Síla vzdoru

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4.24117

Hunger Games / Hry o život 3.

Sci-fi, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay, 2010

Kniha Síla vzdoru

Tessia

Síla vzdoru je za mě tím nejslabším dílem z celé série.
Prvních 200 stran se prakticky nic neděje. Děj je velmi táhlý, bez akce. A potom boom. Autorka zabíjí jednu postavu za druhou.
Katniss je v této knize pouhým pěšákem. Loutkou, kterou ovládají všichni ostatní, jen ne ona sama. Ta postava nemá žádný hlubší vývoj a to je obrovská škoda. Spousta důležitých scén se odehrává úplně mimo ní. Čtenář díky tomu neprožívá důležité momenty spolu s hlavními postavami, ale dostává pouze jakési shrnutí v podobě vyprávění událostí. To bylo frustrující.
Konec se mi nelíbil. Přišlo mi to lehce uspěchané a vlastně to ani nemělo pořádné zakončení, po kterém byste neměli milion otázek (což samozřejmě není nutně špatně pro každého).

První dvě knihy byly skvělý. Tohle bylo fajn, ale mělo to svoje mouchy. Pořád si ale stojím za tím, že Hunger Games patří rozhodně mezi to nejlepší, co Young Adult literatura nabízí.

Luccinda

Celá první polovina byla v podstatě o tom, jak se Katniss a ostatní vyrovnávají s událostmi, které se odehrály na konci druhého dílu. Spoustu prostoru bylo věnováno vykreslení situace v jednotlivých krajích, které se začínaly bouřit proti politické situaci v Kapitolu. Katniss se postupně stává symbolem revoluce, což byla část, která mě bavila asi nejvíce. Druhá polovina sice byla o dost akčnější, ale postrádala silné momenty té první části. Občas mi to přišlo zbytečně natahované a opět jsem zápasila s délkou knížky, podle mě je bezmála 450 stran prostě moc. Navíc jsem si z filmů vybavovala všechny ty šokující momenty, takže v knížce už mě bohužel nemělo co překvapit. Ale to je jen můj problém, že jsem filmy viděla dřív, než jsem četla knížky.

Byla jsem ale velmi příjemně překvapená, že se v Mockingjay skoro vůbec neřešila romantika. Čekala jsem, že bude příběh upozaděn kvůli milostnému trojúhelníku, ale v podstatě jsme se k tomu dostali až v epilogu, za což jsem byla upřímně hodně ráda, protože romantická linka rozhodně nepatří mezi pozitivní aspekty této série. Jak už jsem zmiňovala dříve, mezi postavami nebyla vůbec žádná chemie, takže mi bylo ve výsledku jedno, jestli Katniss na konci skončí s Galem nebo s Peetou.

Se zakončením příběhu jsem ale hodně spokojená! Rozhodnutí Katniss v závěru knížky ohledně prezidenta Snowa bylo naprosto famózní a podle mě to skončilo přesně tak, jak to skončit mělo. Mockingjay tak pro mě bylo víc než uspokojivé finále série a vůbec nelituju toho, že jsem se do Hunger Games pustila.

jcernaa

Knížka mě úplně získala. Líbí se mi že i když už nebyla v knize aréna, byla jsem pořád ponořená do děje. Taky se mi líbí, že na konci není takový happy end a kniha ukazuje co všechno musela hlavní hrdinka obětovat aby zbavila svět kapitolu.
Kniha stojí určitě za přečtení. 10/10

Zelený_Drak

Tak třetí díl mě opět bavil skoro stejně jako první. Mně se právě líbilo, že, když budu citovat Maaruska1, "i bez hlavní hrdinky by celý příběh nejspíše dopadl úplně stejně". To hodně podtrhuje tu marnost, bezvýchodnost, která k dystopii patří. Také se mi moc líbilo, jak to probíhalo ve 13. kraji. Ta výměna jedné propagandy za druhou, prezidentka a její plány, závěrečná bitva s Kapitolem, ta záležitost s Prim, i to, co v závěru udělala Katniss. To byl jediný moment svobody, kterého se za celou dobu dočkala.

Bohužel, té knize na konci chybí rozřešení. Klidně bych ubrala z tažení Kapitolem, které mě vůbec nebavilo (Muž říkal: "Uvidíš, že i do třetího dílu naroubuje nějakou verzi arény." Já jsem říkala: "Ale tady to fakt nevypadá, že by se to tam dalo přidat." A kdo měl pravdu? Já ne.), a přidala víc o tom, jak to funguje o těch x let později.

Body navíc za Oběšencův strom a jeho překlad. Koukala jsem i na originální text a překlad mi přijde výstižný. Odchylky slouží primárně k tomu, aby se to i v češtině dalo zpívat, ale na význam prakticky nemají vliv. Obě písně, které se v příběhu objevily, mi přišly v češtině chytlavé. Někdo si s nimi dal práci.

ptám se tence
k stromu, na němž v noční chvíli
vraha kdysi oběsili

k stromu, odkud zarputile
mrtvý volá po své milé

ptám se tence
k stromu, odkud srdcem celým
získat volnost dnes ti velím

ptám se tence
k stromu kalně šedým ránem
kolem krku s režným lanem

Kocourek

Od půlky jsem se těšila , jak to dopadne a pak najednou "střih do břízek" , odjezd do 12 a šťastný konec. čekala jsem trochu odpovídající konec celé super sérii. Ale i tak prima počtení.

Verča16

Podle mě jsou všechny díly úžasné a to i 3 díl. Katniss mám hodně ráda a její charakter zbožňuji. Jsem ráda jak to dopadlo. Viděla jsem film a můžu srovnat, že kniha je určitě lepší! Za mě zase doporučuji!

Maaruska1

Tento díl byl ze série nejslabší. Předchozí díly byly plné akce, napětí a skvěle připravily půdu pro díl poslední. Ten však toho nevyužil a v knize se v podstatě nic neděje. I bez hlavní hrdinky by celý příběh nejspíše dopadl úplně stejně, protože v poslední části bitvy o Panem jen běhá po městě a nakonec stejně neuskuteční to o co se snažila.

Konec mi přijde naprosto useknutý. Myslím, že té knize tak 50 stran chybí. Zbyla spousta otázek, na které není odpověď, jako jak funguje nový systém, jestli se uskutečnily další Hladové hry a mnoho dalších.

A rozřešení Peeta, Hurikán a Katniss? Nic... Prostě jí nezbyde nikdo jiný než Peeta a mám pocit že se s tím Katniss prostě smířila. Uzavření vztahu těchto 3 bylo největším zklamáním. Buď autorka milostný trojúhelník neměla vůbec zařazovat, nebo ho měla vyřešit lépe.

TerezaRS

No, třetí díl je oproti předchozím hodně slabý. A v tomhle případě si troufám říci, že film byl prostě lepší. Děj se táhne a je naprosto bez napětí. Jen takové klábosení. Ale jinak se kniha čte dobře. Přes to všechno tuhle sérii řadím mezi své oblíbené a doporučuji.

Vampýrská akademie
Vampýrská akademie