Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2062 2062

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Damonka18
05.06.2018 5 z 5

Na tuhle knížku jsem čekala velmi dlouho. A teď co jsem to dočetla, mi je líto, že jsem nečetla i během maturit. Je to úžasná knížka, plná dech beroucího příběhu, lásky, kouzel. Čte se lehce a neotrhnete od ní ruce ani oči dokud neobrátíte poslední stránku. Moc se autorce povedla. :3

TerryDee
28.05.2018 4 z 5

Nechápu, proč to má tolik negativních ohlasů. Protože za mě to bylo opravdu dobré a čtivé. Smekám před autorčinou fantazií, protože svět, který vytvořila je doopravdy zajímavý a svým způsobem lákavý. Zajímavou a záhadnou postavou byl pro mě Temnyj. I já mu zpočátku fandila a věřila, tak jako naše hrdinka Alina Starková. Mno dobře, možná mu ještě tak trochu fandím. Škoda, kam to Leigh Bardugo posunula. Protože se mi velmi zamlouvala dvojice Alina a Temnyj, na místo Alina a Mal. Přijde mi že u Temnyje je více chemie a jiskření, a to u Mala nějak nevidím. Takže tak. Teď jdu na další díl a uvidíme, jaké to bude.

Never-More
22.05.2018 4 z 5

Trošku spoiler. Kdyby se mě někdo na začátku zeptal na mé hodnocení, bez zaváhání bych řekla 5 hvězdiček, ale po přečtení? Upřímně, sotva 4, jen s odřenýma ušima. Knihu jsem přečetla za půl dne (vlastně spíš noci a odpoledne po škole), četla se mi velmi dobře, celý svět, který Barugdo stvořila byl dechberoucí, ale pak je tu jedna velká kapitola jménem Temnyj. Co víc dodat? Prostě stvořme nejlepší a nejzajímavější postavu, která dává nejvíc smysl a vlastně celou knihu povznese na další úroveň a pak (malý spoiler) z něj uděláme záporáka s problémy ohledně závislosti na moci, kontrole a ctižádosti. Bravo! Zkazilo mi to celkový dojem z knihy a pochybuju, že se pustím do dalších dílů, ale za čas asi ano. I když už se do toho budu trošku nutit. Neberte to jako negativní recenzi, můžete si zamilovat Mala a tím pádem vám bude Temnyjho "obrácení se k horšímu" jedno. Stejně ale nechápu, proč když hlavní hrdinka milovala Mala, měla zálusk na Temnyjho? Jakože Haló, tak ale to jsou už jenom drobnosti. Užíjte si čtení, snad vás má recenze neodradila ;)

Weush
11.05.2018 2 z 5

Dost těžce se mi to četlo..musím uznat že s koncem prvního dílu jsem natolik spokojená, že další už číst nechci....takže děkuji..

krausmary
06.05.2018 3 z 5

Po přečtení Šesti vran jsem byla nadšená a řekla si, že musím přečíst i Grišu, ale ta mě upřímně docela zklamala. Ne, že by to bylo tak špatné, nápad byl skvělý, ale to zpracování příběhu by si určitě zasloužilo více dopilovat. Bylo to takové jednoduché a předvídatelné, pro mladší YA asi dobré, ale mě to prostě nenadchlo. I přesto se mi námět zalíbil, takže se pustím do pokračování, třeba ještě překvapí.

karca5233
05.05.2018 3 z 5

No kde začít... I přes to že se nekonalo žádné ach ani jooo ani žádné podobné reakce nad postavami a dějem, tak mě kniha celkem bavila. Krásná mapa se knize nedá upřít ale samotný svět se už je trochu okoukaný. Co se postav týče ze začátku jsem si více oblíbila Mala, Žeňu a až někdy za stou stranou Alinu, nevím proč ale nějak mi tato hrdinka úplně nesedla i když koncem knihy už to bylo lepší a její milosrdenství k jelenovi mě přesvědčilo. Jako úvod do série to byl dobrý rozjezd tak pojedu dál snad až do konce.

Lenka40
16.04.2018 3 z 5

Musím říct ,že ze začátku jsem si říkala ,že tohle nemohla napsat stejná spisovatelka ,jako ta co napsala Šest vran.Děj mi přišel takový uspěchaný ,postavy nic moc popsané .Ale čím víc stránek jsem přečetla ,tím víc se mi děj zamlouval a byla jsem zvědavá jak to bude celé pokračovat. Takže za mě dobrý a jsem moc zvědavá na pokračování.

DennyYukiko
16.04.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem, hrozně mi vyhovuje jak autorka píše, a celý tenhle svět mě baví. Za mě super, super! :-)

jmn7053
09.04.2018 5 z 5

Příjemně čtivé, zajímavý příběh a postavy...dala bych 4,5* (místami pomalejší) :)

andrejci
06.04.2018 5 z 5

Kniha mě zaujal hned. Rychle se čte . Je to teda spíš takové oddychvka. Alina mi byla od začátku sympatická. Temnyjova zdrada mě mrzí. Byl mi sympatický. Konec jsme nečekala. Už se těším na další díl.

Lily-fairy
05.04.2018 3 z 5

Hrdinové: nemastní neslaní, i zde opěvovaný Temnyj je průměrně hezký záporák
Děj: hm... To už jsem někde četla... Asi tak v dalších dvaceti ya knihách
Ale je to čtivé. Rychle přelouskáte, aniž byste si vytvořili k někomu/něčemu vztah.

Christine-Marie
05.04.2018 3 z 5

Já nevím... Možná to bylo tím důvodem, že jsem od autorky četla první Šest vran, nebo že jsem před Grišou zhltla Dvůr křídel a zmaru od S. J. Maas (která nasadila laťku vysoko), ale prostě mi přišlo, že je to jedne velikánské klišé... Děj se tam děje až moc předvídatelně a rychle. Navíc je rozhodně znát, že je to autorčina prvotina.
No, další díly jsem si neměla v plánu po tom prvním přečíst, ale ségra říká, že jsou napsané úplně jinak. Tak ji zkusím uvěřit a snad se prokoušu celou sérií.
Dala bych dvě hvězdičky, ale tu jednu tam musím dát za tak originální námět carského Ruska + tu přenádherně nakreslenou mapu.

Market116
31.03.2018 5 z 5

Dlouhou dobu jsem odkládala, než tuto knihu začnu číst. Protože nesnáším to děsné čekání na další díly a tak jsem si počkala až všechny vyjdou. No a stalo se. Tak jsem se do knihy s radostným očekávání pustila a ani trochu mě nezklamala, moc se mi líbila. Další krásně vymyšlený příběh, který se skvěle četl. Alinu jsem si hned oblíbila a stejně tak i Mala...ale bohužel i Tamnyje. Rozodně bych o Alině nemohla říct, že je hloupá nebo naivní, protože bych se zachovala stejně a Tamnyjovi bych uvěřila vše. Chtěla jsem a taky doufala, že to bude takový ten tajemný princ...vždyť byl tak kouzelný...no, vážně mě to dostalo.
Bylo skvělé sledovat, jak Alina objevuje svoji moc a snaží se jí ovládat, ani na chvilku jsem o ní nezapochybovala...Žeňa vypadala, že je na její straně, ale ještě uvidíme.
Každopádně mě začátek této série ohromil a jsem ráda, že jsem si počkala. A teď na další díl.

Ree
18.03.2018 4 z 5

Snažím se po dočtení nechat pár dní, než napíšu komentář, ale vzhledem k tomu, že jsem Grišu dneska slupla jako malinu ve mně stále vře trochu vzteku.
Svět, který tady Leigh vytvořila je skvělý. Samozřejmě se v různých obměnách nachází v hodně knihách, ale i tak se mi líbil.
Alina mě nenudila, což se mi bohužel u hlavních hrdinek občas stává, a hned jsem si oblíbila taky Mala. A Alexeje. A Žeňu. A Temnyje. A zrovna poslední zmíněný mi přišel jako nejzajímavější postava celého příběhu. Všechna ta temnota a moc a přesto si udržoval jakousi lidskost. A co s ním Leigh udělala?! Byla jsem tak zklamaná, že jsem na pár dlouhých minut musela knihu zavřít, abych se uklidnila. A nejspíš to budu vydychávat ještě po skončení série.
Samotná kniha se čte velmi dobře, děj hladce plyne, a i když se zdá, že se tam skoro nic neděje, nějak mi to nepřišlo.
Ještěže mám po ruce další díl a trojka brzo vyjde!

DracoMalfoy
18.03.2018 3 z 5

Dobře, nebylo to špatné, vlastně se mi to docela líbilo. Už dlouho jsem nečetla nic s ruskými prvky, a tahle kniha se četla moc pěkně. Pravda, párkrát děj mírně pokulhával ale dostala jsem mnohem více než jsem čekala. Nikdo mi však nevymluví, že ta obálka je hrozná.

hanis2806
13.02.2018 4 z 5

Griša se mi dostala do ruky jako "putovní kniha". Sama bych si ji určitě nevybrala. Fantasy je žánr, který obvykle nečtu. Knihu jsem otvírala s pramalým očekáváním a zaujala mě prakticky od první kapitoly a přečetla jsem ji jedním dechem.

julythreemosen
11.02.2018 4 z 5

Co do děje nebyla tato kniha vlastně žádným překvapením, ovšem svět, ve kterém je zabudován, je opravdu impozantní a originální. L. Bardugo píše opravdu čtivě, takže děj svižně odsýpal, ovšem doufám, že se v následujících dílech dočkám trošku originálnějších zvratů, jelikož tato série má určitě velký potenciál, což se již ukázalo také v druhé sérii z tohoto světa - Šest vran bylo pro mne zatím mnohem silnějším čtenářským zážitekem.

shimice
03.02.2018 4 z 5

Souhlasím, Šest vran je za plných pět, proto je nemůžu dát prvnímu dílu Griši, i když se mi taky četlo samo, navíc si je nechávám pro další díly :-) Fantasy normálně nečtu, ale jsem zvědavá na další díla autorky.

Pohodarka1
28.01.2018 4 z 5

O "grišovskou sérii" a "Šest vran"si napsala dcera k Vánocům. Vrány jsem rozečetla, ale pak jsem si přečetla Grišu, neboť jsem myslela, že se dozvím, kde se bere jejich umění. Ne, že bych byla zklamaná, děj je svižný a velice čtivý, no nebála bych se více detailů. Rozhodně nezůstanu u prvního dílu a přečtu všechno, protože fantasy miluji. Dávám čtyři hvězdy, protože Vrány mají plný počet!

pipa36
25.01.2018 4 z 5

Do děje se ponoříte hned na prvních stránkách, jste součástí příběhu, stýská se vám po Malovi a toužíte-netoužíte po Temnyjovi... Četlo se to samo, na druhý díl se teprve chystám. Pokud je podle recenzí opravdu o tolik lepší, než tento, tak to bude vážně jízda! Za naprosté vytlačení reality a vtažení do děje dávám 4 hvězdy.