Jsou světla, která nevidíme

od:

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.42159
Originální název:

All the light we cannot see (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (608)

Přidat komentář
Petra186
16. března

Výborná knížka, je pravda, že jsem si v půlce knihy říkala, proč je to tak zdlouhavé, ale díky tomu jsem si více přiblížila válku a vše kolem. Překvapivý, velmi překvapivý konec.

JessieEx
14. března

Válečné romány mám i nemám ráda. Přijde mi to trochu jako rouhačství oživovat znova ty hrůzy, miliony zničených životů a dávat duši novým fiktivním postavám, které to musí prožívat. Přesto, když se nad to trochu povznesu, jsou to úžasné knihy (což je právě trochu paradox). Jinak tomu není ani u tohoto románu. Je to především precizně napsaný příběh dvou mladých lidí, vedoucí k letmému setkání. Znova musím obdivovat nejen sloh ale i vědomosti sympatického Anthonyho Doerra - i když je zřejmé i zde na tomto románu, že má blíže k povídkové formě. Na tuto knížku jen tak nezapomenu...

ritz
14. března

Velmi zajímavý příběh dvou naprosto odlišných osudů, které se v jeden moment střetnou a zase se bohužel rozejdou.

OldřichHanton
10. března

Jsou světla která nevidíme je příběh dvou mladých lidí, do jejichž dospívání vstoupila válka. Každému z nich jinak, ale oběma brutálně.
Už po pár desítkách stran jsem musel uznat, že tento román dostal Pulitzerovu cenu oprávněně. Knížka se čte velmi lehce, příběh je promyšlený a všechny dějové linky do sebe hezky zapadnou.
Přesto však nedávám absolutní hodnocení. Kniha je totiž určena spíše mladším čtenářům. Nejen věk hlavních hrdinů, ale i celkové vyznění trochu připomíná žánr young adult. Dalším problémem je, že v dnešní době je už strašně těžké napsat něco originálního o Válce. Kdo někdy četl Laskavé bohyně, pro toho to bude jenom čajíček.

dzeta
10. března

Podle ohlasů jsem čekala velký zážitek ,ale nakonec je vše jinak. Příběh pěkný, zajímavá myšlenka. Více jak polovinu knihy, jsem se do čtení nutila. Za mě docela zklamání a moc mi nesedla.

ladyka
08. března

Bohatý dojemný příběh. Vybroušený jak onen ukrývaný diamant, vypilovaný jak modely měst, které pro dceru vyráběl Mariin otec. Místy až magický, popisy mě nerušily,naopak plasticky dovozovaly atmosféru. Má obava, že čtení bude náročné (Pulitzerova cena),byla naprosto zbytečná. Kniha se mi četla lehce, ale zároveň mě hluboce dojímala. Vše do sebe zapadalo - tedy až na ten konec,ten mi přišel takový trochu doztracena, ale na kráse knihy neubral. Stále mám v hlavě: "Copak nechcete žít, než umřete?"

Iveta22
07. března

Velmi čtivě napsáno, přestože je děj zasazený do 2. světové války a kniha je docela smutná, jednoznačně dle mého, nejlepší kniha autora. Jeho ostatní knihy nedosahují takové výše.

Marekh
07. března

Autor psal tuto knihu 10 let. Kniha má hodně kapitol, ale jsou krátké, takže se celkem dobře četla. Kniha má 2 dějové linie, které se časem spojí do jedné dějové linie. U některých částí jsem se bohužel musel nutit do čtení. V knize se také dočteme o diamantu, který je nazýván Moře plamenů.

Děj se odehrává během 2. světové války a také v roce 1974 a v roce 2014. Autor přeskakuje z minulosti do přítomnosti.

Myslím si, že kniha za přečtení stojí, jen čtenář musí mít asi s knihou větší trpělivost. Podle mého názoru pokud by kniha byla kratší, jen by to knize prospělo.

michaela2338
06. března

Knihu jsem četla v originále. Anthony Doerr je jedinečný vypravěč. Pro mě zcela výjimečná kniha.

FrankCastle
06. března

Hmmm, Pulitzer říkáte, za co že? Linie nevidomého děvčete mě nudila, to junge aus NAPOLA už na tom byl o chlup lépe, ale stejně to drhlo. Vlastně jsem celou dobu čekal na něco, co nepřišlo a když, tak v notně okleštěné podobě. Ale každý ať si udělá názor sám. Za mě průměr.

Grety
02. března

Líbilo se mi to, byla tam spousta sympatických postav, trocha surové válečné reality. Okolo se vznášelo takové lehké tajemno. Zkuste.

Barush64
02. března

Knize jsem se docela dlouho vyhýbala, protože nemám téma války ráda. Tahle kniha je ale psaná tak krásně, jako kdyby ji autor spíš namaloval, než napsal. Příběh mě zaujal hned od první stránky, krátké kapitoly mi vyhovovaly a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem knihu nepřečetla. I ten konec mi přišel krásný, takový smířlivý. Určitě doporučuji, je to jednoduše nádherné.

Sorrow
28. února

Jemný příběh poletující jako zrnka prachu ve větru. Není to velkolepý příběh o válce, který cucá vaše emoce; Jsou světla která nevidíme jsou vyprávěním spíše povrchním, a přesto velmi hlubokým. Více než o čem kniha byla, ve vás zůstane to, jaká byla. Těžko se mi hledají slova jak ji popsat. Je zvláštně neuchopitelná, naplněná nenádnou směsicí prvků, které jako celek tvoří výjimečný román.
Dobře zpracovaná audiokniha mi jen umocnila prožitek ze čtení, trochu její tvůrce ale podezírám, že škrtali, což je škoda.

cantona
25. únoraodpad!

Po třech měsících a 3/4 knihy jsem to opravdu už vzdal. Tohle se fakt nedá dočíst. Nudnější věc jsem snad ještě nečetl. Příběh naprosto o ničem. Během četby jsem pravidelně usínal takže jestli má někdo problémy se spaním tak vřele doporučuji.

nemer
22. února

Jako hra se slovy místy dobré, zkrátka experimentální psaní. Ale jako hluboký příběh o válce? Tragédie. Nicméně "autority" prohlásily, že tento bestseller je skvělý, všem se líbí, tak trhá žebříčky prodejnosti, přitom je to navoněná bída, jako celek nefunkční. Nalijme si čistého vína - pokud musíte polovinu knihy čekat, než vás začne příběh bavit, tak je to sakra špatná kniha. O válce jsou tu desítky nesrovnatelně lepších knih, ale chyběla jim reklamní kampaň. A ta dobrou knihu nedělá, nicméně prodává. Bohužel žijeme v době, kdy je nejdůležitější obal a nálepka "bestseller".

vivienna
22. února

krásný smutný příběh....nevím, koho mi bylo více líto, jestli Marie, která oslepla ale žila se svým otcem nebo Wernera, který vyrůstal v sirotčinci a jako ještě nedospělý musel odejít do války...ale když tak přemýšlím, tak jsem asi více litovala Wernera, jehož dětská čistota byla pošlapaná prožitky z války...V knížce se zajímavě střídaly krátké kapitoly o každém z nich...konec nedopadl tak , jak bych si přála, ale ne všechno končívá podle našich představ:-)

bara5465
19. února

Dojemný příběh, skvělá kniha. Ale ten konec budete nenávidět.

Žožik
19. února

Tak téhle knize snad ani nejde nedat pět hvězdiček. Nádherný, čtivý příběh s ještě lepším zpracováním. I když obvykle knihy z válečné doby moc nemusím, tahle mě ihned vtáhla do děje a já se od ní nemohla odtrhnout. Příběh byl napsán velice poutavě a je v něm zachycena spousta krásných myšlenek. Přestože děj přeskakoval v čase a místech, kniha nebyla chaotická, naopak jí to dodávalo na zajímavosti, jak pak do sebe všechny kousky příběhů zapadaly. Doporučuji přečíst snad úplně každému.

EmiClare
19. února

Větší část knihy jsem byla příjemně začtená a hodnocení by bylo 4*. Bohužel mi nesedl konec.

Adelajda_4
19. února

To je tak zvláštně smutná kniha. Po přečtení anotace jsem čekala úplně něco jiného, ale i přes počáteční rozpaky se mi kniha nakonec líbila, byla velmi čtivá a na konci do sebe všechno hezky zapadlo. Nemohla jsem se aleubránit jisté melancholii a sympatiím k tomu, jak se slepá dívka rozhodla poprat s životem. To, že na konci všechno nedopadlo tak, jak bychom si asi všichni přáli, je zdánlivě napsáno životem, protože často naše sny také nedopadnou tak, jak bychom si představovali.

Ester59
18. února

Krásné. Děsivé.

marikamat
18. února

Silný, velmi čtivý, dechberoucí příběh.

tetulka
18. února

Úžasná kniha- nemohla jsem se vůbec odtrhnout. Jediné, co mě trochu zklamalo, byl konec... ale to je jen maličkost, takže si stejně toto dílo zaslouží 5 hvězdiček!

Veru1992
16. února

Kniha se mi moc líbila, byly hezky rozepisované popisné pasáže, že jsem si vše mohla hezky představit. Akorát mě mrzí osudy některých postav, ale to tak za války bohužel bylo.

Melaanie
14. února

Konečně jsem se dostala k této knize, nakonec jsem si ji poslechla jako audioknihu a musím říct, že jsem docela zklamaná. Na to jak je ta kniha všude a všemi vychvalovaná, mě tedy moc nesedla.

Janis97
14. února

Podle ohlasů jsem čekala velký zážitek,ale nakonec tomu tak nebylo. Příběh to byl velice krásný a emoční,ale co se týče zpracování a podání,to se mi nelíbilo. Nutila jsem se do čtení už od začátku,ztrácela jsem se. Pro mě docela zklamání.

medvídě
13. února

Právě dočteno.
Je to nádherná knížka plná emocí a já nemám slov. Je tam tolik dětských nadějí, které se snaží přežít hrůznou dobu a nedobrovolnou, příliš rychlou dospělo.
U této knihy, i kdyby byl film, bych se na něj nechtěla podívat. V knize je tolik myšlenek a drobností, že by to i sebelepší filmové zpracování nikdy nemohlo dotáhnout do takových rozměrů.
I když období kolem světových válek moc nemusím, tak k této knize se jistě během života alespoň jednou vrátím.
A hlavně ji mohu s klidným srdcem doporučit dalším čtenářům toužícím zažít něco jiného, klidného i bolestného zároveň.

lucik2773
13. února

Neodradila mě ani ta tloušťka :) Krásný příběh a smutný. Je mi moc líto, že to takhle skončilo, ale jsem ráda, že tuto knihu mám v knihovničce. Ráda se k ní budu vracet.

Janisss
12. února

Nádherná kniha, přečetla jsem jedním dechem!

Riccia
10. února

Podle mého názoru neuvěřitelně precizně promyšlený a podaný příběh. Literárním a jiným cenám akademiků nepřikládám většinou žádnou váhu, ale tenhle román si cenu určitě zaslouží. Všechno v něm souvisí se vším. Děj se nestále střídá v čase i prostoru napříč válečnou Evropou, ale místo chaosu v něm vládne řád. Příběh se vyvíjí a završuje a přesto se hlavní hrdinové neustále vrací ke svým kořenům. Žijí svůj život, ale nežijí ho podle svého, žijí ho podle diktátu válečné doby, podle diktátu zdravotního postižení. Jak je to za takových okolností s vlastním svědomím, s vlastní odvahou se zodpovědností za sebe i druhé? Smutný ale krásný příběh, který mne často přivedl ke srovnání našeho života a života našich pradědů před necelými osmdesáti lety. Ten příběh ve mně bude doznívat nejspíš ještě dlouho. Možná se poohlédnu po verneovce Dvacet tisíc mil pod mořem a pustím si k tomu Debussyho Clair de lune ...