Malý princ

Malý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245762/bmid_maly-princ-245762.jpg 4 16118 2186

Havárie letadla donutí vypravěče příběhu, který je zároveň autorovým alter egem, k přistání uprostřed pouště. Má zásobu pitné vody sotva na týden a proto musí opravit motor pokud možno co nejrychleji. Prvního dne ulehne unaven po celodenní práci a za úsvitu, stále tisíc kilometrů od nejbližšího lidského obydlí, ho probudí zvláštní hlásek, který ho žádá, aby nakreslil beránka... Alegorická pohádka pro děti i pro dospělé, kteří přemýšlí o ztraceném mládí a hledají životní moudrost, patří mezi nejvýznamnější díla svého druhu. Luxusní vatovaná vazba, velká písmena.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Sun

Le Petit Prince , 1943

Massek
Massek
24.02.2024 5 z 5

K dnešnímu dni 2185 komentářů, to už nemám moc co dodat. Tak sem hodím jen nějaké tipy z jiného kulturního soudku:

Poupata - Malému princi
Wohnout - Malý princ
Eva Burešová - Malý princ

Cestovatelka136
Cestovatelka136
23.02.2024 5 z 5

Překrásná knížka, která má lidem co říci i po letech, ale zatím zdá se, lidé jsou nepoučitelní. Milé a dojemné čtení plné krásných myšlenek. Děkuji autorovi tam nahoru.

tomasabi
tomasabi
22.02.2024 5 z 5

Zhodnotil bych to asi tak. Přečteno už několikrát a vždy když dočtu knihu, tak vzhlédnu někam ke hvězdám a doufám, že beránek nesnědl růži.

regulax
regulax
20.02.2024 5 z 5

Malý princ přesně zapadá do kategorie ČV - kniha, kterou nebudete číst poprvé. Ta kniha se musí číst opakovaně, aby se našla a pochopila ta moudra obsažená v ni!

Johny_H.
Johny_H.
13.02.2024 5 z 5

Poprvé jsem na malého prince narazil jako na audio knihu načtenou Viktorem Preissem a byla to naprostá paráda. Nyní jsem jí vzal na čtenářskou výzvu z knihovny a toto je zkrátka dojímavý a nádherný příběh kterému se nedá co vytknout 5/5 a na 100% doporučuji.

Emik87
Emik87
12.02.2024 3 z 5

Budu zřejmě patřit k menšině, ale Malému princi jsem nikdy nepřišla "na chuť". Počtvrté jsem si ji přečetla v rámci Čtenářské výzvy a zřejmě to bylo i čtení opravdu poslední.

Ivet_V
Ivet_V
12.02.2024 4 z 5

Četla jsem to jako povinnou četbu. Příběh mě bavil, ale nenacházela jsem žádný hlubší význam. Ten prvotní příběh mě bavil, ale abych tam našla něco k zamyšlení, musela jsem to opravdu hledat a nic moc tam nenašla. Možná, že to bude lepší, když si to přečtu za pár let v úplně jiném rozpoložení.

Knižní střípky
Knižní střípky
10.02.2024 5 z 5

Už ani nevím, kolikrát jsem MALÉHO PRINCE četla. Poprvé jako dítě, tehdy jsem však ještě ani zdaleka nedokázala ocenit to vše, co kniha čtenáři předává. V průběhu celého svého dosavadního života jsem se k němu mnohokráte vrátila. Zamilovaly si ho i mé děti.

Toto je skutečně nadčasový příběh, který má obrovský přesah, byť dějově je v podstatě velice jednoduchý.

Tentokrát jsem si MALÉHO PRINCE užila v nádherném velkoformátovém trojrozměrném vydání a bylo mi s ním zase hezky.

Pravdonoška
Pravdonoška
09.02.2024 3 z 5

Malý princ je hezká knížka. Jako malá jsem se tomu vyhýbala, nelákalo mě to, a je to dobře. On to není příběh pro děti. Já osobně jsem ho pochopila až jako starší. Bohužel musím smutně konstatovat, že mě mrzí, jak si dneska každý druhý píše na zdi sociálních sítí “hluboké myšlenky z tohoto díla, i když kolikrát nechápe, o čem to vlastně je. Ta přílišná pozornost dílu škodí, už i mně, přestože se mi to líbí, to přijde trochu nadhodnocené.

nemesis10
nemesis10
09.02.2024 4 z 5

Bohužel jsem byla nucena poslouchat opakovaně tento příběh v rádiu, když mi bylo cca 4-6 let. Přišlo mi to hrozně depresivní a dlouhé roky jsem ho neměla ráda. Teprve v dospělosti jsem se k němu náhodou dostala znovu a změnila názor. Někteří rodiče asi úplně nechápou, že to není pohádka pro malé děti :-)

Mrs.Depp
Mrs.Depp
04.02.2024 5 z 5

Když jsem poprvé četla tuto knihu, psala jsem tady ne příliš nadšený komentář a myslím, že autorovi dlužím obrovskou omluvu. Absolutně jsem tehdy knihu nepochopila. Nechápala jsem, co zrovna na této knížce tolik lidí uchvátilo. Právě proto, že ji miluje tolik lidí, rozhodla jsem se jí dát šanci po čase znovu a tehdy jsem se do ní i já zamilovala. Teď jsem ji četla potřetí, tentokrát v dětském, ilustrovaném vydání a už vím, že si ji chci přečíst ještě spoustukrát, protože je v ní tolik moudrosti a tolik krásy. Asi u této knihy více než kde jinde platí, že správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. A je důležité ji číst nejen s otevřenýma očima, ale i srdcem.

A můj oblíbený You become responsible forever for what you have tamed.

A mohla bych tady vypsat ještě desítky neméně nádherných citátů, které by si měl čas od času připomenout každý, ale to už nechám na Vás, jestli si přečtete příběh o Malém princi, Lišce a dalších, které na své cestě potkal.

1Cannis
1Cannis
04.02.2024 5 z 5

Přečteno nesčetněkrát, vždy mi to vžene slzy do očí, když se nad určitými pasážemi zamyslím. Za mě 5 hvězdiček nestačí.

Sarinka555
Sarinka555
04.02.2024 5 z 5

Poprvé mi Malého Prince četla maminka, když mi bylo asi šest a ležela jsem s angínou. Samozřejmě jsem jej vnímala jinak než dneska. Četla jsem myslím čtyřikrát a vždy jsem pochopila, nebo našla zase něco nového. Až mi bude 30, přečtu si ho znova a jsem zvědavá, jestli v příběhu objevím něco, co mi dosud zůstalo skryto. A taky jsem zvědavá, jestli i příště obrečím konec.

Knihomolka_176
Knihomolka_176
03.02.2024 5 z 5

Všichni asi znají příběh Malého prince, který navštívil nespočet planet, poznal nespočet různých lidí a nikdy nepochopil myšlení dospělých.
Když se nad tím zamyslím, opravdu jsme my dospělí občas nepochopitelní a záleží nám na věcech, kterým děti nerozumí. Ale i z dětí se jednou stanou dospělí, kterým začne záležet na věcem, které jejich děti nepochopí. A tak to prostě bude vždycky.
A v tom je to kouzlo!

Kory98
Kory98
02.02.2024 5 z 5

Co dodat k malému princi? Asi to, že v tomto krátkém příběhu je tolik kouzla a velkých myšlenek, že ho mohu číst stále znovu. A znovu v něm nalézám něco nového, čeho jsem si dřív nevšimla nebo mě "osloví" to, co mě předtím neoslovilo. Toto vydání je už moje několikáté, protože je vždycky někomu půjčím na věčné časy. A co by to bylo za knihovnu bez Malého prince, takže antikvariát to jistí. Jedna z knížek, kterou bych si vzala na pustý ostrov. Ani se nedivím, že s příběhem často pracují scénáristé a divadelní režiséři, protože dává spoustu prostoru, jak jej uchopit. Při posledním čtení jsem před sebou viděla Jana Cinu a jeho ztvárnění Malého prince v Divadle Studio DVA a moc se mi líbilo.

SoňkaSoník
SoňkaSoník
22.01.2024 5 z 5

Na první pohled jednoduchý příběh, který dá člověku víc, než čeká, a to v jakékoli životní fázi. Bohužel ne každý si v dnešní uspěchané a do jisté míry sebestředné době uvědomuje, že je opravdu zodpovědný za to, co si k sobě připoutá.
Jsem ráda, že je kniha součástí mé knihovny.

Profesorskey
Profesorskey
22.01.2024 3 z 5

K Malému princovi jsem se poprvé dostal ve 34 letech. Samozřejmě jsem ho znal, ale k četbě jsem se odhodlal až nyní. Takže hodím jen názor toho čtenáře dospěláka, který je tak trochu lampář, tak trochu opilec, tak trochu počtář a tak trochu lenoch se vzrostlými stromy. Život dospěláka je v mnoha ohledech tragédie. Necháváme problémy vyhnít do takové velikosti, že s nimi již nic nezmůžeme. Přes čísla, za kterými se honíme, ztrácíme to, na čem záleží nejvíce. A tak dál... a tak dál. Bla bla bla.

Osobně si myslím, že kniha je hodně přeceňována, ač není špatná. Popisuje absurditu dospěláckého života docela neotřelou formou. A obsahuje určitou moudrost, kterou by měl mít každý dospělák již zažitou.

"Jsi zodpovědný za to, co k sobě připoutáš."

JJJ007
JJJ007
08.01.2024 5 z 5

Nejlepší kniha!!

maximus13
maximus13
04.01.2024 1 z 5

S dovolením si půjčím myšlenku od Dupity: "Tato kniha je zajímavá tím, že ji od mládí nesnáším. Manželka ji miluje." U deskových her existuje výraz, že díky reklamě a omílání dokola, že je ta konkrétní hra nejlepší název "vyhypovaná, neboli vyhajpovaná" i když je to pravda pouze z části. A zde je to přesně tak. Kniha má určitě své kvality, ale tím, že o ní slyšíme od mala, tak se nám už zřejmě přejedla a zevšedněla.

kaczka79
kaczka79
03.01.2024 5 z 5

Na tuto knihu je třeba dospět. Jako dítě jsem knihu nechápala a radši jsem četla pohádky. Až v dospělosti jsem ji "přišla na chuť " a vnímala všechny metafory, přirovnání, citace... Dávám plný počet hvězd za krásné zpracování 3D pohyblivé ilustrace.