Světlo a stíny

Světlo a stíny https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322378/bmid_grisa-svetlo-a-stin-eMN-322378.jpg 4 2054 412

Griša série

Ravka, kdysi mocná a hrdá země, se otřásá v základech. Pás neprostupné temnoty obývaný krvežíznivými nestvůrami, ji rozdělil na dvě části. Její budoucnost leží v rukou nic netušící dívky… Alina nikdy v ničem nevynikala. O to víc je překvapena silou, která se projeví v okamžiku, kdy je se svým regimentem napadena a jejímu nejlepšímu příteli hrozí smrt. Jejích výjimečných schopností si všimnou na nejvyšších místech a dívka je dopravena na královský dvůr, kde se má naučit ovládat své dosud nezkrocené schopnosti. Má se stát grišou – členkou privilegované vrstvy mágů a kouzelníků. Jenže nic v tomto světě plném přetvářky není tak, jak se jí snaží namluvit. Alina proniká do tajemného společenství grišů a poznává blíž i jejich nejvyššího mága, okouzlujícího Temnyje. Postupně přichází na to, že vše, co se kolem ní děje, má jediný cíl. Zneužít její jedinečnou moc proti celé zemi i proti ní samotné. Pokud se nechce stát loutkou v rukou zla, musí uprchnout. Jediná možná cesta však vede tam, kam se jiní neodvažují. K pásu neprostupné temnoty…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Shadow and Bone , 2012

Veve721
27.01.2021 3 z 5

Trilogie Griša rozhodně patří mezi díla, která vyvolala v knižní komunitě velký poprask. Jedni ji milují, druzí kritizují. Konečně jsem se k ní dostala taky a mé dojmy po dočtení prvního dílu jsou... No popravdě jaksi zmatené...

Jako hlavní problém vnímám to, že tahle knížka se prostě jen tváří jako klasická série, ale ve skutečnosti jde jen o jakýsi prequel nebo novelu, čemuž odpovídá i nízký rozsah stran. Málokterý autor dokáže vystavět plnohodnotnou epickou fantasy na 300 stranách, v tomto případě to nevyšlo. Děj je vlastně dost plytký - na začátku se dozvíme o existenci Trhliny, kterou může "opravit" jen hlavní hrdinka, která má jedinečnou moc přivolávat světlo. Následuje přesun do hlavního města, kde se učí používat svou schopnost a potom už jen utíkáme, utíkáme, utíkáme. Vlastně se nic moc neděje. Hlavní hrdinka neprochází téměř žádným vývojem (je pitomá od začátku až do konce), navíc je až neskutečně dětinská, ukňouraná a naprosto bez sebevědomí. (Například nechápu, jak může holka, která si celou dobu stěžuje, jaká je škaredá a průměrná, dostat hystericky záchvat, když jí příjde vylepšit vzhled Tkáčka - která je mimochodem výborná postava.)

Kdyby byla tato knížka prezentována jako doplňková novela, tak bych ji nejspíš dala vyšší hodnocení, ale na samostatnou sérii to prostě nestačí. Většinu času se vlastně nic moc neděje, hlavní hrdinka byla pěkně otravná a celkově mi přišlo, že jde jen o jakýsi úvodní nástin. Ocenila jsem využití ruských reálií, ale i toto pozitivum nebylo naplno využito - svět byl jen zlehka načrtnutý skrz pár měst, hor, Trhlinu, příšery z temnoty a bílé jeleny. Chtělo by to víc zajímavých míst a magických tvorů. Autorka má ve skutečnosti úžasný styl vyprávění, stránky rychle mizely pod rukama a těším se na další díl, který si určitě přečtu, ale i tak to nepromění krátkou novelu v něco jiného. Skvělým tahem by podle mě bylo, spojit všechny tři díly Grišy do jedné knihy. Samostatně Tieň kostí hodnotím jako lepší průměr, který sice nevyrazí dech, ale ani příliš nezklame. A obálka je naprosto boží! ❤️

Tessia
26.01.2021 4 z 5

Přečteno během jednoho dne.
Tohle mě fakt bavilo! Hlavní hrdinka se sice moc neliší od těch, které běžně vídáme v Young Adult a romantickou linku bych taky oželela, ale celkové pojetí světa mi to vynahradilo. Kniha je skvěle napsaná, postavy pěkně vykreslené. Těším se na další díly.

Elka252
12.01.2021 4 z 5

Griša je opravdu pěkná kniha. Trochu jsem svět již znala z knihy Šest vran (která se mi líbila více). Zezačátku jsem fandila Temnyjovi ale později jsem si zamilovala i Mala a Žeňu. Naopak mě často štvala Alina .Mrzí mě jen to že stále nevím jak přesně vypadají kefty (nebo si je neumím představit).

Ketfl
25.12.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a jsem velice mile překvapená. Kniha čtivá od první do poslední stránky, skvělé vykreslení světa i postav. Hlavní hrdinka Alina se mi moc zamlouvala. Dle mého byla vykreslena opravdu dokonale - se všemi negativními i pozitivními stránkami. Prostě si jen vroucně přála někam patřit, s tím dokážu soucítit. Taky jsem čekala, jak se vyvine vztahová linka. No, za mě velmi zajímavé a uvidíme, co nám přinesou další díly. Těším se.

Marbla2004
28.11.2020 5 z 5

Četla jsem už Šest vran, takže svět jsem trochu znala. Nějak si neumím představit kefty... někdy to zní jako plášť někdy jako šaty... To mě trochu mrzí, protože je to součást toho světa. Nejvíc se mi líbil Mal a Ivan + Žeňa a Zoja :D. Alina mě občas štvala, ale jsou super všichni i Temnyj :D. Ten konec jsem nečekala a mám z toho trochu smíšené pocity, ale uvidíme, jak se s tím autorka popasuje v dalším dílu.

Ayen
26.11.2020 5 z 5

Obálka mě nijak nezaujala, ale po přečtení anotace, jsem po ní sáhla a nelituju. Děj mě naprosto uchvátil od prvního slova až po poslední větu. Jeden zvrat za druhým, že jsem se ani nadechnout nestačila. Autorka umí psát takovým způsobem, že vás vtáhne do děje a nepustí. Určitě se k ní jednou vrátím.

greenie05
24.11.2020 3 z 5

Už je to nějaká doba, co jsem tuhle knihu četla, ale tak nějak si pamatuju, že mě úplně nebavila. Vlastně jsem se nikdy nedostala k dalším dílům. Od autorky se mi mnohem víc líbilo Šest vran.

Luc.i
23.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Začala bych tím že MILUJU Šest vran, ta knížka je vážně dokonalá. Takže vím že autorka psát umí. Podle hodnocení jsem teda nic moc nečekala, ale mě se to vlastně líbilo. Postavy byly sympaticke, děj se mi líbil, něco mě i překvapilo něco mě naštvalo (jako haló ale udělat mi z Temnyje největšího zlouna...). Postavy byly fakt dobrý a vlastně od půlky jsem vůbec nikomu nevěřila. Těším se na pokračování. Celkově 5/5* fakt se mi to líbilo a hezky se to četlo. Je to teda úplně jiných 5 hvězdiček než jsem dala šesti vranám ale protože je to super knížka tak nevím jak jinak.

Atekram
16.11.2020 2 z 5

Kniha mě bohužel moc nezaujala. Mrzí mě, že tam není skoro nic překvapivého. Ze začátku to není tak zlé, ale potom je to jeden stereotyp vršený na druhý. To se bohužel týká i postav. Nechybí ani něco jako milostný trojúhelník.
To by nevadilo až tolik, ale prostě mě příběh nezaujal natolik, abych si takových věcí přestala všímat. Četla jsem myslím o mnoho lepší knihy s podobnou tématikou.

Vampirosa
09.11.2020 4 z 5

Série Šest vran si mě získala a knihy mají své čestné místo v knihovně. Když jsem si ji pořizovala, nebyla jsem ještě obeznámena se sérií Grisha, která tomuto příběhu předchází a mrzelo mě, že o postavách ze sesterské série nic nevím. U knihy Světlo a stíny jsem počítala s tím, že je určena pro o něco mladší čtenáře, ale i tak jsem byla lehce zklamaná. Autorka ještě nebyla tolik vypsaná a dějově se jedná poněkud o klišé. Hlavní hrdinka začíná jako nikdo a zázrakem se z ní stává naděje lidstva. Do toho má trable s klukama a neví, s kým se ne/líbat dřív. Přesto mě kniha bavila a strávila jsem s ní několik spokojených večerů. Rozhodně si nebudete napětím kousat nehty jako u vran, ale jako oddechové čtení je Grisha super. Musím tedy hodnotit 4*.

tereza1198
05.11.2020

Když jsme přečetla Šest vran, tak mi bylo líto, že neznám Grišu. Takhle mi unikalo pár odkazů a byla škoda, že nevím víc o postavách z Ravky. Kniha Světlo a stíny se mi líbila (Šest vran to není). Temný Temnyj, dívka v nesnázích, osud světa. Nic moc nového, ale děj je pěkně napsaný a dobře odsýpá. Určitě se brzy pustím do dalšího dílu.

Thekingofdisco
16.10.2020 3 z 5

Plánuji přečíst Šest vran, ale jelikož se Griša odehrává chronologicky před Vranami, rozhodl jsem se začít zde.
Počítal jsem s tím, že jde o četbu o mladší ročníky, plné spousty young adult prvků.
Přesně taková i Griša byla, ale kupodivu mě i celkem zaujala atmosféra a stylizace světa, líbí se mi lehká inspirace rádoby Ruskem.

Že by mě tedy Griša ohromila se říct nedá, ale o zklamání taky nešlo. Druhý díl určitě zkusím.

Lehký spoiler: Není mi úplně jasné, k čemu jsou z praktického hlediska dobré schopnosti Aliny a Temnyje...

Verunka4444
09.10.2020 4 z 5

Tuto knížku jsem si chtěla přečíst hrozně dlouho. Od autorky jsem četla dříve už Šest vran, které jsou pro mě do teď jednou z nejleších fantasy knížek. A právě proto jsem byla do četby Griši celá natěšená a nemohla jsem se dočkat až se k ní dostanu. Příběh sám o sobě je krásná pohádka.Alina pro mě byla skvělým charakterem a Temnyj jakbysmet.Knížka byla čtivá a přečetla jsem ji za pár dnů. Nevím jestli se budu pouštět do dalšího dílu, ale časem se uvidí.

czeliza
28.09.2020 4 z 5

Griša byla dobře napsaná kniha. I přes nedostatky se fajnově četla a určitě se pustím do dalších dílů. Zaslouží si 3,5*/5, ale zaokrouhluju. (Níže asi spoilery? Pokud to někoho drásá?)

Co jsem fakt nesnesla byl Mal - strašný nudař, netuším, co jsem na něm měla mít ráda. Doufala jsem, že ho volkry posvačí. Naopak se mi líbila postava Ženi a Temnyje. Jó, Temnyj, to je frajer. Alina by se mi líbila, kdyby tam nebyl Mal. Vzpomínky na dětství mě netankovaly, úmorná pochodovka taky ne. Alča by byla 100x lepší, kdyby myslela a bojovala sama za sebe. Ale nejlepší na celé knize byli grišové a jejich svět, s intrikami, výcvikem a vším. To jsem fakt žrala i s navijákem. Nutně potřebuju keftu, vypadá fakt hustě.

Vixiene
27.09.2020 3 z 5

Do této knihy jsem se vrhala s tím, že se mi dostane maximálně průměrného čtení a je celkem vysoká možnost, že se mi příliš nebude líbit a nedočtu ji. Nicméně jsem si tuto sérii chtěla přečíst předtím, než se vrhnu na Šest vran. Výsledkem bylo přelouskání knihy během dvou dnů a velmi příjemné překvapení. Rozhodně to není žádné terno ve svém žánru, nicméně je to příjemné počtení, ve kterém je sice celkem dost klišé a vyprávění je poměrně šablonovité, ale čte se to fajnově a příběh umí udržet vaši pozornost. Hlavní hrdinku Alinu jsem si sice nijak zvlášť neoblíbila, stejně jako jejího kamaráda Mala, ale naopak Temnyj mě opravdu bavil :-) A celkově svět, ve kterém se příběh odehrává mě také baví, ikdyž by bylo fajn, kdyby se autorka trochu rozepsala, třeba v dalších dílech se dočkám :-)
Co mi vadilo ale hodně, bylo množství chyb, které v knize bylo. Nebyly to jenom překlepy, přeházená písmena nebo chybějící písmena, ale bohužel i gramatické chyby.

Mikus
26.09.2020 3 z 5

Přestože to ani v nejmenším nemá na Šest vran, jsem si čtení překvapivě užil. Nijak zvlášť se to netáhne a ani ta zápletka mi nepřišla tak špatná a prvoplánová, jak někteří tvrdí. Ano, jede to podle zaběhlého schématu, kdy se hlavní hrdinka dozví o své skryté a úžasné stránce osobnosti, která může zachránit svět, jenže je to poměrně hezky vyvažováno nápaditým světem, kde se vše odehrává. Ostatní postavy také nejsou k zahození (hlavně Temnyj). Kladně hodnotím také závěr, protože láká na pokračování, aniž by musel využít ověřeného cliffhangera.
Ve výsledku asi záleží, co po knize chcete. Jestli hledáte dosud neobjevený originální příběh, mohli byste s Grišou narazit. Ale třeba jako takové doplnění znalostí, které máte z Šesti vran? Nebo jako něco oddechového na jedno až dvě odpoledne? Proč ne?

KnihomolkaKatka
07.09.2020 4 z 5

Bylo to fajn, ale něco tomu chybělo. :) Přitom to začalo slibně - akcí, až jsem si říkala, že jsem na to viděla možná až moc negativních nebo ne úplně nadšených recenzí. Akce, pak dlouho nic a konec, který vygradoval. Ale jo, bavilo mě to. Bylo to čtivé, ale jinak taková oddechovka. Jsem zvědavá, co bude ve druhém díle. Z Temnyje jde velký potenciál. :)
Jsem ráda, že autorka do příběhu nezapomněla dát i lehkou romantiku. Tuším, že ve druhém díle se dá všechno ještě více do pohybu a pak to teprve bude ono. :) Slibný začátek série.

Luccinda
24.08.2020 3 z 5

První díl trilogie Griša se může pochlubit hlavně skvěle vymyšleným a originálním fantasy světem, který se autorce zkrátka povedl. Inspirace Ruskem knížce dodává zvláštně magickou atmosféru a celý příběh díky tomu působí opravdu neotřelým dojmem. A na své si přijdou i příznivci magie - řád Grišů do knížky přináší další neobvyklý prvek, který poznáváme především skrze schopnosti hlavní hrdinky.

Tímto však výčet originálních prvků v prvním díle Griši bohužel končí. Příběh má velmi jednoduchou strukturu a pokud není právě Griša vaše první YA fantasy v životě, asi dokážete hned na začátku odhadnout zápletku i samotný konec. A z řady nijak nevybočuje ani hlavní hrdinka. Vůbec všechny charaktery mi přišly celkem povrchní a nezachránil to ani "záporák", kterému jsem tu jeho špatnost zkrátka nevěřila. Knížka navíc stojí na extrémně nepovedené romantické lince založené na systému nejlepší kamarád X badboy, což je už samo o sobě hodně okoukané.

Příběh mi přijde odfláknutý i v tom smyslu, že se všechno v knížce děje bez nějakého předchozího vývoje. Autorka absolutně neumí vytvořit jakékoliv napětí a všechny zvraty a velké události v knížce působí hrozně uměle.

annes
18.08.2020 3 z 5

Tož jako má to pěkný svět a hezkou mapku, hlavní hrdinka mi moc k srdci teda nepřirostla, zvrat docela zajímavý...asi druhý díl otevřu, ale teda nejsem z toho úplně odpálená :-D

any37
11.08.2020 3 z 5

Všichni a všechny recenze říkali, že Griša je o něco horší než Vrány. A jelikož jsem ji četla právě až jako druhou, snažila jsem si nepřipouštět, že se jedná o díla stejné autorky. Po dočtení můžu říci, že jsem udělala jedině dobře. Na knize je hodně cítit nevypsanost autorky, jednoduchá skladba vět a vcelku i nijak moc složitý děj - naprostý opak Šesti vran. Vyzdvihnout musím ale jako vždy svět, systém a dalo by se říci i hierarchii Griš.