Pýcha a předsudek

od:

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64267
Originální název:

Pride and Prejudice (1813)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Rozmluvy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (602)

Přidat komentář
sararachel
16. března

Tato kniha mě vtáhla okamžitě do děje. Jelikož literaturu tohoto typu vyhledávám a vyžívám se vní, tak jsem po této knize šla ihned. Tak krásný a čistý, prostý děj. Už od začátku je sice jasné, jak děj dopadne, ale menší zvraty a události vás nenechají jen tak chladnými.

NikolettaHole
16. března

Sice jsem milovnice fantasy a severského krimi, ale Pýcha a předsudek je mojí nejmilejší knížkou. Někomu se možná může zdát nudná a zastaralá, ale pro mě je to příběh pravé lásky! Ráda se k této knize vždy vrátím, protože co by jsme si nalhávali kdo by nemiloval pana Darcyho.

theMarty
14. března

Kdo by řekl, že ten románek bude opravdu dobrý.

Nachtimin
10. března

filmik lepsi:)

Ivajda
09. března

I kdyz ze zacatku mi uplne nesedl tehdejsi zpusob asi nejspis zivota, trochu me stvalo, ze naplneny den je zvastani nekde na navstevach, tak musim uznat, ze me kniha po nekolika desitkach stranek pohltila a uz nepustila. Dalsi skvostna klasika, co ma vse, co od podobne knihy ocekavam a ke ktere se budu moc rada vracet.

Tánička11
06. března

Prvně jsem se bála, že se mi knížka nebude líbit, protože jsem hodně chtěla aby se mi zalíbila, jenže potom na mě dopadlo to 18.století, styl mluvy a vyjadřování a podlehla jsem všemu. Asi by bylo krásné kdyby se takový styl vyjadřování nenucenosti zavedl i teď, protože některé lidi si takhle mluvit nedokážu představit.

Tanja00
04. března

Upřímně jsem od této knihy moc neočekávala. O to víc mě překvapilo, že jsem si ji zamilovala. Rozhodně jsem ji nečetla naposled.

TimetoStyle
01. března

Tuhle knížku jsem si vybrala jako maturitní četbu. Nejdřív jsem se do ní nemohla začíst, ale potom už to šlo rychle. Zamilovala jsem si pana Darcyho a taky Elizabeth :-)
Je to vážně skvělá knížka. Nevím, co víc k ní dodat. Austenová píše vážně čtivě, tuhle knížku můžu jen a jen doporučit.

Nomia
25. února

Austenová má kolem sebe přímo gang ortodoxních fanoušků, kteří ji bezvýhradně adorují. Nemůžu říct, že bych mezi ně zrovna patřila, ale musíme uznat, že Pýcha a předsudek je dobrá kniha.
Není to jen plytký románek, má v sobě i něco navíc. Nechybí mu trochu ironický pohled na tehdejší vztahy mezi muži a ženami, na celý ten hon na zámožného ženicha. S lehkým nadhledem a humorem je popsaná hlavní postava (která má pořádně prořízlou pusu a pro uštěpačné poznámky nejde daleko) i celá její rodina.
Co se autorce nedá upřít je schopnost hrát si s postavami a jejich charaktery. Dokázala vytvořit skoro až ikonické postavy. Kdo by neznal Elizabeth Bennetovou a pana Darcyho? Smířila jsem se už dokonce i s faktem, že polovina knihomolek bude před spaním tesknit a vzdychat po panu Darcym, Austenová holt dokázala stvořit idol všech žen. :)
Pýcha a předsudek stojí za přečtení a odpustím jí i ten závěrečný happy end.

Baru1236
25. února

Prostě klasika :) Co k tomu dodat.

Prateri
25. února

Kniha napsaná před dvěma sty lety a stále čtivá - to si zaslouží úctu.

TeryJane
23. února

Kniha mě lákala už velmi dlouho, protože jsem jenom stále dokola koukala na její zfilmovanou verzi. Je to krásná četba, čte se velmi rychle a je to oddechové čtení. Prostě klasika, kterou snad každý zná.

Hospodyňka
14. února

Krásná vzpomínka na sedmou třídu.

Morgaine07
12. února

Tohle je už klasika

JmenujiSeZuzla
09. února

Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho. Přeci jen je to klasika. Film jsem už kdysi zhlédla a pamatuji si, že to bylo krásné. Hned na začátek bych chtěla říct, že mě zklamalo zpracování nového vydání knihy, kde je na přebale fotka z filmu. Tohle se mi opravdu nelíbilo a zlatá stará verze. Když jsem knihu četla, hned na začátek mě dokázalo pohltit to prostředí. Anglie v 18. století je krásná a autorka to pojala opravdu skvostně a nechávala jsem se unést všemi těmi krásnými řádky. Autorka má velice osobitý styl psaní (hlavně na tuto dobu). Milovala jsem ty zastaralé výrazy, které mi dnes přijdou rozkošné. Jedinečný je ale samozřejmě samotný příběh. Krásně vyzobrazená pýcha, která nemusí být vždy opravdovou pýchou. To stejné bych mohla říct o dalších dobrých i zlých vlastnostech a jejich opsání v knize. Celkově se mi hrozně líbilo jak se hlavní hrdinka zabývala lidmi, jak na ně nahlížela a řešila jejich vystupování a vlastnosti. Nejvíce mě ale bavily samotné vztahy v oné době. Typické plesy, pomluvačné ženy, rodiny z vyšších i nižších kast - to se mi na knize asi líbilo nejvíc. Z čeho jsem naopak v rozpacích je srovnání knihy a filmu. Po dočtení knihy jsem si vlastně uvědomila, že jsem film nemohla pochopit zcela. Chyběli tam základní informace okolo rozhodování Elizabeth. Film si zase přidal hodně prvků co se v knize nestaly. Takže příběh je vlastně pojat dvěma různými způsoby (originál a filmové zpracování). Z knihy jsem také měla naprosto jiný pocit z postav, než to bylo u filmu. Pan Darcy se mi v knize jevil úplně jinak, Elizabeth totéž nebo i pan Collins. To už jsou ale spíše takové drobné nejasnosti v příběhu, co mě zarazily. V tomto žánru určitě jedna z nejlepších knih. Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy (kniha která byla zmíněná v jiné knize - v knize Smečka od Andrei R. Cremer).

May
07. února

Do výzvy 2018 jsem měla naplánovaných několik knih, podle nichž byl natočen seriál .... Nakonec ale všechny stále stojí na původních místech knihovny :-) Když jsem otevírala Pýchu a předsudek, tak mě napadlo, po kolikáté ji jdu číst? Netuším :-) :-) :-) Je to po mnohokráté :-) A jako vždy se těším na své oblíbené části knihy a prožívám svém další a další zamilovávání se do pana Darcyho ....

Denisa232623
04. února

Pro mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Jsem sice nadšencem jiných knih, ale tahle mě pohltila a znám ji skoro nazpaměť. Krásný příběh který se dá číst stále dokola.

evelýny
04. února

Klasika , která opravdu nikdy nezklame - ať v knižní nebo filmové podobě.
U mě přečteno několikrát a vždy mě tento příběh spolehlivě odvede od přetechnizovaného, uspěchaného současného světa.
A přiznám se bez mučení, že do pana Darcyho se zamilovávám již automaticky. A jeho podoba v mých představách neodmyslitelně patří Colinu Firthovi ( ten je jistě celým štěstím bez sebe ) :-))

lucie0951
30. ledna

Kniha, která potěší a pobaví za dlouhých zimních večerů. Vřele doporučuji:)

simonit
27. ledna

Nadherny pribeh z anglickeho prostredi...pribeh o lasce:) Elizabeth me velmi zaujala a uplne jsem se do ni dokazala vzit. Moc a moc doporucuji!

ZNellyZ
26. ledna

Odtažitý pan Darcy a slečna Elizabeth, která si hned na vše udělá svůj názor. Charakter všech postav je promyšlený, v knize se neustále něco děje a všechno na sebe navazuje. Ze začátku jsem se bála tloušťky knihy, ale za pár dnů jsem knihu přečetla a velmi těžko se mi s ní loučilo. Rozhodně tohle nebyla moje poslední kniha od J. Austinové

irskádívka
26. ledna

Přiznávám se bez mučení, že Pýcha a předsudek patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Čtu ji často, už ji znám skoro zpaměti a stále ji mám ráda.

Adhara
25. ledna

Nepodarilo sa mi to dočítať. Štýl bol pre mňa extrémne, ale naozaj extrémne nečitateľný. Na ženské romány síce nie som ani tematicky, ale pri dobre napísaných mi nerobí problém dať im veľa hviezdičiek. Toto ten prípad nie je. Aj cez Rozum a cit som sa prehrýzla len s najväčším sebazaprením a zostávam v nemom úžase nad tým, aká je Austenová obľúbená autorka...

Květinka008
24. ledna

Pramáti vše romantických příběhů mě potkala až v pokročilém věku jako jedna z knih čtenářské výzvy. Podle diskuze "kniha, která byla zmíněna v jiné knize" je tahle snad nejcitovanější, proto jsem ji "musela mít" a nelituju! A odkazuje na ni schematicky i má oblíbená Bridget Jonesová, co říct víc než... * * * * * !

Tina50
22. ledna

Přiznám se, že Jane Austen mám celou, ale tato kniha je má nejoblíbenější. Samozřejmě je pro feministky naprosto nepřijatelná, protože je tam jasně vyjádřen názor, že ženě je dobře jen vedle správného muže. Ale já jsem romantička a tato idea mě naplňuje štěstím. Tato kniha je plná úžasných štiplavých dialogů a krásných dopisů. Prostě mám ráda tuto knihu a ráda se k ní vracím.

ber-tram
22. ledna

Věty drží tuze semknutý a nepropustný tvar, což při současném řídkém tlachání, co slina na papír přinese, jen aby stránky naskakovaly a slova běžela (a říká se tomu pořád hrdě literatura), nebývá pravidlem. Mnohé myšlenky volají po opakovaném vstřebání, a není to dílem neobratnosti autorky, ale povrchnosti čtenáře, zvyklého hltavě lítat z řádku na řádek metodou: co nepochytím úplně, to už si nějak domyslím. Tady by ovšem byla škoda neužít si hutný vyjadřovací styl. Ne snad kvůli ději, ten je průhledný a všední (no to mě podrž: žádná facka, žádný výstřel, jen pár špičatějších dialogů), a přesto plný mezilidského napětí, založeného na ustrojené osobní a listinné komunikaci. Tohle je vlastně vzor kvalitní sociální sítě - zdrojem signálu je toliko návštěva nebo dopis a zvěsti, co přinášejí, mají opravdu osobní váhu a cenu, hlavně cenu trpělivosti. Jakoby to nelichotivě diagnostikovalo nedočkavý informační průjem dneška, kdy permanentní signál dotírá tak vlezle a všude, že jen posiluje naši imunitu proti vnímavosti. Proto při čtení o staré obyčejné době neškodí trochu zpomalit a zapnout mozek. 1/18

KnihomolkaYulča
10. ledna

Abych ji k něčemu přirovnála, tak asi k dnešní Selekci, jen se nejedna o kasty, ale o rody. Příběh je naprosto brilantní a konec naprosto dokonalý. Výhoda krátkých kapitol, obsahuje dopisy, které příběh osvěží. Asi bych v té době chtěla žít. Doporučuji všem, kdo ještě nečetl, protože rozhodně nesahnete vedle :-):-*

Leanis
10. ledna

Kniha, která vás naprosto vtáhne do děje, a to i přes náročnou jazykovou stránku. Vůbec se nejedná a "romantickou spatlaninu", jak se někteří domnívají. Naopak, kniha vás seznámí se zajímavým rozdělením společnosti tehdejší Anglie, odsoudí hon za mocí
a bohatstvím a při některých částech se budete smát nahlas. Postavy jsou hodně dobře charakterizované, hlavní postava má skvělý smysl pro humor a vlastní hlavu. A opěvovaný pan Darcy je chvíli arogantní zmetek a druhý okamžik nejsoucitnější postava celé knihy. Rozhodně můžu říct - vůbec to není typický princ na bílém koni.
Za mě rozhodně 5*!

mika251
09. ledna

Jedna z kníh, ktorú som v pubertálnom veku rozčítala a potom zase odložila. Proste som k nej musela dozrieť a o desať rokov neskor prečítať jedným dychom :) A bavilo ma to, musim s úžasom povedať, že Jane Austen mala dokonca zmysel pre humor :)
Čtenárska výzva 2018: Kniha, ktorá bola spomenutá v inej knihe :)

Ninjachroust
09. ledna

Zpočátku jsem měla poměrně velký problém začíst se do příběhu. Možná to bylo někdy až přehnaně spisovnou mluvou nebo tím, jak mi byla paní Bennetová od samého počátku protivná, ale pak se to zlomilo a já knihu dočetla jedním dechem. Jedná se o první knihu od Jane Austenové, která se mi dostala do ruky, a třebaže jsem z ní měla obavy právě proto, že se jedná o pravou nefalšovanou romantiku, vydobyla si 'Pýcha a předsudek' stálé místo v mé knihovně. Děj plynul pozvolna bez krkolomných zvratů, postavy byly vykresleny s podivuhodnou lehkostí a já se nad jejich manýry upřímně bavila, ačkoliv mi občas drásaly nervy (již zmíněná paní Bennetová, pan Collins, lady Catherine, Lýdie a další). Elizabeth mi byla sympatická svou snahou ubránit se tehdejším svazujícím pravidlům společnosti a svým ironickým pohledem na svět, i když mě překvapilo, jak snadno se nechala strhnout k předsudkům vůči panu Darcymu stylem "jedna paní povídala". Celkově byla kniha velmi předvídatelná, ale s přihlédnutím k žánru to vůbec není na škodu. Rozhodně si od J. Austenové přečtu něco dalšího.