1984

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283/1984-piz-283.jpg 4.68777
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Levné knihy
Orig. název

Nineteen Eighty-Four, 1949

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1206)

Kniha 1984

Přidat komentář
Elvire Fogharty
předevčírem

Povinná četba mě nikdy nebavila a na střední mě taky moc nevídali. Knihu 1984 jsem prvně četla když jsem o ní tvořila prezentaci. Moje češtinářka mě nikdy neměla moc v lásce a vzhledem k mé školní docházce mi nevěřila, že za prezentaci dostanu lepší známku než pět. Kniha se mi po první stránce hned zalíbila a za prezentaci jsem dostala za jedna se slovy "nejlepší prezentace knihy ve třídě". Pak už mě ve škole neviděli.
1984 se tak stala mou oblíbenou knihou a přečetla jsem ji 2x (zatím). Filmové zpracování (z roku 1984 v hl. obsazení s Johnem Hurtem) zvládli na výbornou, ale kniha je kniha, na kterou nedám dopustit. Naprosto geniální kousek celé literatury, nechám se s touhle knihou pohřbít.

anticlovek
30. června

kdybych měl vybrat 10 knih, které by si každý člověk měl přečíst, 1984 bude mezi prvními na seznamu


Tamamori
27. června

'Užasná, geniální kniha. Jedna z nejlepších, které jsem kdy četla. Myslím si, že tuhle knihu by si skutečně měl přečíst každý.

Fialka78
20. června

Teď jsem knihu dočetla, nemám slov. Je to geniální, šokující, silné...

Fenrir
20. června

Pro mě jedno z nejlepších a naprosto ikonických děl 20. století. Mimo neskutečně čtivý děj jde také o dílo, které je naprostým základem pro člověka, který se chce naučit kriticky myslet a pochopit nebezpečí, které je rok od roku méně sci-fi.

knihovniceVS
18. června

Nepředpokládala jsem, že je to tak neuvěřitelná kniha. Mám doslova husí kůži. A v hlavě se mi mísí odpor, smutek, beznaděj, deprese, znechucení, strach…
Po prvních stránkách 1984 se mi vybavila moje zamilovaná kniha Zpěv drozda. Je to vlastně velmi podobný příběh. A v podstatě se mi zdá, že kruh se uzavřel, protože podle mého obě knihy úzce spojuje nejen děj, ale i věta „Z lesa sem zaznívá jenom zpěv drozda“… Přestože v druhé knize se jednalo o větu z filmu, stejně mám pocit, že Walter Tewis se musel inspirovat zde.
Pro mě je Zpěv drozda ta absolutně nej nej nej kniha, ale musím se přiznat, že 1984 jí šlape na paty.

Rori1357
16. června

(+ SPOILER) Podle mě jedna z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla. Byla strhující, napínavá. Po nejzásadnějším zvratu, kdy Winstona s Julií dopadla ideopolicie, jsem knížku nechtěla odložit a s napětím jsem musela číst dál. Popis výslechu Winstona se všemi postupy byl děsivý, a ještě děsivější bylo, že ho prováděl O´Brien, o kterém byl Winston přesvědčen, že patří do Bratrstva. A konec, kdy je Winston naprosto zmanipulovaný Stranou... Jenom pouhá představa je strašlivá. Jako dílo je to ale úžasné. Toto dílo je unikátní tím, že ho Orwell vydal v roce 1948 a předpověděl v něm budoucnost.

AdamKrejci1
15. června

Hlavní hrdinové žijí v tom nejdokonalejším totalitním režimu, kdy i myšlenka může být trestaná smrtí. 1984 nemá z mého pohledu moc silný příběh, ale to co má, je svět popsaná do nejmenšího detailu a dokonale temná a depresivní atmosféra. Konec knihy v sobě skrývá ty největší hrůzy, ale také nejhlubší myšlenky a poselství.

1 ...

Doporučujeme

Enderův stín
Enderův stín
Konec dětství
Konec dětství
Mise Saturn
Mise Saturn
Past
Past