1984

1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) je významný antiutopický román anglického spisovatele George Orwella z roku 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita a podporuje ji permanentní válka. Cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. Z tohoto díla pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje!"...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/283/1984-piz-283.jpg 4.66665

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Levné knihy

Melancholie

Asi sama bych se k tomuto dílu nedokopala,ale je to jedna z mála knih z povinné četby co mě bavila. Je to velmi aktuální kniha a hlavně předčila svoji dobu. Tématu utopie a antiutopie se dnešní autoři znovu vracejí. Je to opravdu velmi aktuální když si uvědomíme jak lehce lze k totalitě sklouznout,že?

Veronika33

Kniha je určite nadčasová a stále aktuálna, ale pre mňa bola veľké utrpenie. Priznávam, že boli pasáže kedy svojou pútavosťou stránky ubiehali jedna radosť. Celkovo však téma, ktorá bola v nej spracovaná bola podaná na úkor pútavosti a vyslovene ma nudila.

klaramal

Po téhle knížce jsem musela stíhat svůj mozek ze zdí. Mindblowing.

Dávám 4 hvězdy, protože to bylo na mě chvílemi až moc popisné (Strana, Strana, Strana...), ale jinak jedna z knih, která člověku prostě v té hlavě zůstane.

MadMan

Byla to pro mě dost náročná kniha. Nejdřív jsem váhal jestli ji dám 3 nebo 4 hvězdy. Začátek mi připadal dost bez děje, hodně filozofování a popisování Strany. Závěr byl strašně strašnej! Nešlo přestat číst. Musím dát o hvězdu míň, za tu čirou zoufalost, za samou negativní emoci, která byla všudypřítomná.
Každopádně ve mě kniha zanechala hluboký otisk a rozhodně na ni nezapomenu... No, o to vlastně asi jde, ne?

BukitTingi
31.12.2017

Skvěle napsaná kniha. Velmi aktuální v dnešní době!!!

LimonádaZonka
31.12.2017

Naprosto geniální dílo, z kterého přímo sálá úzkost a touha po svobodě.

ewkat
29.12.2017

Líbilo, kdo ví jestli nás to někdy nečeká....

Jeronym
27.12.2017

Tak tahle kniha mi vyloženě sedla. Atmosférou, čtivostí, ponurou romantikou, jistou aktuálností a kdo ví čím ještě. Tudíž (prozatím) třeba v top 5ce?
Pan Orwell asi musel být napojen na nějaké vyšší vědomí, jinak si nedokážu představit, že dokázal napsat tak nadčasovou knihu, u které se mi střídaly silné pocity "no, jsem rád, za to kde žiju, není to tak zlé" a "dyť ono už se to tu děje! Co budu dělat?!".
Jsem rád, že jí mám na seznamu přečtených, autora i po Farmě zvířat zařazuji mezi mé oblíbené.
P.S. Film je určen asi pro čtenáře, neboť i když se celkem povedl (nejvíce atmosférou), mně tam chybí pár věcí, které pro mě v knize byly podstatné.

recenzentka
27.12.2017

čím ďalej tým viac mi náš život a prítomnosť začínajú pripomínať 1984...bohužiaľ. pri čítaní tejto nadčasovej knihy mi behali zimomriavky po chrbáte.-..-.veľmi zaujímavé čítanie o totalitnej spoločnosti kontrolujúcej a riadiacej každého člena až na úrovni myšlienok.

pôvodne to bolo myslené ako parodovanie "červeného režimu" - lenže v skutočnosti kontrolu robia všetky spoločnosti bez rozdielu farebnosti...rozhodne odporúčam.

ronniejohns
27.12.2017

1984 jsem četla spolu s Farmou zvířat k maturitě. Přesto, že hodně lidí preferuje právě Farmu zvířat pro její zdánlivou jednoduchost a méně stranám, mě 1984 naprosto uchvátilo. Po pár stránkách jsem zapomněla, že se jedná o maturitní četbu a hltala jsem doslova každou stránku.

Kukino
27.12.2017

Kniha ma nadchla hneď v prvých riadkoch. Nadšenie chvíľami opadalo v idylických častiach, ale to bolo prebité očakávaním a napatím. Orwell geniálne popísal totalitu.. Jedna z najlepŠích kníh, aké som kedy čítal.

badWULFF
26.12.2017

Knizka, ktoru radim medzi najzasadnejsie, ktore som doteraz citala. Nadcasove dielo, ktore by si mal aspon raz za zivot precitat kazdy. Desiva, pravdiva, skvela.

georgearrow
26.12.2017

Kniha, která ovlivnila můj život a v podstatě mě zachránila. Už nikdy nenaletět těm, pro které je válka mírem, lež pravdou, nenávist láskou. Nic lepšího jsem nečetl.

Gabi13
22.12.2017

Neuvěřitelné, jak dokonale autor popisuje děj, který je nadčasovy.
Velmi se mě to dotýká, především díky dnešní politice. Spisovatel je génius, ze tak mistrovsky popsal něco, co se nás týká v každé době.

Ucaivca
21.12.2017

Skvělé čtení ač jsem knihu nejprve odmítala

Paulus.1987
21.12.2017

Jedna z nejlepších knih, které jsem doposud ve svém životě četl, ne-li úplně ta nejlepší. V rámci příběhu hlavního hrdiny v ní autor neuvěřitelným způsobem popsal principy a fungování totalitního režimu, a co je ještě zajímavější, některé tyto principy mohou být čtenáři povědomé i ze současného světa. Stačí si všimnout člověka tupě zírajícího do mobilu nebo se podívat na večerní zprávy a dát si pár věcí do souvislosti...
Na tuto knihu nikdy nezapomenu, spousta vět by se z ní dala citovat. I když jsem četl některé antiutopie Orwellových předchůdců Zamjatina nebo Huxleyho, žádná se tomuto nadčasovému mistrovskému dílu nevyrovnala. Rovněž si dovolím román označit za základ pro studenty politologie.

pucii
18.12.2017

Toto je asi nejděsivější kniha, kterou jsem kdy otevřela. Obsah je mou noční můrou, nejraději bych ho zapomněla a jen doufám, že se nikdy nezrealizuje. Nicméně, obdivuju Orwella a jeho vize.

Doposud jsem nebyla více motivována chodit k volbám a zajímat se o politickou situaci :-) .

stanislaw
15.12.2017

orwell byl vizionář, ten příběh je úžasný, přesný, tak pravdivý, až z toho mrazí. jen mne tak napadá - orwelova vize popsaná ve farmě zvířat se naplnila. snad se tak nestane i v případě knihy 1984.

WexxAr-ka
15.12.2017

Z této knihy jsem měla strach, veliký strach. Ne kvůli tomu, že by mě měla zklamat, ale že mě zasáhne.
Proto jsem se rozhodla začít poslechnutím - a jsem za to moc ráda, je to úžasná záležitost, určitě si ji ještě přečtu. Ale už teď vím, že to se mnou opět zamává

Ainslee
08.12.2017

Ten kdo napíše takto do poslední stránky promyšlené dílo musí být génius. Některé kapitoly se četli těžko, něco jsem musela číst dvakrát abych pochopila. Začátek byl docela zdlouhavý, až jsem se musela přemáhat číst dál. V závěru mě ale kniha překvapila, jak vše dopadlo a mám o čem přemýšlet.

Globodecristal
07.12.2017

Tak z tohoto mrazí. Neuvěřitelně zpracovaný děj, u kterého doufáte, že bude navěky uvězněn v knize a nestane se realitou. Dávám 4 hvězdy jen kvůli nezáživnému začátku knihy, který ale stojí za to přelouskat. ;)

malinovka
07.12.2017

Na dobu, ve které to bylo psané, pěkně popsané prostředí, technika a vůbec celý systém. Musel jsem vydržet cca 90 stran a pak už to mělo spád. Knížka, při které se mi v druhé půlce svíralo na prsou. Mazec.

tynkaiscrazy
03.12.2017

pro vymyšlení svého vlastního fiktivního totalitního režimu, vlastního jazyka, pro podorbné vylíčení dějin a strategií Oceánie, pro důmyslné promyšlení O'Brianových monologů na Ministerstvu lásky - to musí být člověk skutečně génius. Orwell jím je. Velmi poutavě, čtivě a pochopitelně na stránkách svého románu děsí čtenáře tím, co je možné se společností udělat. Pronáší mnoho politických, ale i psychologických (někdy skoro až filozofických) otázek, nad kterými se člověk může zamýšlet, aniž by zálěželo, v jaké době knihu čte. Tím, že se děj odehrává v blízké budoucnosti (pro nás dnes již minulosti) (minulost ale neexistuje, jak nás Orwell naučil), udělal z díla nadčasový román, který působí na každého zcela stejně. Velmi silně.

kackamy
27.11.2017

Asi jsem zatím nečetla nic, co by mě tak "praštilo" už na zhruba druhé stránce. Všechno jde prostě hrozně dobře dohromady - jazyk, atmosféra, charaktery.. Mám pocit, že o téhle knize už bylo řečeno vše podstatné. Každopádně popisovaná forma moci nad lidmi a vlastně vůbec nad vším je opravdu zneklidňující, děsivá a vlastně nepředstavitelná. Rozhodně nadčasový příběh, který se právem řadí k moderní klasice.

PaniJani
27.11.2017

Konečně dočteno. S knihou jsem se docela prala. Je sice dobrá, nadčasová, ale můj šálek to není. Každopádně ať je rok 1947, 1984 nebo 2017, je to děsivé a doufám, že si stále o tom budeme jen číst.

Mira7
25.11.2017

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Nepohodlní jsou vaporizováni a nikdy neexistovali. Ministerstvo pravdy a svět rozdělený do několika mocenských bloků, které se od sebe liší asi jen názvy.
Knihu G. Orwell napsal v roce 1949 a možná v tu dobu ani sám netušil, jak umně dokázal popsat prvky totalitarismu. Román v nadsázce skoro až vyvolává otázku, zda autor neposkytl návod. :-)
Dočteme se o velmi chudém a stísněném životě pod neustálým dohledem Velkého bratra a strachem z ideopolicie. Rozsudek může způsobit jen výraz ve tváři, což vede k dalšímu odosobnění jednotlivce a ještě většímu úpadku ducha.
Na pozadí toho všeho však přece jen sledujeme i příběh lásky, která je ovšem také zločinem. Winston a Julie hledají možnosti pro svá setkání, ale nakonec neuniknou a jsou režimem zlomeni.
S prvky popsanými v knize se nemusíme setkat jen na státní úrovni. Špehování, méně nebo více nekorektní postupy můžeme sami zažít i v menších kolektivech, v práci, kdekoliv. Jsou to ty temné stránky lidských povah.
Do jaké míry autor zamýšlel knihu jako svůj odhad vývoje nebo jen varování a snahu přimět společnost k zamyšlení se můžeme dohadovat. Úplně tak zle ale snad nebude a román zůstane, doufejme navždy jen výbornou dystopickou fikcí.

cat5
24.11.2017

Knihu stojí za to si přečíst. Už jen kvůli tomu povyku, co se kolem ní nadělá. Nebylo to špatné počtení, ale zřejmě se k ní už nevrátím.

Antonín185
22.11.2017

Kniha až děsivě současná. Zarazila mně podobnost s Bradburyho 451 stupňů Farenheita.

Ajinka126
21.11.2017

Neupírám té knize punc revolučního a nadčasového díla. Některé myšlenky jsou neuvěřitelné a současné. Já se ale nemohu přesnést přes to, jak je ta kniha negativní. Jak chce vyděsit a strachem vás přimět k tomu se válce vyhnout. Je mi to líto, ale mě z toho bylo velmi úzko. Asi by si to měl přečíst každý a udělat si vlasntí názor :).

Tvefisto
20.11.2017

Začala jsem číst a říkala jsem si "tyjo, to je úplně přesně to, co mám ráda". Až na určité pasáže ke konci, které mě teda nebavily (moc okecávání? nevím). Proto čtyři hvězdy, ale jinak fakt skvělá kniha.