Labyrint: Útěk

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/180973/labyrint-labyrint-utek-kk5-180973.jpg 4.31809

Labyrint (1.)

The Maze Runner (2009)

Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Laf

Knihu jsem si chtěla přečíst spíše ze zvědavosti a moc vysoké nároky jsem na ní neměla. Po přečtení prvních stránek mne však děj vtáhl a každou stránku jsem hltala, jak to je výborně napsané. Neustále se něco děje a hlavně jsem čekala, kdy tam bude něco k celkové situaci mimo labyrint, ale na to si musím zřejmě počkat na další díly. Za mě bomba a můžu jen doporučit :)

buldozer5

Od začátku se tam něco děje, takže se člověk prostě nemá šanci u čtení nudit. Příběh jsem prožíval s Thomasem, v duchu jsem mu radil, jak postupovat a nadával jsem, když se podle mě chystal udělat nějakou chybu, sám jsem byl zvědavěj, co to všechno kolem Labyrintu znamená, celej příběh mě prostě zaujal. Postavy mi byly sympatické s výjimkou Gallyho, ale to byl autorův záměr.
Za nejvíc vydařenou část považuju první boj s rmuty, po celou dobu jsem byl napjatý, jak to dopadne.
Hodně lidí si ti stěžuje na slang, který v knize používali, mě teda ale nijak neotravoval (četl jsem knihu v české verzi).
Závěr zůstal otevřený, ale s tím jsem počítal, když vyšly ještě další dva díly. Už se nemůžu dočkat na pokračování. :)

Kikulka97

Jedna akce stířdá druhou, kniha velmi rychle ubíhá. Jedinou věcí, s kterou se mi těžko smiřovalo, byl slang, který v Labyrintu používali. Docela mě mrzelo, že většina slov neměla český základ a také nebylo jasné z čeho slova vycházejí (ano, výjimkou bylo guty).

Evkamat

Knížka se mi velmi líbila. Přečtena téměř jedním dechem. Jako první jsem viděla film, který mi v některých ohledech nedával smysl. Na popud toho jsem si našla celou knižní sérii.
Sice je to jedna z tuctových post-apo knížek pro mládež, ale přišla mi o něco promyšlenější a zajímavější, než třeba Hunger Games.

jasněblond007

Filmové zpracování se hodně drží knihy, ale najdou se místa, která jsou dějově jiná a díky nim je kniha čtivá a překvapující.

Škubín
26. květnaodpad!

Největší slátanina, kterou jsem kdy četl.. Vydržel jsem 195 stran a doufal, že se to zlepší, protože znám několik lidí co přečetlo všechny díly, ale opak je pravdou...
Postavy jsou idioti, jazyk který používají je nesmyslný, zápletka směšná a lepší záporák je i Jožin z bažin...

Opravdu knihu nedoporučuju ani na WC, kde radši budu číst složení vonících stříkátek...

Fourgirl
17. květnaodpad!

Nevím, co na ní lidé vidí. Sto lidí, sto chutí.

Varjohukka

V angličtině se mi kniha líbila o něco více, ale i česká verze má něco do sebe.

andrejci

Viděla jsem film a četla jsem i knížku a můžu říct ,že knížka byla lepší. Ve filmu se vůbec nedrželi děje. Knížce dávám jenom 4 hvězdičky. Něco bych tam totiž pozměnila. Jsem zvědavá na další díl. Doufám ,že knížka a film budou mít stejný děj.

Janexoxd

Nejprve jsem se podívala na film a až potom četla knížku, to mne trošku mrzí, protože jsem často knihu porovnávala s filmem, musím ale uznat, že kniha je čtivá a líbí se mi členění do kapitol, těším se až si přečtu i další díly.

LilyJane

Když jsem si knihu koupila, měla jsem celkem obavy že bude až příliš "pubertální". A mile mě překvapila. Hlavní hrdinové nejsou přespříliš dokonalí (i když... trošku... no...), rozhovory odpovídají věku a mentalitě v daném věku a zápletka je skvělá. Je tu zase něco jiného co je lehce příbuzné Hunger Games ale s naprosto odlišným příběhem.
Můžu vřele doporučit!

Dodee

První jsem viděla filmy (vzhledem k tomu, že na filmy moc nejsem, tak mě k tomu přitáhl přítel, který má rád tuhle sérii filmů), docela mě to chytlo a tak jsem neváhala a šla do kina na premiéru 3 dílu. Vzhledem k tomu, že jsem netušila, že existují filmy, tak jsem nevěděla ani o tom, že existují i knížky. Když se přítel jen tak mezi řečí zmínil, že je to podle knižních předloh, málem jsem mu vynadala, že to taky mohl říct dřív. No, okamžitě jsem letěla do knihovny a všechny tři si půjčila. Dlouho jsem hledala něco, co by bylo něčím nové a zaujalo mě to - a našla jsem. Knížku jsem měla přečtenou během dne a půl (musela jsem to, bohužel, proložit trochou spánku a povinnou docházkou do zaměstnání). Naprosto mě uchvátila. Oproti filmu je tam toho mnohem víc a to mě baví. No co Vám budu povídat. Musela jsem si celou sérii koupit, aby zaujímala místo v mé knihovně, protože jsem ji určitě nečetla naposledy. Za mě to autor zvládl na výbornou, filmaři na ... tři mínus. Bohužel. Navíc, jako bonus, mě čtení Labyrintu naučilo dvě věci: 1. Mít ráda sci-fi knížky. 2. Spoustu nových slov, které ze svého slovníku už asi nikdy nedostanu :D

bara5465

A c h B o ž e. OIproti filmu katastrofa, jsem ráda, že filmaři vypustili některé nefungující kraviny, pocta pro ně!
Co se dále knížky týče, všechny postavy stejné, všechny debilní, zabedněné. Zápletka je taková pitomoučká. Kniha psaná pro masy.

ardeas

Zo začiatku som mala veľký problém sa začítať, no potom sa to poddalo. Nemôžem si pomôcť, ale táto kniha mi príde ako kombinácia Divergencie a Hier o život. Niečo z toho, niečo z tamtoho a plus faktor absolútnej nevedomosti, o čo vlastne ide.
Ale má to niečo do seba. Knihy čítam skôr ako filmy, takže s týmto nemám problém, ale stále mám pocit, že je niečo zle. Môžno je to štýlom, aký zvolil autor, ale niečo tomu chýba. Som zvedavá ako sa to rozuzlí. Tento komentár píšem už po prečítaní 2 knihy, takže v trojke už sa hádam aj niečo dozviem, na čo to všetko bolo dobré :D

P.S.: sorry za "niečo", akosi som ho veľakrát použila v priebehu 1 komentára :DD

žvejka

Mám přečteno dvakrát. Kniha má spád, neustále drží čtenáře v napětí. Bavil mě i slang, který si placeři vymysleli. Mohu jen doporučit. Poslední dobou vyšlo několik sérií o vzpouře mladých lidí vůči systému apod. tato je i přesto originální. Jen je škoda filmů, které se knižních předloh moc nedrží..

Etule

Mám trošku rozporuplné pocity. Nejspíš jsem hodně ovlivněna tím, že jsem jako první viděla všechny tři filmy a teprve potom jsem se pustila do prvního dílu knihy. Překvapivě mi to trvalo docela dlouho, ale to spíše kvůli krizi, než kvůli tomu, že by kniha byla špatná.
Je to poměrně jiné, minimálně v těch zásadních (z mého úhlu pohledu) věcech oproti filmu. Přesto se mi to líbilo, ačkoliv jsem věděla, co se stane. :) Čtivé, napínavé a rozhodně zajímavé. Oblíbila jsem si v knize stejné postavy jako ve filmu, ačkoliv tady vedl Newt, oproti oblíbenému Minhovi, kterého miluju ve filmu. Tady ale taky. :D Tak uvidíme, jak se poperu s dalšími díly.

Viky007

Tenhle čón Dashner rozhodně není žádný plopák! Bylo to velmi čtivé, napínavé, místy děsivé a nechyběly ani sympatické postavy, zejména Thomas, Minho a Newt. Konec mi přišel trochu zmatený, ale hádám, že se to v dalším díle vyjasní. Tož jdu na to!

aginecka

Žádný zázrak, ale dystopie přesně taková, jaký má být. Napívaná, svižná a návyková.

Aires

Skvělá kniha :) Ale přiznám se, že film mám radši. Je to asi poprvé, co mám raději filmy než knihu. Příběh je perfektní. V knize mi však nesedí autorův styl psaní a zmatený začátek, kdy tam jsou samé zvláštní výrazy. Čóni. Baža. Futrálníci. No je toho více. A ani Thomas na mě v knize moc nezapůsobil. Ve filmu je celkem sebejistý a odhodlaný hrdina, tady je vyplašený přesně jak ten bažant, za kterého ho všichni mají :D

DracoMalfoy

Výtečný příběh, moc mě to bavilo. Sympatické postavy, tak uvidíme jak na tom budou další díly.

MichaelaMendes

Kniha je opravdu skvělá. Je chytlavá a skvěle napsaná. Úžasně se čte. Film je jiný, za což jsem ráda, protože i když mají stejný název a stejné jména postav, jsou to dva odlišné příběhy a to mám opravdu ráda.

ziriant

Chytlavé již od začátku, ale na film se nejspíš nepodívám, abych si nezkazila dobrý dojem z knihy. Sice se sem tam objeví nádech dětinskosti příběhu, který trochu narušuje reálnost, ale kniha není "klasickou" průměrnou dystopií, takže hodnotím nadprůměrně. Jen opět nejsem úplně spokojená se závěrem, i když uvidíme v dalším díle...

evca7271

za me super kniha ani spat me nenechala dokud jsem ji neprecetla

Amia
29.12.2017

Dalece předčila očekávání. Film je v závěru a některých detailech odlišný. Jsem zvědavá na Scorch Trials.

Lenka.Vílka
18.12.2017

Čteno poprvé před dvěma roky. Dalo se, ale nějak mi kniha nesedla. Narozdíl od příběhu. Dala jsem původně tři hvězdy a můj komentář nebyl taky nic moc. Nedávno jsem viděla film a ten mě prostě bavil. Hned jsem se podívala na druhý díl. Proto jsem knize dala druhou šanci a smazala původní komentář. Jak dopadla druhá šance? Lépe než ta první, ale o moc ne. Ale na začátek: film je lepší než kniha. A to se moc často nestává.
Vadí mi autorův styl psaní, protože mě jednoduše nedostal. Škoda, protože příběh mě bavil. Druhý díl si nepřečtu, ale na další díl filmu se těším. Není to tím, že nerozumím partě kluků, který se chovají jako kluci (je mi jasné, že by to vyznělo úplně jinak, psát knihu žena). Třeba takový Rudý úsvit mě dostal. V tomhle případě dávám ruce pryč.

_Peprmintka_
13.12.2017

Poutavé, čtivé a neskutečně hloupé. Dokud se děj drží v labyrintu, je to vlastně taková fajn akční teen kravina, kterou není důvod kritizovat, protože plní svůj účel - baví tím návykovým způsobem, jakým to umí právě dystopické YA knihy a zažere se čtenáři pod kůži. Ale když se začne vše vysvětlovat, mám chuť jít hlavou proti zdi a knižkou zatopit k pecu. Taková patlanina.

Whobey
06.12.2017

Labyrint jsem přečetla velmi rychle. Nevím, čím to bylo, snad tím, jak jsem se snažila odhalit tajemství Labyrintu, vymazaných vzpomínek, možná to bylo i tím, že Dashner píše krátké kapitoly, které zakončuje něčím zajímavým.
Knížka se čte dobře, příběh mi připadá zajímavý, Dashner udržuje čtenáře v napětí po celou dobu, takže zatímco se mi hlavou honilo tisíce otázek, tak dějová linka ubíhala šílenou rychlostí kupředu. Napínavé, poutavé.

Za mě plné hodnocení, opravdu jsem si čtení této knihy užila. Pro milovníky podobnéo žánru zcela doporučuji. :)

jaja1989
30.11.2017odpad!

Nemuzu casto rict, ze je film lepsi nez kniha.
Nuda uz od zacatku.

Disinka
20.11.2017

wow, z této knihy jsem byla naprosto unešená a hned jsem shaněla a čekala na další díly... za čas si určitě přečtu znovu ;)

Eidalon
13.11.2017

První díl, původně trilogie, ale dnes víme, že ke knihám byl autorem napsán hned dvakrát prequel, takže vlastně co číst jako první knihu? Já začal popořádku, jak bylo napsáno, takže Labyrint Útěk (2014) jako první autorův počin této série a doporučuji pořadí dodržet i všem Vám, kteří se rozhodnete dílka přečíst.

Hned na úvod je třeba říci, že čtení popořadě, alespoň prvních třech dílů (Spáleniště – Zkouška - 2014, Vražedná léčba – 2015) je nutností, všechny tři knihy vyšly i jako jedna kniha, což je logické a nejspíše bylo i takto autorem myšleno.

Jestli v době psaní příběhu myslel již na dodatečný preguel jedna a dvě (Rozkaz Zabít a Kód Horečky) k trilogii, lze jen dohadovat, ale prostor si v trilogii určitě nechal a to „na obě strany“, neboť co bylo před i po strhujícím příběhu trilogie má hodně otevřených variant.

Dashner v žánru není žádným nováčkem, má za sebou celou řadu jiných knih napsaných dříve před sérií Labyrint, nic méně, já se s ním setkal poprvé právě v této dystopii – nebo přesněji řečeno příběhu odehrávajícího se někde v budoucnosti, kde lidstvo skomírá na základě přírodní katastrofy ze stran své mateřské hvězdy a zároveň čelí produktu své nabubřelosti v podobě viru, který byl vyvinut pro jiné účely a který se nakonec pro lidstvo stal osudným.

Přes všechny snahy o nové pojetí zničení planety Země a boj se situací ze strany přeživších, příběh svou hlavní myšlenkou sklouzává do zaběhnutých klišé podobných knih jiných autorů, nicméně první kniha – Labyrint útěk má zajímavý námět a čtenář dlouho tápe, o co vlastně jde.

Hlavními hrdiny jsou teenageři a pro ně je nejspíše kniha i psána jako hlavní cílový segment. Další dva díly jsou jen nadstavením akčního pokračování, kde hrdinové jdou z jedné ošemetné situace do druhé, aniž by se děj někam podstatně rozvíjel.

Tento postup autor v knihách „legalizuje“ jako testování vybraných jedinců pro něco, co je čeká dál, a nebere si žádné servítky.

Spočinutí v „ráji“ těch, co nakonec všechny útrapy přestojí je sice hezký happy end, ale již se moc nedozvíte, kam byli vlastně teleportováni a co se stalo se Zemí jako takovou.

Pro mě je trilogie akčním dobrodružstvím mladých lidí s podtextem scifi prvků a „tajemného“ vývoje lidstva po „katastrofě“, která ale moc logiky v sobě nemá. Ale čte se to dobře a jako zábava je to dost dobré. Být teenagerem, určitě si zde najdu své hrdiny a zcela se s nimi ztotožním.

Proto na sebe nedalo ani dlouhé čekání zfilmování prvních dvou knih, aby se knižní podobě vtiskly tváře hrdinů. (jen ti rmutové jsou cosi jiní, i když taky dobré).

Dávám dílku jako celku lepší tři hvězdy (první díl za 4, další dva díly za 3) a další dvě pokračování si určitě přečtu taky.

PS: Pro ty, co nemají dystopické vize moc v lásce doporučuji Verneovy Dva roky prázdnin (podobná parta, podobné problémy, logičtější vývoj i když té akčnosti tam není tolik)