Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64171

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

KnihomolkaYulča

Abych ji k něčemu přirovnála, tak asi k dnešní Selekci, jen se nejedna o kasty, ale o rody. Příběh je naprosto brilantní a konec naprosto dokonalý. Výhoda krátkých kapitol, obsahuje dopisy, které příběh osvěží. Asi bych v té době chtěla žít. Doporučuji všem, kdo ještě nečetl, protože rozhodně nesahnete vedle :-):-*

Leanis

Kniha, která vás naprosto vtáhne do děje, a to i přes náročnou jazykovou stránku. Vůbec se nejedná a "romantickou spatlaninu", jak se někteří domnívají. Naopak, kniha vás seznámí se zajímavým rozdělením společnosti tehdejší Anglie, odsoudí hon za mocí
a bohatstvím a při některých částech se budete smát nahlas. Postavy jsou hodně dobře charakterizované, hlavní postava má skvělý smysl pro humor a vlastní hlavu. A opěvovaný pan Darcy je chvíli arogantní zmetek a druhý okamžik nejsoucitnější postava celé knihy. Rozhodně můžu říct - vůbec to není typický princ na bílém koni.
Za mě rozhodně 5*!

mika251

Jedna z kníh, ktorú som v pubertálnom veku rozčítala a potom zase odložila. Proste som k nej musela dozrieť a o desať rokov neskor prečítať jedným dychom :) A bavilo ma to, musim s úžasom povedať, že Jane Austen mala dokonca zmysel pre humor :)
Čtenárska výzva 2018: Kniha, ktorá bola spomenutá v inej knihe :)

Ninjachroust

Zpočátku jsem měla poměrně velký problém začíst se do příběhu. Možná to bylo někdy až přehnaně spisovnou mluvou nebo tím, jak mi byla paní Bennetová od samého počátku protivná, ale pak se to zlomilo a já knihu dočetla jedním dechem. Jedná se o první knihu od Jane Austenové, která se mi dostala do ruky, a třebaže jsem z ní měla obavy právě proto, že se jedná o pravou nefalšovanou romantiku, vydobyla si 'Pýcha a předsudek' stálé místo v mé knihovně. Děj plynul pozvolna bez krkolomných zvratů, postavy byly vykresleny s podivuhodnou lehkostí a já se nad jejich manýry upřímně bavila, ačkoliv mi občas drásaly nervy (již zmíněná paní Bennetová, pan Collins, lady Catherine, Lýdie a další). Elizabeth mi byla sympatická svou snahou ubránit se tehdejším svazujícím pravidlům společnosti a svým ironickým pohledem na svět, i když mě překvapilo, jak snadno se nechala strhnout k předsudkům vůči panu Darcymu stylem "jedna paní povídala". Celkově byla kniha velmi předvídatelná, ale s přihlédnutím k žánru to vůbec není na škodu. Rozhodně si od J. Austenové přečtu něco dalšího.

AgnessN.R.

Já jsem čekala, že se mi kniha bude líbit, ale tolik. A když si vezmu před jakou dobou byla napsána, tak mi dojde, že je vcelku nadčasová a navíc po celou knihu mě bavila paní Bennetová a její vrtochy.
Podle mě to byl krásný zážitek

Rea1307

Není nad klasiku. Ze začátku pro mě bylo trochu těžké zorientovat se v příběhu, ale pak se příběh rozjel a já se nemohla odtrhnout. Líbily se mi postavy i pozvolně plynoucí děj. A pan Darcy.. můj oblíbenec.

nelly2712

Zezačátku jsem se bála, že mě bude kniha nudit - přece jen mi je 16, kniha je 200 let stará a měla jsem jí číst na čtenářský deník. Po přečtení prvních pár stran/krátkých kapitol jsem si stále říkala nic moc, ale s postupem času mě do sebe děj naprosto vtáhl a zamilovala jsem si ho. Má to 400 stran, ale přečetla jsem to fakt rychle a má to něco do sebe. Je to taková romantika, ale fakt krásná klasika, která má co do sebe a fakt se mi líbila, přestože to není úplně můj styl. Nejdřív jsem se musela trochu překousávat přes jazyk, ale pak jsem si na to zvykla a bylo to v pohodě. Fakt doporučuju. :) ted si jdu pustit film, tak snad bude taky dobrý

R.E.M.

Pýcha a předsudek je pro mě jednou z nejpůvabnějších knih, která má kromě úžasně něžné romantiky také čtverácký humor a šibalsky se vysmívá nechvályhodným lidským vlastnostem. Autorka stručně, ale výstižně, kriticky hodnotí tehdejší pošetilou a nerovnoprávnou společnost.

Ke knize se čas od času vrátím. Ani nevím, kolikrát jsem Pýchu s předsudky četla. Miluji její vtip, lehounký sarkasmus, i rozkošnou romantiku a velmi přitažlivý optimismus.
S chutí se nechávám unášet
báječnými popisy rozličných charakterů, hyřících tu hloupostí, tu pošetilostí, jinde zas vtipem a šibalstvím.
Elisabeth si mě získala - moc pěkně napsaná postava, chytrá, vtipná, spontánní, milá i se svou přirozenou nedokonalostí. A Darcy...? No hádejte...!

Kdykoliv čtu knihu současných autorů, kteří z žen a dívek dělají tragické karikatury člověka, vždy si vzpomenu na Jane Austen, které se podařilo napsat mnohem modernější a lidsky sympatičtější ženskou postavu, jakou se hned tak nepovede přivést do knižního světa.
Jane Austine, díky.

Dym
25.12.2017

Další kniha z povinné četby. Musím se přiznat, že ze začátku mi čtení přišlo velice obtížné a nudné. Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem ji dočetla, hlavně kvůli tomu, že jsem její čtení neustále odkládala a dávala jsem si od ní pauzy zpravidla trvající déle než týden. Ovšem, jakmile se příběh začal rozvíjet a já si zvykla na styl, kterým je tato kniha napsaná, tak mě to docela i bavilo. Pokud vás neodradí časová náročnost tohoto díla, určitě doporučuji si ji přečíst. Určitě budete mít o čem u maturity mluvit : )

kata0strab
18.12.2017

Kniha mne ze začátku nebavila, ale v polovině (resp. na straně 197) se vše změnilo a dočetla jsem ji jedním dechem.

Aerine
17.12.2017

Ani se nenadějete a jste v 19. století a přejete Elizabeth štěstí s tím zpočátku protivným Darcym. A celý ten rok uteče jako voda. Jsem moooc spokojená

PavlínaAlžběta
15.12.2017

Austenová měla dar co se týče psaní a každé její dílo je něčím krásné, ale Pýcha a předsudek je královnou jejich děl. Knihu jsem četla tolikrát, že to nespočítám, ale film jsem si nikdy nepustila, abych si nezkazila vlastní fantazii. Něžně psaný román, který se čte jedna báseň, stále čekáte jak se bude děj vyvíjet. Každý z anotace pozná, že se dočte o lásce, postavení ve společnosti, jaká to společnost vůbec byla, co bylo správné a co ne, co smělo či nikoliv. Hrdinka Elizabeth si získá každou čtenářku (možná i čtenáře) a pan Darcy...muž, který dokáže změnit svoji povahu a chování, jen aby dokázal, jaký opravdu to člověk je. Budete uneseni do děje , prožívat napětí i humor, ale hlavně romantiku.

LucyDvorska
09.12.2017

Ze začátku jsem do knihy nemohla vůbec začít, když jsem ji četla poprvé, ale nevzdala jsem to, jelikož jsem příběh znala ve filmové verzi a tu miluji, tak jsem knihu neodložila a četla dál. Příběh vůbec nezklamal, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dnes mám tuto knihu snad po desáté přečtenou a ve své knihovničce. Ráda se k ní vracím. Za panem Darcym obzvláště. Krásný román, skvěle napsané a mohu jen doporučit. Pokud se vám kniha ze začátku nebude líbit, jako mne poprvé, a bude ji chtít odložit a nedočíst, nedělejte to! Opravdu vás mile překvapí.

gonegirl
09.12.2017

Co dodat? Zamilovala jsem se do tohoto příběhu. Zamilovala jsem se do pana Darceyho i do Elizabeth. Jeho čistá a upřímná láska a její inteligence a nespoutanost. Zamilovala jsem se do Viktoriánské Anglie a jejích malebných zákoutí. Nikdo neprohloupí, když si knihu přečte, a věřím, že jí mnozí budou okouzleni tak jako já.

lucalex
23.11.2017

I když romány normálně nečtu a nemám ráda, tak Pýcha a předsudek je jednou z mých oblíbených knih.

Siora
23.11.2017

Tak mi bylo řečeno, že Darcy neexistuje... Ještěže je tam ten Bingley. Skvělý román, nejvíce mne bavily skryté vtípky a palčivé poznámky. Postavu Lízy jsem znala jen z filmů, takto jsem ji poznala naprosto v jiném světle. Film má jednoduše méně prostoru pro vyjádření pocitů postavy. Za mě ****.

Unicron06
16.11.2017

Ach jo...(SKORO) Všem se tato kniha líbila ale já ji ani nedočetla - nebavila mě ...

klarafialova
11.11.2017

Při téhle knížce mi trvalo, než jsem se začetla a vžila do děje. Elizabeth je mi hodně sympatická jako postava. Prostředí, ve kterém se knížka nachází mi doteď nebylo tak známé, trvalo mi, než jsem pochopila některé situace, jelikož život na přelomu 18. a 19. stol. se značně liší od toho, který žijeme dnes.
Co ale zůstává stejné je láska. Příběh lásky Jane a pana Darcyho byl opravdu nádherný. Opravdu mě překvapilo jak moc Darcy dokázal změnit své chování. Dokázal odstranit svou introvertní stránku, aby ukázal Elizabeth, že není tak špatný, jak si myslí.
Na druhou stranu jsem byla překvapená chováním Lydie, kdyby bylo pokračování, zajímalo by mě, kdy si konečně uvědomí svou chybu.
Hrozně se mi líbily chytré dialogy a smysl pro humor, který paní Austenová měla. Zvláště při reakci pana Benneta na žádost o ruku Elizabeth pana Collinse jsem se opravdu zasmála. Děj knihy je hodně předpovídatelný. Celkově jsem však možná od knížky až moc očekávala, protože mi každý říkal jak moc je úžasná a proto asi nejsem z ní tak nadšená.

Peťule159
09.11.2017

Velice dobrá knížka :) Sice to není můj šálek kávy...ale i tak jsem si to chtěla přečíst :) Je to dobře napsané...ale podle mě ne moc čtivé ...takže mi přečíst tuto kniho trvalo déle než většina ostatních knih :) Ale jinak se mi moc líbil příběh i jeho zakončení :)

Jessybelle
02.11.2017

Před lety jsem četla jinou knihu této autorky, no že by mě uchvátila se rozhodně říct nedalo...
Právě proto jsem se tak dlouho nemohla dokopat k přečtení další její knihy...až nyní díky tomu, že tato kniha byla v seznamu 100 nej knih tady na databázi...
No a překvapivě je to fakt pecka...
Kniha mě zaujala, uchvátila, nepustila...miluju tu ironii, dvojsmysly a škádlení..
Za nějaký čas se k ní vrátím a vychutnám si to znovu...

Tirisa
02.11.2017

Knihy Jane Austenové patří k mým srdcovkám a Pýcha a předsudek naprosto vede můj osobní žebříček. Vřele doporučuji všem ženám, které si chtějí jen tak sednout a potěšit svoji duši, uvolnit se a na nic nemyslet.
Nutno říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování a vždy, když se potřebuji trochu potěšit a začít se usmívat, je pro mě kniha i film jasná volba.

Sarhem
27.10.2017

S přečtením téhle knihy jsem dlouho otálela a vždycky jsem ji ve své knihovně „přehlížela”. Konečně jsem se k tomu však odhodlala a nelituji. Už od první stránky mě kniha neuvěřitelně zaujala, nedokázala jsem se od ní odtrhnout a za dva dny jsem ji dočetla. Jane píše zvláštním, poutavým stylem a příběh Elizabeth a pana Darcyho je tajemně krásný. Myslím, že se ke knize někdy v budoucnu zase vrátím.

Braenn
24.10.2017

Vytahuji ohmataný svazek z poličky, beru sklenku vína, papírové kapesníčky a mířím do koupelny s vědomím, že nevylezu z vany, než knihu dočtu. A taky nevylezu. Tisíckrát čtená, stejně milovaná. Občas prostřídám s filmem, ale ten nejde vzít s sebou do horké vody, takže tak.

Co je vlastně na téhle knize tak zázračného, že dokáže oslovit čtenářky, které nemají se světem, v němž a pro nějž kniha vznikla, už absolutně nic společného? Nebudu se ohánět nadčasovostí lásky a dalšími klišé.

Přesto je to snadné. Představte si autorku, vzdělanou, inteligentní a literárně nadanou ženu, toužící po lásce. Ženu, která pokud viděla nahého muže nad patnáct, tak leda omylem, která kdo ví, jestli se někdy líbala, natož aby ukázala víc než kotník. Ženu, uzavřenou do lehce pošetilé a dosti povrchní společnosti, ve které neobsadila očekávanou roli manželky a matky. Ženu, které táhne na čtyřicet, pro níž jediná možnost, jak realizovat své tělesné i duševní potřeby v kolonce "intimita", (a že už musely vřít a přetékat), je vrhnout je na papír s intenzitou jinde nevídanou. Tak se i stalo.

Uf, to jsem se zase rozepsala. Ve zkratce, měla opravdu dost osamělých let na přemýšlení, jak má vypadat ideální chlap, kterého by chtěla každá, (totiž že pod slupkou se schovává lepší jádro, a ne ještě větší debil, jak to bývá ve skutečnosti), a jak ho dát do náruče hrdince, kterou by chtěla být každá. Aby ne, model, v němž ta ne úplně oblíbená ke štěstí přišla, frčí odedávna. Snadné se ztotožnit.

Má to všechno, co má mít romantická kniha. Napětí. Chytré dialogy. Humor. Chytré dialogy. Emoce. Chytré dialogy. Zmínila jsem už chytré dialogy? Ano? To je dobře, ony totiž chybí spoustě knihám stejného žánru, což končívá šílenou snahou zalepit prostor překombinovanou zápletkou s nějakým tím ohrožením života, v případě současné vlny moderny pak nekonečným super žhavým sexem.

Tady sex není. Tušíme, že k němu někdy po konci knihy musí dojít. Dost pravděpodobně u toho budou mít i zhasnuto, ale to už není naše starost.

Tohle je totiž pouze chytrý příběh jedné nádherné lásky.

HPmagor
23.10.2017

Jane, žila v době, kdy vzdělaní žen se neuznávalo, kritizovala sňatky z rozumu a šla proti tehdejším tradicím.... tohle dílo má být jejím vrcholem... a skutečně jím je... tahle kniha je dokonalost :-)

tygřík2
21.10.2017

Jane Austenová píše v každé knize skoro o tomtéž, ale, světě div se, ani jeden příběh nenudí. Možná je to tím humorem lehoučkým jako pírko. Možná je to tím, že její hrdinky jsou ženy, které se, v kontextu popisované doby a konvencí, snažily zařídit si svůj život podle vlastních představ. Určitě je to tím, že Jane se od dnešních žen až tak moc nelišila. Také věděla, že bez lásky by život stál za starou belu.

markulka
16.10.2017

Knihu jsem si musela přečíst kvůli povinné četbě, a jsem za to moc ráda. Autorka mi skvěle přiblížila, jakým způsobem se tehdy žilo. Vztah mezi Darcym a Elizabeth mi přišel tak okouzlující, že jsem se při každé scénce, ve které vystupovali spolu, musela uculovat :-)

MartinaF
11.10.2017

Konečně dočteno. Z knihy nejásám jako ostatní čtenáři a čtenářky. Autorka mě svým příběhem neoslovila. První polovina nuda, od druhé poloviny se začalo něco dít. Poslední třetina knihy mě jakžtakž bavila.

Pro mě to byla kniha, která neurazí ani nenadchne. A nejspíš jsem asi v celém zástupu nadšených čtenářů sama. Dávám tři a půl hvězdičky.

holy17
10.10.2017

Četla jsem kvůli povinné četbě k maturitě, ale naprosto jsem si ji zamilovala.

Nelasp
08.10.2017

Zamilovaná klasika, kterou jsem poprvé četla jako náctiletá. Kniha je nádherná jak jazykem, tak vykreslením postav, jejich charakterů, prostředí a celkového klimatu ve společnosti v Anglii té doby. Elisabeth Benetová je jednou z nejlépe napsaných ženských literárních postav

madla27
04.10.2017

Moje oblíbená kniha, láska za časů, kdy dotek rukou při tanci byl jediný kontakt zamilovaných. Odvážná osobnost Elisabeth a anglický jemný humor Austenové.