Dva proti říši

Dva proti říši

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7810/dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 4.8717
Literatura faktu, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

1amu

Zřejmě to nejlepší, co u nás o Atentátu vyšlo. U autora oceňuji, že nám předkládá mnoho nového o Pannwitzovi z Gestapa, že nám přibližuje milostné story Gabčíka a Kubiše. Kdesi jsem četl (zřejmě smyšlenku-pravdu již nezjistíme), že Liběna Fafková, dívka silně věřící ovlivnila svého Jožku, že nesmí porušit Boží přikázání : Nezabiješ ! (Proto musel zasáhnout Kubiš). Která evropská země se po skončení II.sv.války mohla pyšnit, že její vojáci zlikvidovali v pořadí Nr 3. z nacistických bestií ? Fantastické !!!

Kopretina

Jelikož dějepis nikdy nebyl mou silnou stránkou, jsem ráda, že jsem se k této historické události mohla dostat prostřednictvím tohoto románu (můj syn po mně není, když jsem mu řekla, o čem má kniha být, popsal mi, jak to tehdy proběhlo a to celkem do podrobností, hm je mu 11, stydím se). Kniha je čtivě napsaná, a jak jsem již psala k Slavíkovi a Krvavým jahodám, nemůžu přijmout, že se člověk k člověku může chovat tak hrozně. Kéž by to nebyla pravda.

flare

Krasne vlastenecke cteni...opet jsem se chvili citil jako hrdy Cech...:-)...sikovni kluci,klobouk dolu,pred vsemi..

DavidKeller

Teda, dlouho se nestalo abych po přečtení knihy měl takový pocit vlastenectví jako po tomhle kusu, jsem hrdý že jsem Čech.. rádoby dnešní "vlastenci" by si měli tohle přečíst...a néé Parlamentní Listy, Haloo noviny nebo čumět na Barandov!! .. Autora chválím dávám 5* kdyby šlo víc je to tam..Ačkoliv je známo jak to dopadne stejně mě to neodradilo a zajímalo čím dál víc :) děkuji!! V rámci "osmičkového" výročí co nás letos čeká..jsem se pustil do historie naši Republiky a Jiří Šulc mě baví a pomáhá mi vše "osvětlit" :)

mikejjla

Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem, i když každý ze školy tyto skutečnosti známe. Je velmi čtivě napsána a kvalitně zpracována. Určitě se k ní ještě vrátím. Je děsivé, co všechno se u nás před ani ne osmdesáti lety dělo....

Trpiska04

Toto by měla být povinná četba. Kolikrát jsem si během čtení říkala, že to co čtu nemůže být podle pravdy, ale bohužel toto se stalo a já můžu říct, že při čtení této knížky jsem byla hrdá že jsem Češka.

ajasin

Naprosto skvěle zpracované. Víc takových knih, které ukážou historické skutečnosti podobným způsobem. Hlavní aktéři přestanou být jen jmény v učebnici dějepisu a začnou být skutečnými lidmi.

ZbyňaB

I když nevyhledávám čtení o tomto období, kniha hodnotím jako velmi pěknou a hlavně čtivou a doplní obraz dané události.
Co byste dělali na místě Čurdy?
Nešťastné období dělá nešťastná rozhodnutí.

Grety

Koukám na spousty dokumentů o Druhé světové válce, ale nikdy jsem si neuvědomila, jak to měli těžké obyčejní lidé. Jídla málo, zabít Vás mohli za cokoli a naděje na zlepšení situace malá.. Msta za jakýkoli odpor hrozivá..Doporučuji, čtivé, napínavé i když člověk zná předem, jak to dopadne.

Hospodyňka

Čtivá, často doporučená, několikrát darovaná.

Katka2382

Skvěle napsaná kniha,strhující a velice čtivá.

ArthasKarfa

Krásný příběh našich velkých hrdinů, kteří se nebáli skočit přímo do centra nacistického pekla, aby zde zneškodnili jednoho z největších vrahů 20. století. Autor líčí smutnou šedou protektorátní Prahu se stále přítomným stínem gestapáckého pronásledování i milostné příběhy kluků, kteří se nebáli položit život pro svobodu a lásku k vlasti.

petramac

Knížka se mi líbila moc. Fajn byl pohled jak ze strany parašutistů, tak ze strany německé. Musím říct, že napínavá byla až do konce, i když samozřejmě člověk ví, jak to dopadne. Je vidět, že za knihou je spousta autorovy práce a rešeršní činnosti.

karel0684

Tuhle knihu jsme musel nechat uležet. Napsaná skvěle a jedna z těch co vychází z reality. Básnické licence je tam velmi málo. PO jejím přečtení bych byl ochoten pochopit i Čurdu...

Hellsbells

Skvělá knížka, bavila mě od začátku do konce, i když jsem příběh znala, po celou dobu jsem byla napnutá jak to bude pokračovat.

slunicko1958
22.12.2017

Nedá se hodnotit jinak než kladně. Je to opravdu výjimečná kniha o výjimečném hrdinství Čechů. A tato věta mě úplně rozklepala: "Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy. Jsme Češi."
P.S. Nemáte pocit, že jsme Češi, jen když se hraje hokejové mistrovství?

lara25
16.12.2017

Užasná kniha. Doporučuji přečíst všem fanouškům Anthropoidu. Moc se mi líbila.

Aati
12.12.2017

Moc děkuji autoru Jiřímu Šulcovi za to, že mi přiblížil událost, která mě fascinovala už od dob, kdy jsem o ní slyšela poprvé. Dokázal mi ukázat hrdinné parašutisty jako normální lidi, kteří měli výjimečná srdce. Poutavý příběh plný kontrastů: hrdinství a strach, zrada a věrnost, porážka a vítězství, život a smrt. Kniha je památkou na obrovské množství hrdinů, pro které sice konec nebyl šťastný, ale udělal z nich osoby, které neztratí náš obdiv. Proto ještě jeden dík autorovi za to, že se postaral o to, aby na ně nebylo zapomenuto.

brabofka
05.12.2017

Naprosto strhující. Jak se dá reálná historie přepsat do čtivého románu. Myslím, že by toto mělo být jako povinná četba. Čtivý, dějově velmi zajímavý příběh části našich válečných dějin. Nejsilnějším momentem pro mě bylo zjištění, že všichni kteří v kostele zahynuli, by to udělali znovu. I s vědomím represí, které svým činem vyvolali a také s koncem, ve který to vyústilo. Od první chvíle na Vás ze stránek dýchne hrůza a strach z nacistů, kteří s nástupem Heydricha do čela protektorátu řádí, vyslýchají a jednají s námi jako s podlidmi. Hrůzy, které následují po atentátu, zatýkání, výslechy, popravy. Naprosto skvělé je, že autor střídá jak pohled parašutistů tak i nacistů. Víte tedy přesně jak přemýšlely, jak jednaly - obě strany. Je to otřesné. Jakým způsobem vlastně pomstili smrt protektora a proč zrovna Lidice. Mít tímto způsobem zpracovanou historii, myslím, že i ve školách by se učila snadněji. A hlavně, zmírnil by se důsledek zapomění. Protože na žádnou část dějin bychom neměli zapomínat a hlavně bysme si z nich měli brát ponaučení - ať už se jedná o antisemitismus 2. světové války a nebo vzestup komunistického vlivu na naší politické scéně necelých 30 let od revoluce.

LaKrec
04.12.2017

Jedním slovem SUPER kniha. Jedna z nejlepších co jsem kdy přečetl...
Napětí, akce. Vše od počátku až do konce.
Docela velké plus je to, že autor používal skutečná jména agentů a tak se člověk neztrácí v množství jmen.

Typeq
08.11.2017

Hodně dobré!

boxas
30.10.2017

Poctivě odvedená práce na knize o lidech, na jejichž oběť bychom nikdy neměli zapomenout.

TipsyChipsy
24.10.2017

Komplexní román na téma atentát. Vystupují tam parašutisté, politici, odbojáři, obyčejní lidé, protektor i příslušníci gestapa. Nejzajímavější mi přišel popis situace z pohledu gestapa, jak věděli, že metodou zastrašování budou potírat v zárodku jakýkoli odpor. Jaké používali metody při výslechu, jaký měli postup, aby dokázali z člověka dostat všechno, co věděl. Je to celé obludné, hrůzostrašné, nepochopitelné, ale opravdu taková doba byla a NE dávno.

27len
20.10.2017

Jde o úžasnou knihu, je to příběh o přátelství, lásce, vlastenectví, cti a zradě, to vše zasazeno do důležitých událostí naší historie, bez kterých by Česká Republika možná ani neexistovala. Určitě se najdou i odpůrci, jelikož tímto atentátem nastala vlna regresí ze strany něměckých fašistů, ale dle mého názoru těžko soudit dobu kterou jsme díky bohu nazažili, je ale otázkou zda by jsme byly poté příslušníci "československa", protože i když to bylo za tak velkou cenu obětí a hrůz, určitě to bylo překvapením pro fašisty, že češi jsou schopni odporu a ještě v takové míře a možná se jim ten jejich "domeček z karet" začínal tímto pomalu rozpadat.... Už jen odvaha s jakou Kubiš a Gabčík do připravovaného atentátu šli, i za cenu toho že to nepřežijí spolu s dalšími parašutisty a lidmi z odboje ..... bylo neskutečné. Pro mě určitě nejlepší kniha kterou jsem letos četla. Vím že v kinech byl uveden i film Anthropoid,ale v knize je vylíčena válečná doba, psychologie postav a co vše bylo "za tím a hlavně proč byl spáchán atentát na Heidricha".

Analady
25.09.2017

Kniha "Dva proti říši" nám velice čtivou formou popisuje dění okolo atentátu na Heidricha. Seznámíme se díky ní nejen s osudy parašutistů a lidí z odboje, ale i s osudy jejich nejbližších. S krutým osudem mnoha lidí, s jejich nesmírnou odvahou a obětavostí, která vás chytne za srdce a už vás nikdy nepustí. Kdybych měla sestavit seznam těch nejlepších knih, které jsem dosud přečetla, tato by jednoznačně byla mezi nimi na stupních vítězů. Úžasná kniha. Vřele doporučuji.

helmiczka
14.09.2017

Názov ma odrádzal, čakal som, že to bude len "o nich dvoch" - a bol som veľmi príjemne prekvapený! Kniha ide nečakane do hĺbky, síce s pomalým rozbehom, ale o to viac je napätie vygradované v závere. A vôbec nevadí, že udalosti sú všeobecne známe.

lucik2773
04.09.2017

Tuto knihu jsem měla v hledáčku už dříve, ale půjčila jsem si ji až po shlédnutí filmu Anthropoid. Nějak mě to téma začalo zajímat více. Respektive celá druhá světová válka mě vždy zajímala, už na základní škole a ráda se poučím tak vynikajícími knihami jako je tahle. Gabčík a Kubiš a i další parašutisté kteří zahynuli v kostele, jsou pro mě hrdinové. Jako jedni z mála dokázali, co znamená být hrdý Čech a obrázek lva v našem znaku. Češi se nikdy nevzdávají, pamatujte na to lidi. Nyní nás čeká další zkouška a je jen na nás, jak obstojíme.

MadamC
21.08.2017

Gabčík s Kubišem jsou pro mě největší hrdinové!
Tato kniha popisuje atentát na Heidricha, co mu předcházelo a co následovalo. Myslím, že je to úžasně napsané jak z historického pohledu, tak z románového. Při čtení této knihy se v každém musí zákonitě ozvat hrdý hlás vlastence. Opravdu srdcovka pro mě.

Obelix15
29.07.2017

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Kdo má rád válečné romány, přijde si na své. Je faktem, že Jiří Šulc si zakládal na faktech a povedlo se mu je vsadit si románu tak, aby zaujaly nejednoho čtenáře. Jelikož toto časové období českých i světových dějin je jedno z mých oblíbených (obzvláště pak partyzánské akce a československý odboj za dob Protektorátu), nemohla tato knížka v mé sbírce chybět. Koupil jsem si ji prakticky hned co byla vydána a hned jsem si ji oblíbil. Věřím, že se tato kniha dostala do rukou čtenářů hlavně po tom, co byl v kinech promítán film Anthropoid, mj. i s českým zastoupením. Na většinu historických událostí by se opravdu nemělo zapomínat a jsem rád, že někdo jako p. Šulc umí sepsat konkrétní fakta do čitelné podoby, kdy je čtenář uchvácen od začátku až do konce. Kdyby takových knih bylo více, pevně věřím, že by na naše Národní hrdiny a činy nebylo zapomínáno, či často byly opomíjeny. Za mě určitě 5 hvězd !!!

JezinkaJ
28.07.2017

Co napsat o knížce, která se mi skvěle četla a přesto má tak tragický děj? Ráda bych napsala: "skvělé, báječné, četlo se to samo". Ale nějak se to nehodí. I když je to pravda.
Sama v sobě asi nikdy nedořeším, jestli "to" všechno mělo takovou cenu. Tolik nevinných a tolik mrtvých, tolik zmaru, tolik bolesti, utrpení a slz. Byla válka a spravedlnost prostě není a nemá smysl se jí dovolávat. To jsem už napsala u Agnes a stále to platí. Těžko hodnotit a soudit, když nejdeme jejich cestu. A díkybohu za to, že ne.
Dva proti říši budou jedním z mála titulů, ke kterým se vracím. Moje první kniha od Jiřího Šulce a určitě ne poslední.
PS. pro JanaYv - Čurda kostel neprozradil, i když pravděpodobně jen proto, že to opravdu nevěděl. Vymučili to z Aťi.
Pro pedanty - autor sám uvádí z jakého pramene čerpal počet mrtvých. Slyšela jsem vyprávění historika, který říkal, že nebyl zabit žádný německý voják. Lze se domnívat, že Němci sami by tehdy tuto informaci spíš tajili. Já sama si myslím, že přesná a doložená fakta lze očekávat jen u odborných monografií.