Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247487/big_jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.43575
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

All the Light We Cannot See, 2014

Kniha Jsou světla, která nevidíme

padyska

Poutavá a vynalézavá a přitom hodně poetická a pocitová kniha o vztazích a postoji k životu a strachu za druhé světové války. Moc se mi líbila a bylo snadné se do ní ponořit.

toni-az

(+ SPOILER) Aby byla knížka / film / představení úspěšné, musí mít dobrý začátek a dobrý konec. U této knížky byl začátek tak nudný, že jsem chvíli zvažoval, zda ji neodložím. Konec pak byl vyloženě divný, rozpatlaný zbytečnými post konci po X a Y letech. Nicméně většina knížky byla zajímavá, naprosto jsem netušil co se bude dít dál, snad až na to, že se hlavní hrdinové setkají. Ovšem to byl již ten nepovedený konec, kde setkání bylo velmi letmé a neuspokojivé.

Hvězda dolů za to, že se nějak úplně ztratil tajemný kámen. Celou dobu se strašně řešil a pak najednou ani slovo o tom zda byl pravý a kde zůstal.

Audiokniha jakž takž, i když Tereza Vilišová to četla stylem jako pro malé děti.

kirsten6214

Trošku jsem bloudila, prvně mezi přeskakujícími lety a pak ve významu souvislostí. Jakoby hezké, ale nedomyšlené. Asi tak jako když zavoláte v pátek v noci svému ex.

Valborga

Opravdu krásná kniha, která v člověku zanechá i spoustu otázek. Vřele doporučuji.

Kortez

Audiokniha. Vyslechnuto na služební cestě ve Francii. Očekával jsem víc napětí a trochu rychlejší spád děje. Nemůžu říct že bych se vysloveně budil, kniha svým způsobem zaujala.

dzejkbeltygros

(+ SPOILER) O knize jsem měla trochu jiné očekávání. Zklamaná vyloženě nejsem, ale nadšená taky ne. Přišla mi celá vleklá, hned na začátku bylo jasné, že se Marie-Laura a Werner setkají. Navíc se konec odehrál během pár stránek, takže mi unikl význam, proč se Werner s Marie-Laure setkali. Moc by se mi líbil příběh, nějaká zápletka, kdyby to bylo lépe napsané. Asi budu patřit k té menšině, kterou tahle knížka neoslovila. Třeba se k ní někdy vrátím, ale nejsem tomu moc nakloněná.

MíšaS.

Bohužel mě kniha nezaujala. Nemohla jsem se začíst a vlastně nechápu proč jí tolik čtenářů glorifikuje. Kniha je velmi prvoplánová a předvídatelná. Vlastně od začátku mi bylo jasné jak to skončí. Od půlky jsem začala číst jen přímé řeči a plus mínus nějaké odstavce.

Dom95

Tento příběh se mi opravdu velice líbil. Rád poslouchám knihy v autě a dost mě zamrzelo, že audiokniha nabízí pouze větev "Marie-Laure" a "Wernera", nikoliv "Moře plamenů". Nakonec jsem tedy celou knihu klasicky přečetl a jsem rád, že jsem tak udělal. Chybějící větev mě totiž zajímala pravděpodobně nejvíce. Zakončení mi přišlo velice Murakamiovské.

"Zavřít oči neznamená poznat slepotu."
"Kéž by život byl jako román Julese Verna a člověk by mohl nalistovat dopředu a zjistit, co se stane."