Adellll Adellll komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knihu Kde zpívají raci bych zařadila mezi ty nejsilnější, jež jsem tento rok četla. Krom příběhu samotného, který byl velmi originální a silný, se mi moc líbila i poetičnost, s níž byla kniha psána. Konec mě opravdu velmi překvapil, na druhou stranu si myslím, že celému příběhu dodával tak trochu na tajemnosti (i když ve mně po dočtení vyvolal spoustu otázek).

20.11.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha, která mě velmi silně zasáhla. O průběhu druhé světové války v Pobaltí a odsunu obyvatel na Sibiř jsem věděla před čtením jen opravdu málo, za což se zpětně trochu stydím a zároveň se divím, že se vlastně o tak bolestném tématu nemluví více. Příběh mě už na začátku naprosto pohltil a i po dočtení jsem o obsahu těch necelých tři sta stran nemohla nepřemýšlet. Nádherně napsané, pět hvězdiček zkrátka je málo.

02.01.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Původně mě knížka příliš nelákala, asi díky lokalitě celého děje, ke kterému nemám žádný vztah. Brala jsem ji spíš jako poctu autorčinu rodnému kraji, určenou spíš místním obyvatelům. Když jsem však viděla tak vysoká hodnocení a přirovnávání k Mornštajnové, řekla jsem si, že jí teda šanci dám. Ze začátku jsem sice knihu nepovažovala na nic extra, ale to se změnilo po několika desítkách stránek, kdy jsem od ní už nemohla odtrhnout oči. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené, žádná není černobílá a navíc nakonec objevíte kouzlo kraje, který jsem nikdy za příliš krásný nepovažovala.

29.05.2021 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Má (teprve) druhá kniha od Agathy. No, co říct, zkrátka opět něco skvělého. Také bych si už měla přiznat, že narozdíl od jiných detektivek asi vraha neodhalím na prvních pár stránkách:).

09.08.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Upřímně je pro mě opravdu náročné tuto knihu hodnotit. Už dlouho u mě totiž žádné dílo nevyvolalo tolik emocí...Najednou pro mne Gabčík, Kubiš nebo Čurda nebyli jen další jména v české historii, ale stali se z nich opravdoví lidé, kteří mají svou minulost, jež mi pomohla mnohem lépe pochopit samotné činy. A i když všichni víme, jak to nakonec dopadne, celou dobu jsem tak nějak doufala, že mi třeba celé dění v kryptě kostela sv.Cyrila a Metoděje bylo vykládáno chybně.

11.12.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Boží knížka. Patří do té úzké kategorie, kde jsou vážně skvělé knihy z povinné četby, které bych si přečetla moc ráda i dobrovolně. Saturnina jsem přečetla na jeden zátah a musím uznat, že je vážně vtipný, i když smíchy jsem úplně nebrečela:).

15.04.2020 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan byl opravdu skvělá kniha. I přes hodně pro laika odborných pojmů se četla fakt dobře, hlavní postava působila neskutečně sympaticky a i když jsem před samotným čtením viděla filmovou adaptaci, u některých scén se mi vážně tajil dech:D.

29.05.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělá detektivka. I když se pokládám za docela úspěšného "detektiva" při zjišťování viníka, tady jsou většinu knihy neměla ani páru:D. Nemohla jsem se od ní doslova ani na chvíli odtrhnout. Paráda!

02.01.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jak už od této autorky tak nějak očekávám, další výborná kniha. Dost jsem ocenila, že se v ní neřešila "jen" 2. světová válka, ale objevilo se i né tak atraktivní téma 1. světové nebo hospodářské krize. Pokud ale chcete začít s Mornštajnovou, možná bych spíš začala s Hanou.

24.12.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Naprosto dokonalá knížka. Upřímně jsem od Hany nic moc nečekala. Sice jsem viděla spoustu kladných recenzí, ale říkala jsem si, že to bude další tuctový román o 2. světové válce. Jak šeredně jsem se pletla. Hana je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Hrozně emotivní a krásná. Po prvních cca 100 stranách se to pořádně rozjelo a pak jsem knihu dočetla na jeden zátah. Podle mě by to měla být povinná četba:D.

15.06.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Opravdu silná kniha, jež mne překvapila nejen svou čtivostí, ale především lehkostí, s kterou je celý příběh podáván. Další skvost našeho českého rybníčku:).

20.09.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Asi poprvé nevím, co ke knize napsat. Snad jen to, že Zuzanin dech byl naprosto dechberoucí, mrazivý a zkrátka nezapomenutelný.

26.10.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Asi jedna z nejlepších knih z druhé světové války, co jsem kdy četla. I téma mi nepřišlo tak "obyčejné". Děj nebyl ani trochu předvídatelný, postavy skvěle napsané a navíc kniha člověku dala zas nový pohled na válku.

10.02.2021 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Z této knížky si asi každý odnese něco jiného. Mě nejvíc zasáhl ten obrovský rasismus, který ve 30.letech panoval a který si už v dnešní době sotva někdo dokáže představit. Konec byl skvělý a velmi emotivní. Tohle je jedna z knížek, kterou by si měl přečíst každý, stejně jako třeba 1984.

15.04.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý:). Zlodějka knih byla velmi dojemná a smutná, ale zároveň zde byly i vtipné scény. Určitě doporučuju.

02.10.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jenda z nejlepších knih, co jsem kdy četla. To, co dokáží s lidskou myslí pár fanatickejch lidí, je dost znepokojující.

02.04.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Každým přečtením geniálnější a geniálnější.

18.03.2023

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Šokující a ztrhující od začátku do konce. Fuksův styl je opravdu nezvyklý, ale po několika stranách jsem si na něj postupně začala zvykat, stejně jako na přemíru výrazů typu slunný, nadoblačný či něžný. Moc mě bavilo sledovat duševní proměnu hlavní postavy, jakožto i změny jeho hodnot a postojů. Historický kontex byl pak jen třešničkou na dortu této výjimečné knihy.

06.02.2023 5 z 5

Další fenomenální kniha autorky, jež mě zasáhla snad ještě trochu víc než série Šikmý kostel. Musím přiznat, že o životických událostech jsem opravdu neměla ani tušení, a proto jsem byla více než šokována, co vše mi bylo takovou dobu zatajováno.

20.11.2022 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Má první kniha od Zuzany Dostálové. Očekávání byla veliká, ale i tak je autorka na necelých tři sta stránkách dokázala mnohonásobně překonat. Poutavé, čtivé, ale především lidské a naprosto uvěřitelné. Smekám.

09.08.2022 5 z 5