Síla vzdoru

kniha od:

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4.3 4985

Hunger Games / Hry o život série

< 3. díl

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

The Hunger Games: Mockingjay , 2010


více info...

Komentáře (593)

Komentáře 593 Recenze 31

Ristridin
Ristridin
včera 5 z 5

Tak třetí díl je u mě sice nejslabší a dal bych spíš 4/5, ale za ten závěr si to zaslouží nakonec plný počet. Mrazivé ukončení celé série.
Popis a průběh války mi přišel trochu příliš rychlý a zde je asi dobře, že filmově vznikly dva díly, které dokázaly ukázat válku s Kapitolem i o něco detailněji v jiných krajích (takže za mě plus filmů oproti předloze, která byla stručnější). Stejně tak z pohledu emocí, Katniss už v knize působí příliš vyprahle, což je nakonec ale pochopitelné.
V závěru v epilogu už jí vlastně žádné pocity nezbyly a jede spíš na automatiku jako stroj.
Nutno dodat, že u žádné postavy si nemůžete být jistí, že vše přežije, smrt střídá smrt. Ukončení skvělé a vlastně by mě zajímalo, zda si vítězná strana nakonec pomohla. Vedlo to všechno ke zlepšení nebo se jen přerozdělila moc mezi jiné osoby, které umně schovávají vlastní ambice? Těžko nastartovat něco po takové dlouhodobé tyranii.

Nathally
Nathally
06.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Celá tato série mě moc bavilo, jen mě neskutečně štval Peeta, i když vím, že ho Kapitol mučil, ale i tak ho to neomlouvá. Celkově bych byla asi raději, kdyby Katniss skončila s Hurinákem. Obrovský šok byl u Prim.


mila2411
mila2411
31.10.2023 4 z 5

Tak jako ANO, první a druhý díl bavil určitě více. Děj se hodně posunul: válka, chudák Katniss musí hodně rychle dospět a přijmout spousty vážných rozhodnutí. Pořád velmi nadprůměrné vyprávění, možná by to šlo odvyprávět trošku rychleji... jako rozloučení více než důstojné, celá série se povedla.

m2056
m2056
01.09.2023 5 z 5

Třetí díl bohužel poslední nečekal jsem takový závěr aspoň je to zajímavé až do konce. Čte se vážně dobře.

puczmeloun
puczmeloun
29.07.2023 4 z 5

CITACE: "Kolektivní vědomí má ale obvykle krátkou paměť. Jsme vrtkavé pošetilé bytosti s výjimečným darem ničit samy sebe."

...válka, vojenská a lidská dilemata, dystopie a vývoj lidstva pohledem spisovatelky. A ona zmíněná válka (spolu s přímou "hladovo-herní" akcí), která je v celé knize jen málo, slouží jako pozadí rozhodování o tom, kdy je možné obětovat lidské životy, jak vybírat mezi dvěma špatnými možnostmi, jak osobní cíle ustupují obecnému "blahu", jak jednotlivé osobnosti rozhodují v celkovém dění posouvané mnoha nebo jaké detaily rozhodují posun dějin. Celý příběh sice přímo navazuje na předchozí dva díly, ještě víc než předtím je to ale celé možné brát jako metafora toho, jak šílené lidstvo může být. Ona "individuální" dystopie hladových her a skupinová čtvrtoher se tady mění v chaos občanské války a řadu hutného psychologického pesimismu. A i optimističtěji laděné zakončení se mu nevyhýbá...

18LenkA12
18LenkA12
10.07.2023 4 z 5

Třetí díl série, začíná přesně tam kde skončil díl předchozí. Hlavní hrdinka opět popisuje spoustu situacích z předešlých dílů. Nějaké detaily případně vysvětlení chování damych postav je k závěru dobře vysvětleno a ve srovnání s filmem rozhodne lepší. Ač nějaké detaily byly překvapivé, stále je pro mě lepší filmové zpracování než knižní předloha.

stelka_knihomol
stelka_knihomol
21.05.2023 5 z 5

Všichni povinně přečíst

Kate3003
Kate3003
15.05.2023 4 z 5

I když je knižní příběh skvělý, bude to pro mě asi jeden z mála příběhů kdy mám o něco raději filmové zpracování, protože dokázalo lépe ukázat určité části příběhu které se netýkají přímo Katniss a hlavně mnohem lépe zvládlo ukázat emoce.
Né, že by knižní předloha nevzbuzovala žádné emoce, ale z pohledu Katniss občas máte pocit, že některé scény postrádají tu správnou jiskru, která by zažehla požár. Katniss je skvělá hrdinka pro tento příběh, protože u hladových her nechcete mít hrdinku, která by byla veselá a naprosto superdokonalá jako většina YA hrdinek, ale sázka na ní jako na hlavního vypravěče v určitých okamžicích nebyla úplně to pravé ořechové.
Chyběli mi tam takové ty scény za oponou, které jsou v knize jen naznačeny, ale do filmu jsou skvěle zasazeny. No a celé to završil konec, který prostě není úplně šťastně podaný a trošku zazdil celý příběh. Naštěstí je celý svět a námět tak dobře vymyšlený, že udrží pozornost i přes to jak špatná vypravěčka vlastně Katniss je.

scarletblue
scarletblue
14.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Poprvé na mě doléhá poslední díl v takové síle. Třesu se strachy a zlobou spolu s Katniss. Pláču a jsem zmatená s Peetou. Nenávidím s Johannou. Pohrdám vším a každým s Enobarií. Blázním jako Annie. Mozek mi šrotuje na plné obrátky jako Diodovi a nakenec jsem závislá jako Haymitch. Neuvěřitelné, že zbylo pouhých sedm splátců, kteří mohli vyprávět příběhy 75 vítězů, 75 let plné krve a nenávisti. Tuhne mi krev v žilách nad Priminou smrtí, zbytečnou a nepochopitelnou. Je jedno kolikrát tuto sérii přečtu a shlédnu v televizi. Vždycky mě naprosto rozdrtí.

Na tomhle díle mi vadila jediná věc. To jak Katniss vzdala snahu zachránit Peetu. Nebylo to od ní fér. On by za ni bojoval jak správně upozornil Haymitch. Epilog je katastrofa. Vyzněl jako by k dětem neměla žádný vztah, jako by je měla pouze kvůli Peetovi. A vlastně jako by z ní zbyla jen prázdná schránka, která nic necítí. Pouze hledá oporu v Peetovi a za odměnu mu dává rodinu, po které touží. Nevím, nějak mě to odrovnalo.

Vjeerus
Vjeerus
27.04.2023 3 z 5

Myslím, že třetí díl Hunger Games je krásná ukázka toho, jak lze zabít dokonalý potenciál knihy. Příběh sám o sobě není vůbec špatný a myšlenka s vytvořeným světem je ještě lepší, ale...
Celý můj pocit závisí na hlavní hrdince. A s tou mám komplikovaný vztah. Jako postava je dokonalá. Hodně moc narušená dívka na prahu dospělosti, s mnoha traumaty, které prostě formují její chování. Dále, i když to není přímo řečeno, domnívám se, že trpí aspergerem. A tím zjištěním se mi spousta věcí vysvětlila.
Ale s tím, co dostala hlavní hrdinka do vínku, je pak opravdu špatná vypravěčka příběhu. Nebo spíš rozhodnutí autorky postavit do role jediného vypravěče osobu, která neumí vyjadřovat a projevovat emoce. Spousta částí, které měli vyjádřit smutek, zoufalství nebo radost jsou pak jen odstavec v příběhu bez emočního zabarvení, ticho a přemýšlení o nesmrtelnosti chrousta, nebo neustálým křičení jména do ochraptění.
Takže bohužel se pro mě příběh stává průměrným, kdy si raději pustím film, který mi dá náhled i na jiné postavy co dělají, jak přemýšlí apod. Největší mínus je prostě závěr, kdy se hlavní hrdinka ponořila do tak moc depresivního stavu, že nevnímala nic a nebyla nám schopna předat cokoliv jiného než apatii a letargii. Jak moc by bylo fajn využít stránky epilogu (ne, ten fakt neměl být napsán) na vyjasnění toho bordelu, který nastal po smrti vůdců, například očima Cressidy nebo Haymitche.
Posloucháno jako audiokniha, kdy paní Bebarová opravdu dělala co mohla, aby dostala do příběhu co nejvíce emocí. Myslím, že namluvené to bylo opravdu perfektně.

Áža707
Áža707
16.04.2023 3 z 5

Jak možná někteří z vás víte, tak jsem četla první dva díly už před 2.5 lety a z více důvodu jsem poslední díl nedočetla. Jedním z nich byl i spoiler, který jsem dostala a který ve výsledku nebyl úplně přesný.

Najednou jsem dostala chuť tuto sérii konečně dokončit. Takže jsem jedničku shlédla jako film a dvojku si pustila jako audioknihu, abych měla na co navázat. Knihy jsou namluvené Terezou Bebarovou a velmi dobře se poslouchají. Asi jeden z bonusů, proč jsem sérii dočetla.

Ani pořádně nevím, kde přesně začít. Katniss mě neuvěřitelně štvala (i před 2.5 lety, i dnes). Nedokážu říct, zda víc v prvním a nebo třetím díle. Světe div se, začal mě štvát i Hurikán, jakože nikdy jsem mu nijak nefandila, ale vážně po třetím díle, jak může být někdo team Hurikán?

Děj plynul poměrně dobře, akorát nás celou dobu připravuje na epickou, velkou závěrečnou bitvu a ta se na konci vůbec nekoná. Takže za mě velké zklamání. Do toho musím přidat ty části, kdy byla Katniss bez sebe, které mohly být s ledovým klidem psaný z jiného pohledu. A pokud tohle všechno nebylo dostatečné zklamání, tak ten konec byl pro mě peklo. I bych byla schopná uznat, proč Katniss skončila s tím a kým skončila. Jen nechápu, proč ji autorka musela cpát takový násilný happening u kterého porušila vše, za čím si naše hrdinka stála předchozí dvě knihy.

Můj upřímný názor je, že se v této knize nemusela autorka bát někoho z "oblíbenců" zabít klidně i Katniss (promiň, holka!). Naopak mohla udržet na živu jiné postavy, které bohužel zemřeli. Bohužel musím přiznat, že moje oblíbené postavy jsou právě ty vedlejší jako je Prim, Finnick a Boggs a rozhodně bych ocenila, aby měly více prostoru.

Tak nějak bych řekla, že se můj názor výrazně nezměnil, je to jedna z mála knižních sérii u kterých jsou za mě lepší filmy. Knižní adaptace se rozhodně nestane mou oblíbenou a myslím, že v budoucnu ji vyhledávat nebudu. A už jsem říkala několikrát a stojím si za tím nadále, že série Divergence je mnohem a mnohem lepší.

Chtěla bych se omluvit všem fanouškům, kteří vyzdvihují Hunger Games, ale opravdu to není můj šálek čaje. Myslím si, že tohle může bavit mladší čtenáře, kteří s dystopickým žánrem teprve začínají.

3/5

Profesorskey
Profesorskey
10.03.2023 4 z 5

Trilogii jsem přečetl jedním dechem a musím uznat, že už dlouho se mi nečetlo něco tak hezky. Není to těžká literatura. Je napsaná líbivým, úsečným a stručným jazykem, který se lehce překlání do představ a jsem moc rád, že třetí díl není výjimkou. Myslím, že není co dodat. Pokud se vám líbily první dva díly, tento nezklame. P.S. Jsem tu sám, kdo si myslí, že se zfilmování této knihy opravdu povedlo?

ElikaS
ElikaS
21.02.2023 5 z 5

Parádní zakončení celé série! Na začátku jsem byla trošku v rozpacích z názorů a váhání Katniss, přišlo mi to trochu nesmyslné. Ještě bych chápala, jestli váhá nad tím, zda pomoci 13. kraji, ale to že přemýšlí, jestli celé povstání má smysl, to mi přišlo scestné. Ale budiž bylo jí 19, takže to mohla tak vnímat.
Obecně jsem romantička a mám ráda, když je v knížkách romantická linka a skončí happyendem. Ten by pro mě po přečtení prvních dvou dílů představovala Katniss s Hurikánem. Ovšem při čtení třetího dílu jsem si říkala, že by (snad poprvé) vůbec nevadilo, kdyby neskončila ani s jedním z nich. Všichni - Hurikán, Peeta i Katniss - měli své zkušenosti a každý z nich byl poznamenaný nějak jinak. A přišlo mi, že se v knížce všichni odcizují a dávalo mi to smysl. Takže by mi vůbec nevadilo, kdyby k sobě už cestu nenašli.
Mimochodem četla jsem hodně recenzí, kde čtenářům vadilo, jak se Hurikán proměnil, že hodně "radikalizoval" a autorka z něj udělala vlastně člověka bez soucitu. Já to takhle nevidím a přišlo mi jeho jednání i úvahy naprosto pochopitelné a možná i ze všech tří hlavních postav nejbližší. Potom, co si prožil a musel sledoval, jak mu Kapitolané ničí domov, zabijí blízké a berou vše důležité. Naprosto chápu, že je nenáviděl a neměl problém s extrémními řešeními. Za mě tohle jednání dávalo smysl a nepřišlo mi nijak na sílu.
Konec byl dojemný a bylo mi hrozně líto některých postav. Mohlo se zdát, že oběť některých významných postav, byla zbytečná. A že by se cíl podařil i bez toho, ale podle mě to k válce patří. Nevíte, jak to dopadne a jestli jste si to mohli odpustit nebo ne. Naopak to, že se někteří "zbytečně" obětovali, příběhu dodalo na reálnosti a na emocích.
Celá série pro mě byla obrovským překvapením, protože se nejednalo o klasickou young adult romantiku, ale celý příběh byl poměrně drsný a komplexní.
Celá série je fantasticky namluvena Terezou Bebarovou, která předvádí opravdu excelentní výkon.

Chytuš
Chytuš
12.01.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Ano, takhle vypadá opravdu parádní čtenářský zážitek. Nechybí nic (emoce, zajímavý dystopický svět, láska, boj o přežití, kritika mediálního pozlátka, parádní zvraty...). Kdysi dávno, když jsem viděla celou sérii zfilmovanou, horovala jsem hlavně pro první díl. Po přečtení (pardon - poslechu knížky - mimochodem naprosto EXCELENTNĚ namluvené Terezou Bebarovou) musím uznat, že poslední díl byl prostě nejlepší. Ale pozor - nemohl by být nejlepší, nebýt prvních dvou, kterými nás autorka postupně seznamuje s celým fungováním Panemu. A dělá to mazaně - vytáhne dost vysokou kartu hned na začátku a dalším vyprávěním navyšuje a navyšuje - až zjistíte, že jste Katniss a její cestě zcela propadli. Celou sérii doporučuji na vlastní nebezpečí - možná stejně jako já zjistíte, že je silně návyková a po dočtení budete mít mírné abstinenční příznaky. Ještě že máme prequel - Baladu o ptácích a hadech, na kterou se v rámci zmírnění abstinenčních příznaků hned vrhám...

Adrim
Adrim
28.12.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Naprosto dokonalá trilogie. Osobně se mi velmi líbila a všem ji vřele doporučuji :-).

Vlci.Sestra
Vlci.Sestra
16.12.2022 5 z 5

Poslední díl je úplně jiný než předchozí dva, ale zároveň si myslím, že je nejlepší. Při čtení jsem si uvědomila spoustu věcí a překvapila mě krutost světa, protože Suzanne Collins nepíše válku a pokusy o sesazení vlády jako: „Joo, bude válka po ní se všechno obrátí k lepšímu. Všechny ty lidské životy jsou nepodstatné. Hlavní je, že já jako hlavní hrdinka přežiju a můj boyfriend taky.“, ale popisuje to docela dost realisticky. Bála jsem se s hlavními hrdiny a někdy mi nad jejich osudy i ukápla slza.

HockeyGirl
HockeyGirl
04.12.2022 4 z 5

Poslední díl trilogie Hunger Games a jako u předchozích dílů to bylo super čtení. Jsem ráda, že jsou tyto díly všechny zfilmované, takže jsem mohla vždy porovnat knížku s filmem. V něčem jsou samozřejmě filmy jiné, v knížkách je něco více nebo trošku jinak popsané, ale to hlavní se neliší. Za mne super trilogie, nenudila jsem se a jsem ráda, že jsem se ke čtení konečně dokopala. Konec jsem už dočetla během jednoho večera.

jes09
jes09
10.11.2022 5 z 5

Za mě skvělé završení série, dokonce mě to až překvapilo.

KnihoSny
KnihoSny
08.11.2022 5 z 5

poslední díl už tak nepřevažuje ale i tak za mě super doporučuji:* Katniss je proste srdcovka:*

Vixiene
Vixiene
08.09.2022 5 z 5

Konečně jsem se pustila do posledního dílu tohoto knižního skvostu a dočetla tím celou sérii. Jedním slovem - zbožňuju! :-D Ikdyž mě Katniss občas rozčilovala, tak mi to už neubíralo na tom, že jsem si děj užívala, byť závěr mi přišel celkem napěchovaný akcí, jakoby se autorka rozhodla dohánět co nejvíc toho jde na posledních pár stránkách.

Za sebe doporučuji celou sérii a snad se brzy vrhnu na Baladu o ptácích a hadech, teď se na ni těším ještě víc :-)

Kakho-Oto
Kakho-Oto
12.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Není to tak zábavné jako předchozí dva díly, ale i tak se jedná o čtivou záležitost. Jsem rád, že trilogie skončila vítězstvím rebelů, smrtí diktátora Snowa i Coinové, která by se nejspíše stala dalším zlým diktátorem, a nadějí pro lidstvo do budoucnosti. Na druhé straně bych řekl, že z dvojice Finnick Odair a Primrose Everdeenová měl někdo přežít. Autorka tak dala najevo, že boj dobra se zlem byl nanejvýše těžký. Nechápu stesky některých, že si Katniss vybrala Peetu, nikoliv Hurikána. V knize je srozumitelným způsobem vysvětleno, proč tak učinila. Navíc Peeta patří jednoznačně ke kladným postavám, na rozdíl od Katniss nechtěl poslední ročník Hladových her (tentokrát s kapitolskými dětmi), byť ve skutečnosti tyto hry nechtěla ani Katniss, jak se vzápětí ukázalo při popravě Snowa, kdy místo něho zastřelila Coinovou.

DreamerX9
DreamerX9
11.08.2022 4 z 5

Tenhle díl jsem četla uz před nějakou dobou, když jsem chtěla vědět jak to celé dopadne ještě než vůbec tenhle díl byl v kinech.
Návrat byl stejně napínavý, čtivý jako tenkrát.
Jedná z nejlepších sérii a rozhodně lepší knihy než film už jen kvůli spoustě věcem Které ve filmu nebyli :)

ronnies.library
ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

opět si pokládám tu stejnou otázku…proč jsem tak dlouho čekala?! já to miluju. tak originální a úžasný a panebože. ve mně se tak strašně míchaly všechny pocity. když vezmu teď romantickou linku…to bylo Peeta pak Gale pak zase single Katniss pak zase Gale a pořád dokola. no nedokázala jsem odhadnout kdo s kým a jak až do konce. můj nejvíc fav díl je dvojka, což je docela výjimka, protože druhé díly bývají vycpávky. všechny ty nástrahy a arény. já se vždycky těšila na arénu, nejlepší část. jo a Haymitch a Cetkie jsou největši soulmates. ve trojce jsem trnula celou dobu čtení strachem, co bude dál a opravdu oprávněně. jsem bulela jak želva celou trojku. vůbec mi nedocházely náznaky, než to bylo teda opravdu řečeno. jsem při čtení zároveň koukala i na filmy a musím říct, že jako doplněk ke knihám to byl luxus. já to fakt strašně miluju a šíleně se těším na Baladu o ptácích a hadech i jako filmové zpracování. no jinak konec trojky jsem absolutně nepobrala.

kačuleee29
kačuleee29
05.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Oficiálně jsem fanoušek Hunger games :D! Je to úžasně napsané a vymyšlené. U tohoto posledního dílu jsem se trochu bála, protože se hlavní postavy neocitnou znovu v aréně. Autorka si ale dobře poradila :). Příběh se tentokrát vyvíjel smutně, bylo mi líto všech, kteří museli zemřít. Pořád to ale bylo (samozřejmě) super a moc jsem si knihu užila. Třináctý kraj byl moc zajímavý. Jsem moc ráda za ten konec :). Chci se i podívat na filmové zpracování, jsem na něj zvědavá. A taky se těším na Baladu o ptácích a hadech, moc jsem nebloumala, o co tam půjde, tak to pro mě bude překvapení :).

“Ze všech dobrodružných románů, které jsem kdy četl, Hunger games mají nejblíže k dokonalosti.” ~ Rick Riordan

MonaLisa42
MonaLisa42
22.06.2022 3 z 5

V minulém díle jsem se tolikrát nasmála, ale teď se mi chce brečet.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a toužila jsem zjistit, jak to nakonec celé skončí. Nelituji času stráveného při čtení, ale je mi smutno toho, jak se děj vyvíjel a kolik hrdinů muselo zemřít. Děj byl nevyzpytatelný, což mě těší.
Rozhodně se ráda podívám na filmové zpracování. Děkuji!!!

Anushka1
Anushka1
09.06.2022 4 z 5

Ač se může zdát, že poslední díl není o žádných hrách, opak je pravdou. Všichni jsou součástí nějaké hry. A je jedno zda v aréně nebo na pozadích politických tahanic. Přesně do takové situace se dostává Katniss potom, co zničila arénu a vzbouřenci ji odvezli do Třináctého kraje. Pro dobro svých nejbližších souhlasí, že se stane tváří revoluce, reprodrozdem. Katniss má v hlavě pouze jednu myšlenku a to zabít prezidenta Snowa. Ovšem v průběhu povstání zjišťuje, že nepřátelé se můžou nacházet mnohem blíže než v Kapitolu. Přežije Peeta mučení, kterému je vystaven? Skončí Katniss nakonec s ním nebo dá přednost horkokrevnému Hurikánovi? A osvobodí se Panem od hrůzovlády Kapitolu a prezidenta Snowa? A za jakou cenu?

Závěrem trilogie se hodně prolíná politika, ačkoliv akce taky nechybí. Osudy všech postav se postupně uzavírají a vy můžete knížku po poslední stránce zavřít s pocitem, že takhle to asi mělo skončit. Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k přečtení i této známé knižní série a ačkoliv asi nejsem úplně cílová skupina, tak mě příběh celkově bavil. Ač místy byl dost předvídatelný a způsob psaní byl také přizpůsoben spíše mladším čtenářům. Určitě může doporučit. Nudit se nebudete.

BlueTer
BlueTer
07.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak už jsem psala u předchozího dílů, nedokážu tuto knihu posoudit objektivně, protože ji miluju. Třetí díl je solidní zakončení už tak skvělé série. Katniss tady svádí svou poslední bitvu, z Peety je troska (pak už ne) a dojak v podobě Prim a Finnicka. Dej svižně ubývá a nic knize nechybí ani trochu romantiky, napětí ani humor. Všechny postavy jsem si zamilovala a s koncem jsem velice spokojená. Katniss si ani nikoho jiného nemohla vybrat a i když je konec happyend pořád na mě působil velice depresivní, protože i kdyby se všichni snažili sebevíc, už nikdy nebudou stejní. Po přečtení knih si tím ještě více cením filmů které jsou dokonalé. Hunger games mě prostě nikdy neomrzí, ať už v jakékoliv podobě.

Haloon
Haloon
15.05.2022 5 z 5

Tak tedy za mě má trilogie vzestupnou tendenci. Právě v tomto díle jsem nejsnáze věřil postavám a tomu, kam se skrze bolest a soužení dostali ve svém přesvědčení. Věřil jsem tomu a pochopil, proč se už knižní Hunger Games stalo světovým fenoménem.

_Žanet_
_Žanet_
06.05.2022 4 z 5

Poslední díl z celé trilogie mě bavil, ale zároveň mi připadal nejslabší. Kdybych mu nadělila plný počet hvězdiček, nebylo by to vůči předchozím dvěma dílům spravedlivé.
Nikdy jsem nebyla typ, kterého by příliš bavila politika a politická témata a bohužel mi přišlo, že v tomto díl se to netočilo kolem ničeho jiného, než kolem politického pletichaření. Trošku mi chybělo napětí, které jsem zažívala u čtení prvních dvou dílů, které jsem hltala jedním dechem.
Z celé knihy byla nejlepší první část, bavila mě víceméně i ta druhá, ale jakmile se Katniss s jejím týmem dostali do města, spád děje na mě najednou působil uspěchaně a trochu odfláknutě. Ve filmech to tak nepůsobí, jelikož jsou to filmy, ale myslím si, že autorka knihy si na poslední části mohla dát více záležet. Nicméně, velice mě zaujalo, jak surový byl popis toho, čím si po psychické stránce procházela teprve sedmnáctiletá hrdinka a jelikož jsem milovnicí této série, i přes negativnější hodnocení posledního dílu, si ji někdy nejspíš přečtu ještě jednou.

Hanncha
Hanncha
06.05.2022 4 z 5

Pamatuju si, jak jsem si nechtěla knihy kvůli filmům přečíst, ale dobře, že jsem tak učinila. Pro mě bylo velmi atraktivní, že vše bylo vyprávěno z pohledu Katniss.