Maryša

Maryša https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16091/bmid_marysa-2fg-16091.jpeg 4 2509 297

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku.... celý text

Komentáře (297)


stoun25
stoun25
13.01.2024 5 z 5

Hodně silná káva... Moc se mi to líbilo.
5 hvězd

JointlieKat94
JointlieKat94
07.01.2024 4 z 5

To bylo teda nejvíc hustý divadelní drámo, co jsem snad četla!

Pardon, normálně se takhle nevyjadřuju, ale tohle jsem prostě musela. Na čtení mi stačila jen asi hodinka klidu v práci a já si čtení teda maximálně užila.
Četla jsem eknihu z Městský knihovny v Praze (staženou zde) a jsem teda nešťastná z toho množství chyb! Ne, nářečí jsem rozpoznala- líbilo se mi a rozumněla jsem téměř všemu- avšak množství chyb v textu!

No ale ke knize.. bylo to skvělý! Zpočátku jsem se nářečí obávala, ale záhy jsem zjistila, že i tak je to srozumitelné. Děj byl teda napínavý a konec byl vážně překvapivý. Přišlo mi, že matka Maryšy se vlastně ani trochu jako matka nechovala, otec až později pochopil, co udělali..

No škoda. Ale kdyby to tak nedopadlo, meměli by jsme takhle skvělou divadelní hru!

A né, Francek se mi nelíbil. Celou dobu se chtěl za Maryšu rvát, ale jí samotné se na názor a na to, co by chtěla ona, nezeptal.. A to vlastně nikdo!


Maky78
Maky78
03.12.2023 4 z 5

Drama nakonec není špatný. Kdybych četla dřív asi by mě nebavilo.
Nářečí pro mě v pohodě.Doba se posunula, i tak je tam spousta aktuálních témat.

Mánička178
Mánička178
24.11.2023 5 z 5

Toto drama mě vyloženě nadchlo. Potěšilo mě, že jsem poměrně dobře rozuměla nářečí, objevovala jsem zde totiž slova, která znám díky své babičce :D Ale i ta drsná surovost je pro mě fascinující... Obsahem se počítá drama na desítky stran, a přece toho stihne říci tolik... Opravdu úžasné dílo!

vercza
vercza
08.11.2023 4 z 5

Ve třiceti si doplňuji vzdělání a čtu povinnou četbu :) A musím za sebe říct, dobře, že jsem počkala. V 18ti by mě to nejspíš nebavilo a krkolomným starým nářečím bych se nelopotila. Věděla jsem o čem příběh je, ale znala jsem hlavně konec, ne co tomu předcházelo. Řekla bych, že s věkem se člověk dokáže vcítit a pochopit chování a pohnutky některých postav.
Ačkoliv divadelní žánr nebude úplně můj šálek kávy, Maryša je klasika a stojí za přečtení.

Sabina335
Sabina335
23.09.2023 4 z 5

Kniha nebo spise pribeh sam o sobe je velmi dobry. Ja osobne mela problem s nekterymi slovy a narecim, ve kterem je kniha napsana. Take me moc nevyhovuje divadelni zanr. Kniha je rozdelena na jednotlive jednani a vystupy. Popisy jaou dobre pro predstavivost.

apq
apq
22.08.2023 4 z 5

Ale jo, kniha není špatná, příběh je zajímavý a krom některých záludných slov, se to čte docela dobře. Konec je podařený.

Mety15
Mety15
20.08.2023 5 z 5

Ideální k maturitní četbě. Jednoduchý příběh, který má ale v sobě spoustu emocí. Kniha se čte velmi dobře. Určitě můžu doporučit.

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 4 z 5

Díky této knize jsem si uvědomila, jak moc mě drásá číst příběhy, ve kterých je pácháno násilí na ženách.
Jinak jako maturitní četbu rozhodně doporučuji: krátké, úderné a dobře zapamatovatelné.

kikies
kikies
27.07.2023 3 z 5

Z klasiky a povinné četby patří Maryša určitě k tomu lepšímu (rozuměj: čtivějšímu). Sympatická délka, svižný děj, stále aktuální téma a emoce chytající za srdce. Ano, čte se to dobře, a čím je člověk vyzrálejší, k tím většímu porozumění nejspíše dojde.

Lucie21352
Lucie21352
12.07.2023 4 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se vrátila do doby střední školy, kdy jsem Maryšu četla jako povinnou četbu. Musím říct, že mezi mým tehdejším (nuceným) a současným prožitkem z četby je velký rozdíl. Zjistila jsem, že až nyní jsem se dokázala dostatečně vcítit do děje a pohnutek jednotlivých postav. Od jisté části knihy jsem se těšila až "ta káva bude jakási trpká".

Kabuky
Kabuky
07.07.2023 5 z 5

Klasika povinné četby.

Vivetkav
Vivetkav
15.06.2023 3 z 5

Pěkně dílo, jsem ráda, že díky výzvě jsem na něj narazila.. na to jak je to krátké tak to bylo výstižné a mám chuť si zajít na hru

RonnieSmithx
RonnieSmithx
12.06.2023 4 z 5

MARYŠE SE NEDIVIM TAKY BYCH NĚKOHO OTRAVILA

Kontryhelka
Kontryhelka
09.06.2023 1 z 5

Povinná četba, která většině spolužáků ani mně nic neříkala. Samozřejmě vím o čem tvorba je, ale ráda jsem po škole na ní zapomněla.

Adele.
Adele.
07.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Přečteno jako povinná četba k maturitě - takže opět hodnocení jiné, než u mých oblíbených žánrů.
Musím ale říct, že se mi Maryša líbila. Vlastně mě to až překvapilo bylo to krátké, napínavé, děj plynul svižně a oproti jiným realistickým dílům, které jsem četla (jako Otec Goriot nebo Zločin a trest), to bylo bez zbytečných popisů. Sice pro mě byly, kvůli použitému nářečí, některé pasáže obtížně srozumitelné a dramata celkově se mi čtou hůře než klasické romány, ale téma mě bavilo a možnost to celé zhlédnout i v hrané formě mi pomohla si to celé ještě lépe představit.

Poměrně se mnou otřáslo, že to takhle v minulosti skutečně fungovalo že měly dívky domluvené sňatky klidně s naprosto nevhodnými manželi, nemohly k tomu nic říct a měly tak zničený celý život. Navíc byly v podstatě bezbranné vůči domácímu násilí. Smutné bylo i to, jak se Maryša vlivem nešťastného manželství změnila z veselé dívky se stala zatrpklá nevlastní matka a hospodyně tyrana, která nesnáší svět. Líbilo se mi, jak ze začátku bojovala za svou lásku, a i když si musela vzít Vávru, na Francka nezapomněla Zároveň si dokázala udržet svoji hrdost a nepodlehnout prosbám sobeckého otce. Trochu mi ale vadil její nepromyšlený čin s otrávením Vávry, vždyť chtěla utéct s Franckem a přiznáním se si svůj život ještě více zkomplikovala.
Francka jsem si oblíbila. I přes nesouhlas okolí se Maryši nevzdal a chtěl ji vytáhnout ze špatných podmínek. Jako jeden z mála chápal, že štěstí nezávisí na bohatství a to, že je Vávra bohatý ještě neznamená, že s ním bude Maryša spokojená. Na druhou stranu nebral v potaz pocity Maryši a svým neuváženým chováním ještě zhoršoval její pověst. I když to s ní myslel dobře, ani se nezeptal, jak to skutečně chce ona.

Celé drama jasně upozorňuje na nerovnoprávnost mužů a žen v tehdejší společnosti a vybízí ženy k svobodnému rozhodování o svém životě. S Maryšou skutečně všichni celou dobu zacházeli jako s majetkem a ne jako se svobodnou bytostí. Ona se ale nakonec rozhodne sama za sebe a svůj život tak konečně vezme do svých rukou.

Konec dramatu je nejasný a já se musím ptát, co se s Maryšou dál stane Půjde do vězení a její láska k Franckovi tak zůstane nenaplněná? Jak se k této situaci vůbec postaví sám Francek a její rodina?

Radka1911
Radka1911
23.05.2023 3 z 5

Nestárnoucí klasika. Bohužel knihu jsem kdysi přečetla až po zhlédnutí divadelního představení, takže se mi moc dobře nečetla.

Lenka541
Lenka541
06.05.2023 3 z 5

Knížka se mi dostala do rukou náhodou jako povinná četba dcery . Klasika, která neurazí, nenadchne,ale nyní přečteno zcela dobrovolně a s radostí.

adabraz
adabraz
26.04.2023 3 z 5

Dobrá divadelní hra, která se nebojí ukázat syrovost a realitu života.

Magdalena5
Magdalena5
25.04.2023 5 z 5

Čteno, slyšeno, viděno na prknech i přes obrazovku x-krát a stále živé. Hra o nelásce, zlobě a násilí stále aktuální a můžeme žít v jakékoliv době.