1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/bmid_1984.png 5 12345 12345

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

Nineteen Eighty-Four, 1949


více info...

Přidat komentář

Boogi
13.06.2025 3 z 5

1984 by mohlo být klidně o sto stran kratší. Zezačátku byl příběh opravdu skvělý a některé části skoro až reálné, ovšem pak to šlo z kopce a zdálo se mi, že se knihu Orwell prostě snažil zbytečně natáhnout.

AntonPaduansky
09.06.2025 5 z 5

Stále aktuálnější. A s přibývající aktuálností jde o dílo stále více dezinterpretovanější. Opravdu to není jenom o tom komunismu.

Tento příběh inspiroval i výbornou videohru "Orwell", kterou doporučuji.


StihOMam
05.06.2025 5 z 5

Není úplně jednoduché, pročíst se až do konce, ale nosná myšlenka kompenzuje čtivost dostatečně. Na konci tedy zůstává jen smutné uvědomění, že bravurně vylíčená skličující atmosféra ideospolečnosti v roce 1949 stále neskutečně děsí i v současnosti.

Janevl
06.05.2025 4 z 5

Určitě, knížka kterou jako varování by si měl přečíst, každý.
Nikdy bych nechtěla, aby se něco takového stalo skutečností.

Bourbon
03.05.2025 5 z 5

1984 je skvělá a temná dystopie, kde tě na každém kroku sleduje Velký bratr. Orwell až neuvěřitelně nadčasově zobrazil hrůzy totalitního režimu a ztrátu svobody. Příběh hlavní postavy Winstona může na první pohled působit nudně nebo příliš popisně, ale podle mě nejde ani tak o samotný děj, jako spíš o silnou myšlenku, kterou dílo nese. Doporučil bych ho všem, koho zajímá politika, mocenské systémy nebo svoboda jednotlivce. Toto dílo vnímám jako důležité varování – i přesto, že se některé režimy jím spíš inspirovaly.

bookworm86
24.04.2025 4.5 z 5

Klasika, kterou je dobré si přečíst. I když musím říct, že ke konci jsem se musela dost překonávat, abych ji dočetla. Nicméně toto se prostě součást všeobecného přehledu v naší kultuře a s tím se nepolemizuje. Není to čtení pro potěšení, ale spíše pro zamyšlení a zrovna v našem státě by to měla být povinná četba. I když se jednomu místy dělá trochu nevolno a začne o všem pochybovat. Po dočtení doporučují terapii něčím veskrze zábavným a jemným.

ulrychard
18.04.2025 4 z 5

Kniha 1984 je pravděpodobně nejznámějším dystopickým dílem, avšak to ještě neznamená, že je nejlepším. Nechápejte mě špatně - myslím, že je to velmi poutavý a napínavý příběh, který mě do jisté míry seznámil s dystopickou literaturou 20. století - ale existují i jiné a podle mého názoru lepší knihy s podobnou tematikou. "My" Jevgenije Zamjatina a "Krásný nový svět" Aldouse Huxleyho jsou dobrými příklady, ze kterých si Orwell vypůjčuje některé myšlenky.

Jak jsem již zmínil, děj je poutavý, i když některé pasáže působí rozvlekle a rychlejší spád událostí by v těchto případech nebyl na škodu. Užitý jazyk není nijak přehnaně zdobný a autor užívá zejména neutrální a hovorovou češtinu. Zajímavá je myšlenka a následné užití a fiktivního jazyka - newspeaku, skrze který je populace ovládána. Nutno však podotknout, že pojmy lépe fungují v originálním anglickém vydání. Postavy bych neoznačil za špatné, ale ani za dobré - prostě jsou (a to je v pořádku).

Celkově je za mě 1984 povedenou, i když občas přeceňovanou knihou. Rozhodně doporučuji těm, které zajímá historie a geopolitické dění (jak současné, tak minulé) a kteří nechtějí, aby se historie opakovala. Ostatně Orwell sám v díle zmiňuje "Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost."

gabriela8704
17.04.2025 5 z 5

Přesně tak se cítím a prožívám to už 13 let, protože se mi narodilo dítě. Nikdo na nikoho nehledí a klidně budou postupně likvidovat jak matku, tak dítě dokud neumřou.

Dávno měl být bankrot přístupný a ohleduplnejsi k pecujicim a zesilena pomoc. Nemajetnost prokázání i po 13 letech není důkazem a nic neřeší. Soudy neřeší pac nejsou exekutor a exekutory chrání politici.

Jim o ty slabé vůbec nejde pokud je nemůžou řádně podojit i z toho mála a zdravotně i psychicky zničit. Takový se už prý nebrání.

Pomněnkovýdědek
17.04.2025 5 z 5

Jedna z nejděsivějších knížek, které si můžeme přečíst. Je to samozřejmě dáno její neutuchající aktuálností. Už i dnes raději ani nenaznačujte. Geniální a mistrovské dílo!

LukasB.453
11.04.2025

v devadesátkách jsme to četli, a mysleli jsme, že je to brilantní analýza osmdesátek ve střední evropě (byť sepsaná o čtyřicet let dříve někde v británii nebo indii či co). jak jsme se (bohužel) mýlili, je to čím dál víc aktuální.

nevyhazujte papírové knihy. v nich Vám nikdo kapitolu na dálku nevymění.

Ivet_V
08.04.2025 4 z 5

Přečteno po druhé. Opět mě první část vůbec nebavila. Druhá byla pro změnu čtivá. U třetí mi rozum zůstal stát a musím ocenit nadčasovost tohoto díla a bravurní myšlenky autora.

boeink
07.04.2025 3 z 5

1984 patří mezi knihy, které by si (prý) měl přečíst úplně každý a tak když si ji koupil a přečetl můj syn, rozhodla jsem se tento svůj deficit dohnat i já. Navíc se mi hodí i do čtenářské výzvy..
Byl to trochu boj. Některé pasáže byly pro mě poněkud nesrozumitelné, nepochopitelné, některé nudné, takže jsem měla chuť knihu nedočíst. Jde o depresivní, děsivé čtení a nepřináší ani trochu naděje. Orwell jakoby viděl dál. Ta kniha je stále aktuální, v každém režimu jde především o moc.

Sandy25
25.03.2025 5 z 5

1984 – kniha, kterou ke své argumentaci používá snad každá část politického spektra.
Tomu bych ale oponoval. Pokud chceme hledat "návod", jak rozpoznat první znaky totality, její nakládání s disentem a podobně, musíme se obrátit spíše k Farmě zvířat.

Řekl bych, že 1984 je mnohem komplexnější. Společnost zde není pouze totalitní v tom smyslu, jak ji známe například z Československa. Zde není kontrolována jen vaše fyzická svoboda, ale i ta mentální.

To neznamená, že si něco nemůžete myslet—ne, to by bylo na Velkého Bratra příliš primitivní. Díky úsilí Strany vám totiž taková myšlenka vůbec nevyvstane na mysli, a pokud přece jen ano, jste odsouzeni k jisté smrti. Pro budoucí generace je navíc připraven jazyk, okleštěný o jakoukoli možnost svobodného myšlení. V budoucnu tak už nebude fyzicky možné spáchat tzv. ideozločin.

Mistrovské dílo, ze kterého mrazí.
5/5

PokyBear
16.03.2025 5 z 5

Kniha, kterou by měl přečíst naprosto každý. Nemusí vám vyhovovat, nemusíte s ní souhlasit, ale její hodnota je neměnná. Mistrné zpracovaní pohledu na totalitní "budoucnost". Dusivá atmosféra, děsivé prožití ... dlouho budete o knize přemýšlet.

misssicccka
14.03.2025 3 z 5

S ohledem na dobu, kdy to bylo napsane, je to velmi nadcasove dilo, ktere se s tim nepare.
Mně se to ale necetlo dobre. Nestrhlo me to tak, jak jsem ocekavala. Doporucovat budu, ale ja uz se ke knizce vracet nebudu.

Amolein
23.02.2025 5 z 5

Právem jedna z nejvýznamnějších knih 20. století. Četl jsem ji několikrát a vždy mě baví/děsí. Orwellova vize absolutně totalitní společnosti je děsivá a čtení románu je dost depresivní. Asi je to jednak kvůli tomu, že při čtení musíte myslet na totality, kterými se Orwell inspiroval (německý nacismus, ruský komunismus), ale také objevujete totalitní prvky z některých současných států. A to je za mě důvod, proč knihu stále číst. Abychom byli všímavější k tomu, co se kolem nás děje, a nenechali to dojít až takto daleko.

Samotný příběh protagonisty Winstona Smithe není vlastně tak důležitý. Mnohem důležitější je vykreslení praktik totalitní společnosti, vlády jedné Strany, snaha o naprostou kontrolu životů občanů, překrucování pravdy, atd.

Nezbývá než doufat, že Orwell nebyl moc dobrý v předpovídání budoucnosti.

Ristridin
19.02.2025 5 z 5

Klasika, která stojí za přečtení a několikeré opakování. V kontextu toho, že bylo vydáno v roce 1949, je to o to silnější. Ano, bolševici už sice fungovali přes 30 let, ale i tak se tato varovná sonda povedla až nebezpečně dobře. Strašně z toho cítím KLDR, kde se s tím opravdu nemažou. V našich končinách byl ten komunismus o něco přívětivější - a přesto uděsný.
Velké množství zajímavých myšlenek.
A správně Kalandra (vydání 2021) v závěru popisuje, že v originálu měl text pro samotné Angličany ještě tvrdší a intenzivnější dopad (gramatika, změna SI systému, …) než pro nás po překladu.

bobinkova
18.02.2025 4.5 z 5

Orwell je prostě geniální. Nadčasová kniha s poselstvím, které si bohužel téměř nikdo nevzal k srdci, snad příště. Doporučuji k maturitě (ale pozor, rozbor je docela složitý), tak spíše jako jen tak ke čtení, kdy si nebude muset pamatovat celý new-speak a další zapeklitosti tohohle světa bez svobody. Zápletka zajímavá a celý příběh velmi napínavý. Od Orwella jsem četla i Farmu Zvířat, která měla taky něco do sebe.

KateThePadawan
10.02.2025 5 z 5

(SPOILER) Román 1984od Orwella je jedním z nejznámějších knížek. Tato dystopická vize budoucnosti, ve které je společnost ovládána totalitním režimem, je dodnes aktuální a nutí čtenáře k zamyšlení nad stavem naší civilizace. Orwell mistrně vykresluje svět, ve kterém neexistuje soukromí, svoboda myšlení ani lidská důstojnost. Hlavní hrdina, Winston Smith, se snaží vzepřít proti systému, ale jeho boj je předem prohraný. Kniha je plná silných emocí, napětí a mrazivých scén, které zanechají v čtenáři hluboký dojem.

Toto mistrovské dílo si přečtu zhruba jednou ročně a vždy si na něm najdu něco, co jsem předtím neviděla. Je to pro mě takový Malý princ

Slovenka
10.02.2025 5 z 5

„Najlepšie knihy sú také, ktoré človeku hovoria, čo už sám vie.“
„Nikto sa nikdy neujme moci s úmyslom, že sa jej vzdá. Moc nie je prostriedok, je to cieľ. Cieľom prenasledovania je prenasledovanie. Cieľom mučenia je mučenie. Cieľom moci je moc.“
„Ľudia sú krehké, zbabelé stvorenia, ktoré neunesú slobodu, nedokážu sa postaviť tvárou v tvár pravde, musia byť ovládaní a systematicky klamaní inými, ktorí sú silnejší ako oni.“
(George Orwell)