Šest vran

kniha od:

Šest vran https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 4.5 3005
Koupit Koupit eknihu Bazar

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Série:

Šest vran / Vrania šestka 1.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Six of Crows , 2015


více info...

Komentáře (695)

Komentáře 695 Recenze 30

lenka7767
lenka7767
25.09.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila :)

kayu
kayu
18.09.2023 4 z 5

Šest vran je moje prvotina od Leigh Bardugo a lituji, že jsem se k ní nedostala dřív. Zpočátku mi dělalo potíže zorientovat se ve všech postavách a především ve fungování světa, kde se kniha odehrává. I přes to byla kniha velmi poutavá a já s radostí četla dál. Příběh měl spád a já hltala jednu stránku za druhou. Líbily se mi pasáže, kde byla popisována minulost postav, která nám byla dávkována postupně. Už teď se těším, až si přečtu další díl. Jedinou výtku mám k samotným postavám, které za mě mohli být alespoň o pár let starší.


IVANA0123
IVANA0123
13.09.2023 5 z 5

Musím se připojit ke čtenářům, kteří byli z knihy nadšení. I když nejsem odpovídající věková skupina a tento žánr mě spíše zatím míjel, nemohla jsem se ke konci od knihy odtrhnout. Místo, které stvořila Leigh Bardugo, je tvrdé a neúprosné. Hlavní hrdinové, kterým tento svět nedal nic zadarmo a už dávno nejsou nevinné děti, jsou stejní. Drsní a zatvrzelí, a když dostanou možnost své životy změnit, vydávají se splnit nemožný úkol.. Skvělý styl, neuvěřitelné napětí a hrdinové, kteří člověku přirostou k srdci. Dokonalá kombinace a já se chystám na další díl. 5*
(9/23)

Katebe
Katebe
12.09.2023 3 z 5

Šest vran jsem objevila díky čtenářské výzvě a na základě recenzí jsem očekávala fakt pecku. Bohužel.
YA knihy mám ráda a ani nízký věk postav mi převážně nevadí, přestože do cílové skupiny čtenářů už vážně nepatřím. Tady mi ale věk neuvěřitelně vadil. Jejich zkušenosti, názory, schopnosti, krvelačnost, vůbec mi to k 17letým nesedělo, ať už vyrostli a prošli čímkoliv.
Děj mě nijak extra nezaujal, pořád jsem čekala na něco víc. Styl psaní mi sice sedl, díky čemuž jsem knihu celkem bez nucení přečetla, ale něco tomu prostě chybělo.
Naopak se mi velmi líbilo střídání osob po kapitole. Vždycky mě zajímá co si ostatní postavy myslí a tady se mi to splnilo. Taktéž propracování osobností postav bylo super. Takže mě více zajímaly jejich osudy než příběh jako takový.
Nejsem si jistá, zda sáhnu po dalším díle. Trochu mne zajímá, jak to bude probíhat dál,ale budu se muset donutit začít.

denisa8946
denisa8946
27.08.2023 4 z 5

To byl opravdu skvělý příběh! Mrzí mě, že jsem knihu měla dlouho rozečtenou a vrátila se k ním až po delší době. Nicméně na genialitě vystavění příběhu to neubralo.
V této série se seznamujeme s poměrně velkým množstvím postav a začátek příběhu pro mě byl celkem oříšek a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala. Nicméně po pár kapitolách už vše běželo jako po drátkách. Děj byl napínavý a nepředvídatelný.
Kapitoly jsou psané z pohledu hlavních postav. Nejvíce mě bavily kapitoly Inej a Niny. Všechny postavy autorka precizně vykreslila a rychle si vás získají.
Parta teenagerů, odpadlíků, chovajících se na svůj věk příliš dospěle, přijme kšeft za neskutečné prachy s obrovským rizikem. Všechny hlavní postavy si prožily krušné mládí (dětství), tak není divu, že se do toho pustí. Závěr knihy vás nechá s otevřenou pusou a musíte se pustit do dalšího dílu. :)

DarieReed
DarieReed
21.08.2023 5 z 5

Ten příběh byl prostě geniální. Všechny kousky skládačky jak se postupně odhalovala do sebe zapadaly a fungovaly pohromadě jako gigantická vlna, která mě jakožto čtenáře naprosto pohltila.
Po dlouhé době se mi dostala do ruky kniha, kterou jsem četla protože jsem nemohla jinak. Nešlo ji odložit (i když se mi na hlavu sypaly zkoušky a možná, že právě kvůli tomu).
Postavy byly tak uvěřitelné a hmatatelné (až na jejich věk tedy), že jsem neměla obvyklý problém s jejich plochostí v jiných příbězích. Prostě kdybyste chtěli komukoli z nich podat ruku - nebyl by to nejmenší problém. (Teda možná až na Kaze, kdyby zrovna neměl rukavice.)
Mrzí mě, že jsem knihu neobjevila hned v první moment, když vyšla, protože věřím, že v té době bych jí byla úplně posedlá a donutila svou nejlepší přítelkyni, aby ji ASAP přečetla taky.

Audrina
Audrina
14.08.2023 5 z 5

Na začátku jsem měla trochu problém se začíst, především se mi pletlo velké množství postav. Pak se ale vše rozjelo a já se nemohla od knihy odtrhnout. Líbila se mi rozmanitost postav, postupné dávkování děje a spoustu překážek, které hrdinům přišly do cesty.

Joli_M122
Joli_M122
11.08.2023 5 z 5

Šest vran je kniha o mnohem, mnohem lepší než Griša trilogie. Postavy jsou dokonale propracované a napsané. Všechny Grishaverse knihy mám hrozně ráda a výjimkou neí ani tahle. Děj je akční a totálně nabušený akcí a dobrodružstvím. Romantické linky se mi taky strašně moc líbily. Vídám hodně názorů na moc mladý věk postav, vždycky si vzpomenu na Aleu Aquarius nebo Spirit animals. Jednoduše to že parta puberťáků je tak výkonný zlodějský tým mi nevadí. Taky jsem se i zasmála. Velké plus jsou hlášky a citáty.

"No mourners, no funerals"

"Greed bows to me"

"What's the easiest way to steal a man's wallet?
"Knife to the throat?"
"Gun to the back?"
"Poison in his cup?"
" You're all horrible."

"My ghost won't associate with your ghost."

"When everyone knows you're a monster, you needn't waste time doing every monsterous thing."

"It's not natural for women to fight."
It's not natural for someone to be as stupid as he's tall, yet there you stand."

"Scheming face."
"Definitely."

" She laughed and if he could have bottled the sound and gotten drunk on it every night, he would have."


Je toho hodně, ale já to sem prostě nemohla nenapsat. (A to ještě nejsou zdaleka všechny legendární hlášky z téhle duologie)

tami1
tami1
09.08.2023 5 z 5

Oblíbená kniha mých dcer.
Musím říct, že i mě uchvátil svět, který autorka tak důmyslně vytvořila. Jen ten věk postav je trochu nereálný, klidně by jim mohlo být přes dvacet.

andysek88
andysek88
07.08.2023 4 z 5

Dlouho jsem se na Šest vran chystala a musím říct, že mě knížka ani trochu nezklamala. Jediný problém jsem měla s věkem hlavních hrdinů, chovali se až moc dospěle (v mém imaginárním světě měli všichni 20+). Už se těším na další díl.

Andrea996
Andrea996
04.08.2023 4 z 5

Konečně po dlouhé době kniha, od které jsem se nemohla jen tak odtrhnout. Musím přiznat že začátkem jsem se musela trochu prolouskat, ale je třeba vzít v potaz že je potřeba se seznámit s postavami i dějem, pak už to šlo jako po másle. Postavy sice mladšího věku, ale všechny jsem si oblíbila, každá měla něco do sebe. V knize najdete napětí, akci, fantasy ale také lásku a přátelství. Určitě doporučuji a těším se na druhý díl.

nai.ivka
nai.ivka
25.07.2023 5 z 5

Rychle mě to vtáhlo do příběhu, sice jsou to děti ve věku 15-17 let, ale od mala žijí v drsném prostředí. Ve středověku by byly považovány za dospělé. A není tak daleká doba, mnohde se to pořád děje, že děti musí pracovat už od tří čtyř let. Nejradši mám fantasy příběhy pro puberťáky, protože se do toho nemíchá sex. Nějaká zamilovanost a možná pusa. Taková dobrodružná červená knihovna. V prvním díle se to pěkně rozjelo, musím hned skočit do pokračování. Za první díl dávám pět hvězdiček.

Zverak
Zverak
23.07.2023 4 z 5

Hlavní postavy, jsou teenageři, kteří jsou ale na svůj věk velice vyspělí. Všichni jsou to zločinci a po nabídce, která se neodmítá tak se zapletou do největší loupeže všech dob. Kniha je napínavá a dobře se čte, ale myslím si, že jsem četl už trochu lepší knihy, proto jí nemůžu dát 5 ale pouze 4,5 hvězdičky. Knihu bych určitě doporučil všem co rádi pořádné fantasy, protože to tahle kniha určitě je.

cziss
cziss
19.07.2023 3 z 5

Tento příběh se bude asi líbit hlavně milovníkům young-adult a lidem, kteří mají rádi fantasy romantiku. Musím přiznat, že se mi naopak v knize pár věcí nelíbilo. Občas jsem musel hloubat nad tím, v jaké historické době se to vlastně má odehrávat. Nakonec mě tento knižní svět hodně připomínal svět v série Stínu krkavce (A. Ryan), ale v takovém pseudo-novověku. Potom nízký věk hrdinů vs. jejich dovednosti, vyspělost a taky krutost. Ano, jsou to sice zločinci odkojení ulicí, ale i tak... No a potom (pro mě) zbytečně rozkvetlá romantická linka příběhu. Děj se mi relativně líbil (ubral bych počet zvratů v příběhu), prostředí a historie, stejně jako postavy byly celkem zajímavě vymyšleny.

Vlci.Sestra
Vlci.Sestra
28.05.2023 5 z 5

Šest vran je úžasná kniha. Popravdě si myslím, že je o moc lepší než trilogie Světlo a stíny, ani bych nevěřila, že je to od stejné autorky. Kaz a Inej mi neskutečně přirostli k srdci. Nejen že jsem s nimi prožívala každý jejich strach, ale i všechny letmé pohledy, které mezi nimi proběhly. Jsem zvědavá, jak se posunou v dalším díle. Moc doporučuji.

uzivatel5475
uzivatel5475
24.05.2023 5 z 5

Nadčasová knížka
*10000/5

Kami479
Kami479
11.05.2023 5 z 5

Skvělé fantasy! Hlavní postavy (hlavně Inej a Nina) mi přirostly k srdce. Příběh byl napínavý, líbily se mi vzpomínky z minulosti, které lépe osvětlily příběh a motiv dané postavy. Naprosto vás to vtáhne do příběhu a emoce prožíváte s každou postavou.

Vřele doporučuji :)

Jarka_rybář
Jarka_rybář
10.05.2023 5 z 5

Pěkné, hodně pěkné. Začátek mne vůbec nechytil, ale potom to dostalo spád a já se jen divila. Paráda.

Awča
Awča
04.05.2023 5 z 5

Nebylo to prosté čtení knihy, úplně jsem ten příběh žila, zakoušela záludnosti i radosti života v Ketterdamu, vydala se na výpravu do Ledového paláce, pokaždé jsem byla jinou z vran a dívala se na stejné události jinýma očima.
A ten závěr!

Ditye
Ditye
02.05.2023 5 z 5

Za mě neprosto nejlepší kniha. Má skvělé postavy, akci, příběh a odehrává se v úžasném světě Grishaverse. Četla se v podstatě sama a nedokázala jsem myslet na nic jiného. Všechny postavy jsem si naprosto zamilovala.

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Celou grišovskou sérii hodnotím maximálním počtem. Opravdu od prvních tří Griš, přes knihy o Kazovi až po závěr o Nikolajovi z paměti už nikdy nevymažu. Excelentní

katerina1237
katerina1237
29.04.2023 5 z 5

Tak do téhle knížky jsem se zamilovala hned. Sice mi ji trvalo hrozně dlouho přečíst, ale jsem za to vlastně rada, ze jsem si ji takzvané šetřila. Postavy byly dobře propracované, líbilo se mi, jak každá kapitola byla z pohledu někoho jiného a přitom ve třetí osobě. Nepředvídatelné zvraty, to mě mile překvapilo, protože většinou něco vím dříve než hlavní hrdina a hrozně mě štve jeho naivní chování. Dala jsem této knížce 5 hvězdiček a těším se na další díl.

Knihomol4ever
Knihomol4ever
28.04.2023 5 z 5

Miluju celou Grishaverse, ale k tomuhle příběhu bych se vrátila nejraději. Miluju to a vždycky milovat budu.
A přečtu si to nesčetněkrát znovu, až nebudu mít co číst :D

MíšaS.
MíšaS.
27.04.2023 2 z 5

Ze začátku kniha vypadala zajímavě, ale bohužel minimálně v půlce jsem zjistila, že mě to nebaví a čtu jen proto, abych dočetla. Začala jsem přeskakovat řádky, nakonec odstavce a konečně došla na konec, který byl, jak jsem předpokládala, ... , ale nebudu prozrazovat.
Kdybych neměla z knihovny rovnou půjčený i druhý díl, vůbec bych ho nečetla. Už teď je mi jasné, jak to bude pokračovat a bohužel i to, jak to skončí...
Také si nemohu pomoci, ale strašně mi v ději vadilo užívání moderních zbraní. Nevím proč, prostě to tam působila nějak nepatřičně.
Asi dokážu pochopit, co se ostatním na knize líbí, ale buď už jsem z YA fantasy vyrostla, nebo nemá kniha tak dobrý příběh, aby zaujala i někoho v jiném věku.
Malým plusem je, že se mi kniha hodí do ČV 2023.

Pog
Pog
23.04.2023 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Miluju příběhy, kde se hrdinům nedaří vše podle jejich plánů a musejí improvizovat. A miluju, když situaci nezachrání hloupá náhoda, ale postavy samotné! Bylo to perfektně promyšlené, nepředvídatelné a naprosto boží. Všechny postavy měly svou vlastní minulost, která nám byla po částech servírovaná, měly motivaci pro své činy, žádná nebyla černobílá. Milovala jsem je všechny, i když některé z nich nedostaly tolik prostoru jako jiné (doufám, že to autorka v příštím díle napraví).
Jediná věc, která mě trochu naštvala, byl ten otevřený konec lákající k přečtení pokračování.

Satan-démon
Satan-démon
18.04.2023 5 z 5

Kniha mě velice bavila. Postavy jsem si oblíbila a žádná mi nevadila. Líbilo se mi jak se střídaly kapitoly a že nebyly i extra dlouhé. Doporučuji přečíst
Pro mě lepší než série Griša od této autorky.

zelenoockaa
zelenoockaa
13.04.2023 5 z 5

Nemohla jsem se zpočátku začíst ale příběh mě nakonec upoutal a bavil. Určitě přečtu celou sérii.

LuckaDea
LuckaDea
09.04.2023 4 z 5

Zezačátku mi trochu trvalo než jsem se do knihy začetla. Po asi čtvrtině knihy mě ale příběh úplně pohltil. Děj byl napínavý a akční. I přesto, že se v knize vyskytuje více postav, nijak jsem se v nich neztrácela. Skvělé jsou i mapy na začátku knihy, které hezky přiblíží místa tohoto zajímavého fantasy světa (celkově kniha vypadá dobře a je hezky zpracovaná). Jediná moje výtka je k věku postav. Vzhledem k ději mi přijde až neuvěřitelné, že je postavám jen kolem 18 let. Od toho jsem se musela trochu odpoutat a spíš jsem si postavy v průběhu děje představovala jako o něco starší. Když ale opomenu tuto "nesrovnalost", kniha byla opravdu skvěle napsaná, dobře se četla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě se co nejdříve pustím do druhého dílu.

lost.in.books
lost.in.books
08.04.2023 5 z 5

Byla to jedna z nejlepších fantasy knih, kterou jsem kdy četla a moc se těším na pokračování. Ihned jsem si oblíbila hlavně Kaze díky své tajemné a nečitelné osobnosti. Ostatní postavy byly taky skvělé a sedly mi skoro všechny. Prostředí, které každý fantasy milovník prostě chce, v této knize můžete naplno používat svou fantazii.
__
Krásná obálka a ořízka je kapitola sama o sobě. Nejen že se od knihy nedá odlepit, ale taky byste si ji nejraději nechali i když ji máte půjčenou z knihovny :D.
__
Plno zvratů, napětí na každé stránce, skvělé postavy a romantická linka k tomu. Romantika je tam zároveň použitá úplně přirozeně a skvěle příběh doplňuje.To prostě v jedné knize chcete . Pokud jste milovníky fantasy a romantiky k tomu, tak mohu vřele doporučit, nudit se určitě nebudete.

Erinien
Erinien
07.04.2023 5 z 5

Wau, poslední dva dny jsem v každé volné chvíli četla. A teď se třesu na druhý díl. Ke knize mě dostal seriál z Netflixu, který mám rozkoukany, takže postavy pro mě měly tvář herců. A i přesto že jsem o nich něco věděla, tak mě čtení nenudilo. Výborné charaktery.

lištička123
lištička123
06.04.2023 5 z 5

Jsem ráda, že kniha splnila moje očekávání. Griša byla super a Šest vran ještě o kousek lepší.

Monisek.B
Monisek.B
26.03.2023 5 z 5

Napůl poslechnuto v Audiotece, napůl přečteno ve čtečce... ach ty technologie... :-) Prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout. Kniha je prostě super a jdu na druhý díl :-)

Foxie89
Foxie89
24.03.2023 4 z 5

Velmi zajímavá jízda, kdy člověk nikdy neví, co si na něj Kaz Brekker nachystá.
Přestože je hlavním hrdinům 17, moc se tak nechovají, což se mi na tom líbilo... ale zároveň jsem během čtení zapomínala, že to jsou pouhé děti. Je to pro mě první kniha, kde hlavní hrdinové nejsou úplný klaďasové a přiznám se, že mi chvíli trvalo se začíst a objevit ty jejich kladné kouty. Ale jsou tam a o to jsou postavy zajímavější.
Děj je nadupaný a překvápek je v knize spousta, stále ale dávají smysl. Oblíbila jsem si hodně Inej a Wylana a fakt doufám, že mě druhý díl, kdy se všechno rozplete a Kaz snad dosáhne své pomsty, nezklame.

Thalin
Thalin
17.03.2023 5 z 5

Styl autorky mě jednoduše baví. Už Griša se mi moc líbila, ale Šest vran to ještě o stupínek předčilo. Sympatické postavy, svižný a akční děj, žádná přehnaná romantika ani klišé. Bála jsem se, že v tom budu mít trošku zmatek, protože jsem prvně viděla seriálovou adaptaci Griši, kde se postavy vyskytují taky, ale naopak mi to jen víc pomohlo si je aspoň vizuálně představit. Ze začátku se mi to sice trošku táhlo, ale jak skupina pronikla do paláce, tak už to jelo svižně a vážně mě pohltilo. Bavil mě humor i přemýšlení postav a celá ta hierarchie kolem Gaunerů. Už začínám druhý díl.

Predator3313
Predator3313
17.03.2023 5 z 5

Knihu mi vnutila manželka se slovy "to se ti bude určitě líbit".... a překvapivě měla pravdu.
Byl jsem trochu skeptický, protože jsem se obával, že hlavní linie příběhu bude nějaká romantika, což se naštěstí nepotvrdilo.
Nakonec s toho bylo opravdu dobré čtení.
Výběr postav s jejich povahovými vlastnostmi je hodně dobrý.... tedy asi tak dobrý jako sud střelného prachu u táboráku....člověk jenom čeká, kdy to bouchne :D
Jen teda ten konec mi přišel trochu laciný. Mora bojovala dle mých očekávání, ale že by Kaz vlezl tak snadno to takové situace mi moc nesedělo.
Tak či onak, jasných 5* a jdu na další díl

mazlak
mazlak
15.03.2023 4 z 5

I u této knihy mi dlouho trvalo než jsem se do děje pronikl a než jsem si zapamatoval všechny postavy a jejich příběhy. Jednu chvíli jsem už dokonce zvažoval, že knihu odložím, ale nakonec jsem vytrval a nelituji. U konce jsem už stránky skoro hltal a tak mě najednou překvapil nepoměr. Tak málo stran do konce, ale tak daleko k dokončení příběhu. A ejhle, ono to má druhý díl. Tak že drahý Kazi s Inej, nebudu vám lhát, že další váš příběh toužím znát. Tedy nebudem se loučit dlouze.
"Žádný slzy. Žádný funus."

Etule
Etule
15.03.2023 4 z 5

I po letech je to prostě skvělý! :) Mám tu bandu prostě ráda. Audiokniha pěkně namluvená, jen tedy ten co mluví Jespera, by se mi hodil o něco víc spíš na Kaze, ale i tak super.

LadyHip
LadyHip
13.03.2023 5 z 5

Mám ráda příběhy, kdy mě autor/ka dokáže překvapit a otáčet situace o 180°. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách, ale během pár kapitol začalo být jasno a mohla jsem se nechat unášet.
Dobře napsané, dobře přeložené. Jen mě mrzí, že jsem předem neměla přečtenou Grišu.

april4
april4
08.03.2023 5 z 5

Dobrý, hodně dobrý. Něco mezi fantasy, dobrodrůžem a akcí, tak akurátně nakombinované. Vždycky, když čtu knížku, kde je někdo chytrý a mazaný, tak si říkám, jaký je to frajer, jak si s tím či oním dokázal poradit. Ale ono to zas až tak není, chytrá a mazaná je především autorka, kterou tímto veřejně a nahlas chválím :-)

kopeceli
kopeceli
07.03.2023 5 z 5

Dočetla jsem jedním dechem. A přemýšlím nad komentářem ke knize, kterou už komentovalo 655 čtenářů přede mnou. Všechno dobré i špatné bylo řečeno...

Inej, ta se mi líbila nejvíc. Chtěla bych být jako ona.
Kaz - ano, sympaťák v knize, v reálu bych se s ním nikdy potkat nechtěla.
Matthias - tak to byl šlechtic své víry a všechna čest, že nakonec vybral správně.
Nina - její příběh nekončí a pobyt v mezičase do dalšího dílu jí nepřeji.
Wylan - nic neztratil, mnoho získal, šťastlivec.
Jesper - měla bych pro něj slabost. Velkou. Ale měl koníček, se kterým se nedá nic.

Bylo jich šest. Doporučuji.