Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3195 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

kopeceli
07.03.2023 5 z 5

Dočetla jsem jedním dechem. A přemýšlím nad komentářem ke knize, kterou už komentovalo 655 čtenářů přede mnou. Všechno dobré i špatné bylo řečeno...

Inej, ta se mi líbila nejvíc. Chtěla bych být jako ona.
Kaz - ano, sympaťák v knize, v reálu bych se s ním nikdy potkat nechtěla.
Matthias - tak to byl šlechtic své víry a všechna čest, že nakonec vybral správně.
Nina - její příběh nekončí a pobyt v mezičase do dalšího dílu jí nepřeji.
Wylan - nic neztratil, mnoho získal, šťastlivec.
Jesper - měla bych pro něj slabost. Velkou. Ale měl koníček, se kterým se nedá nic.

Bylo jich šest. Doporučuji.

stojinek
07.03.2023 5 z 5

První kapitoly byly pro mě matoucí a ztrácela jsem se v postavách. Pak se ale vše urovnalo a kniha mě dostala svým napětím a zápletkou.

Vikinka224
07.03.2023 5 z 5

Když jsem Šest vran četla poprvé, byla jsem v prvních dvou kapitolách tak zamotaná, že jsem si musela dát pauzu, během které jsem přečetla celou sérii Griša. Následně jsem se vrátila k Šesti vranám, které mi konečně začaly dávat smysl. Nevím, jestli je to tím, že jsem díky Girši pochopila svět, ve kterém se knihy odehrávají, nebo tím, že jsem ten začátek četla dvakrát. Každopádně doporučuju nejdřív přečíst Grišu, i když je slabší.
Z Šesti vran se stala moje nejoblíbenější série, je to sice zamotané, ale stojí to za to. Samotný příběh je jednoduchý - dostat se dovnitř a ven, ale autorka z něj udělala geniální příběh plný zvratů, zápletek a všeho možného, že se z jednoduchého stalo složité a naprosto skvěle vymyšlené. Postavy úžasné, každá originální, jiná, měla jsem je ráda všechny, Kaz a Wylan byli mí oblíbení.
Určitě stojí za přečtení, já se k ní vracím často.

knihomolka2022
05.03.2023 5 z 5

,,Zadny slzy. Zadnej funus."
Sest vran - jedna z nejlepsich knizek,ktere jsem kdy cetla. Uplne me pohltila hned pri cteni prvni kapitoly, i pres to,ze jsem se na zacatku nedokazala orientovat v postavach a deji. Pak se ale nejednou dostanete do sameho jadra deni v cele s Kazem Brekkerem. A uz jsem tu knihu nemohla proste pustit. Zamilovala jsem si svym zpusobem skoro vsechny postavy,perfektne zapadaly do deje a bavilo me je postupne poznavat i s jejich minulosti. Ovsem nejvice jsem milovala Kaze s Inej,nebudu lhat a Jasper s Wylanem jsou taky skveli :) Kniha je opravdu skvost a mrzi me,ze jsem se k ni dostala az ted. Autorka dokazala vymyslet originalni svet a neskutecnou partu lidi a nas,ctenare,vzala sebou a nechala nas zazit dechberouci dobrodruzstvi po boku hlavnich hrdinu. JEDNODUSE TUTO KNIHU SI MUSITE PRECIST! A ja se vrham okamzite na pokracovani.
(A verte mi,ze Kaze nejde nemilovat! Tady mate malou ukazku :)
Matthias: ,,Mas nade vsechno rad svindl."
Kaz: ,,Mam nade vsechno rad hadanky. Svindl mi jen rika pane." )

munka
05.03.2023 5 z 5

Fantazy veľmi nemusím, ale túto som si vychutnala. Skvelé napísaný príbeh, prepracovaná zápletka, paráda. Teším sa na Prohnilé město.

Lenas2412
04.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Šest vran je bezesporu jedno z nejpopulárnějších fantasy poslední doby, tedy minimálně na sociálních sítích. Všeobecné nadšení stačilo k tomu, abych si vybudovala velká očekávání, která nakonec vrány zcela nenaplnily, nicméně jsem dočítala spokojená.

Velkým lákadlem knihy jsou její hrdinové, kteří mi ale k srdci přirostli vážně až potom, co si spolu prožili tu velkou akci, ke které kniha směřuje. Dokud se prostě plavili na lodi (zdlouhavá záležitost) nebo jinak plánovali, nedokázala jsem se přimět jim pořádně fandit. Romantické linky... No co se týče Kaze a Inej, byla jsem neutrální, ale Nina a Matthias, u nich jsem měla pocit, že jsou zářným příkladem postav, co by mezi sebou nic mít neměli. Měli v sobě oba tak hluboce zakořeněnou nenávist k národu toho druhého, že jsem nevěřila tomu, že by tohle nějaká láska mohla překonat... Všehovšudy jsem myslela, že to dokodrcám do konce knihy a do druhého dílu, nebo jiné části grišaversa, se pouštět nebudu... ALE

Poslední přibližně třetina děje byla opravdu tím, co jsem si od knihy původně přála. Nabitá akce, zoufalé situace, ze kterých se kouzelně vybruslí, napínavé střídání pohledů a jiskřivé interakce mezi hrdiny. Nakonec jsem přistoupila na vztahy Kaze a Inej i Niny a Matthiase. Málem jsem nepostřehla rýsující se slow burn mezi Jasperem a Wylanem, těm teď nicméně fandím nejvíc (mají mezi sebou zkrátka nejmíň red flags). A do poslední stránky jsem byla napjatá, takže opravdu budu muset číst dál! Sice mi vadilo, jak neuvěřitelně mladé postavy byly oproti jejich zkušenostem, jak mi zezačátku scházely informace o postavách a jejich minulostech, jak se mi děj táhl... Konec ale všechny nedostatky zahladil a vzbudil chuť do pokračování!

Schary
01.03.2023 3 z 5

Čtivě napsaná knížka, sympatičtí mladí hrdinové - někteří s nadpřirozenýma schopnostmi a zajímavá zápletka. Fantasy svět promyšlený, nejvíc pohádkové jsou však dovednosti, šikovnost a mazanost Kaze a jeho společníků.

nonameperson04
26.02.2023 5 z 5

Jednoduše skvost! Vždycky, když už jsem myslela, že je všechno v háji, Kaz přišel se zázračným ale úplně jednoduchým řešením. Těším se až si přečtu Prohnilé město.

uzivatel1313
26.02.2023 5 z 5

Tahle kniha byla fakt skvělá. Milovala jsem všechny postavy. Nejraději jsem měla dějovou linku mezi Ninou a Matthiasem, protože byly fakt vtipný, Bylo to dobře promyšlené vtipné a napínavé-ani chvilku jsem se nenudila. Prostě dokonalé! Kdybych knížce musela něco vydotknout tak asi to, že na začátku jsem se do knížky nemohla moc dostat, ale pak to bylo lepší! Za mě určitě 5 * a jde se na druhý díl!

Carol1122
25.02.2023 3 z 5

Četla jsem od autorky předtím Grišu a musím říct, že mě bavila o trochu více. V této knížce mě bavila provázanost postav, jejich příběhy a zhruba do poloviny jsem knížku i hltala. Druhá polovina mě ale přestala bavit. Nekončící dialogy, zamotané zápletky... bohužel jsem čekala trochu více. Ale dám šanci pokračování a ráda si ho přečtu.

KnihoSny
10.02.2023 5 z 5

Této knize jsem dlouho odolávala :) A musím říct že jsem byla moc hloupá protože kniha byla skvělá jsem úplně plná dojmu postavy byly skvělé ️ Kaz je druhej Huginy nebo nevím a pošťuchování mezi Inej a Kazem bylo skvělé ale i Matthias a Nina jsou dobrá dvojka️konec zůstal moc otevření nutné musím začíst ciat druhý díl️

JessicaCorny
03.02.2023 5 z 5

Původní 'Grisha' série se mi líbila. Nebylo to to nejlepší, co jsem kdy četla ale ocenila jsem originální universum, které autorka vytvořila, a také jak se s každou knihou zlepšovala. Ale... ZATRACENĚ, s toutou knihou Bardugo vyloženě zahanbila ty tři předchozí. Opravdu se pojďme zastavit nad tím, jak moc se její psaní s touto knihou zlepšilo. Nikdy mě nenapadlo, že je možné aby autor změnil svůj styl takovým způsobem. Zvláště když se pořád pohybuje ve stejném universu. Takže se opravdu hluboce klaním před touhle autorkou, protože se neuvěřitelně překonala a dodala nám mistrovké dílko jménem Šest vran.

S touto knihou jsme se nenudila ani na vteřinu. Postavy měly hloubku, své vlastní příběhy a motivaci. Bylo to úžasně osvěžující. Také se mi moc líbilo jak jsme se postupně dostávali i k minulosti jednotlivých postav, zatím co se odehrávala hlavní dějová linie. To byl skvělý prvek. Jediná negativní věc je, že jsem ani na vteřinu nevěřila že by postavy mohly být mladší než 20 let. Spíše jsem si je představovala mezi 23-30. Ale to můj pozitivní názor na tuto knihu nemění.

Dávám knize Šest vran všech 5 hvězd a to nedělám často.

Druhou knihu si přečtu tak rychle, jak to jen půjde, protože konec této mě nechal bez dechu a plnou očekávání.

A potom... se budu muset nějak vyléčit ze své zamilovanosti do Kaze Brekkera. xD

petrulka
25.01.2023 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem už před časem viděla seriál, postavy jsem měla zafixované jako jejich herecké předlohy, tudíž mi absolutně nečinil problém jejich knižní věk. Ten jsem prostě ignorovala a dobře jsem udělala, jelikož to bylo asi jediné, co by jinak drhlo. Zpočátku jsem se v příběhu ztrácela, ale jakmile se rozběhne hlavní zápletka, nastává parádní dobrodružství. Nejraději jsem měla dějovou linku Matthiase a Niny, hlavně ona je suprově napsaná, s takovou lehkostí a nadhledem, že byla radost o ní číst. U Kaze jsem velmi ocenila fakt, že ač je představitelem hlavního mužského hrdiny se šrámy na duši, geniálního a neohroženého, není to celé přehnaně přitažené za vlasy s pokusem o romantickou zápletku. Tak, jak to teď frčí. Hvězdička dolů za věk hrdinů hlavní partičky a za těžkopádný začátek.

jes09
05.01.2023 5 z 5

Hodnocení jako young adult literatura - naprosto dokonalé! Od začátku se děj rozběhne rychlostí blesku a trvá až do poslední stránky. V knize nechybělo překvapení (což se mi často nepoštěstí)..

Šárka_D
04.01.2023 3 z 5

Celkem fajn, jen už asi nejsem v rozpoložení pro young adult literaturu, a taky nejsem tak naivní, abych věřila, že parta šestnáctiletých dětí by byla tak brutálně výkonná.

Barabora
01.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh se nerozjížděl dlouho ale pak mě vsákl do děje a už nepustil prakticky až do konce. První jsem si pletla jména a nevěděla jsem, kdo je kdo a o co v knize vlastně jde. Po krátkém čase jsem si ale zvykla na autorčin styl psaní a já byla ohromená.
Samé zvraty a akce, hltala jsem stránku po stránce až jsem došla na samotný konec. Konec mě moc nepřekvapil. Nečekala jsem, že jim Van Eck dá peníze, dají si sbohem a každý si půjde svou cestou, ale rozhodně jsem nečekala, že unesou Inej - Moru. Už do samotného začátku byla mou oblíbenou postavou. Kaz mě občas svou arogancí doháněl k šílenství, potom jsem si ho ale oblíbila.
Celé to prostředí se mi prostě na tenhle příběh hodilo a já jsem si ho oblíbila, jako celou tuhle skvělou knížku. Určitě si chci přečíst i další díl. :)

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Jedna z mála fantasy, které jsem kdy přečetla, je to pro mě vystoupení mimo moje klasické žánry, ale zkouším číst vše - nikdy nevím, co mě může zaujmout! A Šest vran mě tedy zaujalo, ať už obálkou a černou ořízkou, tak samotným příběhem, ten byl fakt skvělý! Má hooodně otevřený konec, takže musím koupit i druhý díl. :D A asi i další knihy od autorky...

Knihomolobecny
29.12.2022 3 z 5

Než jsem se dostala do příběhu trvalo dlouho ale po půlce přežene knihy to byla fakt bomba

Frizer
18.12.2022 3 z 5

První polovina knihy byla fajn, příjemná atmosféra, postavy ok, příprava na loupež. Dokonce občas i věci pro dospělé. Druhá polovina už nebyla tak silná...na můj vkus šlo všechno až moc hladce a jednoduše. Žádný dějový zvrat, pouze hladké dovnitř a ven. Postavy měly také trochu dementní dialogy... zdálo se mi, že autorka by uměla psát fantasy pro dospělé, ale pak se rozhodla, že musí být prodávána pro teenagery kvůli penězům a upravila to spíše pro dívky, které hladoví po romantice. Chtěl jsem si přečíst něco jednoduchého a v tomto ohledu to splnilo svůj účel.

veverrka11
17.12.2022 4 z 5

Do téhle knížky jsem se chtěla pustit po shlédnutí seriálu Světlo a stíny. Navíc se hodí jako jedno z témat #ctenarskavyzva
Kaz Brekker zvládne téměř jakoukoli špinavou práci. Zvládne ale nemožné - dostat uznávaného vědce z nejstřeženější pevnosti?
Knížka je čtivá, ale občas trochu ruší střídání vypravěčů. Na druhou stranu je zajímavě podívat se "do hlavy" všem Vránám. Dějová linka je jednoznačná, ale občas mě rušily vzpomínky a minulost postav, kterou se zaobírají a není to v ději úplně dobře oddělené.
Největším kamenem úrazu pro mě byly postavy. Ano, jsou sympatické a člověk si je snadno zamiluje, ale... vždyť je jim 17!! (nehledě na to, že seriál se odehrává před dějem knihy). Na to, kolik jim je, se rozhodně nechovají, navíc vymyslet takový plán se spoustou dalších variant a improvizací je složité a obávám se, že v tomto věku na něj pravděpodobně nemají mozkovou kapacitu.
Celkově to pro mě byla příhodná knížka, po stresu se státnicemi mi nabídla oddech a "vypnutí". Poté, co jsem se pořádně začetla, jsem se od knihy odtrhávala jen nerada. Od knížky jsem neměla moc očekávání, protože jsem už četla celou Grišu, která mě strašně nebavila, ale tohle je mnohem lepší, ať už v postavách nebo v příběhu.
Doporučuji všem, kdo nutně nepotřebuje romantiku ve fantasy, komu se líbila Griša (ať už trilogie nebo seriál) a těm, kteří sní o tom, skončit v podsvětí.