Labyrint: Útěk

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/180973/labyrint-labyrint-utek-kk5-180973.jpg 4.31736
Série:

Labyrint (1.)

Originální název:

The Maze Runner (2009)

Žánr:
Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (359)

Přidat komentář
Dodee
05. března

První jsem viděla filmy (vzhledem k tomu, že na filmy moc nejsem, tak mě k tomu přitáhl přítel, který má rád tuhle sérii filmů), docela mě to chytlo a tak jsem neváhala a šla do kina na premiéru 3 dílu. Vzhledem k tomu, že jsem netušila, že existují filmy, tak jsem nevěděla ani o tom, že existují i knížky. Když se přítel jen tak mezi řečí zmínil, že je to podle knižních předloh, málem jsem mu vynadala, že to taky mohl říct dřív. No, okamžitě jsem letěla do knihovny a všechny tři si půjčila. Dlouho jsem hledala něco, co by bylo něčím nové a zaujalo mě to - a našla jsem. Knížku jsem měla přečtenou během dne a půl (musela jsem to, bohužel, proložit trochou spánku a povinnou docházkou do zaměstnání). Naprosto mě uchvátila. Oproti filmu je tam toho mnohem víc a to mě baví. No co Vám budu povídat. Musela jsem si celou sérii koupit, aby zaujímala místo v mé knihovně, protože jsem ji určitě nečetla naposledy. Za mě to autor zvládl na výbornou, filmaři na ... tři mínus. Bohužel. Navíc, jako bonus, mě čtení Labyrintu naučilo dvě věci: 1. Mít ráda sci-fi knížky. 2. Spoustu nových slov, které ze svého slovníku už asi nikdy nedostanu :D

bara5465
03. března

A c h B o ž e. OIproti filmu katastrofa, jsem ráda, že filmaři vypustili některé nefungující kraviny, pocta pro ně!
Co se dále knížky týče, všechny postavy stejné, všechny debilní, zabedněné. Zápletka je taková pitomoučká. Kniha psaná pro masy.

ardeas
28. února

Zo začiatku som mala veľký problém sa začítať, no potom sa to poddalo. Nemôžem si pomôcť, ale táto kniha mi príde ako kombinácia Divergencie a Hier o život. Niečo z toho, niečo z tamtoho a plus faktor absolútnej nevedomosti, o čo vlastne ide.
Ale má to niečo do seba. Knihy čítam skôr ako filmy, takže s týmto nemám problém, ale stále mám pocit, že je niečo zle. Môžno je to štýlom, aký zvolil autor, ale niečo tomu chýba. Som zvedavá ako sa to rozuzlí. Tento komentár píšem už po prečítaní 2 knihy, takže v trojke už sa hádam aj niečo dozviem, na čo to všetko bolo dobré :D

P.S.: sorry za "niečo", akosi som ho veľakrát použila v priebehu 1 komentára :DD

žvejka
28. února

Mám přečteno dvakrát. Kniha má spád, neustále drží čtenáře v napětí. Bavil mě i slang, který si placeři vymysleli. Mohu jen doporučit. Poslední dobou vyšlo několik sérií o vzpouře mladých lidí vůči systému apod. tato je i přesto originální. Jen je škoda filmů, které se knižních předloh moc nedrží..

Etule
21. února

Mám trošku rozporuplné pocity. Nejspíš jsem hodně ovlivněna tím, že jsem jako první viděla všechny tři filmy a teprve potom jsem se pustila do prvního dílu knihy. Překvapivě mi to trvalo docela dlouho, ale to spíše kvůli krizi, než kvůli tomu, že by kniha byla špatná.
Je to poměrně jiné, minimálně v těch zásadních (z mého úhlu pohledu) věcech oproti filmu. Přesto se mi to líbilo, ačkoliv jsem věděla, co se stane. :) Čtivé, napínavé a rozhodně zajímavé. Oblíbila jsem si v knize stejné postavy jako ve filmu, ačkoliv tady vedl Newt, oproti oblíbenému Minhovi, kterého miluju ve filmu. Tady ale taky. :D Tak uvidíme, jak se poperu s dalšími díly.

Viky007
10. února

Tenhle čón Dashner rozhodně není žádný plopák! Bylo to velmi čtivé, napínavé, místy děsivé a nechyběly ani sympatické postavy, zejména Thomas, Minho a Newt. Konec mi přišel trochu zmatený, ale hádám, že se to v dalším díle vyjasní. Tož jdu na to!

aginecka
10. února

Žádný zázrak, ale dystopie přesně taková, jaký má být. Napívaná, svižná a návyková.

Aires
09. února

Skvělá kniha :) Ale přiznám se, že film mám radši. Je to asi poprvé, co mám raději filmy než knihu. Příběh je perfektní. V knize mi však nesedí autorův styl psaní a zmatený začátek, kdy tam jsou samé zvláštní výrazy. Čóni. Baža. Futrálníci. No je toho více. A ani Thomas na mě v knize moc nezapůsobil. Ve filmu je celkem sebejistý a odhodlaný hrdina, tady je vyplašený přesně jak ten bažant, za kterého ho všichni mají :D

DracoMalfoy
01. února

Výtečný příběh, moc mě to bavilo. Sympatické postavy, tak uvidíme jak na tom budou další díly.

MichaelaMendes
28. ledna

Kniha je opravdu skvělá. Je chytlavá a skvěle napsaná. Úžasně se čte. Film je jiný, za což jsem ráda, protože i když mají stejný název a stejné jména postav, jsou to dva odlišné příběhy a to mám opravdu ráda.

ziriant
12. ledna

Chytlavé již od začátku, ale na film se nejspíš nepodívám, abych si nezkazila dobrý dojem z knihy. Sice se sem tam objeví nádech dětinskosti příběhu, který trochu narušuje reálnost, ale kniha není "klasickou" průměrnou dystopií, takže hodnotím nadprůměrně. Jen opět nejsem úplně spokojená se závěrem, i když uvidíme v dalším díle...

evca7271
04. ledna

za me super kniha ani spat me nenechala dokud jsem ji neprecetla

Amia
29.12.2017

Dalece předčila očekávání. Film je v závěru a některých detailech odlišný. Jsem zvědavá na Scorch Trials.

Lenka.Vílka
18.12.2017

Čteno poprvé před dvěma roky. Dalo se, ale nějak mi kniha nesedla. Narozdíl od příběhu. Dala jsem původně tři hvězdy a můj komentář nebyl taky nic moc. Nedávno jsem viděla film a ten mě prostě bavil. Hned jsem se podívala na druhý díl. Proto jsem knize dala druhou šanci a smazala původní komentář. Jak dopadla druhá šance? Lépe než ta první, ale o moc ne. Ale na začátek: film je lepší než kniha. A to se moc často nestává.
Vadí mi autorův styl psaní, protože mě jednoduše nedostal. Škoda, protože příběh mě bavil. Druhý díl si nepřečtu, ale na další díl filmu se těším. Není to tím, že nerozumím partě kluků, který se chovají jako kluci (je mi jasné, že by to vyznělo úplně jinak, psát knihu žena). Třeba takový Rudý úsvit mě dostal. V tomhle případě dávám ruce pryč.

_Peprmintka_
13.12.2017

Poutavé, čtivé a neskutečně hloupé. Dokud se děj drží v labyrintu, je to vlastně taková fajn akční teen kravina, kterou není důvod kritizovat, protože plní svůj účel - baví tím návykovým způsobem, jakým to umí právě dystopické YA knihy a zažere se čtenáři pod kůži. Ale když se začne vše vysvětlovat, mám chuť jít hlavou proti zdi a knižkou zatopit k pecu. Taková patlanina.

Whobey
06.12.2017

Labyrint jsem přečetla velmi rychle. Nevím, čím to bylo, snad tím, jak jsem se snažila odhalit tajemství Labyrintu, vymazaných vzpomínek, možná to bylo i tím, že Dashner píše krátké kapitoly, které zakončuje něčím zajímavým.
Knížka se čte dobře, příběh mi připadá zajímavý, Dashner udržuje čtenáře v napětí po celou dobu, takže zatímco se mi hlavou honilo tisíce otázek, tak dějová linka ubíhala šílenou rychlostí kupředu. Napínavé, poutavé.

Za mě plné hodnocení, opravdu jsem si čtení této knihy užila. Pro milovníky podobnéo žánru zcela doporučuji. :)

jaja1989
30.11.2017odpad!

Nemuzu casto rict, ze je film lepsi nez kniha.
Nuda uz od zacatku.

Disinka
20.11.2017

wow, z této knihy jsem byla naprosto unešená a hned jsem shaněla a čekala na další díly... za čas si určitě přečtu znovu ;)

Eidalon
13.11.2017

První díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii – nebo přesněji řečeno příběhu odehrávajícího se někde v budoucnosti, kde lidstvo skomírá na základě přírodní katastrofy ze stran své mateřské hvězdy a zároveň čelí produktu své nabubřelosti v podobě viru, který byl vyvinut pro jiné účely a který se nakonec pro lidstvo stal osudným.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Tento postup autor v knihách „legalizuje“ jako testování vybraných jedinců pro něco, co je čeká dál, a nebere si žádné servítky.

Spočinutí v „ráji“ těch, co nakonec všechny útrapy přestojí je sice hezký happy end, ale již se moc nedozvíte, kam byli vlastně teleportováni a co se stalo se Zemí jako takovou.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)

postrach
09.11.2017

Stačil začátek a posledních 10 stránek.Všechny tři díly,by se daly shrnout do jednoho dílu.Vulgární vyjadřování puberťáků a jejich chování, normální.Zvlášť na místě a v situaci,ve které se nacházejí.Knihy,jso spíše určené puberťákům a mladším čtenářům.Film,by se mi,myslím nelíbil.

juni
21.10.2017

Na knihu jsem přišla, díky filmu, do kterého jsem se zamilovala. Myslela jsem si, že film je naprosto úžasný, ale to jsem si ještě nepřečetla knihu :). Kniha byla naprosto úchvatná, a proto jsem si na ni udělala referát a doporučila celé třídě. Honem jsem běžela pro pokračování.

jarynek
21.10.2017

Film jsem neviděl, ale očekávání podle hodnocení byla velká. Samotný nápad nebyl špatný, avšak vše hrozně sráží chování a popis postav. Těžko se hledá někdo sympatický (čemuž vévodí hlavní hrdina) a mnohdy mi přišlo jednání hlavních hrdinů i dost nelogické a odporující jejich postojům, které vyjadřovali o pár desítek stránek dříve.

Nikiny
13.10.2017

Nejprve jsem viděla film, kolikrát už jsem to tak měla a pak knížka byla naprosto skvělá, tady tato kniha se stala jednou z mála, kde byl film asi lepší. Možná to bude tím, že mi neseděl styl psaní autora. Bylo to takové, jak to říct, "tvrdé" jakoby tvrdě napsané, takové kostrbaté. Myšlenka děje nápaditá, jen to vyprávnění pojmou trochu víc "živě", maličko mi přišlo, jakoby to napsal stroj, že by rmut :-D

silvinka12
19.09.2017

Skvělý nápad, ale ten styl psaní mi moc nepadl do oka. Nevím, možná to je tím, že plno knih je psáno z pohledu hlavní postavy. Tahle kniha neměla jako některé knihy takovou moc abych se nechtěla od toho odtrhnout a číst dál. To je jediné co bych vytkla, ale jinak fajn kniha.

miska98
17.09.2017

Zajímavý námět, dystopie je už docela vyčerpané téma, ale Labyrint je originální a poměrně čtivý, jen v některých pasážích malinko zdlouhavý, ale zas tak moc to neruší. Celkově spokojenost, jdu na další díl.

Kate_Hall
16.09.2017

Občas jsem si nějaké věci nedokázala vůbec představit, což mě trochu zadržovalo u čtení knihy. Jinak byla kniha nádherná, čtivá, s dobrým dějem. Pro mě byla rozhodně lepší než film, až se mi skoro zdá že ve filmu bylo 20% děje jinak...

-LaraRead-
15.09.2017

Ačkoli jsem někoho slyšela říkat, že po několika knihách se může stát, že bude dystopie všechna na jedno brdo, můžu s potěšením oznámit, že tahle se vymyká průměru. Na každé stránce vyskakují otázky, na které dostanete odpověď v zápětí a nemůžete se dočkat další stránky. Hlavně doporučuji přečíst před shlédnutím filmu. A taky varuju, že se nejspíš zamilujete do Minha.

Janek
10.09.2017

Film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. Námět je skutečně originální, text je čtivý a příběh napínavý, jen na některých místech se mi knížka zdála zbytečně zdlouhavá.

Alča31
06.09.2017

Knihu se chystám číst ostatně tak jako další díly ale zatím jsem přesvědčená že to bude bomba ! Já labiryntem v podstatě žiju od doby co mi film ukázala kamarádka Labirynt miluju. Nevím tedy jak kniha ale film je můj nejoblíbenější , a Newt nejoblíbenější postava tak uvidím jak to bude v knížce

teer.h
06.09.2017

Jako většina lidí, jsem viděla první díl. Dokonce i druhý díl. Knihu jsem dostala k vánocům a dostala jsem se k ní až teď.
A moc se mi to líbilo! James má super styl psaní, který se skvěle čte. Další věc, co se mi na knize líbí jsou krátké kapitoly... nemám ráda když jsou dlouhé, takže další plus :)
Dále se mi moc líbilo, jak byly některé části vtipné...jak si v duchy vždy Thomas říkal, že by nejradši vstal a zatleskal... živě jsem si představila a musela se smát :D
Velmi se těším na druhý díl a hned ho začínám číst :) Za mě 5 hvězdiček. (S filmem to srovnávat nebudu, nikdy žádný film není stejný jako knížka.)