Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1573 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

PETERYY
31.10.2016 5 z 5

Velice pěkná a smutná knížka. Musíme dělat všechno proto, aby se historie neopakovala.

LenkaWal
25.09.2016 5 z 5

Zajímavá knížka, ale není mi po ní moc dobře. Napsaná opravdu čtivě, ale musím říct, že i když vojáci padli v kostele, tak mě to nedostalo tolik, jako ten doslov a s výčtem všech co jim pomáhali a zaplatili za to. I s celými rodinami a dětmi. Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale upřímně, zase jsem si připomněla, proč se většinou, takovým knížkám vyhýbám. Ale doporučuji každému si ji přečíst.

hanysekm
14.09.2016 5 z 5

Válečná tématika mě nikdy nezajímala, avšak tato kniha mě dostala, krásné napsaná, velmi silná kniha a během dvou dní jsem jí přečetla.. pokaždé jsem se ocitla v té době.. tak dobře se četla.. asi jsem začla ještě víc nesnášet němce...naši chlapi byli neuvěřitelně stateční. Knihu mám přečtenou asi týden..a neustále nad ní musím přemýšlet, nad tou zlou dobou. Prostě kniha mě fakt dostala.. vřele doporučuji.

Tozbee
11.09.2016 4 z 5

Po dobu asi deseti dnů, kdy jsem knihu četl, jsem při večerním usínání přemýšlel nad jednáním jedné z románových postav a snažil si představit, jak bych si asi vnitřně ospravedlňoval, že bych podobného jednání pravděpodobně nebyl schopen. A každý den šlo přitom o postavu jinou. Pavelka, Morávek, Kolařík, Moravcová, Zelenka, Vaněk, Pechal (!), Beneš,... Kniha je plná neuvěřitelných osobností, bez nichž bychom o příběhu Gabčíka s Kubišem vůbec nemohli číst...
Krom toho jsem ještě nečetl knihu, kde by z hlavních postav nepřežil téměř nikdo :-( A kterou bych tak hltal, ačkoliv jsem celý příběh znal.
----
„Možná se budeš muset jednoho dne rozhodnout mezi svými přáteli a svou rodinou.“
„Mami! To přece nemůžu.“ Přistoupila k němu blíž a její očka se v šeru stodoly blýskala. „Dneska se děje spousta nemožných věcí. Co Lidice? Myslíš si, že to, co se stalo Heydrichovi, stálo za masakr všech těch nevinných lidí?“
„Mami, já nemám s Heydrichovou smrtí nic společného,“ vypravil ze sebe. „Lidice pravděpodobně také neměly. (...) Já nechci ztratit nikoho z vás. Co mě zajímá, to jsou životy vás všech – mých dětí a vnoučat.“

Randyz1986
07.09.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem si původně chtěl přečíst spíš jen proto, abych se dozvěděl více podrobností o této operaci Anthropoid než kouknu na onen nový film. Ale knížka mě už od prvních stránek naprosto pohltila. Je to napsáno velmi poutavě. Čekal jsem spíše nějaké strohé historické líčení vojenské operace, ale ač se člověk dozví neskutečné množství informací o práci tehdejšího odpoje, exilové vlády a situaci v protektorátu, tak je to psáno velmi čtivě, ale při zachování věrnosti a historické přesnosti (s dovysvětlením v závěru knihy). Člověka vážně mrazí, když si je vědom, že se tohle vážně stalo a dělo a jakých zvěrstev byli nacisté schopni... Tuhle knížku bych navrhoval zařadit do školní četby. Její přečtení poví mnohem víc než biflování strohých faktů.

Fuksinka
06.09.2016 5 z 5

Pan Šulc udělal velkou věc pro osvětu o našich dějinách. Tento příběh zpracoval do velice čtivé, přehledné a zábavné formy. Postavy vykreslil i s jejich pravděpodobnými vlastnostmi a tím k nim čtenáře připoutal. Úchvatný román. Ikdyž víte, jak to dopadne, stejně držíte palce. Ja smekám před velkými i malými hrdiny našeho národa.

Viky007
03.09.2016 5 z 5

Já nemám slov! Absolutně netuším, jak knihu okomentovat, protože to v sobě stále zpracovávám. Poprvé v životě jsem hrdá na to, že jsem Češka. Zkrátka... hrdinové!

Melic
02.09.2016 4 z 5

Konečně vím, jak to vše okolo atentátu na Heydricha probíhalo. Navíc je to napsáno dobře a poutavě. Akorát se zhoršil můj vztah k Němcům..

morava
24.08.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem cetla v elektronicke podobe a uz od 1/3 jsem vedela, ze si potrebuji koupit knihu papirovou. Ne z duvodu, ze by mne ze cteni ze ctecky bolely oci, i kdyz pri cteni teto knihy mne bolelo spis srdce, ale proste chci mit tento poklad v me knihovne. A knihu jsem nezhltla behem jedne noci, i kdyz se to i pres velky pocet stranek da zvladnout, jelikoz se zactete a potrebujete cist dal. A to i pres to, ze jsou nam tyto udalosti znamy ,at uz z televiznich obrazovek, ci ze skoly z hodin dejepisu. Ale pan autor Jiri Sulc to podal tak, ze s kazdou strankou citite napeti a cekate co se bude dit dal. Me velke diky za tuto knihu a rozhodne budu doporucovat ke cteni dale. Kniha i hrdinove techto udalosti si to rozhodne zaslouzi.

Pavlice126
21.08.2016 5 z 5

nejsem extra čtenář,ale tohle nešlo odložit. přečteno za bezdětna za dva dny,teď se k tomu chci vrátit,ale musim udat mimino někomu aspoň na noc,číst to na padesátkrát po třech stránkách nemá cenu. Za mě dokonalý,téma atentát na Heydricha je moje srdcovka. Nevim proč,ale fascinuje mě to. Ta odvaha,statečnost.

pavel6614
18.08.2016 5 z 5

Bomba!

danielle63
16.08.2016 5 z 5

Knížku jsem si objednala přes zdejší bazar, včera přišla a začala jsem číst. Jsem na devadesáté stránce a těším se na další. Neskutečně čtivé a ještě se dozvím spoustu nového.

Olšan
30.07.2016 4 z 5

Naprosto strhující.
(Poznámka hnidopicha: Němec ve vlaku by se nikdy nedožadoval Dokumenten, nýbrž Dokumente. A Fluchtmeldedienst by mělo být správně Flugmeldedienst.)

Zrzavá_Tereza
26.07.2016 5 z 5

Byla to hrozná doba. Byli to odvážní lidé. Bylo to silné čtení. Rozhodně doporučuju.
Velké plus je to, že to není napsáno jako dokument, ale jako román. To tomu dodává lidskosti a hlavní hrdinové vám tím ještě víc přirostou k srdci a ještě víc s nimi jejich příběh budete prožívat.

CarolC
25.07.2016 5 z 5

Výborné vyprávění plné faktu. Kéž by veškeré knihy, které mají naučit něco z historie byly takhle čtivé. Moc se mi líbí, že se autor rozepsal i o osobních věcech hlavních postav, hned to bylo zase o něco zajímavější. Jsem ještě zvědavá na filmové zpracování, ale na knihu to mít asi nebude.

Air15
24.07.2016 5 z 5

Český Forsyth. Tohle spojení mě při čtení napadlo hned několikrát. Autor si vybral téma, které je snad tím nejvýznamnějším a dramaticky nejsilnějším činem českého odboje za druhé světové války. Podobně jako Forsyth popisuje příběh od první myšlenky na zabití Heydricha, přípravu, provedení, skrývání až po heroický boj v kostele. Do toho je zapojena a vykreslena celá plejáda postav: od parašutistů, odbojářů, kolaborantů až po gestapáky a nejvyšší nacistické velení v Čechách. Zvlášť oceňuju popis německé mašinerie a celého bezpečnostního aparátu, při potírání odboje. Teprve při znalostí těchto detailů si čtenář dokáže uvědomit, o jak obtížný čin se jednalo a jaké kvality ti hrdinové (ať už vojáci nebo obyčejní lidé) měli. Zvlášť, když stáli proti tak brutálnímu a nemilosrdnému režimu, jakým byli nacisté. Hodně silná a strhují kniha.

oskli
06.07.2016 5 z 5

Perfektně napsané. Rozhodně se chystám pokračovat v četbě dalších knih tohoto autora. Líčení závěrečného boje o kostel jsem musela číst dlouho do noci, knihu jsem nemohla odložit :-) Za sebe dávám 100 %

Mikkinnen
02.07.2016 5 z 5

Fantastické! Autorovi se podařilo neuvěřitelně věrohodně popsat vše podstatné co s atentátem souvisí a ještě tomu dat i lidský rozměr všech protagonistů. Zejména mám na mysli ty české. Název je možná trochu zavádějící ale to je asi to jediné co bych knize vytkl. Protože právě v této knize si člověk uvědomí kolik nesmírně odvážných a statečných lidi se na úspěchu této akce podílelo spolu s Gabčíkem a Kubišem. Pro člověka dnešní doby je to téměř nepředstavitelné a přitom se to vše událo, z pohledu lidských dějin, teprve včera či předevčírem. Je skvělé, že podobné knihy, připomínající a oslavujici naše hrdiny, stále vznikají.
Všem doporučuji si udělat výlet do Prahy do kostela sv Cyrila a Metoděje. Teprve v tom prostoru samém, člověk pocítí na vlastní kůži, tu nesmírnou sílu a statečnost všech českých vojáků, bojujících zde do poslední kulky.
Ač člověk tento úsek našich dějin zná ze školy, tak to napětí při čtení knihy je neuvěřitelné. Člověk hltá stránku za stránkou jako by to poznával teprve prvně.
Pro mě osobně byla hodně zajímavá postava udavače Karla Čurdy. Kdo my jsme, abychom odsuzovali člověka, který selhal pod nepředstavitelným tlakem okolností. Nezastávám se ho ani ho neobhajují! Jen jeho postoji, po přečtení této knihy, rozumím, byť neschvaluji.
Vřele tuto knihu mohu všem doporučit. Možná si pak někteří lidé, kteří dnes a denně kritizují dnešní dobu a vše s ní spojené, že díky lidem, o kterých tato kniha je, tu dnes můžeme svobodně a spokojeně žít. Ty represe po atentatu musely být nepredstavitelně zdrcující pro většinu Čechů. A já proto upřímně děkuji a nesmírně obdivuji všechny, kteří obětovali své životy, abychom mi mohli žít!

PetrzOlomouce
02.06.2016 5 z 5

Kniha, od které jsem nemohl odtrhnout oči.každou volnou chvíli jsem četl.
Bez zbytečného patosu, velmi čtivá.Drtivá většina je dle skutečných událostí, téměř žádné vymyšlené postavy(jen asi dvě) a děje.Autom strávil hodně času v archivu a to je tam znát.
Za mě 100%.

Pett
17.04.2016 5 z 5

Silné... opravdové... dechberoucí... kruté... lidské... a navíc je to české... já... já... zírám a ani nedutám!
Příběh nabitý akcí od prvního až po poslední písmenko... tolik silných momentů, že nestíháte ani dýchat... jste lapeni, jste pohlceni... máte tendence ty kluky varovat... ochránit je... a nejen ty dva, ale je všechny... cloumá vámi zlost, bezmoc, zoufalství a ve finále i obrovský obdiv jejich odvaze... nadáváte nahlas... při atentátu vás omejvají... proboha, vždyť vy jste tak mimo, že se bojíte, že to ten zmetek přežije... události poté jsou srdcervoucí... ta lidskost... proboha, ta lidskost... mě připravovala o rozum! Tohle vám zaměstná hlavu na hodně, hodně dlouho... zkrátím to tady na... bylo mi ctí!!!