Jsou světla, která nevidíme

od:

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.42290
Originální název:

All the light we cannot see (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (639)

Přidat komentář
brijana
15. června

Ten konec jsem tedy takový nečekala... ale kniha je hezky napsaná, krásně se četla.

tonysojka
13. června

Příběh o tom co udělá válka se snilky. A o tom, že nedotčenost našich dětí nás zachraňuje.

StefFišerová
13. června

Knížky s válečnou tématikou většinou nečtu, ale tentokrát jsem udělala výjimku. Možná právě proto, že válka je zde sice přítomná (to by jinak nešlo), ale příběh je vyprávěn z pohledu dětí a "obyčejných lidí" což mu, podle mého názoru, dodává na pochopitelnosti i pro ty z nás, kteří mají o dějinách 20. století základní přehled, ale nějak zvlášť se v nich a především v bojových tématech neorientují. Přečíst "Světla" bylo jedno z těch lepších rozhodnutí při volbě knížky. To jak autor dokázal zachytit život v období kdy světem hýbala válka a veškerá činnost a myšlenky se točily kolem ní je dokonalé. Ovšem, já nedokážu říct, jestli to takhle opravdu fungovalo, válku jsem (naštěstí!) nezažila. Myslím, že takových knížek by mělo být víc, aby lidé nezapomněli na to, co se stalo a aby se nerozhodli pro stejné činy, které už tu jednou byli a poznamenali svět už navždy...

menalinda
12. června

Zajímavá obálka,krásný příběh.Druhá světová válka,sirotek Werner a slepá dívka...určitě stojí za přečtení.

anez66
11. června

Co k tomu dodat. Nemůžu uvěřit, že to vážně takhle skončilo.

mirka71
08. června

Válečné romány normálně nečtu, ale teď jsem udělala vyjímku ve formě odposlechu audioverze. Zvěrstva páchaná za války jsou živá i dnes, po 70 letech. Zvlášť výcvik budoucích členů wermachtu je tedy fakt materiál. Životní osud slepé dívky je hezky vykreslený, jen kdyby tam ta válka nebyla....

sramkovamichala
06. června

I přesto, že vůbec nečtu knihy s válečnou tématikou, tak se mi pozadí této knihy moc líbilo.

Abia
03. června

Tentokrát nevím, co napsat. Líbila se mi, ale ....

Krisařka
24. května

Pro mne docela složité čtení, nicméně velmi jemná, citlivá a ,,milá´´ kniha, doporučuji...

Ema ma misu
19. května

Krásná, smutná a velmi příjemná knížka na čtení.

Vlcice72
09. května

Příběhů z období 2.sv.války už bylo vyprávěno opravdu mnoho, a je to dobře - pamětníků ubývá a pro mladou generaci už je to prehistorie. O to více oceňuji autorovu originalitu. Kniha se mi líbila a rozhodně ji doporučuji.

ArwenAragorn
06. května

V knize se odvíjí příběh slepé francouzské dívky Marie-Laury a německého chlapce Wernera v období let 1936 až po skončení 2. světové války.
Příběh je psaný nádherným jazykem, s hloubkou a citem.
Nedokážu dokonale vyjádřit, jaký pocit ve mně kniha zanechala, ale rozhodně patří k těm nejkrásnějším, které jsem četla.
A bez váhání bych se podepsala pod komentář Evaho73 nebo Šánky.

Misha224
26. dubna

Nápad určitě nebyl špatný, ale pro mě byla kniha hodně zdlouhavá a stálo mě dost sil, abych knihu vůbec dočetla.

BarboraMed
24. dubna

Velmi zajímavý příběh dvou mladých lidí během 2. světové války. Kniha mi ale přišla zdlouhavá, často jsem se do knihy musela nutit. Některé části se mi četly lépe, během některých jsem přemýšlela, že knihu odložím. Nakonec jsem se ale donutila ji dočíst a jsem ráda. Celkový dojem je dobrý, jen jsem doufala, že se hlavní hrdinové potkají dříve a na delší dobu ;)

biairicia
16. dubna

Je pro mě hrozně těžké tuto knihu zhodnotit... Příběh je krásný, ale...Osudy dvou odvážných lidí, které se na krátkou, ale silnou chvíli propletou. Je to hrozně silné a zároveň tomu něco děsně chybí. K jistým věcem by chtěl čtenář vědět víc, ale místo toho dostane pár kapitol o ničem. Chvílema jsem měla nutkání knihu odložit a pak jsem ji zas chvílema odložit prostě nemohla. Konec mě trochu zklamal, nebylo ho úplně třeba. Možná by to bylo lepší bez něj a nebo zkrátka uchopit jinak. Musím se na to pak podívat s odstupem.

Beruska18
14. dubna

Krásná kniha, zaujala mě od první stránky a naprosto mě vtáhla do děje. Zachycuje životy dvou mladých lidí v době 2. světové války a to jak ji prožívali, vnímali a hlavně jak zasáhla do jejich životů.

helča5
08. dubna

Na tuto knihu mě upozornila naše paní knihovnice a nelitovala jsem.Marie-Laure je neskutečně statečná dívka,mnozí z nás vidících by si z ní mohli vzít příklad,neměla lehký život,ale prala se s ním,stejně tak jako Werner.kniha ukazuje zvěrstva války a statečnost lidí,dobře se četla,doporučuji.

EleanorJane
07. dubna

Krásný příběh. Nevím co více tady napsat...

Olous1
06. dubna

Velice pěkný válečný román, který stojí za přečtení. Příběh Marie-Laure a sirotka Wernera mě velice zaujal.Moc hezky napsané. ..doporučuji.

Nela.Rob
05. dubna

Jak jsem tak pročítla předchozí komentáře, není co více dodat. Naprosto skvělá knížka!! Neskutečně propracovaný děj, který mě váthl a nepustil až do poslední stránky. Má představivost pracovala na plné obrátky. Knížka si cenu zasloužila, všem vřele doporučuji.

JaKa1974
03. dubna

Krásná kniha, prostě krásná, hned jsem si hledala na internetu informace o Saint-Malo. Celou dobu, co jsem knihu četla, jsem si představovala, jak to asi skončí, tajně jsem doufala ve šťastný konec, dopadlo to jinak, zatlačila jsem slzu. Ale to je život a je vidět, že kniha je o skutečném životě za války.

Katherine66
02. dubna

Tato kniha mě dostala od samotného začátku. Nejsem čtenářem válečných románů, ale tato mi vzala dech. Když jsem si knihu objednala těšila jsem na ni jako dítě na Vánoce. Byla jsem nadšená když jsem ji držela poprvé v ruce. Příběh dvou lidí, který osud6 spojil a zase odpojil mě zaujal hlavně kvůli stylu psaní a jak si autor pohrával se slovy. Uznávám, že začátek a průběh knihy byl pro mě osobně více zajímavější než samotný závěr knihy. Kniha zanechává ve mě mnoho otázek, které mi kniha zanechala v hlavě po přečtení. Jediné co mi vadilo na knize je nepřeložené neměcké a francouzké věty, kterým jsem nerozuměla a při překládání nějaké časti mi to zabralo čas až jsem cizí slova vynechávala, ale určitě bych si ji s odstupem času přečetla znova.

lentila
01. dubna

Skvostný příběh na pozadí druhé světové války.Kniha se mi velmi líbila - od začátku do konce. Láká k návštěvě Francie a Saint-Malo.

Leeeza3
31. března

Nádherná kniha! Jsem ráda, že se mi dostala do rukou.

kristynkal
30. března

Na knihu jsem se tesila ale prozatim odlozila. Ne ze zklamani, ale myslim, ze na tuto knihu a toto tema musi byt i clovek v urcitem rozpolozeni. Z toho co jsem přečetla je kniha moc pekna a urcite ji nekdy chci docist, ale asi to u me chce svuj cas :)

Dagros
30. března

Nemohla jsem se dočkat až si knížku přečtu a jsem z ní nadšená. Je tak krásně napsaná, moc hezky se čte. Příběh o nevidomé dívce, který je zasazený do kontextu 2. světové války se mi moc líbí. Všechny ty promyšlené detaily, modely domečků... je to něco úžasného. Knížka mě vtáhla nejen do 2. světové války, ale také jsem se při čtení vžila do nevidomé dívky Marie-Laury. Podle mě rozhodně stojí za přečtení.

helusa2
28. března

Krásná kniha. Cituplná. Pro mě byl velmi zajímavý pohled Wernera jako Němce na válku... Mnohokrát jsem byla během knihy dojatá. Velmi čtivě psáno, vyhovovaly mi krátké kapitoly. Za mě plný počet!

SuperSojka
28. března

Kniha není špatná, jazyk není špatný, pomalu se rozvíjející příběh není špatný, ale...je tam prostě jakési "ale". A ten konec to kazí. Myslím, že dobrá kniha se dá poznat i podle toho, jak začíná a jak končí, podle prvních a posledních stran. Někdy už podle prvního odstavce a věty, jakým způsobem vás chce vtáhnout do příběhu. Tady je začátek nadějný, ale konec je prostě zvláštní, něco mi na něm vadí. A podle komentářů sleduji, že v tom nejsem sama. Každopádně i tak jsem si trochu poplakala. Není to vcelku špatná kniha, ale Pulitzerovu cenu bych tomu nedala. Každopádně já o tom moc nerozhoduji, že? ;-)

Marylaa
26. března

Dojem z této knihy mi trochu pokazil konec, asi bych byla ráda, pokud by zůstal otevřenější. Takhle jsem měla dojem jakoby se autor nedokázal s postavami rozloučit a prostě musel vědět (a sdělit to čtenářům) jak to se všemi co přežili bylo dál, a nakonec to bylo takové natahované (a to ta kniha je i tak hodně tlustá).

miuk
26. března

Zajímavý příběh, velmi čtivé, pro mě příjemné překvapení.