Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2063 2063

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

vandalindakova
24.09.2017 4 z 5

(Může obsahovat SPOILERY!)
Super! Nevěděla jsem, co od této knihy čekat a nakonec rozhodně nejsem zklamaná. Kniha mi lehce připomíná Divergenci tím, že se Alina vyskytla mezi Grišami, musela projít výcvikem a nakonec se musela postavit proti systému. Temnyj představoval nedostupného hrdinu, který si nakonec samozřejmě vybral hlavní hrdinku (akorát jen kvůli moci). Male byl většinou neutrální, rozčiloval mě asi jen, když to vypadalo, že na Alinu kašle. Celkově se mi příběh hodně líbil a hodnotila bych 4,5. Škoda jen těch několika chyb v textu.

MiraiYume
03.09.2017 4 z 5

Příběh je zajímavý, rozhodně velmi dobře napsaný. Musím se však přiznat, že jsem ji ale četla na dvakrát. Ačkoliv mám tenhle žánr velmi ráda, od poloviny mi děj přišel příliš předvídatelný a začal nudit. Mám z ní trošku rozporuplné pocity, asi jsem čekala něco trochu víc.

Bezesporu však autorka vytvořila hodně zajímavý svět, občas jsem se v něm ztrácela, tím víc jsem ocenila výpis pozic grišů na prvních stránkách knihy a taky mapu (má ráda knihy s mapami). Obálka je opravdu moc dobře vyvedená a přiznám se, že ta mě donutila po knize sáhnout víc než samotná anotace. Ze zvědavosti si samozřejmě přečtu pokračování a taky proto, že nemám ráda ve své knihovně neúplné série.

Mark2000
31.08.2017 5 z 5

Po dlouhé době skvělé fantasy...
Děj je propracovaný do nejmenších detailů, rozhodně kniha nepůsobí zmateně.
Už teď jsem netrpělivá a těším se na další díly....
Super a určitě doporučuji!!!

Tenebien
23.08.2017 4 z 5

Já si tuhle knížku vlastně užila. Nečekala jsem, že to bude tak dobré, když všichni říkají, že Six of Crows je prostě mnohem lepší. Fakt se mi líbil the Darkling a (SPOILER doufám, že se vykoupí KONEC SPOILERU).
Ale Mal? Ježiš, to je takovej nijakej 'love interest', že jsem z toho byla jen znechucená. Doufám, že pro Alinu nebude 'end game'. Pěkně prosím, prstíčkem hrabu. :-) (čteno v originále)

Lucik100
21.08.2017 5 z 5

Super. Zase něco nového.

DannyS
15.08.2017 5 z 5

Dneska ráno mi na zvonek zazvonil pošťák a vytrhl mě z hlubokého a až příliš krátkého spánku... Je 11 hodin večer a já již mám knihu přečtenou, přičemž si zuby brousím na druhý díl.
Kniha čtivá a hlavní hrdinka není vůbec nesympatická, jak se mi u YA knih často stává.
Postava Temnyje mě celkem překvapila, jelikož jsem až do konce v sobě skrývala malinkatou naději "Možná je to celé úplně jinak"

Halka2
08.08.2017 3 z 5

Kniha je velmi čtivá, ale předvídatelná. Uvidím, jak se bude příběh odvíjet v dalších dílech.

markulka
08.08.2017 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a já se již po několikáté mohu přesvědčit, že náhodné knihy bývají ty nejlepší. Příběh byl promyšlený, napínavý a něčím naprosto odlišný od ostatních, i když neumím říct čím. Už jen název "Griša" mi byl od prvních chvil záhadou a já jsem se nemohla dočkat jaký je jeho význam. Moc se těším na pokračování, protože tohle byla vážně pecka!

MichaelaMisule
03.08.2017 5 z 5

Bavila mě od první strany a měla nečekaný konec. Začala jsem ji číst asi po pul roce co jsem ji měla doma a matně si vzpomínala o čem má být ale můžu říct bylo to báječny nemohla jsem ji dát z ruky. Od zápletek chvilku jsem myslela že to dopadne úplně jinak a mile mě to překvapilo jsem zvědavá jestli bude pokračování. :)

Marry123
02.08.2017 5 z 5

Jedna z dalších sérií u které budu s radostí čekat na pokračování. Al mi přirostla k srdci. Mal i Temnyj mě teda střídavě jeden jak druhý pěkně vytáčeli ale aspoň Mal si to u mě nakonec jakš takš vyžehlil. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

Galánečka
20.07.2017 5 z 5

Prvních pár stran bylo pro mě docela nezajímavých, ale vzápětí se to změnilo a děj mě dokázal vtáhnout a nepustit. Postava Aliny byla velmi sympatická a Temnyj ještě lepší. Závěr knihy mě nezklamal a určitě se těším na další díl.

Anne Leyyd
18.07.2017 4 z 5

No, tak tedy... dvěma slovy? Cítím rozčarování!

Od začátku až za polovinu to bylo skvělé. Barvité, zajímavé a s originálním prostředím a dobrými hlavními postavami. Jenže potom...

SPOILERY za 1. jsem opravdu téměř ihned uhodla, že Baghra je Temnyjova matka a za 2. jsem vážně doufala, že právě JEHO charakter bude mít víc než dvě vrstvy. Vážně - do oné scény na lodi jsem nechtěla věřit, že je to ten zlý. Pořád jsem tak nějak čekala na TEN VELKÝ zvrat - třeba že oním záporákem bude právě Baghra, která se mezi Alinu a Temnyje snažila vrazit klín a... ono houby!

KONEC SPOILERŮ

Jsem prostě zklamaná. Čekala jsem mnohem víc. Nicméně autorčin styl psaní je velmi čtivý, poutavý a barvitý, takže dávám slabší 4 * A mimo to opravdu doufám, že Šest vran bude výrazně lepších...

Byxy123
27.06.2017 5 z 5

Když jsem na knihu slyšela velké a dobré recenze a reklamy, tak jsem si řekla, že si ji také přečtu. A nebyla to chyba. Griša mě chytla hned od druhé stránky a potřebovala jsem vědět co se stane dál, dál a dál. Trochu mi připomíná Rudou královnu, ale jen pár body, protože bych řekla, že Griša je napsaná čtivěji. Už se těším na další díl, jestli se to tam trochu nějak vysvětlí, dokončí nebo ještě více zamotá. :)

surynas
24.06.2017 4 z 5

Kniha je naprosto skvělá , tedy na Harryho Pottera nebo na Skleněný trůn nemá. Ale to vůbec nevadí. Alina mi neskutečně sedla..... Celý děj jsem prožívala s ní a konec mě doslova ohromil. Nechápu že někteří říkají že kniha je moc jednoduchá, není to pravda! Kniha je fantastická, ale štve mě že v USA vyšla už v roce 2012 a další dva díly 2013 a 2014, takže druhý díl k nám do Čech přijde až za sto let....

-LaraRead-
19.06.2017 5 z 5

Kniha byla skvělá: čtivá, rychle ubíhající, dobrodružná, tajuplná, snad jen trochu moc krátká, ale to se u dobrých knih zdá vždycky.
A dokonce mi ani nevadila hlavní hrdinka, což se mi moc nestává.

natalie2171
14.06.2017 5 z 5

Mám pocit, že po dlouhé době jsem četla pořádnou pohádkovou fantasy. Kniha mě velmi příjemně překvapila. Každý hrdina se ukázal ve svém pravém světle až k závěru knihy. Stejně jako hlavní hrdinka, i já jsem některým věcem nehodlala věřit a doufala v pravý opak.
Moc se těším na další díl, proto doufám, že už bude co nejdřív. Škoda, že se zatím nejspíše nedočkáme i aturočiny knihy Six of Crows. Zároveň se mi líbí i česká verze obálky, která se velmi podařila. Dávám palec nahoru a doporučuji! Přála bych si více slov, stránek z fantasy světa Griší, do kterého jsem se ponořila velmi rychle. A znovu poznala, co je to knižní absťák.

Ailin
11.06.2017 4 z 5

Skvělý úvodní díl trilogie. Kniha sice má parametry klasického YA rámce- tedy že sirotek zjistí, že má kouzelnou moc a bojuje se zlem-, ale díky inspiraci carským Ruskem je kniha osobitě originální. A díky skvělému talentu spisovatelky vznikla kniha, kterou nebudete chtít pustit z ruky :)

kendllajf
31.05.2017 3 z 5

Upřímně vůbec nevím co napsat. kniha je dobrá s vlastním kouzlem, které odhalujeme na každé stránce, ale vůbec mi to nepřipadalo jako nějaký trhák. Jen další holka co získala svou podivnou moc, kterou měla ukrytou v sobě, a další holka, která se lituje a neumí přijmout svůj "osud". má se stát grišou, ale jen sebe lituje a říká, že je jen prostý voják. Líbilo se mi ale, že se nesnažila vzepřít každému slovu a rozkazu, když věděla, že s tím stejnak nic neudělá.

Calla2002
29.05.2017 5 z 5

Kniha mě velice překvapila a jsem z ní strašně nadšená a jsem ráda že to tak skončilo.Stašně mě to šokovalo ale jinak je kniha opravdu fantastická URČITĚ DOPORUČUJI !!!

zuzana007
24.05.2017 5 z 5

Kniha byla jako magnetka, připoutala mě. Doporučuji přečíst. Bohužel pokračování se ještě překládá.