Mosty do Tel Avivu

kniha od:

Mosty do Tel Avivu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47267/bmid_mosty-do-tel-avivu-6kn-47267.jpg 4.6 222
Koupit Koupit eknihu Bazar

Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. V nouzových táborech se tísní statisíce Židů, kteří přežili koncentrační tábory, ale nemají kam jít. Středo- a východoevropské státy už jsou zpravidla ovládány Moskvou řízenými komunistickými stranami. Jedním z posledních ostrůvků je skomírající demokracie v Československu, přes které proudí židovští uprchlíci z pogromy zasaženého Polska. V této situaci přijíždí do Prahy Ehud Avriel, jeden z emisarů Židovské agentury v Palestině, se zdánlivě nesplnitelným úkolem – nakoupit zbraně, nezbytné k ubránění vznikajícího židovského státu. Zdá se, že jen na jeho úspěchu závisí osud Izraele. Jenže v Československu se neodvratně schyluje ke komunistickému převratu. Může vůbec odhodlaný, ale osamělý národ vybojovat svou nezávislost, jestliže jedinou jeho nadějí je stát, který nezávislost právě ztrácí? Román Mosty do Tel Avivu popisuje skutečné i fiktivní osudy několika lidí, kteří spoluvytvářeli poválečnou podobu světa, i když se osobně většinou nesetkali: židovské dívky Hadasy, prchající Evropou před vlnou pogromů, příslušníků pražské Státní bezpečnosti, zástupců britské SIS i nově vzniklé CIA v Praze, Vídni či Římě, bývalých pilotů RAF Ezera Weizmana a Borise Seniora, britských výsadkářů v násilím ovládané Palestině, ale i vedoucích československých komunistů Rudolfa Slánského a Klementa Gottwalda nebo posledního demokratického ministra zahraničí Jana Masaryka. Podobně jako v předešlých úspěšných dílech se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý román kombinující fiktivní špionážní příběh začínající studené války s přesně rekonstruovanými událostmi let 1946–1948.... celý text

Komentáře (53)

Komentáře 53 Recenze 3

Kortez
Kortez
27.06.2023 5 z 5

Třetí kniha od Jiřího Šulce a zase pecka. Po přečtení Dva proti říši jsem sáhnul i na Zrádce a teď už vím, že časem přelouskám všechny Šulcovy knihy. Pro fanouška historie, skutečných události je to jeden z našich nejlepších autorů, jak ne nejlepší.

vercas945
vercas945
12.05.2023 5 z 5

Tohle byla poslední kniha od Jiřího Šulce, kterou jsem nečetla. Kéž by napsal něco dalšího!
Stejně jako u všech předešlých jsem se zhruba v polovině dostala do stavu, kdy jsem každou volnou chviličku chtěla využít ke čtení a potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Domácí situaci té doby poměrně znám, ale o vzniku Izraele a vlivu Československa na něj jsem toho až do teď věděla opravdu málo, takže díky za poutavě sepsané informace :-)
Uvědomila jsem si, že Jiří Šulc má tu úžasnou schopnost napsat i nejednoznačné postavy tak, že jim čtenář vlastně fandí, takže těžko vybírám, kterou dějovou linku bych vyzvedla. Celá kniha je vynikající.


Sitting-Bull
Sitting-Bull
15.01.2023 5 z 5

Super kniha. Čtivý a svižný příběh založený na mnoha historických faktech. Příběh mladého Izraele vás chytne a nepustí a ty linky okolo jsou taky velice zajímavé a čtivé, ač vzhledem k historii ČSR je to čtení chvílemi velmi smutné až k naštvání.

hnusák
hnusák
15.11.2022 4 z 5

Tedy, to začlenění historických dat do trochu přimyšleného příběhu se fakticky povedlo, ten promyšlený únorový komunistický puč mne i teď trochu zvednul tlak a o tom, jak probíhalo vyzbrojování mladého Izraele, jsem také neměl ani tucha.

juraj238
juraj238
05.10.2022 4 z 5

Vynikajúca, zaujímavá a čítavá kniha pána Šulca. V románe sa odohráva niekoľko dejových liniek, v knihe sa miešajú historické fakty s fikciou. Jedna hlavná dejová linka rozpráva o povojnovom vývoji Československa, dodávkach zbraní do Izraela, výcviku pilotov, atď. Druhá hlavná dejová linka opisuje dramatický vývoj v Palestíne smerujúci k vytvoreniu samostatného štátu Izrael.
Pre mňa nesmierne zaujímavá kniha. Na druhú stranu však musím uznať, že na čítanie knihy sa treba sústrediť, pretože dejových liniek je tam tentoraz naozaj veľa.

kazetko
kazetko
01.10.2022 5 z 5

Skvělé čtení, Jiřího Šulce mám opravdu ráda, pro mě to byla už 3. kniha od něj, zatím jsem byla vždy nadšená. Vždy se dozvím spoustu věcí, poutavě vyprávěné příběhy a hodně oceňuji autorova slova nakonec, kde uvádí věci na pravou míru - co si zjednodušil, případně přimyslel...

jan.para
jan.para
13.09.2022 5 z 5

Další skvělá kniha od Jiřího Šolce. Publikace se zabývá nejen pomoci Československa vznikajícímu Izraeli, ale také například převzetí moci komunisty v Československu v roce 1948.

tittanie
tittanie
31.08.2022

Tahle kniha se mi četla strašně špatně, taky jsem ji četla, na své poměry, docela dlouho. Je strašně zajímavá a plná informací, ale mám pocit, že pokud neznáte historii nebo historické postavy, tak se v ději strašně motáte. Autor hodně skákal od komunistů, k Židům, k Masarykovi, ke CIC.... a zase zpět. Ale musím říct, že poslední pár stran jsem četla bez dechu.
Určitě jsem se dozvěděla spoustu nových informací, a když jsem o knize mluvila se známými, tak mi říkali, že vůbec neví, že se něco takového dělo. No jo, prostě se o tom neučí.
Ano je to historický román a ne literatura faktu, ale myslím si, že i tento román může spoustu lidí navést na nějakou, pro ně novou, historii a vyhledat si k tomu informace, které ho zajímají.

kokrokr
kokrokr
10.12.2021 3 z 5

Kniha je zde silně nadhodnocena zejména mladšími čtenáři. Popisované historické události jsou pro ně asi natolik překvapující a objevné, že pak hodnotí hodně vysoko. Jiné knihy pana Šulce neznám, ale tento text je po literární stránce jen průměrný. Srovnávat autora s F. Forsythem opravdu nejde, ten je na jiném levelu. Nejvíce se zde shoduji s komentářem, který již níže napsal Badun. Beletristické zpracování poválečné historie Čechů a Izraelců je ale určitě záslužné.

prochajda
prochajda
13.11.2021 4 z 5

Obsáhlá kniha o vzniku státu Izrael za pomoci Československa ohledně dodávek zbraní a válečné techniky. Kniha se mi nečetla dobře, občas jsem se ztrácela, byla taková roztříštěná, ale obohatila mě o nové informace. Nejvíce se mi líbili autorovi Dva proti Říši.

Paulus.1987
Paulus.1987
13.10.2021 5 z 5

Další znamenitá kniha Jiřího Šulce.

Na první dojem se může zdát, že téma vzniku Státu Izrael nemusí být pro čtenáře dostatečně atraktivní, ale opak je pravdou. Jak bývá u autora zvykem, jedná se o napínavé čtení kombinující prvky politického a špionážního thrilleru, které je postavené na reálných historických událostech, jak sám autor poznamenává ve svém doslovu.

Román je skutečně košatý, střídá se v něm mnoho dějových linií a postav, ve kterých jsem se ze začátku docela ztrácel. Co ale musím obzvlášť vyzdvihnout, je skvělý (a z faktického hlediska věrný) popis komunistického převratu v únoru 1948 a okolností jemu předcházejících včetně historicky smutné role Jana Masaryka. Tato dějová linie byla vskutku mrazivá a mnoho popisovaných prvků mi připadalo dost povědomých i ze současnosti.

Nezbývá než autora pochválit i za tento román. Jiřího Šulce považuji za českého Fredericka Forsytha a jeho romány v rámci tuzemské literární tvorby za výjimečné. O to víc bych si přál, aby se ke psaní vrátil. Historických témat, která by si románové ztvárnění zasloužila, je více než dost.

jan7760
jan7760
27.05.2021 4 z 5

Nebolo to zle, avsak ma to akosi nevtiahlo do deja. Mozno mi trochu vadilo preskakovanie osudov postav, linka s odsunom Zidov sa nezaujala. Pre mna najslabia kniha od autora, ale stale vysoky standard.

Wladimirski
Wladimirski
20.01.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Jiřího Šulce a opět fantastické dílo.
Skvěle popisuje vývoj po 2. světové válce, židovskou otázku, vznik státu Izrael, vnitropolitickou situaci a komunistický puč, vše fakticky přesně a přitom velmi čtivě a srozumitelně. Jiřího Šulce přidávám mezi své oblíbené autory a Mosty do Tel Avivu na svojí VIP poličku.

Syn_Jundrova
Syn_Jundrova
14.11.2020 5 z 5

Naprostá lahůdka. Jiří Šulc kombinuje vysokou úroveň historických znalostí se spisovatelským talentem a každé jeho dílo patří ke špičce domácí knižní produkce tohoto typu. Mosty mě bavily o to víc, že kromě dějové linky sledující domácí politický vývoj a hry československé a britské rozvědky, obsahuje také strhující vyprávění o boji Židů o jejich nový stát. Šulcovo líčení urputné ale marné obrany kibucu Nicanim i prvního náletu izraelských Avií u mostů k Tel Avivu mi utkví v paměti snad navždy.

slunicko1958
slunicko1958
14.05.2020 5 z 5

Vynikající dílo. Četla jsem je sice dlouho, po částech, jako když jíte něco dobrého a chcete si tu dobrotu náležitě vychutnat.
Jiří Šulc má dar poutavě vyprávět i o zdánlivě nezajímavých věcech. V knize se prolíná několik dějů, je počátek roku 1948, takže se dá předpokládat, co se v Evropě děje.
Díky této knize jsem si rozšířila vědomosti o historii vzniku Státu Izrael. V částech, které pojednávají o postupném zániku demokracie v Československu, jsem měla mrazivě hrozivý pocit, že něco podobného prožívám v současnosti. Stačí si přečíst výroky R. Slánského na adresu demonstrujících studentů.

Jan Masaryk:
„Víte, kolikrát nemusíte ani udělat nějakou špinavost – stačí neudělat nic proti ní. Nebo neudělat dost.“ (str. 34)

rabor
rabor
12.05.2020 4 z 5

Dobrý historický román, který zpracovává témata ve kterých jsem měl doposud mezery. Nebyl bych to ale já, kdybych neměl drobné výtky. Většina postav je opravdu dost plochá a u těch pár propracovanějších mám problém s jejich uvěřitelností (kapitán Sýkora). Malinko se mi taky nezamlouvá ten vlastenecky pokrytecký motiv, kdy všichni hrdinové našeho příběhu a československý stát, pomáhá vyzbrojit vznikající židovský stát čistě z morálních pohnutek, taktně se tu trošku zamlčuje, že v době kdy bylo možné koupit lepší vyřazené stroje mnohdy i za cenu šrotu, jsme jednu zastaralou a problematickou S199 prodali za více jak 50tis. USD. Je to jako kdyby byly všechny obchody zavřené a já se svěřil kamarádovi, že umírám hlady. On by mi ohřál v mikrovlnce okoralý smažák ze včerejška, řekl si za to o dva a púl tisíce a ještě mě přitom přesvědčoval, že já jsem ten kdo je tu žid.

Jack93
Jack93
10.04.2020 5 z 5

Zhruba tři a půl roku mi trvalo, než jsem se po přečtení Zrádců pustil do Mostů. Má očekávání se opět beze zbytku naplnila. Jiří Šulc znovu předvedl to samé, co v dílech Dva proti Říši a Zrádci. Tedy znamenitě odvedenou kombinaci spisovatelské a badatelské práce. Převést historické události do takovéto atraktivní a dechberoucí románové podoby je znamením Mistra. Jen málo spisovatelů by něco takového dovedlo.
Je naprosto jasné, že Šulcovy knihy by měly být na seznamu povinné četby, zejména pak Dva proti říši. Díky jeho knihám si nevídaně rozšíříte obzory. To samé se mi přihodilo při četbě Mostů. Vzpomínám si, že jsem kdysi slyšel o tom, že Československo pomohlo Izraeli při jeho vzniku. Že mu ale pomohlo až tak moc a že mezi oběma státy vznikl letecký most, to jsem tedy netušil vůbec. Takže pane Šulci, mockrát děkuju za doplnění znalostí!
P. S. Teď už mi zbývá přečíst jen Operace Bruneval a Stonewall a budu se Šulcovým dílem u konce. Doufám, že se časem urodí něco nového.

AlenaF
AlenaF
03.02.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. A nelituji času stráveného s touto knihou. Doporučuji a dávám 5 hvězdiček. A také jsem si ihned objednala další knihy tohoto autora.

Oksalakka
Oksalakka
02.01.2020 5 z 5

Znamenitě beletristicky zpracovaná situace kolem vzniku Státu Izrael a poměrně klíčové role Československa v tomto dění. Několik dějových linií sleduje: židovské uprchlíky na jejich cestě Evropou od masakru v polských Kielcích až do cíle, Jana Masaryka, Klementa Gottwalda, Rudolfa Slánského a další aktéry neodvratného komunistického puče, české, anglické a americké tajné služby, příslušníky z Palestiny stahujícího se britského vojska a židovské letce při jejich úsilí dostat do Izraele letadla z Československa a bránit se.

I když víme, jak vše dopadlo, napětí je téměř hmatatelné a knihu jen tak neodložíte. Však také Jiří Šulc není žádný debutant, vzpomeňme jeho skvělou knihu o atentátu na Heydricha Dva proti říši, válečné Operace Stonewall a Operace Bruneval nebo předmnichovské Zrádce.

Román se věrně drží historických událostí (a kde se mírně odchyluje, to vám autor prozradí v doslovu) a ve svém žánru patří jednoznačně ke špičce. Čtěte.

evask
evask
18.11.2019 5 z 5

Teda, to je dílo. Krátké podkapitoly, stále se střídá místo děje, postavy jsem si musela vypsat, abych se prvních sto stránek lépe orientovala. Vyžaduje plné soustředění, jakmile mysl přepnula na “co budu dneska vařit”, musela jsem se vracet. Nejsou popsány jen okolnosti vzniku státu Izrael, poutavě je vysvětleno také politické dění v Československu před “Vítězným” únorem. Vše na konkrétních osobách, takže čtení je zajímavé, čtivá forma učebnice dějepisu. Napětí v knize na konci graduje. Musím přemýšlet o postavě kapitána Sýkory, obětavost až těžko uvěřitelná. Jinak jsem nadšena a posouvám do kategorie “pět hvězdiček je málo”.

ajasin
ajasin
31.08.2019 5 z 5

A znovu tu máme skvělou knihu. Pro mne již autorovu třetí. Na pozadí dějinných událostí roku 1948 se tu rozehrávají osudy několika skutečných i fiktivních postav. V doslovu autor vysvětluje co musel kvůli potřebám příběhu trochu přizpůsobit a zjednodušit a naopak, které popisované a ne tak známé události se opírají o doložená historická fakta.

Badun
Badun
26.08.2019 3 z 5

Není to špatné, ale nějak mě to nedokázalo vtáhnout do děje a měl jsem problém to dočíst. Ve srovnání s románem Exodus od Leona Urise, tomu chybí napětí. Obojí je o stejném tématu a psané v podstatě stejným stylem (hodně postav, každý odstavec o někom jiném), ale v přímém srovnání vychází Exodus o několik řádů výše i z informačního hlediska. Chápu že české prostředí v Mostech do Tel Avivu spoustu lidí zaujme, ale osobně mi to nestačí.

Endy17
Endy17
18.06.2019 5 z 5

Odpovědi na otázky, které mě nikdy nenapadlo položit. Autor mi už tradičně dává lekci z historie a překvapuje fakty, o nichž jsem neměl (nebo měl jen velmi mlhavé) tušení.

havranice
havranice
17.06.2019 5 z 5

Po knize Dva proti Říši jsem hned sáhla po další knize tohoto autora a opět jsem zcela spokojená. Je úžasné si přečíst něco, co vás baví a zároveň se u toho tak moc, tak kvalitně, a tak detailně poučíte o historických událostech pro naši zemi tak významných.Kniha je psaná podobným stylem jako Dva proto Říši, je velmi citelné, že je to od stejného autora. Zpracovat do románově čtivé podoby komunistický puč u nás po druhé světové a k tomu poválečnou situaci Židů a okolnosti provázející vznik státu Izrael je ale podle mě mnohem složitější, než u tématu atentátu na Heydricha. Přesto se s tím autor popasoval skvěle. Kniha není tak úžasně čtivá jako Dva proti Říši, ale je stále čtivá dost. Střídá se zde asi 5 či 6 linií příběhu, ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela a nebyla si chvílemi jistá, kde zrovna jsem - na americkém velvyslanectví nebo na britském, ve sboru StB, v izraelské armádě? Ale tak někde před polovinou knihy se vše usadilo a pak už jsem s orientací neměla žádný problém. Na internetu jsem si u četby často dohledávala a upřesňovala různé pojmy nebo osudy historických osobností- NKVD, Hagana, Irgun, Rudolf Slánský, Jan Masaryk .....díky tomu jsem si souvislosti ještě více utřídila. Kniha dává podrobně nahlédnout do spletitosti motivů, proč jsme vlastně Izraeli v době jeho vzniku tak pomohli - to mě velmi zajímalo. Kniha je opět fantastickou učebnicí dějepisu, jen se obávám, že pro člověka třeba na střední škole by opravdu mohla být složitější ke čtení - já bych ji asi v tom věku nedala, teď jsem ji však hltala s velkým zaujetím a touhou po pochopení daného úseku historie, byť k četbě byla potřeba o něco větší dávka duševní svěžesti a soustředění než k četbě jiných knih, ale zase ne nějak o moc. Knihy autora jsou opravdu návykové, už mám koupeny Zrádce.

Эva
Эva
17.06.2019 4 z 5

I přes absolutně nesporné kvality této knihy, o kterých opravdu nemá smysl pochybovat ani diskutovat, mě Dva proti říši bavilo mnohem víc... Nicméně poválečný vývoj Československa, převzetí moci komunisty, vůbec vznik státu Izrael a vše, co mu předcházelo - to jsou velmi silná témata, která byla v knize zpracována čtivě, srozumitelnou formou a mnohem lépe než v leckeré učebnici dějepisu...

zdenaR
zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Výborná kniha - moje první od pana Šulce, přečtená před několika lety.
Vynikající propojení románu s historií, čte se jedním dechem.
Navedla mě na další jeho knihy a byla jsem nadšená :-)))
Vřele doporučuji všem, kteří se při četbě chtějí ještě něco i dozvědět.

hanzmb
hanzmb
21.01.2019 5 z 5

Nemá cenu přidávat další chválu k této vynikající knize. Dle mého by se z ní měla učit historie na středních školách. Původně jsem očekával především popis vzniku Izraele s odkazy na nás (o výcviku letců vím od otce, který tam tehdy jako záklaďák sloužil). To zobrazení paralelního vývoje 2 národů a jejich přístupu k očekávané okupaci však překonalo veškerá očekávání. Pokud můžeme být na něco v naší politice po roce 1989 hrdi je to vztah k Izraeli bez ohledu na to, která garnitura vládne. A proti všem unijním tlakům.

Babo
Babo
17.12.2018 4 z 5

Odebírám jednu hvězdičku , protože mi dost vadila ta roztříštěnost vyprávění .
Autor zachytil dění v Československu i problémy , které řešili ve vznikajícím státu Izrael. A že jich bylo .
V celé knize se pro mě příliš rychle střídalo několik prostředí , a to mi vadilo .Možná chtěl autor zdůraznit ten chaos , který nastal po skončení 2. světové války .
Pro mne je tato kniha dalším potvrzením , že ne vše co se odehrává na jevišti , odpovídá tomu,co se odehrává v zákulisí .
A tak si pomalu ve svém věku říkám,že je vše potřeba brát s rezervou a raději žít svůj život co nejlíp , bez skrček a podrazů , protože o ty se postarají ti nahoře.
Bylo to tak, je to tak a zřejmě se na tom nic nezmění ani v budoucnu .
Takže , kdo se chce seznámit s historií nejen Československa , tato kniha je k tomu ta pravá .

Killingjoke
Killingjoke
24.10.2018 5 z 5

2. světová válka skončila a celý svět se ocitl na prahu velkých změn a nového uspořádání. Z koncentračních táborů proudí tisíce zbídačených přeživších Židů, pro něž je však na přelomu let 1945-1946 místo pouze v nouzových táborech nevalné úrovně. Ve východním Středomoří vše spěje ke krvavému zrodu státu Izrael a Československo stojí před únorovými událostmi roku 1948... Mosty do Tel Avivu jsou mou nejoblíbenější knížkou od Jiřího Šulce, ke které jsem se po letech vrátil, pod dojmem shlédnutí dokumentu "Akce Hagana", který běžel v televizi. V knize se odvíjí několik příběhových linií stavících, jak je u knih Jiřího Šulce zvykem, na skutečných historických základech. Na jedné straně tak sledujeme vývoj v poválečném Československu a jeho málo známý podíl na dodávkách zbraní a výcviku pilotů z Izraele, na straně druhé vývoj v samotné Palestině, kde eskaluje konflikt mezi židovskými přistěhovalci, usilujícími o vlastní stát a arabskými starousedlíky. Tedy něco, co dodnes neskončilo a jistě brzy neskončí... Jiří Šulc píše prostě skvěle a osobně vůbec nechápu výtky k jeho stylu, protože je to vyprávění čtivé, pečlivě připravené a strhující. Příběhem prochází skutečné postavy jako Jan Masaryk, agent Hagany (podzemní židovská armáda) Ehud Avri'el, či izraelský válečný pilot a budoucí izraelský prezident Ezer Weizman. S těmito se mísí postavy smyšlené, které však vystupují jako jakýsi vzorek mnoha osudů, jenž je patrný zvláště v postavě Židovky Hadasy, která přežila koncentrační tábor a po velkých útrapách dospěla do Palestiny, kde je znovu vržena do jiného, přesto stejně krvavého konfliktu... Výborná kniha, kterou rozhodně doporučuji!

mi-380
mi-380
30.04.2018 5 z 5

Pogrom v roce 1946? Drsný začátek událostí, které během dvou let vyvrcholily vznikem státu Izrael. Autor děj poutavě splétá z mnoha pramenů, mnoha osudů většinou skutečných historických postav: polská židovka Hadasa, ministr Jan Masaryk, policista Sýkora, britský agent Watson, komunisté Gottwald a Slánský, pilot Weizman, obchodník Avriel, židovští a arabští obyvatelé Palestiny, britští vojáci, na které rok po jejich boji proti Hitlerovi při raziích obyvatelé kibuců skandují "gestapo, gestapo". Svět se mění, ze spojenců jsou nepřátelé, z naší demokracie totalita, z Palestiny sud prachu. Pro zájemce o historii naší třetí republiky a zrození židovského státu povinná četba.
100 % (zatím 102 hodnocení s průměrem 92 %).

Audrina
Audrina
15.04.2018 5 z 5

Knihy od Jiřího Šulce jsou opravdu skvělými historickými romány, které vás vtáhnou do děje a nepustí. V příběhu byl výborně popsán komunistický převrat, přiznám se, že mi občas běhal mráz po zádech.
Židovský poválečný exodus mi přišel snad ještě horší. Málokdy se mluví o tom, že osvobozením koncentračních táborů utrpení neskončilo. Pokrytectví západoevropských států tak prodlužovalo možnost usadit se v nové vlasti.

Ramiel
Ramiel
17.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se věnuje komunistickému převratu v poválečném Československu a vzniku Izraele. Kniha se nečte zrovna s lehkým srdcem, když se zde vykresluje Benešova apatie a Masarykova nerozhodnost, které usnadnily komunistům cestu k moci. Stejně tak britské pokrytectví, kdy na jedné straně se snaží Izraelcům zabránit v dovozu zbraní a na druhé čile obchodují s arabskými státy, které se do konfliktu s Izraelem zapojily. Kniha odkrývá i další paradoxy tehdejší doby jako přítomnost amerických mechaniků a pilotů v ČSR po převratu...
Velké plus je, že se autor drží historických faktů. Také se mi líbí, že autor v dodatku uvádí odkazy na další knihy, které se tématu věnují.

Milan79
Milan79
02.03.2018 5 z 5

Knihy pana Šulce mají jednu nevýhodu. Nemohu se od nich odtrhnout, dokud ji nedočtu.
Jsou super - děkuji autorovi.

Verasara
Verasara
07.02.2018

Skvělá kniha a zároveń dokument doby těsně po válce. Příběhy postav se rozvíjejí paralelně, aby se po ćase spojili nebo protnuly.

Mojepočteníčko
Mojepočteníčko
29.12.2017 5 z 5

Kniha Dva proti Říši mě naprosto uchvátila. Po jejím přečtení jsem měla potřebu shánět stále nové a nové informace. Druhou nutkavou potřebou bylo napsat samotnému autorovi a svoje nadšení mu vylíčit. A tak jsem se vlastně dostala k jeho další knížce. Nechala jsem si totiž doporučit Mosty do Tel Avivu…
Příběh vás přenese do období po druhé světové válce. V Československu se schyluje ke komunistickému převratu. Jan Masaryk, veden pomyslnými kroky svého otce, v sobě neustále chová demokratické cítění a snaží se tento plamínek chránit jak jen je možné. Hadasa, která s mnoha dalšími přežila hrůzy koncentračního tábora, vyčkává v jednom z nouzových táborů pro Židy a doufá, že znovu najde domov. Ehud Avriel, působící v Židovské agentuře v Palestině, je pověřen nákupem zbraní pro obranu nově vznikajícího židovského státu – Izraele. I on však touží po návratu k rodině a poklidnému životu. Dostanete možnost seznámit se i s hlavními představiteli československých komunistů – Klementem Gottwaldem, Rudolfem Slánským a jejich činností. Těmito jmény však výčet zdaleka nekončí…
Z předchozího odstavce je patrné, že je kniha rozdělena na několik dějových linií. Fiktivní prvky jsou perfektně propojeny s historickými fakty. A pokud se necháte dějem na chvíli ukolébat, vězte, že přijde moment překvapení, který vás naprosto pohltí. Budete chtít okamžitě vědět víc a zřejmě vás rozzlobí fakt, že to nebude hned. Máme tu přece i další dějové linie a ty bude zkrátka nutné nejdříve zdolat.
Přestože má kniha mnoho svých pozitiv, musím se přiznat, že jsem s ní trošku bojovala. Často jsem se v ději ztrácela a docela dlouho mi trvalo, než jsem našla správnou cestu. Neviděla bych to jako chybu autora. Pan Šulc je skutečně skvělým vypravěčem! Ačkoli jsou válečné romány mým nejoblíbenějším žánrem, moje historické znalosti nedosahují takových kvalit, které by mi umožnily román lépe vychutnat. Musím tedy přiznat, že Mosty do Tel Avivu je kniha pro skutečné ‟válečné fajnšmekry.“
Vřele doporučuji!

Damato
Damato
03.07.2017 5 z 5

Tohle byla další pecka, na kterou jsem nebyla připravená a další noc , kterou jsem strávila s knihami od pana Šulce, rozhodně ale souhlasím s komentářem Bašťáka - jestli můžete, čtěte jeho knihy v jeho doporučeném pořadí - Zrádci, Dva proti říši a nakonec tohle. Dává to pak větší souvislost a jediný co mi zbývá dopsat je to, že závidím těm, kdo to ještě nečetli, protože tohle je prostě supr čtení, které vás nepustí, dokud neotočíte poslední stránku.

Bašťák
Bašťák
10.02.2017 5 z 5

Další výborná kniha od Jiřího Šulce, poslední, která mi chyběla. Doporučuji číst v pořadí Zrádci, Dva proti Říši a pak Mosty do Tel Avivu, ale nutné to samozřejmě není, "Mosty" jsou ucelený samostatný román. Popisované dějství je velmi zajímavé a poučné, některá fakta pro mne byla dosti překvapivá, například přítomnost amerických pilotů a mechaniků v jednom českém městě několik měsíců po "vítězství pracujícího lidu" v Československu. A takových, z dnešního pohledu téměř paradoxních situací je v knize celá řada. Díky za tuto knihu.

Levandulle
Levandulle
25.03.2016 4 z 5

Pokud se chcete dozvědět, jak vznikl stát Izrael a jak se na jeho vzniku podílelo Československo, určitě si přečtěte Mosty do Tel Avivu! Nejde ale o dokument, i když je kniha založená na velmi pečlivě prostudovaných faktech z historie. Poutavé vyprávění o fascinujících osudech řady postav, např. židovské dívky, pilotů RAF, bývalých policistů z 1. republiky, také Jana Masaryka a budoucího prezidenta Izraele, vám zprostředkuje atmosféru v poválečné Evropě, okolnosti únorového komunistického puče u nás a především nelehkou situaci židů, kteří po strašných zkušenostech z války a pokračujících perzekucích po válce se pevně rozhodli vybudovat svůj vlastní stát.

Vojslava
Vojslava
16.02.2016 5 z 5

Úžasně zpracovaný kus zajímavé historie - o vzniku Státu Izrael už jsem leccos přečetla, ale nikdy ne z tohoto úhlu pohledu. A musím ocenit i tu "rozvědkovou" pasáž - s některými postavami by bylo zajímavé si popovídat... :-)

MakiV
MakiV
15.01.2016 3 z 5

Opět zajímavý pohled na celkovou situaci po druhé světové válce a rozbíhající se konflikt mezi Palestinou a Izraelem, který trvá do současnosti.