1984

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/1984-piz-283.jpg 4.69521
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Levné knihy
Originální název:

Nineteen Eighty-Four, 1949


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1356)

Kniha 1984

Liss93
09. června

V první řadě, určitě je to kniha, kterou by si měl každý přečíst. Ale je to náročná četba. A i když se člověku to, co se v ní píše zdá absurdní a neuskutečnitelné, tak se stačí podívat do světa. Sledování a odposlech, manipulace se skutečností a historií, kult osobnosti, neustálá kontrola a pokud se někdo znelíbí, už o něm nikdo neuslyší. Běhá z toho mráz po zádech.

mol378
07. června

Čteno poprvé ještě jako zakázaná a těžko sehnatelná kniha. Bylo nám z ní tehdy úzko, vztahovali jsme ji skutečně k roku obsaženému v názvu. Čas oponou trhnul, jak praví klasik - a po nějaké době pocitu, že tohle se přece nevrátí, nám to tak nějak přiletělo z nečekané strany a je nám trochu úzko zase...


pidalka777
31. května

Je to pecka.

Panpalapax
20. května

Dokonale hrozivá vize. I když se pro některé obyvatele může zdát život relativně svobodný, je to klam. A všechen ten klam kvůli moci, která ovládá, překrucuje a ničí.

petrarka72
17. května

Osobně mám raději Zamjatinovu knihu My; zatímco Orwell je pro mne nejdepresivnější a nejchladnější vize světa a jeho produktů - tam je alespoň jakási naděje v úpadku a rozpadu. Zní to jako rozpor. Možná. Ale Velký bratr mě chápe.

Bafy
06. května

Nadčasová výprava do hlubin lidské mysli.... mohlo by se zdát že kniha je o systému, politice atd. ale vždy je to o lidech a jejich volbě. Jsme to co tvoříme a to že strach či manipulace jdou tvořit velmi lehce, to můžeme vidět i dnes ....

maja2712
05. května

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože její obsah zná každý. Obsah je děsivý a víme, že je možný. Byla jsem ráda, že jsem ji dočetla a už se nechci k těmto tématům nikdy vracet. Nerozumím tomu. Nechci tomu rozumět.

Han-nah
01. května

Děkuji za tip čtenářů a nelituji. Kniha je dějem nadčasová a lze ji jen doporučit.
Tak, jak psal J. Verne a děj jeho knih se zdál neskutečný. Tak "Dva roky prázdnin" v dnešní covidové době je "skoro realitou", o ostatním ani nemluvě.
J. Orwell napsal knihu 1984 v roce 1947 a taky , jakoby viděl do budoucnosti. Není to utopie, bohužel je to fakt. V myšlenkách jsem se utvrzovala, že my se máme pořád ještě dobře. Stejně mě ale při čtení dost mrazilo, protože, když jsem si to převedla do dnešní doby, tak se to dá brát, jako takové varování!
"Velký bratr tě sleduje" - kamery, mobily, počítače, každé kliknutí, tf i pohyb . Labilnějším lidem stačí i zprávy v TV. Moc a zase jenom moc, kdo se k ní dostane přestane myslet.
- Mohou odhalit všechno, co jste udělali, řekli nebo si mysleli, do nejmenších podrobností, ale nitro lidského srdce, které je i pro člověka samého záhadou, zůstane netknuté.
Děkuji, že žiji ještě v době, kdy mé myšlení je jenom moje a ještě nikdo se k mým myšlenkám nedostane.

1 ...