Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2054 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Pupicek123456
27.02.2019 5 z 5

Skvela kniha

Nomia
24.02.2019 4 z 5

Griša vlastně není vůbec špatná kniha, je to sice příběhově taková klasicky konstruovaná fantasy, ale naopak díky neobvyklému rusky působícímu prostředí působí celkem originální a přináší trochu svěží závan do fantasy vod, což hodnotím jako obrovské plus.
Jako celek funguje dobře, čte se snadno (přesně taková knížka, kterou s klidem zhltnete za jeden večer). Ale pocitu, že člověk čte křížence dívčího románku a fantasy se jen tak nezbavíte.

Běžně bych hodnotila třemi hvězdičkami, ale přeci jen za tu ruskou atmosféru, griši, nepopiratelnou čtivost příběhu a postavu Temnyje - dávám o hvězdičku víc. Jsem zvědavá, jestli se autorka v dalších dílech ještě zlepší.

// Jen dodatek, Bardugo se opravdu s dalšími a dalšími knihami jen lepší, posun v psaní, ale i v promyšlenosti příběhů je znatelný. Nenechte se tedy odradit tak trochu průměrností prvního dílu.

Marushka27
03.02.2019 2 z 5

Možná je to už mimo moji věkovou aktegorii a počítá se, že si to najde oblíbenost mezi mladšími čtenáři, ale mě to opravdu nebavilo. Zajímavý koncept, pěkné prostředí, ale hlavní hrdinka na zabití a neustálé přemýšlení o vztazích a o hloupostech způsobovaly, že jsem si u toho místy rvala vlasy. Přitom autorčin styl je příjemný a čtivý, ale prostě mi asi celek nesedl. Jsem zvědavá, co s tímhle světem udělá seriálové zpracování.

MonaLisa42
03.02.2019 3 z 5

Kniha je velice hezky napsána. Děj je napínavý a objevuje se zde romantika. Knihu jsem přečetla velice rychle. Dokázala jsem se vžít do děje a v průběhu knihy pochopit v jakém se odehrává světě. Také chválím přiloženou mapu a shrnutí Grišů.
Vadila mi cizí jména, na které si nemůžu příliš zvyknout. Také zde bylo málo akce. Prostě mi v této knize něco chybělo (např. humor). Doufám, že příští díly budou lepší než tento, ale určitě se je chystám přečíst. Těším se, jak se postavy budou nadále vyvíjet. Děkuji!!!

Red-haired
01.02.2019 5 z 5

Griša se mi zdá dost podhodnocená, což nejspíš bude kvůli tomu, že Šest vran je skvost a lidé nepřestanou srovnávat. Přestože jsem nejdřív četla Šest vran, první díl Griši pro mě rozhodně nebyl zklamáním. Samozřejmě je to jiné, méně vyspělé, víc romantické, ale autorka je stejná a opět mě vtáhla do děje tak, že jsem knížku nedokázala odložit a chvíli žila v jiném světě, takže za mě rozhodně úspěch :)

Safira7
30.01.2019 5 z 5

Úžasná, kniha mě okamžitě pohltila, přečetla jsem jedním dechem..... Doporučuji

mia.com
27.01.2019 4 z 5

Nepochybně zajímavý příběh, který mi velmi rychle utíkal a dobře se četl. Líbí se mi vytvořený svět a jsem zvědavá, co bude dál.

Libušš
25.01.2019 1 z 5

Nevím, zda je to mnou, tím že jsem čekala něco víc a jiného, nebo tím, že mám knihu v angličtině, ale nějak se nemůžu donutit číst dál. Doufám, že se ke knize ve volné chvíli vrátím.

silvara
24.01.2019 3 z 5

Vím, že není spravedlivé srovnávat Světlo a stíny a Šest vran, ale vzhledem k tomu, že druhý zmiňovaný román od Bardugo jsem četla nedávno, nemohla jsem odolat.
Zatímco Šest vran bylo od prvních stránek nabito akcí, Světlo a stíny začíná zvolna, pomalu. Až druhá polovina románu strhává čtenáře do víru děje, který více či méně hlavní hrdinka (ne)kontroluje. Jasně, klišé typická pro Young Adult se tu kupí zprava zleva, ale tahle knížka má jedno velké VELKÉ plus. A to že Leigh Bardugo umí fakt psát.
Shrnuto a podtrženo. Ano, je to zcela jiné než Šest vran (a to hodně). Ale je to velmi čtivé, poutavé a člověk si říká, co se bude dít dál.

ulleguana
13.01.2019 5 z 5

Jedním dechem!

anishta
11.01.2019 4 z 5

Tak opět jsem šla do další knihy s tím, jak á to není hrůza, takže mé očekávání bylo nulové a nakonec mě to mile překvapilo. Líbilo se mi to! :D Ano, je to plné YA klišé, ale čtete YA, tak co chcete? Ano, Alina je někdy lehce na facku, ale jinak ten příběh je fajn. Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

Jonny
08.01.2019 3 z 5

Jak už tu bylo mnohokrát řečeno:
- kniha není až takový trhák
- děj nemá kdovíjakou hloubku a je předvídatelný

A přesto je to kniha napínavá, čtivá a od dalších dílů jen tak neodradí.

ŠárkaK
05.01.2019 4 z 5

Začátek této knihy ve mně vyvolal rozporuplné pocity, nejvíc mi vadily ty ruské výrazy. Ale brzy jsem si zvykla a kniha mne strhla. Jedním dechem jsem přečetla další 2 díly a těším se na Šest vran.

Sima890
02.01.2019 3 z 5

Na Grišu jsem slyšela samé chvály a rozhodla se, že si to taky přečtu, já bohužel nějaké velké nadšení z knihy nemám, pro mě to bylo trošku zklamání. I přesto, že nejsem nijak nadšená, mě kniha bavila a za přečtení to určitě stálo, stránky rychle ubíhaly. Autorka vymyslela zajímavý a čtivý příběh s nějakou tou originalitou a potenciálem pro další díl. Další díly určitě nevynechám, jsem zvědavá, co si autorka přichystala v dalším díle.

Alina jako postava pro mě je celkem oříšek, nemůžu se rozhodnout jestli ji mít ráda nebo ne. Zatím mě nepřesvědčila ani o jednom. Řeknu akorát, že to není jedna z nejlepších hrdinek, o kterých jsem četla. Nikdy v ničem nevynikala a sama si připadá úplně obyčejně, a že nikam úplně nepatřila. Alina je taková uzavřená, ale co jiného by se od ní dalo čekat, když je proti své vůli odvlečena do pro ní neznámého a nového prostředí a nejlepšího kamaráda. Občas mi připadala trochu ufňukaně a možná i naivně. Ale co si budeme povídat, i já propadla Temnyjovu kouzlu. Hodně mě bavilo pozorovat, jak se z téhle dívenky stává o něco silnější člověk, a jak se učí poznávat tuhle novou verzi sama sebe a kontrolovat svou moc.

O vedlejších postavách nemám moc, co říct, dostaly hrozně málo prostoru. Myslím, že tím, jak je sama hlavní hrdinka uzavřená, tak se to tam i hodí. Po většinu času mi příběh přišel hlavně o pocitech Aliny, jak jí chybí její nejlepší kamarád Mal a koho vlastně chce. Mal, jelikož moc prostoru nedostal, a znám ho hlavně z Alinina vyprávění, tak ho nemůžu moc posoudit, ale nějak mi nesedl. At' je to trochu neuvěřitelné i Darkling (Temnyj) tam toho prostoru moc neměl. Věci se mezi Alinou a Darklingem změnili dost rychle. Prakticky si ji od doby, co ji potkal moc nevšímal a pak najednou ji políbí... To jsem trošku nepochopila...Děj jde po většinu času pozvolně, bez nějakých důležitých událostí. Ale konce kniha nabrala hezký spád, i když ne vše tam se mi líbilo a dosáhla velmi zajímavého konce. A ještě k překladu. Částmi jsem knihu četla v češtině a částmi v angličtině a jméno Temnyj mi není ani trochu sympatické, The Darkling má prostě šmrnc, ale zároveň nevím, jak jinak by to šlo přeložit.

I přes všechny negativy musím autorce uznat její fantazii. Moc se mi líbí svět, který knize vytvořila a upravila. Je to taková fantasy úprava Ruska, což mi přišlo už když jsem viděla originální obálku - architektura paláce na ní. Na jedné straně Griši, které mají určité schopnosti a jsou na vrcholu společnosti a pak tady jsou obyčejní lidé, kteří hladoví. Nejmocnější je samozřejmě Temnyj, který i když nedostal dost prostoru je hodně zajímavou a i originální postavou. No, ne úplně. Ale jsem si jistá, že tato postava mě ještě hodně překvapí (doufám).

AniDi
02.01.2019 4 z 5

Zajímavý děj, velké plus za hrdinku. Přesně tak to mám ráda. Přesto bych uvítala složitější romantickou linku. A hlavně doufám, že v pokračování bude více prostoru pro Temnyje. Kniha se hezky a svižně čte.

denniys
28.12.2018 4 z 5

Dalo by se říci, že Griša je taková další pohádka o Popelce.. kniha je jednoduchá na pochopení, celkem předvídatelná, ale velkým plusem je, že hlavní postavy jsou "v pohodě"...mě osobně nejvíc baví Temnyj, doufám, že z něj nakonec nebude taky klaďas, jak už to u těchto knih bývá.. ke Griše jsem se dostala díky sérii Šest vran a je dost znát vývoj autorky mezi těmito knihami.. příběh o Kazovi a jeho partě je mnohem dospělejší a složitější, Grišu tím nechci hanit, je to prostě fakt..nicméně Světlo a stíny je příjemné a milé dílo, které neurazí a výborně se hodí k odpočinku

lucie7823
21.12.2018 3 z 5

No, jako první serii jsem četla Šest vran a s tou se to vůbec nedá srovnávat. Hlavní hrdinka mi moc nesedla a přišlo mi, že ze sebe dělá zbytečně chudinku a v podstatě ani nic moc nedokázala. To se táhne celou serií. Naopak postava Temnyje se mi moc líbí. Je to taková oddechovka ... nenadchne, ale ani neurazí...

Nalee
06.12.2018 1 z 5

Mně prostě nesedla hlavní hrdinka. Je jako vystřižená podle šablony "chudý sirotek ala šedá myška se se svým nejlepším kamarádem (do kterého je mimochodem neuvěřitelně zamilovaná, ale nemůže s ním své city sdílet, aby neohrozila jejich přátelství.) potlouká životem. A při extrémně vypjaté situaci zjistí, že je úplně tip top griša světlonoška, kterou všichni potřebují, aby je vysvobodila z nekonečné temnoty. Celý byl příběh z jejího pohledu, měla jsem značný problém postupovat. Jejích schopností si samozřejmě někdo všimne a ona musí projít výcvikem, při kterém je jistě věčně pozadu, zaostává a podobně. To byl vážně opruz. Ale jako v šíleném měřítku. To celé, jak Alina vystupovala mi bylo proti srsti. A k ději toho ani nemám moc co dodat. Jen to, že se rozjel až po dvousté straně. A také to, že Temnyj je jediná chytrá postava. Ale musím tomu nechat, že závěr překvapil. Čekala jsem, že Alina zachrání svět a zatím se tak nestalo. Za mě prostě šílený propadák.

slaska77
05.12.2018 4 z 5

Tuhle izraelskou autorku prostě zbožňuju. Opět poutavé vyprávění ze světa Grišů, do kterého jsem vplula díky předchozí četbě Šesti vran jako pstruh do horské strouhy. Bylo ale vidět, že se jednalo o první knihu z tohoto prostředí a že se i sama autorka ještě hledala. Pocit ze čtení pětihvězdičkový, stejně tak opět nádherná grafika knihy, ale konec byl na Leigh, jak ji známe, ještě trochu méně propracovaný, takže 4 hvězdy a třeba pátá bude příště (protože Bouře a vzdor již je v procesu čtení). Děkuji Leigh!

hurikan123
09.11.2018 5 z 5