Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/big_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 4.65994

Vydáno: , Rozmluvy, Leda

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

Nemám.jméno
27. listopadu

Jedna z nejlepších knih v povinné četbě.

INCOGNITOREADER
21. listopadu

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.

Andrea81
20. listopadu

To bylo ták hezké. A to jsem se schválně vyhýbala tomuto žánru, v domnění, že to nebude nic pro mě. Ach ty předsudky...

Zuna1990
17. listopadu

Pýcha a predsudok je nádherný príbeh slečny Elizabeth a pána Darcyho, príbeh o prekonávaní ich vlastnej pýchy a zbavovania sa predsudkov, ktoré, bez toho aby to sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná láska. Nie je naivná, ani presladená. Je plná obety a snahy bojovať aj napriek rozdielnym sociálnym vrstvám, kedy ani spoločenské konvencie neprekonajú city dvoch ľudí. Celý zážitok doplňuje autorka skvelým humorom na pozadí vznikajúceho feminizmu v 18.storočí v Anglicku, ktorý do knihy pretavila prostredníctvom hlavnej postavy čerpajúc zo svojho života. Či už ide o odmietnutie ponuky na vydaj, dokonca dvakrát, alebo o formovanie individualizmu. Určite je kniha obľúbená aj kvôli budovaniu ženskej integrity a uvedomovania si dôležitej úlohy žien v spoločnosti, ich vzdelania a slobody slova. Jane Austen mi učarovala a rozhodne si prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Doteraz som bol presvedčený, že poézia lásku živí," poznamenal Darcy. "Možno dokonalú, pevnú a zdravú lásku. Tomu, čo už je silné, všetko padne na úžitok. Ale ak ide len o drobnú, slabú náklonnosť, som presvedčená, že ju jeden vhodný sonet utrápi hladom."

Han-nah
14. listopadu

Kniha, ke které se ráda vracím. Opět jsem viděla Tv zpracování, proto jsem po ní sáhla. Prostý příběh ze staré Anglie mě vždy něčím osloví. Pak zavřu oči a snažím se z knihy čerpat.
Předsudky byly, jsou a budou a mohou být prakticky vůči čemukoliv. Jsou to negativní pocity vůči někomu nebo něčemu. Některými si ulehčujeme svůj život, některými kritizujeme, aby ten náš život dával smysl.
Pýcha - povýšenost, opakem je pokora, která mnohým z nás chybí.
Já mám taky se svou povahou někdy problém, protože říkám pravdu , jsem ráda, když mluvím s lidmi na rovinu. Pravdu přijímám, ale taky ji někdy musím v sobě zpracovat. Dnešní doba v lidech utlumuje city, málokdo vyjadřuje své opravdové emoce, požaduje se empatie. Je to ale vždy dobře? Podívejme se na malé děti, proč nám u nich ta dětská upřímnost nevadí?

Teseme
14. listopadu

Moje nejoblíbenější kniha.

Danago
10. listopadu

Vznešená romantika z prostředí Anglie 19. století. Nebylo to špatné, ale já romantiku moc nevyhledávám , i když je to klasika, je to velice podobné současným romantickým knížkám. Trocha humoru byla velice příjemným obohacením tohoto příběhu.
Ještě se určitě podívám na film.

Lessana
10. listopadu

Dala som si po čase repete tohto nestarnúceho príbehu Elizabeth a pána Darcyho, Jane a pána Bingleyho... Mala som totiž chuť jednak na romantiku, no najmä na vycibrený autorkin štýl, jej briskný vtip, skvelé dialógy a krásne psychologické drobnokresby postáv. Som opäť mimoriadne spokojná a zo svojho niekdajšieho 5-hviezdičkového hodnotenia neuberám ani ň. Naopak, keby sa dalo, ešte pridám, keďže tentoraz som si Pýchu a predsudok vychutnala v skvelom českom preklade (minule šlo o nevydarený slovenský s ľahostajnou redakciou...).