Dva proti říši

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7810/dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 4.9823
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub

RuzovaPanterka

Uff, přečteno za několik hodin. Pro mě velmi silné na emoce, neboť žiju v Lidicích a ta minulost je tu neustále přítomná... Příběh je napsaný čtivě a naprosto autenticky. Pokud jsem si někdy po přečtení této knihy představila Kubiše a Gabčíka, mluvili a jednali přesně jako v této knize. Kdyby to šlo dam těch hvězdiček i více!

Kuža007

Skvěle napsaná kniha plná emocí. Inspirováno skutečnou událostí. Událostí, která patří mezi naše nejvýznamnější.

Efča.M

Tato kniha byla skvěle napsaná a vzbudila ve mně mnoho emocí. I když jsem samozřejmě věděla, jak to dopadne, stejně jsem se nemohla odtrhnout.

Ivaiva
29.12.2018

Kniha, od níž se neodtrhnete, ačkoliv víte, jak vše dopadne. Příběh o neuvěřtitelném odhodlání, statečnosti, odvaze, ale i zbabělosti.

Warty
13.12.2018

Velice dobře a čtivě napsané. Přestože člověk ví dopředu, co se stane a jak to dopadne, i tak je to velmi napínavá kniha. Mohu jen vřele doporučit.

Babo
05.12.2018

Příběh Gabčíka a Kubiše asi zná většina Čechů . Ale Jiřímu Šulcovi se podařil ten velký zázrak a všechny aktéry té hrůzné doby znovu oživit . Podařilo se mu vystavět pomník všem těm statečným bez zbytečného patosu , se všemi lidskými chybami , se všemi sny ,ale i pochybnostmi .
Je to prostě skvěle zachycená doba , na kterou bychom neměli zapomínat .
Napsala bych , že by se měla stát povinnou četbou ,ale raději ne .
Ta je přece tak otravná . A to by si toto skvělé dílo opravdu nezasloužilo .

bararich8
03.12.2018

Jedno z nejhorších počtení. Nenechte se ale mýlit, nemyslím um spisovatele, ten je naprosto v pořádku, ale ta fakta, vědomí, že tohle se opravdu dělo, z toho mrazí a na konci se do očí derou slzy. Je to fakt síla a autor se s tím výborně popasoval.

prochajda
23.11.2018

Strhující čtení. Velmi čtivá kniha o skutečných událostech naší minulosti. Kéž, by byl tento příběh pouze smyšlený. Doporučila bych tuto knihu jako povinnou četbu. Dávám 2x5 hvězdiček.

iveta3867
15.11.2018

Rozhodně další z těch nejlepších knih, co jsem kdy četla.. mrazivý příběh, poutavá četba.. slovo nádhera se tu nehodí a přesto se mi chce použít..

antonin0999
17.10.2018

Děkuji panu autorovi za knihu, která vypráví o skutečných událostech, jejichž zápletku většina z nás zná, takovým způsobem, že strčí do kapsy většinu dnešních moderních thrillerů.
Jiří Šulc nevynechal nic z brutality reality. Doporučuji. Bez příkras.

wee_n
06.10.2018

Kdyby šlo víc hvězdiček, dám rozhodně víc. Jak už tu bylo řečeno, i já se ze začátku bála smyšlených dialogů. Ve finále se ale nebylo vůbec čeho bát. Kniha je krásně napsaná, je čtivá, a rozhodně by měla být povinnou četbou. Na konci jsem se pár slzám neubránila, boj v kryptě byl hodně silný.

gallovl
03.10.2018

Děkuji pane Šulci za osvěžení dávno zapadlých pocitů, že ne všichni Češi myslí (mysleli) jen na to, jak někoho oškubat, znemožnit a potupit.
Napsal jste to báječně a doufám, že budete v tomto trendu pokračovat.
Vzdávám hold všem, kteří to nevzdali!

Killingjoke
01.10.2018

Píše se 27. květen 1942 a v jedné ze zatáček pražských Holešovic se ukrývají výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš, aby zde provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Gabčíkův zaseknutý samopal Sten sic svůj úkol nesplnil a ani Kubišem hozená bomba Heydricha na místě nezabila. Zranila jej však tak, že Heydrich 4. června zranění podlehl... Atentát provedený při Operaci Anthropoid u nás zná každé dítě a pokud ne, asi je ve školách něco špatně. Je to příběh z nejtemnější hodiny historie naší malé zemičky, ukázkou nesmírné odvahy a vůle odporu, jenž však v sobě nese jistou pachuť kontroverze, kterou vyvolaly následné nacistické represe a temný osud Lidic a Ležáků. Jiří Šulc, dlouholetý aktivní vojenský zpravodajec, servíruje notorický známý příběh ve své výtečné románové prvotině. Znovu tak ožívají osudy vlastenců, kteří nikdy nesložili zbraně a za svou domovinu položili vlastní životy... Styl psaní knihy mi přišel naprosto v pořádku. Příběh lehce plyne a historická fakta jsou zde proloženy přijatelnou historickou fikcí, která historickým postavám dodává větší punc osobitosti. Dva proti říši jsou výborným románem a víc než důstojnou beletristickou rekonstrukcí, asi nejlepší jakou jsem na toto téma kdy četl.

Opatov
09.09.2018

Vynikajici kniha, velmi poutave vyliceny atentat na Heydricha. Oproti jinym kniham mi prijde pravdivejsi popis udalosti.

demosh
26.08.2018

Když se silný příběh sám o sobě ještě skvěle převypráví, nemůže vzniknout nic jiného než nezapomenutelná kniha. Nemyslím že je potřeba více chválit ta kniha určitě patří do povinné četby našich dětí.

milos3533
21.08.2018

Moc dobrá kniha :-D

Ivana255
19.08.2018

Opravdu dobře napsané! Doporučuji.

Tereza18
15.08.2018

Skvěle napsané.

KURACHJO2018
14.08.2018

Tahle kniha a její zpracování - to je prostě hold všem těm, kteří bojovali statečně a neohroženě, kteří se nebáli bolesti a potažmo smrti za náš budoucí život. A tak tady teď jsme , žijeme a stydíme se, kam to ti naši "rádobypolitici" dotáhli , o roztržení státu, po totálně rozprodanou zemi, kde ideály Masaryka zní jako romantická hudba , ani nemluvě. Byli stateční, naši předci, budeme jednou i my? Bojovali bychom za naši vlast, za její jméno a prestiž? Kdo ví....

shelma
04.08.2018

Velmi silný příběh od českého autora o našich dějinách. Moc hezky napsané, doporučuji všem přečíst.

Ondřej84
03.08.2018

Jeden z nejčtivějších a nejlepších českých románů. V každém momentu čtení jsem prožíval přesvědčivý návrat do temné doby, ať už při cestování v metru nebo čtení doma. Velmi oceňuji autorův styl psaní. Velevýznamná událost dějin Evropy je poutavě vypravována.

lenisko
02.08.2018

Na knize se mi líbí, že mi dala nahlédnout do historie více než kdejaká učebnice dějepisu. Je mi jasné, že si autor příběh upravil tak, aby fungoval, ale stejně.. Poslední část knihy byla strhující, tolik odhodlání a síly, kterou měli hrdinové v závěrečném boji, byla neskutečná. Jsem ráda, že si autor dal tu práci a napsal knihu o posledních měsících života parašutistů, že je popsal jako normální lidi se svými starostmi i radostmi, s cílem bojovat pro svou vlast. Škoda zmařených životů, ale historii už nezměníme. Díky za knihu!

iveta3689
02.08.2018

Strhující. Neskutečně skvěle napsané. Příběh je sám o sobě silný a emotivní, ale bylo by snadné ho špatným slohem "zabít". To se ale nestalo. Autor nechal příběh plynout bez zbytečné omáčky. Vypráví všechno nutné, abychom se dozvěděli historické souvislosti, ale neubírá to na napětí.

Rawen616
20.07.2018

Uznávám sice, že kniha je napsána takovým hodně prostým způsobem, ale jejím účelem očividně nebylo ohromit nás literární exhibicí autora. Události které kniha popisuje jsou totiž neskutečně silné sami o sobě a právě ten prostý, až dokumentární styl a krátké kapitoly jsou tím, co vás nejspíš strhne. Od samotného atentátu až do konce to je pak jedna velká emotivní jízda, kdy dojde asi i na nějakou tu chlapskou slzu. Některé události jsou sice zdramatizované příliš a sem tam si autor vypůjčil i pár mýtů o celé operaci, ale to nic nemění na celkovém významu knihy, která je skvělým pomníkem všem zúčastněným na této významné, byť krvavě zaplacené akci.

vendy.b.
16.07.2018

"Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům - oni vlastně zachránili budoucnost naší země."
Nikdy bychom na ně neměli přestat být hrdi.

evismaior
04.07.2018

80% - Přiznám se, že zpočátku jsem měla dost problém se do knihy včíst, styl mi připadal takový trochu školácký, hlavně asi ta snaha všechny informace nacpat do dialogů, aby to jakože bylo čtivé, i když bylo celkem zřejmé, že mnohé tehdy známé informace by si hovořící takhle nesdělovali, protože by prostě neměli proč. Klidně bych uvítala víc normálního popisu a vyprávění mimo dialogy, ostatně i běžné rozhovory a situace každodenního života na mě občas nepůsobily příliš přirozeně. Na druhou stranu ten příběh je tak silný, že člověka vtáhne, a i když bohužel předem ví, jako to všechno dopadne, setrvá u knížky až do hořkého konce zúčastněných statečných mužů (i žen). A nemůže se než ptát, jak by to všechno probíhalo v dnešní době, s touto historickou zkušeností - riskovali bychom další zatýkání, mučení, koncentráky a další Lidice "jen" pro vidinu toho, že na naše spojence zapůsobíme jako národ, který se v rozhodující chvíli chce a umí bránit? Obdiv autorovi, že je schopen nastudovat historickou látku tak detailně, že o ní dokáže napsat román, který ji přiblíží i čtenářům, kterým by jinak mnohé podrobnosti z těch dnů zůstaly skryté.

Srni
02.07.2018

Po přečtení jsem tuto knihu vyhodnotila jako jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Ze začátku jsem měla obavy, zda se vyrovnám se smyšlenými dialogy, zbytečně. Kniha se čte jedním dechem, autor mě dokázal naprosto vtáhnout do děje, cítila jsem se, jako bych to jako vzdálený pozorovatel prožívala také. Na konci knihy jsem se neubránila slzám, což se mě zatím stalo jen u jedné knihy....tak dokázal pan Šulc atmosféru popsat. Dokážete cítit tu naději, pochybnosti, odhodlání, strach. Jsme Češi, nikdy se nevzdáme.....a nikdy nezapomeneme !!! A za tuto knihu autorovi děkuji !

Hana H.
30.06.2018

Atentát jako výraz odporu. Těžká rozhodnutí lidí v době tak kruté pro náš národ a strašná pomsta na nevinných, kterou vlastně zastavila až zrada Karla Čurdy. Nelze odhadnout, kolik lidí by Němci ještě popravili, kdyby nezradil. Nikdo z nás nemůže vědět, jak by se zachoval, kdyby jemu a jeho rodině hrozilo mučení a smrt.
Obdivuji statečnost těch, kteří odolali, ale zároveň chápu strach těch druhých.
Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

ruzer
24.06.2018

Kniha sa čítala jedným dychom. Nečakal som že historická kniha ma tak vtiahne do deja a ja neprestanem myslieť na to, kedy budem pokračovať.

Vzdávam hold odvahe a činom parašutistov, členom odbojových zložiek a každému kto im pomáhal napriek tomu, že riskovali svoje životy a životy svojich najbližších.

Zaslúžite si aby Vaše mená boli navždy zapísané do dejín a hlavne do učebníc dejepisu, aby sa na Vás nikdy nezabudlo.

Madelisi
22.06.2018

Četla jsem před lety, ale stále se k ní vracím. Parašutisté a jejich pomocníci mají touto knihou vystavěný nádherný pomník.