Calwen89 Calwen89 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásně zpracovaný emotivní příběh. Střídání postav a časových rovin je propracované, postupně tak dojde k odkrývání dechberoucího příběhu jedné židovské rodiny, které se smůla doslova lepí na paty. Kniha má rozhodně přesah, který bych u české tvorby nečekala.

PS.: Kdo z vás chtěl také Jaroslavovi rozbít ústa :D ?

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkien je pro mě prostě králem fantasy. Ta propracovanost, to poselství, ty postavy... Člověk se k jeho stylu psaní musí trochu propracovat, nebo možná spíše dospět. Já se k němu vracím pravidelně s odstupem několika let a s každým opakováním mi to přijde ještě krásnější než předtím. Filmové zpracování také miluji, ale určitě všem doporučuji vzít do ruky i knihu jelikož je tam spousta nádherných momentů, které se na plátno nedostatly.

19.05.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

(SPOILER) Krásný příběh o lásce, přátelství, válce a smrti. Stále nemůžu pochopit, že něco tak krásného, dojemného a nevinného napsal chlap (bez urážky). Příběh je zajímavý už pouze tím, že ho vypráví samotná smrt. Hlavní hrdinkou je mladičká Liesel, která přijde o bratra, i matku a je uvržena do pěstounské péče. Vztah malého děvčátka s náhradním otcem je kouzelný a později se dozvíme, že i pěstounská matka má dobré srdce i přes všechny nadávky které šíří kolem sebe. Důležitou roli zde hrají i knihy, které postupně prokládají celý příběh. Nejvíce ale na mě zapůsobila dětská láska mezi Liesel a jejím kamarádem Rudym. Stejně tak i její neoblomné přátelství s židovským uprchlíkem. Jak asi všichni tušíte přijde válka a s ní ruku v ruce i smrt. Konec přináší spoustu bolesti, lítosti ale i nečekaného shlédání. A na úplném konci shledání i se samotným vypravěčem.

08.09.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwell prostě věděl co dělá. Ačkoliv se mi o trošku více líbila 1984 i Farma mi určitě uvízne v paměti. Obě knihy mají vlastně stejné poselství, takže si jsou velice podobné. Ale stojí za přečtení obě. Jeho nadčasové vykreslení společnosti je jednoduše geniální, každý si z příběhu něco odnese a dosadí k jednotlivým zvířátkům tváře a jména dle libosti...

01.05.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Téma druhé světové války je mezi autory velice oblíbené, takže jsem k tomu přistupovala s nadhledem. Musím ale říct, že po Zlodějce knih je tohle druhý nejlepší počin z tohoto odvětví. Hlavní postavy jsou krásně vykreslené, stejně tak i prostředí. Autorův styl psaní je krásný, střídání postav i časových rovin skvěle funguje a jedinou výtku mám pochopitelně ke konci příběhu a délce knihy.

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Bohužel zklamání. Oproti předešlým dílům je to opravdu nudné, zbytečně natahované, většina neobjasněných situací se tam neustále opakuje ačkoliv k žádnému rozuzlení vůbec nedojde. Jako by nás autorka musela desetkrát upozornit - "Pozor tohle je zajímavé, počkejte si..." a z toho jsem pravidelně tloukla hlavou o zeď. Více mi už lezla na nervy pouze její oblíbená (rádoby vtipná) hláška: "Do prasečí řitě", kterou v knize chcete slyšet maximálně jednou. Důležité poznatky by se daly shrnout na jednu stranu - Nasterea není jen zlá, existuje i jiný svět, Ilan dospívá a tak se jí nevyhne ani první láska, podzemní dědeček je jako vykrádání Dobbyho, jeden z 25tky zemře (zrovna jeho mi teda bylo líto) a v poslední řadě Ilan není obyčejná dívka ani obyčejný sklenař. To je vše, přesto natahované na 500 stran. Od dalších dílů mě to ale neodradilo a jsem opravdu zvědavá, jak se z tohohle autorka hodlá vymotat, protože je tam stále více otazníků a návazností ovšem rozuzlení zatím žádné.

06.09.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že jsem ke knize přistupovala dost skepticky. Českou tvorbu zrovna nevyhledávám a v tomto případě mě i dost odrazovala reklama o které jsem se mylně domnívala, že je placená. Už po pár prvních stránkách mi bylo jasné jak hluboce jsem se pletla a nechala se příběhem naprosto pohltit. Je to dokonalý. Opravdu. Autorka si zaslouží všechny poklony a ocenění, kterých se jí dostává za naprosto dechberoucí vylíčení kousku naší historie. Doteď nechápu jak se autorce povedlo naprosto přirozeně popsat vše důležité a přitom skákat z postavy na postavu a zároveň přeskočit i několik let. Jak i přesto máte pocit, že hlavní postavy znáte a prožili jste s nimi skoro celý jejich život. Smekám...

27.03.2021 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Ani nevím co napsat..od začátku knihy jsem vlastně měla na krajíčku a na konci jsem to samozřejmě už neudržela. Je to krátké, ale i na takovém malém rozsahu se autorovi povedlo čtenáře emočně rozložit. Tu knihu si prostě budete pamatovat.

"Tak prostá myšlenka. Věřit sám sobě. A mě to nikdy nenapadlo.."

01.05.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Celou sérii jsem četla třikrát. Z toho jednou jako dítě, podruhé v dospělosti a posledně jako rodič. Pokaždé narazím na nějaký detail, propojení či skrytou narážku, kterou jsem dříve přehlédla. Knižní verze je prostě dokonalá, celá a není pro mě díl, který bych vynechala či by nějak zaostával za ostatními.

03.02.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nic silnějšího jsem asi nikdy nečetla.

"Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.."

03.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka. Vtipné, svižné, skvělé postavy, naprosto absurdní děj. Smekám před autorem jelikož má naprosto neuvěřitelnou představivost a zároveň i neuvěřitelný všeobecný přehled. A tohle dohromady funguje naprosto skvěle.

08.09.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Autor stále drží laťku vysoko. Tato kniha se celá točí okolo Ciri, což ale ve finále vůbec nevadilo. Bylo to čtivé, žádná část mi nepřišla zbytečná nebo vycpávková a to opravdu oceňuji.

09.05.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Moje máma mě jí poprvé donutila přečíst ve 14ti. Vzpamatovávala jsem se z ní opravdu hodně dlouho. Znovu jsem se do toho donutila sama v dospělosti a musím říct, že to bylo snad ještě horší. Nicméně knihu mám schovanou a až přijde čas vnutím ji zase svým dcerám, protože jednoznačně splnila svůj účel.

22.02.2021 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Sci-fi rozhodně nepatří k mým oblíbeným žánrům, přesto jsem si tohle neuvěřitelně užila. Děj sám o sobě není příliš zajímavý, (astronaut co nedopatřením uvízne na Marsu) ale autor to uměl neuvěřitelně krásně podat. Je to čtivé, vtipné, plné zvratů, emocí, naděje, zajímavostí a úvah k zamyšlení. Ta kniha má opravdu velký přesah což je v tomto žánru něco nevídaného.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Napínavý příběh, který zprvu sice působí velice hekticky díky časové lince i střídání postav, ale jakmile se zorientujete je to velmi čtivé. Myslím, že autorce se moc hezky povedlo vykreslit charaktery všech tří hlavních ženských postav a s vrahem mi tedy taky dokázala úspěšně motat hlavu zhruba do tříčtvrtin knihy. Filmové zpracování mě zatím minulo, takže jsem zažila i spoustu "wow" momentů, které jsem nečekala.

07.05.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Další český autor, kterého jsem předem podcenila. Netuším, proč automaticky předpokládám, že není možné aby se česká autorka vyrovnala zahraničí tvorbě. Je to nádherný, originální a napínavý postapokalyptický příběh, který je velice propracovaný, čtivý a já jen lituji toho, že jsem se této knize tak dlouho vyhýbala. Postavy jsou perfektně zpracované a malou Ilan si určitě oblíbíte, stejně tak jako některé členy pětadvacítky.

02.06.2021 5 z 5

Jedním slovem - MRAZIVÉ..

Forma monologů mi velice vyhovovala, autorka posbírala opravdu velice surový materiál a celá kniha je emoční bouří, kterou s klidem určitě neustojíte. Doporučuji ve formě audioknihy, ty monology jsou opravdu neuvěřitelně zpracované.

14.05.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Miluju ten žánr, ten příběh, ten humor, ty postavy... Zákonitě teda protáčím oči pokaždé, když se Geraltovi připlete do cesty žena (či individum ženského pohlaví) a jedinou její starostí je zaklínače svést, protože tady se autor opravdu hodně nechává unést mužským egem...Ale aspoň se u toho vždycky pobavím :D

22.04.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Krásný příběh, krasné prostředí, krásná obálka. Přiznám se, že mám trochu slabost pro viktoriánskou éru, takže se to v mém hodnocení jistě odrazilo. Především, ale musím autorce připsat k dobru charakter jejích postav. Obzvlášť pana Reeda, jelikož jeho mrzoutská stránka nezmizela mávnutím kouzelného proutku (jako ve většině romantických příbězích) po té co se zamiluje. Stálost jeho charakterových vlastností a jejich přijetí navzdory těm špatným bylo příjemnou změnou.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

(SPOILER) Velice zvláštně zpracováný hororový příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Kniha by se dala rozdělit do tří částí. V té první dojde k podivnému nálezu, který sebou přináší spoustu tajemství. V druhé části se seznamujeme se ztraceným a znovu nalezeným můžem, který je hospitalizován v blázinci. A ve třetí části se vydáváme s partou lidí na Tribeč, slovenskou záhadu podobnou Bermudskému trojúhelníku. Celé to zpracování je velice zvláštní, chaotické, navazující i nenavazují na sebe zároveň. Kniha je krátká a navzdory stylu psaní musím autorovi ponechat, že strach vyvolat rozhodně umí. V knize vlastně není nic opravdu děsivého dokud se to neposkládá vedle sebe. Je to jiný druh strachu, takový ten plíživý, který se vám dostane pod kůži a vy ani nevíte co ho vyvolalo. Konec je otevřený, bez objasnění zato s ještě větší dávkou otazníků a strachu. Každopádně vám kniha zůstane v paměti a přemýšlet nad ní budete ještě dlouho po přečtení.

06.09.2021 5 z 5