1984

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díl... celý text

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!" méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/283/1984-piz-283.jpg 4.66139
Originální název:

Nineteen Eighty-Four (1949)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (728)

Přidat komentář
Lenka21
17. srpna

Výborná a geniální kniha.....

PavlineCZka
17. srpna

Musím uznat, že vzhledem k roku vydání se jedná o opravdu nadčasové dílo. I když to nebyl vyloženě můj šálek čaje vzhledem k zdlouhavým scénám a opakujícím se popisům Velkého Bratra, dočetla jsem až do konce.

MelodyFox
08. srpna

Fascinující! Kniha, kterou by si měl přečíst každý. Velice nadčasové čtení, pro mě chvílemi až neuvěřitelně skutečné.

Amacarsch
04. srpna

Přestože jsem knihu znal z doslechu a věděl jsem zhruba o čem je, realita byla přeci jen trochu drsnější. Kniha v určitých pasážích zdlouhavě popisovala aby mě na jiných místech naprosto "stejným" druhem popisu dokázala vtáhnout a nepustit. A přestože je to v knize několikrát řečeno, konec je konec.

Janadvorackova
31. července

Knižní svět se nestává realitou, ten už jí dávno je. Jenom to má zatím takové nějaké pozlátko - jako chatrný látkový přebal Listiny základních práv a svobod. Ale ten se trhá poměrně lehce.

Příběh je takový obyčejný, ale atmosféru to má strhující. Já bych v tom nežila dlouho...

S minulým režimem srovnávat nemůžu, žila jsem v něm jen deset let a tehdy jsem měla opravdu jiné starosti. Každopádně rodičům to doporučím. A mládež dnešní - náctiletá - by to měla dostávat k snídani. Aby se naučili přemýšlet a zajímat se o minulost, kterou považují za nudnou.
Když to budou se svobodou moc přehánět, svým dětem předají jen povrchnost. A to je snad ještě smutnější, než 1984.

FireOfFilth
29. července

Tahle je kniha je povinnost! Protože Velký bratr vás vidí.
Velmi dobře vykreslený dystopický svět, který se možná pomalu stává realitou! Pozor aby někteří z nás nebyli vaporizování! Amen Georgi

frantisek8863
26. července

Úžasná kniha,nebál bych se říct, že to je klasika. Skvěle popisující totalitní režimy, které si náš národ a předchozí generace prožili na vlastní kůži i když asi ne tak plošně. Příběh popisuje lásku a vzdor dvou "uvědomělých" lidí, kdy Strana prostřednictvím svých ministerstvech manipuluje a kontroluje společnost a myšlení lidí.Občas mi z některých situací běhal mráz po zádech.Autorovi jistě posloužilo jako vzor paranoidní Stalinistický SSSR, ale klidně by se dalo zaměnit i za nacistickou totalitu. Nejděsivější na tom příběhu je, že jistě bylo dost lidí v SSSR a jejich satelitech co si něco podobného prožili. A dynastie Kimů v tomto systému jistě jede dál i v dnešní době.Občas stojí za to se k některým pasážím vrátit a za zmínku slouží i to, že jako audiokniha v podání našich předních herců úžasně doplňuje atmosféru, uvěřitelnost a sílu románu.

Jacck
24. července

Klasika všech dystopických románů, aneb jak se Winston a Julie naučili milovat Velkého bratra. Hlavní motto Ministerstva pravdy zní "Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla."

Rev.Jana
21. července

Ten příběh sám o sobě není nijak strhující. Prostředí, režim, ta beznaděj a zoufalá prázdnota, která Winstona provází a kterou je nucen držet pod pokličkou - ano. Většinu postav budete nenávidět, budete mít husí kůži, budete se vztekat nad nespravedlivostí a nesmyslností jeho světa. Napadne vás, jak daleko je to vlastně od reality - a závěr? Happy end se nekoná, ale to že to špatně dopadne jste tušili už od prvních stránek...

opicakus
15. července

Pan revolucionář, Orwell - takoví lidé dnes chybí..vydává tuto knihu pod nosem Stalinovi. Starý a utahaný Wilston vs. jeho protiklad..mladá, krásná, ohebná Julie. Vynikající dialogy s vyšetřovalem.

Elle1
11. července

Velkolepá klasika, a kdo jí nečetl, ať ihned maže do knihkupectví nebo knihovny. Při čtení mrazí, po přečtení ještě dlouho přemýšlíte, jestli v tom příběhu už vlastně nežijeme. Na druhou stranu konec značně depresivní, ale díky němu má kniha takovou sílu.

bookemma
10. července

Každý správný příslušník Strany nejen, že musí jednat v souladu s jejími zásadami, on musí v souladu s nimi i myslet, oblékat se, tvářit se, milovat se, jíst, spát. Vlastně musí ovládat i své sny, to prachničemné nevědomí, které nás čas od času zradí, aniž bychom chtěli. Jenže sny jsou přeci tak důležité! Třídí naše myšlenky, ty obyčejné, skryté, zakázané i dobré. Na druhou stranu, když nemáte myšlenky, nepotřebujete sny... Za předpokladu, že se vám nedostává slov k popisu svých vlastních myšlenek, ve chvíli kdy pojem "vlastní myšlenka" vlastně neexistuje, kdy myslíte kolektivně a v souladu se všemi svými druhy, pak jsou i sny jakousi nadbytečnou komoditou, něčím, co musí být vymazáno zcela a beze zbytku. Pak už skutečně nebude lidské bytosti. Až zmizí i ta poslední myšlenka, i ten poslední sen, pak si Strana může říct: "Ano, dokázali jsme to. Jsme jen my, a nic než my...".
Naštěstí pro nás takové technologie, postupy či ideologie neexistují. Lidé jsou pořád jen lidé, jakkoli zkažení, hloupí, zautomatizovaní, stále si zachovávají alespoň část sebe. A na to snad v naší době můžeme apelovat.
Při čtení jsem se dopustila hned několika různých zločinů výrazu tváře a jen doufám, že nebudu odsouzena za ideozločin proti Orwellově antiutopické společnosti. Líbila se mi, obdivuji jeho schopnost vytvořit takové dílo a ještě více jeho poutavé zpracování, ale odmítám uvěřit na naprosté ovládnutí všeho, co je v lidech. Uznávám podobnosti, zrůdnosti, hrůznosti. Neuznávám možnost bezezbytkové kontroly lidských vědomí. Ale možná jsem v menšině šílenců. Bůh ví, a Velký bratr mě sleduje.

Zuzka.K
10. července

Knihu jsem si zvolil do maturitní četby, protože mě zaujal příběh. Za mě výborná knížka, kterou si ještě několikrát ráda přečtu. Příběh jsem přímo hltala. Když se nad příběhem člověk zamyslí, tak ho až zamrazí při představě života popsaného v knize, hlavně když to porovnáme s realitou. Možná kniha každého neohromí a nezaujme, ale za mě super.

vendysantos
05. července

Naprosto geniální kniha.
Pro někoho (jako já), kdo dopředu nevěděl, o čem kniha je a v jakém časovém prostoru se děj odehrává, to může být ze začátku poněkud obtížné na pochopení, ale časem, když i znáte všechny pojmy, se to dobře čte. Silné, drsné - zejména třetí část knihy.
Nedokážu si představit, že by se něco podobného odehrávalo v realitě.

JanPřemysl
04. července

Jakákoli totalitní společnost která existovala, existuje a bude existovat na této planetě je proti člověku a jeho důstojnému životu. Už v rodině každého jedince by ve výchově mělo být přistupováno se zodpovědností za život nejen svůj, ale i za život ostatních a žádný jedinec, který vyrůstá v demokratickém prostředí své vlastní rodiny a vyrůstá v bytost sebevědomou a nezakomplexovanou nemůže akceptovat jakýkoli byť i jen náznak totality nebo jakékoli jiné formy násilí a tím i demoralizace osobnosti .

kaja.ben
04. července

Klasické dílo, které bych doporučila všem. Dle mého názoru jedna z nejlepších knih, která kdy byla napsána.

Katranis
03. července

Klasická kniha.

Rade
03. července

Působivě podaný nástin totalitní společnosti, dovedený do absurdna…
Čtyři plus.

* „Němečtí nacisté a ruští komunisté se nám svými metodami velmi přiblížili, ale nikdy neměli odvahu přiznat si, jaké jsou jejich motivy. Předstírali, a možná i dokonce věřili, že se chopili moci nechtěně a na omezenou dobu a že hned za rohem leží jakýsi ráj, kde si lidské bytosti budou rovny a kde budou šťastné. My takoví nejsme. Víme, že se nikdo nikdy nechápe moci s tím úmyslem, že se jí vzdá. Moc není prostředek, ale cíl. Diktatura se nenastoluje proto, aby se zabezpečila revoluce. Revoluce se dělá, aby se zabezpečila diktatura. Cílem pronásledování je pronásledování. Cílem mučení je mučení. Cílem moci je moc. Už mi začínáš rozumět?“ *

Marek Zima
23. června

Clovek by cekal nakonec alespon nejaky pozitivni obrat a je to presne naopak. Tohle dalece predbiha vsechny zname totalitni systemy..

regulax
19. června

Je to příběh k neuvěření, autor s přebujelou fantazií, která místy až mrazí jak může být pravdivá. Nástin hrůzostrašné sci-fi budoucnosti, která se může stát reálnou přítomností.

surynas
18. června

Upřímně? Bála jsem se. A nestydím se za to. Je až strašidelné jak moc je kniha nadčasová. Četla jsem Farmu zvířat a myslela jsem si že Otwell už ze sebe vydal to nejlepší, ale spletla jsem se.

michaela1992
17. června

Neustále nemůžu pochopit, jak mohl Orwell napsat takhle nadčasový námět v roce 47. Jedna z mála knih z povinné četby, kterou bych opravdu doporučila všem. Nemá asi cenu se tady rozepisovat, každý si musí knihu přečíst sám a následně si z ní odnést svoje. Myslím, že kniha je opravdu hodně silná a donutí každého k zamyšlení nad sebou (nad světem?)..

irmag
15. června

To fakt stojí za to přečíst!

Hadati
12. června

Jedná se o nadčasovou knihu. Vůbec nevadí, že byla napsána před 70 lety, a i za dalších sto let tomu bude stejně. Děj se odehrává v blízké budoucnosti (podle roku vydání a době děje to je 20 let v budoucnosti), kde svoboda jednotlivce byla omezena takovým způsobem, že to ve skutečné historii lidstva nemá přirovnání. Kniha je rozdělena do tří částí, kdy v první se dozvíte něco o všedním žití obyčejných lidí v tomto světě, v druhé pak o lidské společnosti, ve které tito lidé žijí, a ve třetí pak o mechanismu utlačování jednotlivců státním aparátem této společnosti. Jedná se o nejdepresivnější knihu, jakou jsem kdy četl. Po přečtení mě nepřekvapuje, že se tato kniha stala hlavním strašákem před omezováním svobody jednotlivců, zejména jejich základních práv a svobod. Osobně bych raději viděl lidstvo zcela zničené, než v takové budoucnosti jakou zde popisuje Orwell.

Kaik
08. června

"Nejlepší knihy, uvědomil si Winston, jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

Neskutečně nadčasové! Když si představím, že to Orwell napsal v roce 1949... Ještě v roce 2017 mi srdce trne hrůzou nad takovou možnou "budoucností". Stále aktuální, stále Inspirativní!

Erudite
06. června

Těžko stravitelná kniha, která leží hodně dlouho v žaludku. Což je přesně to, co má svým obsahem vyvolat.

Honzajs
05. června

Nadčasové, promyšlené, příjemně čtivé a zároveň až hrůzostrašně strašidelné. Naše společnost dopadne velmi podobně, jako popisuje pan Orwell... nevím, jestli to bude za 10 let nebo za 100 let, ale na jeho slova bohužel dojde.

jana2144
03. června

Četla jsem názory, že tuto knihu by měl přečíst každý...po přečtení mám názor já - vůbec ji nečtěte, pokud vás námět nezaujal. S mým světem by to rozhodně nezahýbalo, kdybych ji nepřečetla..

mewmew
01. června

Nechápu, že jsem Orwella tak dlouho ignorovala...no dobře, byl v povinné četbě, takže e-e a ne-e. Ale jsem ráda, že jsem se k němu nakonec dostala a myslim, že i další jeho knihy nenechám bez povšimnutí. Protože tohle byla pecka.

Zorka
28. května

Orwel je pojem a Češi zažili lásku "Velkého bratra". Není divu, že je pro nás toto dílo paralelou našich zkušeností, které bohudík nakonec neskončily vaporizací všech nepohodlných. Na druhou stranu - přikládat Orwelovi nálepku předvídavosti není na místě, neboť dějiny mu daly mnoho možností poučit se právě z nich.