Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2054 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Lenny33
20.07.2020 4 z 5

Když to budu brát jako fantasy román pro mladé čtenáře, tak je to nadprůměrná kniha, ovšem pro mě spíše průměr. Strašně by se mi líbily Griši a jejich svět napsané jako fantasy román pro dospělé. Griši a celý jejich vytvořený svět je totiž moc hezky vymyšlen. Ovšem strašně mi na knize vadily ony "young adult" prvky tipu - celý svět se žene do záhuby, ale v knize se řeší hlavně kdo jak vypadá, co kdo řekl a především, kdo koho miluje (+ mnou nenáviděný milostný trojúhelník), což je vše přednější než řešit, že všude zuří válka a umírají lidé. Tohle mě na těchto knihách vždycky strašně rozčiluje. Jinak to byl poutavě napsaný příběh. Líbí se mi, že autorka vymyslela svůj nový fantasy svět. 3,5*

Nisshoku
18.07.2020 4 z 5

Také trochu slabšie 4 hviezdičky, ale to je možno tým, že som zvyknutá na trochu viac prepracovaný dej, a chýbalo mi tam viac...čohosi. Viac reakcií, trochu väčšie ponorenie sa do charakterov.. Toto bolo príliš jednoduché, celkom predvídateľné. Začala som čítať až po Šiestich vranách, ale uvedomujem si že je to naozaj zamerané skôr na mladších čitateľov, takže tam tá jednoduchosť patrí :) Ale aj tak ma to mrzí, fakt škoda preveliká, ten svet a dej sa prelína tak mááááááálo, naozaj ma to nevtiahlo. Som proste zvyknutá na "adult" fantasy, takže toto je iba môj vnútorný nárek :D

andromeda020
17.07.2020 5 z 5

Kniha byla čtivá, ale z trilogie nejslabší. Tuhle knihu berte spíš jako přípravu na úžasný druhý díl. Ale miluji ten svět,postavy a styl psaní takže za mě 5/5.

Terycte
02.07.2020 4 z 5

Super kniha u které jsme si na začátku myslela, že bude na 5/5. Ale děj a akčnost v průběhu knihy klesala. S tím se pojí to, že jsme jí četla dlouho, ale také to může být spojené s mojí čtecí krizí. Kvalita a vše se ke konci zlepšilo, dokonce jsme i brečela.
Čtivost - 3,5/5
Kvalita - zde se musím vyjádřit víc. Kvalita by byla nejvíc skvělá, kdybych neznala Šest vran a Prohnilé město. Ale stále je to ten nejvíc úžasný svět. Jen v Šesti vranách je víc věcí, které na knihách dnešní čtenáři čekají. Proto dávám 3,5/5
Závěr - 3,5/5
Fantasy jak má být. Leigh Bardugo ❤

Lea_41
20.06.2020 5 z 5

Prvních 10 stran jsem se musela přemáhat abych četla dál. Ale pak příběh nabral rychlý spád. No buď jsem byla nervózní jak to bude pokračovat nebo jsem koukala z otevřenou pusou. Nedá se to ani popsat jak to bylo boží.♥

Peta1607
06.06.2020 5 z 5

Nejdřív jsem četla sérii Šest vran, která mě hodně bavila. I tahle série je hodně čtivá, i když ne tak jako Šest vran. Jako mnoha čtenářům mi nesedla hlavní hrdinka, naopak Temnyj je naprosto boží.

Skippka
28.05.2020 5 z 5

Nejdřív jsem si dala sérii Šest vran, její svět jsem si zamilovala, tady se člověk dostává trochu do hloubky co se týče grišů :) Setkání se Žeňou je jako bonus. Čte se to lehce, dobře.

nikiss76
30.04.2020 4 z 5

Knížku jsem přečetla po sérii knih Šest vran, kterou naprosto zbožňuju a musím říct, že to nebyl úplně špatný start. Libí se mi svět, který autorka vytvořila, také postava Temnyje a potěšilo mne opětovné setkání s Žeňou. Zatím si hledám cestu k hlavní hrdince, protože i ona zatím hledá samu sebe. Doufám, že se to změní v další knize a dočkáme se nějakých nečekaných zvratů.

Nazazin
13.04.2020 2 z 5

Pokud jste četli - stejně tak jako já - prvně sérii Šest vran a hned potom i Zjizveného krále, budete očekávat, že Leigh Vám nabídne dokonalou trilogii se známou Sanktou. No... budete zklamaní.
Největší průserem byla hlavní postava, ona slavná Alina, která je alá Nikomu se nelíbím, jsem ošklivá, ale stejně mě všichni chtějí. Začátek byl slibný, ale prostředek knihy se nekonečně vlekl, kdy možná jediným pozitivním faktem byla Žeňa a Temnyj. Závěr byl už o trochu lepší, tu a tam nějaký zvrat. Nemění to však fakt, že jsem byla hrozně zklamaná a pořád se sama sebe ptala, jak je možné, že to je ta samá autorka, co napsala moje nejoblíbenější fantasy.
Pokud chcete začít trilogií Griša, zkuste to. Vím, že to možná bude boj, ale potom vás čeká sladká odměna v podobě Šesti vran.

neprilisdivna
12.04.2020 4 z 5

Na tomto příběhu je nejlepší ten svět. Na této trilogii si na svět zvyknete a poté, co překousnete hlavní hrdinku Alinu - která mi je nesympatická a někdy se chová hloupě, můžete si užít úžasnou a báječnou duologii Šest vran.
Jsem ráda, že jsem si Grišu přečetla, baví mě pozorovat, jak se autorka vypsala k téměř dokonalosti. Nemůžu se dočkat nacházejícímu seriálu!

katka-kacav3318
25.03.2020 5 z 5

Čtu až po Šesti vranách, ale to nic nemění na tom, že se mi to velice líbilo. Přečetla jsem si to hlavně kvůli nadcházejícímu seriálu.

Fazulajda
13.03.2020 4 z 5

Myslím, že na velkolepý návrat ze čtenářské krize jsem si vybrala opravdu dobrou knihu. Tak v polovině se začala trochu táhnout, především kvůli popisům dvorského života a Alininým tréninkům, nevím, přežila bych to, i kdyby to autorka jen nějak shrnula. Ale začátek a postupný konec byly výborné. Šest vran v mých očích nastavilo laťku prostě moc vysoko.

Nisus
04.03.2020 4 z 5

Prvý diel známej série pre mladších čitateľov na mňa urobil celkom dobrý dojem. Príbeh má potenciál, plynie rýchlo, postavy sú zaujímavé, vyvíjajú sa a nie je tažké obľúbiť si ich. Autorka však nejde do hĺbky iba kĺže po povrchu. Súhlasím ale s tým, že je to dobre napísaná solídna fantasy, ktorou autorka začala vytvárať svet gríš, taký originálny a inšpiratívny, že vyživil aj sériu Šest vran, ktorú fantasy čitatelia tak milujú.

kedlis
25.02.2020 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky Šesti vranám a musím říct, že to bylo trochu překvapení. Čtení dost utíkalo, ale Alina mě celkem štvala. Nastává tu to známe "jsem ošklivka, ale stejně po mně touží nejhezčí kluci", také se dle mého přehnaně litovala a nebyla s ničím spokojená. Ve výsledku to nebylo špatné převážně kvůli tomu jak se kniha lehce četla.

linda_pauer
24.02.2020 3 z 5

Kniha určitě zaujme několika prvními stranami, okamžitě vás to vtáhne. Pak to ale odezní a přemýšlíte, proč to vůbec čtete. Přemáhala jsem se skoro půlku knihy. Nakonec se to zase dalo docela dohromady a zaujalo to.
Celé je to napsané velmi hezky, čte se to samo. Příběh mě zaujal a chtěla jsem vědět, jak to celé bude pokračovat. Co mě trochu štvalo, byla hlavní hrdinka. Jak už tady někdo psal - nehezká, outsider, uměle sarkastická, přišlo mi to otřepané a nezajímavé.
Kniha jako celek na mě ale působila dobře.

Ahmose
15.02.2020 4 z 5

Prvý diel kultovej fantasy série zo sveta gríš od autorky Vranej šestky mal dobrý začiatok, klišé YA stred a celkom slušný koniec. Je vidieť, že je to autorkyn debut, napísala ju ešte pred Vraňou šestkou a sama sa na nej eštelen učila písať. Rozhodne ale stojí za prečítanie a uvidíme čo prinesie ďalší diel.

Griša
11.02.2020 4 z 5

Rozhodně lepší než druhý díl. Začátek byl dobrý, prostředek z velké části předvídatelný a úžasný konec. Griša je jednou z mých oblíbených sérií.

kalache
01.02.2020 4 z 5

...na to,že vzorem je matička Rus,jsou ty versty v knize dost krátké...

Denni112
30.01.2020 3 z 5

Kniha měla dobrý začátek. Pak přišel prostředek o ničem. A na konci se zase začlo něco dít. Svět, který autorka stvořila je pěkný, ale kniha se na něj moc nezaměřuje, jelikož jde především o hlavní hrdinku. Postavy nejsou špatné, jen mi vlastně bylo jedno, co se jim stane. Objevuje se tu milostný trojuhelník (ten pro mě naštestí nebyl zas tolik rušivý) a vztah mezi hlavní hrdinkou a jejím vyvoleným mi přišel hodně nepropracovaný, přišlo mi jako by v podstatě vznikl z ničeho nic, když se to autorce zrovna hodilo.
Ale musím uznat, že se mi kniha četla dobře. Autorčin styl psaní se mi líbil, takže pokud neočekáváte žádné zázraky, je to i docela fajn knížka.

Tesset
25.01.2020 3 z 5

Četlo se to dobře, rychle to ubíhalo, ale nic moc extra se tam nestalo. Jinak to bylo ale sympatické čtení. Doufám, že další díly budou obsahově lepší.