Prohnilé město

Prohnilé město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367759/bmid_prohnile-mesto-q0O-367759.jpg 5 2070 422

Šest vran / Vrania šestka série

< 2. díl

Kazu Brekkerovi a jeho lidem se podařil nevídaný kousek, za který měli přislíbenou tučnou odměnu. Jenže místo toho, aby se o ni rozdělili, čekala na ně zrada. Proto musí napnout všechny své síly, aby získali to, co jim patří. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Crooked Kingdom , 2016

Kate3003
Kate3003
26.02.2024 3 z 5

Séríí Šest vran si to u mě autorka o něco vylepšila, protože po zkušenosti s Grišou a Wonder Woman jsem si nebyla jistá jestli od ní chci něco číst. Umí totiž vymyslet skvělý svět, ale její styl psaní mi úplně nesedí.
Oceňuji systém, který autorka pro svoje knihy vymyslela, ať už ten magický nebo ten „politický“. Rozdělení Grišů a pravidla panující mezi gangy či obchodníky v Ketterdamu jsou opravdu zajímavé. Stejně tak informace o jednotlivých národech a zemích, které zde dostaneme.
Postavy jsou velmi dobře vykresleny a přesto, že někdy jsou na ránu a jednají trochu zvláštně tak si čtenáře dokážou získat. I u tohoto dílu bych měla výtku k tomu, že jednání hlavních hrdinů zcela nesedí k jejich věku.
Děj je občas trošku chaotický, ale to je celý život v Barrelu takže mi to nepřišlo až tak hrozné. Bohužel chvílemi jsou jednotlivé situace zbytečně překombinované což ve mně vyvolávalo tendenci se plesknou do čela a říct si „A tohle je tu jako proč?“. Určité situace se to trošičku opakovali, ale musím uznat, že autorka uměla i překvapit.
Jeden ze závěrečných zvratů jsem opravdu nečekala a jen málokterý autor má odvahu něco takového udělat. Takže za to celkem plusové body. Závěř knihy nechává spoustu otevřených možností jak na příběh navázat takže jsem zvědavá zda toho autorka nějak využije.
Každopádně znovu musím vyzdvihnout grafické zpracování knihy, které je prostě skvělé.

Betulefetule
Betulefetule
05.01.2024 5 z 5

Knihy od Leigh Bardugo naprosto zbožňuji! Druhý díl Šesti vran je stejně tak chaotický, akční a dokonalý jako ten první. Knihu jsem měla přečtenou snad do dvou dnů, a vůbec toho nelituji :)

Winoga
Winoga
21.12.2023 5 z 5

Tuto knihu jsme si četli po večerech nahlas s mým synem a moc se nám líbila, velmi rádi jsme četli pokračování fantastických Šesti vran. Kniha je dlouhá, ale dvakrát se směr změní a napětí se dá krájet. Souboje s Dunjašou byly skvostně podány. Kdyby byl třetí díl, určitě zase budeme číst.

Anya_06
Anya_06
20.12.2023 3 z 5

Musím se přiznat, že po prvním díle mě tahle kniha trochu zklamala. Neříkám, že byla špatná, ale na první díl zkrátka nemá.

Příběh byl místy až moc předvídatelný a některé postavy (např. dunyasha) mi přišlo, že se objevily z ničeho nic, protože se tam autorce prostě líbily. Ale jak už jsem řekla, špatné to nebylo.

DarieReed
DarieReed
12.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Neříkám, že se jednalo vyloženě o špatnou knihu - začala moc dobře a měla jsem velká očekávání (asi tak jako jsem od 1. dílu nečekala nic), ale nakonec jsem byla velmi zklamaná. Ano, oddech to byl (když jsem zrovna nepřevracela oči "co to zase vymyslela" a "proč to zase dělaj") a docela i zábava (když pominu "už ať to dočtu").

Očekávala jsem, že kniha bude mít spád, že se budu bavit a bude to hezky plynout a ubíhat, pravda byla taková, že jsem se víc nudila pasážemi, které pro mě nebyly zásadní a taky tím, kolikrát autorka hodila hrdinům klacky pod nohy jen proto aby šlamastyku, do které se tak dostali, vyřešila opět stejným nečekaným zvratem v událostech, který byl jen velmi málo uvěřitelný - deus ex machina nevyřešitelných situací

Kostra příběhu tak vypadala asi takto: máme plán na záchranu - záchrana se povedla - máme plán na zničení svých nepřátel - odhalil nás a málem jsme umřeli - máme nový plán - ale moji lidi chtějí i další věci, kromě ničení nepřátel - to nevadí vymyslíme to jinak - máme plán - odhalili nás, málem jsme umřeli - máme nový plán - čtenář si myslí, že jim zase nevyšel ALE přijde informace, kterou nevěděl, ale která nedává moc smysl - konečně se dostáváme do finále - umírá vedlejší postava, kterou jsem neměla ráda a ani to se mnou nehnulo - nemastný neslaný konec, který odpovídal kvalitě druhé knihy, ale naprosto ponižoval příběh knihy první.

EjkaM
EjkaM
03.11.2023 4 z 5

Ale jo, proč ne. I když už překombinované. Ale dokonce ani totální happyend se nekonal a konec lehce otevřený - plus body. Protivníci hloupli, hrdinové byli ještě dokonalejší, akce na mě příliš přesně vypočítaná a přehnaně stupňovaná. Ona i ta fantasy musí být "uvěřitelná". Ale účel úniku, zábavy a rozptýlení plně splněn.

Butterfly340
Butterfly340
30.10.2023 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonalé!

Už dlouhou dobu se mi nestalo, že bych měla potřebu knihu tahat všude s sebou a číst každou volnou minutu.
Prohnilé město mi vzalo dech a já vlastně lituji, že jsem ho přečetla tak rychle, protože co teď se životem, že? Xd
Vím, že ať už teď šáhnu po jakékoliv knize, tak ta se této prostě nevyrovná.

Prohnilé město je maximálně čtivé. Pořád se tam něco děje, žádný hluchý pasáže. Líbilo se mi, že jsem vůbec nedokázala předvídat, co se stane v příští kapitole, natož abych tipovala konec.
Postavy jsou všechny sympatické, ale to už byly i v prvním díle, co si tak pamatuju. Celou šestku jsem měla ráda. Autorka si s každým z nich vyhrála. Všichni jsou jedineční a uvěřitelní. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo mládí hrdinů. Klidně by nevadilo jim pár let přidat.
Další, co působí velmi propracovaně, je prostředí. Přijde mi, že s každou další knihou je ten svět lepší a lepší. Troufám si říct, že jsem toho už přečetla dost, no a kdybych měla vybrat nejkvalitnější fantasy svět, tak zvolím právě grishaverse. Takže tak.

Prohnilé město je dost zamotaná kniha, čtenář musí být v pozoru každou stránku, nesmí odpočívat :D Zároveň se předpokládá znalost prvního dílu a trilogie Griša. Zvlášť ten první díl je důležitý. Pokud jste ho nečetli, tak se v knize vůbec nebudete orientovat.
Přiznám se, že já jsem ho četla před lety. Něco jsem si pamatovala, ale detaily se mi z hlavy přirozeně vykouřily. Při čtení Prohnilého města jsem toho litovala a nadávala si, že jsem si druhý díl měla přečíst hned po vydání a ne tak dlouho vyčkávat xd

Kateřina259
Kateřina259
23.10.2023 5 z 5

Tento díl jsem si užila stejně jako první. Musím přiznat, že mi někdy šla až hlava kolem z toho, jak dokázal Kaz vše promyslet do nejmenšího detailu. Těším se, až si přečtu další příběhy z tohoto světa.

kayu
kayu
15.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka se mi četla lépe než předchozí díl, protože už jsem znala všechny hlavní hrdiny a o to víc jsem si užívala pasáže o jejich minulosti. Příběh je nabitý akcí a oproti prvnímu dílu se může zdát trochu chaotický, ale i tak jsem si čtení moc užila. Co se mi naopak nelíbilo, byl způsob pojetí Matthiasovi smrti. Přišlo mi, že tam byla přidána jen za účelem šokovat čtenáře a nebyl jí věnován dostatečný prostor.

Shirako
Shirako
13.10.2023 1 z 5

Ne, ne a znovu ne. Říkal jsem si, že třeba druhá kniha bude lepší. Není. Je snad ještě horší. Tuny a tuny zoufalé nudy, které jsem místy musel přeskakovat. Upozorňuji, že jsem dočetl do 60% (čteno na čtečce) a tam skončil. Tím se tato kniha zařadila mezi pouhé 2 které jsem nezvládl dočíst.
Postavy které se objevují, jen aby se objevily a každý, opravdu každý měl svého záporaka. Milostné vztahy, které mi pily krev s každou další načatou epizodou. Další nadpřirozené postavy, jen aby byla větší hrozba. A k tomu stále chování postav, které absolutně neodpovídá jejich historii. Ufff. Ne prostě ne....

knihomolkajanca
knihomolkajanca
08.10.2023 4 z 5

Leigh Bardugo se proslavila svou knižní sérií Griša, která si získala čtenáře nejen příběhem, ale i originálním magickým systémem. V Šesti vranách a Prohnilém městě se do tohoto nemilosrdného světa vrací znovu, tentokrát však popisuje kroky party kriminálníků v čele s Kazem Brekkerem, proslulým zlodějem a podvodníkem.

Protože jsem Šest vran v minulosti již četla, moc dobře jsem věděla, co mě čeká. A musím říct, že i napodruhé to byl zážitek, který stojí za to. V obou knihách se střídají pohledy jednotlivých postav, kterých je docela dost. Audioknihy jsou však v tom případě moc hezky zpracované, protože každého z hrdinů načetl jiný interpret. Právě tento aspekt jsem při poslechu velmi ocenila, protože to napomáhá k lepší orientaci v ději.

Šest vran jsem si zamilovala kvůli toho, že nabízí příběh padouchů, postav s temnou minulostí a mnoha démony. Přesto, že balancují na hraně života a smrti, dobra a zla, jsou podmanivé a nejde jim nefandit. Bardugo navíc minulost a přítomnost dokáže skvěle prolínat, informace dávkovat tak akorát a všechno do sebe zapadá tak jak má. Nechybí napětí, zvraty ani romantika, které tady rozhodně má šťávu a je jí tak akorát.

Zatímco Šest vran nabízí příběh s velkolepým a strhujícím závěrem, Prohnilé město se odehrává v zákoutích Ketterdamu. Je komornější a místy i temnější. Nenabízí tak přímočaře gradující linku a nečekejte ani typický happy end. Přesto ale stojí za přečtení, už jen kvůli tomu vývoji, kterým si tady naši temní hrdinové projdou a autorka tady navíc moc hezky zpracovává téma závislostí. V Šesti vranách u mě jasně vedla dvojice Nina a Matthias, ale po Prohnilém městě už se tak jednoznačně rozhodnout nedokážu. Všechny postavy totiž mají něco do sebe a každá z nich by mi v příběhu chyběla...

Za obě audioknihy k recenzi moc děkuji Audiotece.

Audrina
Audrina
20.09.2023 4 z 5

Je bez debat, že Bardugo umí psát čtivé příběhy a v rámci svého žánru rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co lze najít. První díl Šesti vran mě nadchnul, příběh měl spád a byl originální, u druhého jsem ovšem měla občas pocit, že se vše zbytečně táhne a nedokázala jsem se do něj nějak začíst. Pořád to bylo čtivé a zajímavé, ale hlavní zápletka mě zkrátka nenadchla tolik jako u prvního dílu.

cziss
cziss
04.09.2023 2 z 5

Druhý díl navazuje na ten první bez přerušení. Bohužel se mi tento díl zdá ještě slabší. Knížka je plná rozporů, zejména jde o mládí hrdinů a jejich schopnosti a úspěchy vůči jejich starším a zkušenějším protivníkům. Také autorka čtenáře často ujišťuje o tom, že postavy jsou zločinci přitom jsou postavy charakterově napsány jako velcí klaďasové (řekl bych). Prostě se tomu všemu dá těžko věřit. Celkově mohla být knížka výrazně kratší, kdyby se šetřilo na nadbytečných romantických pasážích, ale to asi patří k Young Adult. Každopádně nutno dodat, že pokud už jste četli první díl, tak bez druhého dílu bude příběh neuzavřen.

kindlova42
kindlova42
23.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Druhý díl navazuje tam, kde první skončí. Našich šest vran úsilně pracuje na tom vylízat se ze zapeklité situace ve které jsou. Kazův mozek jede na plné obrátky a společně s ostatními potí krev. Děj je nabitý akcí.
Ovšem občas bych spíše ocenila pomalejší tempo, kdy by postavy dostali více prostoru na to trávit spolu čas, tak abychom dostali více rozhovorů. Hlavně mezi našimi třemi páry, které byli dost rozlítané po celém Ketterdamu.
Musím říct, že osud jednoho páru mi vehnal slzy do očí a asi to autorce neodpustím.
Prohnilé město považuji za povedené dobrodružství, klidně bych si přečetla i třetí díl kdyby byl, abych se dozvěděla co bylo dál s vránami, protože tohle rozhodně nebyl konec jejich klikaté cesty :)

lassse
lassse
23.08.2023 2 z 5

Uf, tak to bylo veliké trápení. Bardugo holt není můj šálek kávy, ale měl mě varovat již první díl. Hodně nudná knížka.

Bookworm345
Bookworm345
13.08.2023 5 z 5

(SPOILER) "I would come for you. And if I couldn't walk, I'd crawl to you, and no matter how broken we were, we'd fight our way out together- knives drawn, pistols blazing. Because that's what we do. We never stop fighting."

Tahle duologie je naprosto skvělá. Nádherně promyšlený svět a příběh. Postavy jsou stejně boží jako v prvním díle.
Objevili se tam dokonce Genya, Zoya a Nikolai (jako Sturmhond) a to jenom dokazuje, jak je celý Grishaverse dokonale propojený a vymyšlený. A Kaz a Inej jsou taky boží. Abych jenom nechválila, tak druhý díl se mi líbil o kousíček méně, než ten první. Mohlo to být kratší. Ale zrovna v tomhle případě, mi to tolik nevadí. Matthiasova smrt mě celkem dostala a to jak Kaz koupil Inej loď a našel její rodiče......

Thalin
Thalin
23.07.2023 4 z 5

Na druhý díl jsem se těšila, protože jednička se mi vážně líbila. Dvojka pro mě ale měla o něco pomalejší tempo. Hlavně střední část se mi vcelku táhla. A celkově jsem knihu četla mnohem déle než první díl. Ale to pořád nic nemění na kvalitách, humoru i čtivém stylu psaní. Jen jsem čekala podobně svižné tempo, jako v prvním díle. Po trošku nudném středu to pro mě nabralo tempo zhruba v posledních sto stranách a ty jsem si zase docela užila, hlavně souboj Inej, kde jsem zase cítila tu mrazivou akci. Tahle parta mě baví, ale jednička mě prostě bavila víc.

Laféeverte
Laféeverte
21.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tenhle díl jsem si moc užila... Už tam nebyla ta nejistota z nových zdánlivě podivných a nepříliš sympatických postav, která mě trochu brzdila na začátku prvního dílu. Jo teď jsem dostala od všeho trochu... Hlubší pohled do psychologie postav (tak neobvykle narušených), legrační momenty, napětí,nečekané zvraty... A do posledního ždibíčku jsem si vychutnala Kazovu pomstu, jako by to byla má vlastní.

april4
april4
20.07.2023 5 z 5

Původně jsem chtěla dát jen 4*, ale nakonec dám plný počet - za tu promyšlenost, propracovanost, zvraty v ději a styl psaní. Problém byl trochu v tom, že těch zvratů bylo až moc. Dovolím si půjčit slova z jiné recenze... "První díl byla cesta, skvělá jízda s jasným cílem....", což mě bavilo o něco více.

rozaaalie_
rozaaalie_
08.07.2023 5 z 5

("Přečteno" jako audiokniha)

Prohnilé město v podání známých osobností jako Veroniky Kubařové, Viktora Dvořáka či Matouše Rumla (a dalších) dodalo příběhu tak neskutečně silnou atmosféru, až jsem po doposlechnutí chvíli nevěřila, že opravdu nejsem v prašivém Ketterdamu, ale u sebe doma na posteli, s pusou překvapením dokořán.

Sice jsem kvůli seriálu (a celkově spoilerům ze sociálních sítí) o pár důležitých zvratech věděla, ale i přesto mě nějakým záhadným způsobem dokázaly šokovat. V tomhle příběhu najdete všechno. Smutek, hněv, utrpení, ale i radost, lásku a veselí. Emocionální horská dráha jak vyšitá.

Autorčin styl psaní je o tisíc procent lepší, než v Griše, a za tím si prostě stojím. Série Šest vran je mnohem vyspělejší, surovější a i přes fakt, že se jedná o fantasy, reálnější. Drsný svět ve kterém se s vámi nikdo nemazlí, ve spojením s nedokonalými, morálně šedými postavami si prostě nejde nezamilovat. A hlasová kulisa? Ta dokázala už tak skvělý čtenářský zážitek dotáhnout k naprosté dokonalosti.

(bookstagram: @rozaaalie_)

Štítky knihy