Pýcha a předsudek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 4.65414
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Rozmluvy, Leda
Orig. název

Pride and Prejudice, 1813

více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (51)

Diskutovat
Naias
09. května

Any37, dej historického románu sa odohráva v minulosti, ktorú nezažil autor, nie v minulosti, ktorú nezažil čitateľ. Austenová písala o svojej vlastnej dobe, takže jej diela nie sú historickými románmi.

Mirka2778
31.07.2019

Beata19: omlouvám se, ale kolik že Vám je????

vlkcz
29.06.2019

Upřímně řečeno, nechápu moc nadšení čtenářek z pana Darcyho. Tedy, trochu ano, (skoro) každá žena asi touží po tom princi na bílém koni, ale ruku na srdce, opravdu si dovedete představit, že byste s někým takovým reálně žily? Dobře, je zámožný, to je asi dobrý důvod leccos překousnout. Jenže zároveň jeho postava nese silné introvertní rysy a to může být v dnešní době docela problém. Pro vzájemné pochopení nedeformované počátečním okouzlením, každodenní komunikaci, velice kritický postoj k obecně přijímaným "pravdám", pro důraz na skutečné hodnoty. I když jeho slušnost a empatie vám budou dlouho a nezištně vycházet vstříc, je stejná dávka vstřícnosti nutná i z druhé strany. A jak daleko jste opravdu, v zájmu oboustranně pociťované harmonie, ochotny vyjít z převážně extravertně orientovaného světa zpět do svého srdce?

Janadvorackova
25.06.2019

A zase trochu jinak:
text obsahoval SPAM

siena
12.09.2018

Vikk, Jane Austenová zemřela dříve, než se královna Viktorie narodila. Společenskou sondou viktoriánské Anglie tedy román rozhodně být nemůže, pokud tedy nebudeme Jane Austenovou považovat za autorku sci-fi. Nevím, jakou máte představu co znamená označení "viktoriánská Anglie", jakému období se tak říká, ale mohla bych doporučit například romány paní E. Gaskell.
https://www.databazeknih.cz/autori/elizabeth-gaskell-5897

rusalka123
25.06.2018

Za mě Pýcha a předsudek a taky Emma... Rozum a cit se mi líbil snad nejmíň ze všech, tak naroveň s Mansfieldským panstvím... Ale určitě hraje roli i pořadí, ve kterém jsem knihy četla. A paradoxně mi víc přirostlo k srdci nádherné filmové zpracování z roku 1995. Je to divný, ale je to tak... :D Je to vůbec jedna z nejlepších adaptací JA, dle mého názoru...

Alienor
25.06.2018

Ak ide o to, ktorá kniha mi viac prirástla k srdcu, tak za mňa ani Pýcha a predsudok, ani Rozum a cit, ale Emma.

maky5083
24.06.2018

Pýcha a předsudek nebo rozum a cit?

1