Šest vran

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/big_sest-vran-2dL-345027.jpg 4.52443

Šest vran / Vrania šestka 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows, 2015

Kniha Šest vran

Teclaireddy

Napínavá, oddechová četba. Ano, je to spíš YA (což jsem před čtením nějak přehlédla), ale kvalitně napsaná, se zajímavými postavami, střídáním perspektivy a překvapivými momenty.
Na druhou stranu mě kniha v ničem neuchvátila, tematicky nijak zvlášť originální není a nevím, nakolik mi zůstane v paměti.
Často zmiňovaný věk hlavních postav je opravdu přitažený za vlasy, ale upřímně jsem to ani tolik nevnímala, protože v mých představách byl Kaz stejně charismatický čtyřicátník a ostatním bylo mezi dvaceti a třiceti :).
SPOILER:
Spíš mi vadilo, že se všichni vždycky ze všeho zázračně dostali.

(+ SPOILER) (SPOILER až v posledním odstavci)
Šest vran bylo mým prvním seznámením s prací Leigh Bardugo. Dlouho jsem přemýšlela, jestli se do toho pustit bez kontextu trilogie Griša a nakonec jsem ráda, že jsem si Šest vran (a Prohnilé město) přečetla jako první.
Celý svět, který Bardugo vytvořila, má v sobě tolik podobností s naším světem a s historickými událostmi 20. století, že mi to až bralo dech. Díky tomu se mi do série velmi lehce začetlo a nebýt teen halvních postav, vůbec bych neměla pocit, že čtu YA literaturu.
Celkové zpracování postav, jejich příběhy a cesta, kterou si prošly zvlášť, i dohromady, fungovalo naprosto skvěle a, i když jsem občas byla na pochybách, že někdo může takový stratég jako Kaz, každá postava ze šestky byla nesmírně reálná a uvěřitelná. Celkový dojem z postav byl podržený i strukturou knihy, kdy jsou jednotlivé kapitoly vyprávěné z PoV jednoho ze "Šestky".

SPOILER
Jediné, co mě vrátilo z možné reality do smyšleného YA světa byl fakt, že celou tu šílenou a veskrze sebevražednou výpravu do Fjerdy všichni přežili bez úhony. Sice by bylo loučení ze "Šestkou" smutné, nicméně za mě vhodnější vzhledem k povaze výpravy, plus "Pětka" je taky hezké číslo.

teriberi424

Jedinou výtkou je nízký věk hlavních postav :).

Renatas

Zalovila jsem tradičně v knihovně mé dcery a přečetla ji během pár dnů. Napínavá, zajímavá knížka, ale přidávám se k názoru, že věk hlavních hrdinů je naprosto nesmyslný, při tom co už měli vše zažít a umět.. Ale po otevřeném konci mi nezbývá nic jiného, než jít pro Prohnilé mě město

Peter73

Kniha ja taká fantasy všehochuť. Príbeh je gangsterský, gang Gaunerov musí uniesť zo stráženého mesta dôležitého človeka, ktorý namiešal silnú rastlinnú drogu. Vadilo mi, že gríšovia dokážu v podstave všetko na svete, ich moc je nekonečná, toto by som trochu obmedzil. Do tohto sveta mi nezapadá technika, všetci používajú kone, vozy a národ Fjerdanov má aj tanky, ktoré vymysleli gríšovia, strelné zbrane som dokázal prekusnúť. Viac sa mi páčil svet ostrovného mesta Ketterdam. Za mňa spokojnosť s príbehom.

zuzana4291

Knihu jsem začínala číst na několikrát, nějak jsem se nemohla do knihy začíst. Ale když se mi to nakonec podařilo, tak jsem se zase místy nemohla odtrhnout. Už se těším na další díl, který mám připravený ke čtení.

Charming

Skvělý příběh o šesti skvělých postavách, které si určitě zamilujete. Každá postava je originální a při čtení této knihy se vždy budete těšit, co nového se o kom dozvíte.

Nel.K.

Tak tohle bylo opravdu moc dobré. Děj, který čtenáře chytne a nepustí, skvěle propracované postavy, zajímavá magie/schopnosti i kapka romance, tak akorát dávkováná, aby nenudila ale zároveň nepřipomínala červenou knihovnu. Jako za mě velké nadšení a v poličce čeká Prohnilé město, takže...