Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti

26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století. Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze 14. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324683/big_modlitba-za-cernobyl-kronika-budouc-jjj-324683.jpg 4.5823
Literatura faktu, Historie, Průmysl

Vydáno: , Pistorius & Olšanská

Чернобыльская молитва (Černobyľskaja molitva), 1997

Kniha Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti

Zidanek
předevčírem

Je to surové počtení... tím ale nechci říct že bych snad čekal knihu o Černobylu jako procházku růžovou zahradou.
První polovina super, pak mi to přišlo takové opakující se a celkem utahané.

666Jitka

Zajímavě pojatá kniha o "havárii" v Černobylu. Autorka pro nás zaznamenala zpovědi lidí, kterých se tato katastrofa bezprostředně dotýká, ať už jde o lidi, kteří bydleli v blízkosti jaderné elektrárny, nebo lidí, kteří se podíleli na likvidaci odpadu a odstranění "škodlivin" a nebo lidí, kteří v té době rozhodovali, co dělat. Když se čtenář pokusí vžít do těch let a do této šílené situace, je to velmi mrazivé a těžké čtení, které je plné bolesti, bezradnosti, opuštěnosti, zoufalství, ale také snahy pochopit, naděje, velké odvahy a smíření se osudem. Podle mého názoru, nikdo nemůže tyto lidi opravdu pochopit, i když by se sebevíc snažil, pokud to samé nezažil. Žijeme na západě Čech a pamatuji si, že v roce 1986 jsme z lesa nosili stovky úplně zdravých velkých hřibů. Babička z toho byla nesvá a řekla nám, že velké množství hub přináší válku. A měla pravdu - svým způsobem válka už probíhala, jenomže lidé nevědí, jak se v takovém případě bránit :-(

klarazelena

Neskutečná kniha, které se daří předávat bolest a zoufalství vrchovatou měrou. Forma není úplně nejpovedenější, nebo tak prostě nejsme zvyklí číst, ale místy to byl trochu chaos. Nicméně poselství tady formu zcela určitě převáží...

Vilma232

Drsné čtení, smutné příběhy... Katastrofa, bolest z nemoci, bolest z přežití, zoufalství, vyhnanství, srovnávání s válkou a teprve někde daleko snad jiskřička naděje

Crozz

Má to opravdu vypovídající hodnotu, dosti drsné příběhy, přesto sem se do čtení musel nutit.

Páájinka

Audiokniha. Tato kniha mi otevřela nové obzory. Člověk to bere jako tragédii, lituje lidi, ale to je všechno. Oni tam musí žít, rodit a umírat. Důsledky si naplno neuvědomuji. Velmi silné příběhy...líbilo se mi, že lidé mluvili upřímně a že se o ně někdo zajímal.

radusak9806

Kniha mne zatím příliš nezaujala svým zpracováním. Ano, příběh Černobylu je silný a hodně pomůže, ale pro mne tu knihu nezachrání.
Nejvíce silný je pro mne pořád příběh Ignatěnkové. Zbytek by bylo vhodné učesat, protože je to buď zmatek a přeskakování z jednoho na druhé a nebo se to po x stránkách sleje v jeden veliký zmatek, kdy si vyloženě užíváte, když ten či onen příběh psát souvisle, případně když čtete něco co jste nečetli v 5 předešlých výpovědí.
Třetí část knihu výrazně zvedá. A ano je to ukázka kontrastu, lidí v oblasti a dá se říci "střední až vyšší" třídy.
Zatím 3*, uvidím jak to budu cítit po dočtení knihy Černobyl. Historie jaderné katastrofy.

LucySmile

Příběh Černobylu mě vždy zajímal a seriál na HBO jsem viděla už několikrát. Proto jsem od této knihy čekala hodně. Bohužel jsem úplně nedostala, co jsem čekala. O samotném výbuchu v knize moc není, ve jménech jsem se ztrácela... Někdy je němé více.