Mosty do Tel Avivu

Druhá světová válka skončila. Evropa je v troskách. V nouzových táborech se tísní statisíce Židů, kteří přežili koncentrační tábory, ale nemají kam jít. Středo- a východoevropské státy už jsou zpravidla ovládány Moskvou řízenými komunistickými stranami. Jedním z posledních ostrůvků je skomírající demokracie v Československu, přes které proudí židovští uprchlíci z pogromy zasaženého Polska. V této situaci přijíždí do Prahy Ehud Avriel, jeden z emisarů Židovské agentury v Palestině, se zdánlivě nesplnitelným úkolem – nakoupit zbraně, nezbytné k ubránění vznikajícího židovského státu. Zdá se, že jen na jeho úspěchu závisí osud Izraele. Jenže v Československu se neodvratně schyluje ke komunistickému převratu. Může vůbec odhodlaný, ale osamělý národ vybojovat svou nezávislost, jestliže jedinou jeho nadějí je stát, který nezávislost právě ztrácí? Román Mosty do Tel Avivu popisuje skutečné i fiktivní osudy několika lidí, kteří spoluvytvářeli poválečnou podobu světa, i když se osobně většinou nesetkali: židovské dívky Hadasy, prchající Evropou před vlnou pogromů, příslušníků pražské Státní bezpečnosti, zástupců britské SIS i nově vzniklé CIA v Praze, Vídni či Římě, bývalých pilotů RAF Ezera Weizmana a Borise Seniora, britských výsadkářů v násilím ovládané Palestině, ale i vedoucích československých komunistů Rudolfa Slánského a Klementa Gottwalda nebo posledního demokratického ministra zahraničí Jana Masaryka. Podobně jako v předešlých úspěšných dílech se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý román kombinující fiktivní špionážní příběh začínající studené války s přesně rekonstruovanými událostmi let 1946–1948....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47267/big_mosty-do-tel-avivu-6kn-47267.jpg 4.6200

Kniha Mosty do Tel Avivu

kokrokr
10.12.2021

Kniha je zde silně nadhodnocena zejména mladšími čtenáři. Popisované historické události jsou pro ně asi natolik překvapující a objevné, že pak hodnotí hodně vysoko. Jiné knihy pana Šulce neznám, ale tento text je po literární stránce jen průměrný. Srovnávat autora s F. Forsythem opravdu nejde, ten je na jiném levelu. Nejvíce se zde shoduji s komentářem, který již níže napsal Badun. Beletristické zpracování poválečné historie Čechů a Izraelců je ale určitě záslužné.

prochajda
13.11.2021

Obsáhlá kniha o vzniku státu Izrael za pomoci Československa ohledně dodávek zbraní a válečné techniky. Kniha se mi nečetla dobře, občas jsem se ztrácela, byla taková roztříštěná, ale obohatila mě o nové informace. Nejvíce se mi líbili autorovi Dva proti Říši.

Paulus.1987
13.10.2021

Další znamenitá kniha Jiřího Šulce.

Na první dojem se může zdát, že téma vzniku Státu Izrael nemusí být pro čtenáře dostatečně atraktivní, ale opak je pravdou. Jak bývá u autora zvykem, jedná se o napínavé čtení kombinující prvky politického a špionážního thrilleru, které je postavené na reálných historických událostech, jak sám autor poznamenává ve svém doslovu.

Román je skutečně košatý, střídá se v něm mnoho dějových linií a postav, ve kterých jsem se ze začátku docela ztrácel. Co ale musím obzvlášť vyzdvihnout, je skvělý (a z faktického hlediska věrný) popis komunistického převratu v únoru 1948 a okolností jemu předcházejících včetně historicky smutné role Jana Masaryka. Tato dějová linie byla vskutku mrazivá a mnoho popisovaných prvků mi připadalo dost povědomých i ze současnosti.

Nezbývá než autora pochválit i za tento román. Jiřího Šulce považuji za českého Fredericka Forsytha a jeho romány v rámci tuzemské literární tvorby za výjimečné. O to víc bych si přál, aby se ke psaní vrátil. Historických témat, která by si románové ztvárnění zasloužila, je více než dost.

jan7760
27.05.2021

Nebolo to zle, avsak ma to akosi nevtiahlo do deja. Mozno mi trochu vadilo preskakovanie osudov postav, linka s odsunom Zidov sa nezaujala. Pre mna najslabia kniha od autora, ale stale vysoky standard.

Wladimirski
20.01.2021

Moje druhá kniha od Jiřího Šulce a opět fantastické dílo.
Skvěle popisuje vývoj po 2. světové válce, židovskou otázku, vznik státu Izrael, vnitropolitickou situaci a komunistický puč, vše fakticky přesně a přitom velmi čtivě a srozumitelně. Jiřího Šulce přidávám mezi své oblíbené autory a Mosty do Tel Avivu na svojí VIP poličku.

Syn_Jundrova
14.11.2020

Naprostá lahůdka. Jiří Šulc kombinuje vysokou úroveň historických znalostí se spisovatelským talentem a každé jeho dílo patří ke špičce domácí knižní produkce tohoto typu. Mosty mě bavily o to víc, že kromě dějové linky sledující domácí politický vývoj a hry československé a britské rozvědky, obsahuje také strhující vyprávění o boji Židů o jejich nový stát. Šulcovo líčení urputné ale marné obrany kibucu Nicanim i prvního náletu izraelských Avií u mostů k Tel Avivu mi utkví v paměti snad navždy.

slunicko1958
14.05.2020

Vynikající dílo. Četla jsem je sice dlouho, po částech, jako když jíte něco dobrého a chcete si tu dobrotu náležitě vychutnat.
Jiří Šulc má dar poutavě vyprávět i o zdánlivě nezajímavých věcech. V knize se prolíná několik dějů, je počátek roku 1948, takže se dá předpokládat, co se v Evropě děje.
Díky této knize jsem si rozšířila vědomosti o historii vzniku Státu Izrael. V částech, které pojednávají o postupném zániku demokracie v Československu, jsem měla mrazivě hrozivý pocit, že něco podobného prožívám v současnosti. Stačí si přečíst výroky R. Slánského na adresu demonstrujících studentů.

Jan Masaryk:
„Víte, kolikrát nemusíte ani udělat nějakou špinavost – stačí neudělat nic proti ní. Nebo neudělat dost.“ (str. 34)

rabor
12.05.2020

Dobrý historický román, který zpracovává témata ve kterých jsem měl doposud mezery. Nebyl bych to ale já, kdybych neměl drobné výtky. Většina postav je opravdu dost plochá a u těch pár propracovanějších mám problém s jejich uvěřitelností (kapitán Sýkora). Malinko se mi taky nezamlouvá ten vlastenecky pokrytecký motiv, kdy všichni hrdinové našeho příběhu a československý stát, pomáhá vyzbrojit vznikající židovský stát čistě z morálních pohnutek, taktně se tu trošku zamlčuje, že v době kdy bylo možné koupit lepší vyřazené stroje mnohdy i za cenu šrotu, jsme jednu zastaralou a problematickou S199 prodali za více jak 50tis. USD. Je to jako kdyby byly všechny obchody zavřené a já se svěřil kamarádovi, že umírám hlady. On by mi ohřál v mikrovlnce okoralý smažák ze včerejška, řekl si za to o dva a púl tisíce a ještě mě přitom přesvědčoval, že já jsem ten kdo je tu žid.