Maryša

Koupit

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16091/big_marysa-2fg-16091.jpeg 3.72125

Kniha Maryša

Miliarda
11. listopadu

Zajímavá hra s poutavým dějem u níž mi však vadí poměrně rychlý konec, který je trochu ve stylu "deus ex machina". Na druhou stranu však mohu vyzdvihnout původní nářečí, které jsem myslel, že mi bude vadit, nicméně bylo příjemným osvěžením. Celkově bylo pro mě toto dílo bratrů Mrštíků pozitivním překvapením, které mohu jen doporučit.

koudja

Je to fajn, poslouchána rozhlasová inscenace…

Orange8knihomol

Jedna z nejzdařilejších českých divadelních her všech dob - Maryša - od bratrů Mrštíkových je realistická tragédie, odehrávající se na slovácké vesnici. Drama je rozděleno do pěti jednání (podle klasického antického schématu). Sledujeme zde příběh venkovské dívky Maryši, která je nucena provdat se za vdovce Vávru, čtyřicetiletého mlynáře se třemi dětmi. Maryša je však zamilovaná do chudého Francka, vojenského rekruta. Jenže proti rozhodnutí rodičů marno vzdorovat. A tak se z mladičké Maryši stává paní Vávrová... A protože se jedná o tragédii, je jasné, že hra končí tragickým činem... Zpočátku jsem se trochu obávala slováckého nářečí, ale záhy jsem zjistila, že se nejedná o výrazy, jejichž význam by nebylo možné snadno odvodit, což mě opravdu překvapilo. Hra se mi četla o mnoho lépe než kupř. Shakespearovy hry, toť ale přisuzuji prostředí a postavám, které mi byly o dost bližší než italští šlechtici a měšťané. Z mé strany veliké DOPORUČENÍ, výběrem této klasiky určitě neprohloupíte!

Malinali

Klasika a moc se mi líbí původní jazyk. Vdaná, ale ne z lásky... Věčné téma. Mě se líbilo.

Littlemonday

Cekala jsem malinko humornejsi dej, ale vubec nevadi. Dilo skvele, kniha se mi cetla dobre, velmi zajimavy konec, ja bych teda jednala jinak nez Marysa… :D

ArkAngel

Tak jsem konečně přečetl dílo, na které Cimrmani ve svém Záskoku tolik odkazují. Čekal jsem to i kvůli nim možná krapet humornější, ale i tak jsem se celkem bavil. Maryši vám musí být líto a nakonec i pochopíte, co vlastně na konci udělá.

brunette362

Kvalitní dílo, které nikdy neomrzí.

Národní divadlo v Š O K U .
Diváci očekávali romantické drama, ale stali se svědky vraždy. Věřící ctili přikázání NEZABIJEŠ ! Drama v 5. dějství vrcholilo katastrofou, pro kterou dílo 9.5. 1894 nebylo přijato. Zásadně odporovalo tradičním mravním normám a náboženskému cítění.
Byla to doba k o n c e n á r o d n í h o o b r o z e n í.
Maryšu chápu, ale je mi nesympatická její nezralost.
Pro divadelní drama dobrý, ale i tak nemožné, otřesné a proto toto drama je skutečným dramatem, které bude žít.

Kdo z porevolučních vlád vyřešil domácí násilí, jaké pomoci se dočkaly v r. 2021 samoživitelky s dětmi, jak mohou muži plnit funkci živitele rodiny s politikou podporující exekutory a šedou ekonomiku?
Odpustí nám někdy nová generace lhostejnost a pohodlnost nic neřešit a problémy nechat bujet. Kryl neunesl, že jeho krajané si neumí vládnout. Drama 5. dějství dopadá na ty, které nejvíc milujem, naše děti. Až zestárnou , nikdo nepodá ruku.
Co se děje s hladovými v Indii, víme. Nakažení bloudí, potácejí se zpět na venkov, neznají směr, kudy domů? Nemají ani na roušky, umírají hlady nebo na covid denně 3000. Indičtí představitelé vyhodnotili aktuálni situaci tak, že v průměru jsou OK. Chudé poslali do posvátné Gangy, ve vodách řeky je dost místa pro živé i mrtvé.

Vše je v rozdělování státního rozpočtu, nasměrování toku peněz. Pan Klaus usiloval o chudý stát a bohaté lidi. Poměr mám raděj neprozradil. Kolik chudý musí pracovat na sto multimiliardářů? Ten komu se staly zisky drogou, je chce přirozeně pro sebe. Proto se naše společnost rozdělila. Pro mnohé lepšolidi je 2,4 milionů voličů zbloudilých, nechápajících, jak je "demokracie" výborná a jak odporný byl pro nadlidi socialismus. Přece nikdo problémy nebude řešit za ně! Ať víc pro mě pracujou, nechtějí se mít lépe, jsou to lenoši.
A co rodina? Dnes nestačí pracovat 8 hodin.

Maryšo, dnes by ti láska k Franckovi nekvetla. Pracoval by statečně, ale věčně utahaný, vyčerpaný. Raději by propil vše v hospodě, aby zapomněl , že nevydělá dost na hypotéky, děti, pojistky, mobily, růže pro tebe...
Dnešní Maryša má volební právo, vzdělání, možnost rozvodu a hlavně se spojovat se samoživitelkami a společně nutit politiky, aby měla právo s dětmi slušně bydlet a žít a možná i růží se dočká.
Citace:
"Maryšo! Já na všecko zapomenu, nic ti nebudu vyčítat, nikomu nebudu vyhrožovat, jen dyž trochu vůlu budu vidět u tebe. Nevíš, jak to člověka bolí.
Všechno pro tebe udělám, co enom si budeš přát, jen abys byla spokojená a šťastná.
A zatím na hromech líháme, na hromech vstáváme. Je to potřeba? Musí to bét? Všechno pro tebe udělám."

Je toho tolik, co nikdy nepřečtu, ale k Maryše se budu vracet, jsem k ní přikována.
Alois a Vilém Mrštíkovi jsou Mistry. Dali národu skvost, nevyčíslitelné hodnoty. Neznám dostatečné výmluvná slova, kterými bych vyjádřila úctu a vděk bratrům za jejich práci . Kéž bychom dokázali ocenit ty, kteří jsou národu ku prospěchu.