Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této dob... celý text

Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.63901

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

katerina.l.
dnes

Knihu jsem louskala strašně dlouho, vůbec jsem se nedokázala začíst. Několikrát jsem ji i odložila a pak se k ní zase vrátila. Celý příběh je plochý, postavy mi přišly jak gumové - bez opravdových emocí, bez opravdové tváře.. Za mě zklamání.

dorka4344

Pro mě klasika které se nedá nic vytknout !

kh123

Velmi obdivuji autorčin styl a také předvídavost. Dvě stě let starý příběh z britské společnosti, v němž se objevují dialogy, které by mohly zaznít i dnes. Přitom nádherně ilustruje způsob života, morálku, společenské normy té doby, kdy ženám v podstatě nezbývalo nic jiného, než se dobře vdát a kolem tohoto cíle se často točilo konání celé rodiny. A Elizabeth je přitom sympatická, civilní, rozumná, samostatně přemýšlející, příjemně ironická. Ostatní postavy jsou různorodé, krásně dotvářejí obrázek doby. Ale co je nejdůležitější, prostě se to dobře čte a před koncem jsem se opravdu netěšila, až se budu muset s příběhem rozloučit.

Fanttastica

Když jsem byla mladší tyhle knihy mě vůbec nezajímaly v knihovně jsem se jim vyhýbala obloukem ošem teď se mi moc líbí. Jako většina holek se mi pan Darcy líbí, ale i další postavy Elizabeth, Jane nebo pan Bingle jsou velmi sympatické. Která postava si mě však nezískala byl pan Colins. Pro mě byl moc nudný a místy mi připadalo, že je snad z Marsu. Další věc co mi vadila byla ta řeč, ale to jen ze začátku než jsem si zvykla.

tomas5557

Mě se kniha velmi líbila. Je psána krásným jazykem v překladu Evy Kondrysové, plně se nadýchnete atmosféry počátku viktoriánské Anglie, a ačkoliv jde o společenský román, nebudete se nudit ani minutu. Při autorčině způsobu psaní to prostě není fyzicky možné :).

Liar

Knihu (a také film) miluju, takže za mě nepotřebuji dodat nic jiného. Byl by to totiž bezpochyb zcela odlišně dlouhý komentář, kdybych tady vypsala, proč tuto knihu tak zbožňuju.

Připsáno 22.7. 2017
Co jsem si tedy ještě vzpomněla, že mi trochu vadilo, jak se postavě říkalo Lízinka, ale to se dalo snadno vyřešit. Prostě jsem tam jen četla původní oslovení Lizzie, místo překladu jména. Můj názor ani hodnocení příběhu to nijak nemění.

PandaGirl

Pýcha a předsudek je mojí nejoblíbenější knihou od J.A.. Proto k ní mám zkreslený přístup. Prostě celý ten příběh miluji. V podstatě je to jediná kniha, kterou čtu každý rok. Příběh je hezký a plynulý, postavy mají charakter a své záporné stránky (až na ty, kteří jsou moc dobří na to, aby o ostatních smýšleli zle). Hezká ukázka toho, co dokáží předsudky a neuvážené chování osob, který neznají pravdu a přesto odsuzují.
Jinak krásné vykreslení doby. Stará Anglie prostě má své kouzlo!

marketa262

Kniha opět k maturitě. Hrozně dlouho jsem knize nevěnovala pozornost v domnění, že to je jen nějaký starý román, který mě vůbec nezaujal. Ale pak jsem v televizi uviděla upoutávku na film, jenž jsem prostě musela vidět! Okamžitě jsem si ho zamilovala a koupila si i knihu. Určitě mi pomohlo vidět předtím film, jelikož je tam spousta postav a bylo pro mě jednodušší se v nich orientovat. Sice mi kniha přišla poněkud zdlouhavá, ale i přesto jsem si ji zamilovala. Starý jazyk knize dodává moc krásnou atmosféru.

IvankaM

Strašné zklamání.
Začalo mě to bavit někdy až v polovině knihy, kdy se tam objevoval více Darcy. Jinak začátek byl pro mě utrpení.
Celá recenze: http://darkmermaid.wixsite.com/mermaid/single-post/2017/07/12/Pýcha-a-předsudek

IsobelleFarbs

Nádherná nadčasová klasika, miluji styl psaní Jane Austenové, miluji ty postavy, Jane a Bingleyho - i když byli chvílemi až moc milostiví, Elizabeth a v neposlední řadě Darcyho, do kterého jsem se jako mnoho ostatních dívek a žen zamilovala. Ostatní postavy mi tak sympatické nebyly, ale ony takové mají být a to se mi líbilo. Líbilo se mi, že Austenová umí vystihnout všechny bez rozdílu. Popravdě nevím, co bych knize měla vytknout. Zapůsobila na mě tak silně, že hned jak jsem ji dočetla, měla jsem chuť knížku otočit a začíst se do ní znova. Nebo přečíst si minimálně pár posledních kapitol (což jsem v té době také udělala). Poté jsem si také musela dát chvíli pauzu od ostatních knížek, jak silně a krásně na mě Pýcha a předsudek zapůsobila... Prostě je to úžasná kniha.

HanaMalina

Klasika, kterou jednoduše miluji. Knihu jsem už několikrát četla a vždy se k ní ráda vracím. Strašně zbožňuju autorčino vyprávění a moc se při čtení těším, že se přenesu na anglický venkov a prožívám s postavami jejich trápení i radosti.

Magdalena5

K pýše a předsudku jsem se dostala až poněkud v pokročilejším věku, o to více si tento klasický román vychutnávám čtením i sledováním různých filmových zpracování. I když nevládnu anglickým jazykem, vždy mi udělá radost některý díl v původním znění z miniserie z roku 1995 s Colinem Firthem.

Simeona

Četla jsem si 5x a pořád se mi moc líbí. Je to jediný román, který mám ráda. Líbí se mi povaha Elizabet i Darcyho. Bingly a Jane jsou takoví...no..až moc hodní a důvěřiví. Co se mi na knize nejvíce líbí není děj, ale to že autorka nevrazila do knihy více postav než bylo potřeba.

Abrenkova

Mám hodně ráda tento film a proto, když jsem se pouštěla do knížky, měla jsem obavy, že to nebude ono. Nedokázala jsem si představit, že takovou ironii dokáže někdo vyjádřit i slovem, velké zásluhy jsem totiž přikládala hercům. Takže pro mě bylo neuvěřitelné překvapení, že ta kniha je ještě vtipnější. Už se těším až si od Austenové přečtu další díla.

katka94

Nesmrtelná klasika.

Roselunda 1928

Takhle jsem se do knihy už dlouho nezamilovala. I přesto, že nejsem zvyklá číst klasiku, neskutečně miluju postavy, které jsou úžasně a uvěřitelně napsané, miluju styl psaní (a velmi vydařený překlad) a úplně nejvíc miluju ten příběh. Něco tak dokonalého jsem už hodně dlouho nepotkala.

A jelikož už asi nic pořádného nevyprodukuju, tak komentář ukončím a jdu jen zamilovaně sedět na posteli jako rozteklá hromádka štěstí.

Shannon

Červená knihovna pro mě nikdy moc nebyla. Ale zkusila jsem tuhle klasiku. A musím přiznat, že se mi hodně líbila. Krásně psané, nadčasové, vtipné, chytré.

surynas

Začetla jsem se tak lehce až jsem tomu sama nevěřila. Jelikož jsem od knihy neměla velká očekávání .A film byl taky naprosto úžasný.

knihovnička007

Kniha se mi moc líbila, i když jsem měla ze začátku problém se do ní začíst. Je to úplně jiný styl psaní, příběh z konce 18.století. Život, jaký si v dnešní době dokážeme jen stěží představit.
Vdavky v 16.letech a když bylo slečně 21-22 let už ji pomalu nazývali stará panna.
Nejvíc se mi líbilo asi posledních 150-200stran, kde se přeci jen toho dělo víc a nebyly to jen bezduché rozhovory.
Určitě se budu ke knize chtít někdy vrátit a přečíst to, co mi nyní uteklo.
Úžasné postavy, hezký (i když jednoduchý) příběh. Líbí se mi, jak si tehdy všichni vykali, jaká byla úcta mezi lidmi (ale iluze si nedělám), život byl pomalejší a jednodušší. A takových lidí jako byl pan Collins je i v dnešní době plno... :/
I když konec byl již od začátku jasný, bylo to moc fajn čtení, i když jsem se občas nevyznala v osobách-chvilku se psalo o jedné slečně jménem, pak se vdala a hned "paní Colinsová", to mi chvilku trvalo, než jsem si to všechno uspořádala :)

Irsaf

Líbila se mi :)

Emmadriel

Kniha mého života! Četla jsem ji už 3x a ne naposledy. Tato kniha ani nejde popsat slovy, musí se přečíst...

martinaandulka

Miluji knihy od Austen a tahle je nejlepší :-).

iprochazkov

Moje úplně nejoblíbenější kniha ze všech! Můžu ji číst třeba i po sté a pořád budu nacházet jemné narážky, kterých jsem si předtím nevšimla. Miluji i filmy! A ano pan Darcy JE dokonalý :D :D :D

kní

"Dobrá nebesa, Lizzy, co jsi to za snoba - mít výhrady k panu Darcymu kvůli jeho bohatství. Ten chudák za to nemůže!..." - tak tahle věta je z filmu. Jestli je něco v tomto smyslu proneseno v knize tedy nevím, ačkoli jsem ji četla cca 5 x zatím. Ale že to trvalo, než jsem si k ní našla cestičku! Celá dlouhá léta jsem o tu Austenovou někde zakopávala, v různých filmech se o ní mluvilo, nebo jsem o ní někde četla. Párkrát jsem si i její jméno napsala na papírek, že se někdy v knihovně podívám. Ale až po letech jsem v antikvariátu narazila na ohmatanou Pýchu a předsudek. Za pade. No nekup to. A dalo se to číst! Dokonce velmi - takže jsem se seznámila postupně s celým dílem této spisovatelky a většinu jejích knih umístila na svůj kolotoč...

"Jedinou stinnou stránkou bylo rozloučení s otcem, který ji bude jistě postrádat; vždyť byl nakonec tak smutný, že ji požádal, aby mu psala, a dokonce jí téměř slíbil, že jí také odepíše."

Malachime

Nemám co dodat. Pýcha a předsudek je moje nejoblíbenější romantická knížka, guilty pleasure, ke které se budu během života neustále vracet a pokaždé se znovu zamilovávat do pana Darcyho! :)

Mayaku

V minulosti jsem knihy od Jane Austenové v regálu vždy míjela s opovržlivým úsměškem a myšlenkou, že tuhle červenou knihovnu pro báby přeci číst nebudu (podotýkám, že jsem neznala ani žádná filmová zpracování, protože to přece je "červená knihovna pro báby", že ano). Až pak jednoho letního dne loňského roku jsem si všimla, že jedno vydání Pýchy a předsudku máme i v domácí knihovničce. Zrovna jsem nevěděla co číst a knížka měla ideální rozsah kolem 300 stran, tak jsem si řekla: "co už, aspoň si budu moci po dlouhé době odškrtnout zas nějakou tu klasiku." Už po pár stránkách mi ale bylo jasné, že má čtenářská pýcha bude zostuzena a všechny mé předsudky vůči této knize zadupány do země. Brada mi padla až někam ke kolenům a já hltala ten nádherně napsaný příběh, jak kdyby neměl nastat zítřek. Pro někoho možná může příběh působit příliš jednoduše, ale jak se říká, v jednoduchosti je krása, a Elizabeth Bennetová má v sobě víc charismatu, nezávislosti a emancipace, než všechny současné prefabrikované knižní hrdinky dohromady. Skvělé.

LadyCharlene

Na začátek musím podotknout, že jsem již dříve viděla film, takže hlavní postavy jsem si nemohla až tak moc vyfantazírovat, protože jedinou Elizabeth Bennetovou, pro mě vždy bude Keira.
K samotné knize musím říct, že jsem si ze začátku musela zvyknout na styl vyprávění autorky, po uvážení ale nelze očekávat rozsáhlé popisy postav a okolí, v jedné řadě za to může nejspíše doba, ve které dílo vzniklo a ve druhé řadě tady jde především o nitro postav, jejich charaktery, pocity a myšlenky. Líbí se mi, jak je v knize přesně vyobrazena tehdejší společnost, a ruku na srdce, která dáma by alespoň na chvilku nezatoužila procházet se po nádherných parcích, navštěvovat velkolepá sídla a účastnit se pompézních bálů. Všechno tohle pozlátko přebíjí inteligentní, krásná a živá hrdinka, která se odmítá stát loutkou, ať už Collinse nebo lady Catherin, jde si za svým srdcem. Velmi se mi líbí jakým osvícením obě hlavní postavy prošly. Nejsem moc na romanťárny, ale takovéhle mají alespoň úroveň a překrásnou atmosféru anglického venkova 19. století.

TaLu

Seriálové i filmové zpracování je pro mne pohlazením po těžkém dnu. Často si pouštím alespoň kousek, aby mi bylo lépe. Myslím, že i autorce by se líbilo, že její překrásná slova neutrpěla převedením na filmové plátno. Ona uměla svými slovy vytvářet obrazy, my již i to zobrazení můžeme vidět. Přesto při čtení jejích knih vidím dívky té doby, které potichu a často tajně čtou o hrdinkách, které uměly vzít rozum do hrsti a ovlivnit svůj život. A tyto silné hrdinky v silně zpracovaných příbězích podle mne dokázaly dodat odvahu a pozvednout hlavu čtenářkám tehdy i teď. Vždyť i v současné přetechnizované době chceme věřit, že na nás někde čeká pan Darcy.....

arket

Asi tu budu jediná, které se to nelíbilo, ale za mě jednoznačně strašná snobárna. Při čtení jsem měla stejné pocity jako DominaCZ. Hned od začátku zbytečně mnoho postav a ty dialogy, připadá vám, že čtete nějakou přiblblou telenovelu z Jižní Ameriky. Nicméně jsem vydržela číst s donucením do strany 200 a pak už ne.

ochwey

Dost jsem se bála, protože zaprvé ženská autorka klasiky (asi nějaký předsudek, ale radši čtu chlapy), a zadruhé to téma? Paničky, vdavky, vyjížďky po parcích a vznešení pánové. A romantika! Pff. Pořád jsem měla před očima scénky z Červeného trpaslíka (dialog o červených jablkách!) a pomalu tam čekala Krytona na tanku.
Ale nakonec mě to příjemně překvapilo. Pan Bennet si mě získal hned v první kapitole a hysterická jednoduchá paní Bennetová vlastně taky, stejně i Collins - já se ráda lidem směju. Protože jsem čekala, že to bude nuda a šeď a romantika, byla jsem ráda, že se pobavím. Velká láska a dvě svatby v jeden den, pan Darcy jako největší klaďas, chudé holky ke štěstí přijdou a dušička je v péřu. Škoda jen, že hlavní hrdinka mi přišla až tak rozumná, že byla nudná, mohla mít taky nějaké pořádné mouchy.