Pýcha a předsudek přehled

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/859/bmid_pycha-a-predsudek-8x9-859.jpg 5 7348 7348

Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby. Autorka dává svému románu ironický podtext. Všechny postavy románu - stoický pan Bennet, jeho energická manželka a pět dcer vstoupily již dávno do podvědomí čtenářské veřejnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda
Originální název:

Pride and Prejudice , 1813


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pýcha a předsudek. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1105)

ondra295
03.06.2024 4 z 5

Samozřejmě asi nejsem cílovka, ale přesto musím říct, že šlo o kvalitní knihu. Ano, té někdy až naivní romantiky tam na mě bylo možná až moc a celkově to skončilo až moc růžově, ale četlo se to dobře a myslím, že to podalo víceméně věrný obrázek o tehdejší aristokracii, kde největší starostí bylo dobře provdat svou dceru. Myslím, že je dobře občas vystoupit ze své literární bubliny a přečíst si i trochu žánrově odlišnou knihu, jako je tato.

Hradčiatko
01.05.2024 5 z 5

Nostalgické spomienky na moje literárno-kritické študijné začiatky a tiež prvé pokusy o čítanie v angličtine a hlavne prvý radostný úspech, kedy som dielo poberala a sledovala v tom cudzom jazyku ako celok, stíhala, užívala si a chápala, zabudla, že nečítam v rodnej reči. :))) Okrem toho sa mi akožto dievčaťu mladému príbeh veľmi páčil, mohla som sa trochu uvoľniť uprostred celej záplavy vážnych a náročných diel, ktoré sme museli z týždňa na týždeň čítať a detailne komplikovane rozoberať. Príjemné, upokojujúce, rada som sa k tomu vrátila v slovenčine pre výzvu a pre porovnanie - po tom ako som videla filmové adaptácie, vrátane jednej veľmi vtipnej bollywoodskej (Bride and Prejudice) :D


Ristridin
14.04.2024 3 z 5

Nečekal jsem nadšení, ale tohle čtení alespoň do půlky bolelo. Vlastně se to nečetlo špatně, slovní obraty jsou zajímavé, jen jsem necítil takovou tu motivaci rychle pokračovat, bylo mi to tak nějak jedno.
Je to samozřejmě 200 let staré, ale uvažování a jednání těch lidí je vážně otravné. Nevím, zda se tenkrát jednalo o satiru společnosti, každopádně neustálé podbízení a prázdné tlachání mě pravidelně a úspěšně po večerech uspávalo po 3 stranách.
Druhá půlka se jeví už zajímavěji a dala by se i nazvat zábavnou.
Celé sráží navíc otřesné vydání od Omegy z roku 2015, kde jsou na mou věru úplně nestoudné gramatické chyby, které na první pohled bijí do očí. A za to někdo dostal zaplaceno :)
Podívám se někdy i na film, Keira by mohla být dobrou Elizabeth.

všechny komentáře

Související novinky (4)

Čtenářská výzva 2023 v číslech

02.01.2024


Černá smečka, Budu ti nablízku a další knižní novinky (48. týden)

26.11.2023


Knižní novinky (8. týden)

20.02.2022

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (1)

U dam uhání fantazie mílovými kroky, v mžiku dospěje od obdivu k lásce, od lásky ke svatbě.


Kniha Pýcha a předsudek v seznamech

v Právě čtených146x
v Přečtených11 576x
ve Čtenářské výzvě2 382x
v Doporučených1 199x
v Knihotéce2 650x
v Chystám se číst1 828x
v Chci si koupit336x
v dalších seznamech107x