Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64082

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

Unicron06
16. listopadu

Ach jo...(SKORO) Všem se tato kniha líbila ale já ji ani nedočetla - nebavila mě ...

klarafialova
11. listopadu

Při téhle knížce mi trvalo, než jsem se začetla a vžila do děje. Elizabeth je mi hodně sympatická jako postava. Prostředí, ve kterém se knížka nachází mi doteď nebylo tak známé, trvalo mi, než jsem pochopila některé situace, jelikož život na přelomu 18. a 19. stol. se značně liší od toho, který žijeme dnes.
Co ale zůstává stejné je láska. Příběh lásky Jane a pana Darcyho byl opravdu nádherný. Opravdu mě překvapilo jak moc Darcy dokázal změnit své chování. Dokázal odstranit svou introvertní stránku, aby ukázal Elizabeth, že není tak špatný, jak si myslí.
Na druhou stranu jsem byla překvapená chováním Lydie, kdyby bylo pokračování, zajímalo by mě, kdy si konečně uvědomí svou chybu.
Hrozně se mi líbily chytré dialogy a smysl pro humor, který paní Austenová měla. Zvláště při reakci pana Benneta na žádost o ruku Elizabeth pana Collinse jsem se opravdu zasmála. Děj knihy je hodně předpovídatelný. Celkově jsem však možná od knížky až moc očekávala, protože mi každý říkal jak moc je úžasná a proto asi nejsem z ní tak nadšená.

Peťule159
09. listopadu

Velice dobrá knížka :) Sice to není můj šálek kávy...ale i tak jsem si to chtěla přečíst :) Je to dobře napsané...ale podle mě ne moc čtivé ...takže mi přečíst tuto kniho trvalo déle než většina ostatních knih :) Ale jinak se mi moc líbil příběh i jeho zakončení :)

Jessybelle
02. listopadu

Před lety jsem četla jinou knihu této autorky, no že by mě uchvátila se rozhodně říct nedalo...
Právě proto jsem se tak dlouho nemohla dokopat k přečtení další její knihy...až nyní díky tomu, že tato kniha byla v seznamu 100 nej knih tady na databázi...
No a překvapivě je to fakt pecka...
Kniha mě zaujala, uchvátila, nepustila...miluju tu ironii, dvojsmysly a škádlení..
Za nějaký čas se k ní vrátím a vychutnám si to znovu...

Tirisa
02. listopadu

Knihy Jane Austenové patří k mým srdcovkám a Pýcha a předsudek naprosto vede můj osobní žebříček. Vřele doporučuji všem ženám, které si chtějí jen tak sednout a potěšit svoji duši, uvolnit se a na nic nemyslet.
Nutno říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování a vždy, když se potřebuji trochu potěšit a začít se usmívat, je pro mě kniha i film jasná volba.

Sarhem

S přečtením téhle knihy jsem dlouho otálela a vždycky jsem ji ve své knihovně „přehlížela”. Konečně jsem se k tomu však odhodlala a nelituji. Už od první stránky mě kniha neuvěřitelně zaujala, nedokázala jsem se od ní odtrhnout a za dva dny jsem ji dočetla. Jane píše zvláštním, poutavým stylem a příběh Elizabeth a pana Darcyho je tajemně krásný. Myslím, že se ke knize někdy v budoucnu zase vrátím.

Braenn

Vytahuji ohmataný svazek z poličky, beru sklenku vína, papírové kapesníčky a mířím do koupelny s vědomím, že nevylezu z vany, než knihu dočtu. A taky nevylezu. Tisíckrát čtená, stejně milovaná. Občas prostřídám s filmem, ale ten nejde vzít s sebou do horké vody, takže tak.

Co je vlastně na téhle knize tak zázračného, že dokáže oslovit čtenářky, které nemají se světem, v němž a pro nějž kniha vznikla, už absolutně nic společného? Nebudu se ohánět nadčasovostí lásky a dalšími klišé.

Přesto je to snadné. Představte si autorku, vzdělanou, inteligentní a literárně nadanou ženu, toužící po lásce. Ženu, která pokud viděla nahého muže nad patnáct, tak leda omylem, která kdo ví, jestli se někdy líbala, natož aby ukázala víc než kotník. Ženu, uzavřenou do lehce pošetilé a dosti povrchní společnosti, ve které neobsadila očekávanou roli manželky a matky. Ženu, které táhne na čtyřicet, pro níž jediná možnost, jak realizovat své tělesné i duševní potřeby v kolonce "intimita", (a že už musely vřít a přetékat), je vrhnout je na papír s intenzitou jinde nevídanou. Tak se i stalo.

Uf, to jsem se zase rozepsala. Ve zkratce, měla opravdu dost osamělých let na přemýšlení, jak má vypadat ideální chlap, kterého by chtěla každá, (totiž že pod slupkou se schovává lepší jádro, a ne ještě větší debil, jak to bývá ve skutečnosti), a jak ho dát do náruče hrdince, kterou by chtěla být každá. Aby ne, model, v němž ta ne úplně oblíbená ke štěstí přišla, frčí odedávna. Snadné se ztotožnit.

Má to všechno, co má mít romantická kniha. Napětí. Chytré dialogy. Humor. Chytré dialogy. Emoce. Chytré dialogy. Zmínila jsem už chytré dialogy? Ano? To je dobře, ony totiž chybí spoustě knihám stejného žánru, což končívá šílenou snahou zalepit prostor překombinovanou zápletkou s nějakým tím ohrožením života, v případě současné vlny moderny pak nekonečným super žhavým sexem.

Tady sex není. Tušíme, že k němu někdy po konci knihy musí dojít. Dost pravděpodobně u toho budou mít i zhasnuto, ale to už není naše starost.

Tohle je totiž pouze chytrý příběh jedné nádherné lásky.

HPmagor

Jane, žila v době, kdy vzdělaní žen se neuznávalo, kritizovala sňatky z rozumu a šla proti tehdejším tradicím.... tohle dílo má být jejím vrcholem... a skutečně jím je... tahle kniha je dokonalost :-)

tygřík2

Jane Austenová píše v každé knize skoro o tomtéž, ale, světě div se, ani jeden příběh nenudí. Možná je to tím humorem lehoučkým jako pírko. Možná je to tím, že její hrdinky jsou ženy, které se, v kontextu popisované doby a konvencí, snažily zařídit si svůj život podle vlastních představ. Určitě je to tím, že Jane se od dnešních žen až tak moc nelišila. Také věděla, že bez lásky by život stál za starou belu.

markulka

Knihu jsem si musela přečíst kvůli povinné četbě, a jsem za to moc ráda. Autorka mi skvěle přiblížila, jakým způsobem se tehdy žilo. Vztah mezi Darcym a Elizabeth mi přišel tak okouzlující, že jsem se při každé scénce, ve které vystupovali spolu, musela uculovat :-)

MartinaF

Konečně dočteno. Z knihy nejásám jako ostatní čtenáři a čtenářky. Autorka mě svým příběhem neoslovila. První polovina nuda, od druhé poloviny se začalo něco dít. Poslední třetina knihy mě jakžtakž bavila.

Pro mě to byla kniha, která neurazí ani nenadchne. A nejspíš jsem asi v celém zástupu nadšených čtenářů sama. Dávám tři a půl hvězdičky.

holy17

Četla jsem kvůli povinné četbě k maturitě, ale naprosto jsem si ji zamilovala.

Nelasp

Zamilovaná klasika, kterou jsem poprvé četla jako náctiletá. Kniha je nádherná jak jazykem, tak vykreslením postav, jejich charakterů, prostředí a celkového klimatu ve společnosti v Anglii té doby. Elisabeth Benetová je jednou z nejlépe napsaných ženských literárních postav

madla27

Moje oblíbená kniha, láska za časů, kdy dotek rukou při tanci byl jediný kontakt zamilovaných. Odvážná osobnost Elisabeth a anglický jemný humor Austenové.

nikol1774

Díky bohu, že jsem si tuhle knihu vybrala do maturitního kánonu!! Krásná kniha a přesně tak i film. Podle mého názoru je kniha v některých věcech lepší než film, ale film je taky krásný. Mrzelo mě, že ve filmu spolu pan Darcy a Elizbeth tolik nemluví, knížka to vše ale zpravila. Na posledních pár stránek kdy si toho oba měli tolik co říct budu vzpomínat ještě dlouho. Opravdu nádhera od začátku až do konce.

Warty

Miluji knihy Jane Austen. Tato je má nejoblíbenější. Prostě klasická romantika nejen pro romantiky. Stojí za přečtení.

Lely

Klasika na kterou nedám dopustit. Moc ráda se k ní vracím, ať už ke knižní nebo filmové verzi. Je to srdcovka.

MiraiYume

Pýcha a předsudek patří ke klasikám. Krásná filmová obálka mne nalákala na novější filmové zpracování, které je stejně půvabné a něžné jako kniha sama. Moc ráda se k ní vracím a znovu a znovu prožívám romantický příběh Elizabeth a pana Darcyho. Je zajímavé nahlédnout pod pokličku společnosti před dvě stě lety. Ačkoliv kniha byla psána na počátku 19. století, je nadčasová a příběh nezapomenutelný. Místy se sice možná zdá být zdlouhavá, ale jejímu kouzlu to rozhodně neubírá.

MattieStyles

Tak tady u té knížky mám jasno. Pýcha a předsudek je fenomén, který by si měl opravdu každý přečíst. Zamilovala jsem se do pana Darcyho a byla celá napjatá, jak to dopadne. Hned jsem si pak knihu přečetla po druhé a už se jí nepustila!

Elizabeth666

Knihu jsem si koupila jen tak a musím říct že za 4 dny přečtená.
Dobře nebudu tady psát že je lehká na čtení, protože není já sama jsem někdy měla potíže s tím jak je kniha napsaná, ale jinak super kniha a doporučuji.

slimáčik

Prvá "Austenovka"! Najprv ma nadchol film s
Keirou Knightley, Rosamund Pike, Matthewom MacFadyenom, Donaldom Sutherlandom... Cítila som sa ako dieťa v cukrárni. :D
Potom Slovart vydal knihu, ktorú mi drahá rodinka kúpila, nech si radšej čítam tento príbeh, aby sa u nás konečne púšťal aj iný film, keď som nablízku. ;P

Niektoré pasáže sa mi zdali zdĺhavé, kým mi nedošlo, že Jane Austenová to písala v dobe, v ktorej mnohé nemohla sprostredkovať obrazom ako dnes, ale naviesť (asi hlavne) čitateľku jediným prostriedkom, ktorý mala k dispozícii - slovom, aby si vytvorila obraz, ktorý pri písaní prebiehal jej samej pred očami. Od tohto momentu som aj v týchto častiach nachádzala skrytú, potrebnú alebo nevyhnutnú poetičnosť.
No dobre, skrátka, už ma nezdržiavali, nerozčuľovali!

Páči sa mi vývoj a dozrievanie postáv podávaný s láskavým porozumením. Elizabeth pripustí, že aj ona môže mylne posúdiť, čo hlbšie nepozná, a introvert Darcy je ochotný vyliezť zo svojej ulity.

Aj jedno aj druhé je mi akosi povedomé. Že by o mne slečna Austenová vedela už pred toľkými rokmi?

nani_nka

Klasika, ktorú si každá romantická duša musí prečítať :)

miska98

Moc hezká klasika, která předčila všechna má očekávání. Jedná se o neuvěřitelně nadčasové dílo, ve kterém nechybí nic z toho, co by měl dobrý příběh podle mého gusta obsahovat - totiž dobrý stěžejní motiv, vyvíjející se postavy, vtip a ironii, dostatek kontextu a trošku té všepřekonávající lásky jako třešničku na dortu. Jen nevím, jestli víc miluju pana Darcyho, nebo pana Benneta...

Ještě poznámka ke stylu psaní - kniha mi připadala lehce náročnější kvůli zmatečnosti v určitých momentech, některé situace a dialogy na sebe byly zvláštně navázané, což ovšem knize na jejím půvabu neubírá. Celkově maximální spokojenost.

katerina.l.

Knihu jsem louskala strašně dlouho, vůbec jsem se nedokázala začíst. Několikrát jsem ji i odložila a pak se k ní zase vrátila. Celý příběh je plochý, postavy mi přišly jak gumové - bez opravdových emocí, bez opravdové tváře.. Za mě zklamání.

dorka4344

Pro mě klasika které se nedá nic vytknout !

kh123

Velmi obdivuji autorčin styl a také předvídavost. Dvě stě let starý příběh z britské společnosti, v němž se objevují dialogy, které by mohly zaznít i dnes. Přitom nádherně ilustruje způsob života, morálku, společenské normy té doby, kdy ženám v podstatě nezbývalo nic jiného, než se dobře vdát a kolem tohoto cíle se často točilo konání celé rodiny. A Elizabeth je přitom sympatická, civilní, rozumná, samostatně přemýšlející, příjemně ironická. Ostatní postavy jsou různorodé, krásně dotvářejí obrázek doby. Ale co je nejdůležitější, prostě se to dobře čte a před koncem jsem se opravdu netěšila, až se budu muset s příběhem rozloučit.

Fanttastica

Když jsem byla mladší tyhle knihy mě vůbec nezajímaly v knihovně jsem se jim vyhýbala obloukem ošem teď se mi moc líbí. Jako většina holek se mi pan Darcy líbí, ale i další postavy Elizabeth, Jane nebo pan Bingle jsou velmi sympatické. Která postava si mě však nezískala byl pan Colins. Pro mě byl moc nudný a místy mi připadalo, že je snad z Marsu. Další věc co mi vadila byla ta řeč, ale to jen ze začátku než jsem si zvykla.

tomas5557

Mě se kniha velmi líbila. Je psána krásným jazykem v překladu Evy Kondrysové, plně se nadýchnete atmosféry počátku viktoriánské Anglie, a ačkoliv jde o společenský román, nebudete se nudit ani minutu. Při autorčině způsobu psaní to prostě není fyzicky možné :).

Liar

Knihu (a také film) miluju, takže za mě nepotřebuji dodat nic jiného. Byl by to totiž bezpochyb zcela odlišně dlouhý komentář, kdybych tady vypsala, proč tuto knihu tak zbožňuju.

Připsáno 22.7. 2017
Co jsem si tedy ještě vzpomněla, že mi trochu vadilo, jak se postavě říkalo Lízinka, ale to se dalo snadno vyřešit. Prostě jsem tam jen četla původní oslovení Lizzie, místo překladu jména. Můj názor ani hodnocení příběhu to nijak nemění.

PandaGirl

Pýcha a předsudek je mojí nejoblíbenější knihou od J.A.. Proto k ní mám zkreslený přístup. Prostě celý ten příběh miluji. V podstatě je to jediná kniha, kterou čtu každý rok. Příběh je hezký a plynulý, postavy mají charakter a své záporné stránky (až na ty, kteří jsou moc dobří na to, aby o ostatních smýšleli zle). Hezká ukázka toho, co dokáží předsudky a neuvážené chování osob, který neznají pravdu a přesto odsuzují.
Jinak krásné vykreslení doby. Stará Anglie prostě má své kouzlo!