Maryša

Koupit

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16091/marysa-16091.jpg 3.71731
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno · Artur

Kniha Maryša

Alethea_k
předevčírem

Maryša je rozhodně kraťoučké dílko obsahující mnoho informací a dobře prokreslené postavy, které jsou vhodnými hybateli děje. Jsem ráda, že jsem si divadelní hru přečetla. Možná jsem čekala, že text bude ještě více emotivní, nicméně od toho jsou herci...
Myslím, že se k ní ještě budu vracet. Pokud budeme brát obecně české texty do konce 19. st., toto je klenot. Dá se číst, je přečtený za chvíli, obsahuje zajímavé myšlenky, má to pointu. Totéž se bohužel o všech starších dílech české literatury říci nedá...
DOPORUČUJI K MATURITĚ.

lord-artoo

Nečekaně mnoho silných emocí...

MilanCFC

Zdejší popisek knihy to zcela, ale zcela vystihuje - jeden z klenotů české divadelní tvorby. Jako u Furiantů, kdyby šlo, tak dám ještě vyšší hodnocení. Ke spoustě děl by se měl leckdo vrátit v pozdějším věku, pokud četl (povinně) na škole. Obsah i formu pak mnohem více ocení.

Jaehyun

Za mě super kniha. Četla jsem ji k maturitě a bez problému. Ani ten jazyk mi nijak nevadil, právě naopak. Občas jsem se i zasmála u některých monologů Maryši.

zuzi509

Začnu asi takhle: Miluji moravské nářečí, byť jím nemluvím a tím, že já osobně nemám žádné nářečí jsem se na knihu musela více soustředit, hlavně se mi to v hlavě překlápělo na normální češtinu. Sranda byla se opravdu zaměřit na to abych to četla správně. Zamilovala jsem si prostředí ve kterém se děj odehrává. Maryša je můj naprostý favorit. K příběhu: Nápad je skvělý, ale některé scény a dialogy byly malinko zbytečné. Já bych se místo toho mnohem raději podívala do soukromí Vávry a Maryši, jak se k sobě chovali atd. Taky bych více rozehrála konec, který je naprosto krandiozní. Celkově dílo je to prostě úžasné a nezbývá mi jen dát hvězdy.

JulianaH.

Četba k maturitě. A zároveň znamenitě napsaná věc. Jenom pro kochání nářečím nemám tolik pochopení jako ranější čtenáři, ale rozhodně mi nevadilo.
Na základě toho, co jsem dosud z divadelních her přečetla, mi přijde, že Maryša je snad (vedle Lessingovy Sittah) jediná ženská postava, která má charakter. Moje náklonnost k titulní hrdince je tedy jeden z důvodů, proč se mi hra tolik líbila.
A "kafe od Žida" je prostě kouzelné. :D

1T0S_

Přečetl jsem si zde pár dlouhých analýz o tom, jak je tohle dílo úžasné - nemohu souhlasit.

Mnohokrát zde bylo zmiňováno, že je kniha čtivá. Asi jsem četl něco jiného, ale mě to nepřišlo. Děj gradoval velice pomalu, přišlo mi, že zde bylo plno prázdných momentů a ukončení přišlo znenadání.
Chápu použití nářečí, ale místy mě vážně iritovalo a působilo komicky.

Postavy též nebyly žádná sláva. Kromě Lízala působily všechny papírově, neprocházely žádným pořádným vývojem. Každý si zkrátka jel to své a ono to nějak fungovalo.

Snad ze všeho nejhorší je ale koncept. Láska dvou mladých lidí je zruinována jejich rodiči, následuje tragický konec. Hrozné klišé, které se objevuje snad v každé druhé literární klasice.
1/5

archandelka

Maryša není ničím jinym, než jedním obrovským svědectvím, že život bez lásky se žít nedá.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

láska venkov svědomí moc zfilmováno dramata vesnice česká literatura český venkov

Autoři knihy

Vilém Mrštík