Robinson Crusoe (převyprávění)

od:


KoupitKoupit eknihu

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4.31561
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (163)

Přidat komentář
surikata246
26. října

Pamatuji si,že bratr po přečtení knížky zabalil uzlíček a o prázdninách u tety,která bydlela na samotě kde jen rybník a o kus dál les .Hrál si tam na osamělého trosečníka a bude se živit jen lesními plody a lovem divé zvěře.Vydržel to jen 3 dny a řekl,že být odkázán sám na sebe je těžká práce.Na dálku ho ovšem sledovali teta a její muž hajný a tajně mu tam dali ovoce a další zásoby.
Mě se knížka moc líbila a podědila ji právě po našem rozumbradovi.

mia.com
24. října

Robinson Crusoe je klasika, četli jsme ji ve škole a vždy mě bavil ten vyvíjející se příběh. Hrála jsem si pak tak i s barbínama :D

Kuba98
13. září

Příběh se odehrává na ostrově. Hlavní postavy jsou Robinson a Pátek. Zápletka je v tom, že Robinson plul na lodi a loď ztroskotala. Robinson si našel Pátka domorodce a žil s ním na ostrově a stavěli si přístřešek. Kniha se mi líbila, protože se mi dobře četla a měla pěkné ilustrace.

jadran
05. září

Tohle byla moje první kniha, kterou jsem přečetl. Trvalo mi to strašně dlouho, za tu ranní hodinu, co jsem doma ve druhé třídě čekal, až dorazí babička a odvede mě do školy a četl stránku po stránce, mi to trvalo řadu týdnů. Kniha je famózní v tom, že autor popisuje vlastně tak trochu vznik člověka - Robinson je tady ten, který musí poznat onu každodenní dřinu, aby vůbec přežil a musí vynalézat věci, aby si ten život trochu zlepšil. Na rozdíl od Defoeova "originálu" je vybaven pouze košilí, "pumpkami" té doby a kapesním nožem. Nic víc. A musí se naučit, jak si co vyrobit, musí najednou (synek z rozhodně ne chudé rodiny) přemýšlet, vzpomínat, jak co funguje. A cestou pokusů a omylů dochází k výsledkům (viz. třeba onen "vynález" keramiky). Teprve později je obohacen díky ztroskotání další lodi o nástroje, přístroje oděvy, ale i zbraně. To mu umožní získat Pátka (popravdě i tady předvedl Pleva dost zdravého selského rozumu, kdyby tam byl Robinson těch cca 28 let, nebo kolik, jistě by se zcela zbláznil (viz. Ben Gun v Ostrově pokladů...) a tady má vedle sebe Pátka snad po dvou letech a ostrov opouští po úspěšném zásahu proti vzbouřencům na objevivší se lodi po deseti letech. Plevovi se prostě podařil remake jako hrom, na to všichni ti nejrůznější Robinsoni od kdejakých i celkem renomovaných autorů nemají ani náhodou. Musím konstatovat, že originál od D. Defoa mně poněkud zklamal a nejvíc mně mrzí, už nikdy nezažiju to pomaličké čtení, jako v těch osmi letech, dneska knížku "přejedu" za pár hodin. Ale byla to moje první kniha a tím zformovala moji lásku ke čtení. A to kromě (podle mého názoru) jejích nesporných kvalit je nejdůležitější.

Mirka2778
29. srpna

Robinson podle Plevy je dobrodružný příběh pro mladé čtenáře. Původní příběh je trochu okleštěn a Robinson je zde vypodobněn jako pracovitý, učenlivý, přátelský.
Pravý hrdina pro správné kluky.

Naias
28. srpna

Mala som dojem, akoby to bol skôr dokument než beletria. Chápala by som, keby sa Pleva rozhodol prerozprávať príbeh Robinsona Crusoa tak, aby sa čitateľ nedočítal o tigroch v Afrike, ale tým to neskončilo. Pleva odstránil prevažnú väčšinu Robinsonových úvah, zato rozkošatil dej. A zmizli nielen myšlienky hlavnej postavy, ale i jej emócie. Skoro to vyzerá, že Robinson po stroskotaní nič zvláštne necítil, len vždy na Vianoce si zadumane posedel a nostalgicky pospomínal na domov. Pleva tiež prisúdil Robinsonovi moderné názory, čo v spojení s tým, že dej zostal zasadený do sedemnásteho storočia, pôsobí sťa päsť na oko. Výsledkom je dobrodružný workshop, ktorý môže slúžiť ako vynikajúca príručka pre stroskotanca, a z ktorého čitateľ o vnímaní sveta človekom zo sedemnásteho storočia nezistí zhola nič.
Mimochodom, predhovor Jarmily Glazarovej je taký presladený, až ma zuby rozboleli.

jituz919
14. srpna

kniha mého dětství, čtená mnohokrát

los
13. srpna

dostal jsem od táty k Vánocům a naučil se snít

intelektuálka
21. července

Pane Pleva - další příjemné setkání s Robinsonem po letech...

Ve svých knihách jsem objevila vydání z roku 1960 s pěknými ilustracemi Zdeňka Buriana.
A s informativní předmluvou Jarmily Glazarové...

Osnovu příběhu - statečnost a touhu člověka přežít za každých podmínek jsem si pamatovala, ale znovu jsem žasla nad důvtipem mladého muže umět si poradit v neznámém prostředí...

A naděje: "Vždyť není tak sám, je obklopen přítulnými tvory, je dosud zdráv, uprostřed krásné přírody, netrpí hladem a má stále naději ..."

A záchrana Pátka - přátelství s člověkem jiné rasy...

A závěr, kde se setkává s matkou, stále věřící v jeho návrat - dojemný...

Opět kniha pro všechny generace - už se těším, až ji budu probírat se svým vnukem...

Elapheg
05. července

Knihu Robinson Crusoe, volně převyprávěno jsem od svého mládí včetně do mého současného věku četl snad patnáctkrát. Vždy tak jednou za dva roky přijde chuť si ji znovu přečíst a prožít tak již tolikrát prožitá dobrodružství ještě jednou. :-) Kniha mě rovněž velmi oslovuje mravním poselstvím a mezilidskou úctou, která tenkráte byla v sedmnáctém století samozřejmostí. Právě úctu člověka k člověku, k práci, dnešní naše moderní společnost tolik postrádá. Kniha je rovněž o velké Robinsonově duševní katarzi na základě toho, že je odkázán sám na sebe a poznává tak skutečné hodnoty lidského štěstí a stejně tak o naději, že se mu jednou podaří návrat do jeho vlasti, do Anglie. I když je to spíše kniha pro mládež, má v mé knihotéce zaslouženě čestné místo, dokáže mě stále oslovit a je jisté, že jsem ji nečetl naposled. :-)

SSTknihy
19. června

Zajímavé, jak málo kdo si uvědomuje, že tohle vydání není překlad originálu od Daniela Defoe, ale převyprávěný příběh z pera J. V. Plevy. Změny, které oproti původní verzi udělal, jsou zajímavé – Defoe například nesnášel lidi jiné pleti a tak z nich pro jistotu Pleva udělal padouchy, aby mohl Robinson zůstat hrdinou. Také ubral na Robinsonově přehnané zbožnosti a zkrátil jeho pobyt na pustém ostrově z 28 na 11 let. I závěr je optimističtější – zatímco v originále nenachází Robinson po svém návratu z rodiny nikoho, Pleva ho nechává setkat se znovu s matkou a věrný Pátek se stává jeho společníkem. Celkově je česká verze romantičtější a já dodávám, i čtivější.

plqa
08. června

Zábavná klasika

85098211
24. dubna

Na můj vkus trochu zdlouhavé, ale jinak samozřejmě klasika, ke které jsem se i po létech ráda vrátila ;-).

Marekh
02. dubna

Kniha se mi líbila a určitě doporučuji knihu si přečíst.

Při představě, že bych ztroskotal na opuštěném ostrově, nevím, jestli bych si dokázal poradit jako Robinson Crusoe. Možná, když je člověk odkázán sám na sebe, tak je donucen se naučit plno nových věcí, o kterých neměl v minulosti ani potuchy.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Proč se stal jiným člověkem? Protože byl osudem donucen starat se sám o sebe, učit se pracovat, přemáhat nesnáze, nebezpečí, úzkosti a bolesti. Člověk, který prožije mnohá utrpení a těžkou prací přemáhá všechny překážky, který zná aspoň základní křesťanské povinnosti, musí se stát lepším a ušlechtilejším.

Hathor89
02. dubna

Tato kniha mě v dětsví minula (když ono bylo tolik jiných knih), chodila jsem kolem ní v naší rodinné knihovničce, tak jsem se k ní dostala teprve v dospělosti. A musím uznat, že s ní určitě seznámím své děti. Celosvětově známý příběh, který znají všechny generace v různých podobách (knižních, filmových), mě nadchl. Úžasné byly popisy krajiny, ovoce, života na moři, lidí. Vlastně jsem neznala konec, přesněji za jakých podmínek byl Robinson zachráněn, takže mě i něco při čtení překvapilo. Člověk by se hned na ostrov, kde by si urovnal myšlenky a našel klid, vypravil … ale ta představa, jak se snaží přežít a jak by si poradil jako Robinson (najít jídlo, vodu, zařídit bydlení, nábytek …).

danny_21
21. března

Dnes už klasický a nesmrtelný příběh nejznámějšího trosečníka. Kolikrát mi jen knížka prošla rukama, kdy jsem nevěřícně hltal a sám sebe si představoval na jeho místě - dokázal bych si postavil dům, vypěstovat plodiny, lovit a nepodlehnout samotě ? Volné převyprávění Plevy je opravdu hodně osekané hlavně od nalezení Pátka směrem ke konci, a proto stojí za to, přečíst si celou verzi Defoea - 85 %

joachim36
10. února

V dětství mě tato kniha minula, o to více jsem si ji nyní vychutnal. Plevův Robinson je vskutku vynikající knihou. Ultimátní survival skloubený s humanismem je opravdu knihou, kterou by si měl každý prečíst. A rodiče by ji měli předčítat dětem.

pipa36
25. ledna

Četla jsem jako dítě. Bylo to natolik čtivé, že jsem ještě dlouho potom snila o tom, že jsem Robinsonem...

Ann98
17. ledna

Naprostá klasika, kterou jsem jako malá přečetla několikrát. Jedná se o dobře vymyšlený příběh s dokonale propracovaným dějem. Docela jsem vše prožívala s hlavním hrdinou. Vše jsem si dokázala tak věrohodně představit, jako bych tam sama byla. Dychtivě jsem hltala každé jeho dobrodružství - od samotného ztroskotání, nemoc, lov, postupného zušlechťování si okolního prostředí, snahy získat oheň a zároveň si ho udržet až po notoricky známé seznámení s Pátkem. Dneska už bych se dočtení znovu nepustila, raději si budu Robinsona pamatovat tak, jak si ho pamatuji z dětských let.
PS. Kdo nečetl, jakoby nežil!

Vlk.kh
31.12.2017

Klasika z dětství, ke které se občas vrátím. To se to tehdy snilo o pobytu na pustém ostrově, jojo. A jak mi dnes většina lidí leze krkem, zasním se občas znovu :-D

Vojla
25.12.2017

Co k tomu vůbec říci :-) Řadu let jsem se téhle knize vyhýbal a až teď jsem došel k tomu, že je to naprosto perfektní příběh. Nemůžu víc než jenom doporučit!

Ivo1973
10.12.2017

Super kniha, myslím že to byla i povinná četba.

Pohodová
07.12.2017

Kdo by neznal tak úžasný dobrodružný příběh našeho dětství?

Chesterton
28.11.2017

Moje první z dětských lásek. Souhlasím, že tento zážitek by neměl nikomu v dětství chybět!! Avšak nikoli tato převyprávěná verze. Přesně jak píše Naias nahoře.

Ája27
16.11.2017

Četla jsem někdy ve 12 letech jedním dechem. Můžu dát jedině palec nahoru. :)

Meri47
07.11.2017

Ke knize jsem se dostala díky výzvě...a jsem ráda. Tuto zkrácenou verzi jsem si vybrala popravdě proto, že není tak obsáhlá jako originál. Snad se jednou dostanu k přečtení původního Robinsona od Daniela Defoa.

smatralka008
01.11.2017

začátek knihy nic moc, poté ale když se člověk začte zjišťuje, že to není tak špatná kniha.

evelýny
23.10.2017

Kdo by neznal nejslavnějšího trosečníka v dějinách lidstva, jehož příběh ,,hltají" čtenáři napříč staletími, přesněji od roku 1719.
Kdo by neznal dobrodružný příběh jednoho námořníka z Yorku, plného napětí, nezlomené lidské vůle, vynalézavosti, trpělivosti a ... naděje.
Kdo by neznal Robinsona Crusoe, jehož příběh já budu mít navždy spojený s jedněmi zasněženými Vánocemi roku 1974.

ZAJÍMAVOST: Daniel Defoe tímto románem dal základ tzv. robinsonádě - literárnímu útvaru, jehož hlavním motivem je postava trosečníka (POZOR! Neplést si s odvážným skokem brankáře ve fotbale - tento odvážný čin je pojmenovám po úplně jiném Robinsonovi ) :-)))

P.S: Celý život Robinsonovi závidím jeho věrného druha Pátka. Věrných přátel totiž v životě není nikdy dost.

krubi001
08.10.2017

Další knížka z dětství kterou si rád přečtu i teď.

Jirinamac
02.10.2017

Dodnes pamatuji, jak jsem o prázdninách hltala Robinsona a záviděla mu to úžasné dobrodružství. V té době jsem byla ve skautu a představovala jsem si, jak bych uplatnila své naučené dovednosti.