Tvefisto Tvefisto komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Velmi příjemné překvapaní. Ač je tam hodně autorkou vymyšlených slov, neztrácela jsem se v nich. Odkazy na minulost = skvělé! S radostí rozečítám i druhý díl.

17.01.2019 5 z 5

Miluji konspirační teorie (pokud se tedy nezachází do moc velkých absurdit) a kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? je v tomto opravdu jasná volba. Je napsána uceleně a přináší všechny informace. Některé termíny byly popisovány až moc podrobně, ale to, co mě nezajímalo, jsem jednoduše přeskočila. První část knihy pro mě byla určitě zajímavější.

06.03.2019 5 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

Knížku jsem si vybrala podle obálky, nečetla jsem anotaci ani recenze. Upřímně jsem čekala nějakou romanťárnu typu Pýcha a předsudek a ono ejhle :D Začíst se mi chvíli trvalo, ale pak jsem hltala celý příběh a čekala, co se z toho nakonec vyklube (a ne, odhady mi moc nevycházely). Příběh ze současnosti mi připomínal jeden český film - kvůli prozrazení pointy, nenapíšu jaký :).

06.01.2019 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Opět veliké nadšení a troufám si říct, že se mi to líbilo asi nejvíc. Zatím :)

15.09.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Příběh je koncentrací utrpení, bolesti a strachu. Čím více o koncentračních táborech čtu, tím více nedokážu pochopit, jak je možné, že všechno to bezpráví a naprosto všechny negativní "věci", které si umím představit, mohli lidé zvládnout a přežít. Nespravedlnost a zvrácenost do mě prostupovala po celou dobu čtení a asi mě dlouho neopustí.

08.08.2019 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka mě donutila přemýšlet nebo spíše přemýšlet jinak. Na otázku viny a odpuštění neexistuje konkrétní odpověď a je to ve výsledku dobře. I přes občasné pasáže, které jsem nehltala tolik jako jiné části, to byl velmi zajímavý příběh plný zajímavých myšlenek. Konec překvapil a přinesl mi několik otázek, na které bohužel odpověď nedostanu. Holokaust by neměl být zapomenut.

24.02.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi zajímavé osudy, velmi zajímavě napsané. Moc se mi líbilo, že to bylo vypravěné jednou osobou (přijde mi, že se pak zbytečně nesklouzává k nudným a nedůležitým věcem). A jo, Slepá mapa se mi líbila víc jak Hana.

17.01.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Přemýšlím, jak začít. Kniha se četla pěkně, náročné čtení to určitě nebylo. Ale...vůbec na mě nedýchlo utrpení, neštěstí, strach...nic z toho, co bych od knížky z koncentračního tábora čekala. A ten příběh, skoro až neuvěřitelné štěstí.

31.10.2018 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Neuvěřitelný příběh o neuvěřitelném hrdinství...přesně takových hrdinů bylo spousta, jen se o nich neví a nemluví. A to důležité: nejsou velcí a malí hrdinové, i jeden, byť jen pokus, o záchranu lidského života či důstojnosti je hrdinstvím.

07.04.2018 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Příběh super, autor si musel dát hroznou práci s hledáním historických událostí a jejich souvislým a navazujícím zpracováním (a že jsem si to hledala :D). A jako bonus pro mě - poměrně rozsáhlé zaměření na jednu historickou postavu, která mě obzvláště zajímá. Moc jsem chtěla dát 5 hvězd, ale...v určitých dějových linkách jsem se nudila, až jsem byla nucena přeskakovat. A to detailně popsané násilí prakticky všeho druhu - čím jsem starší, tím hůře to snáším. Ale to psychomyšlení, tam je dobře popsané.

26.07.2020 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Pokud jsme tu dobu nezažili, nemůžeme tušit, jak se všichni, kterých se popsané události týkaly, cítili a co prožívali. A osobně ráda zůstanu u toho, že to ani nikdy na vlastní kůži zažít nechci. Jak pomnichovské události, tak i poválečný odsun soudit nemůžeme, ale můžeme se poučit...Příběh se četl sám a nemohla jsem se od knihy odtrhnout - obzvláště, když mi došlo, že příběh mlynáře Hartmana znám (i díky tomu, že jsem se o "opravdovou" historickou postavu více zajímala). Moc doporučuji, ucelený příběh se vším, co k té době náleželo.

20.04.2020 5 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Dojemný příběh. Možná by se mohl stát součástí povinné četby. Jen pořád nemůžu uvěřit tomu (pouze v dobrém), že kufřík patřil sestře Jiřího Bradyho, a že Hanin příběh díky šťastnému sledu událostí mohl znovu ožít. Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.

04.11.2019 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Ač moc nemusím, když se detektivka zaobírá soukromým životem vyšetřovatelů, tady mi to kupodivu nevadilo. Dál mě i překvapil popis jednotlivých míst, slovní spojení, vyjádření situací - a překvapil myslím jen v dobrém. Bylo to čtivé. Jen - když už jsem ke konci začala tušit kam to směřuje, nechtělo se mi to dočítat, přesně něco takové konce nemám ráda. Ale nakonec jsem dočetla a mám v plánu si přečíst i další.

04.03.2019 4 z 5

Originál jsem nikdy nečetla a ani se k tomu nechystám. Převyprávění od J.V. Plevy mi ke šťastnému mládí (a úspěšnému zvládnutí předmětu čtení ve 3. nebo 4. třídě) naprosto postačilo. Jako dítě jsem byla nadšená z toho, co si tam dokázal vybudovat a díky tomu se moje "bárbíny" nejčastěji ujímaly právě rolí Robinsona a Pátka. :)

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Četla jsem ji na střední škole a uchvátila mě. Oproti tomu film, ač tam hrál Sean Connery, brilantní záležitost. Tleskám Umbertu Ecovi, nechť je mu země lehká).

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Je to skvělá kniha se strašným příběhem. Četla jsem ji několikrát. K tématu nacismu, druhé světové války nebo koncentračních táborů jsem toho přečetla a viděla víc než dost, ale nikdy mě nepřestane udivovat zrůdnost a rozsah všeho zlého.

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Koupila jsem ji bratránkům k vánocům. Ale dalo mi dost přemlouvání, abych si ji nenechala. A samozřejmě, že než jsem ji zabalila, tak jsem ji celou přečetla (znovu). :)

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První detektivka, kterou jsem od autorky četla a byla jsem nadšená. Čte se opravdu sama a bylo fajn, že jsem až do samého konce netušila, kdo je vrah :)

15.07.2016 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Začala jsem číst a říkala jsem si "tyjo, to je úplně přesně to, co mám ráda". Až na určité pasáže ke konci, které mě teda nebavily (moc okecávání? nevím). Proto čtyři hvězdy, ale jinak fakt skvělá kniha.

20.11.2017 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Christianův pohled mi přišel zajímavější (a alespoň tam nebyly žádné skákající vnitřní bohyně).

16.07.2016 5 z 5