Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/big_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 4.66540

Vydáno: , Rozmluvy, Leda

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

zuzanie1

Všichni píšou jak je to skvělá knížka, i dle hodnocení fajn. Bohužel já se do toho prostě nemůžu začíst. Mám chaos ve jménech, sáhodlouhé rozhovory v podstatě o ničem. Takže knihu odkládám a třeba po ni někdy později sáhnu.

chrudas

Stará dobrá klasika, ta se neomrzí.

knihyKeMne

Seriálu v tv jsem od první chvíle propadla, film byl snad ještě lepší, a jako správná fanynka jsem si pořídila i knížku. Je to už nějaký čas a žila jsem v domnění, že jsem určitě četla i ji. Když jsem však teď po ní sáhla, udiveně zjišťuji, že obsahovala pasáže, které jsem doposud neznala. Čtena tedy nyní poctivě poprvé a přestože ten příběh znám již ve dvou zfilmovaných variantách (a jako svý boty), stejně jsem si užila i tu knižní. Překvapila svou čtivostí i tím, kolik osobních myšlenek Elizy obsahovala. Konečně mi některé věci došly :-) Autorka si skutečně dala záležet na charakterech postav (pan otec opět velice pobavil) i jejich vývinu v průběhu knihy. Nastiňuje i jak šel jejich život dál po skončení zápletky, takže teď už vím skutečně všechno a jsem nadmíru spokojená.

JointlieKat94

5* jsem dala za knihu a stejný počet bych dala i za audioknihu, namluvenou Danou Černou. Příjemný poslech. :)

morienhithwen

Jsem až v šoku, jak moc jsem si tuto knihu užila oproti Emmě (což byla první, a pokud si dobře pamatuji i jediná kniha, kterou jsem zatím od Jane Austen četla). V Emmě byly všechny třídní předsudky součástí narativu a vývojem příběhu jen upevňovány, zatímco v Pýše se přeskakují a zpochybňují a člověk je hodnocen na základě svých skutečných vlastností. Už jen kvůli tomu, do jaké míry detailu jsou vyobrazeny postavy jako pan Collins, paní Benettová, pan Wickham, Darcyho teta a celá ta myriáda dalších, bych skoro řekla, že to víc než jako romanci vnímám jako společenské drama. Ani to mi nicméně nezabrání přiznat, že mě absolutně dostalo knižní zobrazení pana Darcyho. Knižní Darcy je velmi, velmi hot, určitě tomu napomáhá to, jak ho autorka popisuje kombinací toho, jak se jeho chování jeví pozorovateli zvenčí i popisem jeho vlastních vnitřních pochodů. Žádné z jeho filmových nebo seriálových ztvárnění, které jsem viděla, mu nesahá ani po paty. Paradoxně bych řekla, že mojí představě, kterou ve mně evokovala kniha, nejvíc odpovídá Sam Riley z Pýcha, předsudek a zombie. Nikdy bych nevěřila, že by někdo mohl ohrozit pozici pana Rochestera, ale Darcy je nyní dosazen na pozici dream goth husband.

Mikik

Nádherná klasika, až mě mrzí, že jsem se k ní nedostala dříve. Ale i teď musím ocenit lehkost a vtipnost, se kterou se mi tento román četl. Hlavní postavy se mi velmi líbily a jejich popisy byly úplně skvěle vykreslené.

Knihochod

Predpokladám, že všetci aspoň okrajovo viete o čom táto kniha je, a preto nebudem uvádzať žiaden stručný popis deja. Najmä teda hlavne preto, že si nie som presne istá, akým štýlom by som ho popísala.

Teraz už ale k hlavnému bodu a tým je "recenzia".

Ja osobne sa pokladám sa veľkého milovníka historických románov, pretože prvú knižku s týmto žánrom som čítala už niekde v trinástich rokoch a od tej doby som si v knižnici požičiavala ďalšie a ďalšie, niektoré aj viackrát v priebehu roka. Je ale zaujímavé, že po tejto knihe som nikdy nesiahla. Nejako som sa uspokojila len s filmom. A teraz tak trošku ľutujem, že som bola taká hlúpa a nepožičala si v knižnici, kde som v určite etape svojho života bola pečená-varená, aj túto knižku.

Najviac ma zaujal fakt, že je celá preložená do takej tej historickej mluvy, ktorá je tak typická pre obdobie v ktorom sa dej odohráva. Nie každý historický román sa týmto môže pýšiť a musím povedať, že som sa s tým v takomto rozsahu nestretla ani v Jane Eyrovej, ktorú som naozaj čítala mnohokrát. Ale o tom až inokedy, keď sa budeme venovať práve jej.

Kniha sa ale aj napriek tomu čítala veľmi dobre a relatívne rýchlo, človek nemal problém čo sa deja týka, pretože bolo všetko napísané zrozumiteľne bez prelínania a preskakovania časových úsekov. Taktiež postavy boli krásne vykreslené a popísané, takže bolo vcelku ľahké si ich predstaviť. No a pán Darcy? To je podľa mňa jeden z tých snovejších mužov!

Pokiaľ teda máte radi historické romány a nehľadáte nič náročné, a pokiaľ Vám nevadí historická mluva rozšírená vo veľkom, tak neváhajte, prečítajte!

Filomena1961

Mám ráda Jane Austenovou, mám ráda ten pocit, když se můžu v knize přenést do minulosti, tentokráte na počátek 19. století a k tomu všemu na anglický venkov. Připadám si, že všechno prožívám s hlavními hrdiny, vidím venkovská sídla, usedlosti obklopené zelenými trávníky a rozlehlými parky. Tak jsem poznala pokojného pana Beneta a také ženichy pro jeho dcery - dobrosrdečného pana Bingleyho, hrdého pana Darcyho a zlotřilce pana Wickhama. Oblíbila jsem si vtipnou Liz a něžnou křehkou Jane. Určitě doporučuji k přečtení.