Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64839

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

Kniha Pýcha a předsudek

PhoebePollard
předevčírem

Vím, že tento názor je velmi rozšířený a mně nezbývá, než se k němu připojit, protože tohle úžasné dílo je prostě nejlepší román od Austenové, která se zase řadí k naprosté špičce mezi pisateli podobných námětů. V Pýše a předsudku myslím nebyla ani jedna jediná pasáž, která by mě nebavila a to ani, když jsem četla knihu opakovaně. Elizabeth mi je velmi sympatická, hlavně proto, že se často chová tak, jak bych se chtěla chovat já, kdybych k tomu měla odvahu. A sledovat duševní přerod pana Darcyho bylo také zajímavé. A ani postava Lydie, jakkoliv hloupá, pošetilá a náladová, mi nepřipadala hodná větších antipatií. Poukazování na lidské chyby je naopak velmi potřebné a to i v dnešní době.

Inny

Ne nadarmo je to jeden z nejlepších románu světové literatury. Krásný příběh o lásce, přátelství a pokoře ale i o nenávisti a faleši. Uvítala bych více prostoru s panem Darcym. Každopádně přečetla jsem jednim dechem :)

katka-kacav3318

Obálka úplně příšerná, ale jak se říká nesuď knihu podle obalu. Prvních 100 stran tam Darcy moc nebyl, ale když už se tam objevil, stálo to za to. Zbytek knihy úžasný. Pěkně tam vidíme ten kvetoucí vztah z Elizabethiny strany. Příběh bomba.

agatha2

Jane AUSTEN Vás svými romány buď naprosto okouzlí, nebo její knihy odložíte a už se k nim nikdy nevrátíte. Mně se již před léty stalo to první. A nikdy jsem nelitovala. Stejně jako jsem se v desíti letech na prázdninách u babičky zamilovala na první dobrou do Agathy Christie, tak jsem o pár let později na střední podlehla kouzlu knih od Jane Austen. Všichni dobře známe Pýchu a předsudek. Já ji miluji již více než čtvrt století. Je to poklidné vyprávění, pro někoho možná nudné, zdlouhavé ve srovnání s tím, jak se píše většina současných knihy, ale pro mě je to balzám na duši. A pan Darcy? Ten se mi dostal pod kůži stejně jako Rhett Butler z Jihu proti severu, Heatclif z Větrné hůrky ( i když to opravdu není kladný hrdina), pan Rochester z Jany Eyrové nebo můj milovaný Šura z Měděného jezdce. Každý by si měl jednou přečíst příběhy s těmito úžasnými mužskými hrdiny.

Peqvy

Nádherné čtení! Přestože se jedná o knihu z devatenáctého století je svým způsobem nadčasová, ale zároveň trochu konzervativní. Fascinuje mne způsob psaní a chování mužů v té době. V dnešní době by se na ni šlo dívat jako na fantasy. :D
Četla jsem ji jednou a určitě se k ní vrátím.

chloerny

Tohle je můj nejoblíbenější příběh. A musím se přidat k těm, kteří díky tomuto románu nepřestanou věřit a hledat lásku.

Kateřin-a

Film s Keirou Knightley se mi moc líbil a pouštím si ho opakovaně, ale o knize to říct nemůžu. Četlo se to pěkně a postavy i rodinný život byly věrohodně vykresleny, přesto se mi to nelíbilo až tolik. Je to však dílo klasické, které v kontextu doby, ve kterém bylo napsáno, zaslouží uznání.

Smiley96

Kniha samozrejme lepsi nez film. Ten popis pocitu je naprosto dokonaly. Pouze mi vadilo Elizabethino zkomoleni jmena na Lizinko, to mi pri cteni drasalo zrak.