Maryša

kniha od:


Koupit

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Neustále přitahuje významné inscenátory a její inscenace patří velmi často mezi pozoruhodné divadelní počiny. Mimochodem patří mezi nejpřekládanější česká dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Dnes její hodnoty dokážeme ocenit snad ještě více, než v době jejího vzniku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16091/marysa-16091.jpg 3.71944
Žánr
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Artur
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (217)

Kniha Maryša

Přidat komentář
martineden
23. listopadu

Vynikající drama, doporučuji též inscenaci Bezručova divadla v Ostravě.

majdazee
29. října

Četla jsem to kvůli povinné četbě ale bohužel mě to moc nechytlo. Jediné co se mi líbilo bylo řešené sociální stigma kvůli nemožnosti rozvodu a volby partnera. Kniha nemá zas tak originální příběh a krom toho, že se jedná o slavné dílo č. literatury bych si ji nepřečetla.


kacaabba
19. října

Viděno jako divadelní počin zlínského divadla.

Gweny
27. září

Působivé drama z pera českých spisovatelů. Mělo to šťávu, mělo to spád, a i když člověk jakž takž zápletku a pak hlavně ten konec zná, stejně je tím, jak se děj odvíjí, nemálo překvapen.
Je to svižné drama na jeden večer ale s přesahem, který má co do sebe. Krásně tu bratři Mrštíkové pracují s psychologií postav - stále tvrdohlavá Maryša, procitnuvší Lízal a hlavně darebák Vávra. Tohle čtení jsem si vážně užila. Nesmírně mě bavil jazyk, jakým je dílo psané. Moravský slang se mě líbil vždy, je měkký, zvonivý a rytmický.

MirijamFrankl
05. září

Drama, které má co říci i dnes. I přes odlišnost doby a především jazyka (u něhož jsem se někdy vážně pobavila) mi přišlo snadné a přirozené vcítit se do protagonistky, mladé ženy, která zůstala na všechno sama, žena dotlačená okolnostmi a zájmy jiných lidí do nemožné situace.

mataaskorice
01. září

Divadelní hra byla napsána téměř před 130 lety. To, co mi zpočátku vadilo jako časová i jazyková bariéra, jsem postupně začala vnímat jako benefit. Díky autentičnosti, znalosti venkovských poměrů a tradic, má čtenář možnost cestovat v čase a objevit se v moravské vesnici konce 19. století. Nářečí může být pro někoho oříšek, já se do hanácké rodiny přivdala, tak se chytám víc, než kdybych text četla před pár lety. Škoda Maryši, která mohla žít úplně jinak. Řečeno příslovím: "Není všechno zlato, co se třpytí." a: "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají" a taky: "Pozdě bycha honit".

jonasx
25. srpna

Po přečtění obsahu a komentářů ostatních jsem toho od této knihy moc neočekával, ale nakonec to bylo mnohem lepší než jsem si původně myslel.
Pozitivní aspekty této knihy jsou překvapivě zajímavý příběh, dobře uspořádaný děj a prostředí. Negativní je zde hůře srozumitelný jazyk v první polovině knihy a někdy zbytečně dlouhé bloky textu.

VAnna
16. srpna

Nečekala jsem to, ale tento příběh mě velice silně zasáhl, mohu jen doporučit.

1 ...

Doporučujeme

Něžný barbar
Něžný barbar
Matka
Matka
Věc Makropulos
Věc Makropulos
Záskok
Záskok