Labyrint: Útěk

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/180973/labyrint-labyrint-utek-kk5-180973.jpg 4.31639

Labyrint (1.)

The Maze Runner (2009)

Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Euromedia

Disinka
včera

wow, z této knihy jsem byla naprosto unešená a hned jsem shaněla a čekala na další díly... za čas si určitě přečtu znovu ;)

Eidalon
13. listopadu

První díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii – nebo přesněji řečeno příběhu odehrávajícího se někde v budoucnosti, kde lidstvo skomírá na základě přírodní katastrofy ze stran své mateřské hvězdy a zároveň čelí produktu své nabubřelosti v podobě viru, který byl vyvinut pro jiné účely a který se nakonec pro lidstvo stal osudným.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Tento postup autor v knihách „legalizuje“ jako testování vybraných jedinců pro něco, co je čeká dál, a nebere si žádné servítky.

Spočinutí v „ráji“ těch, co nakonec všechny útrapy přestojí je sice hezký happy end, ale již se moc nedozvíte, kam byli vlastně teleportováni a co se stalo se Zemí jako takovou.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)

postrach
09. listopadu

Stačil začátek a posledních 10 stránek.Všechny tři díly,by se daly shrnout do jednoho dílu.Vulgární vyjadřování puberťáků a jejich chování, normální.Zvlášť na místě a v situaci,ve které se nacházejí.Knihy,jso spíše určené puberťákům a mladším čtenářům.Film,by se mi,myslím nelíbil.

juni

Na knihu jsem přišla, díky filmu, do kterého jsem se zamilovala. Myslela jsem si, že film je naprosto úžasný, ale to jsem si ještě nepřečetla knihu :). Kniha byla naprosto úchvatná, a proto jsem si na ni udělala referát a doporučila celé třídě. Honem jsem běžela pro pokračování.

jarynek

Film jsem neviděl, ale očekávání podle hodnocení byla velká. Samotný nápad nebyl špatný, avšak vše hrozně sráží chování a popis postav. Těžko se hledá někdo sympatický (čemuž vévodí hlavní hrdina) a mnohdy mi přišlo jednání hlavních hrdinů i dost nelogické a odporující jejich postojům, které vyjadřovali o pár desítek stránek dříve.

Nikiny

Nejprve jsem viděla film, kolikrát už jsem to tak měla a pak knížka byla naprosto skvělá, tady tato kniha se stala jednou z mála, kde byl film asi lepší. Možná to bude tím, že mi neseděl styl psaní autora. Bylo to takové, jak to říct, "tvrdé" jakoby tvrdě napsané, takové kostrbaté. Myšlenka děje nápaditá, jen to vyprávnění pojmou trochu víc "živě", maličko mi přišlo, jakoby to napsal stroj, že by rmut :-D

silvinka12

Skvělý nápad, ale ten styl psaní mi moc nepadl do oka. Nevím, možná to je tím, že plno knih je psáno z pohledu hlavní postavy. Tahle kniha neměla jako některé knihy takovou moc abych se nechtěla od toho odtrhnout a číst dál. To je jediné co bych vytkla, ale jinak fajn kniha.

miska98

Zajímavý námět, dystopie je už docela vyčerpané téma, ale Labyrint je originální a poměrně čtivý, jen v některých pasážích malinko zdlouhavý, ale zas tak moc to neruší. Celkově spokojenost, jdu na další díl.

Kate_Hall

Občas jsem si nějaké věci nedokázala vůbec představit, což mě trochu zadržovalo u čtení knihy. Jinak byla kniha nádherná, čtivá, s dobrým dějem. Pro mě byla rozhodně lepší než film, až se mi skoro zdá že ve filmu bylo 20% děje jinak...

-LaraRead-

Ačkoli jsem někoho slyšela říkat, že po několika knihách se může stát, že bude dystopie všechna na jedno brdo, můžu s potěšením oznámit, že tahle se vymyká průměru. Na každé stránce vyskakují otázky, na které dostanete odpověď v zápětí a nemůžete se dočkat další stránky. Hlavně doporučuji přečíst před shlédnutím filmu. A taky varuju, že se nejspíš zamilujete do Minha.

Janek

Film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. Námět je skutečně originální, text je čtivý a příběh napínavý, jen na některých místech se mi knížka zdála zbytečně zdlouhavá.

Alča31

Knihu se chystám číst ostatně tak jako další díly ale zatím jsem přesvědčená že to bude bomba ! Já labiryntem v podstatě žiju od doby co mi film ukázala kamarádka Labirynt miluju. Nevím tedy jak kniha ale film je můj nejoblíbenější , a Newt nejoblíbenější postava tak uvidím jak to bude v knížce

teer.h

Jako většina lidí, jsem viděla první díl. Dokonce i druhý díl. Knihu jsem dostala k vánocům a dostala jsem se k ní až teď.
A moc se mi to líbilo! James má super styl psaní, který se skvěle čte. Další věc, co se mi na knize líbí jsou krátké kapitoly... nemám ráda když jsou dlouhé, takže další plus :)
Dále se mi moc líbilo, jak byly některé části vtipné...jak si v duchy vždy Thomas říkal, že by nejradši vstal a zatleskal... živě jsem si představila a musela se smát :D
Velmi se těším na druhý díl a hned ho začínám číst :) Za mě 5 hvězdiček. (S filmem to srovnávat nebudu, nikdy žádný film není stejný jako knížka.)

BeyondHorizon

Knihu mi doporučila kamarádka a nezklamala mě. Příběh nebyl ani tak úžasný, jako spíš zábavný. Řekla bych, že to je lepší průměr. Kniha mě zabavila, což je hlavní.

katuska995

Kniha byla skvělá, aspoň za mě lepší než film, ale až postupně, když jsem se začetla. Výhoda filmu byla, že byl de facto od začátku akční, v knize si člověk musel chvilku počkat.

Julinka679

Jako většina tak i já jsem nejprve viděla film a teď jsem se konečně dostala ke knížce. Ta se mi líbila o trochu více než film, ale to je tím, že mám prostě radši knižní předlohy.
Jinak se knížka četla velmi dobře a nemohla jsem se od ní odtrhnout :-) už se těším na další díly :-)

Byxy123

Nejprve jsem viděla film, pak až jsem četla knihu. A musím říci, že neumím určit, co bylo lepší a co horší. Knížka mě chytila a nepustila, musela jsem ji dočíst, i když jsem věděla jak to skončí. :) Už se těším na další díly. :D

Peťule159

Docela zajímavý příběh...jen se docela táhl..jinak se mi příběh líbil..byl docela napínavý ..:) těším se na další díly :-)

terkanej

Musím se přiznat, jako první jsem také viděla film. Ten mě ale nějak nenadchl, a proto jsem toho ani od knihy moc nečekala. Po pár prvních stránkách jsem knihu na dlouhou dobu odložila, protože mě vůbec nezaujala a děj se vlekl. Po nějaké době jsem tuto knihu ale z nudy opět otevřela a přimutila se do ní začíst. První polovina mě opravdu nebavila, v druhé ale nastal obrat, a konec jsem neprosto zhltala. Nicméně spousta postav mi přišla strašně nesympatických. Proto si nejsem jistá, jestli se rozhodnu pustit i do druhého dílu.
Této knize dávám 3 hvězdičky.

Ree

Já nevím... Možná je to tím, že jsem si tu knížku koupila ve vlně nadšení z filmu už někdy před dvěma lety a hned ji nepřečetla. Možná je to tím, jak neskutečně moc se mi do ní po těch dvou letech nechtělo a donutila jsem se jenom proto, že jsem nechtěla mít v knihovně knížku, kterou nikdy nepřečtu. Pravdou ale zůstává, že mě to nebavilo tak, jak jsem po nadšených recenzích očekávala.
Začátek se děsně táhnul, postava Thomase mi místy doopravdy lezla na nervy a docela jsem rostla z jejich slovníku. Postava Teresy mě ničila ještě více.
Začalo mě to bavit, až se z Thomase stal běžec, což je nejspíš následek toho, že bylo více scén s Minhem. A Newtem. Rozhodně nejlepší postavy s nejlepšími dialogy.
Tři hvězdy ode mě dostává za originalitu Labyrintu, postavy Minha a Newta a druhou polovinu knihy.

Veronika33

Kniha bola skôr priemerná, vyššie hodnotenie je len kvôli tomu, že som pred ňou videla film, ktorý ma bavil a zdal sa mi lepšie spracovaný ako kniha. Štýl písania mi nesadol, mala som problém udržať pozornosť a dočítať ju. Trocha sklamanie, uvidíme čo prinesú ďalšie diely. (Budem ich čítať len kvôli tomu, že ich už vlastním, inak ma to neťahá k nim).

MadamC

Tuto knihu jsem četla až po té, co jsem viděla film, takže jsem si ji tak neužila, ale rozhodně mě bavila. Ale ostatní knihy byly pak o to lepší.

martina.culik

Knižní série Labyrint mě moc bavila - filmové zpracování mě znechutilo. Pokud se vám knihy líbí a máte z nich dobrý pocit, nedoporučuji moc dívat se i na filmy. Pokud přeci jen neodoláte, doporučuji brát je hodně s rezervou. První díl se ještě docela drží knižní předlohy, ale další se začnou bůhví proč docela radikálně odklánět.

witch82

Už keď som knihu kupovala, vedela som že je určená inej vekovej kategórii, ale keďže ja teenage knihy môžem a tých 10€ za trilógiu v jednom zväzku ma nezabilo, kúpila som ju. Za mňa to bola nuda, od začiatku až do konca som sa do čítania musela nútiť..... A ani neviem čím to je.... pravdepodobne autorovým štýlom písania, pretože nápady a zvraty deja boli v podstate zaujímavé.... P.S. vôbec nechápem čo autor sledoval slovníkom flekárov.... pravdepodobne ide o zažitý fakt, že každá čo i len trošku sci-fi, mystery kniha musí mať nutne, aj keď nasilu, svoj jazyk....vytáčalo ma to a obzvlášť tento slovenský preklad mi vypaloval do mozgu dieru....

Safira55

čekala sem vic, ale pěkná

Misan1993

Číst to jako malej, tak na tom ujíždím asi pořádně ;)

Anniie

je to moje nejoblíbenější dystopie. Autor ji píše fakt suprově a každy večer jsem si řikala- ted poslední kapitola. Ale nakonec to dopadlo tak že jsem četla až do haleluja...Miluju jak ji autor píše- kažká kapitola je nějakým způsobem otevřená :DD. A i když si myslím že se film držel knížní předlohy tak je kniha mnohem lepší...je taková víc napínavá s každým otočením stránky to bylo lepší a lepší a moc se těším až si knihu přečtu znova. Jsem strašně ráda že jsem na tuto knihu (no nejdřív film ale to je jedno :D) narazila. Fakt super!!! A ostatní díly jsou taky super :DD

kalinkacz

Četla jsem již spoustu dystopií, ale kromě Hunger games mě oslovila tak moc jen tato! Již dlouho jsem nečetla něco, co by mě k sobě tak neskutečně upoutalo a nepustilo! Autor zvolil skvělé hlavní hrdiny, které si čtenář snadno oblíbí a zamiluje.... Kniha pro mě byla opravdu neodložitelná a ihned po dočtení jsem začala zjišťovat, kdy u nás bude přeložen druhý díl, takže za mě skvělé!

markulka

Jsem fanoušek takových žánrů, takže pro mě se Labyrint stal jednou z nejoblíbenějších knížek. Nápad na vytvoření toho obrovského bludiště, které skrývalo i ty nejděsivější noční můry a zároveň mě podobně jako Thomase jistým způsobem přitahovalo, se mi moc líbil, doslova okouzlil. Navíc jsem naprosto nedokázala předvídat, jakým způsobem ho vyřešit, takže byl pro mě konec jedním velkým překvapením. Doufám, že mě další díly nezklamou, protože se na ně moc těším :-)

Babsie

Nádherná knížka plná napětí, zvratů a emocí. Nejlepší ze série, a film se předlohy dost držel takže také hodnotím kladně:) Všechno co od dystopické knihy chcete!