Zjizvený král

Zkroť své démony... nebo jim dej to, co chtějí! Nikolaj Lantsov, král Ravky, vždycky statečně čelil osudu. Nikdo netuší, co všechno vytrpěl během krvavé občanské války, a tak by to taky mělo zůstat. Na oslabených hranicích země se však začínají šikovat nepřátelé a on opět musí dokázat nemožné – naplnit prázdné pokladnice, získat spojence a zastavit zkázu, která zemi hrozí. V jeho nitru však den ode dne sílí démon, který může zničit vše, co už mladý panovník vybudoval. Nikolaj se chce temné magie zbavit, proto se s věrnou pomocnicí, větrostrůjkyní Zojou, vydává na velmi riskantní cestu. Podaří se jim vyřešit záhadu královy tajemné choroby? Najdou lék, který ho zachrání, a s ním i celou Ravku?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416193/big_zjizveny-kral-tR3-416193.jpg 4.2425

Nikolaj Lantsov 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

King of Scars, 2019

Kniha Zjizvený král

Janniska
předevčírem

Přišlo mi že dějová linie s Ninou není tak propracovaná,skoro jako jen vyplňující poťrebný počet stran,ovšem jen do konce knihy.Čekám co bude dál.Těším se na další příběh.

Nevím, jestli znátu tu šeptandu okolo JKR, že pozdější díly HP nepsala ona, nebo na ně měla minimálně pomocníka. Pravděbodobně je to blábol, ale hned jsem si na tuhle pomluvu vzpomněla, jakmile jsem dočetla Zjizveného krále.
Od Bardugo mám za sebou trilogii Griša, kterou jsem si dovolila dost ostře komentovat, duologii Šest vran, kterou naprosto zbožňuju, Lives of Saints a Trnitou řeč, obě knížky příběhů byly skvělé. Nevím čím to je, ale když porovnám trilogii Griša se zbytkem, je to jak kdyby Bardugo měla nějaký výpadek trvající celé tři díly a pak se zase dostala do formy na zbytek své tvorby. Naštěstí mě (více méně) tragická Griša neodradila a Zjizvený král tak pokračuje v krasojízdě neskutečně kvalitní literatury.
Kniha má stejné členění jako Šest vran, kapitoly na přeskáčku sledují osudy a PoV Nikolaje, Zoji a dalších (nechci nic prozradit), takže kniha krásně ubíhá, nenudíte se a vždycky se těšíte na další úhel pohledu a dramata.
Přemýšlela jsem, čím to, že mě Zjizvený král tolik chytnul. Myslím, že abyste mohli napsat opravdu úspěšnou knihu, potřebujete silného hlavního hrdinu, kterým Nikolaj bezpochyby je. Je zábavný, pohledný, mazaný jak liška, dokáže se vypořádat s každou situací a zároveň má i kupu problémů a sem tam nějakou tu chybičku. Ideální kombinace. Kdo z vás četl Šest vran, jistě mi dá za pravdu, že Kaz je úplně stejnou ideální kombinací (až na tu krásu asi) jako Nikolaj, a že i právě díky tomu Šest vran funguje. Stejně jako Zjizvený král.
Asi jsem se právě dostala do bodu uvědomění si, proč mi Griša tak vadila - nedostala jsem svoji ideální kombinaci (Temnyj by šel, ale genocida byla trochu přes čáru).
Takže pokud hledáte skvělé čtení na dvě odpoledne a máte přečtenou duologii Šest vran a trilogii Griša (bez toho to stopro nepůjde), tak si vemte do ruky tuhle knihu, určitě nebudete litovat!

Mikuše-Ivet

Ze začátku jsem měla problém s jmény. Pak jsem se do děje začetla... Stále jsem čekala na nějakou pořádnou zápletku, které jsem se moc nedočkala.... Pořád jsem měla pocit, že děj není úplný a tak jsem se koukala na úryvky jiných knih od autorky a zjistila jsem, že jsem měla pravdu... I když je to uváděno jako nezávislá série, stejně jako ty předchozí díly, tak i přesto, na sebe díly navazují. Takže po díle zjizvený král se vrhám na knihu šest vran. Pak si přečtu sérii griša a pak teprve vládu vlků a snad se konečně dočkám úplného děje....

luculi

Tak v prvé řadě mě zklamalo to, že když se série nějak jmenuje (po někom), předpokládám, že hlavní a nejdůležitější postavou bude daná osoba. A ne, že se příběh dělí mezi více pohledů. Doufala jsem, že z toho vtipného Nikolaje, který si vždy ví rady, dostanu více...

Na knize je vidět, jak autorka mistrně využívá své dovednosti natahování děje zbytečně na moc stránek. Čtení tak trvalo, nudilo a ta nejzáživnější část přišla až ke konci. I když úplně poslední kapitola mě spíš naštvala a to hodně. Tolik možností a nápadů a autoři vždycky přivedou zpět stejného záporáka, taková ubohost.

Jediné, co tedy můžu na knize pochválit, tak provázanost jednotlivých sérií, návrat starých známých postav a ucelenost světa. Jinak ani jedna autorčina kniha na mě neudělala takový dojem, abych ji chválila do nebes. Stále zůstává hodně prostoru na zlepšení.

Joymg

Měla jsem obavu, že mě celá duologie postavená na vedlejší postavě nebude bavit, že mi budou hlavní postavy příliš chybět. Ovšem hned po začtení mi bylo jasné, že jsem byla vedle. Nové postavy mi přirostly k srdci od první kapitoly. Bardugo má úžasnou schopnost popisovat vše s lehkostí a nenásilně poeticky, hraje si se slovy a vyhýbá se kýči. Používá neotřelá a přirozená přirovnání, která jev popíšou tak dokonale, že jsem si říkala "páni, jak je možné, že se to nepoužívá běžně".
Jediné, co u jejího stylu nedokážu dostatečně ocenit je střídání dějových linek. Člověk dočte akční kapitolu s naprosto neskutečným cliffhangerem a následuje kapitola s Ninou, která se zdlouhavě souží. Člověka to láká přeskakovat stránky. Tak či onak, příběh byl detailně promyšlený, objevovalo se množství zápletek, záhad, zvratů, ale vše bylo naservírováno s takovou přirozeností, že jsem si ani nevšimla, kdy se to vlastně všechno rozuzlilo.

Musím vyzdvihnout pár vět, které jsem si poznačila:
"věčně poraženecké chování mu dodávalo výraz ubývající svíčky"
"Adrik byl zkormoucený bouřkový mrak, příliš ztýraný, než aby se vypršel"
"Bouře ožila prudce jako člověk, který se probere ze zlého snu"

JerryDexter

Přiznávám, že původní série o Alině mě zase tolik nenadchla. Ovšem duologie Šest vran a Prohnilé město, to byla jiná. Zjizvený král mě naprosto pohltil. Dostali jsme příběh Nikolaje, Zoji, Niny a dalších. Tak trochu fantasy, tak trochu válečný román, tak trochu špionážní thriller, a to všechno dohromady je tak trochu boží.

barbb8k

Dlouho jsem přečtení této odkládala, protože jsem se bála, že se bude autorka až moc vykrádat a že už to bude nuda. Jako pravdu jsem měla, ale ne tak velkou, jako jsem se bála, že budu.
Příběh se odehrával už v dobře známém prostředí Ravky, ke které se přidalo i pár nových, zajímavých oblastí, se kterými si autorka úžasně prohrála a dodala tím knížce grády. Jsem ráda, že jsem se nemusela dostávat do nového světa a mohla si více užít děj, ale říkám si, že už to stačí...
Během celé knihy byla spousta zápletek, ale já se do ní přesto nedokázala začíst. Prvních tři sta stran jsem uvažovala, jestli tu knihu neodložím. Nebylo v ní nic, co by si mne získalo. Posledních sto už ale bylo krásných. Do knihy jsem se začetla a dočetla ji během pár hodin.
Moc se mi líbí, jak je kniha z několika pohledů. Když jsem četla, dokázala jsem si aspoň udělat obrázek i o ostatních postavách, než jen té, o které jsem četla.

Já nevím... Kromě postav z šesti vran, jsem si od této autorky nedokázala úplně oblíbit. To stejné jako u Griši se stalo i tady. Nedokázala jsem se do postav vžít a nějak mi úplně nesedly charakterově. Z Nikolaje se stala průměrná postava, Zojo jsem nikdy nemusela a pořád nemusím... Ale Nina byla jinačí. Tu jsem si oblíbila už dříve a v této knize jsem ji začala mít ráda ještě více.

Kniha mě celkem zklamala. Čekala jsem od ní teda více, ale bylo tu pár věcí, které se mi zase moc líbily, takže se zařadí někam do středu.

Martina852

Bylo mi jasné, že rozhodně nemůžu vynechat knihu o mém oblíbenci. Už když nám ho spisovatelka představila jako nebezpečného korzára Sturmhonda a následně se z něho vyklubal následník trůnu, bylo jasné že kolem něj bude dobrodružství požehnaně. Mohli jsme o něm konečně dozvědět něco více o jeho dětsví a jeho vztahu k Ravce a těžkému údělu panovníka.
Více prostoru dokonce dostala i Zoja a my jsme mohli pohlédnout za její masku a dozvědět se o ní něco více.
Dost mě překvapily kapitoly o Nině, která uzavírá svojí bolestivou kapitolu s Matthiasem ve Fjerdě a hned na to se pouští do dalšího napínavého dobrodružství, kdy samozřejmě nechybí její úhlavní nepřítel Jarl Brum.
Konec vyvolává spoustu otázek a jsem zvědavá, co mě čeká a nemine v druhém díle.