Thalin Thalin komentáře u knih

Šance Šance Jackie Collins

Já podobným knížkám obvykle moc nedám. Ale kamarádka mi Šanci půjčila, že jde o jednu z jejích oblíbených knih a oblíbenou sérii. Trošku mě tím překvapila, protože je fanynkou hlavně krvavých detektivek nebo fantasy a tím spíš mě zajímalo, čím ji tahle série chytla. Čtivé, napínavé, mnoho zvratů, sympatické ale naprosto nesympatické postavy, o kterých stejně dál chcete číst. Bavilo mě to a přečetla hned jsem několik dalších pokračování.

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Nazvala bych to asi takovou milou oddechovkou. Knížka se četla dobře, děj se netáhl a i když šlo o vážné téma, bylo pojaté poměrně s humorem. Louisa mi přišla sympatická a místy správně praštěná. A Emilia jí ve filmu dala i jasnou podobu, která mě taky bavila.

To To Stephen King

Já se pořád nemůžu rozhodnout, jestli se mi to líbilo nebo ne a to i dlouho po přečtení knihy. Rozhodně nemusela být tak dlouhá. Já nemám problém si přečíst pořádnou bichli, ale tady bylo tolik (místy naprosto zbytečné) vaty, že mě to až nutilo občas přeskakovat řádky, protože to zkrátka bylo moc.
Pozitivní bylo, že to ve mě místy vyvolávalo přesně ten pocit, který asi mělo. Napětí, obava co se stane postavám i dál v ději, místy znechucení nad podrobným popisem. To vše beru jako plus. Až tedy na ten konec a ten pro mě byl poměrné veliké "Jakože cože?" a opět to bylo spíš mínus. Možná kdyby postavy byly starší, ale takhle to prostě bylo něco u čeho se mi znechucením zvedal horní ret do grimasy a zhoršilo to dojem z knížky jako takové.

19.04.2022 3 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Knížku jsem si přečetla až po filmu. A přiznám se, byla jsem po filmu lehce zmatená a proto jsem po knize sáhla. A až díky ní některé věci pochopila. Knížka se mi líbila, styl vyprávění vcelku taky a brala jsem to jako lehčí akční čtení. Takže splněno.

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Četla jsem jako puberťačka a do teď si nějaké pasáže pamatuju. Bavilo mě to, celá série. A Rose a Dimitri byli dlouho můj oblíbený pár. Je to taková ta správná teen četba, kdy jen nečekáte, kdy spolu na to ti dva vletí a podrobný popis toho nebo kdy ji promění, jak to bývá u jiných upířích knížek. Tady je to trošku jinak a asi proto se mi to tak líbilo.

16.04.2022 5 z 5

King King T. M. Frazier

Dočíst tuhle knížku mi trvalo hrozně dlouho. Odkládala jsem ji a jo, i přeskakovala. Nejsem žádná cukrová panenka, ale těch vulgarit tam na můj vkus bylo prostě moc a hrozně mi to rušilo dojem ze čtení. Snad není tak těžké napsat aspoň stránku bez toho, aby se tam nejméně 3x neobjevilo "zasraný" a 5x "sračka" A to byly ty mírnější výrazy. V kombinaci s jinak spisovným stylem se to dost tlouklo, vypadalo to prostě hrozně.
Děj taky nic moc a žádná z postav, možná až na Preppa tu není sympatická. King je drsný jak šmirglpapír, ale bez neustálého nadávání by vlastně neměl osobnost a Doe ji nemá tak jako tak. A za oslovení "mládě" by chlap měl dostat pár facek. Dějově prostě nic moc a navíc se to špatně četlo.
A ta korekce? Chyby? Hrůza. Příběh měl možná potenciál, ale tohle, spolu s tou tunou nadávek, mě prostě hrozně odradilo to dál zjišťovat, ani ten konec mě nijak nenavnadil na další díl.

15.04.2022 1 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Ke knize jsem se dostala přes seriál, který na mě všude skákal a tak jsem mu dala šanci. Místy mě to bavilo, ale ten boom kolem toho jsem nechápala. Knihy tu na mě v populárních taky pořád skákaly, tak jsem si chtěla ověřit jak moc se seriál liší. A asi je dobře, že se liší, protože seriál je lepší, než kniha.
Vůbec mi neseděla doba, v které se to má odehrávat. Autorka si kdo ví proč vybrala éru, s kterou ale neumí pracovat. Když si člověk přečte něco jiného od jiných autorů, co se má odehrávat ve stejné době, tak tohle prostě vypadá jen jako fan fikce. A tak jsem to taky brala. Ne že by od harlekýnky člověk čekal něco převratného, ale nějak nechápu, čím ty knihy (i seriál) všechny tak uchvátily.

15.04.2022 2 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

(SPOILER) Knihu jsem přečetla během jednoho dopoledne, tak dobře se mi četla. Děj vcelku plynul a po dlouhé době jsem u knihy nenarazila na žádnou z hlavních postav, která by mi nějak lezla na nervy, což se mi bohužel u YA poslední dobou stává často. Nemám moc co vytknout, nenudila jsem se, příběh byl čtivý. Možná až na zkoušky. Ty mi přišly lehce nedotažené. Šlo spíše o popravy, v podstatě žádnou by nebyla schopna přežít bez pomoci...Ale budiž, člověk stejně tak nějak tušil, že je musí přežít, když je to série :D Některé věci, například Jarenův původ, mi byly vcelku jasné brzo, ale něco mě i překvapilo. Další díl si určitě přečtu.

29.03.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Massovou mám ráda, vždy si ji přečtu s chutí, na pobavení i odreagování. Ale narovinu, Nesta nikdy nebyla moje oblíbenkyně. Vlastně mi dost lezla na nervy, i když to asi někdy měl být účel. Ale aby vám lezla skoro celou dobu na nervy hlavní postava, to už tak dobrý není. Většina děje se točí okolo její nabručenosti, nafoukanosti, arogantnosti a dětské vzpurnosti.
Kdyby toho prožila alespoň polovinu, co její sestra v předchozích dílech, měla bych možná pro její chování trošku pochopení, ale takhle mi to moc nešlo. Ano, jistě měla nějaký důvod být naštvaná, ale vážně bylo nutné to dávat najevo každým getsem, slovem a naprosto každému, s kým přišla do styku? Akorát mi tím lezla na nervy víc, než v předchozích dílech. Situace zachraňoval a odlehčoval Cassian, ostatní postavy tam byly spíš do počtu, aby se to celé jen netočilo kolem melancholie hlavní postavy. Jako vždy to bylo čtivé, ale chyběl mi tam víc nějaký děj. Měla to udělat jako povídku mimo linku třeba ve formě jejího deníčku, který by byl tak o polovinu kratší a bylo by to. Osobně jsem si už na začátku říkala, proč je vůbec nutné psát knihu jen o ní...Prostě mě to trošku zklamalo.

06.03.2022 2 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Osobně se mi oba díly dobře četly, i přesto že jsou spíš v učebnicovém stylu. Ale napsané tak, že mi nedělalo problém se do textu začíst. I po letech, si pamatuju spoustu informací z nich a nenechala jsem si ani ujít přednášky s panem Drbohlavem, které tomu všemu ještě dodaly další rozměr. Rozhodně zajímavé počtení a sonda do něčeho, nad čím se běžně člověk zase tolik nezamýšlí.

05.02.2022 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Na seriálu jsem vyrostla a zbožňuju ho. Knihy jsem dlouho odkládala ze strachu, že mě zklamou, jako tomu bylo u některých dílů Stopařova průvodce. Ale nestalo se. Dozvíme se něco víc ze života postav před naloděním na Trpaslíka a i ostatní linky kolem mě chytly. Líbí se mi, že tu jsou věci vysvětlené jinak, než v seriálu, trošku hrubších stylem. Přeci jen, seriál zná hodně lidí zpaměti, byla by nuda číst jen jeho přepis. A že je trošku vulgárnější mi taky dává smysl. Vždyť Lister je hovádko z dělnické třídy a vagabund, takže je to takové autentičtější. Bavila jsem se.

10.01.2022 5 z 5

Gabrielovo inferno Gabrielovo inferno Sylvain Reynard

Tohle bylo, jednoduše řečeno, zbytečně zdlouhavé a nudné. A plné klišé. Vážně ještě někoho baví pan parchant a cudná, nevinná panna, kteří k sobě zahoří a ze zmetka je najednou přeslazený medvídek, co se jen stará o svou nevinnou krásku, aby třeba náhodou neumřela hlady? Zkusila jsem druhý díl a s protáčením očí ho odložila po sto stranách. Zbytečná, stokrát opakovaná limonáda bez nějaké akce a zábavy. Pobavil mě název série. Tohle nebylo hříšný, ani vášnivý, u toho by usnula i znuděná jeptiška.

10.01.2022

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Po velikém zklamání z Prázdných slibů jsem po téhle knížce nesahala s kdo ví jakým očekáváním, protože na mě taky odevšad vyskakovala.
Spíš jsem jen chtěla nějakou oddechovku, která zněla, že by mohla mít trošku originálnější náměť. I když trošku trvalo, než se to rozjelo a prvních sto stran jsem se trošku přemáhala ke čtení, ale nakonec se to rozjelo.
Trošku mě štvala ta situace kolem Povznesení, které jsem ze začátku vůbec nerozuměla, ale to bylo spíš vedlejší.
Nejvíc mě tu bavil Hawk, podobní provokatéři bývají zábavní, i když to místy bylo trošku přehnané. I když ke konci bylo rozporuplné chování obou jak na houpačce, ale vcelku to ušlo. A víc od podobných knih nechci. Ale uvidím, jestli se pustím i do dalších dílů.

23.11.2021 3 z 5

Bentley Bentley Melanie Moreland

Ano, je to čtivě napsané, místy vtipné... ale trošku nuda.
Velmi předvídatelné a naivní. Ne že by člověk od knihy tohohle typu čekal něco převratného, ale aspoň trošku něčeho víc by to chtělo. A ne pořád to samé dokola. Jako vážně. To je nějaká osnova nebo pravidla, co musí obsahovat tyhle romány? Zvláště když jde o erotické scény. Z věty "Udělej se pro mě" se mi už regulérně dělá zle, jak se v každé takové knize objeví aspoň pětkrát.
Ale číst se to dalo, ne že ne, prostě taková nenáročná oddechovka. Není to psané táhlým nudným stylem, ale obsahově se to jen těžko odliší od milionu dalších knih psaných stejným stylem, se stejně nezajímavými hrdiny ve vzorci "bohatý-chudá, ale cestu si k sobě našli"

14.11.2021 2 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Páni, kdyby se Blacková, Maasová a Cassová spojily a autorku téhle knihy zažalovaly za plagiátorství, tak by to vyhrály na plné čáře. Já chápu, že je už dnes těžké vymyslet ve fantasy (a literatuře obecně) něco vážně originálního, ale tohle je tak do očí bijící.

Jo, pokud člověk knihy od zmíněných autorek nečetl, tak věřím že se mu kniha bude líbit. Ale pokud je četl nebo je má dokonce rád, bude mu tohle připadat jen jako vykrádačka.
Už to krásně shrnula dianaxn.
Kniha nepracuje snad s žádnou vlastní myšlenkou. Nejvíc mě tam zaráží okopírovaný koncept ze Selekce. Proč, k čemu? S myšlenkou dvanácti potencionálních nevěst se tam vlastně vůbec nepracuje a ani jedna z dalších jedenácti, až na krátké mihnutí, tam nijak nevystupuje. Úplně zbytečná vata. Nebo jen měla autorka problém vymyslet vlastní způsob, jak Brie do paláce dostat a udržet ji tam?
Za mě veliké zklamání. Čekala jsem inspiraci nebo podobný svět, jak je slíbeno v popisku a ne mix všeho, v čele s nezajímavou hrdinkou. Přijde mi, že si Ryanová všechny ty knihy přečetla a pak se rozhodla splácat vlastní verzi.
Ne moc povedeně, bohužel.
Na odpad to není, číst se to dalo. A neznat ty knihy, možná si to užiju, ale víc jak jednu hvězdu dát nemůžu. Je to jen taková prázdná oddechovka. Další díl si možná, ale jen možná přečtu jen proto, abych zjistila co dalšího zvládne tahle spisovatelka vykrást.

01.11.2021 1 z 5

Kavárna šílenců Kavárna šílenců Laurell K. Hamilton

S odstupem let čtu sérii znovu a teď vidím věci, které jsem dřív tak nevnímala. Asi v půlce knížky mi došlo jedno. Anita je vlastně strašně nepříjemná osoba. Odmítavá, nepřístupná, puritánská "stará mladá", pro kterou je Ne univerzální odpověď na vše a každý, i nevinný rozhovor, dokáže otočit v hádku nebo rovnou rvačku. Některé pasáže jsem vyloženě přeskakovala, protože k čemu třeba je v ději několikastránková hádka s někým, kdo ji nechce pustit na místo činu a vygraduje to pomalu až v přestřelku? Prostě spousta zbytečných hádek a popisů, co měl kdo zrovna na sobě.

Já oceňuju její černý humor a cynismus, inteligenci a schopnost pohotově jednat, ale ten přehnaný důraz na to, že ona je ta veliká silná ženská (ovšem s neustálým připomínáním, jak je malinká), která vše zmákne a nikoho nepotřebuje, mě trošku štval. Proč ta neustálá potřeba být za hroznou hrdinku a drsňačku? Taky mi je záhadou, proč by před ní tolik chlapů padalo pomalu na kolena, když je i na svého přítele vlastně pořád hnusná. Jo, nikdy nejí, nikdy nespí, což asi na náladě nepřidává (další autorčin počin, který mě trošku štval, jako by tyhle silné drsňačky nesměly nikdy spát a jíst) ale stejně. Její puritánství je taky kapitola sama o sobě. Prostě mi místy přijde, jako zapšklá životem otrávená dáma a ne holka kolem pětadvaceti. Jistě, to čím se živí a co se jí stalo asi moc na optimizmu nepřidává, ale nemyslím si, že z ní musela autorka dělat takovou jedovatou negativistku.
Ale oceňuju, že se tu děj trošku posouvá a svižně jede, i když to tady vážně působí, jako přípravné pole na následné orgie v dalších knihách. Ale dobře se to čte, pořád se tam něco děje a je to proloženo vtipnými poznámkami, takže dokážu přehlédnout i to, jaká Anita je. Ale znát někoho takového v reálu, vystřelím tu ženskou na měsíc.

13.04.2021 3 z 5

Už nejsem vaše dcera Už nejsem vaše dcera Karin Jäckel

Četla jsem už několik knih na stejné nebo podobné téma, ale tohle je rozhodně to nejsilnější, nejhorší, nejodpornější a místy jsem četla s velikým znechucením. Psychicky mi z toho bylo úzko, fyzicky skoro až zle. Ale stejně jsem se nemohla odtrhnout a musela to dočíst. Šílené.
Nechápala jsem jen dvě věci. Že to Monika byla schopná vydržet (A neutéct-nevrhnout se dávno pod vlak) tak dlouho a že ta kreatura dostala jen osm let. A matka nejspíš nic. Tam spravedlnosti tedy nebylo učiněno za dost a oběť bude trpět až do smrti. Na stranu druhou, nesedělo mi tam hned několik věcí, hlavně pak časově a přesné popisky z doby, kdy byly Monice třeba dva nebo tři. To ubírá na reálnosti.

01.02.2021 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Já snad ani nechci chápat, co puberťačky tak děsně rajcuje na těchto neuvěřitelně toxických vztazích, v čele s manipulativním a agresivním hovadem a blboučkou nánou, která mu to žere. Stát se vám to v reálu, brečíte mámě do klína, jak je na vás zlej neb ho rovnou rozcupujete na twitteru\instagramu, v rámci ubulenýho videa. Nedočetla jsem, hrozná hovadina.

03.01.2021 odpad!

Mezi elfy proti své vůli Mezi elfy proti své vůli Sandra Regnier

Začneme něčím pozitivním a to, že se kniha dobře a rychle čte. Ale stejně, jako mnoha dalším, mi neunikla ta tuna chyb, hrůza. Každopádně, tím asi to pozitivní končí.
Kdyby hned na začátku nebylo řečeno, že se to má točit kolem něčeho z fantasy světa, tak to člověk nemá z děje skoro jak poznat. Nějak se to začne točit kolem fantasy světa prakticky až ke konci, jinak jde nudnou a průměrnou středoškolskou romanci plnou klišé, s nudnou a často otravnou hlavní hrdinkou v čele. Ani hlavní hrdina nebyl ničím zajímavým a spousta situací působila jen jako snaha nějak "zajímavě" vyplnit děj nějakým převratem (jako celebrita na scéně) ale vůbec to nefungovalo. Další díly číst určitě nebudu. Nuda a nezajímavé. Nechápu, proč si autorka zvolila téma s elfy, když s tím evidentně vůbec neumí pracovat a neměla to očividně ani nijak vymyšlené.

21.11.2020 1 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Nedokázala jsem se do toho ponořit, knihu jsem pořád odkládala a četla jsem to na můj vkus moc dlouho. Marťan mě bavil mnohonásobně víc.

14.09.2020 2 z 5