Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63976

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

nikol1774
dnes

Díky bohu, že jsem si tuhle knihu vybrala do maturitního kánonu!! Krásná kniha a přesně tak i film. Podle mého názoru je kniha v některých věcech lepší než film, ale film je taky krásný. Mrzelo mě, že ve filmu spolu pan Darcy a Elizbeth tolik nemluví, knížka to vše ale zpravila. Na posledních pár stránek kdy si toho oba měli tolik co říct budu vzpomínat ještě dlouho. Opravdu nádhera od začátku až do konce.

Warty
předevčírem

Miluji knihy Jane Austen. Tato je má nejoblíbenější. Prostě klasická romantika nejen pro romantiky. Stojí za přečtení.

Lely

Klasika na kterou nedám dopustit. Moc ráda se k ní vracím, ať už ke knižní nebo filmové verzi. Je to srdcovka.

MiraiYume

Pýcha a předsudek patří ke klasikám. Krásná filmová obálka mne nalákala na novější filmové zpracování, které je stejně půvabné a něžné jako kniha sama. Moc ráda se k ní vracím a znovu a znovu prožívám romantický příběh Elizabeth a pana Darcyho. Je zajímavé nahlédnout pod pokličku společnosti před dvě stě lety. Ačkoliv kniha byla psána na počátku 19. století, je nadčasová a příběh nezapomenutelný. Místy se sice možná zdá být zdlouhavá, ale jejímu kouzlu to rozhodně neubírá.

MattieStyles

Tak tady u té knížky mám jasno. Pýcha a předsudek je fenomén, který by si měl opravdu každý přečíst. Zamilovala jsem se do pana Darcyho a byla celá napjatá, jak to dopadne. Hned jsem si pak knihu přečetla po druhé a už se jí nepustila!

Elizabeth666

Knihu jsem si koupila jen tak a musím říct že za 4 dny přečtená.
Dobře nebudu tady psát že je lehká na čtení, protože není já sama jsem někdy měla potíže s tím jak je kniha napsaná, ale jinak super kniha a doporučuji.

slimáčik

Prvá "Austenovka"! Najprv ma nadchol film s
Keirou Knightley, Rosamund Pike, Matthewom MacFadyenom, Donaldom Sutherlandom... Cítila som sa ako dieťa v cukrárni. :D
Potom Slovart vydal knihu, ktorú mi drahá rodinka kúpila, nech si radšej čítam tento príbeh, aby sa u nás konečne púšťal aj iný film, keď som nablízku. ;P

Niektoré pasáže sa mi zdali zdĺhavé, kým mi nedošlo, že Jane Austenová to písala v dobe, v ktorej mnohé nemohla sprostredkovať obrazom ako dnes, ale naviesť (asi hlavne) čitateľku jediným prostriedkom, ktorý mala k dispozícii - slovom, aby si vytvorila obraz, ktorý pri písaní prebiehal jej samej pred očami. Od tohto momentu som aj v týchto častiach nachádzala skrytú, potrebnú alebo nevyhnutnú poetičnosť.
No dobre, skrátka, už ma nezdržiavali, nerozčuľovali!

Páči sa mi vývoj a dozrievanie postáv podávaný s láskavým porozumením. Elizabeth pripustí, že aj ona môže mylne posúdiť, čo hlbšie nepozná, a introvert Darcy je ochotný vyliezť zo svojej ulity.

Aj jedno aj druhé je mi akosi povedomé. Že by o mne slečna Austenová vedela už pred toľkými rokmi?

nani_nka

Klasika, ktorú si každá romantická duša musí prečítať :)

miska98

Moc hezká klasika, která předčila všechna má očekávání. Jedná se o neuvěřitelně nadčasové dílo, ve kterém nechybí nic z toho, co by měl dobrý příběh podle mého gusta obsahovat - totiž dobrý stěžejní motiv, vyvíjející se postavy, vtip a ironii, dostatek kontextu a trošku té všepřekonávající lásky jako třešničku na dortu. Jen nevím, jestli víc miluju pana Darcyho, nebo pana Benneta...

Ještě poznámka ke stylu psaní - kniha mi připadala lehce náročnější kvůli zmatečnosti v určitých momentech, některé situace a dialogy na sebe byly zvláštně navázané, což ovšem knize na jejím půvabu neubírá. Celkově maximální spokojenost.

katerina.l.

Knihu jsem louskala strašně dlouho, vůbec jsem se nedokázala začíst. Několikrát jsem ji i odložila a pak se k ní zase vrátila. Celý příběh je plochý, postavy mi přišly jak gumové - bez opravdových emocí, bez opravdové tváře.. Za mě zklamání.

dorka4344

Pro mě klasika které se nedá nic vytknout !

kh123

Velmi obdivuji autorčin styl a také předvídavost. Dvě stě let starý příběh z britské společnosti, v němž se objevují dialogy, které by mohly zaznít i dnes. Přitom nádherně ilustruje způsob života, morálku, společenské normy té doby, kdy ženám v podstatě nezbývalo nic jiného, než se dobře vdát a kolem tohoto cíle se často točilo konání celé rodiny. A Elizabeth je přitom sympatická, civilní, rozumná, samostatně přemýšlející, příjemně ironická. Ostatní postavy jsou různorodé, krásně dotvářejí obrázek doby. Ale co je nejdůležitější, prostě se to dobře čte a před koncem jsem se opravdu netěšila, až se budu muset s příběhem rozloučit.

Fanttastica

Když jsem byla mladší tyhle knihy mě vůbec nezajímaly v knihovně jsem se jim vyhýbala obloukem ošem teď se mi moc líbí. Jako většina holek se mi pan Darcy líbí, ale i další postavy Elizabeth, Jane nebo pan Bingle jsou velmi sympatické. Která postava si mě však nezískala byl pan Colins. Pro mě byl moc nudný a místy mi připadalo, že je snad z Marsu. Další věc co mi vadila byla ta řeč, ale to jen ze začátku než jsem si zvykla.

tomas5557

Mě se kniha velmi líbila. Je psána krásným jazykem v překladu Evy Kondrysové, plně se nadýchnete atmosféry počátku viktoriánské Anglie, a ačkoliv jde o společenský román, nebudete se nudit ani minutu. Při autorčině způsobu psaní to prostě není fyzicky možné :).

Liar

Knihu (a také film) miluju, takže za mě nepotřebuji dodat nic jiného. Byl by to totiž bezpochyb zcela odlišně dlouhý komentář, kdybych tady vypsala, proč tuto knihu tak zbožňuju.

Připsáno 22.7. 2017
Co jsem si tedy ještě vzpomněla, že mi trochu vadilo, jak se postavě říkalo Lízinka, ale to se dalo snadno vyřešit. Prostě jsem tam jen četla původní oslovení Lizzie, místo překladu jména. Můj názor ani hodnocení příběhu to nijak nemění.

PandaGirl

Pýcha a předsudek je mojí nejoblíbenější knihou od J.A.. Proto k ní mám zkreslený přístup. Prostě celý ten příběh miluji. V podstatě je to jediná kniha, kterou čtu každý rok. Příběh je hezký a plynulý, postavy mají charakter a své záporné stránky (až na ty, kteří jsou moc dobří na to, aby o ostatních smýšleli zle). Hezká ukázka toho, co dokáží předsudky a neuvážené chování osob, který neznají pravdu a přesto odsuzují.
Jinak krásné vykreslení doby. Stará Anglie prostě má své kouzlo!

marketa262

Kniha opět k maturitě. Hrozně dlouho jsem knize nevěnovala pozornost v domnění, že to je jen nějaký starý román, který mě vůbec nezaujal. Ale pak jsem v televizi uviděla upoutávku na film, jenž jsem prostě musela vidět! Okamžitě jsem si ho zamilovala a koupila si i knihu. Určitě mi pomohlo vidět předtím film, jelikož je tam spousta postav a bylo pro mě jednodušší se v nich orientovat. Sice mi kniha přišla poněkud zdlouhavá, ale i přesto jsem si ji zamilovala. Starý jazyk knize dodává moc krásnou atmosféru.

IvankaM

Strašné zklamání.
Začalo mě to bavit někdy až v polovině knihy, kdy se tam objevoval více Darcy. Jinak začátek byl pro mě utrpení.

IsobelleFarbs

Nádherná nadčasová klasika, miluji styl psaní Jane Austenové, miluji ty postavy, Jane a Bingleyho - i když byli chvílemi až moc milostiví, Elizabeth a v neposlední řadě Darcyho, do kterého jsem se jako mnoho ostatních dívek a žen zamilovala. Ostatní postavy mi tak sympatické nebyly, ale ony takové mají být a to se mi líbilo. Líbilo se mi, že Austenová umí vystihnout všechny bez rozdílu. Popravdě nevím, co bych knize měla vytknout. Zapůsobila na mě tak silně, že hned jak jsem ji dočetla, měla jsem chuť knížku otočit a začíst se do ní znova. Nebo přečíst si minimálně pár posledních kapitol (což jsem v té době také udělala). Poté jsem si také musela dát chvíli pauzu od ostatních knížek, jak silně a krásně na mě Pýcha a předsudek zapůsobila... Prostě je to úžasná kniha.

HanaMalina

Klasika, kterou jednoduše miluji. Knihu jsem už několikrát četla a vždy se k ní ráda vracím. Strašně zbožňuju autorčino vyprávění a moc se při čtení těším, že se přenesu na anglický venkov a prožívám s postavami jejich trápení i radosti.

Magdalena5

K pýše a předsudku jsem se dostala až poněkud v pokročilejším věku, o to více si tento klasický román vychutnávám čtením i sledováním různých filmových zpracování. I když nevládnu anglickým jazykem, vždy mi udělá radost některý díl v původním znění z miniserie z roku 1995 s Colinem Firthem.

Simeona

Četla jsem si 5x a pořád se mi moc líbí. Je to jediný román, který mám ráda. Líbí se mi povaha Elizabet i Darcyho. Bingly a Jane jsou takoví...no..až moc hodní a důvěřiví. Co se mi na knize nejvíce líbí není děj, ale to že autorka nevrazila do knihy více postav než bylo potřeba.

Abrenkova

Mám hodně ráda tento film a proto, když jsem se pouštěla do knížky, měla jsem obavy, že to nebude ono. Nedokázala jsem si představit, že takovou ironii dokáže někdo vyjádřit i slovem, velké zásluhy jsem totiž přikládala hercům. Takže pro mě bylo neuvěřitelné překvapení, že ta kniha je ještě vtipnější. Už se těším až si od Austenové přečtu další díla.

katka94

Nesmrtelná klasika.

Roselunda 1928

Takhle jsem se do knihy už dlouho nezamilovala. I přesto, že nejsem zvyklá číst klasiku, neskutečně miluju postavy, které jsou úžasně a uvěřitelně napsané, miluju styl psaní (a velmi vydařený překlad) a úplně nejvíc miluju ten příběh. Něco tak dokonalého jsem už hodně dlouho nepotkala.

A jelikož už asi nic pořádného nevyprodukuju, tak komentář ukončím a jdu jen zamilovaně sedět na posteli jako rozteklá hromádka štěstí.

Shannon

Červená knihovna pro mě nikdy moc nebyla. Ale zkusila jsem tuhle klasiku. A musím přiznat, že se mi hodně líbila. Krásně psané, nadčasové, vtipné, chytré.

surynas

Začetla jsem se tak lehce až jsem tomu sama nevěřila. Jelikož jsem od knihy neměla velká očekávání .A film byl taky naprosto úžasný.

knihovnička007

Kniha se mi moc líbila, i když jsem měla ze začátku problém se do ní začíst. Je to úplně jiný styl psaní, příběh z konce 18.století. Život, jaký si v dnešní době dokážeme jen stěží představit.
Vdavky v 16.letech a když bylo slečně 21-22 let už ji pomalu nazývali stará panna.
Nejvíc se mi líbilo asi posledních 150-200stran, kde se přeci jen toho dělo víc a nebyly to jen bezduché rozhovory.
Určitě se budu ke knize chtít někdy vrátit a přečíst to, co mi nyní uteklo.
Úžasné postavy, hezký (i když jednoduchý) příběh. Líbí se mi, jak si tehdy všichni vykali, jaká byla úcta mezi lidmi (ale iluze si nedělám), život byl pomalejší a jednodušší. A takových lidí jako byl pan Collins je i v dnešní době plno... :/
I když konec byl již od začátku jasný, bylo to moc fajn čtení, i když jsem se občas nevyznala v osobách-chvilku se psalo o jedné slečně jménem, pak se vdala a hned "paní Colinsová", to mi chvilku trvalo, než jsem si to všechno uspořádala :)

Irsaf

Líbila se mi :)

Emmadriel

Kniha mého života! Četla jsem ji už 3x a ne naposledy. Tato kniha ani nejde popsat slovy, musí se přečíst...