Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2054 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Skyer
18.08.2019 3 z 5

(Moje první audiokniha.)
Bohužel většina knihy byla nudná a hodně jsem se do poslouchání nutila. Konec byl ale tak pěkný a akorát akční, že i uvažuji nad poslechnutím/přečtením druhého dílu.

Leea
18.08.2019 4 z 5

Nemůžu se ubránit pocitu, že jsem čekala něco více. Je to skvělý nápad a jiný svět, pravidla, ale stejně se mi zdá že z toho autorka mohla vytřískat více.. Nebo je to jenom začátek aby nás v dalších dílech ohromila? Nevím. Neříkám, že se mi kniha nelíbila ale přesto..
A nakonec Mal nebo Temnyj? Upřímně ani jeden. :D I když takový hajzlík jako Temnyj se fakt jenom tak nevidí.

jennefer
14.08.2019 3 z 5

Jsem u této knihy někde na půl cesty. Líbí se mi spád a autorčin styl psaní, čte se to samo, docela má i věrohodné postavy, ale nějak už nemusím tu předvídatelnost - pozor spoiler - ve stylu "děvče co najednou má super moc a tak šup s ní do školy a tam se to zamotá se špatným hochem", jak jinak. Ale klady převažují nad zápory, takže třeba další díl překvapí jiným závěrem ;-)

ydnac
10.08.2019 4 z 5

Hezká kniha:-)vzala jsem jednu hvězdičku, protože Šesti vranám a Prohnilému městu se nevyrovná, ale i tak se mi to líbilo.Trochu jsem čekala, že to bude taky tak brilantní což nebylo, ale pěkné ano.Taková předvídatelnější fantasy a asi se i hodí pro mladší než jsem já, ale zamilovala jsem si tuto autorku a tak od ní přečtu všechno:-)

Tamten
24.07.2019 3 z 5

Četl jsem až po Šesti vranách a bohužel jsem spíše zklamaný. Lze označit spíše za dívčí román než pořádnou fantasy, který se věnuje problémům s oblečením, nejasným pocitům a logika občas dostává na frak. Navíc většina postav je hodně černobílých, což je opět velké mínus proti Šesti vranám.

certik003
15.07.2019 5 z 5

Protože jsem četla sérii Šest vran a moc se mi to líbilo, chtěla jsem si přečíst i Grišu a jsem moc ráda. Vlastně nedokážu říct, která série se mi líbila víc, ale svět, který Bardugo vytvořila se mi moc líbí. Děj je zajímavý, napínavý a čtivý se spoustou kladných a záporných postav, a u některých se ty vlastnosti hezky prolínají na jednu nebo druhou stranu, takže to dělá děj o něco zajímavější. Jediné, co bych vytkla, je závěrečný souboj Aliny a Temnyje, ten se mi zdál tak nějak ošizený. Jsem si jistá, že se k oběma sériím někdy v budoucnu vrátím a vůbec bych se nezlobila, kdyby autorka napsala nějakou další.

Nuray
24.06.2019 4 z 5

Také jsem najdřív přečetla Šest vran. Zde se mi námět a celkový svět Grišů moc líbil, a tak jsem sáhla i po Griše. Kniha se čte lehko, za chvíli ji přelouskáte. Hlavní hrdinka je trochu moc dětinská, ale to jsem celkem čekala. Je to jako kdyby Grišu psal 15letý autor oproti Šesti vranám, kde bych to tipla na 20+ :-)

Ale rozhodně nic ve zlém. Příběh mě bavil, bylo to poutavé. Teď louskám dvojku, která mě zatím tolik neohromila, tak jsem zvědavá. Určitě stojí za přečtení, pokud hledáte jednoduchý únik od reality.

zorrie_
09.06.2019 3 z 5

Od autorky jsem četla dřív Šest vran a musím uznat, že oproti Griše je to úplně na jiné úrovni. Tady mi přišly postavy celkem ploché a jednání hlavní hrdinky mi nespočetně krát přinutilo koulet očima. Přestože konec byl lehce předvídatelný, nezklamal mě. Právě až tam mě knížka začala opravdu bavit.

Saryinka
02.06.2019 4 z 5

Možný spoiler!

Je zase milé se po všech těch detektivkách ponořit do světa fantasy, a musím říct, že se to autorce náramně povedlo.

Kniha mě už od začátku pohltila, i když jako rušivý element pro mě byly všechny ty názvy pro grišy a vojáky...
Temnyje jsem si samozřejmě hned oblíbila, i když se později samozřejmě ukázalo, že je to proradnej haj.*zlik. Stejně ho miluju.

U Mala jsem takový pocit od začátku neměla, ale ke konci si mě docela získal. Sama jsem zvědavá, jak to s ním bude pokračovat v dalších knihách.

Alina mi byla sympatická snad od prvního řadku v knize, ač jsem nad jejími činy často prskala. Možná jsem jí jednou nebo dvakrát v knize přála shořet v pekle, ale na konci jsem byla ráda, že se tak nakonec nestalo (tam jsem ji totiž chtěla povznést do nebeských výšin).

Rozhodně jsem zvědavá na další knihy a těším se, až si je přečtu.

PhoebePollard
29.05.2019 5 z 5

Moc hezké. Jako první díl je to samozřejmě nejlepší, ale věřím i v další díly. Rozhdon doporučuji, i když Šest vran, které jsem ještě nečetla budou asi lepší.

pampelišinka
23.05.2019 3 z 5

Určitě bych hodnotila lépe, kdybych četla dřív než Šest vran. Takto dávám hvězdy prakticky jen za Žeňu a Temnyje. Snad jsem měla příliš velká očekávání.))

Denisa153
09.05.2019 4 z 5

Většina lidí tvrdí opak, ale mě Griša přišla lepší než šest vran. Je to typické klišé young adult, ale mě to bavilo.

makynka911
04.05.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila. Svělé zpracování, kvalitní příběh, který byl hlavně originální a postava Temnyje ... no, vždycky se nám ti záporáci budou líbit víc než ti hodní. Nicméně do dalšího dílu už jsem se nedonutila. Třeba časem :)

Helča666
23.04.2019 5 z 5

Kniha mě moc bavila, chvílemi byla méně zajímavá,ale posledních 6 kapitol jsem nemohla odtrhnout oči ze stránek...

maja11231
23.04.2019 3 z 5

Od autorky už jsem četla sérii Šest vran a myslela jsem si že to bude stejně skvělé, ale nebylo. Děj mi ubíhal strašně pomalu, alespoň jsem si oblíbila hlavní hrdinku. No doufám že druhý díl bude o něco lepší jinak s touhle sérii končím!

KiraSam
15.04.2019 2 z 5

Tuto knížku jsem si chtěla přečíst již velmi dlouho. Od autorky jsem četla dříve už Šest vran, které jsou pro mě do teď jednou z nejleších fantasy knížek v kategorii Young Adult. A právě proto jsem byla do četby Griši celý natěšená a nemohla jsem se dočkat až se k ní dostanu. YA je kategorie knih, která je mi vzhledem k mému momentálnímu věku nejbližší, ale prostě se občas mezi nimi najdou takové propadáky, že je mi z toho do smíchu i pláče zároveň.
Griša u mě nezabodovala, ale nestala se jednou z výše zmíněných knih. Pokud to vezmu od začátku, tak hned se musím pozastavit na obalem, kde je pyšně nadepsáno New York Times Bestseller. Poslední dobou mi ale příjde, že tuto "nálepku" dostane téměř každá kniha a to bez ohledu na kvalitu a Griša je toho důkazem, což je podle mě dosti smutné.
Příběh sám o sobě je pohádka. Přímočará nepřekvapivá pohádka s koncem, který jsem očekávala. Celá ta snaha Leigh Bardugo o inspiraci carským Ruskem mi přišla ubohá. Alina pro měbyla bezvýrazným charakterem a sám Temnyj byl tak předvídatelný až je mi ho líto. Mal byl jedinou nadějnou postavou v stereotypních povahách, ačkoliv jeho postava byla velmi jednostranná. Gradace příběhu byla skromná a celý děj se odvíjel tak rychle, že zde nezbylo místo pro jakékoliv napětí. Na druhou stranu knížka byla čtivá a přečetla jsem ji za pár dnů. Nevím jestli se budu pouštět do dalšího dílu, ale časem se uvidí.

Verunka289
06.04.2019 5 z 5

Před přečtením knihy mě dlouhou dobu odrazovala nálepka "young adult", protože přece jen mi už není 15.... ani 20... Nakonec jsem si řekla, že si knížku zkusím půjčit v knihovně a prostě ji odložím, pokud mi nebude vyhovovat... Ale jaké bylo moje překvapení hned po pár stránkách četby! Kniha mě vtáhla okamžitě do děje, nemohla jsem ji prakticky odložit, a to tedy musím konstatovat, že žánr fantasy ani až tak moc nečtu.
A musím bohužel potvrdit, že i mě postava Temnyje dost okouzlila... nedivím se, že má takový vliv na ženy.

bartule
03.04.2019 5 z 5

Knížku jsem zhltla během jednoho dne (přiznávám nemocná v posteli :-) ) a to nejsem zrovna náctiletá :-) Líbí se mi originální pojetí magie a že ani hlavní hrdinka neovládá všechno jak tomu bývá zvykem a hlavně není to nesympatická postava. No a hodný a zlý hoch tomu samozřejmě nechybí a i když se teď přikláním na stranu Mala,tak tuším,že další díly s tím můžou zamíchat :-)

1v8na
17.03.2019 5 z 5

Příběh je čtivý od první stránky.
Líbí se mi mapa na začátku knihy, která nám ukazuje, jak vypadá vymyšlený svět. ¨
Příběh je úžasný a svět v něm je perfektně vymyšlený.
Kniha je čtivá, napínavá, dobrodružná, hltací i prosycená romantikou.
Na druhou stranu je o něco slabší než Prohnilé město - na kvalitě jí to však neubírá.

andulka1406
02.03.2019 5 z 5

Moc se mi to líbilo :-) Knížka se čte rychle a je to opravdu pěkné.