Robinson Crusoe (převyprávění)

Robinson Crusoe (převyprávění)

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4.31373
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SPN - Státní pedagogické nakladatelství

DK197

Oblíbená kniha mého táty v dětství a kniha, na kterou jsem se léta chystala. Nelituji ani omylem! A obzvláště části s Pátkem byly úžasné, ale nejen ty. A, ač to nerada přiznávám, na konci slzička ukápla. :-) Tohle budu číst dětem! :-)

vampiru

Člověk co nezná Robinsona jakoby nežil. Přestože v přepisu je hodně velkých změn, tak byla kniha dle mého očekávání. Byla zábavná, dobrodružná a napínavá.

tom0579

Jediná škoda je že byl originál zkrácen ze 3 knih na 1 !

simonit

Myslím, že tato knížka patří k základnímu vzdělání každého člověka. Krásný, poutavý příběh mladého muže na ostrově...:) Knížku jsem četla v Chorvatsku a o to lepší to byl zážitek.

ArwenEvenstar

Knihu Robinson Crusoe jsem poprvé otevřela před více než deseti lety. Tehdy mě ale její děj nezaujal a já se nedostala dál než za první kapitolu. Před nedávnem jsem se, částečně díky čtenářské výzvě, rozhodla, že tuto knížku konečně přečtu celou, a musím říci, že nelituji. Ke knize se určitě ještě vrátím. Ráda bych si ji přečetla nezkrácenou v původní podobě.

Midudedi

K Robinsonovi v podání páně Plevy jsem se vrátil po mnoha letech a četl jsem jej po několikáté. A mimo kvalit uvedených v předchozích komentářích, které nezpochybňuji, mi při posledním čtení došlo, že v příběhu v každém věku a při každém dalším pokusu lze najít něco dosud neviděného, ca zaujme. Úžasná kniha o tom, že nejbližší pomocná ruka je na konci vlastní paže a že i syčáci mohou prozřít. Klasika všech klasik.

A jako vždy, ilustroval-li knihu Zdeněk Burian, vydání bez jeho ilustrací ztrácí smysl.

hanak_v_exilu

Robinson Crusoe je dost možná moje nejoblíbenější dobrodružná knížka. A že má v různých verneovkách, foglarovkách, nebo v Terroru od Dana Simmonse hodně tvrdou konkurenci. Příběh světoznámého trosečníka je tak napínavý a pohlcující, že mě neomrzel ani po pátém přečtení. Jen poslední kapitoly nemám rád. Chápu že Robinson celou dobu bojoval za zlepšování života a bylo by kruté nechat ho v tom plácat pořád dokola. Bohužel se v závěru z knihy vytratilo ono nadšení z nových vynálezů a s dostatkem zdrojů a nástrojů robředl jak strach z budoucnosti, tak atmosféra.

mira.l

Po Robinsonovi jsem sáhnul po hodně dlouhé době jednak proto, že jsem si ho chtěl přečíst znovu a taky kvůli letošní čtenářské výzvě. Musím konstatovat, že tato verze v převyprávění J. V. Plevy je velmi čtivá, četlo se mi to i po letech bez problémů.
Robinsonovo dětství, kde je vykreslen jako ne zrovna poslušný syn, doba otroctví, ze kterého uprchl (řekl bych až nečekaně snadno a hladce) a pochopitelně jeho následný pobyt na ostrově, vše se čte jedním dechem. Asi nejzajímavější fází jsou pak jeho začátky pobytu na ostrově, kdy postupně poznával, co všechno ostrov skýtá za možnosti a postupnými krůčky se zařizoval od základních potřeb obživy až po poměrně slušné hospodářství. Po záchraně Pátka už to z tohoto hlediska tak poutavé není, ale i závěr knihy se odehraje ve svižném tempu. Akorát jsem se místy nemohl ubránit dojmu, že je to přece jenom zestručnělé místy až moc a ten úplný závěr, kde je popsáno pochytání bandy pirátů jakoby to byla dvoudenní kuřata, je trošku přitažený za vlasy.
Za ten trošku odbytý konec jednu hvězdičku strhávám, ale i tak to budou pěkné, poctivé čtyři, Robinson je zkrátka jeden z příběhů, na které se nezapomíná.
Asi se poohlédnu i po plné verzi D. Defoa.

stastnyandel

Překvapilo mě, jak moc se mi líbila. Určitě si ji ještě někdy přečtu.

Zikus

Když opomenu drzost převyprávět příběh kvůli politickému režimu a přehnanou Robinsonovu tendenci sbírat a ničit (zapálil prales; bral želvám 90 vajec na jeden zátah, přitom by je mohl brát v menším počtu a častěji; zotročil si papouška, což je v knize popisováno tak, jako že je to pro něj fajn, být zavřený v kleci; apod.), tak je to opravdu pěkný a čtivý příběh. Robinson se zkrátka na ostrově výborně adaptoval. Na konci správné úvahy o tom, jak se z kdekoho může stát pirát a naopak. Shrnuto podtrženo- služná knížka.

Adelajda_4

Stačil mi den a noc, abych knihu přečetla. Bylo to strhující a kniha je jasným důkazem, že i povinná četba může být zajímavá.

Barsine

Oblíbená pasáž - dělání másla :-)

Každý by si měl tento příběh trosečníka přečíst, je to velmi poučné.
Škoda jen, že nejsme vedeni a učeni k přežití v divočině nebo na ostrově...jednou se nám to bude hodit a co potom?

maple34

Některé pasáže jsou i přes zkrácení zdlouhavé, stále se však jedná o velmi silný a poutavý příběh, který se navíc velmi plynule čte. Zaujmou filosofické pasáže, dobrodružný hon za potravou, přisvojení si tamějšího prostředí, soužití člověka s přírodou, duchapřítomná rozhodnutí, napětí - to vše v knize nejdete, a je toho ještě víc...

TheTara18

První čtená kniha k maturitě, za kterou jsem byl velice rád. Nebylo to žádné nucené čtení, příběh se mi líbil. Převyprávění od pana Plevy je velice povedené.

Heisenberg

Myslím, že první kniha, kterou jsem kdy přečetl :)

xelzax

Moc děkuji Čtenářské výzvě, že jsem si díky ní doplnila resty z dětství a konečně přečetla tuhle kultovku. Super dobrodružství nejen pro děti

slezakova.nika

Hodně let jsem okolo této knihy chodila v knihovně a odkladala její přečtení, dneska toho lituji. Bylo to úžasné počtení a vřele doporučuji :)

kany34

Doslova jsem mu fandil!

Ternem

Skvělý příběh, akorát podrobný popis např. technický věcí apod. není nic pro mě.

RichardvonT.
28.12.2016

Naprostá klasika. Tak jako mají Simpsonovi skvělý český dabing a americký uječený originál mi tahá uši - je mi 40 a dodnes jsem četl jen převyprávěného Robinsona od pana Plevy. Tlustý originál jsem vždy odložil po pár stránkách a už to zřejmě nedoženu:-)) Možná se vám taky nabízí srovnání s Tajuplným ostrovem od J. Verna. Tam jich bylo víc, Crusoe byl mladší, sám a rozhodně žádný inženýr. Nejde mu nedržet palce.

Hannelle
09.12.2016

Silný příběh člověka uvězněného na opuštěném ostrově, boj o přežití a neutuchající touha po vzdáleném domově. Nádherná kniha, která patří zcela právem do povinné školní četby. Jako dítě jsem ji milovala.

Klárai
27.11.2016

V dětství jsem ho četla snad stokrát!

Madlenka_Knihy
12.11.2016

Robinson Crusoe mne nadchl. Očekávala jsem něco jiného a byla jsem nadšená. Myslím si, že na tom má i velkou zásluhu J.V. Pleva, který ji takto výborně převyprávěl. Podle mně nejlepší převyprávění.

jerry04
03.11.2016

Taky by se mi líbilo žít na opuštěném ostrově, bez starostí...

karin9196
03.09.2016

Robinsona jsem poprvé četla na základní škola a v dospělosti se k ní několikrát vrátila. Vždy když jsem potřebovala vypnout, nebo se uklidnit. Je pěkná a čtivá.

iva.gracova
29.08.2016

S touhle knihou jsem se seznámila poprvé jako hodně malá holka, a později, jako dospívající slečna... v obou obdobích života mě vtáhla do děje a neskutečně mě bavila. Probudila ve mě hlad po další robinzonádě a následoval tak Tajuplný ostrov... určitě to bude kniha, ze které budu předčítat našemu dítěti... dokud nezjistí, že si tu knihu musí sám přečíst...

buccaneerka
01.08.2016

Jeden z klasických titulů zařazených do četby pro 2. stupeň ZŠ v Plevově překladu je knihou, ze které snad každý četl alespoň kousek. Robinsona sice každý zná, takže děj zřejmě nikoho nepřekvapí, ale přesto si myslím, že s odstupem času, po pár letech od ukončení povinné školní docházky, se člověk rád vrátí i k této knize.

Alexxxxx
28.07.2016

Knihu jsem si vybrala ze školního kánonu k maturitě. Je to zajímavý příběh. V době kdy byl vydán velmi přelomový. Já jsem si ho bohužel moc neužila. Začátek mě bavil, ale asi půlka knížky v době kdy je Robinson na ostrově je to pořád celé jen o tom jak ho napadlo vyrobit tohle a později tamto. Přišlo mi to v několika částech jednotvárné. Ale konec mě znovu bavil, jak Robinson pomáhal kapitánovi získat zpět jeho lod zajatou piráty. Rozhodně doporučuji všem přečíst. I když vás to zrovna nenadchne je dobré přečíst si něco takového.

sabina3517
26.07.2016

Miluji tuhle knihu. Prostě srdcovka mého dětství.

Tvefisto
15.07.2016

Originál jsem nikdy nečetla a ani se k tomu nechystám. Převyprávění od J.V. Plevy mi ke šťastnému mládí (a úspěšnému zvládnutí předmětu čtení ve 3. nebo 4. třídě) naprosto postačilo. Jako dítě jsem byla nadšená z toho, co si tam dokázal vybudovat a díky tomu se moje "bárbíny" nejčastěji ujímaly právě rolí Robinsona a Pátka. :)