Dva proti Říši

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 4.91193
Žánr
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (322)

Kniha Dva proti Říši

Přidat komentář
david5746
včera

Těžko k této skvělé knize napsat něco, co tu v komentářích ještě nezaznělo. Za sebe jsem moc rád, že tu výzva je a že mě donutila se zamyslet, o které české známé osobnosti bych si rád něco přečetl.

Kniha je skvěle čtivá. Hlavní příběhovou linii sice (doufám) každý zná, ale kombinace příběhových rovin Londýna, parašutistů, českého odboje a k tomu pohled lovících němců z toho pro mě udělala něco vyjímečného.

Neumím si představit, jakou sílu, odhodlání, lásku k vlasti v sobě musel v té době člověk mít, aby se přes několik válečných zón dostal do anglie, tam se nechal vycvičit, aby se pak s minimální šancí na přežití nechal vyhodit z letadla nad protektorátem. A jakou odvahu musely mít ty rodiny s dětmi, které třeba toho paragána ubytovaly... Já si to představit neumím.

Samozřejmě, že to byli opravdoví hrdinové, ikdyž cena za to byla opravdu hodně vysoká a necítím se z dnešní doby povolán k tomu, abych hodnotil, jestli náhodou těch záporů nebylo více než kladů. Na jedné straně světové uznání a odvolané podpisy na Mnichovské dohodě, ale na druhé straně neuvěřitelné množství zmařených lidských životů....
Kniha na to také neodpovídá, ale snaží se alespoň ukázat, že nebylo jednoduché ani jejich rozhodování a k tomu obavy českého odboje a jeho snahu to celé zastavit.

-----
„Nemáme žádné pochybnosti, pane,“ řekl Gabčík. „Proč bychom měli mít? Jsme lovci, a naše kořist neví, že po ní jdeme.“
„Je to nebezpečná kořist.“
„Pak je to jako lov na medvěda,“ pokrčil Gabčík klidně rameny. „Víte, já jsem ze Slovenska, pane.“

-----
„Musíme kontaktovat velení wehrmachtu v Praze a půjčit si od nich někde ve městě malou střelnici. Bude zapotřebí pro popravy, věznice nám na to stačit nebudou. Také si musíme ověřit, že si místní krematorium poradí s velkým počtem mrtvol… Logistické věci, nic zásadního.“

-----
Znovu a znovu mu v hlavě vířily nejhorší hrozby. Zastřelen s celou rodinou… Zastřelen s celou rodinou. Znělo to tak neosobně, dokud nepomyslel na svých pět starších sourozenců, jejich ženy a muže, děti, svou matku…
Zastřelen s celou rodinou. Zastřelen se svou matkou, sestrami, bratry, synovci, neteřemi… A co Karolína a její dítě? Jeho vlastní dítě. Nebyli sice oddáni, ale to by jen těžko zastavilo vraždící mašinerii.
Zastřelen s celou rodinou.
Tolik mrtvých. Tolik vyvražděných rodin. Celá vesnice vyhlazená. Stovky popravených lidí, teď už možná tisíce.

-----

A pro geokačery minimálně tohle povinnost: GC2847G, GC79H6C, fakt stojí za to, ale určitě toho bude víc, klidně přijmu dobrý tip... :-)

x.petulaa
předevčírem

Po vyzvednutí knížky z knihovny jsem byla trochu vyvedena z míry a od čtení odrazena - obálkou, tloušťkou a malými písmeny Ale po přečtení pár stránek jsem se nemohla odtrhnout. Za mě nejlíp napsaná kniha o atentátu na Heydricha, velmi čtivá, poutavá, fakta a popis doby jsou napsány tak, že vůbec nepostřehne "hodinu dějepisu". Dala mi zatím nejjasnější obraz exilové vlády, činnosti parašutistů a odboje, atmosféry doby a dopomohla mi k ucelení prozatím získaných informací. Z díla jsem absolutně nadšená. Po přečtení knihy jsem si prostě musela pustit film Anthropoid... což vůbec nedoporučuji.


heavy66
12. května

Málokdo v historii českého národa byl nucen nést tak těžké břemeno jako vojáci, kteří vykonali spravedlnost nad Reinhardem Heydrichem.
Věděli, že šance vyváznout živí jsou mizivé, přesto do toho šli, bojovali a padli jako hrdinové.
Román Jiřího Šulce je velmi čtivý a napínavý, ačkoliv každý čtenář s elementární znalostí historie ví, jak to dopadne.
Podobné knihy by měly být součástí doporučené četby ve školách, aby příští generace nezapomněly na slavné a tragické události našich dějin.
Za mě bez zaváhání 5*!

certik003
07. května

Autor velmi dobře vystihuje atmosféru tehdejší doby a popisuje známou událost. A to je možná ten problém, protože autor se může snažit stupňovat napětí jak chce, jenže když přesně víte, jak která postava dopadla, nemůže to fungovat. Přesto oceňuju, jak ji autor napsal a pokud bych o tomhle nic nevěděla, asi bych si při čtení nervozitou okousala nehty. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Ladislav73
22. dubna

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

Doporučuji.

maryska09
20. dubna

Výborně napsaná kniha o strašné etapě lidských dějin. Dilema všech lidí, kteří se museli rozhodnout, zda si chránit vlastní kůži nebo pomoct vyššímu cíli muselo být šílené. Stejně jako zoufalství a nátlak všech kolem. Je potřeba tuto minulost znát, aby se už nikdy neopakovala.

jatoprectu
12. dubna

Prostě síla.

klokan.1905
21. dubna

Dva proti říši...
Jedná se o knihu, která by rozhodně měla, dle mého názoru, patřit mezi povinnou školní četbu...
Naprosto strhující historický román, který je založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury...
Dne 27. května 1942 byl v Praze proveden atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha - třetího nejvyššího nacistického představitele po Hitlerovi a Himmlerovi...
Zpravodajské odhady mluvily o čtyřech až pěti tisících lidí popravených Němci v odvetě za atentát na Heydricha...
Co ke knize, která má v současné době již přes 300 komentářů, více jak 1000 hodnotících a hodnocení 97 %, napsat?
Snad ještě pár řádků, které mi z paměti jen tak nevymizí...

... "Co je to za drobnosti?" zajímal se Willi Leimer podezřívavě.
"Musíme kontaktovat velení wehrmachtu v Praze a půjčit si od nich někde ve městě malou střelnici. Bude zapotřebí pro popravy, věznice nám stačit nebudou. Také si musíme ověřit, že si místní krematorium poradí s velkým počtem mrtvol... Logistické věci, nic zásadního." ...

... "Já nevím, co víc bychom mohli udělat. Už jsme zkusili všechno, co známe. Bití, kopání, ledovou vodu, elektrický proud, nehty, prsty, drcení varlat, oheň, drogy jehly..." Zavrtěl hlavou, jako by nevěřil tomu, co říkal. "Já nevím. Skoro se začínám bát, že ho nikdy nezlomíme."...

Mně nezbývá, než dát pět hvězdiček, i když tato kniha by si jich zasloužila určitě více... Rozhodně sáhnu i po dalších knihách autora...

1 ...