Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2063 2063

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Veronicess
09.01.2018 4 z 5

Toto bola zaujímavá kniha plná Griší, priateľstva, lásky a zachraňovania sveta. Teda, pokusu o to, ale aj to sa počíta. Bola tiež o vojne, politike a túžbe po moci. Hlavná hrdinka bola sympatická, rýchlo som sa s ňou stotožnila a prišlo mi že jej rozumiem. (Trošku mi síce vadil spôsob, akým sa vlastne tou Grišou stala, prišlo mi že sa to točilo všetko okolo príťažlivosti k mužom.) A hlavne je to kniha o odvahe v situáciách, keď sa na to vôbec necítiš. A o konaní dobra, aj keď ta to stojí veľa. To sú podľa mňa moc pekné myšlienky.

V porovnaní s Šest vran je to sto a jedno, a bohužiaľ pre Grišu je to to jedno, pre Šest vran sto. Ale aspoň je krásne vidieť ako autorka neuveriteľne dospela a zlepšila sa. Aj to treba.

Mne osobne sa kniha páčila, bavila ma a tešila som sa na ďalšie pokračovanie.

Kira128
04.01.2018 4 z 5

Griša vs. Šest vran. Tomu tedy říkám zase zajímavý začátek. Já se nepoučím.
Ten úvod je ale (možná bohužel, možná ne) naprosto výstižný. Kdybych měla tyto dvě knihy mezi sebou porovnat, vypadne ze mě jen to, že autorčin pokrok je přímo neuvěřitelný.
Teď se ale zajímáme o Grišu: Světlo a stíny, tak se jí taky budeme věnovat v plné parádě.
Odkládám své černé, jemné kožené rukavičky. Názor byl zahájen.
Příběh plynul, do děje jsem se ponořila hned, protože mne doslova pohltil, celá kniha mi utíkala, jako když se udatný běžec účastní maratonu… A pak byl najednou konec, očima jsem přelétla po závěrečném poděkování a modré desky s jelenem poměrně hlasitě zaklapla. Říkáte si, že je to přece skvělé, když nás příběh takto vtáhne. Ano, s touto myšlenkou plně souhlasím. Ale… příběh by na nás měl zapůsobit tak, abychom se nemohli pomalu ani hnout z místa bez té určité knihy v ruce. To se v tomto případě jaksi nestalo.
Prostředí je rozhodně zajímavé. Zároveň se mi líbí, že autorka je s tímto světem spojena i v Šesti vranách. To je tak jediná věc, kterou je netřeba dále rozebírat.
Postavy? Co se týče hlavní hrdinky, ta mi neseděla. Někdy mi připadala hrozně naštvaná, poblázněná, celkově i divná, její hysterické výlevy změně mého názoru taky nijak zvláště nepomáhaly. Jen občas jsem s ní v něčem opravdu souhlasila (a to jsem se ještě dost přemáhala, abych vůbec pochopila, proč se tak cítí a proč to tak vůbec je). Něčemu uvěřila a něčemu zase ne, jenže to bylo tak hrozně pomatené a postižené, že… já prostě netuším. S touhle holkou si nevím rady. (Autorka tohoto komentáře se tady teď hlasitě směje nad svým vlastním vtipem.)

Menší spoilerování je na místě, myslím si.

Úplně neskutečně mě ale naštvalo, že tak jak rychle se v knize objevil Alexej, tak stejně rychle jako pára nad hrncem zase zmizel. Jedna z mála postav, která se mi zalíbila jen při pár scénách, a zemře. Docela nemilé k mé osobě.

Konec spoileru!

A Temnyj. Myslím, že teď se můžeme všichni odpoutat od pomyslných řetězů a nahlas zakřičet, že on je nejzajímavější, nejpůsobivější a nejtemnější (v mých očích samozřejmě nejdokonalejší) charakter celé knihy. Ale vážně, v mých představách vypadá vskutku neuvěřitelně. A i když je to v podstatě dost záporák, mé křehké srdíčko si opravdu získal, a zaslouženě!
Styl psaní jsem již zmínila na začátku, ale i tak se k němu ještě vyjádřím. Celkově mi přišel hodně nemastný a neslaný, nic moc lehce zapamatovatelného, nic, co by mě udeřilo do oka. Ich-forma, minulý čas, přirovnání pomálu, spíše výlevy pocitů. Trochu mi scházely promakanější popisy okolí. Oproti milovaným Vranám je to vážně rozdíl, ale všemu rozumím, člověk se vyvíjí stejně tak, jako se vyvíjí styl psaní spisovatele.
Shrňme si to tedy! Námět? Zajímavý, možná si s ním šlo více vyhrát. Styl psaní? Úplně mi neseděl, ale chápu, já jsem zatížená hlavně na barvité popisy okolí a celkově i na pestřejší uvedení do situací, což se tady úplně nenacházelo. Postavy? Hlavní hrdinka se rovná trochu uplakané a občas nafoukané holčičce, Temnyj je ztělesněná dokonalost.
Kniha je poměrně oddechové čtení a troufám si říct, že je možná určená spíše pro mladší čtenářky. Ale co já vím, komu sedne. Je to otázka vkusu, ostatně jako vždy. Pokud ale chcete fantasy jednohubku s okouzlujícím Temnyjem, kterou zhltnete prakticky za jeden večer, mohu ji s klidným srdcem doporučit. (Plus pozor na překlepy, těch je tam požehnaně.)
Sama dávám čtyři hvězdy, protože to pro mě prostě nebylo úplně ono.

LenkaGrangerová
29.12.2017 4 z 5

Upřímně řečeno, nevím co říct. Ne, že by Griša byla tak skvělá, ale byla tak obyčejná, že v ní bylo vše, co znám z jiných fantasy. Neříkám, že to bylo zlé. Jednoduše klišé. Abych jen nekritizovala, tak jsem si zamilovala Temnyje a tu "ruskou atmosféru".

Etule
25.11.2017 3 z 5

Přiznávám, že jsem se do knihy pustila kvůli Temnyjovi. Do kterého jsem se okamžitě zamilovala, nejen díky jeho zálibě v černé barvě.
Četlo se to lehce, prostě to tak ubíhalo a ubíhalo až byl najednou konec. Jsem romantička, takže mi romantická linka až tolik nevadila, ale stejně jako mnohé mě dost mrzí, že tam nebylo příliš té fantasy. Grišové jsou fascinující, obzvlášť o smrtičích bych se ráda dozvěděla více. Sice jsem se ze začátku trošku motala v postavách "čiči", ale nijak výrazně to čtení neublížilo.
Vedlejší postava, která se mi zamlouvala, se příběhem bohužel jen rychle mihla a více se neobjevila. Nicméně jsem zvědavá na druhý díl a co se v něm bude dále odehrávat. Takže teď jen doufat, aby ho měla i knihovna, protože na to abych si knihu koupila do své vlastní mě až tolik nezaujala.

kklepkaa
24.11.2017 3 z 5

Nejdřív jsem si úplně nemyslela, že bych s touhle sérií začala. Recenze mě od toho dost odradily, ale kvůli Šesti vranám jsem si řekla, že chci z tohoto světa poznat co se dá.

Knížka je velmi čtivá a první polovina příběhu dávala příslib něčemu lepšímu, než co jsem očekávala. Bohužel pravda je taková, že autorka to opravdu psala jako dívčí román, a to tomu hrozně ubližuje. Alinu jsem si příliš neoblíbila. To její věčné fňukání (hlavně ke konci knihy) a přehnaně rychlé závěry, mě hrozně rozčilovaly. Mal mě ničím moc neokouzlil, kdyby náhodou někde zakopnul a rozbil si hlavu, tak mi to bude asi úplně fuk. Za to Temnyj, to byla jiná liga.

Až zas budu mít chuť, tak se podívám na další díl, ale asi to nějaký pátek potrvá. Rozhodně se do toho nehrnu.

Bookoholička
22.11.2017 3 z 5

Svět Grišy mě úplně učaroval, no co se týče děje, to už taková sláva není. Nemůžu si pomoct, přišel mi místy až nudný. Na konci jsem se musela nutit do čtení, především proto, že příběh Mala ani Aliny mě příliš nezaujal, v některých částech jsem ho dokázala lehce předvídat. Autorka ještě k tomu zničila mou oblíbenou postavu - Temnyje, což tomu taky moc nepomohlo. Asi bych uvítala více fantasy prvků. Do tohoto světa zavítám znovu v podobě Šesti vran, no co se týče Griši, s ní se asi budu muset rozloučit :)

Klarsik3
03.11.2017 3 z 5

Bych byla radši, kdyby to bylo více fantasy, než dívčí román. Moc se mi líbí ten nápad s Griši. Rozdělení do různých řádů, které vlastně určuje jejich postavení mě bavilo. Co se lásky a "přátelství" týče se mi kniha moc nezamlouvala (hold v tomhle ohledu to nebyl můj šálek kávy).

Lorej
26.10.2017 5 z 5

Já doufala, že tohle bude dobré, ale že až tak? Celý den jsem o příběhu přemýšlela a těšila se, až si s ní doma sednu a pořádně se začtu.. Až tak moc, se mi líbila. Nový tajuplný svět a zvyky, to mám ráda. Takže jakmile se mi do rukou dostane další díl, tak asi nebudu ani spát, jen abych se dozvěděla, co bude dál.

Emikooo
26.10.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem měla přečtenou během pár dní. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Byla originální a nápaditá.

Vianescee
21.10.2017 2 z 5

Kniha s velmi slibným začátkem. Obdivuji nápad světa grišů a propojení s ruskou kulturou. To byla velká novinka. Postavy se mi zdály značně ploché a stereotypní, bez větší hloubky a děj také nebyl zrovna složitý. K hlavní hrdince jsem nepocítila žádné velké sympatie. Ocenila bych více nečekaných zvratů, jsem ráda, když mě kniha dokáže šokovat. To co měla být asi ta překvapení bylo předvídatelné. Snad až na to "největší" odhalení, které mě spíš jen naštvalo (do té doby moje oblíbená postava).
Kniha byla velmi čtivá a díky své jednoduchosti nenáročná a odpočinková. Sice zvlášť nevyniká nad průměr, ale dalši díly si přečtu.

Fenris
21.10.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, nebylo to náročné čtení, ještě do toho byla vložená ruská kultura, což se až tak moc často nestává, za to určitě body plus.
Postavy mi byly vcelku sympatické, u hlavní hrdinky jsem občas měla chuť ji něčím přetáhnout po hlavě, ale to se stává.
Co se týká dějové linky... inu tam šla hvězda dolů, protože dlouho nic, dlouho nic a najednou bum bác! Ano, stává se to často, ale tady mě to z jistého důvodu iritovalo.
Co se týká asi největšího pozitiva, jedno "odhalení" mě tam trošku překvapilo a kupodivu i potěšilo.
Druhý díl už mám doma, stejně jako Šest Vran a doufám, že se v dalších dílech lehce poučí z nějakých svých chyb a bude se jen lepšit a lepšit.

izfnp
20.10.2017 3 z 5

Pomerne nezložitá, ale zaujímavá knižka. Kultúrne situovanie do "ruského" prostredia bolo osviežujúce a nemožno autorke nepochváliť fantáziu a vydarený výber názvov a mien. Samotný systém Grišov a ich spojitosti s kráľovstvom sú originálne a výživné pre príbeh. Hlavná hrdinka je dosť rozporuplná postava, k srdcu príliš neprirastie, ale isto je zaujímavá. Zas toľko sa o nej nedozvieme, prechádza i nejakým vývojom, ale stále pôsobí akosi staticky. Jej mužskí protihráči sú rozostavení sympaticky, a napokon sa nepotýkame až s takým milostným trojuholníkom, ako sa mohlo zdať - čo môže sklamať Malových odporcov (ja Mala hodnotím neutrálne, je to postava s potenciálom, ale autorka mu nevenuje až toľko času). Naopak postave Temnyja dodáva autorka poriadny šmrnc a hĺbku a pre mňa je to naj postava v sérii. Nie je ťažké uhádnuť, ako to skončí, ale je podstatne ťažšie odhadnúť, ako se séria bude vyvíjať ďalej, a to autorke slúži k dobru. Griša je jednoduchšia fantasy knižka, ktorá keby bola bývala dlhšia a viac by sa venovala svojmu skvele načrtnutému fantasy svetu, užila by som si ju ďaleko viac.

venacava
19.10.2017 3 z 5

Ja nevím, mám rozpolcený pocit ...knihu jsem teď dočetla a ano, chci číst další díl, ale nemám ten pocit, že když to nebude hned, že se zblázním. Příběh je ze začátku barvitý, krajina a prostředí popsáno skvělé, ale pak to má šíleně rychlý spád a chybí mi tam trochu více temna (?) Nevím, asi mě mrzí že to Aline pořád nešlo a pak stačilo lusknout prsty a byla na moři ...na další díl se těším a třeba tam bude více akce :)

Vojtos
18.10.2017 5 z 5

Skvělá knížka, moc se mi líbila.. těším se na druhý díl :)

janaquick
12.10.2017 4 z 5

Pěkné =)

Denča1236
08.10.2017 4 z 5

Říkejte si, co chcete... Temnyje miluju!

Dani3
05.10.2017 3 z 5

Zajímavý příběh, dějová linka je vcelku jednoduchá, občas mi přišlo, že by autorka mohla čtenáře i o trochu více napínat. Určité pasáže k tomu přímo vybízely - například závěrečná pasáž ve Vráse byla velmi úsporná, mohlo z toho být mnohem lepší finále.

Pedruska01
04.10.2017 4 z 5

Musím se přiznat, že se kniha hrozně dobře a rychle četla. Dokázala mě do toho svého světa strhnout, ani jsem nemrkla. S takovým světem jsem se ještě nesetkala a bylo to moc příjemné - líbilo se mi to. Měla jsem však dojem, že určitou dějovou linku anebo takový směr, jakým se příběh odehrával, jsem už někde bohužel četla. Však to zase až tak nevadilo, protože jsem neměla čas srovnávat dvě knihy - vyhrocená situace člověka ani nepustí.
Alina byla sympatická hlavní hrdinka a Mala jsem si oblíbila hned - to jinak nešlo. :) Sice jsem jim fandila, ať to dobře dopadne nejen s nimi, ale i celkově, však se musím přiznat - ano, je to hrůza, ale u mě zcela normální - že mi imponoval Temnyj. :D Čekala jsem od toho chlapa (?) trochu víc - ach, já romantická duše. :-/ Bylo mi jasný, že ne, ale stejnak jsem doufala - i tím mi to kapku připomínalo ten jiný příběh.
Každopádně, když bych to uzavřela, tak se mi to líbilo a těším se na pokračování, ještě, že už je za dveřmi. :)

IvankaM
28.09.2017 5 z 5

Začátek byl trochu pomalejší na rozjezd, ale panebože to byla jízda!
Knihu jsem přečetla za jeden den! Líbí se mi, jak je tam krásně vidět, jak se Alina změnila a dospěla.
Bože další díl až za 10 dní... Jak já to vydržím...

carollfu
26.09.2017 4 z 5

Zajímavý příběh, někdy mi dělaly problém složité názvy a často jsem se musela pro lepší představu vracet na mapu. Mrzelo mě několik pasáží, až jsem měla občas chuť hodit knihou o zeď, ale statečně jsem ji dočetla a nakonec se mi závěr líbil. Jsem zvědavá, jestli bude další díl?