1984

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/big_1984-tOZ-283.png 4.610306
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kniha 1984

Tereza_T

Četla jsem se staženým žaludkem, pocitem na zvracení a očima vykulenýma. Tyhle moje pocity nepramenily z příběhu pana Winstona, ale spíše z geniality samotného Orwella, který více méně předpověděl budoucnost části Evropy po 2. světové. Co mě dostalo a z čeho jsem měla husí kůži jsou věci jako doublethink, newspeak (osekáni slovní zásoby za účelem nemožnosti vyjádření jakéhokoli nepřípustného názoru? clever as fuck), zločin z nesprávného myšlení a hlavně v knížce popisované změny a přetvoření minulosti k obrazu v danou chvíli nejvíce vyhovujícímu, jako cože?? Než jsem přečetla tuto knihu, žila jsem v přesvědčení, že jestli je na světě opravdu něco jen mého, nedotknutelného jsou to moje myšlenky… a ejhle… asi to není nic. Doufám, že prvky z 1984, které mě tak děsí zůstanou už navždy jen literárním výmyslem… ačkoliv právě píšu tyto slova do mé osobní všude přítomné maličké obrazovky… myslíte, že se bratr dívá? 8/10

“Kdo tě udal?” Zeptal se Winston. “Moje dcerka,” řekl Parsons s jakousi žalostnou pýchou. “Fakticky jsem na ni pyšný. Každopádně to dokazuje, že jsem ji vychovával ve správném duchu.”

“Poprvé si uvědomil, že chce-li člověk uchovat něco v tajnosti, musí to skrývat i sám před sebou.”

”Zemřít, a přitom je nenávidět, to je svoboda.”

ozzak

Velmi zdařilý antiutopicky Roman ze kterého mrazí jak se jeho dej se pomalinku začíná uskutečňovat

Palorizek85

Je to takový sci-fi realismus, kde se prolínají prvky scifi (zasazení do doby, dokonalá snaha menšiny o 100% kontrolu většiny) a prvky totalitarismu (vymývání mozku, mučení, kontrola života), který byl a je, byť ne v takové míře, přítomen ve všech totalitních zřízeních. A byť chápu, že je možné lidi zlomit, věřím, že ne všichni jsou ochotni se vzdát a zradit tváří v tvář mučení a bolesti - historie to dokazuje. Na druhé straně když se vezme v potaz že to psal v roce 1949, tak je až strašidelné, jak moc se to podobalo, která poté přišla.

manasx

Děsivé jak je to i nyní na světě někde aktuální, zoufalé v konečném důsledku!

Kabuky

Klasika. I dnes velmi poučná a aktuální.

Deena_

Je naprosto neskutecne ze toto dilo se da i po tolika letech co vzniklo prirovnat k soucasnosti. Je to dost smutne jak lehce se daji lide ovlivnit i v teto dobe. Stale jsem doufala v probuzeni a vymaneni se z toho vlivu, ale kniha by nemela takovou silu kdyby skoncila happyendem.

helcavo

Dala mi spoustu nových pohledů na svět a realitu kolem nás, donutila mě přemýšlet. Je to rozhodně promyšlená kniha, u které se čtenář nespočetně krát pozastaví nad hloubkou, významenm a neobvyklostí myšlenky, kterou nám autor podprahově posouvá. Moc výborná kniha, mohu jen doporučit.

Daduna

Zajímavá kniha, která Vás donutí o tématu přemýšlet. Určitě si od autora přečtu i další tituly.