Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

od:

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvo... celý text

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou?

Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327566/kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4.449
Žánr:
Dobrodružné, Literatura faktu
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Přidat komentář
Lucinka_pusinka
30. července

Přečteno za 24 hodin, měla jsem z ní noční můry. Rozhodně to ale stálo za to! Ihned mě to chytlo a to se nejedná o beletrii, nýbrž spíš soubor faktů a doměnek. Poslední pětina knihy už byla slabší, ale aspoň v ní nic nechybělo.

Veggi
22. července

Kniha přečtena v rámci "výzvy". Četla se velmi svižně a dobře. Některé informace se v několika kapitolách opakují, ale i přesto mám z knihy dobrý dojem. Co se týče příběhu, tak věřím na durman či přírodní vliv (kulový blesk). Problém většiny teorií je v tom, že se zakládají na důkazech, které byly sbírány nesystematicky, lidmi kteří nebyli profesionálové a bylo to v SSSR 50.let, což je samo o sobě problematické. Myslím,že nejjednodušší vysvětlení (pro mě durman -} halucinace, zmatené chování) je nejblíže pravdě, ale možná ne :)

Rade
22. července

Když jsem se před lety seznámila se záhadou Djatlovovy výpravy, přišlo mi to jako šílený horor, který by nikdo nemohl vymyslet.
Tahle kniha obsahuje shrnutí všech poznatků, důkazů i dosavadních hypotéz ohledně téhle hrůzyplné skutečné události.
Můj (dospělý) syn mi říkal: Vůbec mi tu knihu neukazuj, když jsem o tomhle četl před časem, nedovedl jsem si pak hodně dlouho představit, že bych spal ve stanu…

GrasselováL
16. června

Kniha totálně nabitá informacemi! Velká pecka, přečteno za den.

Tyet
16. června

Český novinář Martin Lavay shromáždil dostupné informace z vyšetřovacích spisů, které obsahují deníkové záznamy, výpovědi svědků a další střípky, které se objevily během vyšetřování tragédie na Uralu v roce 1959. Kniha nabízí i několik teorií o tom, co se pod Mrtvou horou tehdy stalo, ale žádná z nich nevysvětluje všechny okolnosti případu.
O tuhle smutnou a hrůznou událost jsem se začala zajímat před pár lety a vlastně na ty mladé lidi myslím dost často. Co před svou smrtí asi viděli a museli vytrpět? Na to dnes nikdo nedokáže uspokojivě odpovědět, možná i proto, že velká část důkazů zmizela v archivech KGB.

MMacicekk
06. června

Kdo ví, co se tenkrát stalo. Nad celým případem stále visí mnoho otazníků, na které zřejmě nikdy nestaneme spolehlivou odpověď. Já se klonila k "obyčejnému" útoku medvěda, ale i tato hypotéza je v knize vyvrácena. Autor shromáždil hodně informací, které nám prostřednictvím knihy předkládá, navíc je vše popsáno čtivým stylem. S knihou jsem spokojená, i když se v ní nedozvíme odpověď na tu nejzásadnější otázku, a sice kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

hledaseniki
04. května

Autor ač je pro mě jednou velkou neznámou, tak tohle není jeho první kniha a rozhodně to je na stylu psaní znát, že nejde o žádného nováčka. Autor jednoznačně věděl o čem píše a díky tomu je tahle publikace nepochybně jednou z nejlepších jaká kdy na podobné téma vznikla.

Autor z počátku operuje s fakty, líčí čtenářům cestu studentů a časovou osu, pak následuje vyšetřování a zajímavé nálezy na místě činu, další podstatná část patří možným příčinám proč studenti zemřeli, kde se autor dopodrobna snaží rozebrat pro a proti v každém možném případu a v neposlední řadě jsou v knize deníkové záznamy studentů. Martin Lavay umí psát, umí ten příběh vyprávět tím správným způsobem a to i přesto, že jde o literaturu faktu a mnohdy je hodně těžké tyhle údaje vecpat do souvislé a především čtivé podoby. Strávila jsem nad tím příběhem asi dva dny a to se mi v případě literatury faktu stává málokdy. Trošku mi vadí, že se tam omílá pořád to samé a to přímo doslovně a stejně tak mám problém s podrobným líčením filmu, protože nejde o klasickou synopsi ve které se dozvíte jen to nejzákladnější, ale je tam vylíčen prakticky celý film, to samé se dá říct i o počítačové hře. Přesto všechno, tohle byl úžasný čtenářský zážitek a jsem ráda, že se u nás najde autor, který dokáže s takovým zápalem napsat knihu o dodnes nevyřešené záhadě, která jak se zdá už nebude nikdy vyřešena a navíc ta kniha má hlavu a patu, je to vynikající příběh, který vás chytne a nepustí.

raffi
25. dubna

Ide vlastne o zhrnutie dostupných informácií, čo je dosť užitočné, pokiaľ sa niekto o túto záhadu zaujíma a nechce sa mu ich pracne vyhľadávať. No nemá nič naviac, to je pre mňa trošku sklamanie. Nakoniec zostane viac otázok (sú, myslím, vypísané na tri a pol stranách..) a vlastne ani náznak odpovede, čo sa vlastne Djatlovovej expedícii stalo - to je skôr otázka na forenzných vyšetrovateľov (keby ich k tomu prípadu Rusi pustili nanovo, nekamuflovali by a nesnažili sa zakryť svoje vtedajšie prehmaty).
Kniha je ale písaná zaujímavým reportážnym štýlom, dobré boli poznámky pod čiarou, drobné odbočenia od tej desivej témy niekedy neboli na škodu. A úžasná obálka - keď tú scénu fotili, určite nikoho nenapadlo, že to tak neuveriteľne a bez slov vystihne ich príbeh...

defender110
10. dubna

V první řadě , dík ,že tu knihu vůbec napsal. Tato tragedie si to zaslouží, je to jedna z největších záhad a myslím, že její rozuzlení se nikdy stoprocentně nedozvíme. Kniha je velmi čtivá, části z deníků jsou dost mrazivé. Odpověď se z knihy nedozvíme, což ani nejde a je to jen dobře, nemá se snažit vnutit hypotézu ale událost přiblížit a ukázat možnosti. Velmi zdařilé dílko. Mimochodem s úžasnou obálkou. Příhodnější, mrazivější přebal si ani nedovedu představit.

RyxiraAmyGinger
01. dubna

Některé části se mi líbily (co se formy zpracování týče), jiné byly slabší. Například množství informací "pod čarou" mi přišlo zbytečné. Kniha nabízí množství hypotéz, některé jsou přitažené za vlasy, jiné mají něco do sebe, ale těžko říci, co se s Djatlovou výpravou doopravdy stalo. Pro mě osobně byly nejmrazivější součástí knihy deníky, které si studenti vedli. Psali je jenom několik hodin před smrtí....

Gaara1
20. března

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Toť otázka! V knize je několik teorií, co se mohlo stát osudovou noc, ale žádná hypotéza není stoprocentní... Ve spise najdeme fotografie expedice i fotografie vyšetřovacího týmu...Líbilo se mi i doplňující informace pod čarou ( o městech, o domorodcích a jiné ).
Jinak děsivé čtení, když si člověk uvědomí, že tam expedice musela něčemu čelit a stálo je to život a tajemství si vzali sebou do hrobu.

Bránolog
13. března

Kniha, která poskytuje více otázek, než odpovědí. O tohle se zajímám už trochu déle a fascinuje mne, že si na tuto událost nějak nedovedu udělat vlastní názor...

Nibiru
09. března

Velmi působivé, čtivé dílo, napsané formou strhující reportáže.
O této záhadné tragédii jsem se poprvé dozvěděla z dokumentu v TV a pak četla všelijaké kompilace, kolující po netu. Kniha čtenáře doslova vtáhne do děje, že se stane jakoby součástí té skupiny mladých turistů, odvážných a možná i trochu z dnešního pohledu lehkomyslných mladých lidí, kteří se nebojácně vypravili do stovky kilometrů odlehlé divočiny. A že to v Rusku divočina opravdu je, o tom není pochyb. Rozlehlé územní celky, kde nepotkáte živáčka celé dny, navíc v zimě.... Prostřednictvím psaných deníků jednotlivých členů skupiny se člověk stane prakticky svědkem jejich putování "v přímém přenosu". A událost, stará téměř 60 let, před očima děsivě ožívá.....
Člověk čte se zatajeným dechem a s mrazením v zádech a opravdu neví, co si o tom myslet, a co za tím je. Mně osobně nejvíce zaujala ta různá barva (zprávy z pitevních protokolů se čtou jako horor) jejich těl a fakt, že od stanu neutíkali , jak je mnohde uváděno na netu, ale naopak šli normální chůzí a jakoby v rojnici.... to je doslova absurdní.
Vyjde pravda vůbec někdy najevo? Přála bych si to už kvůli nim, rozhodně si nezasloužili zemřít za tak hrůzných okolností.

micha-ella
02. března

Knížka se mi velmi líbila. Vlastně jsem se na ní před mnoha lety svým způsobem podílela. Zajímalo by mě, jak dneska žijí příbuzní těch vysokoškoláků, jestli i oni pátrají až dodnes, jak to vlastně bylo. Záhada nad záhady!!

zahadum
25. února

2.2.1959 je dátum kedy "možno" - zahynulo " možno " 9 vysokoškolákov v pohorí Ural. Prečo možno ? Táto dodnes záhadná udalosť ktorá fascinuje aj po rokoch množstvo bádateľov nemá hádam vo svete obdoby. Názov knihy je trošku zavádzajúci....Kto zavraždil....nie je jasné či to bola vražda, v našom prípade hromadná. Určite nejestvuje dodnes žiaden ani len trochu vysvetľujúci dôkaz prečo, ako a kedy zahynuli títo mladí ľudia .... kniha je v podstate súhrn všeobecne známych faktov ktoré nájdete na internete v rôznych podobách. Tu je to šikovne, prehľadne a chronologicky zoradené pod " jednou strechou " Až skoro 40 % tejto knihy tvorí veľmi dobre spracovaná foto-dokumentácia a rôzne náčrtky a mapy. Kniha nefandí žiadnej teórii ani nie je proti žiadnej zaujatá. Dáva jasné ZA a PROTI, všade máte doložený odkaz na materiály a dôkazy. Nevyhýba sa ani myšlienkam,že smrť nemuseli spôsobiť veci z tohoto sveta. Koná to ale v racionálnom duchu a odvoláva sa na všetky možné podobné udalosti vo svete. Nenecháva v čitateľovi pocit,že táto udalosť sa stala presne takto a toto je motív...Nie nie...predostrie kopec faktov, fotiek, výpovedí svedkov, pitevných správ, dobovej reakcii na udalosť a je čisto na Vás čo pokladáte za Vaše ZA a PROTI. Nedávam plný počet vzhľadom na to,že tak 90 % knihy je zadarmo dostupná na internete v podobe videí, fotiek, diskusných fór a kopec stránok sa tejto téme živo venuje. Väčšina informácii je ale v ruskom jazyku a pre tích ktorý neovládajú ruštinu je táto knihy cenná publikácia o tejto mrazivo tajuplnej udalosti. Na záver knihy je pár informácii z dnešných čias ( 2015 a 2016 ) Sú to nové fakty ktoré sa objavili a ktoré podľa mňa ešte viacej zamotali už tak dosť nejasný prípad ako je smrť mladých turistov ktorá bude jedna z najväčších tajomstiev ešte veľmi dlhú dobu.

Podrobný opis tejto udalosti je na stránke:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1nik_%C4%8Eatlovovy_v%C3%BDpravy

MaroCZ
22. února

Paráda! Mrazivé, děsivé,nutící k (marnému) přemýšlení. Přečteno za jeden večer,nemohljsem se odtrhnout. Nebýt literárně poněkud strohého stylu,dal bych 5/5


Autor a jeho další knihy

Martin Lavay

Martin Lavay
česká, 1968

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených4x
v Přečtených59x
v Čtenářské výzvě25x
v Doporučených7x
v Knihotéce21x
v Chystám se číst83x
v Chci si koupit30x