Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 4.65478
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Rozmluvy, Leda

Pride and Prejudice, 1813

Kniha Pýcha a předsudek

majc
29. listopadu

Tahle knížka bude navždy v mém srdci. Moc se mi líbí, jak autorka popisuje tu dobu, jaká slova používá a chování postav. Každá z dcer Bennetů je něčím jiná a zajímavá. Samozřejmě hlavní hrdinka Elizabeth je mi ze všech sympatická nejvíce a moc se mi líbí její pohled na tehdejší svět. Zkoušela jsem i další knihy od této autorky, ale nedočetla jsem. Tahle kniha má prostě své neodolatelné kouzlo, a taky pana Darcyho.

makovec201
23. listopadu

Tohle je taková klasika, ke které se vždycky vracím v listopadu před Vánoci, ak ve mně celé svátky rezonuje a já mám náladu se zamilovat.

nikola3758
18. listopadu

Nádherná kniha!!!

vladka321
14. listopadu

Pýcha a předsudek je kniha o charakterech postav, jejich přetvářkách, intrikách, naivitě. Je až s podivem jak tento příběh je stále aktuální. Jako lidstvo se neměníme. Jsme stále stejní. Plni polopravd s předsudků.

tsai.
14. listopadu

Konečně jsem se k této klasice dostala, i když skrze povinnou četbu... nejlepší čtivo za semestr. Chvíli mi trvalo zvyknout si na autorčin styl a slovíčka ze začátku dělala trošku problém, ale jakmile jsem se do toho začetla, bylo jasné, že bude patřit mezi mé favority.

Konec dobrý, všechno dobré, i když jsem se během čtení nemohla ubránit myšlenkám, že nebýt toho, že oba Darcyho rodiče již zemřeli, nic z toho by se neudálo. Právě jejich absence v době, kdy potkal Elizabeth, mu dala možnost ke změně. Mám ráda naivní představy, že láska překoná všechny překážky, a to i společenské rozdíly v zemi, která si na tento pořádek velmi potrpěla a částečně potrpí dodnes, protože realita v tomto ohledu byla poměrně krutá. A právě v tom je kouzlo podobných děl, možnost utéct od reálného fungování světa a předstírat, že všechno vždy dobře dopadne a každého čeká osud podle zásluh.

dopíšu, až si utřídím myšlenky

Čteno v AJ

Dani3
08. listopadu

Název knihy hezky vystihuje povahy hlavní dvojice. Elizabeth je chytrá a předpojatá a soudí podle prvního dojmu. A ten se většinou špatně napravuje zvlášť, když Darcy působí velmi nespolečensky.

Autorka zároveň poukazuje na negativní stránky tehdejší společnosti, na svazující společenská pravidla, pomluvy a klepy. Matka Bennetová byla zářný příklad toho, že je ochotná své dcery provdat stůj co stůj. Bohužel není schopná ve své hlouposti nebo krátkozrakosti vyhodnotit, že svatba se špatným nápadníkem není tou správnou cestou.

misatrix
07. listopadu

Knize se nedá nic vytknout, pan Darcy je pyšný, Elisabeth plna předsudků... Dej ma mile zápletky, které jsou vice či méně zapletene. Oproti filmovému zpracování je kniha obohacena o vnitřní pohnutky a další detaily. Knihu rozhodne doporučují, sama se k ni rada vracim.

Šíša
05. listopadu

Kniha mi ležela v knihovně už pár let, stále jsem se k ní nějak nedostala. Když jsem ji zhruba před rokem začala číst, zasekla jsem na nějaké stodvacáté straně a odložila ji. Zhruba před měsícem jsem objevila filmovou adaptaci z roku 2005 a já se následně do díla (i filmu) zamilovala. (Velké díky Keiře i Matthewovi :D)
Líbí se mi tehdejší život, kdy mezi každodenní starosti patřilo dobře se provdat, chodit na plesy a žít tak bohatý společenský život :D. V knížce sice bylo pro mě pár nezajímavých míst, ale jinak převládala zvědavost, co bude dál. Mrzí (a štve) mě snad jen jedna věc - tam kde bych moc ocenila dialogy, máme jen nepřímou řeč (nejvíc snad právě mezi Elizabeth a panem Darcym).
Je to moje nejvíc polepíkovaná a vyznačená knížka, určitě se k ní ráda vrátím.

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta
Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta