Temná krása

Lia sice přežila zajetí ve Vendě, ale teď se musí vypořádat s ještě větším problémem. Hrozí totiž, že dojde ke zničení jejího království. A pouze ona to může zastavit. Lia se tak musí stát tou, kterou nikdy nechtěla být – První dcerou Morrighanu –, vypořádat se se zrádci, překonat nepředstavitelné překážky a konečně přijmout to, kým je. Protože osud všech království závisí jen a jen na ní....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349799/temna-krasa-Yws-349799.jpg 4.4819

Letopisy Pozůstalých / Kroniky pozostalých 3.

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, CooBoo

The Beauty of Darkness, 2016

Kniha Temná krása

padajicidvere

(+ SPOILER) Tak to vezneme od podlahy. Začátek se vlekl..snad celá první půlka knihy, ale! Stálo to za to, protože (aspoň pro mě) byl čas na vývoj postav. Ve druhé polovině mi osobně chyběla vysvětlení, aspoň popis, toho, jak se dostává do hradeb, aby promluvila ke svému lidu. Prostě se jen každou noc "zjevila". Tohle by mohly být pěkné scény, kdyby se využily v dramatickém duchu. Palec nahoru za "proměnu" Rafea, když se dostali do bezpečí jeho pevnosti. Co opravdu Ne, tak spárování Kadena v druhé polovině knihy. Jako dobře, chápu, chceme tady Happy End i pro něj, a tak nějak nám dochází, že ta jeho vidina může mít nakonec víc variant, ale takhle? S ní? Za mě ne. Nevěřila jsem tomu. Zničehonic. Žádný žal po neopětované lásce. Chybělo mi tam to smíření s tím, že prostě musí jít dál, protože Lia bude mít v hlavě a v srdci Rafea prostě víc a hlavně jinak než jeho. Za co ale Ano, tak autorčin styl vyprávění "za závojem". To mě moc bavilo už od prvního dílu, kdy jsme museli tápat jako Lia, kdo je kdo. Ale teď? Vážně jsem myslela, že to dopadne trošku jinak, hlavně s Kadenem. Několik desítek stránek jsem si pořád ještě nebyla jistá s kým by nakonec mohla skončit. Kaden měl výborný tah na branku, když to Rafe, s prominutím, podělal tou svou přehnanou ochranitelností. Jako dobře, v tu chvíli jsem jí už přála Kadena, přeci jen se "probral" z růžového snění o Komizarovi atd. Ale on se tam ten Rafe zase objevil, a zase to bylo TAK krásné. No kdo by si ho nevybral, takovýho paličáka. Snad bych to nechala na ten milostný trojúhelník do konce, tak nějak tajný, tolerovány trojúhelník :D. Ale teď k tomu konci. Vážně jsem už věřila, že je konec, že to je ta její oběť a tím to prostě končí. Ale neee! Ten závěr byl z celé knihy nejkrásnější. Zase jako bychom se vrátili do Terravinu. Posluhovačka a farmář. Tak prosté a přitom nádherné. A ještě něco. Skvěle provedené pojetí role žen ve společnosti mezi muži. Neustálý boj nejen s nepřítelem, ale také s vlastními lidmi, aby uvěřili a hlavně respektovali a vážili si vašeho slova, bez ohledu na pohlaví. Téma, které se objevuje v naší historii neustále, a také aktuálně i v této době. Není to jen drak ta hradbami, komu musíme čelit. Snad nejhorší je přesvědčit vlastní lid, aby uvěřil v naše slova a naši sílu, která nemusí být nutně stejná jako ta jejich.

Sss708

Všechny díly se mi líbily a zhltla jsem je za pár dní. Jen ta bitva a konec hlavního záporáka mi přišli trochu odbyté. A ten konec. Chtělo by to ještě pár stránek.

Evikju

Celá trilogie se poměrně dobře četla.
Bohužel v tomto díle mi trvalo zhruba třetinu knihy než jsem se začetla. A když už jsem se začetla tak najednou přišel konec, který jsem čekala podstatně delší.
I tak se mi, ale celý příběh líbil.

PetraBery

Zakončení série se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. I mě přišla závěrečná bitva nepříliš rozsáhlá, ale celkově hodnotím kladně, bavily mne všechny tři díly.

marie2577

Bylo to někdy zdlouhavé a unavené ale i tak jsem spokojena a moc se mi to líbilo . Škoda že konec..????

Fortuna7

Přečteno za 3 dny. Myslím že to hovoří za vše. Autorka velice poctivě napsal finální bitvu.

TheJollyRoger

“Je jedno, jestli jsem posluhovačka z hospody, nebo princezna. Tvoji omluvu přijmu, až uvidím, že se k ostatním chováš s respektem bez ohledu na jejich postavení - nebo pohlaví.”

Jak mně se nechtělo rozloučit se světem Kronik pozůstalých, s vývojem Jezelie a hlavně, HLAVNĚ s Kadenem.

Největším (a čistě subjektivním) minusem Kronik jsou pro mě všechny romantické vztahy. Já jsem ten typ člověka, co romantiku v knihách vyhledává, ba přímo miluje. Skvělá romantická linka, a je jedno, jestli se jedná o hlavní nebo vedlejší dějovou zápletku, je pro mě něco jako must-have k tomu, abych si knihu/sérii oblíbila. Nebo jsem se to aspoň doteď myslela. Z toho, že to jde i jinak, jsem fakt v šoku :D Příběh několika království (Venda ❤️) mě naplno pohltily, aniž bych si užívala milostnou linku. A to jakoukoliv. Lia s Rafem mě za celé 3 knihy nepřesvědčili (naprosto bez chemie), stejně jako vztahová linka/vztahové linky okolo. Jedna třeba taková, která se vyvinula až tady, ale kterou jsem už od minulého dílu vytušila a přitom doufala, že se mýlím. Nebo ta o vztahu Kadena s Liou. Po tom, jak si nezasloužil její zacházení ve Zrádném srdci, jsem ráda, že tady jejich vztah už neřešil jakoukoliv romantickou úroveň (kromě konspiračních teorií v hlavě Rafeho :D), za to jejich přátelství mě v tomhle díle fakt těšilo.

Vlastně nejvíc boží byly scény Lia x Rafe x Kaden. Fakticky hodně odstavců v kapitolách z Liina pohledu začínalo “Rafe, Kaden a já”, a to bylo jako pohlazení po duši. Takové hezké nostalgické vzpomínky na Falešný polibek - přijde mi to jako neskutečná doba od těch událostí, přitom to není tak dlouho ani ve vesmíru Kronik, ani od mého čtení. Celkově ta přátelství, ať už Kaden s Liou a Rafem nebo všelijaká ostatní propojená mezi postavami, ta tomu nasadila laťku. Přesto jsem na konci (tím myslím tu final battle, ne úplně úplný závěr) čekala... ani nevím co, ale prostě... něco víc. Mnohem víc mě bavila část s převratem, to bylo něco.

Ve finále je to tak 4.5*. Zajímalo mě, jak všechno dopadne, ale poprvé v životě bych ocenila, kdyby se do hlavního příběhu nemíchaly milostné zápletky (i když jsem je čekala). Falešný polibek byl za mě stejně nejlepším dílem, ale každý byl úplně jiný, něčím výjimečný a neméně zajímavý. Svět jako takový mě bavil nadmíru, mapa v knihách skvělá, vedlejší postavy taky super (za mě byli nej “chrabří vojáci” z Dalbrecku a Gwyneth) no a Kaden... už jen kvůli němu je tahle trilogie srdcovka, která stála za to. Nejlepší charakter.

Jo a ženské hrdinky v čele s Liou byly koneckonců náramně emancipované. Taky boží.
“Myslíš, že jim máme pomoct?” ozval se Kaden.
Rafe zavrtěl hlavou. “Ne, děvčata to mají pod kontrolou.”

Elina_Berg

Měla jsem velice dobrý pocit z téhle série. Jenomže tenhle třetí díl byl pro mě takovej nezajímavej. Vše co se tam furt řešilo byla válka. Bavili se tam tak často o válečných taktikách, až mě to nebavilo a musela jsem se do čtení nutit...
Konec také překvapil. Hold neskončila s tím, komu jsem fandila.