Amneris

Přečtené 364Světlo jeho očí
prosinec 2021 - leden 2022
Světlo jeho očí 1992, M. Radoměrská (pseudonym)

Příběh Františka Nora, který jednoho dne oslepne. Díky tomu pozná ošetřovatelku Emilii Hradilovou, do které se zamiluje. Oba však čeká dlouhá cesta a velké poznání, aby nakonec mohli být spolu... Kniha se četla dobře, zaujala mě některá slova, která byla psaná po staru (halla, geysír). Romány z první republiky mám ráda, takže jsem díky čtenářské výzvě našla další zajímavou autorku :-)


Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody
prosinec 2021 (15.-17.)
Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody 2021, Martina Preissová

Příjemně napsaná knížka o životě herečky, její rodiny a každodenních radostech a strastech. Pohodová knížka ideální na dovolenou nebo cestu vlakem.


Dvanáct pohádek z onoho světa
prosinec 2021 (14.-15.)
Dvanáct pohádek z onoho světa 2007, V. Říha (pseudonym)

Knížka mě velmi zaujala, hlavně svým pojetím o Pánu Bohu, Luciferovi, čertech a andělech a smrti. Rozhodně jde o poučné příběhy, v některých jsem poznala náměty známých pohádek.


Dáma v modrém
prosinec 2021 (04.-13.)
Dáma v modrém 2007, Naďa Horáková

Tak tato knížka mě moc bavila. Líbila se mi zápletka v podobě ukradeného obrazu, manželský pár malířů, kteří si vyměňovali obrazy a samozřejmě hlavní hrdina Valerián, který k tomu přišel jako slepý k houslím, ale pachatele nakonec objevil. Těším se na další autorčiny knihy.


Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují
listopad - prosinec 2021
Žáci Kopyto a Mňouk opět zasahují 1993, Miloslav Švandrlík

Příběhy žáků Kopyta a Mňouka jsou vždycky zárukou dobrého čtení a hlavně veselých historek z malého městečka v Posázaví. Opět jsem se skvěle bavila.


Kdo maže, ten jede
listopad - prosinec 2021
Kdo maže, ten jede 2019, Marie Rejfová

Na další knížku o Josefíně Divíškové jsem se moc těšila, ale tentokrát jsem trošku zklamaná. Nevím, zda to bylo tím prostředím, kde se stal zločin nebo zbytečným množstvím postav, které v ději akorát dělaly nepořádek a neměly se samotným zločinem nic společného... Pevně doufám, že další díly budou zase jako ty předchozí.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel
listopad 2021 (12.-21.)
Prvok, Šampón, Tečka a Karel 2020, Patrik Hartl

Tuto knihu jsem si přečetla na základě shlédnutí stejnojmenného filmu, který mě moc bavil. A kniha dopadla stejně. Sice jsem si při čtení představovala jednotlivé herce, ale to mi vlastně nevadilo. Autorův styl psaní mi byl sympatický, určitě si přečtu i další jeho knihy.


Čarodějky
listopad 2021 (07.-12.)
Čarodějky 2007, Barbora Hrůzová

Knížka byla velmi zajímavá, líbilo se mi propojení časových os. Trošku mě mrzí, že se autorka více nerozepsala o životě žen, které Lindě předcházely. Jinak to bylo super počtení.


Madona bez kabátu
listopad 2021 (07.-11.)
Madona bez kabátu 1998, Ivona Březinová

Pokračování příběhu o asistentce Lucii, která doposud tápala ve vztazích. Moc jsem jí držela palce, aby konečně našla toho pravého. Skvělé pohodové čtení.


Jeptiška pro markraběte
listopad 2021 (02.-06.)
Jeptiška pro markraběte 2015, Naďa Horáková

Poslední díl ze série byl super stejně jako předchozí. Klobouk dolů před autorčinou prací, kdy se přes 6 let věnovala studiu historických dokumentů, na základě kterých napsala tuto sérii o historii města Brna ve 14. století. Doporučuji.


Madona v kabátě
listopad 2021 (01.-03.)
Madona v kabátě 1997, Ivona Březinová

Příběh o Lucii, která se ocitá jako asistentka na vysoké škole a přemýšlí, co s milostným životem. Kniha se četla hezky, těším se na druhý díl.


Brněnské Židovky
říjen - listopad 2021
Brněnské Židovky 2014, Naďa Horáková

Stejně jako u dvou předchozích dílů, i tady se čtenář setkává s markrabětem Janem Jindřichem a jeho manželkou Markétou a dalšími známými postavami. Tento díl je však doplněn židovskou komunitou, která se díky třem zločinům dostává do popředí a musí si zajistit svoji bezpečnost před křesťany, kteří nejsou úplně nadšení, že také obývají město Brno... Ačkoliv motivy zločinů byly zajímavé, tak mi tento díl tolik nesedl jako první dva. Snad buse poslední čtvrtý lepší :-)


Hostinné
28. říjen 2021
Hostinné 2018, Tomáš Anděl

Kniha mapuje velmi bohatou historii města Hostinného. Je doplněna mnoha fotografiemi, včetně historických zobrazení jak samotného města, tak i jednotlivých architektonických památek, historických událostí, místních rodáků nebo fotografiemi z nedávné minulosti a současnosti. Pro milovníky historie je to rozhodně zajímavá kniha. Doporučuji přečíst :-)


Létem políbená
říjen 2021 (13.-21.)
Létem políbená 2011, Lenka Lanczová

Hezký příběh o dvou sestrách Jarce a Jitce, které tráví prázdniny v kempu jejich otce. Jitky mi bylo líto, ale chápala jsem Jarku, že se rozhodla, jak se rozhodla. Mrzel mě ten hodně useknutý konec, a to že byl otevřený, jsem si už u Lenky zvykla :-) Jinak hezké počtení.


Atentáty, které měly změnit svět sv. 2
? - říjen 2021
Atentáty, které měly změnit svět sv. 2 1992, Václav Pavel Borovička

Knihu jsem mnohokrát použila při studiu historie a ráda se k ní vracím. Autor u jednotlivých "obětí" popisuje jejich život a historické souvislosti a co předcházelo jednotlivým útokům. Druhý díl se věnuje hlavně osobnostem z 20. století. Určitě doporučuji.


Atentáty které měly změnit svět sv. 1
? - říjen 2021
Atentáty které měly změnit svět sv. 1 1992, Václav Pavel Borovička

Knihu jsem mnohokrát použila při studiu historie a ráda se k ní vracím. Autor u jednotlivých "obětí" popisuje jejich život a historické souvislosti a co předcházelo jednotlivým útokům. Určitě doporučuji.


Ženy na pranýři
říjen 2021 (07.-13.)
Ženy na pranýři 2013, Naďa Horáková

Stejně jako u prvního dílu jsem se obávala velkého množství postav, ale opět vše do sebe skvěle zapadlo. Paní Horáková prostě tyhle historické romány umí psát a člověk jen čte a čte, až je na konci. Sice jsem mi přišlo zvláštní, že druhý díl vlastně předchází časově prvnímu dílu, ale i tak jsou Ženy na pranýři skvělým počtením. Těším se na pokračování.


Popelčiny střevíčky
září - říjen 2021
Popelčiny střevíčky 2018, Trisha Ashley

Kniha se mi líbila jak názvem, tak obálkou. A to je asi vše. Příběh byl strašně roztahaný, kdyby se zkrátil na polovinu stran a polovinu vedlejších postav, hnedka by se to četlo lépe. Líbilo se mi však propojení příběhu s povídáním tety Nan v nahrávkách, které by si zasloužilo větší prostor. Konec byl hodně odfláklý a hlavně strašně předvídatelný. Co jsem ocenila, byly recepty na konci knihy. Pro mě je kniha velkým zklamáním.


Brněnské nevěstky
září - říjen 2021
Brněnské nevěstky 2012, Naďa Horáková

Knihy od paní Horákové mám ráda, a tak jsem byla zvědavá na tuto sérii. A opět se mi autorka trefila do vkusu. Do knihy jsem se okamžitě zabrala a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Ze začátku jsem se bála velkého množství postav, ale nakonec každý ten příběh vytvořil jeden celek. Těším se na další pokračování série.


Tajná láska
září 2021 (18.-23.)
Tajná láska 1996, Lenka Lanczová

Knížka mě jako náctiletou minula, takže jsem ji s chutí přečetla teď. S hlavní hrdinkou a mojí jmenovkyní jsem se hned ztotožnila. Rodiče ji dovolili chodit s kluk, i když babička s tím nesouhlasila sice jsem fandila Radimovi, ale chápu, že si Aneta nakonec vybrala Janka. A její slabost pro zelené oči naprosto chápu, je to prostě magická barva očí :-)


Komu straší ve věži
září 2021 (04.-16.)
Komu straší ve věži 2018, Marie Rejfová

Opět skvělá knížka, dobře jsem se bavila, i když zápletka byla méně detektivní než v předchozím díle. Pěkné počtení.


Korálky z klokočí
srpen - září 2021
Korálky z klokočí 2020, Naďa Horáková

Tak tahle knížka mě opravdu nadchla. Začátek byl trošku pomalejší, ale pak se to rozjelo tím správným směrem a já jsem se nemohla odtrhnout a potřebovala jsem vědět, jak to všechno dopadne. Trošku mi dělalo potíže zorientovat se v množství postav, ale všechny tam měly svoje místo, takže to bylo vlastně v pohodě. Pokud hledáte knihu, která nabízí záhady a trochu romantiky, tak tahle je ta pravá.


Šikmý kostel
srpen 2021 (11.-30.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Kniha mě lákala dlouho, než jsem ji konečně začala číst. Těšila jsem se na wow efekt už podle všech recenzí, ale u mě se nějak nekonal. Dlouho mi trvalo se začíst, rozdělení knihy na vyprávění o 4 hlavních hrdinech mi nevadilo. Co mě ale dost štvalo, bylo autorčino dlouhé vysvětlování dalších událostí a postav, které se k příběhu nachomýtli. Jinak před tak rozsáhlým dílem, založeným na historických podkladech a archivních materiálech smekám. Určitě si do budoucna přečtu obě pokračování, ale za delší čas.


Baroko východních Čech
? - srpen 2021
Baroko východních Čech 1999, Václav Pražák

Skvělá publikace, která je doplněna mnoha fotografiemi, zajímavostmi o stavbách a jejich vzniku. Baroko je pro východní Čechy naprostou samozřejmostí a bez těchto staveb si člověk krajinu této oblasti už neumí ani představit.


Kdy, kde, proč a jak se to stalo v českých dějinách - Sto událostí, které dramaticky změnily naši historii
? - srpen 2021
Kdy, kde, proč a jak se to stalo v českých dějinách - Sto událostí, které dramaticky změnily naši historii 2001, Petr Čornej

Kniha skvěle popisuje důležité momenty z naší historie a každá kapitola je doplněna o ilustrace a další zajímavosti. Tato publikace má v mé knihovně čestné místo.


Super koťata
srpen 2021 (06.-11.)
Super koťata 1996, Lenka Lanczová

Příběh tří kamarádek, které končí základní školu a prožívají veselé i smutné okamžiky. Katka mi byla velmi sympatická, hlavně jsem ráda za ten konec, i když byl opět otevřený... Jako čtení na letní dny naprosto ideální knížka.


Kletba markomanské královny
srpen 2021 (01.-05.)
Kletba markomanské královny 2011, Naďa Horáková

Příběh o nalezení hrobky markomanské královny mě moc bavil, zejména jednotlivé vraždy, u kterých se nakonec dozvíme, kdo je vrah... Více se mi od autorky líbila kniha Hrob třinácté panny, ale i tady jsem si přišla na své :-)


Četnické humoresky 1
červenec - srpen 2021
Četnické humoresky 1 2006, Jan Cézar

Kniha je oproti seriálu hodně osekaná, ale i tak jsem si ráda připomněla tento úžasný seriál :-) Přečtu si i další dva díly.


Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy
červenec 2021 (15.-16.)
Bouřky: Příběh Karoliny Světlé a Jana Nerudy 2007, K. Světlá (pseudonym)

Poslouchala jsem jako audioknihu. Vztah mezi Karolinou Světlou a Janem Nerudou je díky těmto dopisům mnohem hmatatelnější než jak ho známe z hodin českého jazyka. Pro Karolinu muselo být jistě složité, že se jako vdaná žena zamilovala do mladšího muže, a to v době bouřlivého 19. století. Jak je zmíněno, tak dopisy byly spáleny a zachovaly se jen opisy. Rozhodně má můj obdiv, už jen tím, že jako žena začala psát, a že se rozhodla pro povinnost zůstat s nemilovaným manželem...


Žáci Kopyto a Mňouk - postrach Posázaví
červenec 2021 (12.-14.)
Žáci Kopyto a Mňouk - postrach Posázaví 1991, Miloslav Švandrlík

Veselé příběhy žáků Kopyta a Mňouka, které vždycky pobaví.


Zahrada nových začátků
červen - červenec 2021
Zahrada nových začátků 2018, Abbi Waxman

Taková příjemná oddychovka včetně návodů, jak pěstovat zeleninu :-D Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už se četlo samo. Jen škoda toho useknutého konce, čekala jsem velkou romantiku, ale vlastně to nevadilo.


Souhvězdí Labutě
červen 2021 (17.-24.)
Souhvězdí Labutě 2009, Lenka Lanczová

Super oddechové čtení na letní odpoledne. Příběh o Mirce, která se znovu setká s kamarádem z dětství a díky krádeži obrazů z místního zámku zažívá detektivní pátrání...


Ďáblova lest
květen - červen 2021
Ďáblova lest 2009, Arnošt Vašíček

Před lety jsem viděla stejnojmenou trilogii v režii Jiřího Stracha a byla jsem nadšená jak námětem, tak hereckým obsazením. Kniha víceméně kopíruje sérii, ale i tak jde o milé čtení, hlavně styl psaní pana Vašíčka mě hrozně baví.


Zlodějka snů
květen 2021 (14.-26.)
Zlodějka snů 2009, Lenka Lanczová

Tato kniha se od ostatních lanczovek hodně liší, a to mě moc bavilo. Daninu touhu chtít se mstít vždy a všem jsem chápala, ale některé excesy byly i na moc. V každém případě je to dost dobře napsaná kniha, která stojí za přečtení.


Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme
duben - květen 2021
Velká kniha o svatých aneb po kom se jmenujeme 2009, Vera Schauber

Příběhy o světcích a světicích jsou velmi hezky napsané srozumitelnou formu a navíc doplněné krásnými ilustracemi. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Knihu mi doporučila kamarádka :-)


Bojíš se, Margito?
květen 2021 (07.-14.)
Bojíš se, Margito? 2008, Ivona Březinová

Tři kamarádky Fany, Nikol a Simča se tentokrát vydají na Slovensko objevovat nejen krásnou přírodou, ale také putují po stopách spisovatelky Margity Figuli. Pribwhbyl moc fajn, ale neměl takový spád jako minulé tři díly. Přesto to bylo fajn počtení.


Listopád
duben - květen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Na knihu Listopád jsem se těšila a byla jsem zvědavá na alternativní vývoj po roce 1989. A byla jsem velmi mile překvapená. Začátek byl trošku těžkopádný, ale pak se to rozjelo a byla to jízda. Styl psaní paní Mornštajnové je skutečně brilantní a prolnutí obou hlavních postav bylo hodně zajímavé. U příběhu Magdy se mi vybavila kniha "Než jsme byly tvoje" (podobný styl výchovy dětí). Konec byl na můj vkus trochu rychle vyřešený, i když v tomto příběhu to mělo důvod. Jsem ráda, že listopad 89 dopadl tak, jak dopadl. Doporučuji přečíst :-)


Řvi potichu, brácho
duben 2021 (27.-30.)
Řvi potichu, brácho 2016, Ivona Březinová

Velmi čtivě napsaná kniha o sourozencích, z nichž jeden má poruchu autistického spektra. Líbilo se mi, že byla kniha psaná z pohledu sestry, která zažívá hezké i těžké chvíle se svým bratrem autistou. Kniha rozhodně stojí za přečtení.


České královny
září 2010 - duben 2021
České královny 2005, Jiří Fidler

Skvělá kniha s chronologickým přehledem českých královen, navíc doplněné o jejich ilustrace. Rozhodně je to skvělá pomůcka na hodiny dějepisu.


Panovníci českých zemí
duben 2010 - duben 2021
Panovníci českých zemí 1992, Petr Čornej

Skvělá kniha s chronologickým přehledem českých panovníků a prezidentů, navíc doplněné o ilustrace samotných vládců a různých historických událostí. Rozhodně je to skvělá pomůcka na hodiny dějepisu.


1 ...