Modlitba za Černobyl – Kronika budoucnosti

26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století. Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze 14. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324683/modlitba-za-cernobyl-kronika-budouc-jjj-324683.jpg 4.6262
Literatura faktu, Historie, Průmysl
Vydáno:, Pistorius & Olšanská

Chernobylskaja molitva (1997)

Kniha Modlitba za Černobyl – Kronika budoucnosti

Vivienca
dnes

Přiznám se, že knížku jsem si půjčila "ze zvědavosti" po shlédnutí seriálu. Knížka o to více překvapila (šokovala) svým svědectvím, které je snad ještě plastičtější a věrohodnější než samotný seriál. Vynikající četba o lidské hlouposti, která může vést až ke zničení celé civilizace. Doporučila bych jako povinnou četbu.

henrichinaski

Vyprávění natolik neuvěřitelné a bolestivé, že ho musíte dávkovat po troškách. I tak je ale obtížné pokračovat ve čtení.

Egeris

Není to přímo o elektrárně, ani o technických věcech kolem havárie. Jde spíše o příběhy lidí, kteří žili v tom "socialistickém ráji" a všech důsledcích tohoto "blahobytu". Kniha ukazuje zrůdné myšlení bývalého režimu v celé nahotě. Člověk nic neznamená, život nic neznamená, jde jen o zachování a podporu režimu. Ze čtení některých příběhů jde mráz po zádech.

BobanHo

Tahle kniha je o Černobylu jen častečně. Kdo čeká dramatický popis katastrofy a její likvidace, bude zklamán. Ve skutecnosti pojednává o zrůdnosti "rudého ráje", ať už se nazývá jakkoliv - Sovětský svaz, Rusko, Bělorusko... Jeho zdánlivá vyspělost je vykoupena utrpením a zničenými životy obyčejných lidí. Nejen v Černobylu. Doporučuji k četbě všem, kteří i dnes hledí na východ s nadějí, že tam zahlédnou světlé zítřky...

Peslik

Asi bylo již řečeno vše. Není k tomu co dodat.
Je to smutné, kruté a bohužel pravdivé.

Bolomsson

Po shlédnutí pětidílné série s názvem Černobyl z koprodukce HBO pro mne byla tato kniha jasná volba. Stejně jako samotná minisérie, tak i toto dílo je často totální citová vydíračka, ze které místy až mrazí a samotní tvůrci úspěšného seriálu se mnohými příběhy z této knihy inspirovali.

Muselo to být opravdu hrozné...ani ne tak ty chaotické okamžiky těsně po výbuchu, ale hlavně poté, co se to "radioaktivní peklo" rozběhlo na plné obrátky...ten zmatek, naprostá počáteční lhostejnost, lhaní a překrucování kruté pravdy nicnetušícím občanům, odhodlaným dobrovolníkům a vojákům, kteří na to svou chrabrostí a odhodlaností ve velké spoustě případů dříve nebo později doplatili svým životem či ztrátou někoho blízkého.

Na závěr jen pár silných úryvků z knihy, které mi výrazně utkvěly v paměti a budou se v ní držet ještě hodně dlouho:

"Je mi dvanáct let a jsem invalida. Do našeho domu přináší listonoš důchod mně a dědečkovi. Když holky ve třídě zjistily, že mám rakovinu krve, nechtějí už ze strachu vedle mě sedět… Dotknout se mě…"

"Vrátili jsme se domů. Všechno jsem ze sebe svlékl, všechny šaty, v kterých jsem tam byl, a hodil to do odpadků. Lodičku jsem věnoval malému synkovi. Moc mě o ni prosil. Nesundával ji z hlavy. Za dva roky mu stanovili diagnózu: mozkový nádor… Dál už si to napište sama… Dál už nechci mluvit…"

"Přijel jsem domů. Šel jsem na taneční zábavu. Zalíbila se mi jedna dívka: Pojď, seznámíme se. Proč? Tys teď černobylský. Mít s tebou dítě by bylo o strach!"

Opravdu silné příběhy a osudy lidí, kteří si prošli hotovým peklem a jejich životy jsou kvůli prolhanému zlu jménem komunismus doživotně poznamenané.

certik003

Tahle knížka se četla hodně těžce, byla plná emocí, smutku, beznaděje… Prostě hnus fialovej. Sovětská mentalita je neuchopitelná a pro mě naprosto nepochopitelná. Tohle by si měli přečíst všichni, co pořád vzdychají, že za socialismu bylo líp.

yennefer1

Potřebné, zvlášť dnes...