Dva proti říši

Dva proti říši

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav.

Vydání první. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/78_/7810/dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 4.8602
Literatura faktu, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Knižní klub

Obelix15

Tato kniha patří k mým nejoblíbenějším. Kdo má rád válečné romány, přijde si na své. Je faktem, že Jiří Šulc si zakládal na faktech a povedlo se mu je vsadit si románu tak, aby zaujaly nejednoho čtenáře. Jelikož toto časové období českých i světových dějin je jedno z mých oblíbených (obzvláště pak partyzánské akce a československý odboj za dob Protektorátu), nemohla tato knížka v mé sbírce chybět. Koupil jsem si ji prakticky hned co byla vydána a hned jsem si ji oblíbil. Věřím, že se tato kniha dostala do rukou čtenářů hlavně po tom, co byl v kinech promítán film Anthropoid, mj. i s českým zastoupením. Na většinu historických událostí by se opravdu nemělo zapomínat a jsem rád, že někdo jako p. Šulc umí sepsat konkrétní fakta do čitelné podoby, kdy je čtenář uchvácen od začátku až do konce. Kdyby takových knih bylo více, pevně věřím, že by na naše Národní hrdiny a činy nebylo zapomínáno, či často byly opomíjeny. Za mě určitě 5 hvězd !!!

JezinkaJ

Co napsat o knížce, která se mi skvěle četla a přesto má tak tragický děj? Ráda bych napsala: "skvělé, báječné, četlo se to samo". Ale nějak se to nehodí. I když je to pravda.
Sama v sobě asi nikdy nedořeším, jestli "to" všechno mělo takovou cenu. Tolik nevinných a tolik mrtvých, tolik zmaru, tolik bolesti, utrpení a slz. Byla válka a spravedlnost prostě není a nemá smysl se jí dovolávat. To jsem už napsala u Agnes a stále to platí. Těžko hodnotit a soudit, když nejdeme jejich cestu. A díkybohu za to, že ne.
Dva proti říši budou jedním z mála titulů, ke kterým se vracím. Moje první kniha od Jiřího Šulce a určitě ne poslední.
PS. pro JanaYv - Čurda kostel neprozradil, i když pravděpodobně jen proto, že to opravdu nevěděl. Vymučili to z Aťi.
Pro pedanty - autor sám uvádí z jakého pramene čerpal počet mrtvých. Slyšela jsem vyprávění historika, který říkal, že nebyl zabit žádný německý voják. Lze se domnívat, že Němci sami by tehdy tuto informaci spíš tajili. Já sama si myslím, že přesná a doložená fakta lze očekávat jen u odborných monografií.

JanaYv

Příjemné a čtivé románové pojetí silného příběhu našich dějin. Asi to nebude úplně přesně podle skutečnosti (což i sám autor na konci uvádí, snažil se získat informací, co to šlo), ale přesné skutečnosti příběhu už nikdy zřejmě nezjistíme. Dokud někdo nevynalezne stroj času :) Protože jsou tam malé chybičky, kdy si autor v knížce asi dvakrát "protiřečil" (momentálně si vybavím například příběh Čurdy - dle knížky se brzy vypařil od svých kolegů, a přesto nelogicky věděl, že jsou ukrytí v kostele, atd.), za tyto slohové nedostatky, které malinko kazí vychutnání si čtení knihy, dávám 4 hvězdičky :)

Mojepočteníčko

Moje mamka se neustále podivuje nad tím, co mě tolik poutá ke knížkám, které se odehrávají na pozadí nebo přímo během druhé světové války. Nedávno tuto "záhadu" rozluštila, když prohlásila, že jsem tenhle zájem zdědila po dědovi. Dva proti Říši, je kniha, která se čte v podstatě sama. Navíc se stalo, co se stát muselo, už po třetí jsem se zamilovala...

Josef Gabčík a Jan Kubiš patřili do výsadkové skupiny parašutistů, jež nesla název Anthropoid. Jejich úkol byl přísně tajný, velký a nebezpečný. Zneškodnit říšského protektora Reinharda Heydricha. Kniha vás provede jejich speciálním výcvikem a celkovou přípravou před uskutečněním operace. Seznámí vás se členy ostatních výsadkářských skupin, vztahy mezi nimi, funkcí českého odboje i se vším, co tehdy zahrnovala pomoc tzv. kontaktních adres.
A pak přijde onen osudný den, který změní život nejen oběma hlavním hrdinům, ale i celému národu, žijícímu v tehdejším Československu. Přichází další zákazy, další opatření, popravy.
Gabčík, Kubiš a ostatní skupiny najdou úkryt v kryptě kostela. Když už mají svobodu takřka na dosah, jsou prozrazeni jedním z vlastních lidí - Karlem Čurdou a musí čelit velké přesile německých vojáků...

Už dlouho jsem nenarazila na knihu, která by mě k sobě připoutala takový způsobem, jako právě tato. Příběh je úžasně napsaný, čtivý, napínavý, strhující, dojemný....a určitě bych mohla najít ještě mnoho dalších přívlastků, kterými bych jej mohla popsat. Díky způsobu, jakým autor tuto látku zpracoval, si snadno představíte jednotlivá místa i konkrétní situace a doslova splynete s jednotlivými postavami. Sama o sobě musím přiznat, že jsem při čtení některých pasáží doslova až nezdravě tajila dech, jak byl děj napínavý.

Tuhle knihu rozhodně doporučuji k přečtení. A to i v případě, že nejste zrovna fanoušky válečné literatury. Občas je totiž dobré připomenout si důležité mezníky naší historie a postavy, které byly její součástí...

karolinalet

Perfektní kniha, úžasný příběh. A že tam jsou možná nějaké historické nepřesnosti? Myslím, že kniha měla být spíše strhující román pro veřejnost, ne přesné vylíčení událostí. Je samozřejmé, že si autor něco upravil.

Panda92

Strhující, poučné, zdrcující.

cestovatelka13

Příběh o tom, jak by to asi mohlo být. Všichni jim fandíme. Všichni víme jak to dopadne. A všichni chceme věřit, že to tak opravdu bylo. Ale nikdo už se nikdy nedozví, jak to bylo doopravdy.

jaste

Výborné napsáno, strhující příběh. Rozhodně doporucuji

JanPřemysl

Tato kniha u nás doma vzbudila velikou, bouřlivou diskuzi. Dcera a zeť pěli jen chválu a byli nadšeni , jejich pocity přešli i na mě a s chutí jsem začal číst. Tohle období našich dějin, ať to zní jakkoli divně , je prostě kus mého dětství a děti jak víme, spoustu věcí nechápou. Předmětem diskuze bylo pojetí té knihy. Můj názor - a teď se zlobte, nebo nezlobte - není to rozhodně úplně historicky přesné.Některé dialogy jsou- zřejmě pro upoutání zjevně také smyšlené. Ale co mě nejvíce pobouřilo, bylo popsání dějové linie v kryptě. Pokud alespoň trochu znáte, jak to tam probíhalo- tak jak v knize to prostě ve skutečnosti nebylo a esesáci zdaleka nepřišli o tolik lidí. Trochu mně to zavání poválečnou literaturou, kde náš odboj nedělal žádné omyly a chyby a fašisti byli popisováni, jak nesvéprávní , nemyslící automaty na smrt. Nevěřme tomu. Fašisté byli zákeřní, mazaní , myslící a mstící se vrazi , kteří zbytečně své vojáky neobětovávali. Ano Londýn udělal něco pro zvýšení prestiže naší exilové vlády na západě, ale věříme, po těch letech, po Lidicích a po všech těch obětech, že to měli všechno promyšlené, přestože už dnes víme, že ve většině netušili, jak to tady , v protektorátě , vypadá a sami parašutisté poznali, že letěli do neznáma? Nemluvě o těch popisovaných útěcích parašutistů domů.Rozhodně se kniha čte hezky, je napsaná velice čtivou formou, ale pro mě je tam to historické "ALE", TAKŽE PROTO TAK SLABÉ HODNOCENÍ.

Audrina

Naprosto brilantní kniha, jsem nesmírně ráda, že Šulc dokázal tak skvěle zpracovat jedno temné období naších dějin. Myslela jsem si, že toho o druhé světové válce a jejich událostech vím hodně, ale kniha mi zase o trochu víc pomohla poodhalit některé detaily.
Pro laickou veřejnost se jedná o skvělé čtivo, které nenásilnou formou přináší spoustu informací.

Stolda

Podle mě naprosto dokonale a hlavně velice čtivě popsáno, co se dělo před atentátem, během atentátu a hlavně , pro laickou veřejnost velice jasně popsáno, proč se to všechno dělo a hlavně i to, že v Anglii naše vláda tušila, jaké represe budou následovat, ale potřebovali jsme přece získat pro republiku zpátky tak těžce nabitou mezinárodní prestiž a český odboj na to svými skromnými silami nestačil. Nemyslím tím , že nestačil statečností, myslím tím vybavením a i tím, že se dostával do kleští díky výslechům, kdy ne každý psychicky vydržel. Ono se to teď po letech snadno píše, ale představme si, že nám lámou ruce, pálí nás cigaretou, vytlučou nám zuby, posléze vyhrožují likvidací rodiny, no kdo by tohle zvládl? Tato kniha - a to se mi obzvláště líbilo, ukázala i ty běžné, lidské strany našich výsadkářů. Nejen jejich neskutečnou statečnost, ale i běžné, lidské chyby, které máme všichni.

marky4

úžasná kniha, zaujmula mě stejně jako většina knih s touto tématikou, jen škoda že neznám nikoho, kdo se o tuto tématiku zajímá, ráda bych s někým prodiskutovala nejasnosti atd.

Hellboy

Zásadní kapitola naší historie, kterou je třeba znát. A tato kniha ji přiblíží skutečně důkladně, do detailu. Škoda jen, že Jiří Šulc není moc dobrý spisovatel, jeho jazyk je jednoduchý, má velmi malou slovní zásobu, pořád dokola užívá stejné obraty a situace. Jakmile popisuje historicky dobře doložené události, jde mu to skvěle. Ale jakmile dojde na popis obyčejných každodenních situací, tak rychle ztrácí dech a představivost. Stačí si všimnout, jak se určité věci opakují, jak často si postavy 1) vaří čaj (protože Šulc by je chtěl hrozně polidštit, nechat své jednorozměrné figury dělat něco, co jim dodá hloubku, lidskost, přiblížit je čtenářům, ale prostě mu schází představivost, takže je nechává stále dokola vařit si čaj a náhražkové kafe), 2) dělají poznámky (mít v ruce nebo na stole poznámkový blok a neustále si dělat poznámky, když něco zaslechnete nebo vás něco napadne, je prvním předpokladem pro práci v Gestapu), 3) mají "dokonale padnoucí uniformu" v případě Heydricha, případně "dokonale vyžehlenou uniformu" v případě někoho jiného (další doklad toho, jak moc jsou postavy neživotné, ploché, typizované, schází jim hloubka a tak se autor uchyluje ke stále stejným stereotypním obratům, aby je popsal.) Právě užívání podobných stereotypů mi čtení hodně ztěžovalo a trvalo dlouho, než jsem autorův styl (respektive absenci nějakého pořádného stylu) překousnul. Vylíčené události jsou totiž samy o sobě nesmírně zajímavé. Mám pocit, že ve stejném duchu napsaný čistě fikční román od stejného autora, by pro mě byl na pokraji nečitelnosti. Hodnocení nicméně nechávám vysoké, protože je důležité tuto kapitolu našich dějin znát a proto knihu i přes zmíněné stylistické nedostatky zájemcům doporučuju.

konicekbily

O atentátu jsem toho přečetl hodně, vyslechl jsem toho hodně od osob tehdy žijících v Protektorátu a mohu říci, že to jedna z nejlepších knih vztahujících se k atentátu!

Karborund

Věděl jsem, že tady chybu neudělám, když si přečtu tuto knihu.Člověk se snaží vžít do pocitů tolika odvážných lidí a naproti tomu pochopit, kde se bere taková zloba a zrůdnost.I když vím, jak příběh dopadne, držel mě v napětí až do konce.Autor dal celé operaci Anthropoid , laicky pochopitelný příběh, který mi odpověděl na spoustu otázek.

Damato

Tahle kniha nemá chybu - vůbec nevím, jaký megakomentář napsat, aby kniha našla své čtenáře. Asi podle starého pořekadla (které by určitě i teta Kateřina ze Saturnina vypustila(- dobré zboží se prodává samo. Pokud vás alespoň trochu tahle doba zajímá, tak tohle je kniha pro vás - věřte mi, to čtení stojí za to a ani se vám nebude chtít večer zhasínat lampa a jít spát.

bethulda

Knihu jsem si stáhla do čtečky, v půlce si jí vypůjčila v knihovně a po přečtení jsem si jí zakoupila, protože takový klenot nemůže v mé bibliotéce chybět!
Kniha je skvěle napsaná, po dobu čtení vás přenese do doby Protektorátu a dle mého je nejlepším způsobem, jak se dozvědět víc o atentátu a událostech, které ho provázely.

PříbuCZ

Opravdu velmi čtivá kniha, nechtěla jsem, aby to skončilo. Bylo mi z těch odporností až špatně. Nedá se slovy vyjádřit, odvaha všech parašutistů a odbojářů. Škoda, že dnes už moc lidí o těchto obětech nemá ani tucha.

kofina

Tato kniha by měla rozhodně patřit do povinné literatury, skvěle propojuje literaturu a naše dějiny.

Jap

Tak to byla síla! Věděl jsem, že to bude dobré, ale že to bude dobré tak, že jsem kvůli čtení chodil spát až dlouho po půlnoci, to tedy ne! Doporučuji přečíst každému a od Jiřího Šulce určitě zkusím další jeho romány.

oolinkaa

Velmi ctivy historicky roman podle skutecne udalosti. Cte se samo, vhodne i pro laiky, kteri nejsou moc vtazeni do historie..
Na stejne bazi je natocen i film Anthropoid

KamaPika

Nemusím takové knihy, ale tato je velmi čtivá

dav1990id

úžasně napsáno , skvělé čtení , nemohl jsem se odtrhnout. Četl jsem to zhruba před 7 lety a zrovna jsem si knihu objednal, protože předtím jsem ji měl pujčenou a těším se na ní zas.

Alizon

Opravdu dobra knizka, ktera se tezko hodnoti objektivne, protoze se Vam do toho pletou emoce. Pokusim se tedy nehodnotit samotny pribeh, protoze ten autor "bohuzel" nevymyslel ani hrdinstvi parasutistu a odbojaru, tam by hvezdicky nestacily. Pokud budu hodnotit ciste z hlediska literalniho davam slusne 4 hvezdicky. Ale kvuli pribehu samotnemu rozhodne doporucuji knihu precist - jak uz tady nekdo psal, skvela varianta pro ty kteri nemaji radi literaturu faktu a presto se o dane dobe chteji neco dozvedet, zaramovana do romanoveho pribehu.

akdar72

Politika, boj o moc jsou hrozná věc, řadoví lidé jsou jen jejím nástrojem..... Moc smutné, zoufalé a nemožné změny.

thirsty

Nejde hodnotit jinak než plným počtem hvězd tak moc silný příběh z naší historie jako je tenhle.

Helik01

Velmi zdařilá kniha, kterou by si měl přečíst KAŽDÝ ČECH. Je smutné, že někteří nemají tušení kdo to byl Gabčík s Kubišem. Strhující a napínavá kniha od které se nejde dobrovolně odtrhnout. Pan Šulc je pan autor na svém místě.

nikittka

Naprosto dokonalá kniha, která vtáhne do děje. Nejednou mi při jejím čtení naskočila husí kůže a i slza ukápla. Toto téma mě velice zajímá, ale nejsem moc na ty knihy stylem encyklopedie co se stalo. Proto dávám plný počet a děkuji autorovi za tak úžasný kousek.

KláraHunčarová

Skvělá kniha, která dokáže přiblížit jednu z historických událostí naší země ve velice čtivé podobě. Za mě nejde jinak než 100%.

Ester59

Nezapomenutelná výjimečná kniha. Nemám slov...