Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327566/kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4.2167
Dobrodružné, Literatura faktu
Vydáno:, XYZ

Losevropský
15. listopadu

Ještě poznámka k překladu - v knize se hovoří o stromu "cedru", pod kterým byli někteří účastníci výpravy nalezeni. Cedr (Кедр), však znamená rusky nejen cedr, ale i borovici limbu a o tu se podle fotek nejspíš jednalo.

Losevropský
08. listopadu

Kniha je velmi čtivá, zejména z přepisů deníků jde mráz po zádech, když si člověk uvědomí, jak to celé skončilo... To, co některým čtenářům nevyhovovalo, tj. uvádění podrobných technických parametrů a slov v původním znění, se mi naopak velmi líbilo - učím se ruštinu a tak bylo uvedení originálních názvů a jmen velmi obohacující.

Katulinka69

Moc hezky napsané,ikdyz některé části jsem přeskakovala. Jak se vše stalo se stále neví.

evika02

Pěkně zpracováno, souhrn všech poznatků seřazen, doplněno fotografiemi, kde to bylo možné, což je fajn. Sice jsem asi čekala, když ne přesnou odpověď, tak aspoň třeba návrh toho nejpravděpodobnějšího, co se asi tak stalo, ale variant je zde mnoho. U každé varianty, je pak zdůvodnění, proč to asi nebude ta pravá verze. Na druhou stranu, pokud to vyšetřování proběhlo popsaným způsobem, asi není pravděpodobné, že se dnes ještě dozvíme, jak to opravdu bylo a můžeme být rádi, že aspoň něco prosáklo ven. Takže odpovědi blíž nejsem, ale i tak se mi kniha líbila, co se zpracování celku týče.

jiri77

Zdařilá a čtivá kniha o jednom záhadném konci jedné výpravy. Autor nabízí různé možnosti a čtenář at' si udělá vlastní úsudek, jak se to mohlo přihodit. Kniha je plná fotografií ,které mohou čtenáři pomoci se v ději lépe zorientovat. Kniha nezklamala a nechala ve mě hodně otázek.

Irsaf

Jen spekulace bez odpovědi na otázku z názvu knihy...

Jana283

Tak jsem to přečetla. Přiznám se, že některé pasáže jsem přeskakovala. Odpověď na otázku položenou v názvu knihy jsem se nedozvěděla....

jarynek

O tématu jsem dříve již něco četl, tak jsme byl zvědav, na soubornější zpracování problematiky. Ze začátku mne čtení bavilo, spousta zajímavých informací, hodně fotek. Postupem času mi však přišlo, že se zbytečně nastavuje kaše - např. několika stránkový přepis děje amerického filmu, popis počítačové hry, technické specifikace autobusu, apod., jsou zcela nadbytečné. Pokud by kniha měla poloviční rozsah, tak bych jí neměl moc co vytknout.

tonysojka

Překvapilo mne výborné zpracování informací. Četl jsem jedním dechem.

invocation11

Jo, jo, jo! Konečně kniha o jedné z mých oblíbených záhad! :D Tedy, ne že by o ní doteď nikdo nepsal, ale je ČESKY. Oceňuji množství fotografií (i těch post mortem - trochu morbidní, vím), úryvky z deníků jednotlivých členů skupiny, dobová hlášení (snad pravdivá), souhrn všech spekulací a teorií o tom, co se v osudný večer roku 1959 mohlo stát... Pravda, některé poznámky/vysvětlivky byly nadbytečné (typy vozidel apod.), ale i tak podle mě autor odvedl velký kus práce. Jsem ráda, že se rozhodl zmínit i nedávný případ mrtvého muže z r. 2016.

Ano, kniha sice nic nového (respektive žádný finální závěr) nepřináší, spíše sumarizuje, předkládá... a nechává na čtenáři, aby se sám rozhodl pro tu SVOU variantu zániku Djatlovovy výpravy. Na druhou stranu, pokud bychom znali odpověď, už by nás případ tolik nefascinoval, ztratil by na své tajuplnosti...

E.lisabeth

Skvěle zpracované informace o záhadném úmrtí 9ti členné výpravy. Autor nám nevnucuje svůj názor, ale objektivně zpracovává získané informace. Ze začátku dosti mrazivé popisy a fotky. Velkým plusem je skvěle rozmyšlené rozmístění odstavců a doplňujících informací, člověk nemusí tápat a přeskakovat například pod fotky a pak se k fotce po dočtení věty vrátit. To velice oceňuji. S radostí bych si od autora přečetla další zpracování některé ze světových záhadných úmrtí.

JajaCZ

Kniha omieľala stále tie isté fakty dokola. To, čo by stačilo zrhnúť v 50 stranách, bolo rozťahaných na 288. I keď sa jedná o zaujímavú záhadu, ktorá ma zaujíma, kniha ma už asi od polovice nudila.

FillaSFC

Dosud se mi nestalo, abych měl u čtení knihy husí kůži. U téhle mě ale v pravidelných intervalech mrazilo v zádech tak, jako kdybych byl v těch mínus třiceti přímo na místě s onou partou ruských študáků...

O Djatlovově výpravě jsem se dozvěděl až letos, a to úplnou náhodou díky počítačové hře. Ten příběh mě ihned fascinoval a úplně pohltil, takže jsem kromě dokumentů a nejrůznějších materiálů na internetu sáhl i po této knize. Musím říci, že účel splnila, byť střídá lepší pasáže s horšími. Ubral bych třeba některé rozsáhlé poznámky pod čarou, ale budiž, některé byly pro změnu fajn.

Za knihu proto palec nahoru, atmosféru umocňuje i spousta fotek. Jen je velká škoda, že pravdu už se nikdy nedozvíme.

tereza1198

Tahle kniha mě dostala. Donutila mě k přemýšlení a vyvolala pocit iracionálního strachu. Kniha je plná teorií a jejich pro a proti. Nic nám nepodsouvá, jen nabízí různé alternativy toho, co se v těch osudných dnech mohlo stát. Všudypřítomné poznámky a vysvětlivky mi vůbec nevadily. Někoho technický popis autobusů a raket nezajímá a pro někoho to jsou skvělá doplňující fakta. Takže dávám i přes určité výhrady pět hvězd, protože teď už nikdy nevyjedu ani a běžky.

moničina

Veľmi dobre dokumentárne napísaná kniha so zrozumiteľným textom a obrázkami. Veľmi ma zaujal popis činnosti expedície pred tou strašnou udalosťou počas jednotlivých dní, ich cesta vlakom, po planine, atď. Priam som si počas čítania tie scény vedela predstaviť. A potom podrobne opísané pátranie a jednotlivé teórie s za/proti argumentami. Musela to byť desivá smrť. Je to ozaj veľká záhada a škoda, že sa nikdy nedozvieme, čo sa tam stalo. Napriek tomu, že je k dispozícii pomerne málo údajov (určite sa mnoho stratilo kvôli nedbanlivému prístupu úradov a možno niektoré aj úmyselne), autor knihy dokázal aj z mála spísať celkom slušný dokument. Jediné, čo vytýkam je subjektívny názov knihy - nevieme, či ich vôbec niekto zavraždil. Mohlo to celé byť kvôli neznámemu fyzikálnemu javu (ja sa napr.prikláňam elektrickému výboju-plazmoidu). Pre tých, ktorí milujú záhady, knihu jednoznačne odporúčam.

terka95

Po přečtení úvodu knihy (o členech výpravy, popis cesty, vyšetřování..) jsem byla přesvědčená, že dám knize 5*. Kniha mě opravdu zaujala, baví mě záhady a kolikrát jsem o knize hodně přemýšlela, až jsem se jí "bála" část :D Autor určitě hodně nastudoval, fotografie (někdy i drastické) umocňují autenticitu. Ale v knize bylo i více hluchých míst, ocenila jsem nápad, že za úryvky jsou různá vystětlení, ale mohly být o dost kratší. U dobového autobusu bych snesla mnohem kratší popis, než kde všude byl vyroben, kdo ho konstruoval apod..stejně jako u vzpomínaných filmů, technické výbavy atd..
Někdy jsem si přišla, že vlastně čtu jen technické popisy a některé informace se neustále opakovaly, že jsem až ztrácela zájem. Na konci knihy jsou napsány pohledy různých lidí na danou věc a i když k tomu řekli pár vět, pod tím zas neskutečně dlouhej popis informací o dané osobě, co studovala, kde se narodila..stačilo by opravdu v krátkosti. Nahlédnutí i na jiné příběhy mě bavily.
Knihu nakonec hodnotím 4* kvůli silnému tématu a naprosto skvělém a dobře zpracovaném začátku (přišlo mi, že čím déle čtu, tím mě to přestává víc bavit). Kniha by si možná zasloužila kratší zpracování bez zbytečné vaty. A neustálé přepisy některých výrazů, názvů, někdy dokonce celých vět v ruštině mi přišlo opravdu moc bez jakéhokoli významu.

martinaandulka

Za nevyjasněných okolností zemřelo 9 mladých lidí,kteří měli za 16 dní ujet na lyžích 10 km. napříč zasněženými údolími,po zamzrzlých hladinách řek,ale i vystoupat na náhorní plošiny a horské hřebeny Severního Uralu.Kniha je rozděená na popis cesty,krátký popis účastníků,deníky,fotofrafie,vyšetřování ,které nebylo uplně v pořádku... .Jsou popsány všechny možné příčiny,ale vždy je tam něco co hovoří proti???

Pitbullka

Za mě letos zatím nejlepší přečtená kniha. Líbí se mi detailní popis,různé teorie,vysvětlené souvislosti.

Leanne

Tahle knížka byla pro mě velkým překvapením. Nečekala jsem, že mě tolik chytí, přečetla jsem ji za jeden večer a později ještě jednou, aby mi neunikly podrobnosti. Jediné, co bych mohla vytknout, jsou někdy zbytečné poznámky pod čarou. Často jsou sice k věci, proti takovým nic nemám, ale někdy vysvětlují obšírně úplné banality. Sice se nedozvíte, kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice, ale dozvíte se všechny dostupné informace k případu, včetně různých teorií. Za mě opravdu zajímavá kniha, která ale není pro každého.

Moudd

Mám ráda záhady,o Djatlovově výpravě jsem už hodně četla v časopisech i na netu,takže kniha byla jasná volba.Záhada se tu samozřejmě nevyřeší,ale je tu spousta fotek účastníků i místa,popis jejich povah,události během cesty,dochované dokumenty....Tak nějak to člověku celou výpravu více přiblíží.

Astonius

Čtenář si při čtení připadá jako soudce, kterému se dostal do ruky spis dokumentující nevyjasněné úmrtí výpravy a je na jeho uvážení, ke kterému naznačovanému vyhodnocení se přikloní. Jak je v knize hned na začátku napsáno, návrhů na to, jak to mohlo být, je hodně, ale každý má své "ale". Záhada by to možná mohla být trochu méně záhadná, kdyby se to nestalo v SSSR - zde bohužel nelze věřit pomalu ničemu, co se tvrdí. Faktem jsou mrtví, ale jsou pochybnosti prakticky skoro ve všem ostatním, včetně míst nálezů, zajištěných důkazů a chybějících důkazů. Co nevykonal čas a zmíněná snaha o zatajování, to dokončila nedobrá práce vyšetřovacího týmu na místě. Kniha podává vyčerpávající obraz na vše okolo podivné smrti Djatlovovy výpravy a také asi všechny myslitelné možnosti, jak to mohlo být. Věřím, že skutečnost byla určitě realistická a postrádající mystiku, ale to se dnes už nikdo nedozví. Díky tomu máme na světě záhadu, při jejímž čtení mrazí v zádech. Kniha byla velmi čtivě a zajímavě zpracovaná, umocněná velkým počtem autentických fotografií. Některé pasáže s detaily byly pro mne však zbytečné nebo se zbytečně opakující, i když těch nebylo mnoho. Kniha mne velmi bavila, doporučuji.

sgjoli

Tato kniha je první svého druhu, kterou jsem kdy četla, a rozhodně nejsem zklamaná. Naopak. Odpověď na otázku, kterou si klade název, nám sice stále schází, ale kniha si rozhodně nedává za úkol ji zodpovídat.

Přesto kniha splnila svůj účel. Co nejdetailněji se snaží představit všechny dostupné informace, které k případu existují. Od jednotlivých účastníků, popisu jejich vybavení a jejich cesty, přes jejich deníky, následný popis zranění, až po samotné vyšetřování a teorie, jak se to asi mohlo stát - to vše kniha nabízí.

To, že se nedozvíme jméno pachatele, pak samozřejmě není chybou knihy. Už jen ze samotného vyšetřování, které samo bylo očividně chaotické, jasně vyplývá, že odpovědi budeme v dnešní době hledat už jen marně.

Knihu samotnou musím hodnotit na výbornou - právě proto, jak detailně se snaží vše probrat a představit celý případ ze všech úhlů pohledu. Autor si zde nechce hrát na detektiva a vyřešit případ sám o sobě. Dal si za úkol zmapovat všechny dostupné informace a předat je čtenářům. A to se mu povedlo. Je pak na jen na čtenářích, k jaké teorii se přikloní.

radka8970

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
To se už nedozvíme. Kniha je o případu Djatlovovy expedice, kdy v Uralu zemřelo za záhadných okolností devět studentů. Dodnes nikdo nepřišel, co se na místě činu stalo. V knize je několik teorií, co se mohlo stát osudovou noc, ale žádná hypotéza není stoprocentní. V knize najdeme fotografie expedice i fotografie vyšetřovací týmu. Také se mi líbilo doplňující informace pod čarou (o městech, domorodcích...)
Jinak děsivé čtení, když si člověk uvědomí, že se to skutečně stalo. Kdo má rád nevysvětlitelné záhady - doporučuji.

Rodaw

KDO ZAVRAŽDIL ÚČASTNÍKY DJATLOVOVY EXPEDICE?
... myslím, že odpověď na tuto otázku po dočtení této knihy mít nebudete :-)
Už několik dnů "žiju" touto událostí. Seděla jsem u stolu, četla tuto knihy, dělala si poznámky, dohledávala si informace a stále hlouběji a hlouběji jsem se dostávala do příběhu, který se stal a který nemá vysvětlení... Jasně, každý z nás "fandí" nějaké teorii/teoriím, ale nevíme... Něco je pravděpodobné víc, něco míň. Ale kde je ta skutečná pravda se nejspíš nedozvíme. Je to děsivé, hodně děsivé. Nechci tu úplně rozvádět své názory a domněnky (bylo by to totiž na hodně dlouho:)), spíš chci vzdát hold této knize, protože je prostě úžasná. Pan autor tak detailně, pečlivě a bravurně toto téma zpracoval, že se mu pomyslně klaním. Knížka má v sobě mnoho informací a co je na tom nejlepší? Že je napsána neuvěřitelně čtivě. S naprostým klidem bych ji doporučila i nečtenářům (a klidně i přímo lidem, kteří se knihám vyhýbají:)), kteří se zajímají o různé záhady, tajemné události a tak dále. Mrazivá atmosféra se skrz stránky na čtenáře rozhodně dokáže přenést. Kombinace fotek a velmi čtivého stylu psaní zaručí větší sugestivitu a dost možná přinese i mrazení v zádech a nebo minimálně nepříjemný pocit - který vlastně nedokážete nijak detailněji specifikovat a ani odůvodnit, ale je přítomný.. Výprava nám při čtení doslova ožívá před očima a o to těžší je sledovat její (nevyhnutelný) pád, který prostě víte, že přijde.. Mnoho poznámek navíc je hodně technických, ale zároveň je tu i hodně "špeků" - například i z osobního života účastníků..
Já se o takové tajemné záležitosti poměrně zajímám, takže jsem mnoho věcí věděla, ale i tak jsem se dozvěděla HODNĚ nových informací.. a skutečnost, že účastníci v panice, strachu a velké rychlosti rozřezali zevnitř stan a vyběhli polonazí a neobutí do obrovského mrazu, aby vzápětí zpomalili, seskupili se do řady a šli normální chůzí - to mi skoro až doslova nedá spát..
Vynikající kniha. Doporučuji!!!
Djatlovovu expedici zdravím tam nahoru... Viděli něco, co neměli a zaplatili za to životem? To ví jen oni.. Jak říkala moje mamka: bylo by zajímavé využít nějaký stroj času a vrátit se tam, "prožít" to s nimi a dozvědět, co se stalo a pak se v bezpečí vrátit do dnešní doby..
Mám hlavu plnou otázek, které zůstanou nezodpovězeny.. každopádně velké díky za tuto knihu!

Varjohukka

Konečně kniha o této záhadě v češtině! (Pro mě vítaná změna po těch anglických.)
Poznámky/vysvětlivky pod čarou za mě velké plus. Vždy, když něco čtu, tak si kolikrát chci o něčem vyhledat později nějaké podrobnější informace, ale většinou pak zapomenu. Zde nebylo třeba nic dohledávat, autor dodal dostatečné množství údajů o všem.

Jane417

"Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?" je asi nejpoutavěji napsaná literatura faktu, co se mi dostala v poslední době do rukou. Ačkoliv to není beletrie, chvílemi máte husí kůži a mrazení v zádech, protože událost z "místa kam se nechodí" je opravdu děsivá a hlavně nepochopitelná. Kniha má děj, což je velmi pozitivní fakt. Nepřeskakuje se z jednoho tématu na druhé, vše má logickou posloupnost. Představuje čtenáři několik teorií, co se osudné noci devíti účastníkům horské expedice mohlo stát. Kniha je plná necenzurovaných dobových fotografií přímo z výpravy a z následného vyšetřování záhadné tragédie. Nejspíš po přečtení této knížky na příčinu(y) smrti mladých studentů nepříjdete, ale máte ucelený pohled na věc a o čem přemýšlet.

kaja3190

I když mi některé věci přišly navíc, tak se mi to líbilo.

micha-ella

Paní Hano, jdu do toho! Taky jen drobnost. Co jste sesbírala, sepsala, vysvětlila a vydala vy?
Poznámky pod čarou nemusíte číst. Nebo můžete číst jen ty, které Vás zajímají. Ironie není na místě, každého zajímá něco jiného.
P.S. Komentáře mě zajímají, proto je čtu.

Arocrynn

Kniha představuje skutečně pečlivě sesbírané veškeré známé údaje o doposud nevyřešeném případu zabití (vraždy) účastníků Djatlovovy expedice. Je zdrojem informací jak pro zasvěcené, tak pro ty, kteří o uvedeném případu ještě neslyšeli. Autorovi bych vytkla pouze jednu drobnost, a to že v poznámkách pod čarou opominul vysvětlit následující pojmy: kniha, ekniha, internet, TV, film, lyže, sníh, stmívání, sněhová bouře, student, zásoby, stuha, deník, zápisky, hora a cukr. Jinak tam je skutečně popsáno všechno! S ohledem na absenci vysvětlivek těchto pojmů ubírám jednu hvězdu a doporučuji poznámky doplnit do druhého vydání.
K tomu bych možná zvážila, jestli neuvést více informací o lidech, se kterými autor konzultoval - např. já bych jistě ocenila informaci o tom, jestli Karel Chrastina (narozený v roce 1943 ve Zlíně)..., nebo třeba Jitka Lenková (narozena v roce 1963 v Táboře)... byli při podávání informací sytí, hladoví, nebo tak akorát - protože oba extrémy (hlad, nasycenost) odvádí myšlenky jinam... Tak do toho!

PS: Paní Michaelo, patrně zcela nechápu Vaši reakci, resp. proč napadáte někoho, kdo má jiný názor než vy. Sama víte, že hodnocením a v komentářích čtenáři sdělují vlastní dojmy, pocity či postřehy z dané knihy. Mohou tak jinému čtenáři pomoci v rozhodnutí, zda-li si knihu přečíst či nikoli. Pokud se Vám komentář líbí nebo zastáváte stejný názor, tak mu dáte "paleček". V opačném případě, a tady použiji Vaše slova, jej nemusíte číst, protože (cit.) "každého zajímá něco jiného". Překvapilo mne, že se Vás můj komentář něčím dotkl, ale je to pouze moje subjektivní hodnocení knihy a každý má snad svobodu projevu. Vždyť sama dáváte nízká hodnocení a negativní komentáře u knih, které se Vám nelíbí, přestože pro jiné čtenáře to jsou úžasná díla. Jestli Vás za to někdo někdy kritizoval, tak mne to mrzí a omlouvám se za něj. Na druhou stranu, více lidí tady negativně hodnotilo zbytečně rozsáhlé poznámky pod čarou, ale evidentně pouze u mne Vám vadí. Hmm(?)
PPS: Publikuji u nás i v zahraničí, bohužel pouze odborné práce (když o tom tak přemýšlím, tak bych možná měla napsat "bohudík"). Naštěstí tento komentář, resp. ani tento web není o nás, ale o knihách a naše výměna názorů je ve své podstatě malicherná. Nezlobte se tedy na mne.
Srdečně
Hanka

richard7959

O této záhadě jsem už ledacos četl na internetu, přesto jsem se z knihy dozvěděl několik zajímavých informací, které mi unikly. Je pravda, že kdyby autor v poznámkách nepopisoval každé cizí slovíčko či pojem na několik stran, což mě osobně přišlo velmi nezajímavé (jakoby prostě pár vysvětlujících vět nestačilo), působila by kniha uceleněji a měla o několik desítek stran méně. Vcelku se však jedná o velmi povedené dílo, ze kterého samozřejmě ohledně záhady této expedice nebudete moudřejší (to asi už nikdy nikdo), ale které dokáže dobře pocuchat člověku nervy.

literatura faktu

Martin Lavay