Oheň a krev

Historie targaryenských králů v Západozemí I. Staletí před událostmi líčenými ve Hře o trůny se rod Targaryenů – ti jediní z dračích pánů, kteří unikli Zkáze Valyrie – usídlil na Dračím kameni. Příběh Ohně a krve začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace Targaryenů bojujících o tento neblaze proslulý symbol, až po občanskou válku, která jejich dynastii téměř zničila. Co se doopravdy dělo během Tance draků? Proč bylo tak smrtelně nebezpečné vypravit se do Valyrie po Zkáze? Odkud pocházejí dračí vejce, která dostala Daenerys? To je jen několik z mnoha otázek, na něž najdete odpověď v kronice psané učeným mistrem Citadely a doprovázené desítkami ilustrací Douga Wheatleyho. Do tohoto příběhu jsme mohli letmo nahlédnout už v knihách, jako byl Svět ledu a ohně, ale teprve nyní se před námi spletitá historie Targaryenů odhaluje do posledního detailu. Oheň a krev, úvodní svazek dvoudílných dějin rodu Targaryenů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na bouřlivou, často krvavou a vždy fascinující historii Západozemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408389/big_ohen-a-krev-Hob-408389.jpeg 4.2201

Historie targaryenských králů v Západozemí 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

Fire & Blood, 2018

Kniha Oheň a krev

Princezna_V
10.12.2021

Bohužel, pro mě velké zklamání, čteno pouze kvůli připravovanému seriálu. Rychle sem četla, abych se už honem honem dozvěděla více informací o šíleném králi atd., namísto toho po dlouze rozpitvaných příbězích předchozích králů, skončí kniha bez ničeho 4 generace před hrou o trůny.

JanKrupka
03.10.2021

Velké překvapení. Četlo se to skvěle, bylo to zábavné a extrémně propracované.

Vevericka.eva
16.08.2021

Nedočetla jsem, a to jsem se opravdu snažila. Jenže po Hře o trůny, tohle bylo suché a pro mě nestravitelné.

baacinka
18.07.2021

Moc mě překvapilo, že mě to fakt bavilo a že jsem i takové množství jmen a dat strávila. A to přes to, že Hry o trůny jako takové mě v literární podobě nikdy moc nebavily.

nicolettkaa
08.07.2021

Měsíc jsem si nechala rozležet v hlavě, co ke knize napsat a teď přicházím na to, že si z ní skoro nic nepamatuji - jen pocity, které mě provázely celou knihou, kdy jsem přemýšlela, zda má vůbec cenu ji dočítat. Spousta jmen, kde většina z nich pro děj a historii Západozemí neměla žádný a nebo ještě menší význam. Pro jistotu se ještě Targaryenové berou mezi sebou, dávají dětem podobná jména, aby jsme v tom náhodou neměli moc malý zmatek. Také nechápu, čemu chtěl ten který "král" vládnout, když polovinu Západozemí vypálil a druhou vyvraždil. George se měl místo tohoto raději věnovat Vichrům zimy, na které všichni čekáme.

Kopta
02.02.2021

Tak tohle byl průser. Martin si odskočil menší/větší prokrastinací od Západozemí do Západozemí, ale o pár let zpátky. Do výsluní samotných Targaryenů. A dal nám možnost si přečíst, jak to všechno bylo. A bylo toho tolik, že se mi z toho kroutí nejenom ohanbí. Prvních pár stránek je v celku zajímavých. Bodejť, detailně se v nich dozvídáme vše, co jsme za dlouhé roky čtení a sledování seriálu chtěli vědět. Jenže brzy zjistíme, že plody nesou i otravné pecky. A někdy i červy. Martin se totiž vydává tak detailní cestou pojetí děje, že se z toho až dělá nevolno. Děj, který by vystačil bohatě na nějakých padesát stránek popisuje sáhodlouze a únavně na několik stovek. Nebo alespoň dvojnásobek. S tím by ani nebyl v mém případě problém, ale jde o to, že mnoho těch informacích je naprosto zbytečných. Upřímně mě nezajímá, co dělal jeden bezvýznamný lord, který měl toho a toho vojáka, který udělal tohle a tohle a pro kontext celého příběhu jsou v podstatě irelevantní. Asi nejvíce v rámci drzosti to náš textový mág posune do bodu, kdy věnuje celou jednu kapitolu postavě, který je úplně k ničemu a do děje ani nezasáhne. A proč by taky? Děj totiž o padesát stránek dál skončí a my vlastně nevíme polovinu celku. Nevím, jestli jsem byl jenom špatně informován, jak to básník myslí, ale když jsem se blížil asi sto stránek do konce a nějak mi došlo, že asi nedostaneme příběh Baelora, který byl asi v rámci rozvoje nejvýznamnější panovník, ani příběh Černožára, který je pro budoucí vývoj a lore docela dost důležitý a nakonec ani to nejzajímavější, což je Robertova rebelie. Nic z toho nedostaneme. Proč? To nevím. Martin si odběhl už skoro deset let od dopsání Písně ledu a ohně a místo toho jsme dostali dílo o Targaryenech, které končí v půlce jejich vlády. S 600 stránkami obsahu, kde skoro polovina je popis toho, co dělal jeden panoš tam, komu co udělal tady a jak to neovlivnilo děj potom. Asi největší výsměch je v tom, že dostaneme rodokmen rodu, dostaneme nějaký stručný popis, ale nedostaneme mapu. Takže když nám autor barvitě líčí jak se armáda jednoho lorda blížila tam a druhá nepřátelská jim šla do zad odtamtud, tak pokud neznáte náhodou mapu fiktivního kontinentu nazpaměť... upsík, máte smůlu, doufám, že jste si neužili děj. To samé platí o lordech, kteří v jedné bitvě stojí na jedné straně a poté tam, a jelikož autor nabídne lordů a jejich rodů tři prdele, snad se předpokládá, že přesně víte, kde nechal čmelák žihadlo. Martin si odskočil od toho, na co všichni čekali na něco, co nikdo moc nečekal, ale zase chtěl. Ale dostal to v neuvěřitelně zdlouhavé verzi. Nejvíce mě na tom štve to pojetí zápisků ze Západozemí formou nalezení historických pramenů a podobně. Přičemž snad kdokoliv, kdo kdy se zajímal o historii, tak ví, že toto pojetí, kdy víme, kdy kdo něco někomu řekl přesně a co si o tom myslel, je absolutní nonsens, který byl jedině dával smysl, kdyby bylo Západozemí prošpikované diktafony a kamerami. Což asi jako nebylo. Normálně by mě to neštvalo. Pokud by si kniha právě nehrála na dějepisný popis reality. Nakonec tedy dostaneme to, co jsme nečekali, ale vlastně chtěli, ale ještě to máme odfláknuté bez poloviny toho důležitého a s tempem toho jak Martin píše se toho asi ani nikdy nedočkáme. Takže tato kniha byla vlastně v celku zbytečná. Strávil jsem s Martinem v Západozemí a Essosu s jeho sérií všech asi pět tisíc stránek. Ty dohromady však nikdy nebyli tak úmorné, těžké až nudné jako šest set stránek o stoleté historii kontinentu. Fu.

mclenin
14.01.2021

Majstrovské dielo, čo sa rozsahu aj obsahu týka. Je fascinujúce kam až siaha Martinova imaginácia a pri tom všetkom dokáže zaujať a baviť čitateľa bez stereotypizácie či opakovania motívov. Napriek veľkému množstvu postáv, v ktorom sa dá veľmi ľahko stratiť, a kronikárskej podobe textu s nie veľmi častým vstupom do priamej reči, je toto dielo pohlcujúce a dychberúce a určite sa oplatí ho prelúskať.

Haloon
24.12.2020

Nejčtivější kronika jakou jsem měl tu čest přečíst a zároveň tak uvěřitelná, že nebýt těch draků, možná bych na mapě Evropy hledal, kde že je to Západozemí.
Strhující, nenudí a neustále přináší něco nového. Přes šest set stran jsem zhltl, jako by to byla krátká povídka.