Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64393

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

Květi62
včera

Uf. Tak za sebe musím napsat, že se mi kniha četla velmi těžko, vůbec mě nevtáhla do děje. Přestože jsem se opravdu snažila, nebyl to můj šálek kávy.

Bridgett

Příběh asi pěkný, romantika a dávné časy... Ale zpracování pokulhává, respektive možná bude problém v něšťastném překladu Kateřiny Hilské :-/ Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, až do poloviny mně vůbec nebavila, několikrát jsem chtěla odložit. Pořád jen zdlouhavé hovory o ničem, děj žádný a styl jazyka takový, že jsem četla některé odstavce něklikrát, abych vůbec pochopila, cože to chtěl básník vlastně říci (a dost často bez úspěchu). Asi v polovině se začalo trochu něco dít a kniha mne konečně začala docela bavit. Nakonec z ní mám pocit docela příjemný, ovšem to nic nemění na mém názoru, že by se tak krásný příběh dal napsat mnohem čtivěji, postavy více vykreslit, jak povahově tak vzhledově a celkově vše více rozvinout - miluji historické romány a nejvíce si právě užívám fantazií jak to tehdy asi vypadalo, chodilo... Jsem rozhodnuta přečíst ještě jednou - ovšem starší vydání přeložené někým jiným. Nicméně pana Darcyho miluji :-)))

ShiYuAkai

Obvykle nejsou romantické knížky můj oblíbený žánr, ale potom co jsem viděla film, jsem si řekla že musím si přečíst knížku. A upřímně jsem ráda, že jsem to udělala. Nenápadný humor, paličatá holka a introvert - myslím, že je to velice povedená kniha a určitě na ní budu ještě dlouho vzpomínat. A to, že jsem knihu přečetla za 6 dní, snad váhající popostrčí a půjdou si hned do knihovny ji půjčit.

Lilda

Příběh je moje srdcová záležitost. Možná ani nejsem schopna popsat všechny svoje pocity ohledně této knihy, ale každopádně styl psaní Austenové je mi velmi blízký ve všech jejich dílech. Pýcha a předsudek je můj nejoblíbenější příběh. Chybou snad je, že jsem nejprve viděla film a až potom několikrát četla knihu a znovu viděla film. Film z roku 2005 není špatný a po přečtení knihy mi došly některé věci, které ve filmu nebyly. Nejprve jsem se začala ztotožňovat s hlavní postavou. Určitě nemyslíme stejně (přece jen je to fiktivní postava a každý jsme originální), ale v jistých(všech) situacích jsem se do ní uměla vcítit. Už jenom kvůli jejím rodinným příslušníkům, kteří mi připomínají moji rodinu a někdy si z toho doma děláme legraci. Samozřejmě její city k panu Darcymu a celý ten proces jejich vztahu je mi mi blízký a naprosto jim oběma rozumím. Příběh je skvěle zasazen do období a postavy jsou geniálně vykresleny. Zápletka není vůbec vznešená, ale její
kouzlo je v tom, že pojednává o normálních a běžných věcech. Proto je tolik lákavá pro všechny ženy, které se často s postavami ztotožňují.

Abnička

Vážení, právě jsem dočetla nejlepší knihu, která se mi za celý život dostala pod ruku. Já opravdu nemám slov, protože toto dílo je geniální. V knize jsou chvíle, kdy si myslíte, že vám pukne srdce napětím, které tam rozdodně nechybělo nebo láskou a ke komu jinému než k samotnému panu Darcymu?
Pan Darcy se na začátku chová tak krutě a vyjadřuje se o Elizabeth a její rodině tak nenávistně, že je těžké soudit, jestli mu to může odpustit, natož se do něj zamilovat.
A v tom je to kouzlo, Austenová ten příběh dokázala tak pojmout, že to čtenáře vtáhlo do děje, že tu knížku neodložili až do samého konce.
Je to opravdu neskutečné, že po tolika letech, když tento román J.A. napsala si vždy najde své příznivce, které mu propadnou. A já nejsem výjimka.
Knihu jsem četla týden a ne proto, že by mě to nebavilo. Mne bavilo to napětí co bylo uvnitř v knize. To nevyzpytatelné pokračování. A tak jsem se každé ráno, co jsem otevřela oči těšila, až se zase ponořím do onoho světa.
Já nemohu jinak než doporučit!

KnihovniceVěra

K mojí velké smůle se mi kniha nedostala k přečtení v době mé mladosti, kdy jsem bezmezně obdivovala život v šlechtických sídlech a hltala příběhy o lásce. Ve zralém věku mi přišlo spíše úsměvné, jaké pomluvy, klevety a vypočítavost jsou ukryty pod nekonečným proudem rádoby vybrané konverzace v salónech vyšší společnosti, přitom rozhovory mi připadaly velmi anglicky studené a odtažité, chování hlavního hrdiny velmi nepravděpodobné a život dívek z vyšší společnosti díky dobovým konvencím velmi nudný. Před 200 lety zřejmě dost odvážně napsané, dnes ideální námět pro romantický film či seriál. Bohužel mě tenhle styl "talk show" nesedí, což ale samozřejmě neznamená, že chci brát ostatním jejich nadšení a touhu podívat se do té doby, kdy bylo normální psát půl dne dopis a pak čekat nejméně čtrnáct dní na odpověď ...

RemiBlack

2018/23
Do čtení této knihy se mi dlouho nechtělo s tím, že to prostě není můj žánr. Není. A asi ani nebude.
Ale občas nezaškodí "vyjít z komfortní zóny". 4,5* :)

gacie

Knihu jsem až nyní přečetla, a to díky knižní výzvě, obávám se, že bych po této knize bez jejího přičinění nesáhla. I když jsem filmové zpracování jsem viděla již několikrát. Ale samotná kniha je mnohem lepší. Jednotlivé rozhovory si můžete pročítat několikrát za sebou a ocenit ještě více jednotlivé dialogy. Tato kniha se dostává do mé top desítky nejlepších knih.

lucie0134

Nejkrásnější román co jsem kdy četla. Díky Jane Austenová.

moudivlacek

Anglická klasika, která zůstává nadčasová, skvělý překlad. Když pominu dvě nejstarší dcery Bonnetů, tak jsem si nejvíc zamilovala právě jejich otce, někdy si říkám, že jsem se divila, že si dokázal udržet zdravý rozum. Každopádně to stojí za přečtení.

veronika9143

Klasika, kterou si rozhodně přečte každá žena. K tomu asi není ani co dodat. Určitě se do ní pusťte.

Janie061

Jedna z nejlepších knih a autorek vůbec :)

Annkag

Takže k tejto knižke som sa taky dostala skor vdaka tomu že som najprv videla film.A velmi ma prekvapilo že ma celkom bavila...zvláštne opisy,ktoré boli miestami až moc zdlhavé.Štyl akým sa v knihe komunikovalo,charaktery postáv...a tak nejako som sa z lahkostou nad to preniesla a dokázala túto knižku ocenit viac než ked som ju mala čítat na strednej.

Tetis

Skoro celá kniha se mi docela táhla. Pořád samé plesy, věčné tlachání a téměř žádný děj. To se začalo měnit asi v polovině, kdy se děj pomalu začal rozjíždět a já jsem se pořádně začetla až do posledních 50 stran, kdy se Elizabeth častěji setkávala s panem Darcym.
Elizabeth jsem si oblíbila hned na začátku, na pana Darcyho jsem měnila názor během četby. Mrzí mě jen že se autorka více nerozepsala o jejich vztahu a to podle mě nejdůležitější smrskla do pár stránek na konec. Celou dobu jsem čekala, kdy se spolu začnou bavit jako dva zamilovaní a ne jen pořád předstírat slušné mravy, avšak nedočkala jsem se. Jinak mi kniha pomohla lépe poznat tehdejší dobu a typ konverzace, se kterým už se dneska asi nesetkáme.
Možná zatím nejsem dostatečně vyspělá, abych zdlouhavé rozhovory dokázala obdivovat tak jako někteří. Tohle je ale můj pocit z přečtení.

Natynka23

Krásná kniha, která byť je klasika, dostala jsem se k ní teprve nyní. Napsaná je již už před tolika lety a pořád je to skvělý a čtivý příběh, který vypráví o rodině v 18. století, kde hlavní hrdinkou je Elizabeth Bennetová a pan Darcy, který se zdá na počátku pyšný. Kdo by si tuto dvojici nezamiloval :)
Film z roku 2006 byl opravdu moc pěkný a Keira Knightley v hlavní roli byla též skvělá.

IVANA0123

Tato knížka, stejně jako její jedinečná seriálová podoba, je úžasná. Mám moc ráda veselé a prostořeké hrdinky a v případě Elizabeth Bennetové je toto stoprocentně splněno. Tento příběh patřil a vždy bude patřit mezi mé nejoblíbenější.

barunka.p

Miluju! Hezčí knížky být snad nemůže. Postava Darcyho se z počátku zdá být odtažitá, ale nechápu člověka, který by ho na konci neměl rád!
I přes rozdíly mezi filmem a knihou, si film ráda pustím

pip11

Velmi příjemný a tehdejší dobu přibližující příběh. Film jsem nikdy neviděla a knihu jsem četla poprvé. Vůbec jsem neočekávala, že by mě takto mohla zaujmout. Veškeré vztahy, způsob myšlení a vyjadřování mě absolutně nadchl a pohltil. Jsem nadšená, že jsem se odhodlala po ní sáhnout :D Veškerý klid a pomalost je nadmíru osvěžující, při dnešním uspěchaném a přetechnizovaném světě. Určitě si přečtu i některou další knihu od Austenové, jelikož její způsob vyjadřování je mi moc příjemný.Co se týče tehdejšího psaní dopisů, dokonalost sama. Jakým způsobem dokázali popsat každou pohnutku, každý detail… ach nádhera :)
Co se Darcyho a Elizabeth týče , tam asi není co dodávat :) Dokonalý pár v nedokonalém světě. Rozhodně se k této knize jednou opět vrátím .

jaja10

Má nejoblíbenější knížka. Mám ji v několika vydání.

Chesterton

Poslouchala jsem audio a ach ano romantika, velká láska, určité konvence, vztahy a holčičí prožívání a sdílení, což úplně není můj koflíček kávy :)
Ale za tím vším hodně pravdivosti a hlavně talentu vylíčit atmosféru doby a napsat působivý román. Kniha má své místo v pestré mozaice pohledů na vyrovnávání se s ne zcela snadnými životními a vztahovými peripetiemi. Zejména když alespoň občas zahlédneme světélko oddanosti a odvahu k věrnosti. Vzácné to koření současnosti :)

Marekh

Kniha se mi líbila.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení.

Scathia

Čisté pohlazení po duši...

Simona02

Milá, oddychová kniha, ktorá zobrazuje život v spoločnosti v 18 storočí. Nesmela chýbať ani láska a rôzne vzťahy medzi osobami, ktoré na konci knihy prekonali značný zvrat. I keď ma kniha vyložene nenadchla, hodnotím ju celkom pozitívne.

Pajii

Stejně jako film (2006) naprostá bomba a láska od prvních řádku. Prostě boží

Bernie201

Pokud někdo ve vašem okolí tuto knihu označí za červenou knihovnu, která je vhodná leda tak pro čtenářky naprostých braků, patrně ji nečetl a nic o ní neví.
Toť vše.

Mellania

Knihu jsem šla číst s velkým očekáváním a nadšením, které na mě přešlo z komentářů zde uvedených. I když mám podobné příběhy ráda, musím se prostě přiznat, že mě to úplně nenadchlo, vlastně neumím najít ten správný výraz... Celou dobu jsem čekala, kdy tam bude víc Darcyho a Lízi, ale pořád se řešil někdo okolo, a pak na posledních 5 stránkách zásnuby, svatba a konec...??? Cooo, to vážně? Po přečtení jsem se koukla i na film...no za mě kniha lepší, ale v blízké budoucnosti se k ní určitě vracet nehodlám.

sararachel

Tato kniha mě vtáhla okamžitě do děje. Jelikož literaturu tohoto typu vyhledávám a vyžívám se vní, tak jsem po této knize šla ihned. Tak krásný a čistý, prostý děj. Už od začátku je sice jasné, jak děj dopadne, ale menší zvraty a události vás nenechají jen tak chladnými.

NikolettaHole

Sice jsem milovnice fantasy a severského krimi, ale Pýcha a předsudek je mojí nejmilejší knížkou. Někomu se možná může zdát nudná a zastaralá, ale pro mě je to příběh pravé lásky! Ráda se k této knize vždy vrátím, protože co by jsme si nalhávali kdo by nemiloval pana Darcyho.

theMarty

Kdo by řekl, že ten románek bude opravdu dobrý.

Nachtimin

filmik lepsi:)