Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2063 2063

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Samira
01.05.2017 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a rozhodně nezklamala, naopak. Příjemný, čtivý a originální fantasy svět, do kterého vklouznete nečekaně snadno a ve kterém nás čeká nejeden zvrat a nevšední charakter.
Laděna je spíše pro mladší čtenáře, ale i já si ji velmi užila, celkově bych však řekla, že se bude líbit spíše ženám.
Příběhu nechybí náboj a výše zmíněná originalita, ale musím říci, že ačkoli se na další dva díly velice těším, nevím jestli autorka nenarazí na malou velikost svého světa jakkoli zajímavého. Ale ona je pravděpodobně daleko přede mnou a ukázala možná pouze zlomek toho, co nás teprve čeká.
Tak jako tak se moc těším a doporučuji!

EliškaHavlová
25.04.2017 4 z 5

Četla jsem knížku nedávno a moc mě zujala, krásně jsem si dokázala představit prostřední, ve kterém se děj odehrává. Spisovatelka má velmi stručné, ale bohaté popisy situací a příběh mě vtáhl do děje. Asi posledních pár stránek jsem nevěděla jak to dopadne a popravě mě zakončení trochu zklamalo. Ale to snad napraví druhý díl, na který se už moc těším. Děkuji za krásný fantasy příběh.

Ailee
23.04.2017 5 z 5

Přečteno za den a půl. Jakmile mě to chytlo, nemohla jsem přestat, ten svět byl opravdu fantastický a promyšlený. A autorka mě dokázala nachytat, což se moc často nestává :-) Jen ten konec mohl být trošku... já nevím, napínavější.

Lokina
18.04.2017 4 z 5

Já jsem velké očekávání u této knihy neměla, ale mile mě překvapila. Je to něco nového, ale přitom povědomého, co znám z jiných YA knih. Je to lehce nadprůměrná příjemná záležitost. Je to čtivé, oddychové, určitě to není top mezi YA literaturou, ale ani by nebylo fér tvrdit, že kniha nemá potenciál a že je to blbost a nechat knihu ležet ladem. Takových knih s podobným duchem je na trhu habaděj, ale takové knihy vycházejí a vycházet budou nadále. Alina jako hlavní hrdinka nijak nevyčnívala, ničím mě nepřekvapila, začala jako obyčejná holka a skončila jako griša s výjimečnými schopnostmi (jak šokující). Zato Temnyj, to je moje krevní skupina, badboy, kterého jsem si hned oblíbila, no a Mal, to je takový hodný ochranitelský méďa. Kniha rozhodně stojí za přečtení a já s radostí budu očekávat druhý díl :-)

Aivinka
09.04.2017 5 z 5

Užasné, jedna z nejlepších knih které jsem měla to potěšení si přečíst. Doufám že se v blízké době setkáme i s pokračováním. U některých pasáží jsem se smála, u některých brečela a když ve vás kniha dokáže vyvolat pocity radosti i uzkosti, je to ta nejlepší kniha.

Tetis
30.03.2017 3 z 5

Není to špatná kniha, ale ani ,,magnetka". Zatím jsem v polovině a musím říct, že jsem čekala víc. Taky ale věřím, že se to ještě rozjede.

kristynkal
28.03.2017 3 z 5

Neurazí, ale ani až moc nenadchne. Příběh pěkný, čtivý, ale přijde mi, že nejsou úplně dořešené detaily. Občas jsem se ztrácela v informacích a musela přemýšlet, o čem vlastně mluví. Pohodové čtení, ale nejspíš nic pro náročné čtenáře.

Princezna22
24.03.2017 4 z 5

Za mě pecka, obálka sedí krásně k deji v knize a k hlavní hrdince.. je to něco jiného než jsem do posud četla,takže mě se to strašně líbilo. Uvitala bych, ale více o rozvinutí historie gris, abych věděla kam ostatní zařadit. Když už o nich byla zmínka na začátku knihy.. No třeba nás autorka překvapí a ještě tohle doladi v dalším díle,který doufám bude.

Veeria
21.03.2017 3 z 5

S touto knihou jsme si do noty moc nesedly, ale i tak se jedná o zajímavý svět, který nejednoho čtenáře jistě osloví. Na mě z příběhu dýchala taková až ponurost.

Aires
19.03.2017 4 z 5

Kdysi mocné království Ravka protíná Vrása stínu, pás neprostupné temnoty, kde číhá smrt. Bestiální krvežíznivé volkry, roztrhají každého odvážlivce, který chce projít na druhou stranu. Ve Vráse je jen tma, kosti a smrt. Až do dne, kdy do ní vkročí Alina Starková. V ten den Vrásu ozáří světlo.

Velkolepé království Ravka, svět mocných grišů, je inspirované carským Ruskem. Je tu i mnoho magických a romantických nitek, které se splétají dohromady a výsledek je překvapivě kouzelný. Máme tu mystického Temnyje, neobyčejnou Alinu, jejího přítele Mala a v neposlední řadě také legendárního bílého jelena. Všichni mají svoji roli a je to nesmírně zajímavý propletenec. Celkově kniha působí jako závan něčeho jedinečného, co tu ještě nebylo. Je plná akce, nebezpečí, intrik i romantiky. V závěru přijde i pár nečekaných odhalení, které pořádně zamíchají kartami. I když má jisté nedostatky, přesto vás Griša okouzlí svojí grišovskou magií a udělá z vás fanoušky této série. :)

Tucaka
17.03.2017 5 z 5

Naprosto užasný fantasy. Knize nechybí ani nějaký ten románek (ikdyž jsem v části mého já truchlila nad tím, že jim to s Temnyjem nevyšlo). Příběh neobsahuje ..nudné'' části, stále je co číst a nad čím zatajovat dech. Za mě určitě plný počet hvězd a těším se na další pokračování. :)

PajusenkaB
16.03.2017 4 z 5

Svou anotací a upoutávkou na portálu "Fragment" mě kniha opravdu nadchla a zaujala. Jakmile bylo možné si ji koupit, letěla jsem do knihkupectví a koupila si ji. Začátek jsem četla poněkud zaujatě. Jakmile ale došlo na popisování malého paláce a rozebírání ufňukané povahy Aliny, trvalo mi poněkud dlouho přemluvit se do čtení. Až když jsem toto přelouskala, se začalo konečně něco dít. Konec je dle mě odfláknutý a neutnutý - proto doufám, že se chystá nový díl. Je totiž tolik možných pokračování, a já bych si ráda jedno "oficiální" přečetla. Nicméně abych nehodnotila knihu jen negativně - líbí se mi nápad, líbí se mi nové prvky do fantasy (jako názvy nestvůr apod.). Nicméně příběh mohl být propracovanější, popisných pasáží (místnosti) kratší.

SBH
14.03.2017 3 z 5

Fotografie sličné dívky na obálce nepůsobí důvěryhodně, obzvlášť když hlavní hrdinka samu sebe nepovažuje za krasavici. Reklamy na knihu v metru jednoznačně ukazují na béčkovou literaturu. Pak se nebohý čtenář musí prokousat spoustou ruských výrazů. Pozor, autorka je Izraelka vyrůstající v USA, takže prostě použila nejexotičtější jazyk a reálie, které ji napadly. A naprostá špice záporů knihy? Dokonale propracovaná byrokracie a organizační struktura grišů.
Přesto se mi kniha líbila. Hlavní hrdinka patřila od první stránky mezi sympaťačky, k životním trablům se stavěla se zdravým selským rozumem, odvahou i nezbytným nadhledem. Ústřední záporák prošel správnou proměnou od relativně pochopitelného a příjemného týpka až po zavrženíhodnou zrůdu. Vývoj postavy mladíka Mala, hrdinčina partnera, se posunul od typického blba (nevýrazná Alina mu nestojí za pohled, ale ve chvíli, kdy zkrásní, dostane záchvat žárlivosti) k rozumně uvažujícímu, zralému muži („pokud si budeme vyčítat jednotlivá pochybení, je zjevné, kdo vyhraje“).
Děj je poměrně jednoduchý, nenápadný sirotek Alina objeví skrytou, netušenou schopnost, a vládci světa zatouží po tom, aby jim sloužila. Naprostou lahůdkou pro mě byly domyšlené příčinné souvislosti, proč Alina svou schopnost potlačovala a jak se nakonec vypořádala s hrozbou zotročení.
Nakonec malé upozornění stojící mimo kategorie kladů či záporů – kniha na mě působila bezbřehým smutkem.

Kate1237552
13.03.2017 5 z 5

Kniha mě příjemně potěšila. YA fantasy nemám sice moc v oblibě, ale tuto knihu jsem doslova shltala za pár hodin. Nechybí všude přítomný milostný trojúhelník, který však ničemu nevadí. Příběh je už od začátku napínavý s celkem nečekaným koncem.
Knihu mohu jedině doporučit.

Ewik
12.03.2017 5 z 5

Kdybych měla dát na přebal a anotaci, asi bych knihu ani neotevřela. Přesvědčila mě až kamarádka, která ji četla a velmi ji chválila, tak jsem si řekla, proč ne?

Výsledek mě překvapil. Opravdu strhující začátek nové fantasy série pro mládež, který mě chytil a nepustil, dokud jsem nedočetla. Oslovilo mě spojení s carským Ruskem, a to nejen kvůli užitým výrazům. Vše jsem viděla v živých barvách, jasně si spojovala postavy a místa v knize s některými skutečnými. Dokonce mi vůbec nevadí, jak se tu odráží podobnost s Harry Potterem. Každý ať si v tom najde, co ho baví.

Styl, který autorka použila je neuvěřitelně chytlavý, napínavý, tajemný. Malinko mě však mrzí, že si víc nepohrála s vykreslením charakterů postav, byly takové anonymní..neskutečné. Prostě jen napsané. Pevně však věřím (a doufám), že zbylé díly budou víc akčnější a propracovanější.

Za sebe můžu knihu doporučit dál. Moc se mi líbila a času s ní stráveným vůbec nelituji.

Arianne
10.03.2017 4 z 5

Parada. Trochu jsem se toho bala, protoze na knihy, ktere posledni dobou fragment vydava, jsem si pripadala uz moc stara. Ale tohle me vazne bavilo. Svet kouzel, co ma hlavu a patu a je zalozen na zakonech hermetismu, coz mu dava jasna pravidla, jak funguje, aniz by autorka takzvane "ujizdela z cesty".
Navic prostredi carskeho Ruska je osvezujici oproti tomu, co cteme jinde, a dodava pribehu na lesku, cim se z pribehu, ktery jen zkonzumujete a jedete dal stava pribeh, ktery si zapamatujete.

1259
07.03.2017 5 z 5

Opravdu neuvěřitelná kniha. Výborně se četla, do děje jsem se vžila jedna báseň a příběh hlavní hrdinky byl uchvacující. Kdyby bylo pokračování, tak bych se do toho okamžitě pustila. Vážně úžasný nápad s monstry, mágy a šlechtou. Všem doporučuji přečíst.

pichova.veru
04.03.2017 4 z 5

Kniha je moc hezky napsaná a dobře se čte.
Zajímavá fantasy, samozřejmě nechybí smyšlená země s mapou na začátku knihy, hlavní hrdinka zpočátku uplně obyčejná a kamarád, kterého ve finále miluje. Spousta lidí psalo že závěr je naprosto nečekaný, takové wow, já na něj čekala do konce knihy a nic zas tak nečekaného se nekonalo. Samozřejmě některé pasáže byly napínavé :)
Celkově knihu hodnotím jako pěknou YA fantasy oddychovku a ráda si přečtu další díly

mmmisulka.r
21.02.2017 5 z 5

Já jsem z této knihy nadšená. Názory na knihu se různí, pro mě to byl ovšem svěží vítr na fantasy scéně. Možná nic nového ani překvapivého, ale i tak to bylo skvělé! Těším se na další díl. Recenze v záložkách - Knižní deníček!

Alex.Barunka
20.02.2017 3 z 5

Celá kniha se nese v duchu jednoduchosti - jednoduchý příběh, jednoduchý svět, hierarchie a nepříliš prostoru pro vývoj postav. Autorka jedle podle šablony, která je typická i pro ostatní YA příběhy. Nechybí nevýrazný milostný trojúhelník, místy akce a sem tam se mihne i to napětí.
Náročnějšího čtenáře ovšem neuspokojí.