Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

A700
30.11.2012 5 z 5

Po přečtení prvních pár stran jsem měla strach, že s přečtením knihy budu mít jako neznalec historie problém, nicméně příběh je podán velmi čtivým a přehledným stylem. Náramně mě bavilo sledovat osudy těchto lidí tak detailně a zjistit o našího historii plno (pro mě) nových a zajímavých informací. A jak už bylo řečeno přede mnou, i přestože člověk ví, jak příběh skončí, přeje si, aby vše dopadlo úplně jinak. Možná je to pouze z nedostatku mých znalostí, ale zase jednou jsem přečetla knihu, nad kterou jsem se musela chvílema pozastavit a říct si: "No ty kráso.."
Oceňuji také autorův nápad, střídat úhly pohledu vyprávění podle jednotlivých postav. Alespoň jsem pak byla schopna utvořit si obrázek ve své fantazii daleko celistvěji.

dalimoni
06.11.2012 5 z 5

Výborně napsaná kniha o atentátu na Heydricha a nejen o tom. Velmi dobře propracovaný popis té doby, hrůzy jaké lidé zažili v této době, se dají těžko pochopit i po 70. letech a je velmi těžké se do situace jednotlivých hrdinů té doby vcítit. Každopádně skvěle napsané i jako historický dokument, i když je to románově zpracováno, dost se to podobá oficiálním historickým pramenům. Kniha je vhodná nejen pro milovníky historie druhé světové války. Čte se jedním dechem, takže komu nevadí knihy z války, určitě si přijde na své.

triatlet
19.08.2012 5 z 5

I když o heydrichiádě bylo napsáno hodně knížek a natočeno hodně filmů, tak jsem stejně četl s napětím. Čtenář sice ví, jak příběh skončí, stejně ale hrdinům z odboje drží pěsti. Jiří Šulc píše obdivuhodně - dokáže střídat vypravěče, detailně popsat určitou historickou událost.

Tomáš7
18.07.2012 5 z 5

Vůbec jedna z nejlepších a bohužel i nejsmutnějších knih, které jsem četl a která mě velice ovlivnila. Jsem rád, že v posledních letech si čím dál více vážíme svých hrdinů. A že pojmy jako láska k vlasti, postavení se bestialitě, tyranii a bezpráví o kterých tato kniha pojednává neskončí včetně statečnosti "obyčejných" lidí ve studnici zapomnění.

renata přerovs
10.07.2012 5 z 5

Napínavá a velmi čtivá kniha

Tlapka
19.06.2012 5 z 5

Skvělý čtenářský zážitek. I když jsem samozřejmě věděla, jak to skončí, bylo to hrozně napínavé a musela jsem číst dál a dozvědět se, jak se to bude vyvíjet. Fantasticky popsaná závěrečná bitva.
Oceňuji i nápad na seznam osobností a jejich osudů v závěru knihy. Smutné a velmi působivé čtení.

vhojta
15.06.2012 5 z 5

Bylo to krásný. Velmi vzdělaný člověk nám předkládá román, který pravdivě popisuje událost atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Kniha má 480 stran, což je relativně dost, ale při čtení tomu vůbec nevěnujete pozornost. Po celou dobu čtení procházíte mnoha dialogy, které se navzájem prolínají, tématicky na sebe navazují, ale pokaždé se dostaneme do jiného prostředí. Je to jako film: střih, klapka, akce. Při poslední scéně, kdy gestapo útočí na Pravoslavný chrám svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici - to si pamatuji velmi přesně, můžeme například vidět dialogy Kubiše a Opálky, kteří statečně bojují s přesilou z balkonu kostela, na druhé straně poradu Gabčíka a Valčíka, kteří jsou ukryti v kryptě a odsouzeni na smrt, a v poslední řadě několik stovek členů Gestapa, kteří vymýšlí, jak přemoci necelou desítku podlidí. Nikdo samozřejmě nemůže nikdy zjistit, co si asi Gabčík s Kubišem při atentátu říkali, ale autor to vystihl velmi čtivě a důvěryhodně - zkrátka výborně. Doporučuji každému, kdo chce získat větší přehled o období Protektorátu, zjistit jak probíhaly výslechy, kdo byl statečný nebo kdo naopak zradil. Nutno připomenout, že se v žádném případě nejednalo pouze o Gabčíka s Kubišem - jejichž jména jsou známá a často skloňovaná. V knize se objevuje mnoho dalších skutečných a statečných postav.

Carrissa
10.06.2012 5 z 5

Jak praví popis knihy výše - děj je opravdu strhující. Je samozřejmě nutné si uvědomit, že autor neví, co si Gabčík s Kubišem povídali cestou do Kobylis, není to kniha faktu. Ale jako román prezentující, jak se asi mohli parašutisti chovat, když zrovna neplnili vojenské úkoly, je opravdu výborná. Zejména pro čtenáře, kteří se něco o atentátu učili ve škole, pak zaslechli něco v televizi a teď by chtěli vědět víc, je čitelným a pochopitelným úvodem do problematiky.

Joges
09.12.2011 5 z 5

Krásná i napínavá, pravdivá a bohužel i smutná kniha. Trhák to sice není, kdo má rád fakta a napětí, příjde si na své. Osobně jsem rád, že mám tento titul v knihovně. Na některá období českých dějin by se asi zapomínat nemělo.

jprst
12.11.2011 5 z 5

Interpretací historických událostí z našich dějin je hodně a hlavně různých. Ale tento román mistrně využívá historická fakta, přitom čtenáře nenudí a udržuje v napětí. Dokonce jsem přesvědčen, že některé čtenáře dovede i k tomu, že se budou zajímat o další události té doby. A to je dobře, protože na některé věci se zapomínat nesmí.

nistoa
21.08.2011 5 z 5

Opravdu napínavá kniha - až do konce

Didi
03.07.2011 5 z 5

Neuvěřitelné... Mnohem víc díky tomu, že jsou to de facto historická fakta výborně sepsaná do románové podoby. Nelze nic vyčíst, leda tak probrečené kapesníky během bitvy v kostele... :)

vrzd
13.02.2011 5 z 5

Super knih, můžu jen doporučit

Vašek
30.11.-0001 3 z 5

Asi je to dobrá kniha, ale osobně mne příliš nezaujala. Dočítal jsem tak trochu "z musu". Ale tentokrát je chyba pravděpodbně na mé straně....