Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2052 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

DejSemTuKnihu
24.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Tohle byla moje první fantasy knížka. Nikdy jsem se do nich nehrnula, protože mi vadila představa, že budu číst o vílách a elfech (omlouvám se všem, co mají víly rádi, ale pro mě to fakt není:)), ale jelikož tady žádné nebyly, tak se mi kniha moc líbila.
Svět Grišů jsem si hned oblíbila a obdivuju autorku, jak dokázala tak velký, nový svět vymyslet.
Hlavní postavy mi snad všechny sedly. Temnyj, i přesto, že je záporák, je jedna z mých nejoblíbenějších postav (zatím).
Seriál jsem zatím neviděla, ale až si přečtu další dva díly, tak se na něj nejspíš podívám. :D
4,5*

deniha
17.04.2022 5 z 5

K přečtení téhle knížky jsem se nechala zlákat seriálovým zpracováním a k mému překvapení je kniha velmi čtivá a dřív než jsem se nadála, jsem byla na konci. Země Ravka a svět Griš mě velmi zaujal a doufám, že pokračování přinese očekávaný odboj plný akce podobný Odkazu Dračích jezdců. Věřím, že tento příběh a její postavy mají potenciál se rozvinout a mnohé nabídnout, a že se misky tohoto fantasy žánru nepřehoupnou na stranu obyčejného milostného trojúhelníku. No uvidím co druhý díl přinese.

Eleanor-ka
11.04.2022 5 z 5

Už delší dobu nevyhledavam YA fantasy, ale udělala jsem výjimku když jsem viděla seriálový zpracování na netflixu, který mě hodně mile překvapilo.

Svět grišů jsem si hned zamilovala. Autorka nám představuje úplně jiný neokoukaný svět s velikým potenciálem, který zaujme i mimo cílovou skupinu.

Docela jsem uvítala že hlavní hrdinka není dokonalá, jak to už většinou bývá. Tady je hlavní hrdinka spíš tuctovka, co nemá nic, není příliš hezká.
Pro hlavního zaporaka mám i já slabost.

Už se těším až se zactu do dalších dílů.

luculi
09.04.2022 3 z 5

Když jsem do knihy šla, tak jsem samozřejmě čekala klasickou ya. Na poličce mi nějakou dobu ležela a mezitím jsem přešla na trochu jiné fantasy. A jak jsem očekávala, tak jsem i dostala určité jednání postav, které je pro young adult typické.

Hlavní hrdinka se z úplné nicky dostane téměř na pomyslný vrchol, protože je najednou mocná a důležitá pro existenci světa a přežití jeho obyvatel. Najdete tu i typické rozpolcení mezi hrdinčinými city k druhému pohlaví. A nakonec dojde i k jejímu přehazování mezi stranami a dumání, která z nich je ta dobrá a správná. A taky přijde otázka, co je pravda a co lež? Která z postav hraje na dvě strany?

Ale naštěstí se vždycky objevil nějaký ten zvrat. Když už jsem si myslela, že to celé klouže do roviny, kterou se mi nebude chtít číst po stopadesáté, a že se celý problém bude posouvat do dalšího dílu, přišla autorka s velkou změnou, zamíchala kostkami a najednou puf a vše se změnilo. Což mě docela příjemně překvapilo. Žádné zbytečné protahování k neúnosnosti.

Takže ano, byly chvíle s typickými trapnými scénami, nějaké ty slzy, přemýšlení nad tím, komu věřit. Ale byla jsem i překvapená, kniha se četla výborně a kdybych byla mladší, byla by to pro mě pecka. Být mi patnáct, jsem do tohoto světa, hrdinů a zvláštních schopností zahleděná.

Co bych akorát vytkla, tak to množství chyb v textu a občas nesmyslné tvary slov. Mě to prostě vždycky praští do očí a rozptyluje mě.

katallinka
08.04.2022 4 z 5

Konečně jsem se dostala k této populární fantasy a jsem příjemně překvapena. Kniha se velmi dobře četla a svět, který autorka vytvořila je skvělý. Jediná výtka je k celkem plytkým postavám, prostě mě nijak nezasáhly a občas jsem jim ty emoce nějak nevěřila.

VerronikaH
06.04.2022 5 z 5

Ačkoliv jsem narazila na pár jazykových i příběhových nesrovnalostí, plnila kniha přesně ten účel, který od ní očekávám. Přenesla mě do fantasy světa a místo slov jsem vnímala obrazy, pocity a vjemy. Samotný svět Grišů mě hodně zaujal a už se těším na pokračování, které právě leží vedle mé levice.

Verča@
29.03.2022 4 z 5

Podle všech negativních recenzí jsem čekala že to bude horší. O hodně horší. Mě se to naopak líbilo, ale zase na Vrány to nemá! Dřív než jsem četla knihu, jsem viděla seriál Shadow & Bone, který skončil docela otevřeně a já nutně potřebovala vědět, jak to dopadne. (Btw. seriál je boží! Skvělý soundtrack, herci i natáčecí lokace. Doporučuji!) No a jelikož na druhou řadu si nějakou dobu počkáme, rozhodla jsem se, že si přečtu celou sérii, která byla předlohou pro seriál. I když jsem z něj už věděla, co přesně se stane, čtení jsem si po většinu času užívala. Hlavní hrdinka Alina byla občas na pár facek a Mal mě taky někdy štval, ale naopak postavu Temnyje jsem si velmi oblíbila. Celková promyšlenost tohoto universa je snad legendární a pořád se divím, jak dokonale tenhle svět funguje. I přes drobné nedostatky moc doporučuji. 4,5⭐

Aquagirl
23.03.2022 3 z 5

Čekala jsem od knihy trochu víc. Příběh se mi líbil, ale seriál mě bavil o trochu víc. Jak už tady někdo psal, Alina mi dost vadila tím, že pořád řešila jak vypadá. A Temnyj... asi moje nejoblíbenější postava, ten se autorce povedl.

jjanca
10.03.2022 3 z 5

Neurazí, ale zase ani moc nenadchne. Vzhľadom na to, že nie som cieľovka, tak pre mňa bol dej príliš jednoduchý a konanie hlavnej hrdinky trochu zbrklé a nelogické. Ak sa na to pozriem optikou YA čitateľa, tak kniha asi splnila, čo mala. Škoda, že sa nedajú dávať aj pol-hviezdičky, pretože za mňa to je 3,5/5*.

lištička123
04.03.2022 4 z 5

Jsem ve čtení fantasy nováček, ale tato knížka se moc líbila a těším se na další díl.

Verunka926
19.02.2022 3 z 5

Kniha podle mě nepatří mezi bezkonkurenčně nejlepší fantasy, nicméně nemohu ani říct, že by to byl propadák. Příběh rychle odsýpal a jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet v dalších dílech.

MijamiMysel
18.02.2022

Kniha Světlo a stíny mě mile překvapila. Četla se úplně sama a její inspirace Ruskem my přišla jako závan jedinečnosti do klasické fantasy literatury. Podivuhodný svět do kterého mě kniha zanesla měla dle mého hlavu a patu což se mi u fantasy příběhů líbí. Postavy samotné zejména tedy Alina z jejíž pohledu příběh je vyprávěny bych řekla je taková mastná a nemastná a člověk si po celou dobu knihy nemůže být jistý co si o ní má myslet. Pokud bych ale měla brát knihu jako celek rozhodně ji doporučuji na přečtení, je to jedinečný příběh který si zaslouží šanci jelikož je o co stát.

Anastazie0810
13.02.2022 3 z 5

No, tak už i já jsem se propracovala k této sérii. Možná mě trošku popostrčilo i vydání seriálového zpracování. K prvnímu dílu. Četlo se to lehce a jednoduše. Strašně se mi líbí ta inspirace Ruskem, je to ojedinělé a ten svět je vystavený dobře. Co se týče postav, tak jsem malinko na rozpacích. Nějak jsem k žádné nepřilnula. Nevím proč. Jsem zvědavá jestli se to třeba nezmění až zkouknu i seriál. Přečtu si však určitě i zbytek.

luthien
12.02.2022 4 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál a teprve pak se dostala ke knize. V seriálu mi nesedělo propletení tolika dějových linek, tak jsem byla ráda, že tady byla vlastně jen jedna. I když se mi seriál líbil, kniha byla rozhodně lepší, některé věci tam byly více vysvětlené a postavy propracovanější. Příběh rychle odsýpal a byl opravdu čtivý. Konec ve mě probudil velkou chuť se hned pustit do dalšího dílu. Za mě spokojenost.

teriberi424
03.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Já jsem vlastně spokojená. Původně jsem si chtěla přečíst hlavně Šest vran, které jsou hodnoceny dost vysoko, ale zároveň jsem chtěla poznat celý “Grishaverse“. Byla jsem upozorněna, že tahle trilogie je autorčiným slabším dílem, a proto jsem nic neočekávala. Vlastně mě příjemně překvapila poslední třetina knihy. Temnyj je fajn záporák, Mal mi celkem sedl a Alina snad projde malým charakterovým vývojem. Milá YA fantasy, která je čtivá. Nic složitého, za dvě odpoledne to přečtete :).
Seriál na Netflixu mě popohnal k rozečtení této série a dost se na to těším.

booklover88
30.01.2022 5 z 5

O sérii Griša jsem věděla už hodně dávno, ale nikdy mě upřímně nijak moc nelákala nevím proč. Až když jsem přečetla první knihu od Leigh Bardugo a to byla Trnitá řeč jsem se o spisovatelčiny knihy začala více zajímat. Jako první jsem viděla seriál Světlo a stíny a bála se, že kniha už mi toho moc nedá, ale hodně jsem se spletla. Mělo to úplně jiné kouzlo. Byla jsem překvapená jak moc mě knížka bavila. Je čtivá, má zajímavý děj a hlavně romantickou zápletku. Doporučuji.

YellowQueen
25.01.2022 5 z 5

Dlouho jsem se téhle sérii bránila, až jednoho dne na Netflixu přistálo její seriálové zpracování. No a já si řekla (jako skoro vždycky), že jestli to chci vidět, a já chtěla, musím si nejdříve přečíst knihy. A nemohla jsem udělat lepší rozhodnutí, protože do série jsem se po pár stranách totálně zamilovala. Čte se úplně sama, doslova jsem hltala každou stránku, větu, každé slovo. Takže teď jen zbývá pustit se do seriálu! (Ze kterého se obávám, že budu zklamaná, jak to tak u zfilmování knih bývá... ale uvidíme)

denisa8946
24.01.2022 5 z 5

Griša mě nadchla.
Autorka nás nenechá dlouho čekat a vtáhne nás po pár stranách do napínavého děje. Nemám ráda vleklé začátky, kde se nic neděje, takže tato akční kniha mě hned chytla. Příběh byl velmi čtivý, rychle ubíhal a na konci jsem napětím ani nedýchala.
Svět, který autorka vykreslila se mi líbil a hlavně jsem byla nadšená, že na začátku knihy byla i mapa tohoto světa, do které jsem v průběhu čtení často nahlížela. :)
Hlavní hrdinka Alina mi byla sympatická, ale její přítel Mal mi mnohdy lezl na nervy (přesto uznávám, na konci jsem mu držela pěsti). Ale kdo si mě teda získal, to byl Temnyj. Láska na první pohled. :D Jsem zvědavá, jak se můj názor na postavy vyvine s dalšími díly.

Vjeerus
20.01.2022 4 z 5

Nemůžu si nějak pomoct, ale něco mi tam chybělo. Co to je, to nedokážu asi vysvětlit.
Četlo se to příjemně, ale nemůžu se ale zbavit pocitu, že příběh plyne na takové konstantní vlně od začátku do konce a nějakých velkých wow scén je tam po málu. Alinina síla byla na můj vkus prozrazena brzy a od té doby se příběh točil kolem jejího popírání vlastní výjimečnosti.
Nejlepší scénu považuji tu, kdy konečně dokázala svou moc uchopit, to byl pro mě jediný moment, kdy kniha vystoupila ze své příjemně plynoucí zóny.

ElikaS
17.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Na Leigh Bardugo jsem měla hodně doporučení, ale pořád jsem se k ní nemohla dostat. Teď když vyšel seriál na Netflixu jsem se do ní konečně pustila, abych mohla seriál zkouknout až po přečtení knížek. A jsem nadšená.
Bardugo vykreslila velmi zajímavý svět, který propojuje vše pro fantasy příběhy důležité - zajímavou politickou situaci, mnohovrstvé hrdiny, romantickou zápletku, opravdu povedeného záporáka a zajímavé a originální prostředí. I když se trochu přiznám, že jsem občas měla trochu problém s ruskou terminologií a jsou pojmy, které bych prostě nevyjmenovala :-D
Musím ocenit, že v prvním díle není nouze o poměrně originální zápletky a rozuzlení. Mnohokrát jsem si říkala "to je jasné. To dopadne takhle." a ono ne. Autorka se nevydala snadnou cestou a zápletky pěkně zamotala a vyhrála si i s detaily jako například důvody, proč byla Alina neduživá.
Jediné, co bych trochu vytkla je úplný závěr, za prvé mi závěrečná akční scéna přišla trochu nepřehledná, i když uznávám, že to mohlo být tím, že jsem stránky doslova hltala, abych se dozvěděla, jak to skončí. A za druhé - tady si nemůžu odpustit SPOILER - opravdu důvod, proč se Alina mohla postavit jejímu ovládání mělo být zrovna milosrdenství? To jde tvrdě do protikladu s tím, jak se ve Vráse zachovala. Ale to jsou jen drobnosti, které mi rozhodně nezkazili požitek z knížky a hned se pouštím do pokračování.