Smrtka

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. To vše se lidstvu povedlo. Zvítězilo dokonce i nad smrtí. Smrtky jsou nyní jediní, kdo může ukončit jakýkoliv život a je jim přikázáno tak činit s cílem udržet objem populace pod kontrolou. První část strhující nové knižní série od Neala Shustermana, autora čtenářského hitu Bez šance. Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/smrtka-IMC-334111.jpeg 4.41733

Smrtka / Žatva smrti 1.

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno, Yoli

Scythe, 2016

Kniha Smrtka

Tarja666

Kladné ohlasy a doporučení na Smrtku se na mě sypaly ze všech stran, a proto když jsem od Knih Dobrovských dostala poukázku na nákup, tohle byla první kniha, která přistála v košíku. A musím říct, že dokonce předčila má očekávání.

Přečetla jsem ji za dva dny a nemohla jsem se odtrhnout. Téma nesmrtelnosti, života a smrti je hrozně zajímavé a to jak jej Neal Shusterman dokázal zpracovat, mě hodně oslovilo. Poukazuje na to, že nikdy není dobré, aby byl někdo stavěn mimo zákon, protože lidi jsou prostě lidi a vždy se najde někdo, kdo své moci zneužije a korupce na sebe nenechá dlouho čekat.
Velký plus má Smrtka za to, že ačkoliv jsem knihu hltala, nutila mě přemýšlet. Zejména u úryvků z deníků smrtek, které předcházely jednotlivým kapitolám, jsem se často musela na chvilku zastavit, sama si v hlavě uspořádat myšlenky a teprve pak jsem mohla pokračovat ve čtení. Přemýšlela jsem i nad tím, jakou smrtkou bych asi byla já.

Oceňuji, že se v příběhu střídaly pohledy hlavních postav, protože to u knih mám ráda. Dokážu se díky tomu lépe vžít do jednotlivých představitelů, pochopit jejich myšlenkové pochody a počínání. Navíc to zvyšuje i napětí a člověk prostě nechce přestat číst. Citra i Rowan byli oba zajímaví a marně uvažuji, kterého z nich jsem si oblíbila více. :)

Přemýšlím, co bych Smrtce vytkla, ale bohužel asi nemám co, takže jednoznačně hodnotím pěti hvězdami. Tato kniha si to rozhodně zaslouží. Už mám doma další díl a co nevidět se na něj s radostí vrhnu.

Knihu jsem také zařadila do letošní Čtenářské výzvy - Kniha autora, od kterého jsem zatím nic nečetla.

EliškaHavlová

Další super fantasy knížka. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších světů, co lze na knižním trhu najít. Představa nesmrtelného života a absence nemocí je naprosto neuvěřitelná a zároveň dosti klasická, co se týče utopie. Ale i když to vypadá, že tento svět je vlastně dokonalý a život v něm pohádkový, není to až tak jednoduché, jak se zdá. Je zároveň plný intrik a postranních úmyslů.
Hlavní postavy jsou velice sympatické a dobře k sobě pasují, přestože se mezi nimi nevyskytuje vlastně žádná romantika. To je velice milé překvapení. Autor má velice dobrý vypravěčský um, kdy vás velice rychle vtáhne do děje hned první dvoustranou. Mám takové tušení, že i druhý díl je bomba.

Chytuš

Smrtkou jsem Neala Shustermana definitivně pasovala na krále YA dystopií. Jeho světy jsou vždycky nějakým způsobem ulítlé, ale slovy klasika "nastavují zrcadlo současné společnosti" - ať už jde o svět, ve kterém se děti pěstují na orgány (Bez šance), případně společnost, která se prakticky ze dne na den ocitá bez vody (Sucho), nebo jako u Smrtky o svět nesmrtelnosti - lidstvo vymýtilo všechny choroby a díky pokročilým technologiím dokáže opravit prakticky jakékoli zranění. Lidé nestárnou, můžou "obrátit list" (tedy nechat se zpětně omladit) na libovolný věk. No není to paráda? Kdo by si takový nádherný svět, bez smrti, stárnutí a utrpení nepřál? Jenže nebyl by to právě Neal Shusterman, aby nám neukázal, že není všechno zlato, co se třpytí...
Na knížce mě bavilo úplně všechno - perfektně vystavěný svět, sympatičtí hrdinové (nejen hlavní dvojka, ale své kouzlo měla i Curie s Faradayem), čtivý příběh s pár zajímavými zvraty a pozor - prakticky žádná romantika... Nesporná přidaná hodnota bylo pro mě osobně vyhledávání si všech patronů smrtek - někteří jsou notoricky známí, ale jsou i tací, o kterých jsem nevěděla zhola nic, takže vyhledávání jejich životopisů mi rozšířilo obzory :-) Jediný problém, který teď mám je, že nevím, jakou patronku bych si zvolila sama pro sebe, být aspirantem na smrtku :-)

Artinka

Shusterman je pro mě autor, který dokáže vytvořit perfektní, fungující, zajímavý a hlavně né zas až tak nepravděpodobný svět distopické budoucnosti. Co mi u něj chybí je propracovanější vypravěčská stránka. Smrtka 3,5/5*. Za vytvořený svět plný počet a co se příběhu týče - třeba hodnocení vylepší další díly...

EnglandHannah

Smrtka. Kniha v knižní komunitě dost vychvalovaná a čtenáři hodně oblíbená. A i když vidím, proč si získala takové ohlasy, budu spíš kritizovat než chválit.
Na začátek však chci říct, že celý námět knihy vypadá moc zajímavě a možná, jenom možná, kdyby byl lépe podán, kniha by se mi líbila. Jenže ona není napsaná dobře - tedy, proti stylu psaní jsem neměla vůbec nic, ale směr, jakým se autor vydal, a jisté pasáže prostě neseděly.
Třeba celý svět - svět, kde už neexistují nemoci a vlastně žádné jiné přirozené příčiny smrti, protože skoro tak jako lusknutím prstu se můžete zase oživit. Nemusíte si dělat starosti se stárnutím, protože když už se vám něco nebude zdát, prostě se necháte omladit. A zdá se, že jsou v takovém světě všichni spokojení. Ve světě, kde jediné, čeho se musí bát, je vlastně pokosení. Kde s životem zacházejí jako s něčím bezvýznamným. A teď mi, prosím Vás, netvrďte, že je takový svět v pořádku. Svět, kde mladej kluk skočí z paneláku jenom proto, že je to zábava. Jenom proto, aby znovu mohl prožít proces omlazení. Aby za to jeho rodiče museli zaplatit. Jak může společnost v takové době fungovat? Jak může fungovat lidská psychika, když se všechno lidské ze světa vytratilo, protože to lidé prostě a jednoduše vymazali?
O postavách mě ani nenechávejte začínat. Citra je klasickou prostořekou young-adult hrdinkou - co na srdci, to na jazyku. A já prostě takové hrdinky nedokážu mít ráda a to hned z několika důvodů (jako by se s nimi v poslední době přetrhl pytel). A Rowan, se kterým, pravda, se to už mělo o něco lépe, už knihu zachránit nedokázal, protože polovina patřila naší slavné Citře.
Nejsem si jistá, jestli se budu pouštět do Nimbu. Možná ano, možná ne. Ale Smrtka mě nepřesvědčila.

groula

Hodně hustá kniha. Čech smrtek, který ukoncujou život nesmrtelnym lidem. Hned se vrham na druhý díl

VéjaTarabová

U této knihy jsem si nečetla anotaci a jsem za to nesmírně ráda. Vyzradila bych si totiž celou první polovinu knihy. Každopádně začátek byl takový táhlý, ale chápu, že to bylo nutné, abych pochopila fungování jejich světa. Líbí se mi pojetí toho, že smrtky nenosí černou, jak by si většina lidí mohla představovat, nýbrž září všemi barvami, vzory, ornamenty a drahokamy. Nehorázně mě zaujalo Rowanovo mínění toho ,, být salátem". Svou početnou rodinu považoval za sendvič, přičemž každý člen byl nějakou jeho přísadou, neboli náplní. Měl pár bratrů, kteří byli maso. Pár sester, které byly sýr. A on byl salát. ,, Být salátem" znamenalo nijak nevyčnívat, nebyl nahoře ani dole. Byl prostě uprostřed a nikoho nezajímal. Občas totiž člověk zapomene, že někde mezi tím masem a sýrem je nějaký salát. Nicméně tato kniha rozhodně nebyla jen tak odpočinková. Objevilo se zde pro mě hodně nových slov, jejichž význam jsem musela hledat na internetu. Což je samozřejmě dobře, aspoň jsem se něco přiučila. Příběh je to rozhodně zajímavý a zpracování je skvělé. Mimoto má krásnou obálku. Hlavně konec jsem si užila. Naskytl se zde jeden nečekaný zvrat za druhým. Můžu už jen dodat, že se moc těším na druhý a třetí díl.

,, Rowan nikdy nebyl výjimečný student - ale to byl záměr. Být příliš dobrý nebo příliš špatný přitahovalo pozornost. Sice se mu příčilo být salátem, ale byla to jeho komfortní zóna.

EtELINKA23

Bohužel se nemohu přidat k fanouškům Smrtky. I přesto, že tam byli části, které mě bavily více převažovaly části, které mě nebavily vůbec. Kniha se pro mě táhla a musela jsem se nutit ji dočíst. Možná ji dám v budoucnu, ještě jednu šanci ale zatím teda nic moc.

Nyxia
Nyxia