Zvon

Zvon https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458916/bmid_zvon-Zxb-458916.jpeg 4 1166 290

Smrtka / Žatva smrti série

< 3. díl >

Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

Denny456
Denny456
25.02.2024 3 z 5

Ze všech třech dílů rozhodně nejslabší. Myslím, že si autor měl po napsaní sednout a sebekriticky vyškrtat tak 200 stran. Pak by kniha byla sevřená, měla jasně daný děj a hlavně nenudila. škoda. Takto musíte sem tam překlenout nudnou pasáž, která má tu 10, tu 20 strana k ději nijak nepřispívá. Jako zakončení série to bylo slabé.

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
08.02.2024 5 z 5

Tato bichlička na mě v knihovně čekala ták dlouho. Letos jsem se zařekla, že pohnu s rozečtenými sériemi a knihami co mám v knihovně delší dobu. A jako vždy jsem si říkala: ' Sakra, proč jsem ji nezačala číst už dřív?!'

Tak skvěle se četla! Děj plynul lehce, vše dokonale promyšlené a přehledné, ačkoli je v knize dost postav a pohledů, které se vzájemně propojují a zase rozdělují.
Střídaly se děje, čas, vsuvky zápisů z deníků smrtek, i proslovy nebo Nimbovi interace.
Vše se dělo z nějakého důvodu i přesto, že to někdy opravdu nevypadalo a bylo to zmatečné.

Líbil se mi konec. Nechápala jsem totiž, jak by se takový průšvih mohl napravit a vše se vrátit zpět do "normálu". Nakonec to autor opravdu vymyslel skvěle!

Sixtinka144
Sixtinka144
07.02.2024 4 z 5

Tak jo, mám dočtenou celou sérii a teď se mohu vrhnout na přídavkový díl Kosení. Poslední díl série Smrtka je pro mě osobně nejslabší. Jasně, stále je tady úžasný svět, ale je zde za mě až zbytečně moc postav, kterých kapitoly a osudy mě vůbec nezajímali. Proto mi Zvon neutíkal tak, jako předešlé dvě knihy. Hlavně teda začátek mi přijde dost utahaný a ne tak záživný, nastěstí se to pak rozjede a je zde spoustu zvratů, které jsem si moc užila. Líbí se mi, kam autor konec série nasměroval a jak se postavy během těchto tří dílů dospěli a změnili se. Za mě je tato série opravdu geniální a Neal Shusterman je skvělý spisovatel, kterého vám mohu jen doporučit.

Hoshi
Hoshi
05.02.2024 5 z 5

Jsi krutý autor, Neale!
Na své poměry jsem Zvon četla opravdu dlouho, avšak když už jsem si k tomu sedla, jako že už bych to vážně měla dočíst, stránky mi ubíhaly pod prsty a potřebovala jsem vědět jak to dopadlo. Celkově se celá kniha čte téměř sama, jen může být matoucí množství postav, které ve výsledku vlastně ničemu nevadí, spíše naopak. Jsem spokojená, ačkoliv i malinko naštvaná ... Jsi vážně krutý, Neale! Jak jsi jen mohl!

Foxie89
Foxie89
30.01.2024 5 z 5

Boží, boží a boží. Bavilo mě proplétání postav, ty krásný detaily, které Shusterman odhaluje a i to střídání časů dělalo knihu zajímavou! Pořád tam jsou trošku roztahaný pasáže, ale s tím, jak to celé dopadlo, jsem opravdu spokojená.

zuzule787
zuzule787
29.01.2024 4 z 5

Musím maličko snížit hodnocení, ale je to jenom kvůli rozvleklosti, pomalejšímu tempu a množství postav, které mi přišli zbytečné. Jinak si i tato kniha zachovává vysokou úroveň vyprávění, napětí a dobře napsaných hlavních postav. Sice Rowan a Citra byli trochu upozaděni, což mě mrzí, ale chápu, že byly pro děj důležitější okamžiky okolo smrtky Faradaye, Zvona a Goddarda - který jak fakt skvělý záporák :-) Budu se opakovat, ale mým favoritem je opět Nimbus. Jeho vyznání prostřednictvím Jeri bylo jednou z nejsilnějších chvílí této knihy a řešení, které pro lidstvo připravil... No, překvapilo mě to, ale proč ne.. Nečekala jsem od této série nic zvláštního a dostala jsem opravdu mnoho. Pan Shusterman se tímto řadí mezi mé oblíbence :-)

Bookworm345
Bookworm345
21.01.2024 3 z 5

Jako neříkám, že to bylo špatný. To vůbec ne. Ale má to dost věcí co mi vadily.
Moc dlouhý, moc natahovaný děj
Je tam dost nových postav a linek, což by nevadilo, kdyby některé z těch postav a dějových linek nebyly totálně zbytečné a nudné
Já jsem si fakt oblíbila hlavní duo, takže Citra a Rowan a ti tam dostali hrozně málo prostoru
Ten konec?! Jako co to sakra bylo?! Nečekala jsem to a bylo to na tuhle sérii, která je spíš utopická/dystopická moc scifi.
Celkově dost věcí co tam být nemusely

Co bylo fajn:
Dobře napsaný hlavní záporák a vedlejší záporáci
Greyson je fajn postava
Byly tam i napínavé části
Už výše zmínění Citra a Rowan, kteří byli dost upozadění
Rowan má skvělý hlášky:
G: "Tyhle naše rozhovory mi budou chybět."
R:" Myslíš ty, ve kterých ty se naparuješ a já jsem svázaný?"
Chci aby se potkal s Percym Jacksonem.

Njn, Neal by to zvládl líp.

absa2611
absa2611
19.01.2024 4 z 5

No. Těšila jsem se na závěrečnou část, ale trvalo mi docela dost dlouho, než jsem ji po částech dokončila. To "wow" tam prostě, tak jako ve dvou předchozích dílech, nebylo.
Škoda...
Přesto dávám 4 hvězdičky, méně si určitě nezaslouží.

Didi15
Didi15
02.01.2024 4 z 5

Za mě nejslabší díl , pár věcí mi tam vadilo , ale i tak se jedná o zajímavou sérii, jež stojí za přečtení :)

Áža707
Áža707
31.12.2023 3 z 5

Už asi nikoho nepřekvapí, stejně jako u předchozích dílů, že autor rozjel několik rovin příběhu. Které si žijou vlastním životem a někdy se protnou a opět rozdělí. Některé části delší dobu nedávaly smysl a až v poslední části člověk najednou pochopil. Pokud něco autor umí, tak rozhodně zamotat hlavu.

Osobně musím přiznat, že jsem se občas ztrácela a musela jsem se v příběhu několikrát vracet, abych pochopila o co tam šlo. Další věc je, že některé části mi přišly zbytečně rozvleklé a možná bych uvítala lehké zkrácení. Například některé zmínky o postavách, které v příběhu jen proběhly nebo domněnky "kdo nebo co" byl Zvon a co uměl.

Postavy máme pochopitelně staré známé, ale setkáváme se zde i s novými zajímavými postavami. Pro mě byla rozhodně velmi příjemná postava Jerico (Jeri). A pokud bych hledala osobu, které mi bylo doopravdy líto a kterou jsem nakonec vzala na milost, tak to byla Smrtka Randová a konec? Tahle postava doopravdy dostala naprosto jiný rozměr. Jinak postav tak bylo doopravdy hodně, na můj vkus až zbytečně moc, jak už jsem psala některé tam nemusely být tolik řešeny a rozebírány.

I přesto, že zde byly části, které dle mě mohly být vynechané, tak mě příběh bavil. Doopravdy jsem byla zvědavá, jak to vlastně celé dopadne. S každou dějovou linkou jsem byla napjatější a natěšenější na završení. A pak přišla ledová sprcha, protože žádný epický konec se nekonal, asi jsem čekala něco akčnějšího než tohle. Fakt jsem čekala víc... I osud Citry mě značně zklamal, protože vlastně by neměla být schopná se své funkce vzdát, ale dostali jsme neúplný Happyend. K tomu bych ještě dodala, že pokud si myslíte, že autor vám dá odpovědi na všechny otázky, tak se vlastně krutě pletete.

Samozřejmě se mi se sérií těžko loučí a myslím, že se k ní někdy vrátím, protože na poslech je velmi příjemná. Sérii jako takovou hodnotím 4/5 hvězd. Třetí díl byl za mě nejslabší. Knihu i sérii mohu doporučit milovníkům scifi a sama jsem osobně zvědavá na "Kosení".

3.5/5

Rolada88
Rolada88
23.12.2023 2 z 5

Málo kdy z trilogie jsou dobré všechny knihy a toto je důkazem. Jednička super, dvojka dobrý , trojka dostatečný

Knihomlok2015
Knihomlok2015
18.12.2023 4 z 5

Po prvním víceméně rozpačitém díle, druhém, kde mě už vlastně štvalo jen to zmrtvýchvstání jednoho padoucha, přišla tahle poslední třetina a Nimbus i se svým plánem, který tuhle trilogii přenesl na úplně jiný level, zařadil mezi nejoblíbenější postavy a zcela tak zastřel několik alespoň pro mě rozčilujících detailů, spisovatelských berliček a opravdu hodně předvídatelných situací. Takže spokojenost.

bajulda
bajulda
11.12.2023 4 z 5

Bylo to uspokojivé zakončení serie, ale čekala jsem něco víc. Knihu bych klidně zkrátila o 100 stran. Co mě mile překvapilo, že v závěru nezůstalo moc nezodpovězených otázek.
Kdybych měla zhodnodit celou serii, tak první díl byl nejlepší a druhý nejslabší. Ale všechny knihy mají vysokou kvalitu.

Poice
Poice
11.12.2023 5 z 5

Nejvtipnější byli Nimbusovi iterace :D to hodně oživilo děj, který byl místy trochu vleklý...ale stále za mě platí to, že celkově to byla výborná série, protože ten děj do sebe postupně krásně zapadal, puzzle nakonec bylo celé... Konec byl fakt famózní, poprvé jsem ani nečekala, že se jim to povede, jak se jim všechny snahy furt bortily, ale nakonec se povedlo a dopadlo to dobře... akorát tím si Shusterman uzavřel možnost pokračovat, proto vydal Kosení - soubor povídek, ale už nemůže pokračovat v tomto stejném duchu, i když Faradai svůj uděl dělal i nadále, jen trochu jinak :)
Suprová trilogie, určitě se k ní zase znovu vrátím, ale teď čtu něco jiného

HolkyKK
HolkyKK
04.12.2023 5 z 5

Vše do sebe zapadá, celá série je skvělé napsaná.

sawlerr
sawlerr
28.11.2023 5 z 5

Krásné zakončení mé nejoblíbenější série. Jeri je láska . Přesto mě ale osudy některých postav zajímají, takže se těším na Kosení. Tenhle svět neopouštím navždy, naopak se tam vždy budu ráda vracet.

tatjana1737
tatjana1737
25.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Nimbus: "Nikdy jsem netvrdil, že jsem bůh. Jenom se bohu podobám."

Přečteno... podruhé. A pořád si myslím, že tahle kniha je z trilogie nejlepší. Na Postavách je k tomuto světu několik "anket", z nichž jedna cílila na pořadí oblíbenosti jednotlivých dílů. U mě je to: 3 - 2 - 1. Smrtka byla první a vyvolala zájem o Shustermanem vytvořené universum a o pokračování příběhu, čímž by si první místo jednoznačně zasloužila. Když se ale zamyslím nad příběhem, jeho vyzněním, jak se vše vyvíjelo, kde bylo nejvíc překvapení a zvratů, tak za mě jsou top Zvon a Nimbus, jehož konec (Trvalka + nezvedenci) mě dostal i podruhé. Další ankety se ptaly na to, jakého historického patrona bychom si vybrali jako smrtka, jakou barvu róby, jaký by byl způsob našeho kosení či zda bychom chtěli být obyčejnou řadovou smrtkou, podsekáčem nebo vrchním sekáčem. Co se otázky na oblíbené postavy týče, za mě je jednoznačně tou nejlepší a nedojemnější postavou Nimbus. Jeho vyznání vůči Greysonovi, bezbřehý údiv a radost nad tělesností a skutečnost, že se toho všeho vzdal... Z literatury znám mnoho ušlechtilých postav, ale tahle je z nich bezkonkurenčně tou nejdokonalejší. Při druhém čtení mě zaujaly smrtky - zakladatelky a vcelku doufám, že autor splní své předsevzetí a napíše příběh i o nich. Přiznávám, že až nyní mě pořádně trkly některé narážky ze ztracených stránek smrtky da Vinciho, z nichž vyplývá, že to byla smrtka, kdo položil základy tonistické víry (uctívání ladičky, jež vydává tón Gis / As či velká resonance). Všechno to do sebe krásně zapadlo a nemohu než - podruhé a znovu - před autorem smeknout.

novina
novina
22.11.2023 4 z 5

Třetí díl se trochu vlekl, konec byl předvídatelný. Ale stejně mě zajímalo, jak to všechno dopadne.

slawa.cap
slawa.cap
24.10.2023 4 z 5

Poslouchal jsme jako audioknihu.
Pecka stejně jako předchozí díly. Čekal jsme jak se autor vypořádá se závěrem předchozí části a vypořádal se opravdu dobře. Konečně se dostal do popředí, mě sympatický smrtka Morisson. A Randová se ubrala směrem jaký jsem si u ní představoval skoro od začátku. Snad se vším v knize jsme spokojen, jen s kapitánem/kou mám opravdu problém. Jako postava se mi líbí, ale prostě nedokážu překousnou to podsouvání, že je u ní/něj všechno vlastně normální. Asi jsme homofób, být to čistě chlap bylo by to dobrý, být to jen čistě ženská bylo by to super. Takhle je to hvězda dolů. (A to jsem se vážně snažil.)

ReziEngli
ReziEngli
16.10.2023 5 z 5

#audiokniha + papírová kniha: Naprosto skvělé završení celé série. Celý ten svět smrtek je výborně pripracovaný a popsaný, i když autor chvílemi sklouzává k rozvleklejším popisům. Ale tady to fakt nevadilo. Třešničkou na dortu je narrátor, který zde podal fantastický výkon. Tajně doufám, že se audioverze dočká i povídková sbírka Kosení, která teď vyšla.
Knihu jsem střídala s audioknihou, takže jsem ochutnala obě zpracování, a nedokážu říct, co mi sedlo více. Ale co říct mohu, je že vřele doporučuji! Skvělá série, která bude v mém srdci mít speciální místečko.

Štítky knihy

pro dospívající mládež (young adult)

Autorovy další knížky

Neal Shusterman