu,žasnu! To hlavní, co také ještě oceňuju, je to, že sice tady máme vytvořen zatím v naších očích nereálný svět, ale lidské vlastnosti, boj o moc, zneužívání svých pravomocí…to je tu s námi. Takže jistým způsobem se tu vyskytují zajímavé myšlenky, které když se dostanou k lidem v pozdější době, stále pravděpodobně přinesou užitek a budou aktuálním tématem. Kniha ve mně probudila řadu emocí a já doporučuju všema deseti. Od autora si rozhodně přečtu další knížky a z téhle mé první dystopie jsem vážně vyloženě nadšená! Tohle si vážně vybojovalo místo v mém srdci.

Juliette@

Síla. Hned od prvních stránek budete okamžitě zasvěceni do utopistického světa a jeho pravidel. Do dokonalého světa, o kterém později zjistíte, že možná až tak moc dokonalý není. Musím říct, že námět byl opravdu originální a moc mě překvapil. Budete hltat všechny nové informace a poznatky, až vám po pár stránkách bude připadat, že v tom "ideálním" světě sami žijete.

A přesto. Nějak jsem nedokázala k hlavním postavám přirůst a to, i když jím bylo dáno víc než dost prostoru. Ať už tam byla sebevíc prekérnější situace, přistihla jsem se, že mi na osudu postav nezáleží tak moc, jak by možná mělo.

Jak už jsem řekla, samotný rozjezd a úvod do nového světa byl skvělý, prostředkem jsem se ale musela už trošku prokousávat. To byla ale přijatelná daň za ten konec knihy se zvraty, které možná budete a možná taky nebudete čekat. Každopádně díky tomu osudovému konci se rozhodně těším na pokračování a už se nemůžu dočkat, až si pořídím další díly.

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

Ani832

Smrtka je docela populární sérií, na níž jsem si už nějaký ten pátek brousila zuby a v lednu 2021 jsem se konečně dostala k prvnímu dílu.

Zprvu mě čtení tolik nebavilo, jelikož rozjezd je pomalejší a jde především o seznamování se světem. Napětí ale postupně graduje a společně s ním i čtivost a zvraty – člověk pak jen otáčí stránku za stránkou, protože chce vědět víc.

S knihou mám ale malý problém, a to nedovysvětlené věci nebo události, o kterých bych fakt ráda věděla víc, ať už se týkají světa nebo děje. Předpokládám ale, že se k nim autor vrátí v dalších dílech, tak uvidím.

K fungování světa mám pár otázek, ale jinak mi přijde pěkně vymyšlený. Střídání úhlů pohledů taky kvituju, stejně jako zajímavé myšlenky, jež jsou v příběhu obsaženy.

No a romantická linka... mi přijde trochu nepodařená. Mezi Rowanem a Citrou není v podstatě žádná chemie a jejich vztah se předtím, než si vyjevili své city, prakticky nevyvíjel. Spolu trávili minimum času a v těch chvílích se tam vyskytovala jen určitá náklonnost/přátelství, většina náznaků zamilovanosti byla jen v myšlenkách jednoho nebo druhého. A pak najednou přijde věta „Zamilovala jsem se do tebe”. To mi prostě nedává smysl. Instantní láska bez vývoje.

Tak či tak mě čtení Smrtky i přes menší výhrady bavilo, jedná se o dobrou dystopii, chápu, proč je tak chválená a chystám se pustit do dalších dílů.

neskákám z toho do stropu, ale dobrý - 3,5*–4*