Thalin Thalin komentáře u knih

Nemilosrdný král Nemilosrdný král Meghan March

Nechala jsem se zlákat vcelku zajímavou anotací a vysokým hodnocením. Plusem a jediným důvodem k jedné hvězdě byla čtivost, protože to nebylo napsané až tak primitivně a délka. Měla jsem to přečtené za chvíli a to jsem se navíc dost ovládala, abych nepřeskakovala sexuální pasáže.
Byly totiž neuvěřitelně stupidní. Ona byla pořád "Nechci ho, chci, nechci, chci, nesnáším ho, chci ho" a on neustále mlel o tom, jak mu patří a kasal se, jak bohovsky jí to udělá, až bude škemrat o víc. (A na slovo ku*dička jsem byla půlce fakt alergická) A takhle pořád dokola.

Pro jednou sice nešlo o naivní a hloupou pannu, ale to nic nemění na tom, že ona byla absolutně nevyrovnaná a on násilnický psychopat. Si tak říkám, jsou nějak narušené ty autorky podobných knih nebo čtenářky, které tohle považuji za skvost a romantiku a přijde jim takový chlap jako ohromně sexy? Raději bych nechala krachnout firmu a vrhla se z mostu, než nechat takový psycho prase, aby na mě sáhlo. Ale jasně, to by to pak nemusela psát, ať už je to uvěřitelný sebeméně. Další díl určitě číst nebudu. A asi bych měla přestat obecně tyhle knížky, byť jen občas, číst. Místo vypnutí u nenáročných jednohubek vždycky jen kroutím hlavou nad debilitou postav nebo příběhu.

16.10.2022 1 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Co říct... kniha má šokovat a znechucovat a to se u většiny lidí povede. Mě znechutí leda tak koprofágie, jinak mě kniha nechává chladnou. Ani jazykově to není žádný zázrak. Prostě to mělo na tu dobu (A asi vlastně v jakoukoliv) lidi šokovat a to se splnilo, nic víc.

10.10.2022 2 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Vcelku krátká, ale pro mě nezáživná záležitost. Nikdy jsem nepochopila, že se tohle stalo předobrazem nehynoucí lásky. Znali se všeho všudy tři dny, ona byla ještě dítě a konec jsem vždycky považovala spíš za hloupý než romantický. Četla jsem to k maturitě, teď znovu a názor jsem nezměnila. Nic to ale nemění na umění toho jazyka, kterým je to psané.

10.10.2022 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Misery má skvělou atmosféru i vykreslení postav. Ta vyloženě nebezpečná posedlost je popsaná bezchybně.

10.10.2022 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Mám ráda Jane a její způsob psaní, jazykové obraty a celkově tu dobu, v které se její romány odehrávají. Obvykle mi nevadí ani pomalé tempo a dlouhé okecávání naprosto běžných každodenních záležitostí. Ale tady mi to nějak nesedlo. Nedokázala jsem se do toho tak ponořit a místy mi to věčné tlachání o chlapech, zásnubách, setkáních a pocitech trošku lezlo na nervy a přišlo mi to už moc.

09.10.2022 3 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Tyhle knížky čtu jen jako oddechovky, nečekám od toho převratnou jazykovou smršť ani promakaný děj. Ale přijde mi, že tyhle knížky jsou čím dál primitivnější a na jedno brdo. Ani vtipný to už není, protože se prostě autorky nesnaží. Jako kdyby si každá druhá znuděná ženská, co viděla moc telenovel nebo četla právě takovéto romány řekla, že když mohou psát ony, tak může i ona. A tohle jsou pak výsledky. Rychlokvašky s charaktery, které jsou na jedno brzo a rádoby humorem cpaným na sílu za každou druhou větu snažící se vyrovnat, že to nemá skoro děj a postavy charakter. Ze slova "Óčko" jsem rostla. Já si vlastně říkám, proč já blbec podobné knihy čtu? Proč čekám, že nějaká taková bude lepší než ty braky předtím?

07.10.2022 1 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Carrie byla moje první kniha od Kinga a asi i moje nejoblíbenější. Líbí se mi námět i zpracování. Krásná možná ukázka toho, co může s člověkem udělat šikana. Za předpokladu, že má ty schopnosti, samozřejmě.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Ze všech knih o Geraltovi mám tuhle první, povídkovou, ze všech nejraději. Ten styl psaní, humoru i vykreslení postav mi zkrátka sedí a jednou za čas se k ní (ale i k ostatním dílům) ráda vracím.

Loki: Pán falše a lsti Loki: Pán falše a lsti Mackenzi Lee

U téhle knihy jsem měla pocity jako na houpačce. Místy se mi děj hrozně líbil a místy jsem si říkala, co se to sakra děje a proč? Pořád jsem měla tendence srovnávat s filmovým Lokim. Což je chyba a moje vlastní blbost. Ale jinak se mi kniha líbila a četla se dobře, za chvíli jsem byla na konci a nebyla jsem nijak nespokojená.

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Trůn byla od Maas moje prvotina. Už ani nevím, jak jsem se ke knize dostala, ale dnes mám doma celou sérii, včetně dodatkových knih. Hodně lidí vyčítá Celaene její chování. Spratek, trošku princeznička, co žere čokoládu po kilech a zároveň zabijí mrknutím oka. Jo, moc reálně to nezní. Ale tohle nemá s realitou co dělat. Tohle je prostě fantasy a tam se moc meze nekladou. I mě naše vražedkyně svým chováním a marnivostí občas lezla na nervy, ale kdo ví, co by s člověkem udělala minulost, kterou měla ona. Každý by se s tím asi vyrovnával po svém. Taky beru v potaz, že to byla autorčina prvotina a i tak vytvořila dost slušný svět a spletitý děj. U jejích knih se mi líbí hlavně to, že hrdinka neskončí v chomoutu s prvním princátkem nebo hezounkem, které jí utkví v oku, jak tomu často u podobných knih bývá. Zkrátka mám tuhle sérii ráda, i když vím, že má pořád dost chybiček, ale ráda nad nimi zavřu oči.

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Knihu jsem poprvé četla ještě na základce a nějak dvakrát mě neoslovila, ale to asi není až takový šok. Znovu jsem po ní sáhla někdy loni, protože ji mám doma a rozhodla se ji přečíst znovu. Pocházím z té oblasti, učili jsme se o procesu podrobně, ale takhle v knižní formě je to o dost lepší. I když je kniha psaná starším stylem, četla se mi velmi dobře. Děj je surový, místy brutální a až mrazivý, ale zároveň velmi poutavý.

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Od knih s podobnou anotací obvykle nečekám moc. Příběhy jsou si totiž často podobné. Ale tady jsem byla příjemně překvapená. Všechno totiž nebylo tak jasné, jak se zprvu mohlo zdát a mockrát jsem se spletla, když jsem hádala, co bude následovat. Děj byl vyvážený, nepřišlo mi, že by nějaká část, ať už romance, politika atd si kradla větší část děje a postavy mi připadaly víceméně sympatické. Což je u mě docela výjimka. Obvykle se totiž v podobné knize najde jedna dvě, které bych nejraději zaškrtila a většinou jde o nějakou z hlavních postav, ale tady ne. Bavilo mě to.

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Hodně jednoduché, místy až hloupé. Taková typická limonáda. Ona hodná, slušná, obyčejná, on naproti tomu sexy bouchač, co pro tuhle šedou myš totálně zaplane, ale zároveň kolem sebe jen tancují a špačkují se jako paka. A ten konec byl klišé jako prase. Oddechová literatura ano, ale takhle primitivní výplach je už na hraně. Ze slova Holoubek jsem měla pomalu kopřivku.

02.10.2022 1 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Ačkoliv mám knihy o Lovcích stínů ráda, Nástroje smrti i Pekelné stroje jsem přečetla jedna dvě a líbily se mi, tady jsem měla problém. Nemohla jsem se začíst a nějak mě to nebavilo. Asi za to mohla hlavně Emma, která mi prostě nesedla. Časté odkazy na Baneovi kroniky nebo Jace a Clary mi přišly jako zbytečná výplň a časté omílání už řečených faktů. Pokud je ale člověk zná, protože předešlé knihy četl. Nemám moc ráda tohle propojování. Já sice předešlé knihy četla, ale ne každý chce číst všechny knihy autorky, aby se v ději neztrácel. Knihu jsem měla rozečtenou opravdu dlouho, pořád jsem od ní odcházela a zase jsem se k ní vracela. Zkrátka mi to moc nesedlo.

02.10.2022 3 z 5

Dcery Marie Terezie Dcery Marie Terezie Friedrich Weissensteiner

Krásně přehledná kniha o osudech dcer Marie Terezie. Některé jsem už znala lépe, protože jsem o téhle rodině a některých členech četla víc (hlavně o Marii a nejmladší Atoinette) o jiných věděla jen něco okrajově. Ale tady jsem dostala kompletní info o životě všech dcer. Je na jednu stranu smutné, že se takřka všechny staly pouhým nástrojem manželské politiky své matky a až na dceru odklizenou do kláštera a oblíbenou, které bylo dovoleno vdát se z lásky, musely holky dělat, co se od nich čekalo a vdát se kolikrát za naprosté pitomce. V tomhle se Marie Terezie možná ukázala jako dobrá dohazovačka, ale nikdy ve prospěch svých dětí, vždy jen svůj nebo říše. Což se od vládkyně asi dá pochopit a čekat, ale špetka mateřské lásky by jí asi zajistila lepší vztahy s dětmi, než jaké s většinou měla.

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

Bez mučení přiznám, že jsem knihu četla kvůli seriálu. A jsem vcelku zklamaná. Kniha je hlavně suchá kronika plná dat a jmen (často navíc dost podobných, aby to nebylo tak snadný), které mnohdy v příběhu nehrají roli a jsou spíš jen výplní a mátly mě. Ta kombinace kroniky a občasného vyprávění mi zkrátka nesedla a místy jsem se docela nudila a do čtení až nutila. A je mi to líto, protože Hru o trůny jsem zhltla. Tady mi přišlo, že čtu historickou kroniku jedné incestní vyšinuté rodinky, jen obohacenou o draky. Stejně tak jsem si mohla přečíst historii rodu Habsburků a zanechalo by to stejný dojem. Ale proč? Martin vymyslel tak promyšlený svět a tady se zmohl na strohý a nudný popis? Měl tolik možností a příležitostí k pořádně nadupanému ději, který by vystačil i na tři knihy, ale dostali jsme tohle. Nebo mu už zkrátka došla na příběhy šťáva? Nemůžu ale knize upřít propracovanost, jen to prostě nebylo nic moc pro mě.

02.10.2022 2 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Jsem trošku zklamaná. Asi jsem čekala něco jiného. Trvalo mi než jsem začetla a přišlo mi, že se tam místy zbytečně moc mluví. Sice je vše krásně popsané a zabalené do spousty přirovnání a obratů a proložené krásnými ilustracemi, ale ani to nevyrovnalo fakt, že mě to místy docela nudilo a přišlo mi to zdlouhavé. Nevím, jestli se pustím do dalšího dílu.

01.10.2022 3 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

V knihovně jsem se nechala nalákat zajímavou obálkou a vlastně netušila, o čem kniha je. Začátek se hrozně táhl, Emett mi nebyl nijak sympatický a než se trošku vysvětlilo, co vazači dělají, moc jsem situaci kolem nechápala. Ani vlastně svět v kterém se to odehrávalo. Nudilo mě to, nemohla jsem se začíst. Téma jako takové je zajímavé, ale zpracování dost pokulhává a je vlastně upozaděno na úkor romance. Škoda.

26.09.2022 2 z 5

Moje krásná sestra Moje krásná sestra Brigitte Blobel

Knížku si do teď dobře pamatuju, i když jsem ji četla někdy před patnácti lety. S Danou jsem soucítila a zároveň ji neměla ráda, jak všechnu vinu házela na svou sestru. Ta byla sice rozmazlený spratek, ale úplně za problém své sestry nemohla. To spíš rodiče. Otec si nevšímal ničeho a matka až přehnaně starší krásné sestřičky. A nikdo si nevšiml, že Dana sice nosí vytahané hadry jako vždy, ale že má ruce jako hůlky a je pohublá ve tváři? Tahle totální ignorace změn u svojí dcery je neomluvitelná, ale bohužel u anorektiček celkem častá. Ale protože mi ani Dana nebyla zase tak moc sympatická a jiná, vyloženě sympatická postava se tam nenašla, nebavilo mě to tolik.

25.09.2022 3 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Mám z téhle knížky rozporuplné pocity. Byl by to asi skvělý román, kdyby se Ambra střídavě nechovala jako spratek nebo jako marnivá husička. Všechno chce dokázat a přitom vlastně pořádně nic neumí a chytrosti taky moc nepobrala. Nebo tak na mě alespoň působí. Kniha je místy docela rozvleklá, bez některých popisků a pasáží by se to klidně obešlo. Na druhou stranu je kniha krásně napsaná, překlad je udělaný dobře a líbí se mi prostředí a doba. Ale nesympatická hlavní hrdinka mi to docela kazila. Měla jsem kolikrát tendence její myšlenky a výkřiky otráveně přeskakovat.

17.09.2022 3 z 5