Dystopická trilogie Smrtka se uzavírá...

novinky

PR článek, 05.03.2021
Dystopická trilogie Smrtka se uzavírá...

Bezmála dva roky čekali čeští čtenáři na závěr bestsellerové série Smrtka. Čekání je ale nyní u konce. Závěrečný díl právě vyšel!
Neal Shusterman: ZVON


Neal Shusterman, světoznámý autor originálních příběhů pro mládež, se českým čtenářům poprvé představil v roce 2016 knihou Bez šance, jež sbírala skvělé recenze. Nicméně opravdový úspěch u čtenářů autor zaznamenal až s dystopií Smrtka, jejíž první díl vyšel v nakladatelství Yoli v roce 2018.

Děj celé trilogie se odehrává v budoucnosti, kdy lidstvo našlo způsob, jak obejít smrt. Onemocníte – na vše je lék. Skočíte ze střechy – přivedou vás zpět k životu. Stárnete? Nevadí. Jednoduše se neumírá. Lidstvu kvůli tomu ale hrozí přelidnění. A proto jsou tu tzv. smrtky.

Každodenním zaměstnáním smrtky je ukončovat lidské životy. K „pokosení" může dojít u kohokoli a prakticky kdykoli. Jakmile na člověka dojde řada, je zbytečné klást odpor, jinak totiž musí smrtka „pokosit" celou rodinu.
Proti své vlastní vůli se dva hlavní hrdinové, Citra a Rowan, stávají učedníky tohoto řemesla. Každý z nich se musí naučit přijmout svůj osud a ukončovat životy ostatních. Smrtkou se ale na konci může stát jen jeden z nich. Svět, ve kterém žijí, už nikdy nebude jako dřív…

Trilogie Smrtka je po celém světě fenoménem. Její popularita bezpochyby souvisí s tématem, které je originální a děsivé zároveň. Co se s lidstvem stane, až překoná smrt? Příběh donutí člověka přemýšlet, nad sebou, nad společností i nad životem samotným. Právě z toho důvodu jsou knihy oblíbené i mimo původní cílovou skupinu young adult čtenářů.

Neal Shusterman je právem považován za jednoho z nejlepších současných autorů dystopií vůbec. A kdo ví, s čím přijde příště. Ať už jeho knihy znáte, nebo ne, Zvon ani celou trilogii si rozhodně nenechte ujít!


Ukázka z knihy:

„Přišlo to bez varování. V jednom okamžiku spal, v dalším ho tmou popoháněli lidé, které nikdy v životě neviděl.
„Nevzpírej se," pošeptal mu někdo. „Jinak to pro tebe bude jenom horší."
Ale stejně se vzepřel – a dokonce i v polospánku se mu podařilo vytrhnout se jim a rozběhnout se chodbou pryč.
Volal o pomoc, ale bylo příliš pozdě, než aby byl někdo tak bdělý, že by s tím mohl něco udělat. Ve tmě zahnul, protože věděl, že napravo je schodiště, ale odhadl to špatně a ze schodů se zřítil. V pádu si narazil ruku o jeden žulový schod. Cítil, jak se kosti v pravém předloktí zlomily. Ostrá bolest – ale jenom chvilku. Když se zvedl, bolest už slábla a celým tělem se mu rozléval hřejivý pocit. Věděl, že jsou to nanity, vyplavují mu do krevního oběhu analgetika.
Vrávoravě postupoval dopředu a držel si ruku, aby mu nevisela pod hrozivým úhlem.
„Kdo je tam?" slyšel někoho zavolat. „Co se to tam děje?"
Rozběhl by se za tím hlasem, ale nebyl si jistý, odkud se ozval. Nanity mu zamlžovaly vědomí tak, že se mu nedařilo poznat, co je nahoře a co dole, natožpak vpravo a vlevo. Bylo to strašné, že mu hlava přestala náležitě fungovat právě ve chvíli, kdy ji nejvíc potřeboval. Teď měl pocit, jako by zem pod jeho nohama byla pohyblivá podlaha v zábavním parku. Řítil se mezi stěnami, snažil se udržet rovnováhu, dokud nevrazil do jednoho z útočníků, a ten ho chytil za zlomené zápěstí.
Přes všechny prostředky proti bolesti, které měl v sobě, ho pocit z toho stisku drtícího kosti oslabil natolik, že nedokázal klást odpor.
„Po dobrém to jít nemohlo, co?" zeptal se útočník. „Ale my jsme tě varovali."
Jehlu zahlédl jenom na okamžik. Tenký stříbrný záblesk ve tmě, než se mu zabodla do ramene.
Žilami se mu rozlil ochromující chlad a svět jako by se roztočil opačným směrem. Kolena se mu podlomila, ale neupadl.
Měl teď kolem sebe příliš mnoho rukou, než aby mu dovolily sesunout se na podlahu. Zvedly ho a nesly ho vzduchem.
Otevřely se dveře a on se ocitl venku ve větrné noci. Poslední zbytky vědomí se vytrácely, a tak neměl jinou možnost než se vzdát silám kolem sebe..."



NEAL SHUSTERMAN je autorem mnoha knih pro mládež. Byl nominován na desítky čtenářských cen – v roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež a v roce 2017 obdržel za svůj román Smrtka prestižní The Printz Award. Jednou z nejúspěšnějších sérií autora je dystopická UNWIND, jejíž první díl vyšel v češtině pod názvem Bez šance. Autor píše rovněž scénáře k filmům a televizním seriálům. Se svým synem Jarrodem napsal vynikající thriller Sucho, který reflektuje problematiku klimatických změn. Autorův bestsellerový fantasy román Smrtka se dočkal dvou pokračování – druhého dílu Nimbus a třetího dílu Zvon, který tuto trilogii zakončuje.
Autor je otcem čtyř dětí a žije v jižní Kalifornii. Více se o něm dozvíte zde.

Neal Shusterman: Zvon, přeložil Petr Kotrle, vydalo nakladatelství Yoli, 544 stran, doporučená cena 499 Kč.


Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se st... více


Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu... více


Zvon Zvon Neal Shusterman

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: ... více


Přejít na komentáře (3)