1984

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/big_1984-tOZ-283.png 4.610306
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

Nineteen Eighty-Four, 1949


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1468)

Kniha 1984

Tereza_T
20. června

Četla jsem se staženým žaludkem, pocitem na zvracení a očima vykulenýma. Tyhle moje pocity nepramenily z příběhu pana Winstona, ale spíše z geniality samotného Orwella, který více méně předpověděl budoucnost části Evropy po 2. světové. Co mě dostalo a z čeho jsem měla husí kůži jsou věci jako doublethink, newspeak (osekáni slovní zásoby za účelem nemožnosti vyjádření jakéhokoli nepřípustného názoru? clever as fuck), zločin z nesprávného myšlení a hlavně v knížce popisované změny a přetvoření minulosti k obrazu v danou chvíli nejvíce vyhovujícímu, jako cože?? Než jsem přečetla tuto knihu, žila jsem v přesvědčení, že jestli je na světě opravdu něco jen mého, nedotknutelného jsou to moje myšlenky… a ejhle… asi to není nic. Doufám, že prvky z 1984, které mě tak děsí zůstanou už navždy jen literárním výmyslem… ačkoliv právě píšu tyto slova do mé osobní všude přítomné maličké obrazovky… myslíte, že se bratr dívá? 8/10

“Kdo tě udal?” Zeptal se Winston. “Moje dcerka,” řekl Parsons s jakousi žalostnou pýchou. “Fakticky jsem na ni pyšný. Každopádně to dokazuje, že jsem ji vychovával ve správném duchu.”

“Poprvé si uvědomil, že chce-li člověk uchovat něco v tajnosti, musí to skrývat i sám před sebou.”

”Zemřít, a přitom je nenávidět, to je svoboda.”

ozzak
19. června

Velmi zdařilý antiutopicky Roman ze kterého mrazí jak se jeho dej se pomalinku začíná uskutečňovat


Palorizek85
11. června

Je to takový sci-fi realismus, kde se prolínají prvky scifi (zasazení do doby, dokonalá snaha menšiny o 100% kontrolu většiny) a prvky totalitarismu (vymývání mozku, mučení, kontrola života), který byl a je, byť ne v takové míře, přítomen ve všech totalitních zřízeních. A byť chápu, že je možné lidi zlomit, věřím, že ne všichni jsou ochotni se vzdát a zradit tváří v tvář mučení a bolesti - historie to dokazuje. Na druhé straně když se vezme v potaz že to psal v roce 1949, tak je až strašidelné, jak moc se to podobalo, která poté přišla.

manasx
09. června

Děsivé jak je to i nyní na světě někde aktuální, zoufalé v konečném důsledku!

Kabuky
07. června

Klasika. I dnes velmi poučná a aktuální.

Deena_
06. června

Je naprosto neskutecne ze toto dilo se da i po tolika letech co vzniklo prirovnat k soucasnosti. Je to dost smutne jak lehce se daji lide ovlivnit i v teto dobe. Stale jsem doufala v probuzeni a vymaneni se z toho vlivu, ale kniha by nemela takovou silu kdyby skoncila happyendem.

helcavo
30. května

Dala mi spoustu nových pohledů na svět a realitu kolem nás, donutila mě přemýšlet. Je to rozhodně promyšlená kniha, u které se čtenář nespočetně krát pozastaví nad hloubkou, významenm a neobvyklostí myšlenky, kterou nám autor podprahově posouvá. Moc výborná kniha, mohu jen doporučit.

Daduna
30. května

Zajímavá kniha, která Vás donutí o tématu přemýšlet. Určitě si od autora přečtu i další tituly.

1 ...