Nimbus

Nimbus https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400050/bmid_nimbus-mpZ-400050.jpeg 5 1923 449

Smrtka / Žatva smrti série

< 2. díl >

Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé róbě odevzdává zkorumpované smrtky plamenům. Citra, z níž se pod dohledem smrtky Curieové stala mladší smrtka, zkaženost vidí a chce ji změnit zevnitř, ale na každém kroku nachází překážky, a dokonce se ocitá v ohrožení života. Rozkol mezi „starou gardou“ a „novým řádem“ se vyostřuje a vzájemné soupeření přechází od slov k činům. Nad tím vším bdí vševědoucí Nimbus – jediný, kdo má moc řešit závažné problémy dokonalého světa. Ale vloží se do toho, nebo bude jen přihlížet, jak se dokonalost mění v úpadek?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)
Originální název:

Thunderhead , 2018


více info...

Komentáře (449)

Komentáře 449 Recenze 14

Ocásek
Ocásek
02.02.2024 5 z 5

Smrtka je úžasná, četla jsem ji hned dvakrát. Podruhé jako audio a jako audioknížku jsem si dala i Nimbus, protože je opravdu skvěle načtený!
Nimbus byl také skvělý, ale první díl se mi líbil víc.
Začátek mě hodně bavil, knížka totiž začíná přesně tam, kde první skončila. Příběh je opět dokonale propracovaný - sledujeme hned několik dějových linek, které vypadají, že spolu nemají vůbec nic společného, ale opak je pravdou. Celý příběh potom dokonale vygraduje v šokující konec.
Jediné co mi vadilo bylo, že moje oblíbené postavy Rowan a Citra nedostávali tolik prostoru jako v jedničce. V Nimbu se samozřejmě objevují i nové postavy, které si mě ale nezískaly zdaleka tolik jako právě Citra a Rowan.
Rovnou jsem rozposlouchala i Zvon, tak jsem zvědavá co přinese závěr téhle skvělé dystopické série.
4,5/5

Sixtinka144
Sixtinka144
02.02.2024 5 z 5

Tak mám za sebou i druhý díl Smrtky a je stejně dobrý, jako ten předchozí. Je zde opět vybudovaná skvělá atmosféra, která celému příběhu dodává ten správný nádech. Tentokrát zde nemáme na začátku kapitol úryvky z deníku smrtek, ale "myšlenky" samotného Nimba, což je opět dost originální a kniha je tím hezky obzvláštněna. Čte se to opravdu rychle, každou kapitolu jsem si užívala víc a víc, konec je velmi emocionální a možná lehce šokující. Kniha končí velkým otevřeným koncem, kdy prostě chcete vědět, co se bude dít dál. Za mě určitě doporučuji a už se těším na třetí díl této úžasné série.


Kate3003
Kate3003
01.02.2024 4 z 5

Dlouho jsem uvažovala jak tenhle díl hodnotit, protože měl pár momentů které byli naprosto neuvěřitelné, ale jinak vlastně až tak moc nedělo. Příběh navazuje přesně tam kde v předchozím díle skončil a dál sledujeme osudy Smrtek a jejich rozpory mezi takzvanou "Starou gardou" a "Novým řádem".
Jak už název vypovídá tentokrát se Nimbus, systém udržující ve světě řád, dostane mnohem více do popředí. Spolu s ním se objevují i nové postavy, které doplní příběh o svůj pohled. Autor tedy postupně rozvíjí příběh v několika rovinách, které se postupně prolínají.
V průběhu příběhu se objeví minimálně zva zvraty, které jsou opravdu velmi nečekané, ale mezi nimi se toho vlastně moc neděje. Díky autorovu příjemnému stylu psaní se sice dobře čte, ale jinak nějak nic. Co knihu odstřelilo opět do výšin byl rozhodně konec, který je naprosto nečekaný a při tom jak byli poslední kapitoly rozjeté vás ani nenapadne, že by se tam něco takového stalo. A hlavně díky konci jsem se rozhodla i pro vyšší hodnocení a jsem opravdu zvědavá jak na to autor v dalším díle naváže.

beata-betsy2310
beata-betsy2310
25.01.2024 4 z 5

"Vo svete, kde každý zaručene dostane to, čo potrebuje, nie každý dostane to, po čom túži."
V druhom románe zo série Žatva smrti, sa odvíja zložitý a strhujúci príbeh o moci, etike a honbe za nesmrteľnosťou.
Príbeh pokračuje tam, kde prvá časť Kosec skončil. Sledujeme z prvej časti známe postavy Citru Terranovu, Rowana Damischa a novú postavu Greysona Tollivera, ktorí sa pohybujú v komplikovanom svete koscov, stretávajú sa so spojencami aj nepriateľmi a toto všetko sleduje pokročilá, vševediaca umelá inteligencia známa ako Nimbus. Nimbus ovláda každý aspekt civilizácie s takmer dokonalou účinnosťou, zaisťuje mier, prosperitu a spravodlivé rozdelenie zdrojov. Má však zakázané zasahovať do záležitostí úmrtnosti a preto túto zodpovednosť ponecháva na koscov. Keď však v komunite koscov narastá napätie a nepokoj a objavuje sa záhadná a nebezpečná nová frakcia, Nimbus sa ocitá v boji so svojimi vlastnými obmedzeniami. Pomôže Nimbus s riešením týchto problémov alebo sa bude len prizerať, ako dokonalosť upadne?


Opäť som si veľmi užila Shustermanov štýl písania, ktorý je strhujúci, provokujúci a plný napätia. Autor majstrovsky spája pútavé postavy, zložité budovanie sveta a aktuálne témy, aby vytvoril nezabudnuteľný príbeh. Cesta každej postavy je plná osobných dilem a emocionálnych skúšok, ktoré ich nútia konfrontovať sa s etickými dôsledkami ich rozhodnutí. Puto medzi Citrou a Rowanom je stále silnejšie, pretože obaja čelia vlastným bojom, rozpolteným medzi povinnosťou a osobnými túžbami. Jedna zo silných stránok románu spočíva v jeho schopnosti spájať filozofické otázky s rýchlou akciou. Zatiaľ čo postavy zápasia so svojimi rolami a s výzvami, čitatelia sa vydajú na cestu, ktorá ich núti k zamysleniu: Čo sa stane, keď sa moc sústredí v rukách niekoľkých jednotlivcov? Môže vševediaca entita skutočne zostať oddelená od záležitostí ľudstva?
Či už ste fanúšikom sci-fi alebo si jednoducho radi vychutnáte kvalitne spracovaný a intelektuálne podnetný príbeh, „Nimbus“ si musíte prečítať.

Foxie89
Foxie89
19.01.2024 4 z 5

Pecka!! Naprosto bombový závěr a to tak skvělý, až se mi asi druhý díl líbil víc než jednička. Jen mi trošku přijde, že Shusterman píše občas zdlouhavě a moc detailně a nějaká moudra jsou tam hodně natlačená na sílu. I tak se mi to moc líbilo a na třetí díl se mega těším.

zuzule787
zuzule787
16.01.2024 5 z 5

Nimbus je skvělý, jak kniha tak i postava. Nechtěla bych být na jeho místě a mít s lidmi takovou trpělivost, ale zase - udělal si to tak sám:-) To jenom okrajem. Druhý díl se mi četl o mnoho lépe, bylo to svižné, akční, napínavé, se spoustou postav, míst a událostí. Popsaný svět už pro mě nebyl překvapením a tak jsem se mohla víc věnovat bojům o moc mezi dvěma frakcemi smrtek. Bylo to super.. Vzkříšení postav a ten konec? Epické a smutné. Na nic nečekám a čtu dal..:-)

Áža707
Áža707
30.12.2023 5 z 5

Děj navazuje na předchozí díl a v tomto dílu autor rozvíjí rovnou několik rovin příběhu, které se z počátku zdají, že společně nedávají smysl a že nemůže dojít k nějakému spojení, ale opak je pravdou. Krok každé postavy je přesně promyšlený a v celkovým měřítku dává doopravdy smysl. Kromě děsivého světa do kterého nás autor přivedl, tak připravil naprostou jízdu na horské dráze, protože vás v knize čeká několik naprosto skvělých zvratů. Vždycky jsem si říkala, že teď už se nic nestane, nebo že přijde konec knihy a BUM v tom mě autor opět překvapil. A samozřejmě finální gradace je naprosto dokonalá!

Postavy zde potkáváme stejné z prvního dílu, ale k některé nové zajímavé. Hlavním bonusem je, že sice zde naleznete postavy bílé a černé, ale je zde mnoho postav, které nelze naprosto přesně zařadit na určitou stranu. A i postav, kteří vypadají, že jsou strašně špatný a zlý, tak naleznete prvek, který vás překvapí a začněte na ně pak pohlížet jinak. Dostáváte možnost se na ně podívat u jiného úhlu a některé poznat hlouběji.

Samozřejmě se sestáváme s Citrou, která dospívá a stává se Smrtkou. Nemohu zapomenout i na Rowena, jehož část příběhu je stejně zajímavá. Obě dvě tyto postavy mám strašně moc ráda a jsem zvědavá, jak se hude jejich společný příběh rozvíjet dál. Musím přiznat, že mě strašně mrzelo, co se stalo Tigerovi. A pak je tu Marie, kterou jsem si v průběhu dílů zamilovala ještě víc a Marie, cos mi to sakra provedla? Musím říct, že tohle byl zrovna moment, který jsem si nepamatovala, takže mě zasáhl naplno.

Autor nám sice nějaké otázky zodpověděl, ale samozřejmě nastíníl dalších milion, takže rozhodně máme nad čím přemýšlet. I závěr nabízí plno možnosti, jak může příběh pokračovat. Já jsem doopravdy velmi zvědavá a poměrně hodně natěšená na to, jak celá série skončí a hned se pouštím do poslechu dalšího dílu.

5/5

Didi15
Didi15
13.12.2023 5 z 5

Tuhle sérii naprosto miluju, tak originální a tak zajímavé postavy. Jsem moc zvědavá na třetí díl.

Poice
Poice
11.12.2023 5 z 5

Opět se nám tady víc pootvírá děj, osudy postav se různě prolínají, nacházejí a rozcházejí, ale je to prostě suprové... Nimbus jako UI je naprosto super, jeho úvahy a odpovědi jsou věcné a kolikrát i hodně vtipné. I přesto, že já asi už nespadám do kategorie YA, mě tahle trilogie nesmírně oslovila a líbí se mi ta poselství v tom, líbí se mi ten děj, jak se postavy vyvíjí, jak se snaží tápat po vodítkách... Moc hezky se to vyvíjí a třetí díl - Zvon je epické finále, u kterého jsem poslouchala chvilkami se zatajeným dechem.

bajulda
bajulda
20.11.2023 4 z 5

Druhý díl byl za mě lehce slabší než první. Bylo super pozorovat děj společně s Nimbem, ale některé pasáže už byli moc (převážně Texas a závěr). I tak se těším na další díl, do kterého se rovnou pouštím.

Hobitka
Hobitka
19.11.2023 5 z 5

Zajímavé a skvělé pokračování, které mi na mysl přineslo nejednu hloubavou myšlenku. :)
Oproti prvnímu dílu je více o světě a jeho fungování, příběh jako takový ale pozadu rozhodně nezůstal.
Myslím si, že Smrtka je svou formou přístupnější širšímu okruhu čtenářů. Pokud vás ale první díl chytil, určitě s pokračováním v podobě Nimba vedle nesáhnete.
Jsem překvapená, jak silné zvraty nám tu byly naservírovány. A na závěrečný díl trilogie jsem opravdu zvědavá!

tatjana1737
tatjana1737
18.11.2023 5 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

Přečteno v rámci re-readingu a je zajímavé, jak na mě postavy - i když jsem to už četla a děj si pamatovala - působily stejně, zejména jistá tíseň z umělé inteligence Nimba. (Asi je to tím, že nemám vůči AI důvěru, moc dobře si pamatuji, co dokázal Skynet v Terminátorovi, a tak jsem do vnímání Nimba promítla svoje postoje a skepticismus. Přitom - pokud na tomto místě mohu spoilerovat i ze třetího dílu - Nimbus je mojí NEJoblíbenější postavou z celé trilogie. Mimochodem: autorovou taky.)

Hodně lidí tuhle knížku hodnotí níž než Smrtku, protože už pro ně příběh nemá takový WOW efekt, ale mně se líbí obdobně, protože přináší nové motivy a autor opět čtenáře, který si nabubřele říká, že už ho nic nepřekvapí, něčím dostane. V tomto díle to pro mě byl návrat (a způsob tohoto návratu) jedné z postav, ale pak především samotný závěr s ostrovem Trvalka a Nimbovou reakcí.

TynaBehuncikova
TynaBehuncikova
17.10.2023 4 z 5

Opět super, ale o něco méně čtivé než Smrtka. Na třetí díl se nicméně těším, ty filotofické myšlenky s kterými autor přichází mě moc baví.

slawa.cap
slawa.cap
10.10.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu... a je to už dost dlouho, takže už asi nedokážu být úplně objektivní/nebo možná kvůli tomu objektivní budu.
Kniha začíná tam kde minulý díl skončil - kdo by to byl čekal?
Je to stejná pecka jako první díl, člověk se nedokáže odtrhnout od děje. Hlavním hybatelem příběhu je pomsta a je snad za každým rozhodnutím které ovlivňuje příběh. Moc se mi líbili Nimbovi úvahy, dokážu si představit že jako účet na sociálních sítích by dokázal výborně ovlivňovat veřejné mínění. No rozhodně to netrvalo dlouho a vrhl jsme se na další díl.

JezinkaJ
JezinkaJ
25.09.2023 4 z 5

I Nimbus podruhé a ještě lepší než jsem myslela. Jen mi prostě schází Faraday, škoda. Taková původně "velká" postava a tak málo prostoru. Líbil se mi Lucifer - skvělý nápad.
Trochu žbrblám, protože jsem si děj představovala jinak, ale v podstatě mě to hodně bavilo. To že zloduch se svými nohsledy je ještě horší, než si myslíme, je v knize rozhodně víc zábavné než v životě.
Trvalka mě zklamala, protože si neumím představit, co mě asi tak čeká ve třetím díle, když...

ondrej0119
ondrej0119
08.09.2023 4 z 5

Za mě lehce horší než první díl, dávám rovné čtyři hvězdičky. Hlavně prostřední část knihy byla moc rozvláčná a trochu natahovaná. Moc mi neseděla ta snaha o hlubší myšlenky v podání Nimba. Některé zvraty zajímavé a nečekané, něco hodně umělé a vykonstruované. Konec měl tempo i nápad a jsem zvědavý na další díl.

Denny456
Denny456
20.08.2023 5 z 5

Druhý díl byl ještě o něco lepší než první. Četlo se to lehce. Svět se více otevřel a kromě Středoameriky jsme se dostali i na další místa. Tuhle sérii stojí za to číst.

apq
apq
18.08.2023 3 z 5

Druhý díl byl opět čtivý, ale děj mě již tolik nebavil, jako ten první. Tónisté mě ale vůbec nebavili.

knihomolkajanca
knihomolkajanca
15.08.2023 5 z 5

Shustermana již nějakou dobu řadím mezi své nej autory a jsem ráda, že jsem si opět připomněla, proč tomu tak je. K sérii Smrtka jsem se vrátila po několika letech, tentokrát jsem zvolila audioknižní podobu a myslím, že jsem nemohla udělat lépe.

Návrat do tohoto zajímavého a zároveň lehce děsivého světa byl stejně skvělý, jako když jsem Smrtku četla poprvé. Kromě Citry a Rowana, které zkrátka nejde nemilovat, série nabízí celou řadu zajímavých charakterů, pro které je význačná nejen velká rozmanitost, ale také vývoj. A kromě klasického záporáka tu najdete i celou řádku morálně šedých postav, z nichž žádná se v příběhu neobjeví jen tak bezúčelně.

Série má zpočátku komornější nádech, ale graduje prakticky po celou dobu a přeroste v něco, co jsem na začátku rozhodně nečekala. Shusterman kloubí několik linek, nutí čtěnáře k zamyšlení, akci dávkuje přesně v tom správném poměru a navíc píše neuvěřitelně čtivě. Když k tomu přičtete úžasný přednes Vasila Fridricha, který u každé postavy mění intonaci tak, že přesně poznáte, kdo zrovna mluví, máte tady něco, na čem vzniká závislost. Zbožňuji a moc doporučuji!

Hodnocení: 95%

Za poskytnutí audioknihy Nimbus a Zvon k recenzi moc děkuji Audiotece.

novina
novina
10.08.2023 5 z 5

Naprosto nečekané zvraty a napětí až do konce. Jak tohle bude pokračovat?