Smrtka přehled

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3307 3307

Smrtka / Žatva smrti série

1. díl >

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Scythe , 2016


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrtka. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (814)

Mindy
včera 4 z 5

Až na to, že se mi zdály sny o tom, jak u nás zvoní smrtka, tak dobrý. Ale bez ohledu na sny - výborná kniha. Je zde popsán svět, kde musí existovat smrtky, protože lidstvo dosáhlo nesmrtelnosti. Citra a Rowan byli výborní učedníci, pořád jsem netušila, co má Citra za lubem. A vymyslela to skvěle.

Canney
předevčírem 4 z 5

Musím říct, že na podruhé se mi tahle knížka líbila ještě o něco víc. Všímala jsem si víc věcí, které jsem při prvním čtení nepovažovala za až tak důležité.

Kniha se odehrává v daleké budoucnosti, kde lidstvo překonalo nejen nemoci, ale také smrt samotnou. Cech Smrtek byl vytvořen proto, aby se předešlo přelidnění a každná Smrtka má kvóty, které musí plnit. Rowan a Citra se právě stali učedníky jedné ze Smrtek a než je příjmou do svých řad, musí projít několika zkouškami. Jenže i cech Smrtek není bez korupce.

Musím říct, že tahle knížka má prostě boží námět. Hrozně se mi líbí i to, že AI v podobných knihách nebo filmech zobrazena jako záporák, ale tady je to přesně naopak. Nimbus sice dohlíží na pořádek a řád ve společnosti, ale lidem i naslouchá, radí a skutečně se o ně stará. Jediné odvětví kam má zakázáno zasahovat je právě cech Smrtek. No a jak všichni víme, kde jsou lidé ve vedení, tak se tam dříve nebo později dostane i korupce.

Už se nemůžu dočkat až ve svém re-readingu budu pokračovat!


KatnissLavender
07.06.2024 4 z 5

Na tuto knihu jsem všude četla jen samou chválu a doprovázelo ji naprosté nadšení. To způsobilo, že jsem měla opravdu velmi vysoké očekávání, které se celkem logicky nemohlo naplnit. Začátek se mi vyloženě nelíbil a říkala jsem si: "Tak TOHLE je ono? Ta naprostá pecka?" Byla jsem zklamaná, ale říkala si, že musí být důvod, proč se to lidem tak líbí a tak jsem četla dál. Ano, v druhé polovině už to začalo být zajímavější a nemohu opomenout ani ten originální nápad, ale bohužel mne to neoslnilo ani z poloviny tak, jako většinu ostatních. To samozřejmě neznamená, že není dobrá. Jen jsem čekala 100% a dostala tak 76%. Další díly si přečtu jen proto, že jsem si je půjčila z knihovny společně s tímto, příběh je totiž, podle mého, tak dobře ukončen, že pokračování nepotřebuje. No uvidíme...

všechny komentáře

Související novinky (7)

50 nejčtenějších knih roku 2021

27.12.2021


Dystopická trilogie Smrtka se uzavírá...

05.03.2021


50 nejčtenějších knih minulého roku (2019)

27.02.2020

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (2)

A co je vlastně horší - pohrdání, nebo ignorace?


Lidé věří tomu, čemu věřit chtějí.


Kniha Smrtka v seznamech

v Právě čtených90x
v Přečtených4 318x
ve Čtenářské výzvě862x
v Doporučených526x
v Knihotéce1 311x
v Chystám se číst1 589x
v Chci si koupit430x
v dalších seznamech32x