Dva proti říši

Dva proti říši

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7810/dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 4.8789
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Opatov

Vynikajici kniha, velmi poutave vyliceny atentat na Heydricha. Oproti jinym kniham mi prijde pravdivejsi popis udalosti.

demosh

Když se silný příběh sám o sobě ještě skvěle převypráví, nemůže vzniknout nic jiného než nezapomenutelná kniha. Nemyslím že je potřeba více chválit ta kniha určitě patří do povinné četby našich dětí.

milos3533

Moc dobrá kniha :-D

Ivana255

Opravdu dobře napsané! Doporučuji.

Tereza18

Skvěle napsané.

KURACHJO2018

Tahle kniha a její zpracování - to je prostě hold všem těm, kteří bojovali statečně a neohroženě, kteří se nebáli bolesti a potažmo smrti za náš budoucí život. A tak tady teď jsme , žijeme a stydíme se, kam to ti naši "rádobypolitici" dotáhli , o roztržení státu, po totálně rozprodanou zemi, kde ideály Masaryka zní jako romantická hudba , ani nemluvě. Byli stateční, naši předci, budeme jednou i my? Bojovali bychom za naši vlast, za její jméno a prestiž? Kdo ví....

shelma

Velmi silný příběh od českého autora o našich dějinách. Moc hezky napsané, doporučuji všem přečíst.

Ondřej84

Jeden z nejčtivějších a nejlepších českých románů. V každém momentu čtení jsem prožíval přesvědčivý návrat do temné doby, ať už při cestování v metru nebo čtení doma. Velmi oceňuji autorův styl psaní. Velevýznamná událost dějin Evropy je poutavě vypravována.

lenisko

Na knize se mi líbí, že mi dala nahlédnout do historie více než kdejaká učebnice dějepisu. Je mi jasné, že si autor příběh upravil tak, aby fungoval, ale stejně.. Poslední část knihy byla strhující, tolik odhodlání a síly, kterou měli hrdinové v závěrečném boji, byla neskutečná. Jsem ráda, že si autor dal tu práci a napsal knihu o posledních měsících života parašutistů, že je popsal jako normální lidi se svými starostmi i radostmi, s cílem bojovat pro svou vlast. Škoda zmařených životů, ale historii už nezměníme. Díky za knihu!

iveta3689

Strhující. Neskutečně skvěle napsané. Příběh je sám o sobě silný a emotivní, ale bylo by snadné ho špatným slohem "zabít". To se ale nestalo. Autor nechal příběh plynout bez zbytečné omáčky. Vypráví všechno nutné, abychom se dozvěděli historické souvislosti, ale neubírá to na napětí.

Rawen616

Uznávám sice, že kniha je napsána takovým hodně prostým způsobem, ale jejím účelem očividně nebylo ohromit nás literární exhibicí autora. Události které kniha popisuje jsou totiž neskutečně silné sami o sobě a právě ten prostý, až dokumentární styl a krátké kapitoly jsou tím, co vás nejspíš strhne. Od samotného atentátu až do konce to je pak jedna velká emotivní jízda, kdy dojde asi i na nějakou tu chlapskou slzu. Některé události jsou sice zdramatizované příliš a sem tam si autor vypůjčil i pár mýtů o celé operaci, ale to nic nemění na celkovém významu knihy, která je skvělým pomníkem všem zúčastněným na této významné, byť krvavě zaplacené akci.

vendy.b.

"Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům - oni vlastně zachránili budoucnost naší země."
Nikdy bychom na ně neměli přestat být hrdi.

evismaior

80% - Přiznám se, že zpočátku jsem měla dost problém se do knihy včíst, styl mi připadal takový trochu školácký, hlavně asi ta snaha všechny informace nacpat do dialogů, aby to jakože bylo čtivé, i když bylo celkem zřejmé, že mnohé tehdy známé informace by si hovořící takhle nesdělovali, protože by prostě neměli proč. Klidně bych uvítala víc normálního popisu a vyprávění mimo dialogy, ostatně i běžné rozhovory a situace každodenního života na mě občas nepůsobily příliš přirozeně. Na druhou stranu ten příběh je tak silný, že člověka vtáhne, a i když bohužel předem ví, jako to všechno dopadne, setrvá u knížky až do hořkého konce zúčastněných statečných mužů (i žen). A nemůže se než ptát, jak by to všechno probíhalo v dnešní době, s touto historickou zkušeností - riskovali bychom další zatýkání, mučení, koncentráky a další Lidice "jen" pro vidinu toho, že na naše spojence zapůsobíme jako národ, který se v rozhodující chvíli chce a umí bránit? Obdiv autorovi, že je schopen nastudovat historickou látku tak detailně, že o ní dokáže napsat román, který ji přiblíží i čtenářům, kterým by jinak mnohé podrobnosti z těch dnů zůstaly skryté.

Srni

Po přečtení jsem tuto knihu vyhodnotila jako jednu z nejlepších, co jsem kdy četla. Ze začátku jsem měla obavy, zda se vyrovnám se smyšlenými dialogy, zbytečně. Kniha se čte jedním dechem, autor mě dokázal naprosto vtáhnout do děje, cítila jsem se, jako bych to jako vzdálený pozorovatel prožívala také. Na konci knihy jsem se neubránila slzám, což se mě zatím stalo jen u jedné knihy....tak dokázal pan Šulc atmosféru popsat. Dokážete cítit tu naději, pochybnosti, odhodlání, strach. Jsme Češi, nikdy se nevzdáme.....a nikdy nezapomeneme !!! A za tuto knihu autorovi děkuji !

Hana H.

Atentát jako výraz odporu. Těžká rozhodnutí lidí v době tak kruté pro náš národ a strašná pomsta na nevinných, kterou vlastně zastavila až zrada Karla Čurdy. Nelze odhadnout, kolik lidí by Němci ještě popravili, kdyby nezradil. Nikdo z nás nemůže vědět, jak by se zachoval, kdyby jemu a jeho rodině hrozilo mučení a smrt.
Obdivuji statečnost těch, kteří odolali, ale zároveň chápu strach těch druhých.
Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

ruzer

Kniha sa čítala jedným dychom. Nečakal som že historická kniha ma tak vtiahne do deja a ja neprestanem myslieť na to, kedy budem pokračovať.

Vzdávam hold odvahe a činom parašutistov, členom odbojových zložiek a každému kto im pomáhal napriek tomu, že riskovali svoje životy a životy svojich najbližších.

Zaslúžite si aby Vaše mená boli navždy zapísané do dejín a hlavne do učebníc dejepisu, aby sa na Vás nikdy nezabudlo.

Madelisi

Četla jsem před lety, ale stále se k ní vracím. Parašutisté a jejich pomocníci mají touto knihou vystavěný nádherný pomník.

Mia77

Děkuji Databázi za žebříčky knih, protože tahle je tam v popředí opravdu oprávněně. A přečetla jsem ji právě na základě tohoto doporučení.

bosorka

Parádní. Známým událostem 2. světové války dodalo románové zpracování opravdový šmrnc. Strhující, napínavé, dechberoucí, hrdlo stahující. Čtenáři rozšiřuje obzory ještě více, postavy jsou skvěle vykreslené, z hlavy se kniha jen tak nevykouří. Prostě za plný počet.

lenya

Příběh o parašutistech mě naprosto vtáhnul, nemohla jsem se od čtení odtrhnout, za dva dny jsem měla dočteno. Kromě silného válečného tématu na knize oceňuji několik věcí. Prolínání české a německé dějové linky udržuje čtenáře v permanentním napětí a očekávání, co bude dál... Autor vykresluje příběh pravdivě, jde poznat, že při psaní knihy čerpal z mnoha zdrojů, čtenáři nepodsouvá žádný názor. Perfektně vykreslená psychologie postav. Při čtení jsem se zkrátka cítila, že jsem se vrátila v čase a žila jsem s nimi.

kozusnice

Tato kniha mě dostala..nejdřív mě odradilo jak je silná,,ale začetla jsem se do ní a nemohla odtrhnout,,,přečteno za týden,,,,napínavé , čtivé...doporučuji všem,,,,

lenka9993

Úžasná kniha.

dadako

O druhé světové válce čtu rád a hodně. I když jsem se nejprve bál, že je psána jako román, nakonec snad i díky tomu byla kniha napínavá a čtivá. Kolem místa, kde byl atentát spáchán, jsem mnoho let denně jezdil. I když za něj nakonec bylo nutné zaplatit velmi vysokou cenu, nemělo by se na takové události nikdy zapomínat.

bábuška

Přestože tato událost je známá, převedení do románové podoby bylo vynikající.Na začátku knihy jsem se nemohla začíst, ale pak jsem se tak vžila do děje, jako bych to celé prožívala s aktéry knihy. Uvědomění se plánu, že náš český národ má být zlikvidován, německá rozpínavost a jednání s našími lidmi jako podlidmi a na druhé straně odvaha několika, mladých hochů, kteří dali v sázku svůj mladý život, to vše by se mělo i v dnešní době znovu probudit k většímu vlastenectví, o kterém se bohužel máloco ví. Milujme svou malou malou zemi a hlavně nezapomínejme ! Povahy národů se nemění.

jiri5906

Znate ten pocit, kdyz zalehate do vany plne horke vody? Jak Vam teplo pomalu prostupuje celym telem. Tak presne tytez pocity jsem zazival pri cteni teto knizky. Cim vic jsem ji cetl, tim vic jsem v sobe citil teply hrejivy pocit vlastenectvi a hrdosti na to, ze jsem Cech. O to vice mi tato knizka pomohla, kdy v porovnani s dnesni dobou nemuzu otevrit jakekoliv domaci informacni medium, abych se u nej nerozcilil.

Dle mne jedna z knizek, ktera by mela byt POVINNA. Clovek si uvedomi co vse znamena valka a co vlastenectvi. A hlavne obet a obetovani pro narod. A to nemam na mysli jen vojaky, ale odboj i exilovovou vládu. Samotneho by mne zajimalo kolik odvahy bych mel sam v podobnych situaci...

Odsouzeni Karla Curdy bez zamysleni uvedeneho v knizce mi ted prijde naivni. Samozrejme tu je kontrast i Oldricha Pechala, ktery odolal. Avsak opet me to ukazuje, ze nikdo nikdy nemuze kohokoliv za cokoliv soudit nebyl-li vystaven stejnym podminkam jako dotycna osoba. Jak kdo uchopi jeho cin, nechavam pouze dane osobe ... .

VIC TAKOVYCH KNIZEK, DEKUJI.

FrankCastle

Bohužel nemůžu dát šest a víc hvězdiček, tak je to alespoň pětihvězdičková generalita!
Jenom kdyby tohle byl zpravidla národ Gabčíků a Kubišů, ne Čurdů...
Nikdy nezapomeneme!

momo01

Šest hvězdiček z pěti. Strhující. Mohu jen souhlasit se všemi komentáři přede mnou a doporučuji k přečtení.

alcan

pěkně napsáno, podle pravdy.

evask

Kdyby se tady zavedlo nějaké speciální ohodnocení, něco jako jednička s hvězdičkou, tak bych toho využila. Pět hvězdiček plus. Podle toho, co nás učili v dějepise, nebo pod vlivem vlasteneckých filmů jsem si myslela, že polovina Čechů byli odbojáři. Jenže ono to tak zřejmě nebylo. Heydrich nás měl prokouknuté. Je to moc zajímavá kniha a předkládá spoustu podnětů k zamyšlení.

1amu

Zřejmě to nejlepší, co u nás o Atentátu vyšlo. U autora oceňuji, že nám předkládá mnoho nového o Pannwitzovi z Gestapa, že nám přibližuje milostné story Gabčíka a Kubiše. Kdesi jsem četl (zřejmě smyšlenku-pravdu již nezjistíme), že Liběna Fafková, dívka silně věřící ovlivnila svého Jožku, že nesmí porušit Boží přikázání : Nezabiješ ! (Proto musel zasáhnout Kubiš). Která evropská země se po skončení II.sv.války mohla pyšnit, že její vojáci zlikvidovali v pořadí Nr 3. z nacistických bestií ? Fantastické !!!