Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2052 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

terkavelcova
19.02.2017 5 z 5

Výborná fantasy :) ! Vřele doporučuji :)

Percabethka
17.02.2017 5 z 5

Naprosto dokonalá knížka ❤ Sice si na konci podle mě vybrala špatně, ale snad ještě změní názor :D
Nemůžu se dočkat dalších dílů!!

Channach
16.02.2017 5 z 5

Odložte, co čtete, a pojďte si to rozdat s temnotou. Nebo s Temnyjem. Úvodní díl ságy Griša mě nadchnul. Je to skvělé. A lehce erotické (spíš intenzivní) na YA žánr. Více v mé recenzi v záložkách (portál Chrudimka.cz)

dqenisa
11.02.2017 5 z 5

Tahle knížka je skvělá . Ano je to fantasy pro mladé, ale výjimečná . Tou silou příběhu, tou touhou po lásce, boji za dobro, bojem za samo sebe. Je to čtivý a pohltí vás to . ¨Bolest a vítěství . Ten svět, který kniha popisuje je jako z pohádky. Příběh rozehrává osudy skvělých postav a všechno tak do sebe zapadá.Má to spád. A to mám ráda. A už se těším na další díl. Na radost , očekávání,odhodlání, strach a bolest, klid a mír. Na sílu lásky.

LadyAlis
08.02.2017 5 z 5

První polovina knihy mě moc nenadchla, ale druhá polovina mě rozohdně nadchla :) ten zvrat jsem opravdu nečekala a rozhodně doporučuji :)

kalinkacz
07.02.2017 4 z 5

Svět? Super! Jména hrdinů? Špatně zapamatovatelná... Grafické zpracování knihy? Skvělé! Obálka? Nejsem nijak proti. První polovina? Nudná a námět podobný "Rudé královně"... Druhá polovina? Neskutečně čtivá, plná zvratů a nečekaných komplikací... Chci další díl? Ano! Kdy? Brzo!

Nattynecka
06.02.2017 4 z 5

Příběh se mi líbil, nápad velice zajímavý. Akorát mám pocit, že mi tam prostě něco chybělo. Asi bych chtěla detailnější popis určitých událostí. A trošičku mě naštval ten konec! Doufám že ten další díl bude brzo! :)
Jsem zvědavá jak to bude pokračovat :))

Adris
06.02.2017 5 z 5

Výborné! Jsem velice nadšená, káplo mi to do noty. Úžasný příběh v netradičním prostředí. A ten skvělý zvrat! Těším se na další díl!

martina1199
05.02.2017 3 z 5

Nebylo to špatné, zajímavý svět a reálie. Magie, která není až tak úplně magií, a čarodějové - grišové - kteří nejsou zase až tak úplně čaroději. Četlo se to dobře - možná i proto, že mi příběh přišel jednodušší. Dávám slušné tři hvězdy a možná zkusím i druhý díl, pokud u nás vyjde.

12103
05.02.2017 5 z 5

Vřele doporučuji :). Kniha se četla sama a po dlouhé době jsem ji, přes všechny koníčky kolem, přečetla jedním dechem. Už od první věty mě zaujala struktura vět, která mi sama klouzala po jazyku a děj byl třešinka na dortu, vše vyváženo. Snad jediná kniha, z té spousty knih, mne takto zaujala stylem psaní. Těším se na další dvě pokračování a doufám, že Fragment nezklame.

EvaSupovic
05.02.2017 5 z 5

Tak mně se kniha líbila a moc se těším na další díl :-D

Joges
29.01.2017 3 z 5

Nejprve mě oslovilo krátké hodnocení Ricka Riordana na přebalu knihy: „Bardugo dokázala dostat do jediné knihy všechno – úžasný příběh, dojemnou romanci a neuvěřitelné tajemno.“ Zariskoval jsem a Grišu si přečetl. Pokud si odmyslím všechna adjektiva, pak je tvrzení o knize pravdivé. Příběh nepatrně inspirovaný carským Ruskem se odehrává ve smyšleném fantasy světě, je tajemný, místy i romantický, zajímavý a možná i napínavý - pro mně teda až od poslední třetiny knihy. Jinak mě Griša příliš neoslovila. Neměl bych však snižovat a negativně hodnotit literaturu pro děti a mládež, když mám od tohoto žánru i věkové skupiny docela odstup. Mladší čtenáře kniha třeba zaujme.