Amneris Amneris komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Knihu o Pejskovi a kočičce jsem si zamilovala jako malá holka, vždycky se mi líbily úžasné ilustrace :-)

31.12.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Naprosto geniální dílo skvělého českého básníka a sběratele lidových pohádek, balad a pověstí. Erbenovy verše jsou snadno zapamatovatelné a asi není nikdo, kdo by neznal alespoň jednu z balad. Můžeme být hrdí, že česká literatura skýtá takový Poklad.

26.03.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Tak tahle knížka byla bomba od začátku. Dala jsem přednost audioknize v podání herečky Simony Postlerové, která ji nečetla naprosto úžasně. Anna mi byla sympatická od prvního okamžiku a jen jsem žasla nad tím, co jí osud všechno přichystal. Ale se vším si poradila a nikdy neřekla, že by ji to vadilo, brala život jaký je, a to se mi líbilo. Konec mi přišel takový rychle useknutý a otevřený, ale asi to tak mělo být a ke knize to pasuje. Rozhodně doporučuji přečíst, je to úžasná kniha, která vás nepustí, dokud nebudete mít přečteno :-)

28.03.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh je psaný lehce a velmi čtivě, i když jde o těžké období našich dějin. Líbilo se mi, že příběh vypráví tři generace žen, každá ze svého úhlu pohledu. Ačkoliv se autorka v příběhu vracela v čase, nikdy mě to nerušilo, protože přechod byl naprosto plynulý. Za mě rozhodně doporučuji si HANU přečíst.

08.01.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Když jsem hledala knížku se štítkem tajemství do čtenářské výzvy, tak mě tato zaujala jak názvem, tak obalem. Od prvního momentu jsem se začetla a potřebovala jsem vědět, jak to celé dopadne. Silný příběh o dvou ženách - Editě a Irmě, které jsou odlišné, ale přeci jen podobné. Obě žily v těžkých časech a obě hledaly lásku a štěstí. Musím říct, že propojení obou postav v průběhu čtení se mi moc líbilo, stejně jako přirozený přechod do vysvětlení dané událostí, která se kolem žen odehrávala. Styl psaní mi hodně připomínal knihy paní Mornštajnové, kterou mám moc ráda. Díky této knize jsem objevila novou oblíbenou autorku, přečtu si další její díla :-)

03.01.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha mi na začátku přišla hodně zvláštní, jako by se autor snažil udělat úvod hodně nudný až depresivní a pak to rozjede na plný plyn. Samotný úvod o Nořině životě mě moc nebavil. Až když se objevila v Půlnoční knihovně, tak se začal děj konečně hýbat a od čtení jsem se pak nemohla odtrhnout. Konec byl zajímavý, čekala jsem trošku jiný, ale i tak to bylo fajn. Určitě si člověk díky čtení spoustu věcí uvědomí, třeba jaké by to bylo mít svoji knihovnu s možností prožít život jinak :-)

02.03.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na knihu Listopád jsem se těšila a byla jsem zvědavá na alternativní vývoj po roce 1989. A byla jsem velmi mile překvapená. Začátek byl trošku těžkopádný, ale pak se to rozjelo a byla to jízda. Styl psaní paní Mornštajnové je skutečně brilantní a prolnutí obou hlavních postav bylo hodně zajímavé. U příběhu Magdy se mi vybavila kniha "Než jsme byly tvoje" (podobný styl výchovy dětí). Konec byl na můj vkus trochu rychle vyřešený, i když v tomto příběhu to mělo důvod. Jsem ráda, že listopad 89 dopadl tak, jak dopadl. Doporučuji přečíst :-)

09.05.2021 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Knížky Jane Austenové mě jako náctiletou naprosto minuly, takže jsem si doplnila tuto literární mezeru v anglické literatuře až díky čtenářské výzvě. Dala jsem přednost audioknize v podání herečky Dany Černé, která má moc příjemný hlas. Začátek příběhu mi přišel trošku komplikovanější hlavně díky množství postav, ale postupem času jsem už věděla, kdo je s kým rodina a kdo je pouze návštěva. Někdy mi popisy situací dané rodiny přišly příliš zdlouhavé, ale některé momenty byly vtipné, takže se to hezky vyvážilo. Velmi mě překvapilo, jak je kniha snobská, ironická a hlavně i na dnešní dobu aktuální, ačkoliv ji autorka napsala ve druhé polovině 19. století, kdy byl feminismus a ženské hnutí teprve v plenkách. Konec byl dá se říct předvídatelný, ale to mi nevadilo. Vůbec se nedivím, že je Jane Austenová považována za zakladatelku moderního rodinného románu v anglické literatuře :-)

10.03.2023 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jde o krátkou knížku, kde se čtenář nechává unášet svoji fantazií, protože to je na čtení krásné. Určitě si zde každý najde to svoje a hlavně se může inspirovat mnoha moudrými myšlenkami, nad kterými stojí za to přemýšlet. Moc se mi líbil animovaný film, tam byly některé věci lépe podané než v knize :-)

13.03.2023 3 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Před nedávnem jsem poslouchala rozhlasovou hru ze života sester Bronthëových. Protože jsem od nich ještě nic nečetla, tak nastal čas si doplnit mezery v anglické literatuře 19. století. Dala jsem přednost audioknize v podání mé oblíbené herečky Garbriely Vránové. Okamžitě jsem byla vtažena do děje, vůbec nechápu, že jsem si knihu nepřečetla dřív. Příběh v sobě nese romantiku s realistickými prvky i počátky feminismu. Jde o úžasné literární dílo, které rozhodně stojí za přečtení :-)

22.02.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Stejně jako předešlé knihy od paní Mornštajnové jsem i Tiché roky přečetla takřka jedním dechem. S lehkostí, jakou dokáže psát a poskládat ze střípků osudů několika lidí celistvou mozaiku, mě asi nepřestane udivovat...

29.12.2019 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Drama Maryša je nádhernou ukázkou hanáckoslováckého nářečí s prvky brněnského dialektu. Inspiraci pro hru získali bratři Mrštíkovi ve vsi Tešany, kde žila Marie Horáková, která si vzala o 15 let staršího Felixe Turka z Borkovan, vdovce se třemi dětmi. Na rozdíl od hry Marie manžela neotrávila, ale prožila s ním téměř 40 let a ještě se jim narodilo 7 dětí (jen 4 se dožily dospělého věku). Samotná hra je skvěle napsaná a hlavně konec je naprosto bravurní. Maryša si i v dnešní době zaslouží, aby se četla jako klasická četba a hrála se v divadlech. Určitě si nějaké divadelní představení pustím :-)

12.03.2023 4 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Muzikál Noc na Karlštejně je můj oblíbený film, takže jsem si chtěla přečíst předlohu od pana Vrchlického. Vůbec jsem netušila, že film je prakticky totožný s divadelní hrou. Když jsem četla dialogy postav, vybavovaly se mi scény z filmu. Pokud máte rádi klasiku, tato kniha je skvělou volbou :-)

27.08.2022 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Chtěla jsem zkusit knihu od nové autorky, tak jsem zkusila Dědinu. A musím říct, že to byl výborný nápad psát v daném vesnickém nářečí. Jednotlivým příběhům i postavám v knize to dodalo na živosti. Trošku mě mrzelo, že některé postavy měly prostoru více než ostatní a taky ten otevřený konec u všech rodin mi vadil. Rozhodně jde o knihu, u které se člověk pobaví i zamyslí.

16.08.2022 4 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Na další díl ze série Romantické útěky jsem se moc těšila. Tentokrát jsem se hned začetla, popravdě jsem si Sophii z Kavárny v Kodani už moc nepamatovala, o to víc jsem byla na její příběh zvědavá. Ze dne na den se po rozchodu s přítelem ocitla v New Yorku, kde se seznámila s milou majitelkou kavárny Bellou a jejím bratrancem Toddem, který je shodou okolností jejím kolegou ve firmě, kde je na půlroční stáži. Kniha rychle utíkala, až mi bylo líto, že je konec. Knihy od Julie Caplin prostě mají svoje kouzlo a jsou skvělým prostředkem k zapomenutí na běžné starosti :-)

02.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Filmy s malým kouzelníkem Harry Pottrem jsem viděla opravdu mnohokrát, takže nastal čas si zase oprášit knižní vydání. Když u nás vyšel tento první díl, bylo mi 11 a já jsem našla knížku pod stromečkem. Vůbec jsem nevěděla, kdo je Harry Potter a ani jsem nevěděla, co od příběhu čekat. Ale od prvních stránek mě příběh pohltil a když jsem pak šla na film do kina, tak to bylo úžasné, do té doby tady filmy tohoto žánru nebyly. Teď po letech jsem začala číst příběh znovu a musím říct, že i teď v něm nacházím kouzlo a nedivím se, že ho čtou další generace dětí :-)

07.06.2023 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tak tato knížka mě velmi bavila. Cestování po Česku mám moc ráda a potěšily mě nové tipy, kam po naší vlasti vyrazit na výlet. Navíc příhody mladého cestovatele byly opravdu vtipné, hlavně ty s autem.
Bylo fajn i informační okénko u každé kapitoly. Rozhodně je to fajn kniha jen tak na odreagování :-)

05.08.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Skvěle napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Paní Mornštajnová umí člověka vtáhnout do děje a nepustí ho, dokud nedočte poslední stránku. Rozhodně doporučuji přečíst.

20.11.2019 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Další kniha z série Romantické útěky, tentokrát z mrazivého Islandu. Oproti ostatním knihám Julie Caplin se tady nepeče, ale vaří a hlavně nechybí popis úžasné islandské přírody. I když nejsem úplně cílová milovník severských států, tak díky čtení jsem dostala chuť se na Island podívat. A právě proto mám knihy od Julie tak ráda, dokáže svým popisem míst udělat hotovou turistickou propagaci na jakékoliv místo na světě :-)

22.02.2023 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Stejně jako první díl, ani druhé pokračování nelze ohodnotit jinak než jako úžasné a čtivé. Je vidět určitý progres a hlavně se zde děje více akce než v jedničce. Moc se mi líbilo vysvětlení některých scén z filmu, hnedka mi to dává větší smysl. Jsem zvědavá na trojku, přeci jen už je to pár let, co jsem sérii četla :-)

05.09.2023 5 z 5