Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2052 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Deia
09.02.2023 4 z 5

Spočiatku som mala problém sa do knihy začítať, keďže v podstate som vedela, že o čo tam pôjde. Ale potom ma to celkom chytilo a čítanie som si užívala. Alina je celkom sympatická hlavná postava, aj keď má nejaké muchy, ale tak to sa dá ospravedlniť jej vekom, hlavne to jej básnenie o Malovi mi trošku liezlo na nervy. Tu som mala problém s tým, že aj keď Mal podľa popisov v knihe vyzeral fajn, tak ja som stále mala pred očami toho seriálového a ten ma tak úplne nenadchol. Takisto sa mi zdalo, že je príbeh miestami zbytočne naťahovaný. Ale ináč sa mi celkom páčil, prostredie bolo zaujímavé, väčšina postáv taktiež. Aj samotný Temnan, aj keď úplne nechápem, ako môže byť niekto na jeho strane (ja tie záporné postavy veľmi nemusím). Len príbeh vo mne nejaký hlbší dojem nezanechal, k postavám som si nevytvorila nejaké silnejšie puto, takže ma až tak nezaujíma, čo s nimi bude ďalej, aj keď ďalšie časti si pravdepodobne prečítam, lebo zas som zvedavá, ako to celé dopadne :D.

Vlci.Sestra
22.01.2023 5 z 5

Jsem naprosto nadšená. Světlo a stíny je úžasná kniha, která nám ukáže zajímavý svět s propracovanou magií. Musím uznat, že Leigh Bardugo je génius, protože mě by vytvoření Malé vědy ve snu nenapadlo. Moc se mi líbilo, jak jsou Grišové rozdělení podle svých schopností do určitých odvětví a mají podle toho barevnou keftu.
Alina mi přijde jako skvělá hlavní hrdinka, která dělá chyby, ale nebojí se je přiznat. Jinak jsem si moc oblíbila Žeňu.
Tým Temnyj
"Ty a já změníme svět."

Satan-démon
19.01.2023 5 z 5

Super knížka. Už od první kapitoly jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Rozhodně doporučuji přečíst.

stelka_knihomol
11.01.2023 5 z 5

Vlastně jsem čekala obyčejnou tuctovou fantasy, ale tohle mě fakt překvapilo. Úžasný děj, žádná nuda, jen občas mě tam někdo rozčiloval.
Doporučuju.

rozaaalie_
05.01.2023 3 z 5

První díl ze série Griša zatím vnímám spíš jako odpočinkovou Young adultovku, než nadupané fantasy. Svět mě do určité míry ze začátku dost oslnil, ale postupem času upadal. V knize se vyskytuje spousta klišé, chybějícího vývoje postav, taky naprosto předvídatelní až stupidní hrdinové a téměř nulové zvraty. Upřímně doufám, že mě druhý díl nadchne víc, protože mě autorčin styl psaní bavil. (Podrobnější názor naleznete v záložce "Recenze")

Thalin
04.01.2023 5 z 5

Na knihy jsem se vrhla až po seriálu, i když jsem je měla v hledáčku už dávno. A líbilo se mi, že dějově to i odpovídalo, pominuli linku Vran. Jen v knize nebyla ta rasová omáčka, kterou si mohl seriál odpustit. (ale to by holt nebyl Netflix) . Postavy mi byly sympatické, děj ubíhal a celý ten svět inspirovaný nejspíš ruským carstvím a slovanskou kulturou mě dost bavil.

Petra-1
04.01.2023 4 z 5

Zajímavý svět a skvělá postava Temnyje. Kniha se velmi dobře čte, akorát výcvik by mohl být zajímavější. Na zadek jsem si z toho nesedla, ale jinak se mi to líbilo.

kallipsa2685
02.01.2023 5 z 5

Velmi zajímavý svět, příjemná hlavní postava, hot zaporak... Rozhodně doporučuji přečíst :)

SněžnáSova
29.12.2022 4 z 5

Myslela jsem si že mě to nebude bavit ,ale mile mě to překvapilo. Čtení jsem si užila a za mě jsem víc fandila Temnyjovi než Malovi. Určitě se pustím do dalších dílu ,už se těším .

Carolxc
28.12.2022 4 z 5

Svět, ve kterém jsem se ocitla se mi líbil. Kniha se četla dobře a bavila mě od začátku, až do konce. Mě se dokázala v jedné části i emočně dotknout a do příběhu jsem se ponořila, ačkoliv nejde o nic, co by mě posadilo do židle. Mělo to pár překvapivých momentů. Tenhle měsíc jsem měla čtecí krizi a možná jsem přesně potřebovala. Svět, který mě bude bavit a zajímat a kniha je oddechová.
Hlavní hrdinka mi přišla v pohodě vzhledem k tomu, jak předtím žila a v jakém světě se najednou ocitla. Měla své nedokonalosti, což má každý člověk.
Temnyj, v angličtině Darkling - což mě osobně zní lépe, je zajímavá postava a po delší době záporná postava, co mě zajímá. Chci rozhodně vědět, jak se jeho příběh uzavře.
Ale já osobně jsem si více oblíbila Mala ️
Baghra nebyla též vůbec špatná a doufám, že se v příběhu ještě objeví.
Ostatní postavy tam spíše byly a nijak mě nezaujali. Možná ještě Asparágus - doufám, že to píšu dobře. Ale to spíše z pohledu, jakou roli tenhle divný chlap bude mít v příběhu
Jako oddechové čtení za mě fine. Trefila se mi do nálady a budu ráda v této sérii pokračovat už jen proto, že Šest vran je údajně mnohem lepší a chtěla bych tenhle svět poznat se vším všudy.

Book_lover469
21.12.2022 2 z 5

Mám ráda fantasy ale tato kniha mi nesedla. Začátek se mi líbil, hezky plynul a bylo to zajímavé. Jenže poté se to dle mého názoru až do konce knihy táhlo. Jistě, je dobře že to není tak že Alina objeví svoji schopnost a hned ji umí skvělé ovládat a ve všem se vyzná. Musí se hodně co naučit. Nicméně pro mě to bylo to nejnudnější z celé knihy. Až na konci mě to opět více v táhlo a já byla zvědavá jak to skončí. Knihu jsem četla přes dva měsíce což je na mě docela dlouho. Druhý díl si přečtu protože svět a postavy jsou opravdu zajímavé, rozhodně ale ne hned. 2/5

Lubošovo
19.12.2022 3 z 5

Knihu beru jako slovanskou odpověď na Stmívání a Harryho Pottera. Oceňuju, že autorka "západním" čtenářům představila část slovanských pověstí, ale jinak už jsem na tenhle typ roztoužených dospívajících trpitelek asi příliš starý.

Holly.W
27.11.2022 3 z 5

Šest vran mě nadchlo. Griša mě zklamala. Tato kniha měla veliký potenciál, bohužel nevyužitý. Začalo to dobře. Ale pak to šlo už jenom z kopce. Nezajímavé postavy, bohužel ze všech nejmíň hlavní hrdinka. Nápad to byl dobrý, ale autorka měla věnovat více hloubky úplně všemu, celému tomuto úžasnému světu. Všechno si to zasloužilo barvitě popsat, více čtenáře vtáhnout do děje. Dalo se z toho vytěžit mnohem více. Čtenář necítí vůbec žádné pouto k hlavním hrdinům, nemá čas si je zamilovat. Konec byl useknutý. No jednou si pokračování přečtu, ale brzo to asi nebude

Koniasch
19.11.2022 4 z 5

Takový spíš dívčí román, ale dá se :-)

Adele02
17.11.2022 4 z 5

Nečekaně milé překvapení. Ke Griše jsem se dostala s desetiletým zpožděním, takže jsem měla obavy, aby to trochu nepokroutilo můj dojem, ale k tomu vůbec nedošlo. Ano, zpočátku jsem si říkala, že je to takové jednoduché, Alina je klasická hlavní postava YA, co v té době vycházelo, všechno jede nějak prapodivně rychle... a přesto se přiznám, že ten zvrat za půlkou jsem nečekala. Na zadek z toho nesednu, ale bavilo mě to a na pokračování jsem zvědavá.

JessicaCorny
12.11.2022 3 z 5

První kniha série mě nijak nenadchla ani neurazila. Příběh utíká hrozně rychle, což mi většinou vyhovuje, nicméně tady mi to přišlo trochu na škodu. Autorka zde představuje originální fantasy svět, který ale poznáváme pouze po povrchu. Byla bych více zvědavá na historii Ravky a moci Grišů. Doufám, že se toho dočkám v dalších dílech - v sérii budu určitě pokračovat.

Co se týče hlavní postavy - Alina je celkem typická představitelka tohoto žánru. Nijak mě nezaujala ani neurazila. Jsem spíše zvědavá na Mala a Temnyje, kteří v první knize nedostali moc prostoru. V podsdtatě je poznáváme pouze skrze oči Aliny a já mám pocit, že v obou hlavních hrdinech příběhu bude asi víc, než Alina zatím vidí.

Obecně to bylo velmi oddychové čtení. Jsem si jistá, že mladší generaci (já už na young adult uplně nemám věk) by se mohla tahle kniha moc líbit. ;)

alzbeta2843
08.11.2022 4 z 5

Nie som fanúšik fantasy, ale túto sériu som zhliadla na Netflixe a potom, čo som sa zamilovala do Temnija som musela siahnúť i po knihe, pretože kniha je údajne iná. Je to pravda kniha má iné pojítka než serial. I v knihe som fandila Temnojovi (nesúďte ma). Príbeh sa mi páčil, ale asi nebudme fanúšik fantasy.

Mabie
29.10.2022 4 z 5

Úvodní díl ságy Griša mě mile překvapil.
Kniha je klasická YA fantasy, plná předvídatelného děje, ale rozhodně čtivá, s pěkně promyšleným světem i skvělou magií. Vyhovuje mi autorčin styl psaní, a i když je v příběhu poměrně hodně klišé, 4 hvězdičky jsou zasloužené, protože je tu charismatický záporák Temnyj, nezbytná romantická linka s naivní hrdinkou, šmrncovní grišové a najde se i pár vtipných momentů.
Jediné co mě trochu iritovalo, byl slovník, inspirovaný carským Ruskem a musela jsem se párkrát ujistit, že autorka není křtěná Volhou.

Karolin77
24.10.2022 4 z 5

Moc jsem si to užila, perfektně mi to sedlo do nálady.
Bylo to velice čtivé a opravdu dobře a rychle se to četlo.
Hlavní postava Alina mi sedla a vůbec mi nevadila. Ani ostatní postavy mi nijak zvlášť nevadily. Kdo mi ale nesedl byl Temnyj. Ze začátku mi nevadil, ale postupem času se mi znelíbil. Ale to je tím,že nemám ráda badboye.
Nemohu se dočkat až si přečtu další díl.
Doporučuji
3,7*/5*

Jaklová.katka
08.10.2022 2 z 5

Asi nejsem cílová skupina,ale bohužel tohle mě nezaujalo. Další číst nehodlám