Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/859/pycha-a-predsudek-py-859.jpg 4.64541

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Rozmluvy

LiKa00
předevčírem

Nádherná kniha.

VercaN.

Moje první kniha od Jane Austen, filmovou adaptaci jsem viděla několikrát, kniha je ale nepochybně lepší!

JoSvob

Jedna z mala knizek povinne cetby ve skole, kterou jsem precetla s radosti. Krasna knizka a tech ctyri sta stranek uteklo jako voda.

VercaMaj

Moje nejoblíbenější kniha

Vikk

Červená knihovna z dob viktoriánské Anglie. Společenská sonda tehdejší doby a místa. Kniha co chytí za srdce... Nutí mě to přemýšlet o tom, jestli to byl skutečně klenot tehdejší doby, nebo jestli jen Austinová měla štěstí. Tím nechci knihu znehodnocovat. Naopak. Autorka určitě byla nadaná, kniha je i v dnešní době čtivá. Ale pořád je to "jenom" červená knihovna bez většího přesahu. Co bude takovým zrcadlem "mojí doby" - tj. první poloviny 20. století? Hrozně by mě to zajímalo. Která kniha současnosti takhle propluje stoletími a bude se pořád číst, pořád dokola zfilmovávat a tak pozitivně hodnotit, jako Pýcha a předsudek, Anna Karenina apod.?... Mrzí mě, že se to nikdy nedozvím...

Lauralex

Světem panuje skálopevné přesvědčení, že tahle kniha je na vrcholu literatury. A právem. Už chápu, proč ji má tolik lidí rádo a je tak oblíbená, a proto jsem se do ní vlastně pouštěla – je úžasná! Klasika klasik. Román jak má být. A tak není divu, že jsem ji četla už třikrát a nejspíš ne naposled.

Bylo to mé první setkání s Jane Austenovou, a tím spíš si stále vyčítám, že jsem ji tak dlouho odkládala. Každopádně jsem ráda, že jsem si vybrala na začátek hned její nejlepší, nejznámější a vrcholné dílo, protože mě uhranula a oslnila vším, čím oplývá. Někdy vám tak život dá znamení, a pro mě jím byla četba této knihy. Je to už šest let a já stále vnímám tu atmosféru a cítím to okouzlení. Přesto všechno jsem z ní zpočátku měla trochu strach. Že mě příběh nebude bavit a nesedne mi styl psaní, nicméně žádné předsudky. Opak je pravdou. Časy se mění, ale jisté způsoby a hlavně lidská nátura a cítění moc ne. Kniha pomalu starší než my všichni tady, přitom tak nadčasová a všeříkající i v dnešní době. Je to zkrátka příběh, který nezevšední ani po více než 200 letech.

Jane má osobitý a půvabný styl psaní, a v tom to podle mě celé tkví. Na pohled se to může zdát celé fádní a jednotvárné, dnešními slovy prostě nuda (což tehdy asi víceméně i bylo), nicméně to bylo vykresleno tak sugestivně, autenticky, prakticky a s elegancí jim vlastní, že mě to na první stránce vtáhlo a nepustilo až do konce. Celé se to hezky a plynule rozvíjí, není to zdlouhavé, ba naopak nevyzpytatelné a čtenář se snadno vžije do příběhu. Přečetla jsem ji jako nic. Vždycky mě trochu děsí ten počet stran a tehdy to byla i nejdelší kniha, kterou jsem přečetla, ale tady jsem nakonec litovala, že není ještě delší. Pak jsem si ji i šetřila, protože mi bylo líto, že to skončí a s tím i jedna fáze mého života.

Celkově miluju tuto dobu, kdy byl život možná nudnější a pomalejší, avšak ušlechtilejší, uctivější, laskavější a klidnější. Byla tam určitá zádumčivost ve všech ohledech. Lidé měli jisté vychování, osobní kouzlo a všechno oplývalo šarmem. Tomu já vždycky podlehnu. Stejně jako jsem podlehla panu Darcymu a Elizabeth. A právě postavy jsou tu výhrou. Propracované a realisticky vylíčené, že máte pocit, jako byste je znali, nebo přinejmenším znát chtěli.
Pana Darcyho jsem si zamilovala okamžitě, jakkoliv byl zprvu nepříjemný a nevrlý. A asi proto je už téměř ikonickou postavou a legendou po tolik století. Označení „Darcy“ je jakýmsi pojmem, a tak není divu, že každá žena by chtěla svého pana Darcyho. Postupně jsem si ho zamilovávala ještě víc a je to jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů, ale – a v tom se budu zřejmě odlišovat od většiny ostatních žen a dívek, doma bych ho mít nechtěla, nakonec je možná až moc velký dobrák. Ale jinak má celé mé srdce. Elizabeth, pravda, byla někdy umíněná, takže jsem si na ni zvykala během čtení v různých situacích, ale jinak je skvělá. Žena, která ví, co chce a má to v hlavě srovnané. Jeden z mála případů, kdy intelekt zvítězil nad vzhledem. Lidé, kteří tu dnes chybí, a to by byli tak potřeba.

Jeden z klenotů mé knihovny, na který jsem hrdá a bylo mi ctí.

beruskovana

I když příběh z jiného století, stále krásný. Jeden z mých nejoblíbenějších.

Hospodyňka

Láska mé matky...tedy tato kniha. Na panu Darcym se neshodneme.

Glivuska

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Četla jsem x-krát a vždycky trnu, zda Elizabeth nakonec s panem Darcym skončí nebo ne :) Pro mě osobně kniha o tom, jak těžké je vystoupit z role, kterou Vám společnost přisuzuje. Jakou oběť žena musí přinést, aby generace těch dalších měly ten život zase o trochu víc jednodušší. Geniální popisy jak prostor, tak lidí, že se Vám chce, alespoň okamžik, žít s nimi.

malí

Doba se možná mění, ale city, lidská povaha a vztahy moc ne. Jane Austen má co nabídnout i současným čtenářům. Kniha je báječná, ale film taky neurazí.

EnaryFeniel

Sen Jane Austenové. Líbí se mi autentický náhled do života, zde starý přes dvě stě let. Jak veliké je to číslo a jak nedávno to bylo. Ten život bohatých musel být neuvěřitelně nudný. Nedovedu si představit, že bych první polovinu života strávila vyšíváním a druhou hraním na klavír. :) Stačí bohatství, moc a lidé hned jako by spapali moudrost světa..pompézní Lady Catherine. Moc se mi líbilo, jak se Elisabeth nedala ani touto dámou o tolik ji převyšující zaskočit. :)

Ran

Jane Austenová má krásný styl psaní a příběh se hezky rozvíjí.

GraceC

Kniha předčila mé očekávání, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně brzy sáhnu po dalším díle Jane Austenové, abych mohla posoudit, jestli to nebyla jen pouhá náhoda, že se mi její styl psaní tak zamlouval. Příběh není zdlouhavý, naopak se rychle rozvíjí a v určitých chvílích je dost napínavý. Doporučuji a sama ji v budoucnu pravděpodobně přečtu znovu.

Ersie

Knížka se mi líbila, začátek mi přišel trochu nudný,neustálé rozhovory o ničem,ale pak se děj rozběhl. Určitě stojí za přečtení.

Andrea2811

Skvělá kniha, rozhodně si od Austen přečtu další knihy.

Babsie

Z této knihy jsem byla od začátku nadšená. Hned první stránky mě chytly a nemohla jsem se odtrhnout až do konce. Co mě jako první zaujalo byl autorčin originální osobitý styl psaní, tolik odlišný od jiných klasických děl. Bála jsem se že po dlouhé pauze od čtení se jen tak nezačtu, ale na tohle si myslím, že je kniha ideální. Dá se říct, že je to oddechovka, která přesto, že nemá nijak výbušný děj, zabaví i překvapí. Zajímavé, realistické postavy a vztahy, krásně vykreslené prostředí, lehce humorné a dokáže i vzbudit emoce. Přestože se normálně romantické četbě vyhýbám, tomuhle příběhu romantická zápletka vůbec neublížila, naopak mě pobavila a nakonec jsem jí i fandila, takže jsem z happy endu byla spokojená. Po dlouhé době mě nic tak nezabavilo, rozhodně doporučuji někomu kdo hledá, příjemné, veselé a ne příliš složité čtení. Oprávněně patří mezi klasiku, a kdo si ji může zařadit do povinné četby rozhodně by měl - přečtete ji jako nic.

alabra

Autorka byla obdivuhodná, kniha právem patří mezi klasiku. Mistrně zachytila svoji dobu, vztahy mezi lidmi, společenské kastování. Chování některých hrdinů je tak rozčilující, opravdu věrohodně napsané.

Eldaren

Prijemna odpocinkova kniha pro vikendova odpoledne. Zajimave priblizeni zivota v 18./19. stoleti, sympaticti hrdinove.

simi28

Skvělé! Je naprosto úžasné, jak takto relativně stará kniha může být dnešním čtenářům srozumitelná. Jane Austen zkrátka napsala dokonalé nadčasové dílo zaobírající se lidskými povahami, pomluvami a předsudky.
Stydím se, že jsem tuto klasiku tak dlouho odkládala. Do příběhu jsem se ihned ponořila a nedělalo mi problém se zde orientovat. Miluji autorčin styl psaní a propracovanost jednotlivých postav.
Ano, je to "jen" kniha o lásce, ale zároveň v sobě ukrývá ojedinělé kouzlo, které bohužel v literatuře současnosti nenalezneme.
Doporučuji všem.

Dominika13

Řekla bych, že autorka napsala nadčasovou knihu, aniž by si toho byla vědoma. Tolik omylů, zbrklých odsouzení a naopak přeceňování vlastností a charakterů druhých, kterých se dnes a denně lidé dopouštěli, dopouští a dopouštět budou.

Velmi ráda se začtu do reálných věcí, které se opravdu stávají. Další plus pro mne v této knize je stará Anglie. 18. století zkrátka mělo něco do sebe, když pominu mnohdy podřadné postavení žen. Zodpovědnost, vychování, morálka, kavalírství - stojí za ocenění.

Někdo by řekl, že je to jen příběh o lásce, který čtou praštěné holky. Nemyslím si.. Knihu jsem měla tu čest číst čtyřikrát a ani po páté se rozhodně nudit nebudu.

Hoshi

Proč jsem tuto knihu tak dlouho obcházela? Jsem zdrcena sama sebou. Takové příjemné dílo a málem jsem si jej nechala ujít! Myslím, že vše už zde bylo řečeno, ale i tak.. Příběh je čtivý a ačkoliv jsem se zpočátku zcela neorientovala v postavách románu, po přečtení několika dalších stránek jsem si již byla jistá, kdo je kdo. Příběh plynul velmi rychle, lehce a několikrát mě rozesmál i zarmoutil. S velkou radostí se vrhnu i na ostatní díla této Autorky i na filmové zpracování této knihy :)

Pamima

Po dočtení tohoto úchvatného románu nemám slov.... Ten úžasný styl psaní, popis a charakteristika postav, hned několik dějových linií, které se spolu nádherně zaplétají a k tomu nádherné prostředí Anglie. Opravdu klobouk dolů před Jane. SPOILER Postavy Elizabeth a Charlese jsem už na začátku chtěla dát dohromady, akorát během čtení jsem nad tím hned několikrát uvažovala. A to kvůli činům pana Darcyho, které byly ovšem pouze špatnou domněnkou a ne pravdou. Z konce jsem nadšená. KONEC SPOILERU Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a tím si zpříjemnila nejedno deštivé odpoledne. Určitě jsem nečetla toto dílo naposledy.

JulieJames

Dokonalý portrét Anglie v 18. a 19. století. Austenová dokázala autenticky vyobrazit tehdejší společnost a dokonale vykreslila společenské vrstvy od nejspodnějších až po aristokracii. Někdy bylo až zábavné číst o problémech tehdejších dam a o jejich přelétavých názorech. To platí zejména pro ženskou část rodiny Bennetovy s výjimkou dvou nejstarších dcer. Nicméně ten hlavní a revoluční prvek knihy je bezpochyb Elizabeth Bennetová, dívka s vlastním názorem a rozumem, který se netočí jen kolem nejnovější módy a majetku budoucích nápadníků. Naopak, vidíme racionální a vtipnou mladou ženu, která chce mít vše v hlavě spořádané a odůvodněné. Bylo nádherné sledovat její zprvu odpor a posléze pomalé zamilovávání se do pana Darcyho. A samozřejmě, že se Austenové bravurně podařilo z arogantní netykavky Darcyho udělat navýsost přitažlivého gentlemana (ano, hlásím se do zástupu jeho fanynek :-D) Jednoduše romance, která není pouze povrchní, ale skoro až záhadná. Pro mě asi nejlepší klasika.

AllysCarter

Skvělá, čtivá.

Mirka2778

Moje první Austenová. Úžasné. Postavy se vyvíjejí a přesto jsou v základu stále stejné. Elizebeth je vtipná, milá, veselá.
Jane je krásná, melancholická, hodná. Paní Bennetová hloupá. Pan Bennet nad věcí. Lydie a Kitty puberťačky. Bingley veselý a zamilovaný.
Darcy hrdý a důstojný (Přestože se směje podstatně víc než ve filmu)
Pan Collins směšný, Charlota rozumná.
Četla jsem ji až dlouho po shlédnutí filmu, který si pouštím alespoň dvakrát ročně. Knížka je samozřejmě lepší než film a nalákala mě k přečtení dalších autorčiných románů.

Tebby

Nejdřív jsem viděla film. A také film o tom, kde probírali knihy od Jane Austinové. Proto jsem byla opravdu zvědavá na to, jaká bude kniha. Musím konstatovat, že jsem nadšená. Film patří k mým oblíbeným a proto bylo i milé zjistit, že je natočený podle předlohy. Kniha Pýcha a předsudek se tím zařadila mezi mé oblíbené kousky v knihovně a určitě se k ní za čas zase vrátím.

Lyra.

Pýcha a předsudek je zvláštní kniha, nutila mě číst pořád dál a dál. A přesto nedokážu přijít na to, co mě na ní tak zaujalo....

julie8829

Prostě nádherná knížka. Miluju tu atmosfétu, postavy, prostě absolutně všechno na téhle knížce jsem si zamilovala. Určitě doporučuji přečíst ! ❤

účetní

Nádherná kniha, překrásný příběh čisté a upřímné lásky, je to jako pohlazení po duši, úžasná něžná romantika, humor, skvělé vykreslení rozličných charakterů postav. Jsem moc ráda, že mě vůbec napadlo si přečíst tuto knihu, úplně mě okouzlila a vtáhla do děje, jsem plná dojmů a mám plnou hlavu pana Darcyho a Elizabeth, která je opravdu nejsympatičtější a velmi povedená ženská postava. A pan Darcy - opravdu, kdo by ho nemiloval. Jsem ráda, že jsem dosud neviděla ani film a po dočtení jsem se na něj podívala. Taky se mi líbil, i když kniha je hezčí a samozřejmě obsáhlejší. Ve filmu se mi ale moc líbilo ztvárnění obou hlavních postav a hlavně pana Darcyho, zpočátku byla v jeho pohledu a postoji všechna pýcha a pohrdání a později, když se podíval na Elizabeth, měl ve tváři jen čistou lásku, něhu, touhu i nejistotu. A ta závěrečná scéna, kdy se potkají za úsvitu na louce plné rosy a jeho opětovné vyznání, to nemělo chybu - tedy až na chybějící polibek. Takže se také řadím k milovnicím této knihy a určitě se k ní vrátím. Vše podstatné je řečeno v mnoha krásných komentářích ostatních čtenářek, které vyjadřují jedinečnost této knihy.

Tabby

Docela lituji že jsem se k této knize nedostala už dříve ale lepší teď než nikdy. Film jsen viděla už několikrát a zařazuji ho ke svým oblíbeným a teď k tomu mužu zařadit i knížku.
Tak úžasně popsány vztahy v 18 století a smýšlení lidí navíc skvělé dialogy. Všechny postavy tam byli dokonale vykresleny, jsou tam popsany různé povahy od rezervanosti pana Darcyho až po extravagantní chování matky Bennetových.
Paní Austinová je pro mě jedna z nejlepších a nejtalentovanějších spisovatelek u která se vždy bude její tvorba číst a okouzlovat další a další generace i po tak dlouhé době.
Prostě nemám slov jak mě knížka okouzlila. :)