Světlo a stíny

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/big_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 41306

Griša 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone, 2012

Kniha Světlo a stíny

Fallenyard
27. listopadu

Knížku jsem si přečetla až po Vranách a přijde mi jednoznačně daleko pohádkovější a méně napínavá, ale stále velmi dobrá. Děj je dynamický, nikde nedrhne, všeho tak akorát a dává to smysl. Oceňuji, že kniha není překombinovaná, jak je častým jevem u řady YA fantasy knih vydaných po roce 2005.

jancapen
20. listopadu

K Bardugo jsem se dostala přes recenze a jako velký fanda fantasy jsem si říkala, že si od ní musím něco přečíst. Už mám za sebou Devátý spolek a Trnitou řeč, tak nadešel čas vrhnout se na Grišu. Knížka pro mě rozhodně nebyla zklamáním, ale zároveň jsem možná čekala něco víc. Devátý spolek, který se odehrává v úplně jiném světě, se mi možná líbil o malinko víc. Tento příběh je o tom, kterak chudá a neoblíbená dívka ke štěstí,moci a nakonec i k lásce přišla. Děj se vyvíjel tak nějak podle očekávání, část po útěku z hlavního města mi přišla trochu míň záživná, o to víc mi to ale vynahradil konec, kde děj pěkně vygradoval. Z celé knihy mě nejvíc zaujala postava Temnyje, tak jsem zvědavá, jak se i jeho dějová linka bude dále vyvíjet.

deedulka
14. listopadu

Na Grišu jsem slyšela jen samou chválou a musím říct, že oprávněnou. Alina je sympatická hrdinka a její putování od života sirotka jsem četla s neskrývaným zájmem. I mužské postavy si získaly moji pozornost a příběhu dodávaly šmrnc. Prostředek knihy byl trochu slabší, ale zbytek byl skvělý a napínavý. Těším se na další díly a určitě si po dočtení celé série nenechám ujít i filmové zpracování. Plusové body si zaslouží také nádherná obálka, která přímo láká k přečtení skvělé fantasy.

Izabell
10. listopadu

Přečteno díky zfilmování. Četlo se to příjemně a tak nějak samo. Jsem zvědavá na další díl i tv sérii. Alina občas trošku "na pěst" :) ale každý je jiný a člověk může alespoň sám fantazírovat :)

terakera
01. listopadu

Griša byla mou první fantasy knížkou a moc se mi líbíla. Myslím že jsem zvolila dobře, jako knihu ze kterou začnu s fantasy. Začátek byl trochu zmatenější ale netrvalo dlouho než jsem se ponořila do nového světa a naprosto se začetla a zamilovala celý příběh a postavy ( i když Alina mi moc sympatická nebyla). Postava Temnyje byla skvělě napsaná. Četlo se mi to natolik dobře že jsem si knihu nechávala na později ať si ji užiju a nechtěla jsem ať končí. Lepíkovala jsem jak jsem mohla a moc jsem si čtení užila.

david9690

Sérii Griša jsem si naordinoval až po přečtení obou dílů 6 vran a musím říct, že mě to bavilo opravdu hodně (sice vrány jsou asi top, ale i tahle série byla super). Čte se to skvěle, děj má spád, postavy jsou výborně vykreslené a celkově je to nápadité, akční, plné nečekaných zvratů a fantazie autorky je na velmi vysokém levelu. Hlavně mě bavily postavy Nikolaje (2 a 3 díl) Temnyje, Žeňi a Mala. Taky zasazení děje na území Ravky (podobnost s carským Ruskem je čistě náhodná :) bylo výborné a tohle mi ten příběh ještě více přiblížilo. No a pak jak se vydali hledat první umocňovač a to všechno co se tam událo bylo z mého pohledu velmi zajímavé a napínavé. A natolik strhující, že se mi místy vůbec nechtělo čtečku odložit.
Zkusil jsem se i podívat na 2 díly serie Shadow & Bones na Netflixu, ale tohle jsem odepsal, protože se mi tohle zpracování vůbec nelíbilo, a přišlo mi že to "zpatlali" dohromady a celkově jinak skvělé dílo úplně zkazili. Ale takhle to mám skoro se všemi filmovými adaptacemi, že teda mnohem raději sáhnu po knize než se dívat na film.

Sirina

K téhle sérii jsem se vlastně dostala až poté, co knihy vyšly s novou obálkou. Nejdříve jsem četla Šest vran a proti nim je Griša slabší, ale pořád se to pohybuje nad průměrnou fantasy.

vinebitch

Já si knížku užila - dobře se to čte, má to málo stran. Dokonce už jsem věděla co očekávat, jelikož jsem už viděla seriál - tak jsem si řekla, že si musím přečíst i sérii. Alina mi je sympatická a Mala jsem si taky oblíbila. O Darklingovi se radši ani nebudu zmiňovat :D