Robinson Crusoe (převyprávění)

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4.31815

Kniha Robinson Crusoe (převyprávění)

Hakate

Knihu jsem četla v rámci základní školy, moc pěkné zpracování, převyprávění tohoto známého díla.

harry9603

Josef Věromír Pleva vymazal asi veškerý náboženský obsah knihy. To je dost trapné, když se má příběh odehrávat v 17. století. Tehdy moc ateistů fakt nebylo... A originální verze knihy od Daniel Defoea obsahuje něco jako: "(...)Důležitým tématem Defoeova příběhu je proto hledání Robinsonovy cesty k Bohu a formování jeho mravních vlastností. Defoe na něm ukazuje typ svobodného jedince ztělesňujícího morálku západní civilizace v ideálním slova smyslu.(...)"

Luigi1

Zkrácená verze.

Kabuky

Vzpomínky na dětství. Nádherná čeština.

jarin58

Knihu jsem si přečetl opět po padesáti letech a zase bavila.Jen mi tehdá uniklo že Robinson kozla nemaje,přesto se mu stádečko rozrůstalo.

vernem1850

SKVĚLÝ A SLAVNÝ ROMÁN KTERÝ JSEM SI HNED OBLÍBIL.

Apo73

Nikdy jsem se neodhodlal k tomu si přečíst originál - tedy něco, co by nebylo převyprávěné. Pleva tuhle knížku vpodstatě znásilnil, vyhodil z toho všechny mystické a náboženské motivy a osekal to na vyprávění o trosečníkovi, který se snaží přežít všechna ta dobrodružství. Takže nějaká podstata zůstala, tu se podařilo zachovat, ale myslím, že Defoe to myslel šířeji. NICMÉNĚ - převyprávěl to Pleva tak, že zůstal zážitek plný dobrodružství, napětí, strachu a radosti (pro mě bylo největším překvapením objevení Pátka), a určitá konfrontace s naším blahobytným způsobem života - jak si vypálit cihly, když nemáte cihelnu, jak se napít vody, když není řeka, jak rozdělat oheň apod. Takže určitě pro každého kluka podle mě základ, povinná četba, ještě než se vrhne na Junáky, Pionýry, Zálesáky apod. Doporučuju číst ještě před Foglarovkama.

lucie.dc

Jako dite jsem myslela na to, ze si to musim vsechno zapamatovat, kdybych nekde ztroskotala. :D

Nuda to nebyla.

Vydáni z roku 1967, J.V. Pleva

Zajimalo by me, jak dalece jsou fakta v pomeru s fantazii, treba kvas je fakt, ale ze by vydrzelo maso tyden nekde schovane v zelvym krunyri? Co bychom z toho asi opravdu vyuzili?

Pokud je nekdo vegan ci vegetarian z presvedceni, tak by to asi nemel cist, tohle dilo by ho totiz asi moc nepotesilo. :D