Magnesia Litera za humoristickou knihu pro Svatební historky!

novinky

PR článek,
Magnesia Litera za humoristickou knihu pro Svatební historky!

Lucie Macháčková: SVATEBNÍ HISTORKY aneb JAK JSEM SE NEVDALA

Láska, sex a radnice! Řekněte své ANO pořádné dávce zábavných historek o vztazích, které (ne)skončily před oltářem!


Vtipné příběhy oblíbené stand-up komičky ocenila i porota Magnesia Litera, která knize a její autorce udělila v žánrové kategorii Humor ocenění nejvyšší - Literu za humoristickou knihu 2024.

Zažili jste někdy svatbu jako řemen, bláznivou rozlučku se svobodou anebo kuriózní žádost o ruku...? Populární stand-up komička Lucie Macháčková je věčná družička a trapasů a bizarních zážitků má na rozdávání. Dozvíte se, jaké typy hostů zaručeně potkáte na každé svatbě, proč se nevyplácí hubnout do svatebních šatů, co lze zažít na ztřeštěné skotsko-ruské svatbě, kde si nikdo nerozumí, co neříkat muži o svatební noci i jak vypadá pravé české svatební bingo a mnoho dalšího.
Vtipem a nadsázkou nabitá kniha o veselkách vás zaručeně rozveselí.

Ukázka z knihy
Je mi skoro třicet let. Tim chci říct, že je mi pětatřicet let. A osmnáct měsíců. Ono se říká, že muži stárnou jako víno – a ženy stárnou jako sýr. Konkrétně sýr eidam. Mezi dvacítkou a třicítkou není velký rozdíl, ale třicítka je tučnější.
Jsem ne vlastni vinou svobodna, ale to je oukej. Když je vám okolo třiceti a jste stále svobodni, tak jste prostě jen přeskočili svůj první rozvod.
Mým nešvarem je, že jsem nezřízeně optimistická. Moje sklenice je vždy poloplná, a ne poloprázdná, a ještě doufám, že ta tekutina v ni je prosecco. Jdu na první rande s mužem a už cestou v tramvaji si trénuju svůj podpis s jeho příjmením. Na večeři jdeme na pho bo (vy neznáte pho bo? Tak to je faux pas!), protože on ji má nejraději, a já si říkám: No tak, když to klapne, mohli bychom vyrazit na svatební cestu do Vietnamu – anebo aspoň do tržnice Sapa!
Znáte to, jak holky bývají na začátcích vztahů nejisté a pochybuji o všem?
Určitě se mu nelíbím.
Určitě mu přijdu trapná!
Určitě někoho má.
A já? Já se do svých milostných dobrodružství vrhám s neochvějnou vírou, že on je skvělej, já jsem skvěla – tohle přece nemůže nevyjit! Chovám se jako kamikadze – bůh Amor, který chce vystřelit svůj šíp, a druhého zasáhne místo do srdce tak možná do nohy.
Znáte slovní spojeni „red flag“? V překladu to znamená „ruda vlajka“ a ve vztazích jsou tak označovány varovné signály – okolnosti, které samy o sobě nejsou důvodem k rozchodu, ale měly by vás přimět zbystřit, mít se na pozoru. Jenže já ve svém dokonalém optimismu dokážu ignorovat varovné signály důkladněji než kapitán Titaniku hlášení o ledovci.

Svatba je velmi nákladná záležitost – když vidím ty částky, které dávají zamilované páry za jediný den opulentního veselí, začínám chápat, proč si zamilovaní říkají „drahoušku“. Občas mám pocit, že platí přímá úměra – čím dražší svatba, tím dřívější rozvod.
Moje kamarádka Kamila pracuje jako svatební fotografka a je nevyčerpatelnou studnici historek. Je libo story o tom, jak se nevěsta s brekem zamkla na záchodě, protože jedna z jejich družiček prý SCHVALNĚ přišla v šatech, které ji moc slušely, aby ji zastínila?
Anebo příběh o nevěstě, která si objednala svatební šaty z levného e-shopu z Činy a v předvečer svatby ji přišel dlouhý cár tuhé záclonoviny, vhodný tak akorát na to, aby se na něm adresát oběsil? Má oblíbená je ta, jak se ji po roce ozvala žena, jejíž svatbu fotografovala, s požadavkem, že chce vrátit peníze za fotky. Důvod?
„No víte, my se s manžou rozvádíme. Takže ty fotky už nebudeme potřebovat.“
Kamila se ji horko těžko snažila vysvětlit, že to, že její manželství se rozpadlo, není důvod k reklamaci svatebních fotek, načež se dáma začala rozčilovat a vyhrožovat soudem.
Divím se, že se jim manželství rozpadlo až za rok. Kdyby aplikovala stejnou logiku i v každodenních životních situacích, mohla by chtít vrátit peníze třeba v restauraci za jídlo, které už snědla, protože má zase hlad, anebo od kadeřnice za sestřih, který už odrostl.


Vyšlo také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr.
Čte: Tereza Dočkalová
Režie: Johana Ožvold
Doporučená cena: 349 Kč (1 CD MP3)

Lucie Macháčková je česká stand-up komička, scenáristka, marketérka a moderátorka. Lucie je známá zejména díky stand-up comedy, které se věnuje od roku 2014 v češtině a v angličtině. Se svojí anglickou show vystupovala na pódiích v Německu, Maďarsku, Polsku, Rakousku i Velké Británii. Pravidelně se objevuje na televizních obrazovkách v pořadu Comedy Club.
Je autorkou komediálního bestselleru Historky z Tinderu a knihy o rodičovství a mateřství Protivný sprostý matky. Pro Český rozhlas Radio Wave vytvořila komediálně-historický podcast Vykopávky. Je matkou dcery Charlotte.
Více se o Lucii můžete dozvědět na https://www.luciemachackova.cz/

Lucie Macháčková: Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala, vydalo nakladatelství Ikar, 248 stran, doporučená cena 349 Kč - Knihu můžete koupit zde


Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Lucie Macháčková

Láska, sex a radnice! Řekněte své ANO pořádné dávce zábavných historek o vztazích, které (ne)skončily před oltářem. Zažili jste někdy svatbu jako řemen, bláznivou rozlučku se svobodou anebo kuriózní žádost o ruku? Populární stand-... více

Přejít na komentáře