Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4.1312
Dobrodružné, Literatura faktu, Záhady
Vydáno, XYZ (ČR)

Kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

jprst
25. listopadu

Mám rád knihy, které mě donutí shánět si další informace o jejich obsahu, tato je jedna z nich.

sar.janurova
01. listopadu

(+ SPOILER) Za mě je tato kniha po přečtení jedno velké a nevysvětlitelné WOW. Dodnes nikdo neví, co se doopravdy stalo, takže celá tato expedice je jedním velkým otazníkem.
Předem musím říct, že se mi líbí, jakým stylem je kniha pojatá. První polovina knihy mluví o celé této tragédii celkově - díky tomu si člověk, který se s tímto případem nikdy nesetkal, dokáže naprosto přesně uvědomit, co byla celá Djatlovova expedice zač a co se vlastně stalo.
Od druhé poloviny knihy už mi ale přišlo, že autor omílá jedno a to samé pořád dokola - hlavně v části s teoriemi, co se vlastně celé expedici mohlo stát, kdy vypisoval pro a proti dané teorie (nepřišlo mi například podstatné pořád vypisovat, že byly dívky panny - stačilo by to zmínit jednou, případně u teorií, které poukazovaly na to, že jim mohl ublížit někdo jiný).
Občas mi přišlo až unavující, že autor dopodrobna popisuje věci, které například s případem neměly velkou souvislost - k čemu nám je přesný popis nákladního auta, kterým se přepravili z bodu A do bodu B? Pomůže nám síla jeho motoru nějak objasnit, co se tam stalo? Nebo proč musíme u letadel, která pomáhala s pátráním, vědět, jakou měly váhu bez naloženého nákladu a váhu s maximálním zatížením? Pro mě byly některé tyto informace pod čarou nudné, proto jsem se spoustu z nich rozhodla přeskočit, protože pro mě neměly žádnou hodnotu. Tím ale nechci říkat, že jsou obtěžující, někomu tyto informace mohou přijít zajímavé a proto je tedy jednodušší je přeskočit, než je do knihy nedat vůbec.
Trochu nepodstatné mi také přišlo míchání jiného případu na stejném místě k této expedici a nazvat oběť jako "desátým mrtvým". Tyto dva případy spolu kromě toho, že se odehrály na stejném místě a oběť zřejmě expedice jako taková zajímala, nemají nic společného. Oběti se nijak neznaly a neměly na sebe žádnou návaznost.
I přesto dávám knize velmi slušné hodnocení, minimálně za tu první polovinu a nějaké části druhé poloviny si ho zaslouží.

edith79

Je to jako filmový horor. Parta mladých lidí se vydává za dobrodružstvím. Všichni jsou nadšení, plní elánu. Čeká je největší jízda v jejich životě. Ze začátku to tak opravdu je. Jenže potom se něco ošklivě zvrtne a z úžasné jízdy se stává boj o život se špatným koncem. Někdo nebo něco má svůj plán, který prostě nepřežijete. Jenže....ve filmu zpravidla minimálně jeden účastník masakru přežije a divák se ve finále dozví jak to všechno bylo. Co stálo za smrtí party mladých lidí. Jenomže tohle nebyl film. Tohle byla realita. Neskutečně děsivá realita. A odpovědi se asi jen tak nedočkáme. Kniha mě hodně bavila. Je vidět, že autor se věnoval tématu opravdu naplno. Najdete zde spoustu informací, fotek, jmen, zápisků...Jen pravdu, tu asi nezjistíme nikdy.

Jacinda123

Popravde tento príbeh má poriadne desil po celý čas. A keď si pomyslím že je skutočný...

prospero

Příběh lidské blbosti.

Nechci tuhle situaci zlehčovat, ale shrňme si to. I přes varování šéfa lesníků, že se jedná o extrémně nebezpečnou oblast plnou propadlin ve sněhu, silných vichrů a nízkých teplot (ano v tom období tam bylo až -30 stupňů celsia) se skupina studentů vydala v nejhorším období roku stanovat do velmi nebezpečné oblasti, kterou v podstatě ani neznali. Jinými slovy k tomuhle nemuselo vůbec dojít.

Co bych chtěl od Rusáků v padesátých letech, ale na takové "extrémní výpravy" by se měli lidé podrobit několikatýdennímu výcviku pod vedením specialisty na prostředí, což Djatlov evidentně nebyl, když nezodpovědně sestavil skupinu z "kvalifikovaných" děcek jen dle vlastního pocitu, že by to mohli zvládnout, ale co hlavně.. Postavil stan na otevřeném prostranství vystaveném všem těm nepříznivým podmínkám. Postavit stan nad hranicí lesa byla chyba, kdy šlo pravděpodobně o nechuť vracet se zpátky dolů, ztratit výšku a ráno lézt zpět do kopce. Nejvíce mě ovšem dostaly obstrukce, což samozřejmě není nic výjimečného, protože překrucování pravdy, nebo lhání už tak nějak k Sovětskému Svazu a Rusku patřilo už od nepaměti.

Například šéf sportovního klubu polytechnického institutu z nějakých důvodu začal lhát rodičům o tom, že dostal od Djatlova telegram, aby jim zbytečně nepřidělával starosti? Co to jako má být? Ale nejvíce mě dostalo, že údajně den předtím, než pátrací tým oficiálně našel stan, který byl mimochodem podle oficiálního šetření a fotodokumentací úplně zničený, napůl pohřbený pod sněhem a kolem něj žádná těla.. Den předtím byl stan spatřen posádkou letounu Antonov A2, která letěla k hoře a podle jejich svědectví ještě den předtím stál stan naprosto nepoškozený, za dne jasně viditelný a vedle něj se údajně válelo tělo. Dezinformace, nebo opravdu někdo krátce před příchodem pátrací skupiny zametal stopy a udělal to tak, aby to vypadalo co nejchaotičtěji a neřešitelně a rozházel těla všude po okolí? Pokud tomu tak bylo, znamenalo by to jedině to, že ten dotyčný musel být nějak napojený na pátrací akce a musel to být někdo nahoře. A nebo nás pátrací týmy dezinformovaly už od samého začátku a sami se podílely na zakrývání stop? Myslím těch pravých.

Moje teorie..? Já bych řekl, že je zabila ruská kuchyně. Už jste někdy viděli, co těm děckám servírují na školách.. Jako dostat k snídani ovesnou kaši, k tomu kousek párku a černý čaj. To by mi vnitřnosti rozervalo asi taky. Nechci být neuctivý, ale nebudu litovat lidi, co si zabalili několik flašek vodky, zbytečně riskovali a nakonec na to doplatili.

I když musím uznat, že je to pěkná záhada a hnojná půda pro stovky spekulací a braků jako je tento.

a.k

Téma skutečné záhady úmrtí devíti členů Djatlovovy výpravy na Uralu mě moc lákalo. Možná jsem čekala více beletristický způsob zpracování, ale i přesto soubor výpovědí, deníkových záznamů a fotografií (špatné kvality odpovídající době) mělo určitou vypovídající hodnotu. Vlastní příběh je prokládaný bližším vysvětlením použitých termínů, kdy se s encyklopedickým pojetím dozvíte často nesouvisející zajímavosti o flóře, uralských domorodcích, nebo třeba i o vojenské technice. Ač by tyto části mohly být vnímány jako záměr k natahování délky knihy, byly zajímavé a mě to kupodivu bavilo. Kniha nabízí i řadu hypotéz, které jsou spojovány s úmrtím členů expedice, a jejichž pravdivost je následně vyvrácena. Nevadily mi ani tak opakující se, stále stejné závěry u popření hypotéz, ale závěrečný obsah filmu nebo počítačové hry, které vznikly na motivy této tragické události, už dělaly dojem uměle nastavovaného počtu stran.

Ivka82

O případu už jsem dříve četla něco z jiných zdrojů, ale tato kniha všechny informace pěkně uspořádala. Poznámky pod čarou mi nevadily, občas jsem se dozvěděla něco zajímavého, co mě nezajímalo, to jsem přeskočila. Celkově se mi kniha líbila, jediné co mě neskutečně štve je, že se nikdy nedozvíme, co se tam vlastně stalo a proč.

Warty

Na knihu jsem se těšila, záhadná smrt devíti lidí slibovala zajímavé čtení. A zhruba první polovina taková opravdu byla (až na někdy dost rušivé poznámky pod čarou, které byly v mnoha případech zbytečné). Zbytek knihy mi tak trochu připadal jako sborník bulvárních příspěvků. Z tohoto důvodu dávám jen tři hvězdy. Škoda.

literatura faktu Djatlovova expedice záhady

Martin Lavay