Šest vran

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/sest-vran-2dL-345027.jpg 4.51949

Šest vran / Vrania šestka 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

Six of Crows, 2015

Kniha Šest vran

Nifredil

Po dlouhé době jsem četla fantasy a vybrala jsem velmi dobře. Postavy jsou prokreslené a mají vývoj, příběh parádní a celý ten svět je krásně vymyšlený, všechno funguje, navazuje na sebe. Rozhodně můžu doporučit, je to fajn čtení a není jen pro dospívající a žánr young adult, jak je uváděno, rozhodně je to plnokrevná fantasy.

SknihouVrukách

Konečne som dostala k Vranej šestke a aj keď sa mi kniha veľmi páčila som z nej trošku sklamaná, lebo som očakávala viac.

Prvých zhruba 120 strán bola strašne pomalých, ale našťastie ma to bavilo a potom sa to konečne rozbehlo. Na celej knihe ma bavili najviac postavy. Mali omnoho viac prepracované charaktery ako postavy z Griši a najviac sa mi na nich páčilo, že neboli dokonalí, mali svoje chyby a hlavne boli to kriminálnici. Grishaverse je neskutočne prepracovaný svet a som rada, že autorka sa povenovala Ketterdamu a teším sa naň v ďalšej knihe. Po strane 100 sa dej začal rozbiehať. Autorka sa povenovala akcii, stále nás prekvapovala zvratmi a mňa to dosť bavilo čítať a často som bola prekvapená a v napätí.

Táto kniha je určite lepšie napísaná ako Grisha. Autorka používa komplikovanejší jazyk a celkovo sa hrá veľmi pekne so slovami. Miestami sa to možno trošku ťažšie čítalo, lebo kniha je komplexnejšia. Veľmi sa mi páčilo, ako každá postava mala svoju backstory, takže autorka sa aj s nimi ako som už hovorila veľmi pekne vyhrala. Páčilo sa mi, že aj keď sa niečo nedarilo postavy sa nevzdali a Kaz mal vždy ďalší plán. Grafická stránka tejto knihy je úžasná a dokonca sú tu až dve mapy. Nemôžem zabudnúť na čiernu oriezku.

Prečo ma kniha teda svojím spôsobom sklamala ? Proste som očakávala viac a dostala som iba super 4-hviezdičkovú knihu a ja som chcela niečo, čo má chytí a nepustí. Akurát škoda, že som ju čítala, keď som mala menej času, inak si myslím, že by som si ju užila viac. Koniec bol zaujímavý, určite ma navnadil na druhý diel, ktorý by som rada stihla ešte tento mesiac.

Určite vám to odporúčam, lebo sa mi to fakt páčilo, ale ešte trošku mi tam niečo chýbalo. 4/5

Selkas

Kniha byla opravdu dobrá. Skvěle vymyšlené vloupání, které bylo naprosto dokonale vylíčeno. Líbilo se mi jak se v průběhu knížky měnil pohled z postavy na postavu. Grišu jsem sice nečetla, ale i bez ní příběh a svět ve kterém se odehrává pochopíte. Uvidím jaký bude druhý díl a pak možná sáhnu i po té Griše.

Ellinek

Fascinující. Jako kdyby psala úplně jiná autorka. Oproti Griši je to neuvěřitelný skok vpřed a já nemůžu být spokojenější. Šest vran je neuvěřitelně komplexní příběh, nad kterým mi skoro zůstává rozum stát.

Nevím, jestli jsou hlavními tahouny příběhu postavy, nebo samotné vloupání, protože oboje je naprosto geniální. Postavy mají hloubku, jsou rozmanité, každá má ke svému konání důvod, všechny se vyvíjejí a každá si pořád uchovává to svoje speciální jádro, které je činí tak specifickými. Samozřejmě za mě vede Kaz, protože kvůli tomu, abych se k němu dostala, jsem absolvovala Grišu. :D A nezklamal mě. Je to neuvěřitelná postava, svým myšlením, genialitou, schopností za pochodu přizpůsobovat jednání situaci. I když si myslíte, že prohrál, je to vlastně jen přestává, ve které upravuje strategii, protože bitva ještě nekončí, ne pro Kaze Brekkera. Jesperovo tajemství tedy bylo překvapením, možná trošičku zbytečným...ale jo, proč ne, chci vidět, jak to do něj Nina bude hustit. :D V těsném závěsu za Kazem je pro mě Matthias, protože na něm autorka nádherně vykreslila změnu, kterou si prošel, od zatvrzelého druskella nenávidícího griši, až po znovuzrozeného bojovníka, který poznal, že nikdo není jen dobrý nebo špatný a každá mince má dvě strany. To se mi moc líbilo a autorce za to tleskám.

Tak jako jí tleskám za skvělou vloupačku, která byla prostě grandiózní, promyšlená a neskutečně realistická. A její vyústění, kdy člověk dokonce spatří i uculujícího se Kaze, to je prostě třešnička na dortu. :D Všechno dávalo smysl, mělo to své místo a za tuhle uvěřitelnost se autorce klaním.

Na tomhle příběhu nemám co nemilovat. Kromě toho, že má autorka neuvěřitelnou fantazii, tak pak hlavně umí. Všechno dovede prodat a i když někomu vadí nimrání se v minulosti postav, já tohle nahlížení do jejich minulosti a hlav zkrátka miluju a tady toho bylo vrchovatě. Trošičku mě mrzí ta romantická linka, protože za mě nemusí být všude, ale naštěstí se autorka drží charakterů postav a do ničeho je netlačí, naopak jim pomalu všechno podsouvá, nenápadně a uvěřitelně, takže nakonec mě to zase tolik nebolí, ale...stejně, nemuselo to být. :D Ještě jedním mínusem je pro mě věk postav, protože jsem jim to zkrátka nevěřila. Když z Matthiase vypadlo, že je mu osmnáct, hrklo ve mě, že to je už snad trochu úchylné. :D Vidím je jako lidi, co mají za sebou minimálně dvacítku, ne jako puberťáky protřelé těžkým životem. Jasně, v Ketterdamu musí každý rychle dospět, jinak by nepřežil, možná o to jde, ale i tak...to věkové rozložení, nad tím zůstává rozum trochu stát. :D

Tak jako tak, Šest vran jsou mimořádnou knihou, která ve mně ještě dlouho zůstane a autorku si začnu nejspíš hodně velebit, protože mi dala všechno, co v příbězích miluju a většinou tolik postrádám. Tleskám a chci více podobných příběhů z temných uliček a zločineckých gangů. :D

lenka7679

Skvělá kniha. Nádherně vykreslený příběh i postavy. Četla jsem i Grišu a obě série se mi moc líbí.

Zlajda95

Po Griše jsem se vrhla na Šestr vran. Je tu vidět velký posun autorky v budování děje i charakterů. Co postava, to skvost. Detailně propracovaný příběh.

ujira

Fantasy žánr čtu výjimečně a tato kniha, i když určena dětem, mne zaujala. Další autorka oplývající bohatou fantazií.

PetraKysova

(+ SPOILER) No netvrdím že to bola zlá kniha. Bola veľmi dobrá. Ale mne sa osobne viac páčila Griša. 6 vrán som čítala hneď po Grise čiže som mala v pamäti o čom bola tá séria. A páčila sa mi proste viac.
Ale k tejto knihe. Bravúrne vykreslené postavy. Páčilo sa mi ako sme sa o každom jednol.nieco dozvedeli. Čítam ju až po zhliadnutí seriálu čiže sa mi nechce veriť že im bolo 17. Pardon ale na to čo sa dialo v tomto príbehu proste 17 je málo. Ale ok beriem.
Musím.povedat že sa mi zastavoval rozum ako to mal Kaz všetko premyslené. To bolo naozaj drsné. A keď dal dole rukavice tak som tiež čakala nejaké tie drápy.
No a Jessper.- že je griša. To som teda čumela, čo sme sa o ňom dozvedeli to bolo šialené.
Časti s Ninou a Mathiasom boli super ( ich minulosť bola skvelo ukázaná v seriáli).
Páčilo sa mi ako vlastne Fjerdania opovrhuje grišami ale vôbec sa im neprieči keď im griše postavia ten ich zimný palác. Hnus.
Bolo super ako Inej pokorila Helen. Bravo.
Zhrniem to kniha je dobrá. Ale nemyslím si že je lepšia než griša.