Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.41601

All the light we cannot see (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

strippedd
včera

Krátké kapitoly me bavili. Tak jsem mohla jit s klidnym srdcem spat, ze jsem o nic neprisla,kdyz mi uz unavou padala hlava :D.
Hodne ctu o srovnani s mou oblibenou Zlodejkou knih. To si nemyslim. Tema podobne, ale kazda je svym zpusobem jedinecna. Pribeh me vzal za srdce. Kazda mince ma dve strany a o tom je pribeh slepe divky, ktera je obeti valky a chlapce, ktery je soucasti.
Vic takovych knih. Nikdy by se o tom co bylo nemelo prestat mluvit.

manioaio

Trochu obtížné pro mě bylo střídání časových rovin. Začátek a konec moc pěkné a čtivé, jinak jsem se musela k čtení nutit. Knihu jsem vždy odložila kvůli jiné a četla ji několik měsíců, ale vůbec toho času nelituji. Vše se pěkně stačilo usadit. ***

Aléda

Jsou světla, která nevidíme. Dostala mě. Jak může být něco tak krásné a strašné zároveň?

Olafa

Tato kniha se ke mně celou dobu tak nějak nenápadně plížila, až mi na jejím konci došlo, jak se mi vlastně zalíbila. Ačkoliv se jedná o válečné téma, téměř po celou dobu čtení na mě působila jakýmsi laskavým dojmem. Poměrně silný konec. A za mě i velká podobnost se Zlodějkou knih.

lencin

Krásná kniha o životě nevidomé dívky Marie-Laure v okupované Francii.

Zorka

Krásná kniha, která nekončí prvoplánovým happyendem. Zajímavá retrospekce života několika hrdinů, kterých se bolestivým způsobem dotkla válka. Za mě ano, stránky mi nechyběly ani nepřebývaly, a kde skončilo Moře plamenů, mi taky neuniklo.

vladka31

Výborná knížka...přečetla jsem ji jedním dechem.

Mr.Pajek

Přiznám se, že po dočtení jsem měla trochu rozpolcený pocity, ale s odstupem dvou dnů se mi vlastně knížka dost líbila. Hodně odlišný styl psaní. Také souhlasím, že mohla být klidně kratší (ale dost tam dělají ty krátké úseky kapitol, kdy obracíte stránky s kadencí ta-ta-ta-ta :)

maia

Souhlasím s názorem že kniha mohla mít o sto stran méně, měla jsem problém dočíst k posledním kapitolám kde do sebe vše zapadlo.Ale nelituji, konec stál za to.Kde skončilo Moře plamenů? Přehlédla jsem to ?:)

Dukatka

Skvělá kniha!

Mišmiš

Za mě naprosto úžasná kniha, která se četla jedním dechem.
Krásný příběh, myšlenka, postavy,čtivost.
Doporučuji každému k četbě :-)

Nataliee

Měla jsem velká očekávání, která se naplnila. Je těžké teď sesmolit nějaký smysluplný komentář. Jako nejzásadnější ale považuji ocenění tématu, promyšlenosti a volby jazyka. Všechno v té knize je tak realisticky a dokonale popsáno, že člověku nezbývá nic jiného, než se do tehdejšího světa „teleportovat“, a tak se stát součástí příběhu. Lehce mě iritovalo, když jsem nevěděla, proč se něco stalo, vzápětí mi to ale bylo v další kapitole osvětleno. Způsob, jakým je tato kniha psána, je neobvyklý a určitě této knize dodal na jedinečnosti. Celý příběh měl spád, myslím si, že se nic netáhlo. Co víc dodat. „Nikdy nesmíš přestat věřit.“

Baiba

Jsem rozpolcená. Ono se to tak dobře četlo, hezky to "odsejpalo", ale to je vlastně všechno. Chybí tomu větší naléhavost, drásavost. A ta osudovost je tady tam moc chtěná, až nakonec úplně nefunguje. Některé scény jsou opravdu působivé (útěk z Paříže nebo německý internát Hitlerjugend), ale obávám se, že se za nedlouho objeví podobný bestseller, a za ním další a další... Jinak - dovětky mám u románu většinou ráda, zajímá mě, jak se příběh hrdinů vyvíjel, v tomto případě mi ale přišel spíše na škodu...

Haňula_

Děj Vás chytí a najednou jste na konci... střídají se hlavní hrdinové, krátké kapitoly a změna časové linie tomu jen přispívá.
Mile mě překvapilo, že se nekonal tradiční happy end.

Petucelli

Domnívám se,že Pulitzerovu cenu má právem, toť moje hodnocení :-)!

Barbája

Příběh zajímavý. Čtivé díky krátkým kapitolám. Ale že by to na mě nějak extra zapůsobilo, to se říct nedá. ;)

Radííí

Je to jedna z nejlepších a nejhezčích knih, kterou jsem četla. Autor děj krásně časoval a rozložil... Byl napsaný tak lehce, jemně a zároveň některé válečné detaily tak ostře... Skvělé, skvělé, skvělé.

bejan

Čtivě napsaná kniha, která by však mohla mít nejméně o sto stran méně. Nemohl jsem se však zbavit dojmu, že nečtu nic nového. Taková kombinace Zlodějky knih a Laskavých bohyní. Dva, nebo tři pěkné obraty. Žádná myšlenka hodná zapamatování. Dobré, ale pouze dobré...

katerina5544

Nádherná kniha!!!!!! Pro mě stejně silná jako Zlodějka knih. Smutný, úžasně napsaný příběh.

Fedex

Nevšedně vyobrazené příběhy 3 naprosto odlišných osob za II. světové války, jejichž životy se v důsledku nečekaných událostí propojí. Opravdu velmi čtivá kniha, která mě - fanoušek příběhů z válečných období jako Zlodějka knih apod, totálně nadchla. Opravdu doporučuji, přestože mě zprvu děsil rozsah knihy, přečetl jsem ji jedním dechem během 3 dnů.

petra5585

Nedočetla jsem. Vadí mi přeskakování v ději a mám pocit, že sev příběhu nic moc neděje. Možna se kniha rozjedne později, ale to už se nedozvím.
Asi nejsem cílová skupina.

Kiki22

Tato kniha mě chytila za srdce, i když už válečnou tematiku příliš nevyhledávám. Německý chlapec a francouzské děvčátko, každý si žijí svůj příběh a je jasné, že se musí jednoho dne spojit - jen pořád čekáme jak a kdy. Citlivě podané pro oba národy, autor ukazuje, že i někteří Němci mohli být obětmi, které zaslouží soucit. A velké plus za nádherně vylíčený vztah otce s dcerou a proměnu strýce.

Veronika33

Veľmi pekná a dojímavá kniha. Rýchlo sa čítala vďaka krátkym kapitolám. Dej sa striedala medzi Wernerom a Marie-Laurou. Nebol to najlepší príbeh s tématikou 2.svetovej vojny, ktorý som čítala, ale bol pútavý a aj zaujímavý.

melien

Krásná kniha o těžkých časech a lidských osudech z válečného prostředí. . Četla se velmi dobře, a zanechala ve mě něco, co těžko popsat. ..

Nunynka

Vlastně ani nevím co mám ke knize napsat. Nějak ji pořád ještě vstřebávám. Byla krásná a děsivá zároveň. V polovině jsem ji na chvíli odložila a přečetla si něco jiného,abych se k ní pak s radostí vrátila a dočetla ji. Konec jsem pak přečetla jedním dechem. A hlavně jsem ráda za čtenářskou výzvu. Bez ní bych se neodvážila knihu s tématem druhé světové války přečíst.

jana1306

Kniha na me velmi zapusobila a to knihy z valecnou tematikou nevyhledavam..Silne tema velmi dobre podano...i jsem si poplakala. Rozhodne stoji za precteni a uvedomeni si, jake mame stesti, ze zijeme v teto dobe...

durinka

Úžasná kniha, která se čte skoro sama. Silný příběh. Rozhodně by neměla uniknout nikomu, kdo navštívil Saint-Malo. :)

Leniii

Ke knize jsem se vlastně dostala náhodou...každopádně jsem ráda, že jsem se k ní dostala a měla jsem možnost si tento krásný příběh přečíst!

j.kilk

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Dlouho jsem se rozmýšlela, kterého autora si vybrat pro splnění 7. bodu výzvy, knihy od držitele Pulitzerovy ceny. A vybrala jsem si velice dobře, už od prvních stránek mě kniha doslova pohltila. Konec mi pokazilo jen to, že jsem se tady v komentářích předem dočetla, jak vše dopadne. Od teď komentáře čtu až po přečtení knih.

Bbpanda

Pulitzerovu cenu tato kniha dostala oprávněně. Příběh je krásný. Přeskakování časové linky mi ze začátku vadilo, ale nakonec to byla jako jedna malá skládačka, která při přečtení další stránky dávala větší smysl. Bylo to krásné, ale i smutné zároveň. I když je to kniha o druhé světové válce není surová, je lehká a jediné slovo, které mě teď neustále napadá je, že je krásná. Jak těžké to asi muselo být pro slepou dívku a jak snadno Němci zmanipulovali mladé chlapce. A do toho tolik přírody, ptáků, šneků, oceánu a především tak milé nežnosti, která mě provázela celou knihou. Bylo mi strašně líto, že kniha najednou skončila, chtěla bych žít její příběh dál..

Pulitzerova cena 2. světová válka anglická literatura

Anthony Doerr